Belangrijke onderzoekingen van Leidse en Utrechtse geologen Bevorderingen aan de H.B.S. voor meisjes te Leiden Koele weer bevordert bloei van gladiolen niet Zeeverkenners komen op de Nieuwkoopse plassen Favoriet Kleinjans overklaste alle sterke concurrenten Ir Hopster wil profs in een aparte competitie NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 13 JU1I 1954 Hoe onfsfaaf graniet Tal van theorieën staan tegenover elkaar De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft I prof. dr E. Niggli en prof. dr W. Nieuwenkamp, hoogleraren in de kristal lografie, de mineralogie en de petrologie, respectievelijk aan de rijksuni versiteiten van Leiden en Utrecht een subsidie verleend voor een labora torium-onderzoek over graniet en begeleidende gesteenten. Het vraagstuk over het ontstaan van graniet, aldus prof. Niggli. behóórt tot i de belangrijkste problemen van de he dendaagse petrologie. De stand van de wetenschap is thans deze. dat een groot aantel van de meest uiteenlopende theo rieën tegenover elkaar staan- Daar theoretische discussies ons niet verder meer kunnen brengen, is het nood zakelijk het feitenmateriaal uit te brei den. het gewenste nieuwe onderzoek van een zo groot mogelijk aantal graniet- massieven moet van alle moderne hulp middelen van de petrologie gebruik ma ken. De oude stijl van petrologische on derzoekingen is niet meer voldoende. Het veldonderzoek moet zo gedetailleerd mo gelijk zijn en wat evenzeer belangrijk is. het verzamelde materiaal dient niet enkel microscopisch te worden onder zocht. maar chemische, spectroscopische (voor sporenelementen), regelanalytische, röntgenologische en ertsmichroscopische methoden zijn als aanvullend onderzoek onmisbaar geworden. Voorts zal ook naar nieuwe methoden worden gezocht en daarbij is ..teamwork" nodig en samenwerking tussen de insti- In de mineralogisch-petrologische afde ling van het geologisch instituut der Leidse universiteit worden onderleiding van prof. Nigli meer dan 600 in het veld verzamelde handstukken uit het graniet- massief van Sept-Laux (in het Belledon- nemassief der Franse Alpen) bewerkt. In het laboratorium houdt men zich allereerst bezig met een uitgebreid che- Het Leidsche Volkshuis in 1953 In het jaarverslag over 1953 van het Leidsche Volkshuis zegt het bestuur, dat 1953 een voorspoedig jaar is geweest voor het Volkshuis. Het werk in en bui ten het huis is met grote animo en met een groot aantal deelnemers verricht en in de staat van de geldmiddelen is een grote verbetering ingetreden. De ver wachting is. dat in de toekonvTt de idea len van de stichting nog beter kunnen worden benaderd dan voorheen. Er wa ren verleden, jaar 44 kinderclubs met 521 deelnemers; 33 clubs voor de rijpere jeugd met 375 en 30 clubs voor ouderen met 532 deelnemers. In totaal bezochten 1903 personen de voordrachten en cur sussen, terwijl de tentoonstelling van clubwerk ongeveer duizend bezoekers trok. Ook het vacantiewerk en de bi bliotheek mochten zich in een grote be langstelling verheugen. In de werklijst 1953 werd voor 't eerst opgenomen Onze Werkplaats en de re sultaten van de vrije activiteit voor de 813 Jarigen is verrassend geweest. Het zelfde kan worden gezegd over de club van bejaarden, die gelegenheid kre gen zich bezig te houden met verschil lende soorten handenarbeid. In Nieuwe Tonge werden vacantie- bezigheden op touw gezet en de jonge mensen daar zijn na een tentoonstelling van werkmateriaal spontaan aan het werk gegaan. De drie weken vacantie- besteding zijn een groot succes gewor den. Wat de financiën betreft, voor het eer3t na dc oorlog zijn baten en lasten in evenwicht. Voor 1954 moet rekening worden gehouden met een rijkssubsidie van het normale bedrag, namelijk f 12.000, waardoor het bereikte evenwicht weer wordt bedreigd. Het bestuur hoopt, dat de Leidse burgerij, en voornamelijk de industrieën de arbeid meer zullen gaan waarderen en dat dit in financieel opzicht ook zal uitkomen. Leidse kantonrechter Op 30 April werd in Oegstgeest ee feestelijke stoet met de drumband va de zeeverkenners voorop op de Warmon- derweg verstoord door een Haagse tegenwoordiger, die dwars door de lonne heenreed. Het O.M. vond het treu rig, dat sommige automobilisten hun zelfbeheersing zo spoedig verliezen eiste 75 boete. De uitspraak werd 45 boete of 20 dagen hechtenis. Paspoorten pas in de herfst goedkoper De nadruk wordt er op gevestigd, dat de Kroon de verlaging van de stede lijke leges (zie pag. 3) moet goedkeuren. Daardoor zal de verlaging stellig niet meer in dit seizoen van toepassing zijn. Vermoedelijk gaat ze de herfst in In tegenstelling tot vele andere ge meenten worden in Leiden geen pro vinciale leges berekend. De oorzaak hiervan is. dat Leiden bevoegd is, zelfstandig paspoorten af te geven. In het algemeen hebben gemeenten met meer dan 100.000 inwoners deze be voegdheid, uitgezonderd de steden w een provinciale griffie is gevestigd, dus de hoofdsteden der provincies. Leiden heeft, hoewel de gemeente de 100.000 inwoners niet haalt, de bevoegdheid in dertijd met veel moeite verkregen, on der meer in verband met de universiteit. Veertig jaar timmerman De heer J. Gerritsen, voorzitter van de woningbouwvereniging Ons Belang, viert Donderdag zijn veertigjarig jubi leum bij de fa Th. L. J. Zitman, as mers te Zoeterwoude. misch onderzoek van het graniet van Sept-Laux. Tussen haakjes zij vermeld, dat reeds 80 analyses van graniet en 70 analyses van het nevengesteente zijn ver richt. Daarbij wordt de homogeniteit van de chemische samenstelling van het gra niet nagegaan In de tweede plaats onderzoekt men de accessorische mineralen in graniet. En ten derde wordt een zogenaamd „regela- nalytisch onderzoek" verricht- Dat is onderzoek naar gerichtheid in struc- |tuur. Ten vierde onderzoekt de afdeling de stereometrische vorm van granitische gangesteenten- Dit reeds verichtte onder zoek heeft tot de conclusie geleid, dat deze gesteenten ontstaan zijn uit grani- tisch magma, dat in de spleten is bin nengedrongen. In de vijfde plaats worden de dunne doorsneden door granietmonsters uitge breid microscopisch onderzocht en ten zesde geschiedt een röntgenogr«:phisch on derzoek van de opbouwende materialen- Het onderzoek genoemd onder ..ten vierde" is een aanvullend veldonderzoek. De afdeling Utrecht onder leiding van prof. Nieuwenkamp is bezig met het in richten van een spectrografisch labora- m, dat tot doel heeft, de slechts in sporen van gesteenten aanwezige elemen- quantitatief te bepalen. Op het ogen- is een uitgebreid onderzoek naar het chroomgehalte in de gesteenten aan de gang- Dit bedraagt slechts 0.03 procent in de meeste gesteenten, doch toont voor de verschillende gesteenten een aanzienlijke tie. Genoemd onderzoek kan helpen bij het beoordelen van het ontstaan van gesteenten. De subsidie, die Z.W.O. bij dit onder zoek verleent, betreft de salarissen der medewerkers en de aanschaf van instru menten. die het Rijk niet verschaft. Tenslotte wees prof. Niggli er op, dat ak in andere landen dergelijke onder zoekingen worden verricht- Zo houdt te Londen prof. H- H. Read, hoogleraar aan het Imperial College, zich met eên groep medewerkers met graöietonderzoek bèzig. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrika, d v J de Ru en E J Flanderhijn; Franciscus A H P, z v P J Raaphorst en M J S Castelein; An- tonius J M, d v P C Schouten en C H Roeleveld; Josephina C M, d v S P Tuit- hof en J C Koch; Wijbigje, d v J de Groot en M H van Hees; Abraham, z v S Onderwater en A v d Waals; Simon A M, z v G C Matheijsen en H M A van Dam; Jan, z v J Rijsdam en M de Wit; Irene E, d v G Verlind en D Heesterman; Adriaan H, z v A Bogaards en W van Riet; Jacob H, z v H Krijgsman en L Haasnoot; Maria, d v W F van Rossen en M Kapaan; Theodorus D, z v H Zuidema en A Sjardijn. GEHUWD: N Rietkerken en H A van den Vlekkert; W C van Zijp en C M Smit; W J Wagemaker en H D Harte- velt; J Kleynenberg en J A D Arps. OVERLEDEN: P v d Drift, man, 54 jr; M M Olsthoorn, wed v Luijten, 69 jr; J J L Duijvendak, man, 65 jr; H van Poelgeest, man, 75 jr; A de Knegt, wed v De Looff, 76 jr; J Mark, wednr, 76 jr; W T Verbeij, man. 52 jr. Veertig jaar bij Zaalberg Donderdag is het veertig jaar geleden, dat de heer A. van Os in dienst trad bij Zaalbergs dekenfabrieken als expeditie knecht. Van fiets gevallen Gistermiddag om twee uur kwam de heer J. D. op het Noordeinde met zijn fiets te vallen; daar werd vermoed, dat hij zijn linkerbeen had gebróken, werd de fietser naar het A.Z. vervoerd. Het eerste zevental van de Leidse Golfbrekers zette gisteravond, de kroon op een succesvol seizoen. Het werd kampioen van de derde klasse van de K.N.Z.B., kring Den Haag. Toegelaten tot de tweede klasse: H. I. Bedeaux, Leiden; B. I. van Diest, Sas- senheim; G. van Dijl, Oegstgeest; P. L. A. Everstijn. Leiden; J. R. A. E. van Gennep, Wassenaar; J. Goedhart, Kat wijk aan Zee; S. de Groot, Voorschoten; S. Hagemans, Leiden; C. M. Hueting, Katwijk aan Zee; R. G. S. Jongsma, Leiden; M. S. Kocsis, (Margit), Leiden; M. C. O. Kocsis (Maritza). Leiden; J. M. E. Niël, Oegstgeest; F. M. Ooms, Leiden; V. P. Sayers (voorw.). Leider dorp; G. J. van Sluys, Leiden; P. Smit- tenaar. Leiden; L. van der Staay, Lei den; L. van der Vliet, Oegstgeest, N. C. van der Voet, Leiden; G. .T. Vogelaar, Wassenaar; C. G. M. Walenkamp, Lei den; N. M. Zorgdrager, Voorschoten; W. G. Moulton, Amerika; W. E. J. Ba- kema, Leiden; A. M. A. Boeke, Voor hout; M. A. Broekhuizen, Noordwijk aan Zee; C. M. Bruin, Oegstgeest; M. P. M. Wekelijkse keuring in Haarlem Hêt koele weer werkt het in bloei komen van de gladiolen niét in de hand. Veel van deze bloem was er dan ook niet in de keuringszaal te zien. Naast een vaas met gemengde aanwinsten van De Groot Co., Hillegom, prijkte een vaas met de fris-rode Tosto van Gebrs. Vink, Noordwijk. Een aanwinst met een opvallend lange, goed gebouwde tak en prachtig rode kleur. Een aanwinst, die ontstaan is uit een kruising van J. S. Bach met Van Tienhoven. aanwinst, die een grote, goed gevórmde witte kelk met geel centrum had Waterpolo Golfbrekers IZian V 3—0 De Leidse golfbrekers hebben In de wedstrijd Zian V in het begin de kat een klein eindje uit de boom gekeken Nadat al vele aanvallen waren gelan ceerd gelukte het Van Berge Hene gouwen de stand op 10 te brengen. In vlotter. e mooie iserabel Schill (Anneke)islecht weer. maar de Golfbrekers wer- Slangen, Leiden; I den kampioen van de derde klasse. Chorus, Oegstgeest; L. H. van Dissel, Leiden; F. H. E. Eelsing, Noordwijk aan Zee; J. C. Hofstra, Leiden; G. H. Hui- gens, Noordwijk aan Zee; K. J. Key, Lei den; A. Korthals, Voorschoten; A. L. Marck, Oegstgeest; M. H. Prenen, Lei- j de tweede helft liep alles den; I. I. van Royen, Oegstgeest; W. iT. Pleij bracht de stand met twi van Schaick, Voorschoten; Y. Smit, doelpunten op 30. Het was r Leidschendam; Wassenaar; E. M. T. Splinter, Leiden; B. Tymstra, Lei- i kring Den Haag. den; D. A. M. H. Uiterwijk-Winkel, Lei den; M. Warns, Katwijk aan Zee; M. S- van der Zee, Leiden; W.H.Andela, Oegst geest; J. van Atten, Leiden; E. Barrau, Noordwijk aan Zee; C. C. van den Berg, Boskoop; J. J. C. Brandt, Leiden; E. F. Dwars, Leiden; D. B. Engels, Wasse naar; E. J. T. Fanoy, Leiden; E. Groen- Dammen Zomerwedstrijden L.D.V. De uitslagen van de derde ronde der der Pompe,Leiden;' A. E. Schudek Teleng 0—2; W. Kleijn Sr-J. Zaalberg Oegstgeest; G. C. C. Splinter. Leiden; 12-0; Th- Uittenbogaa^F.^rdee, C. M.°A. Swaan, Leiden"; M. E. Tappen- Sest-: groep b: beek, Noordwijk aan Zee; E. van der Kletfks 1lï_S. Veer, Leiden; M. E. Veerman, Oegst- - Dreef 20; BrinksJ. C. d. WijngaardJ. der Stel—I' geest; L. M. S. Weesel, Leiden; G. j Leeuwen, uitgestgroep C: P. van DUk Op het gebied der vroegbloeiende gla diolen deze variëteit was van buiten gesneden en de knollen waren niet be handeld! kan Tosto als een van de alerbeste aanwinsten der laatste jaren worden beschouwd! Daarnaast stond van dezelfde firma de rose Rosalie met witte vleik in het centrum. Ook een zeer vroeg bloeiende variëteit met lange, slanke tros. Konijnenburg Mark, Noordwijk, bracht ook een groepje gladiolen, dat buiten was gesneden. Levendig rood van kleur en puik van vorm was Rendez vous en ook de helderrode Bon Ton leek een prima gladiool. Fijn van kleur de zuiver lila Amara. Pittoresque een wat vaal rose tint. Over de.hel derblauwe Peter Grimes hebben we vo rige week reeds het nodige gezegd. Michael Angelo, een paarsblauwe gla diool zag er lang niet onverdienstelijk uit. April Beauty, die dit seizoen al de nodige keren in de keuringszaal is ge weest, was er nu van G. Hommes, Heiloo, an de gladiolus harlemensis van Van Tubergen, Haarlem, waren ook weer een tiental variëteiten. De kleuren in dit ras zijn nog al eens vaal en'weinig zeggend, terwijl van diverse soorten de staart be slist te kort blijft. Het valt natuurlijk moeilijk te zeggen, welke furore zullen maken en welke niet. Magnet, rose met purperrood gestreept crème centrum, een goede met die lange, elegant ge vormde tak, Youth, crème met rose, Mayllng, rose met wit en Delight zagen ook niet onverdienstelijk uit. Bij de lelies trok een vaas gemengde hybriden van J. A. v. d. Zwet. R'veen, de aandacht, al kan men er van over tuigd zijn, dat de heer v. d. Zwet in zijn proeftuin nog véél mooiere heeft. Van TilHartman, Hillegom, bracht de min leer bekende Brownil, die altijd wei nig kelken per tak produceert en de oranje Hansonli. Van D. Jonker, Andijk, zagen we de hybride Orange Surprise met verticaal staande helder oranje bloemen, die dicht aan de top vai stengel bijeen staan. Een sierlijke lelie kunnen we het niet vinden. Naast een vaas lllium Regale en een selectie uit lilium White Queen met korte stengel, liet J. Koeman, Wijdenea, een tweetal op vallende zaailingen van Regale zien: één Landelijk kamp van 28 fuli tot 5 Augustus In 1950 hielden de zeeverkenners van de Ned. padvindersvereniging hun eer ste landelijke kamp in Friesland. Dat deze noviteit is ingeslagen blijkt wel uit het plan om er een gewoonte van te maken eens in de vier jaar een derge lijk kamp te organiseren. Voor het jaar 1954 is het oog van de zeeverkenners gevallen op de prachtige Nieuwkoopse plassen, die nog niet zozeer door het grote publiek ontdekt zijn en daarom een ideaal gebied zijn voor de water sportliefhebbers in de echte zin van het woord Bij de Meije is een groot stuk weiland gehuurd, waar de jongens gelegerd zul len worden, en waar het grote aantal boten een ligplaats zal moeten kiezen voorzover een gedeelte niet. wegens plaatsgebrek onder de wal voor anker zal moeten gaan. In de week van 28 Juli tot 5 Augus tus zal de rust van Nieuwkoop dm enigszins verstoord worden door eer aantal jongelui, die echter met de beste bedoelingen komen. Het gemeentebe stuur van Nieuwkoop verleent alle gelijke medewerking om het de talrijke gasten zo goed mogelijk naar de zin te Op de dag van de opening van het kamp zal er een mars door het dorp worden gemaakt. Voor de rest vai week staan er nog vele gebeurtenissen op het programma, die voorlopig heim blijven, maar die zeker tot de beelding van iedere ware zeeverkenner zullen spreken. Het valt te wensen zowel voor de zeeverkennerij als Nieuwkoop dit verblijf zo aangenaam mogelijk zal zijn. zaailing, die crème-kleurige kelken droeg. Gaat de heer Koeman in de toe komst een concurrent van de heer v. d. Zwet worden op het gebied der gele Bijzonder mooi was ook de. vaas lilium Auratum, die de fa M. C. v. Staaveren, Aalsmeer, voor het voetlicht bracht. Brodiae's waren er van P. Brouwer, Overveen, de witte Anemone The Bride de halfdubbefle Mount Everest vai Dróst. Hillegom, en tot slot was daar grote groep ranonkels van A. J. Kappel- hof, Zwaagdijk. Van de pioenbloemige vonden we de goudgele Golden Ball de meest opvallende en van de Franse ra nonkels deden de gele Primrose Beuaty, de rode l'Américaine en de rosè-witte Mathilda Christina het 't best. Haagse politierechter Zulvclbereider hield gevonden gaas Een 50-jarige zuivelbereider uit Bode graven moest voor de Haagse politie rechter, mr Gelderman, verschijnen dat hij te Bodegraven op 30 April dief- rol kippengaas zou hebben- gepleegd. Ter zitting vertelde verdachte, dat hij het gaas op de weg had gevon den. Zijn dochter zou al eens wat ver loren zijn en hij evenzo. Dat was nooit teruggekomen en nu dacht hij dit gaas te houden als compensatie. Een bromfietser zou er al over gevallen zijn en hij kon het gaas wel gebruiken n er een kippenren van te maken. Ik vind het een bekrompen mentali teit", zei de rechter. „Ik ook", antwoord de verdachte. De rechter merkte op dat verd. nu wel beweerde, dat het gaas op eg lag. maar de eigenaar had mede gedeeld. dat het gaas van zijn erf was verdwenen. Inmiddels was het gaas al teruggegeven. De officier van Justitie. De Lint. requireerae 25 boete of 10 dagen. „Voor zo'n akelig stukje rot- gaas", zei verdachte verwonderd. „Daar gaat het niet om, maar om jouw akelige rotmentaliteit", antwoordde de rechter scherp Hij veroordeelde verdachte conform de eis. Toen verdachte nog mompelde, riep de rechter: „Ga weg. want ik heb schoon genoeg je". Verdachte pakte hierop ijlings zijn biezen. Verrassende vrijspraak Voor de Haagse politierechter. Gelderman, verscheen een 34-jarige uit Rijnsaterwoude, aan wie laste was gelegd, dat zij de kinderen Van der Zwan zou hebben mishandeld op 5 Mei j.l. 2J ontkende echter, gesla gen of gestompt te hebben. Haar kinde ren hadden ruzie gehad met de kinde ren v. d. Z. en daardoor zou ditmaal de ellende zijn ontstaan. Voordien echter reeds moeilijkheden geweest. De kinderen v. d. Z. 10 en 12 jaar kwamen in deze zaak getuigen ei vestigden, dat zij geslagen waren e het pijn had gedaan. De officier Justitie, vond het wel vast staan, dat de klappen waren gegeven, maar uit de ge tuigenverklaringen vond hij mishande ling niet bewezen. Hij achtte het meei een ordemaatregel en requireerde vrij spraak De rechter kon zich hierbij wel aansluiten. Hij liet echter niet na ve een ernstige waarschuwing te geven in de toekomst voorzichtig te zijn, w hij was bang dat zij anders nog wel Den Haag zou moeten. „U Wielertour van Valkenburg Zijn tempo sloeg het rennersveld volkomen uiteen (Van één onzer verslaggevers) De eerste étappe van de tweede Tour van het marinevliegkamp Valken burg is gistermiddag verreden. Zij, die de sportgesohiêdenis van het vlieg kamp zullen schfijvên, kunnen de pot met goudkleurige inkt gereed zetten om daarmee de naam van vliegtuigmaker Kleinjans in gulden letters te boekstaven. Kleinjans heeft zijn vrienden verrast en zijn „vijanden" bij wijze van spreken diep ontgoocheld. Van meet aan heeft hij als een geboren rouleur zijn tempo opgelegd aan wie hem de zege durfden be twisten. Noch de „berg" bij Meiendel, noch de lichte hellingen tussen de "vierde klasse MMS: Meiendel en Duinoord, noch de slopende tocht dwars over het vliegveld tegen een wilde wind in hebben hem in zijn vaart kunnen stuiten. J. Westerveld, Leiden. Afgewezen 16. Toegelaten tot de derde klasse: M. M. P. Aalders, Leiden; H. van Bellen, Oegst geest; A. van den Berg, Voorschoten; H. Beusichem, Wassenaar; W. E. Bos, Alphen a.d. Rijn; W. C- G. Burema. Leiden; E. M. Burgerjon, Leiden; J. S. C. W. Couwenberg, Leiden; P. D. I. Dijk, Leiderdorp; E. M. H. de Haan, Leiden; Hameter, Voorschoten; J. van Herk, Leiden; B. C. Hölscher, Oegst geest; C. S. Hoogendoorn, Voorburg; F. E. Kaiser, Oegstgeest; J. Kuperus, Lei den; M. Laurentius, Leidschendam; J. H. Overdijkink, Katwijk aan Zee; T. Raaff, Oegstgeest; M.-C. de Ruiter Zijl- ker, Katwijk aan Zee; B. J. Sira, Leiden; M. Tappenbeck, Noordwijk; A. H. Vavier, Leiden; M. C. Verstelle, Voor burg; I. M. A. Westen, Leiden; M. J. C. Blind, Oegstgeest; J. H. E. van Burg, Oegstgeest; F. J. van der Gaag, Oegst geest; M. de Geus, Lelden; H. M. Haarsma, Warmond; R. Jaarsma, Leid schendam; A. G. A. Janssen, Leiden; M. Kleibrink, Leiden; W. G. Kooreman, Lei- J. Lammerée, Leiden; W. F. Moo- Leiden; C. J. R. van der Plaats, Sassenheim; W. H. de Roock, Noordwijk aan Zee; J. S. Struick, Oegstgeest; J. W. van Veen, Oegstgeest; I. Venker, War mond; H. Wijntjes, Oegstgeest; J. C. S. Zaadnoordijk, Leiden; J. W. E. Bakema Leiden; E. van den Berg, Leiden; P. P. Bloem, Koudekerk a. d. Rijn; B. H. de Boer, Hazerswoude; A. M. L. Duyver- man, Leiden; J. Epskamp, Leiden; J. M. Ginjaar, Leiderdorp; S. Hoek, Noord wijk; L. Janssen, Leiden; J. P. v«n Lin den v. d. Heuvell, Oegstgeest; G. J. Melse, Noor'dwijk; C. A. van Muiden, Leiden; E. M. Rietbergen, Oegstgeest; V. G. M. Smeets, Oegstgeest; M. W. van der Stoel, Wassenaar: M. J. Swart, Lei den; K- G. M. van Wiechen, Oegstgeest; C. Zuurdeeg, Noordwijk; M. Schouten, Voorburg. Afgewezen 15. Toegelaten S. M. von Bose, Noordwijk aan Zee; W. S. W. Brinkman, Oegstgeest; M. de Bruijne, Leiderdorp; M. J. Callenbach, Oegstgeest; E. Drees, Leiden; H. Fransen, (Helga), Noordwijkerhout; K. Fransen (Karin), Noordwijkerhout; A. L. Gordon Hasselbach, Wassenaar; I. M. Hilarius, Noordwijk; N. G. de Jong, Leiden; C. D. van der Kamp, Leiden; J. W. J. Kat, Leiden; J. H. de Koningh, Leiden; E. C. D. de Liagre Böhl, Leiden; J. D. van der Linde (Janneke). Waddinxveen; W. der Linden (Willy), Leiderdorp; M. Lourens, Leiden; W. Marck, Leiden; H. de Meijer (Anke), Leiden; L. Meijer (Lydia), Leiden; J. Monasch (Judith), Wassenaar; M. van der Sijll, Leiden; A. H. Veer, Leiderdorp; S. M. R. van der Werf, Oegstgeest; P. A. Wernink, Wasse- ar; E. van den Berg, Leiden; T. Boers- i, Leiden; B. W. Demenint, Oegstgeest; Dullemond, Noordwijk aan Zee; H. Knlbbe, Leiden; I. de Kruis, Leiden; I. M. G. van Kuik, Oegstgeest; H. Kwaad gras, Leiden; I. W. v. Leeuwen, Oegst- C. E. van Lindonk, Nieuwkoop; J. H. Punselie, Leiden; C. de Rijke, Sassen heim; E. L. de Roode, Leiden; J. H. Ro- Leiden; B. Snijders, Leiden; A. M. an der Ster, Leiden; A. T. Toren, Voorschoten; G. S. A. Veltman, Leiden; I. Verhoeven, Leiden; A. A. Verwer, Lei den; P. van Waveren, Leiden; A. Mi Witte. Voorhout; W. M. I. Wouters, Voor schoten; M. Zeldenrust, Oegstgeest; J. Veerman, Oegstgeest. Afgewezen 2. Toegelaten tot de vijfde klasse MMS: A. P. Admiraal, Katwijk aan Zee; E. van Baaren. Leiden; A. Boeré, Oegstgeest; T. Bos, Wassenaar; H. Brandts Buys, Lei den; A. van Ees, Leiden; O. Groenen woud, Rijnsburg; R. L. Haanstra, Voor schoten; E. C. Hermsen, Leiden; I. Kool. Wassenaar; S. L. van der Mark, Rijp- wetering; I. A. C. Moerman, Voorscho ten; D. Monasch (Debora), Wassenaar; A. H. H. Munting, Leiden; J. P. Post, Leiden; Y L. Samsom, Alphen aan den Rijn; A. S. Sölner, Oegstgeest; I- Ver beek. Leiden; G. J Zweers, Leiden; J. van Diest, Sassenheim; S. Knapper, Voor burg; M. J. C. van Burink. Leiderdorp: T. S. J. Dronkers, Leiden; E. B. M. Gra- vesteyn, Leidschendam; E. L. Janse. Wassenaar; J. Meertens, Leiden; H. Van de Moortel, Leiden; C. M. S. van Reg- teren Altena. Oegstgeest; E. van Rhijn, Leiden; D. Rijnsburger. Leiderdorp; N. E. van der Wateren. Den Haag; T. H. A! de Witte, Voorhout; J. D. Young, Voor- Beroepsvoetbalclub Utrecht maakt spelers bekend De directie van de beroepsvoetbalclub Utrecht N.V- heeft een aantal spelers be kend gemaakt, dat een arbeidsovereen komst als profvoetballer voor deze club heeft getnkena. Het zijn: Van der B0- gert DOS), Van Beek Elinkwijk). Van der Schilden (Elinkwijk). Van Capelle (Elinkwijk) en Hemen 'Spakenburg). Een terrein vóór 15.000 toeschouwers wordt aan de rand van de stad heid gebracht. Uit de K.N.V.B. LICENTIE-SYSTEEM ZOALS IN ZWITSERLAND „Mijn persoonlijke mening is, dat wij straks, wanneer de bondsvergadering accoord gaat met vergoeding aan spelers, twee aparte competities moeten organi seren; de normale voor de amateurclubs en daarnaast een competitie voor de be talende clubs", aldus ir H. F. Hopster. de voorzitter van de K.N.V.B., in een gesprek met een redacteur van 't A.N.P. „Dus een volledige schelding in de geest van het Zwitserse licentiesysteem? „Ja en wel om deze reden: wanneer in één competitie amateurclubs en beta lende clubs zullen zijn ondergebracht, dan zullen die amateurclübs veel eerder en veel meer van hun beste spelers kwyt raken aan de beroepsclubs dan wanneer zij in aparte competities spelen. Wanneer zij regelmatig „gemengd" spelen, zullen de amateurclubs danig worden verzwakt door spelersverlies en dan is de aardigheid er gauw af. Houden wij de amateurs echter bü elkaar en formeren wij een op zichzelf staande prof -competitie, dan blijft het amateuris me voor een gróót gedeelte en zo lang mogelijk intact en het is mijn doel een zo groot mogelijk deel van de Nederlandse voetbalgèmeenschap in het amateurisme te handhaven. Laat dus die licentie-spe lers, want zo zouden wij de betaalde spe lers' kunnen nóemen, in een eigen com petitie spelen met bijvoorbeeld een eer ste tweede en derde klasse. Ik ben ech ter' bang, dat ik bij dit voorstel weinig medestanders zal kriigën". voegde de heer Hopster er aan toe. „Wanneer nu de bondsvergadering het bestuursvoorstel niet aanvaardt, zal het Nederlands elftal dan hetzelfde reper toire behouden?" „Wat mi) betreft, zeer zeker niet", was het antwoord van de K.N V.B.-voor- zitter en hij vervolgde: „Wanneer de bondsvergadering het voorstel van be talen plus hoofdklasse want dat moet men als bij elkaar behorend beschouwen niet zou aanvaarden, dan acht ik het niet meer verantwoord om onze topspe- lers in het Nederlands elftal te laten uitkomen tegen dezelfde tegenstanders als in het verleden. Dat zou toch steeds maar weer onaangename nederlagen op leveren en dat werkt ontmoedigend op de jongens". Zuiden achter KNVB- bestuur De vereniging van Zuidelijke eerste klassers is te Eindhoven in vergadering bijeen geweest teneinde zioh met het oog op de komende vergadering van de „V.E.K." (Vereniging van eerste klas sers) te beraden over de voorstellen van het bondsbestuur. De mening van de vergadering werd tenslotte ln de volgen de vier punten vastgelegd: 1. De Overgrote meerderheid van de Zuidelijke eerste klassers staat in prin cipe niet afwijzend tegenover het geven van vergoedingen aan spelers onder be paalde omstandigheden. 2. Zij zijn vóór verruiming der over- sohrijvingsbepalingen in algemene zin, echter niet in horizontale lijn (overschrij ving van eerste klasser naar eerste klas- Zij stellen voor te bevorderen het gereed- instellen van een voetbalpool, Waarvan de baten zoveel mogelijk aan de K.N.V.B. Uw buren moeten maar lucht voor el- schoten; 4 herexami kaar zijn dat is boter dan telkens I Toegelaten tot de vierde klasse B: A. M. klachten bij de justitie indienen", vond Baldal. Oegstgeest; L. J. Bey. Lelden; hij. E. van Deventer, Leiden; A- G. Duyster, Hij duldde na het startschot slechts de allersterksten in de jagende groep, die het peloton in splinters deed uiteenvallen. Dit groepje, waarin soepele rijder als vliegtuigmaker Beek zat, en een temporijder als vlieg tuigmaker III Van, Rooy en waarin verder de vliegtuigmaker Van Zanen en de L.S.K.-soldaat Wubbe meedraaiden, voerde na de start bij de brandweer bij na direct het rennersveld aan. Maar nog voor Duinrell was dat hele veld gesple ten door de kracht, waarmee dit selecte kopgroepje de wielen draaiende hield. Wubbe en de Babov-man Vlieland moes ten zich terug laten vallen. Bij de ravi- tailleringspost Duinoord had Kleinjans Beek en Van Rooy. zijn gevaarlijkste te genstanders. ook al gelost en ook zijn ploeggenoten Van Zanen en Broertjes, welke laatste zich een krachtig strijder toonde. Van toen af aan wies zijn voor sprong van seconde tot seconde. Hij ijlde de duinhellingen af, voorbij het tenten kamp. flitste langs de Randweg in Kat wijk. vertraagde zijn tempo niet en beet hardnekkig door het zwaarste deel van de hele étappe, de tocht over het kale vliegveld, waar de wind hem trachtte te overheersen. Toen hy luid toegejuicht door de finish kwam. hadden de klokken precies 59 minuten en 0j1 seconde gelo pen sinds het startschot na enkele „wapenfeiten" was gevallen. Nummer twee was nog in geen velden of wegen Het kopgroepje, dat met het tempo van soms ver over de veertig kilometèr Noordwijk; C. H. S. E. Hofstede, Leiden; C. Hoogendoorn, Voorschoten; A. H. Ho- rikx, Leiden; J. Laurentius, Voorschoten; E. van Meurs, Voorburg; A. M. Smeets, Oegstgeest-, N. A. Verhoorn, Zoeterwou de. Afgewezen 4. Toegelaten tot de vijfde klasse B: I. N. Bakx. Leiden; E. Batteljee, Leiden; A. M. Bot. Leiden; C. E. Brandt, Leiden; N. .1. Bruin, Oegstgeest; J. C. Hageman, Leiden; D. Hogendoorn, Noordwijk aan Zee; A. H. Katsma, Leiden; C. de Kier, Leiden; A. Niemeyer, Noordwijk; G. S. de Vries. Leiden; M. K. Young, Voor schoten. Afgewezen 1. Toegelaten tot de klasse 6 B: C. Guley, Leiden; T. Laurentius. Oegstgeest; Maas. Lpidschendam; V. F. Ooms, den: E. H. de Roock. Noordwijk a. E. C. Schnück, Wassenaar. Afgewezen per uur het rennersveld volkomen had uiteengeslagen, was zelf ook nog door Kleinjans' kracht gebroken. Beek klopte Van Rooy nog even in de eindsprint legde daarmee beslag op de 30 seconden bonificatie voor de tweede aankomende. Van Rooy op zijn beurt gaf Zanen geen kans. Daarna bijna een uur lang bleven de renners binnenkomen. Klein jans had het peloton eerst in stukken getrokken en de wind had nog de stuk ken verstrooid. Dapper was er in de achterhoede gevochten. De Rijstepikkers hadden vrolijk hun graantje meegepikt' de „burgemeesters" met garibaldi er. hoge zijden, voelden zich wel zoveel hun waardigheid verplicht, dat ze niet als laatsten binnenkwamen. De al- lerlaatsten waren De Thuisvaarders, de clowns van dit wielercircus, twee ver- schrikkalijk toegetakelde figuren inboorling en een inboorlinge in statu nascendi die allerwegen de grootste aandacht trokken «n algemeen werden bewonderd om de volharding. •mee ze op hun tandem en onder het zonnedek tegen de halve storm in la veerden. Vier maai hadden ze de ket ting om moeten leggen en veel vaker ren ze verkeerd gereden, omdat zij laat doorkwamen, dat overal de ove rigens voortreffelijk geregelde afzetting van de wegen al was opgeheven. De dag prijs voor de strijdlustigste renner werd dan ook dik gewonnen door de in één slag populair geworden korporaals Schrik en Visser. Klassementen uit: 1 Kleinjans. 58.01 (met 1 min. bonifi catie); 2 Beek 5954 (met 30 sec. boni ficatie): 3 Van Rooy, 1.00.24 4 Van Za nen, 1.00.28; 5 Vlieland, 1.02.45; 6 Wubbe, 1.02.45; 7 Schol. 1.03.04 8 Wetering, 1.03.04; 9 Broertjes. 1.03.06; 10 Berbee, 1.04.57; 11 V. d. Niet. 1.05.03; 12 Zuider- duyn, 1.05.05; 13 Geel. 1.06.13; 14 Schou ten. 1.06.45; 15 Oldhof, 1.07.14. Het ploegenklassement luidt: 1 Ploeg metaalbewerking. 2 u. 56 min. 23 sec. (totaaltiid drie eerstaankomende ren ners Kleinjans. Beek en Van Zanen); 2 Ploeg Bott. 3112 53 3 Ploeg Squadron 8. 3.13.22; 4 Ploeg L S K3 22 25; 5 Ploeg 12. 3 26 7; 6 Ploeg Vissers. 3 28 02 Bergklassement: 1 Kleinjans; 2 Beek; 3 Van Rooy; 4 Van Zanen; 5 Wubbe. clubs ten goede zullen komen, onder con trole van de K.N.V.B. 4. De Zuidelijke eerste klassers stel len er prijs op te verklaren, dat er de laatste tijd veel onrechtvaardige eritiek op het bondsbestuur Is uitgeoefend en zij dringen er by alle verenigingen op aan de eenheid in de K.N.V.B. te bewaren. Leidse politie boekte schermsuccessen Gisteren werden in de gymnastiekhal van het stadion De Vliert te 's-Herto- genbosch de Nederlandse politie-sabel- kamploenschappen gehouden. In de corpswedstrijden (12 equipes) werkte Leiden prima en werd met 28 gewonnen partijen vierde achter de Haagse kam pioenen (35 g.p.). Rotterdam (29 g.p.) en 's-Hertogenbosch (eveneens 28 g.p.) Het tweede Leidse équipe slaagde er in om in dit sterke gezelschap met 15 g.p. de achtste plaats te bereiken. In de personele wedstrijden werd Ver- zijden na enerverende strijd met 7 g.p. derde achter Dijksman en Bonga. die met ff g.p. om de kampioenstitel moesten barreren, waarin Dijksman (Den Haag) zegevierde. De Leidenaar Haneveld, die door om standigheden gedurende een jaar niet in de gelegenheid is geweest te trainen, veroverde in de eerste afdeling des ondanks op besliste wijze de eerste plaats, eveneens met 7 g.p. Door deze prestatie promoveerde hij naar de hoofd afdeling. zodat de LP.S.V. daarin nu twee vertegenwoordigers heeft. Ham werd in de finale tiende, terwijl H. v. d. Kaay in de voorronde afviel. In de tweede afdeling behaalden M. v. d. Kaay en Van den Akker in de finale de zesde resp. de achtste plaaats, Her- rewijnen viel in de demi-finale en De Vos in de Voorronde af. Ook voetbalcrisis in Italië Het bestuur van de Italiaanse voetbal bond heeft te Florence eenstemmig be sloten af te treden. ..Nu kunnen alle maatregelen om de Italiaanse voetbal sport weer tot grotere bloei te brengen in volledige vrijheid worden genomen." verklaarde voorzitter Barassi na bekend making van dit besluit. Naar men weet, had het bestuur na het echec van de Italiaanse ploeg in het tournooi om het wereldkampioenschap aan ernstige eritiek blootgestaan. Petitie Ambonnezen wekt reactie De besturen van de P.N.I. (Partai Na- sional Indonesia) en de P.I.R. (Partai Indonesia Raya) op Ambon hebben aan de voorzitter van de Indonesische dele gatie, die in Den Haag gesprekingen voert over de opheffing van de Unie, een telegram gezonden, waarin zij ver klaren, dat zij de houding van de Am- bonnese demonstranten op het Binnenhof en de brief van ir Manusama aan mi nister-president Drees, zeer laakbaar achten en zich daartegen kanten. In het telegram, dat ook namens an dere partijen en organisaties ls verzon den wordt ér bij de Indonesische dele gatie op aangedrongen een scherp stand punt in te nemen inzake de opheffing van de Unie en teruggave van Irian. (De Ambonnezen hebben op 1 Juli een petitie voor Minister Luns aangeboden en hierin ken'baar gemaakt, dat zij de resultaten der besprekingen met Indo nesië van geen enkele waarde achten, omdat de Molukken volkomen buiten deze besprekingen worden gehouden. Red.) Ruim 17 millioen voor Scheveningse haven De Haagse gemeenteraad heeft zich gistermiddag unaniem geschaard achter een voorstel van B. en W. om in prin cipe te béslulten tot uitvoering van voor zieningen aan het binnenhavencomplex te Scheveningen. De woordvoerders in d» raad meenden zelf9 dat dê uitvoering van deze verbeteringen zo 6poedlg mógelijk zouden moeten gebeuren. Het voorstel omvatte voorts het uittrekken van een ton, die zal worden gebruikt voor do nadere detaillering van de plannen, die in beginsel reeds zijn uitgewerkt. De gehele verbetering van het haven complex zal een bedrag van f 17.420.000 vergen. Voor dit bedrag zal een nieuw afslaggebouw verrijzen het oude ge bouw voldoet niet meer aan de eisen zullen stalen damwanden langs de eerste en tweede binnenhaven worden aange bracht en zullen deze beide havens en de binnenvoorhaven worden uitgediept tot vijf en een halve meter zes meter beneden N.A.P. Dit beginsel-besluil zal aan de rege ring worden overgelegd tegelijk met een nieuw verzoek, de buitenhaven van Sche veningen te verbeteren. R.K. Ambtenaren kregen nieuwe voorzitter Afscheid van de heer B. J. M. van Elk De Algemene R.K. Ambtenarenvér- eniging (ARKA) nam gisteren op het in Rotterdam gehouden congres, afscheid van de heer B. J. M. van Elk. die de voorzittershamer heeft overgedragen aan mr G. A. A. Boot uit Haarlem. De heer Van Elk werd gehuldigd, in het bij zonder om zijn onverschrokken verzet in de bezettingstijd. De vergadering overhandigde hem een, door Gerard van Wijland geschilderd portret. De heer Van Elk zag zich genoodzaakt af te tre den. omdat zijn werkzaamheden als ge meentesecretaris van Eindhoven te zeer zijn toegenomen. Aan het jaarverslag van de secretaris ontlenen wij, dat de vereniging thans 16.500 leden telt. Werving voor de spoor wegen van Zuid-Afrika Momenteel vertoeft een Zuidafrikainse spoorwegmissie in ons land. die tracht buitenlandse leerlingen te werven voor de 4000 arbeiders tekort tellende spoorwegen in dat land, hoofdzakelijk machinisten, wisselwachters en lijnwerkers. De missie die reeds bevredigende resultaten heeft geboekt, staat onder leiding van dr J. van Heerden, directeur van het spoor wegopleidingsinstituut in Zuid-Afrika. Begin September as zullen in Den Haag Nederlands-Zuidslaviscbe handels besprekingen beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5