K.L.M. keert dividend voor het (4 pet) uit eerst Vrijstellingen leveringen en diensten voor herstel van gezondheid Meer soulaas voor kleine ondernemers, geen belasting op advertenties Opvallend lekker.... Slechts veiligheid door macht Voogdijraad wordt Raad voor de Kinderbescherming ,™"d" s DONDERDAG 8 JULI 1954 Hoe de „grabbelton" werd uitgeput (Van onze Parlementsredacteur) "VTA HET ONDERLING OVERLEG van eergisteravond en het voortge- -I zette openbare debat van gistermiddag over de nieuwe wet op de zetbelasting konden vanmiddag de beslissingen vallen over de verschillende wensen, die tijdens de beraadslagingen waren geuit. Gistermiddag ver scheen het verslag van het nader mondeling overleg en daaruit was reeds ongeveer te concluderen, welke amendementen kans van slagen hadden. In de eerste plaats was daar de ver hoging van de vrijstellingsgrens voor de taillisten-fabrikanten/dienstverleners dn het wetsontwerp gesteld op f 1200 per jaar) en voor detalllisten/grossrers (ln het wetsontwerp gesteld op f 10.000). Staatssecretaris Van den Berge vond deze bedragen het beste, maar de Commissie van Voorbereiding kwam met een com promis-amendement. dat het midden houdt tussen de voorstellen van resp- /"""HURCHILL met Eden. terug uit Washington zijnde, waar het Aziati sche probleem en de Europese kwestie van de E.D.G. hoofdschotels waren tij dens het „politieke banket" door Eisen hower en Dulles aangeboden, heeft on middellijk zijn kabinet bijeengeroepen. Aannemende, dat hij inspannende ei) ple zierige dagen had aan de overzijde de Atlantische Oceaan, kan men er zeker van zijn, dat de oppositie hem het vuur na aan de schenen zal leggen. De Britse publieke opinie wil weten, waai Ïen met de verstevigde ..trait d'union' merika—Engeland aan toe is. Maar dat willen de Amerikanen en lieden als de senator Knowland evenzeer. Immers het is duidelijk, te oordelen na allerlei ties van de Britse dominions, dat de Britse en de Amerikaanse politiek op es- 6entiele punten nog blijven verschillen. Het kernpunt is of op den duur com munistisch China buiten dè Ver. Naties is te houden. Churchill ziet in, dat de „as PekingMoskou" dusdanig versterkt dat het moeilijk zal zijn Rood-China buiten de V.N houden. Maar reeds genoemde /pu'blikeinse senator Knowland Eisenhower het Amerikaanse Congres bijeen zal roèpen, om. mochten de Ver. Naties in het najaar reeds communistisch China toelaten, ee we gedragslijn vast te stellen. Knowland heeft aangekondigd, dat hij een campag ne zal beginnen vóór uittreding van Ame rika uit de Ver. Naties, als de toetreding van communistisch China werkelijkheid zal worden. De gehele Aziatische politiek is hierbij in het geding en de ..oplossing" van het Indochinese probleem is hier slechts één onderdeel van. Uit de be standsbesprekingen tussen officieren van de FranSe Unie en de Vietminh te Tioeng Gia. krijgt men de indruk, dat er na een wapenstilstand een situatie zal ontstaan, te Vergelijken met die op Korea. Een permanente brandhaard dus, om- 'dat geen der partijen uiteindelijk met de afbakening van machtzones genoegen kan nemen. Althans is dit zeker niet vol gens het communistische dogma, voorge staan door Moskou en Peking. Hierbij zij opgemerkt, dat de besprekingen velde over een bestand in Indo-China worden gevoerd, om de te Genève geno men beslissingen te kunnen verwerkelij ken. In het „Panmendjon" van Indo- China, namelijk Tioeng Gia, wordt dus in politiek opzicht niet over oorlog of vrede beslist. Niét zonder ironie is het feit. dat de vertegenwoordigers van de commu nistische Vietminh zich afgezanten noe men der regering van de volksrepubliek Vietnam. De heren schijnen wel erg ze ker van hun zaak. Mendès France's opti misme om nog vóór 20 Juli een, staken van het vuren in Indo-China te hebben bereikt, wordt op een zware proef ge steld. Vandaar, dat de Franse premier op aandrong, dat de ministers Eden, Mo- lotof, Tsjoe En-lai, Bedell Smith Mendès France) ten spoedigste naar tiève terugkeren. Intussen zijn, tussen de ..praatbedrij- ven" door. in de Rode Delta de sterke Vietminh-divisies in actie gekomen en wordt Hanoi bedreigd. De Franse rege ring ziet in, dat het leger in Indo-China met minstens 40.000 man versterkt moeten worden om de huidige linies be hoorlijk te kunnen verdedigen. En deze cijfers zijn dan nog gebaseerd op de vage veronderstelling, dat de Chinese hulp aan de Vietminh ..beperkt" zal blijven. Het is tekenend, dat na de conferentie van Washington, onmiddellijk een com missie van experts aan het werk is ge togen om een defensiepact voor Zuidoost- Azië op te stellen. Het is mede sympto matisch, dat geheime besprekingen gaan de waren te Singapore, tussen militaire vertegenwoordigers van Amerika. Enge land, Frankrijk en Australië, hoe de com munistische expansie in Zuidoost-Azië te breidelen. Niet diplomatiek overleg maar parate macht is slechts in staat, de ,.as PekingMoskou" aan het verstand te brengen: tot hier toe en niet verder. Zo vele gebieden in Zuidoost-Azië zul len blootgesteld blijven aan communis tische penetratie en Infiltratie, zelfs als men eervol of niet-éervol in Tioeng Gia een accoord heeft bereikt, dat voor Ge nève aanvaardbaar is. De contacten door de Chinees Tsjoe En-lai gelegd in India en Birma, heb ben de nationale en nationalistische ge voelens versterkt. Niet ten onrechte sprak premier Nehroe van India van de ..ge wijzigde machtsverhoudingen in Azië". Men kan de Aziatische stem in de we reldpolitiek niet langer negeren Het is. alsof men hier een zeer duidelijke wenk krijgt: Europa voor de Europeanen en Azië voor de Aziaten! Het vertrouwen bij verscheidene Aziatische landen in de kracht van de Westelijke partners is ge daald en de blijvende tegenstellingen tus sen Amerika. Engeland, Frankrijk doen daar geen goed aan. Reeds zegt ook Nieuw-Zeeland „laat communistisch China tot de Ver. Naties toe", als zou daarin de enige oplossing liggen voor een vermindering der internationale «panning. Voor Washington krijgt de toetreding van Rood-China tot de V.N. de betekenis van een nieuw „Muenchen". Hoe zal de verhouding worden van Amerika tot de Pactpartners, als Rood China, ondanks het verzet der Ver. Staten, tocti zal worden toegelaten? Amerika zou dan wel eens zyn eigen steile weg kunnen de heren Hofstra (soc-). Van de Wetering (c.h.) en Hooij Okath. v.) Deze drie heren bleken bereid hun amendementen in tc trekken ten behoeve van het nieuwe voor stel. dat de grens van f 1200 wil verschut ven naar f 2000 en die van f 10.000 naai f 12.000- De nadelen voor 's rijks schatkist worden geschat op f 2% millioen- On danks dé tegenstand van de staatssecre taris was de aanneming van dit amende ment verzekerd. In de tweède plaats waren er de amen dementen van de heren Peschar (soc.). Van dé Wetering Cc-h.) en Van Eysden (a.r-) om leveringen en diensten ten oe- hoeve van herstel der gezondheid vrij te stellen. Deze leidden tot een nota van wijzigingen (kosten f 4,6 millioen), ten gevolge waarvan de diensten, welke wor den verricht door artsen met uitzou- dering van dierenartsen tandartsen, verpleegsters (verplegers) en vroed vrouwen alsmede het vervoer van zieken met behulp van ambulance-automobielen onbeperkt worden vrijgesteld- Daarnaast wofdèn vrijgesteld, voórzover de tegen waarde wordt voldaén dóór ingevolge wettelijke bépalingèn ingestelde óf er kende lichamen of fondsen dan wel dóór lichamen of fondsen, welke voldoen aan door de min. van financiën vast te stellen regelen, de diensten, welke worden ver richt door psychologen, logopaedisten en masseurs alsmede de leveringen van ge nees- en verbandmiddelen. Ook andere, door de Kroon bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen, geneesmidde len zullen zijn vrijgesteld. In de derde plaats was er de vrijstel ling van advertenties. De regering bleef bjj haar afwijzend standpunt, maar de Commissie van Voorbereiding bleek in de meerderheid véór het amendement te zün (kosten f 2 8 millioen). In de vierde plaats bleek de commissie in meerderheid sympathiek te staan te genover het amendement-Van Leeuwen tot vrijstelling van de diensten van be grafenisondernemers. Hiermee is een be drag van ongeveer f 1 millioen gemoerd Telt men de bedragen, die met al deze voorstellen gemoeid zijn, op. dan komt men tot een bedrag van bijna ƒ11 mil lioen, waarmee de „grabbelton" wel is uitgeput. Alle andere amendementen, voorzover zij geld kosten, werden dat» ook door de regering van de hand ge wezen en ook de Commissie van Voor bereiding voelde er weinig voor. Gistermiddag kwamen de bij de wet behorende .tabellen aan de beurt. De heer Gortzak (comm.) had een aantal amendementen ingediend op de tabellen voor het weelde- en het tussentarief Aangezien hierover echter een afzonder lijk wetsontwerp op komst is. trok hij ze allemaal in. De heer Van den Heuvel (a.r.) had een amendement ingediend om planten voor de uitpoot voor teelt van groenten in de vrijstellingstabel op te nemen. De heer Haken (comm.) wilde alle vers fruit, dus ook tropisch fruit, vrijstellen. De heer Van de Wetering (c.h.) wilde hetzelfde voor gist en de heer Van Koeverden (kath. v.) voor mengvoeders, terwijl de heer Gortzak (comm.) de mondprothesen (kunstgebitten) vrijge steld wide zien en de heer Van de We tering (c.h.) het pleit voerde voor het vrijstellen van ontbijt-, peper- en andere snijkoek. De staatssecretaris wees al deze amendementen van de hand. Een amendement-Van de Wetering (c.h.) om gerookte paling vrij te stellen nam hu echter over. Eveneens nam de staatssecretaris over een amendement-Janssen (kath. v.) om kunstzijden bandenweefsels, die in Ne derland in één bedrijf worden gefabri ceerd. buiten de integratie-heffing te houden, doch hij verzette zich tegen een poging om ook buiten deze heffing te houden gietstukken voor de vervaardi ging van haarden, kachels, fornuizen en gascomforen. De heer Hofstra (soc) tenslotte trok zijn amendement om onder de integra tie-heffing te brengen carton, gemaakt stro of oud papier enz. bestemd voor de vervaardiging van dozen en papier, bestemd voor de vervaardiging van golf- carton in. Dé staatssecretaris verklaarde nl. dat hieromtrent nog een onderzoek gaandè is en dat deze industrie IN SNELLE VLUCHT VOORUIT Reorganisatie-wetsontwerp Het zwaartepunt behoort te blijven bij de particuliere instellingen Raming inkomsten voor 1954 ruim f350 millioen HET JAARVERSLAG van de K.L.M., dat gisteren werd toegelicht door de waarnemend president-directeur, drs. M. J. van der Ploeg, vermeldt voor de eerste maal in de geschiedenis van de maatschappij een dividend van 4 pet. Tegenover de Verenigde ijsfabrieken, die 15 pet uitkeren en zelfs de Gelderse Tram, die nog 6 pet geeft, is dat, aldus de heer Van der Ploeg, een kleine vergoeding voor de aandeelhouders. Maar het is een begin en tevens de inlossing van een belofte, die dr. Plesman in 1949 aan de toen- rzocK malige minister van Financiën deed, toen de K.L.M. een groot bedrag uit I 's Rijks schatkist ter beschikking werd gesteld. „Wij hopen", aldus de heer Van der Ploeg, „dat de tijd nu niet ver meer zal zijn, waarop de gewone kapitaalmarkt zich zal interesseren voor de K.L.M." De inkomsten van de maatschappij bedragen op het ogenblik acht ton per dag. Voor dit jaar verwacht de heer Van der Ploeg een bedrag aan inkomsten van f 350 millioen. Zoals men weet bedroegen de inkomsten in het afgelopen jaar f 292' millioen. (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag be gonnen met de behandeling van het wets ontwerp, dat de reorganisatie van di Voogdijraden regelt. Krachtens dit wets ontwerp zal de naam voogdijraad ver dwijnen en komt er in ieder arrondisse ment een Raad voor de Kinderbescher ming. Deze raden zullen geen directe uit voerende taak hebben bij het werk der kinderbescherming, doch zij zullen, evenals met de voogdijraad het geval was, de organen zijn, die het onderzoek instellen naar de toestanden, die eer overheidsingrijpen in de verhouding tus sen ouders en hun kinderen dan wel ten aanzien van de kinderen zelf, noodzake lijk maken en de te nemen beslissingen voorbereiden. Onder de nieuwe kinderbeschermings raden zal het werk der kinderbescher ming veel meer worden gecoördineerd dan tot nu toe het geval was. Zo zullen de ambtenaren voor de Kinderwetten voortaan in het apparaat worden opge nomen. Het algemeen college van bij stand, toezicht en advies wordt opgehe ven en vervangen door een College van Advies voor de Kinderbescherming. De instemming met deze reorganisatie was algemeen. Mevr. Ploeg-Ploeg (Soc moest nog even wennen aan het verdwij nen van de naam voogdijraad. Zij en alle andere sprekers legden er de nadruk op. dat de kinderbescherming haar zwaarte punt bij de particuliere instellingen be hoort te vinden, doch zij had, meer dén de anderen, tevens het oog gericht op een overheidstaak. Voorts wilde zij, dat het openbaar ministerie niet optreedt n a overleg met de kinderbeschermingsraad, doch i n overleg hiermee. De heer Van Rijckevorsel (kath. v.)) vond eigenlijk, dat samenstelling werkwijze van de raden bij wet rtioe worden geregeld en niet bij algemene maatregel van bestuur. Hij achtte h' niet vóldoende, dat in de raden zelf de verschillende levensrichtingen vertegen woordigd zullen zijn: dat moet ook het geval zijn bij de onderzoekingsambtena ren. Ook de heer Van der Feltz (c.h.) Vroeg hiervoor de aandacht. Hij ging mee accoord, dat de raad zelfstan dig een vaderschapsactie ten behoeve alimentatie kan instellen, doch steunde een amendement-Van Rijckevorsel, dat deze bevoegdheid onmogelijk wil maken, wannéér de moeder van een natuurlijk kind daar niet mee instemt. Ook de he ren Lemaire (kath. nat.) en Verkerk (a.r waren het met deze opvatting eens Vanmiddag zou minister Donker ant woorden. Opheffing van maxima voor creditsaldi De Nationale Bank van België heeft •desgevraagd aen de Nederlandse Bank bevestigd, dat de onlangs in België her uitvoeringsbepalingen voor het be talingsverkeer met het buitenland niet voorzien in een beperking van credietsaldi in Belgische franken, aange houden door banken gevestigd in de landen aangesloten 'by de Europese Be- talings Unie. f 22.6 (21,6) millioen. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft in 1953 het sterfjaar van dr A Plesman een belangrijke vooruitgang doorgemaakt. Men kan met voldoening op de gang van zaken terugzien. De produc tie steeg 15 pet. Beziet men de cijfers tegenover de groei van het totale lucht verkeer. dan blijkt -de K.L.M. ongeveer in hetzelfde tempo meegegroeid. De vloot is aanzienlijk uitgebreid met 11 vier motorige en 10 tweeiaatorige vliegtuigen. De omvangrijke technische en commer ciële voorbereidingen voor de indienst treding van nieuwe vliegtuigen vereisten de volle aandacht. Ondanks late afleve ring leverde een deel van de nieuwe vliegtuigen vooral in de nazomer van '53 reeds een welkome bijdrage in de inkom sten. toen het vervoer naar de Verenigde Staten een bijzonder grote omvang aan- Men beschikt thans over een mo derne vloot, en aanzienlijke bestellingen in de naaste toekomst niet te ver wachten. Het beleid is e# echter tech nisch en financieel op gericht, gereed te t voor de tijd. dat de ontwikkeling moderne turbine- en straalmotoren er gevorderd is. dat belangrijke be stellingen van daarmede uitgeruste vlieg tuigen kunnen worden geplaatst. Op de bestaandé lijnen werd de fre quentie vergroot en nieuwe lijnen zijn geopend. Gestreefd wordt naar verhoging de frequentie vooral op de lange lijnen. Ten gevolge van luchtvaartpoli- tieke belemmeringen is men hierin in 1953 slechts ten dele geslaagd. In veis landen heerst de mening, dat men de be langen van de nationale maatschappijen dienen door buitenlandse onder nemingen beperkingen op te leggen. In verschillende landen zijn vestigingen gesticht of bétere kantoren ingericht. De inkomsten beliepen f 292,2 (v. J, f 258,6) millioen benevens f 3,5 millioen vrijgevallen voorzieningen uit vorige ja ren. Hiertegenover stonden f 245,4 (221,3) millioen exploitatie-uitgaven en belastin gen. f 38,9 (31.2) millioen. f 1 (0,3) millioen Interest en voorts dotatie aan de alge mene reserve van f 5 millioen, zodat een winst is geboekt van f 10,3 (f 5,7) millioen, waaruit 4 procent dividend wordt voorgesteld. De volgende cijfers geven een beeld de grote groeit van het bedrijf: Afgelegde kilometers 47,7 (44,6) millioen, gevlogen ln 146.367 (134.388) uren, tkm-productie 276,2 (240,8) millioen. tkm-verkoop 178 (158,8) millioen, beladingsgraad 64.5 (66 procent, aantal plaats-km 2028.5 (1755) mil lioen, passagiers-km 1328,7 (1148,6) mil lioen, plaatsbezetting 65,5 (65,4) procent, aantal !km-vracht 39,7 (36,8) millioen, tkm-post 7,9 (7,7) millioen, vervoers- inkomsten f 282,2 (255.6) millioen, waar van 209.2 (181) millioen passagiers en ba gage, f 38,9 (35,6) millioen goederen, f 23,1 (25,9) millioen post, f 13,8 (12,9) millioen bijzondere vluchten; bijzondere inkomsten f 10.5 (2,9) millioen; gemiddeld aantal emploè's 13.328 (12.425); gemiddeld per- soneelsinkomen f 22.000 (20.800). De vloot bestond op 31 December j.l. uit 19 Douglas C-47/DC-3, 10 Douglas Aanvallen mei atoomwapens Bescherming Duitse burgerbevolking De Westduitse regering zal binnenkort j net parlement een piogiamma indie- in ter bescherming van de burgerbe volking tegen de gevolgen van aanvallen met atoomwapens. De plannen omvatten: schuilkelders, en ook herstel van 3000 gesloopte grote schuilkelders uit de jong- wereldoorlog, de oprichting van een alarmstelsel en uitbreiding van de lucht beschermingsdienst- Er zijn plannen in studie voor de gedeeltelUke evacuatie der bevolking van de grote steden. Circa 5 millioen mensen zouden ingeval van oorlog van de steden naar het platte land moeten worden gebracht. In Duits land hoopt men het personeel van de tech nische hulpdienst te kunnen uitbreiden 225 000 man. In Engeland zijn 600.000 isen bij de luchtbescherming betrok ken. allen op basts van vrijwilligheid. Turkse Dcfkota overgedragen door Fokker Gisteren is het eerste toestel van een irie door Fokker voor de Turkse staats- luchtlijnen te verbouwen Dakota's offi cieel aan vertegenwoordigers van Turkije overgedragen Vandaag werd het vlieg- g door een Turkse bemanning via Rome ar Ankara gevlogen. Toch is het so *rk hehh, rend ortdu Verbouwing van hoofd (90) Hoewel baby's verhoudingsgewijs I derhoofdje geleidelijk gaat uitxetten en een nogal groot hoofdje hebben, is het eindelijk het volume heeft gekregen hoofd van een volwassen mens toch van een volwassen schedel. Ons hoofd nog heel wat omvangrijker. We plegen is echter niet van elastiek, maar van dan vast te stellen dat het babyhoofd I been. dat niet kan rekken. De schedel in twintig of dertig jaar tot de volwas- j rnoef dus worden afgebroken en op- sen vorm is uitgegroeid, en daarmee nieuw worden opgebouwd tot een gro- is de kous af; verder nadenken is niet tere vorm. En deze „verbouwing" ge- nodig. Maar zou een dergelijke veran- schiedt niet één keer A" dering zich bij een bouw trokken, dan zijn we en vol belangstel ling. De directeur tan een bedrijf, die werkplaatsen van zijn vele verdiepingen tellende fabriek wer- ruimd, zullen we vol belangstelling vragen, hoe hij het lapte, de onderste hallen te vergroten, zonder dat de bo venverdiepingen naar beneden kwamen zet ten. En we zullen rnieuwingen en herstelwerkzaam heden plaats. Trouwens, iels der gelijks kunnen we bij elk bot waarne men. De kop van het dijbeen past bij de geboorte precies in de kom van het bekken. Ditzelfde is het geval op la tere leeftijd, maar de kop is intussen veel ig hei hoofd schudden, ■r we vernemen welke maatregelen idzakelyk waren om alles te st Dit is een onzinnige fantasie, die door de technici onmogelijk verwerke lijkt kan uorden. Dat begrijpt een ieder. Maar bü de groei van ons arme hoofd staan we geen ogenblik stil. Toch moest ook dit bij stukjes en beetjes worden afgebroken, alvorens er een riieuw en groter hoofd voor in de plaats kon treden. Dit klinkt ongeloofwaardig, maar hel is toch heus zo! Zou ons hoofd uitgerekt kunnen wor den op dezelfde manier als het elastiek blazen, dar. ballonnetje dat irdl rslcllen dut het kl< 1makkelijk evenals de kom. Op de plaats waar vroe ger de wand tan de kom zat, zit op latere leeftijd het beenweefsel van de Icop! Dergelijke verplaatsingen (uitbrei ding van het bedrijf) vinden tijdens de groei in het gehele lichaam plaats en kunnen alleen geschieden doordal het oude wordt afgebroken en tegelij kertijd het nieuwe wordt opgebouwd. En tijdens deze onophoudelijke verbou wingen mogen de werkzaamheden der organismen geen ogenhlik verstoord of vertraagd worden, terwijl we over het staken dier werkzaamheden, ook al ware het slechts voor enkele minuten, niet eens spreken! Het is wellicht interessant te zien wal tieh in xo'n groeiend beenstuk af speelt (Nadruk verbodén) Geen helicopters voor 1957 Niet voor het jaar 1957, als Sikorski een twee-motorige heli copter tot ontwikkeling zal hebben gebracht, zal de K.L.M. overgaan tot het in dienst stellen van dit toestel op korte buitenlandse tra jecten. Men dénkt ook over in ge bruikneming in Nieuw-Guinea. De bedrljfsuitkomsten van maatschap pijen, die reeds met deze machine experimenteren zijn zodanig, dat de K.L.M. voorlopig uiterst ge reserveerd blijft toezien. „Wy zul len er zeker mee beginnen, maar niet nü". Dit zei gisteren, de heer M. N. van der Ploeg, waarnemend pre sident-directeur van de K.L.M., op een pereconferentie over het Jaarverslag. C-54'DC-4, 6 Douglas DC-6, 2 Douglas DC-6A, 7 Douglas DC-6B, 10 Lockheed L-749, 9 Lockheed L-1049, benevens bestelling, 8 Convair CV-240, 10 Convair- ""i0 benevens 4 in bestelling. Het passagiersvervoer tegen lagere tarieven in de toeristenklasse breidde zich aanzienlijk uit. In 1954 werden deze tarieven o.a. op de lijnen naar het Verre Oosten van kracht en een geleidelijke in voering over de gehele wereld ligt in de wachting, zodat hét luchtvervoer bin- 1 het bereik van het grote publiek wordt gebracht, doch de stijging van vrij wel alle prijzen remt de mogelijkheid rlaging millioen, voorraden f 6,3 (6,4) millioen, deelnemingen f 16,4 (17,4) millioen, be legde assurantiereserve f 14,4 (10,6) mil lioen, vooruitbetaalde kosten f 8,5 (6,7) millioen; passiva: kapitaal i 123 millioen, reserve f 7.5 millioen. herwaarderings- verschil vorderingen en schulden f 8,1 (8.1) millioen. add. afschrijvingen mate rieel f 32 (28,1) millioen, leningen f 47,9 (24.3) millioen. schulden en diverse voor- leningen f 95.5 (65.2) millioen, vooruit ontvangen inkomsten f 30.8 (28) millioen. De verplichtingen wegens lopende be stellingen zijn f 27.7 (69,2) millioen. De vlootaankopen beliepen van 195: i met 1954 t 175 millioen. De liquiditeit is ln 1953 aanzienlijk toe genomen mede dank zij een langlopende lening, waarvan ln 1953 de eerste tranche ad f 14 millioen ter beschikking kwam. Voor de eerstkomende jaren kan eer dere verbetering van de liquiditeit den tegemoet gezien, nodig voor de nieuwingen van de vloot. De afsehrijvingspolitiefc van de K.L.M. is zodanig, dat de nieuwe vloot uit de afschrijvingen kan worden betaald. De maatschappij heeft een lopend crediet bij de Internationale Herstelbank. Die lening, die ruim 6 millioen dollar bedraagt, moet voer 1 Juli 1958 zijn afgelost. Daarvoor dient, aldus de heer Van der Ploeg, een andere financieringsvorm gezocht te wor den Tot 1958—1959 wil men aén aanzien lijke kasposifie opbouwen. Een merk waardige post op de balans vormt de post ..vooruit ontvangen inkomsten", die niet minder dan f 30.846.484 bedroeg op 31 De cember 1953, tegenover f 28.018.373 in het vorige jaar. Dit bedrag ontstaat jaarlijks uit de aankoop van passagebiljetten door passagiers, die evenwel nog geen gebruik van hun plaats in de vliegtuigen maak ten. Er zijn tal van retourbiljetten, die nimmer gehonoreerd behoeven te worden. „Wij hebben daaraan een niet onbelang rijk deel van de winst te datiken," aldus de heer Van der Ploeg. Het vooruit-ontvangen bedrég is even groot als de additionele afschrijving op vliegend materieel, die ruim f 32 millioen bedraagt. Verbeterde schietstoel voor Meteors Gaat beneden 3000 meter automatisch open Binnenkort zal de schietstoel in de Me teors van de Koninklijke luchtmacht ver beterd worden, naar aanleiding van proofhemingen die men in Engeland ge daan heeft In de oude schietstoel (mark la) moet men, na uit het toestel te zijn geschoten, zelf door middel van een handgreep de parachute openen en zich daarna van de schietstoel ontdoen. Bij het verbeterde type (mark 2a) geschieden deze hande lingen automatisch beneden een hoogte die men vooraf kan instellen. Gewoonlijk wordt deze hoogte inge steld op 10.000 voet (ruim 3006 meter). Springt men boven deze hoogte uit het toestel, dan opent de parachute zich eerst op 10.000 voet. Op een hoogte daar onder gaat zy direct automatisch open. De hoogte van 10.000 voet is gekozen in verband met de grote koude en zuur- stofijle lucht daarboven, terwijl voorts is gebleken dat de openingsschok boven 10.000 voet aanmerkelyk hoger is dan op geringere hóogte. Proeven in Engeland hebben uitgewe zen. dat men, als de parachute zich opent hoogte van 400 voet (ongeveer 130 meter), nog behouden op de grond kan komen. Daar beneden heeft men vrijwel geen kans meer. De Nederlandse Thunderjets hebben schietstoelen van Amerikaanse makely, ie men niet zal veranderen. Speelclub in betwiste huizen le Baarle De heer Sooi van den Eynde heeft in de huizenkwestie te Baarle een nieuwe gedaan. Met de klaarblijkelijke be doeling, een ingrijpen van de Neder landse of Belgische politie af te wach ten, heeft hy ln enige der hem toebe horende woningen een kamer besahik- baar gesteld aan de speelclub Seaside. f 9 (8,2) Deze club heeft enkele weken geleden Inval van de Belgische justitie haar werkzaamheden gestaakt, doch zal nu de spéelgelegenheid in de betwiste hulzen heropenen. Zoals bekend, bestaat er onenigheid over de vraag of deze huizen op Nederlands of Belgisch gebied staan. De heer Van den Eynde. zelf Belg, houdt het op België. Zoals bekend, heeft de Belgische politie dezer dagen te Baarle-Hertog een inval gedaan in de speelclub Ciro. Buit van 25.000 Juwelierszaak in R'dam geplunderd Inbrekers hebben gisternacht een goede slag geslagen in de juwelierszaak van de firma Keinier van den Berg aar, de West Kruiskade te Rotterdam- Van het pand was een ruitje vernield, waar de daders doorheen gekropen moet zijn. Volgens voorlopige schatting bedraagt de schade f 25-000. Er worden 500 horloges vermist, 600 ringen en 40 gouden armbanden. Britse oorlogsvlieger zoekt Rotterdammers Dertien jaar nadat hij in dienst van de Royal Airforce zyn in brand gescho ten 'bommenwerper midden in het puin van Rotterdam moest neerzetten, zon der geld ln bezet Nederland een tocht ondernam om te trachten Engeland te bereiken, maar ondanks veel hulp ln handen van de Hitler-trawanten viel, is de 28-j. Sydney Smith, nu correspondent de Daily Express, in de Maasstad op zoek naar een wat angstige maar ten slotte toch behulpzame winkelier en naar een knipogende zeeman, onder meer om hun terug te betalen wat zij hem leenden. Ook zoekt hy naar iemand, die destijds een foto maakte van het neergeschoten vliegtuig. Van kamperen geen sprake C. J. M. V.-ers zochten onderdak in hooischuur Ondanks noodweer in Oostenrijk heeft men volop genoten (Van een onzer verslaggevers) 'jfOALS WIJ VORIGE WEEK telefonisch uit Oostenrijk, nabij de vroegere Duitse vesting Berchtesgaden, kondèn melden, zou de groep C.J.M.V.-ers trachten een veilig onderdak te vinden in Salzburg. Dat is gelukt. Een noodweer zoals men daar heeft meegemaakt, was in zeker acht jaren niet voorgekomen. Het water stroomde in een donderend ge weld van de bergen, dwars over smalle wegen, grote stukken land ston den onder water en met woeste kracht stortten de rivieren zich in de dalen. Zelfs zg. „palenvissers", mannen, die proberen met langé hèken de door het water meegesleurde boomstammen op het droge te halen, lieten zich zien. Wanneer fhen zich dit alle» even voor-Engelsen. Denen. Fransen en Nederlan- «telt. kan men begrijpen in welk nood- ders. weer de 40 Nederlanders terecht zijn ge- 's Land» wijs lands eer, zegt men wel komen. Gelukkig beseften wy zelf niet een» en dus werden er enorme glazen eens hoe erg het was. Alleen het opspui- bier gedronken, vooral de boerenkapel, tende water onder de wielen van de auto-'die uit glazen met een inhoud van onge us weès Op een bijzonder natte zomer. jveer 2 liter dronk, wist er wel raad In de omgeving van Salzburg werd naar me«- Een bijzonder aardige avond, die sn onderdak gezocht, omdat van kam- werd besloten met een groet in alle talen peren geen sprake meer kon zijn. In het m#t bet verzoek, Oostenrijk aan te bevê- dorpje Wals, ongeveer 5 km van Salzburg j bij vrienden e verwijderd, was een boer, die een groot'. bedrijf had, bereid xyn hooischuur twee dagen af te staan. Met gróte gast vrijheid werden de 40 CJMV'er» ontvan gen. Direct konden wij er wat bijkomen, en konden wij er zelf gekookte maaltij den gebruiken. de Troosteloos hingen de wolken luchtvaarttarieven. In 1952 bergen. Geen enkel licht plekje in het »r in de standaardklasse op wolkendek kon hoop op beter de lijn AmsterdamNew York 54 procent,wekken, in de toeristenklasse 46 procent, in 1953 resp. 33 en 67 procent. Het passagiers- tentarieven in 1953 steeg het passagiers vervoer met 20 procent. Het vervoer van I Weldra vertrokken wij voor een schit- emigranten bleef ln 1953 bij 1952 ten ach-'terende tocht langs het Salzkamntergut. ter. In 1954 werd de aantrekkeiykheid Een prachtig stuk woeste natuur met vier vergroot door de mogelykheid in bepaal- meren en alleraardigste dorpjes. Vooral de gevallen het emigrantenvervoer naar het beroemde dorp Sankt Wolfgang, be- Canada en Australië op de normale lijn- kend uit de operette lm Weissen Rössl, diensten te doen geschieden. viel op door zijn schilderachtigheid. Men In West-Indië zijn de Douglas DC-4 en j had er een mooi uitzicht over de Wolf- Dakota's grotendeels vervangen door mo-igangs?e. Geen wonder, dat er vele souve- derne Convairs CV-340. waarvan er thans nirs werden gekocht. Opgewekt en nog zes zijn. onbekend met de bijzondere afsluiting van Begonnen is met de vorming van hoger de dagen, die wij in Oostenrijk hadden en middelbaar kaderpersoneel. i doorgebracht, reden wij weer naar Wals, Een groot aantal opdrachten ls ultge- de grote hooischuur. voerd voor luchtfotografische verkenning! In de overstroomde streken De opname- f CP werkzaamheden ln Oostenrijk en Syrië {Ln? 1*,? zullen In 1934 voltooid worden Voor het i* eertx heeft men hierbij volledig geleken- Tlrol"«v<*><» ««««ven. de en In meerkleurendruk vervaardigde, De Ortsverein „Alpinia", die reeds se- '*aarten geleverd. De vooruitzichten voor dert 1891 bestaat, voerde een programma de afdeling zijn gunstig van Tirolerfolklore op. dat er zyn mocht. Op de balans staan om de volgende In een prettige, gemoedeiyke omgeving, activa: vliegtuigen, onderdelen- motoren, werd er gedanst, gejodelt, muziek ge- I termijnbetalingen f 164,6 (119,2) millioen, maakt e.d. Er waren vele Amerikanen, bekenden. Daarmee kwam het einde va in Oostenrijk doorgebracht e: weer op huls aan. Hagel vernielde fruitoogst in Pannerden Tydens een hevig onweer, dat gepaard gtng met hagel, is in de tijd van tien minuten grote schade toegebracht aan de fruitoogst in Pannerden. zodat er geen kwaliteitsfruit meer voorhanden is. De suikerbletenoogst is eveneens verhageld- Ook is schade aangericht in het nabyge- legên Aerdt van de gemeente Herwenen Aerdt. In 1952 is op dezelfde plaatsen ook alle fruit zwaar beschadigd. Eilandbestuur Aruba slaat op hol De Britse ambassade te 's-Gravenhage heeft by de Nederlandse regering een démarche gedaan naar aanleiding van het optreden van het eilandbestuur van Aruba. Dit maakt door ontneming van arbeidsvergunningen het verblyf onmo gelijk aan duizenden personen, van wie er velen 25 Jaar op het eiland gewoond hebben en soms met Arubaanse vrouwen getrouwd zyn. Vele Britten worden hier door getroffen en zelfs een groot concern als de Lago ondervindt hiervan hinder. De Nederlandse regering heeft de gezag hebber gewaarschuwd met deze démar che rekening te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5