Ilicuwc $cihsü}t ÖTourant Achter de schermen van de Franse strategie België sluit de grens voor onze gecondenseerde melk Franse dienstplichtigen toch naar Indo-China Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! DONDERDAG 8 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abormemcr.iten- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .1 tutiuitc» ligktlltira ■|tbtrllaf<|l|tiKpnt" Vijf en dertig.'. jaargang No 10034 K.L.M. geeft dividend IN DE WERKKAMER VAN DE GOUVERNEUR opgegeven, dat zij alsnog zullen weten te ontkomen. Er zijn hier en daar en kele kleine schermutselingen geweest. Ernstige weerslag nu Roden groot deel Tonkindelta bezetten (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI (Vietnam). Woensdag IN ZIJN WERKKAMER op de eerste verdieping van het oude gouver neursgebouw geeft gouverneur Nguyen Huu Tri op een stafkaart aan. welk deel van de delta zonder slag of stoot aan de communisten ge geven is. „Hoe groot is die streek ongeveer, excellentie De gouverneur meet met een liniaal de afstanden. „Het is een driehoek van ruwweg 70 bij 70 kilometer „En hoeveel mensen wonen er „Meer dan 2.500.000 Zuchtend legt hij de liniaal voor zich op de schrijftafel en staart met een zorgelijk gezicht naar de kaart. Er is alle reden voor zorg met zijn ambtsgebied geslonken tot niet veel meer dan Hanoi en de havenstad Haiphong en een brede strook aan weerskanten van de weg. welke beide plaatsen verbindt. En dat is werkelijk niet veel. Op een morgen, aan het einde van Juni, zijn van generaal René's Cogny's 'hoofdkwartier in Hanoi historische ci tadel de orders uitgegaan voor Operatic Auvcrgne: de complete ontruiming van het dichtbevolkte rustgebied ten Zuiden van Hanoi met als voornaamste plaatsen Nam-Dinh, Thai-Binh, Ninh-Binh en Phat Diem. Het besluit voor deze dras tische maatregel was om twee redenen genomen. In de eerste plaats omdat de druk van de communistische legers in dat gebied na de val van Dien Bien Phoe geleidelijk aan toegenomen was. En in de tweede plaats omdat de Frans- Vietnamese strijdkrachten niet in staat geacht werden om die druk op den duur te 'kunnen weerstaan zonder belangrijke versterkingen uit Frankrijk. En die ver sterkingen waren niet beschikbaar. Misleiding In de grootst mogelijke geheimzinnig heid waren de plannen voor deze ope ratie uitgewerkt. Ten einde de vijand te misleiden, heeft men opzettelijk het ge rucht verspreid dat de Franse troepen Sn dat gebied door de Franse troepen in dat gebied door Vietnamese vervan gen zouden worden. Om dat gerucht kracht bij te zetten heeft men zelfs valse berichten over de radio laten uitzenden in de hoop dat de Vietminh daarop zou reageren. Maar ondanks alle voorzorgen waren er toch lekken. Een ervan ont stond toen de directie van de kolossale katoenspinnerij in Nam-Dinh vier dagen vroeger dan de bedoeling was met het ontslaan van het personeel en het slui ten van het bedrijf begon. Dat veroor zaakte algemene speculatie en onrust. Toen er bovendien een typhoon voor- speld werd op de dag, dat de evacuatie zou moeten beginnen heeft de legerlei ding het besluit genomen om de opera- tie ruim twee dagen te vervroegen. j Groot materiaal De Fransen hebben groot materiaal Ingezet. De luohtmacht heeft bijvoor beeld een luchtbrug geslagen Nam-Dinh en de -havenstad Haiphong. Van vroeg in de morgen totdat het don- Men kan nu reeds voorspellen dat de vol gelingen van Ho Chi Minh zegevierend uit die verkezingen te voorschijn zullen komen, dank zij hun politiek van terreur en intimidatie. Het is dan ook begrijpelijk, dat gou verneur Nguyen Huu Tri in een alles behalve hoopvolle stemming verkeert Hij is zeer ontstemd over het feit dat alle beslissingen in Genêve en vooral Parijs genomen zijn zonder hem te con sulteren. En zonder hem zelfs op de hoogte te stellen. Zijn stem klinkt dan ook machteloos en tegelijk bitter als hij 1: „Het komt er allemaal op neer, dat Fransen tot alle-- bereid zijn als ze ar zonder al te veel prestige-verlies Indo-China in ae sieek kunnen laten Het was een grootscheepse operatic. Er moesten niet alleen duizenden mili tairen met al hun materiaal geëvacueerd worden. Ook de gezinnen van de Vietna mese militairen moesten naar veiliger oorden overgebracht worden, om te voor komen dat zij als gijzelaars in commu nistische handen zouden vallen. Verder was het nodig om de tientallen grote en kleine posten verspreid door het hele ge bied ordelijk op te heffen. En de ver sterkingen te vernietigen. Sneeuwval in de Alpen Ook zwaar weer in Italië In vele delen van Oostenrijk woeden sneeuwstormen. In de Bergen is de tem peratuur gedaald tot twee graden onder nul. De bergpassen tussen Oostenrijk en Zwitserland zijn ingesneeuwd. In de da len valt veel regen. Ook in dè Beierse Alpen is sneeuw ge vallen. Op de Zugspi'.ze, de hoogste berg In Duitsland, viel Woensdag een laag van 20 centimeter. Ook in Italiaanse Dolomieten viel veel sneeuw, op verscheiden toppen zelfs een halve meter. In Noord-Italië gingen zware onweersbuien vergezeld van hagel, waar door vooral in de gebieden van Veroelli en Novarre ernstige schade aan gewas sen werd aangericht. acht rijen veelkleurige onderschei dingen op de borst zet de plaats vervangend opperbevelhebber van de Frans-Vietnamese strijdkrach ten in Indo-China, de nieuwe situatie uiteen. „We waren eerst als een hana met vijf slappe vingers die niets konden doen. Nu hebben we die vingers samengebracht tot een krachtige ruist waarmee we ons duchtig kunnen verdedigen...." ,JZn wat gaat u verdedigen..V" „Alles wat we hebben „Inclusief Hanoi Natuurlijk En met ettelijke duizenden man nen meer hiervoor beschikbaar ademt Hanoi nu in ieder geval iefs lichter dan de laatste weken. ker was heeft een aantal Dakota's heen en weer gevlogen om de duizenden vrou wen en kinderen van Vietnamese mili tairen met hun bagage uit de ten onder gang gedoemde streek af te voeren. En dat heeft bijna een week geduurd. Ge lijktijdig zijn anderen met schepen van de Franse marine via de Rode Rivier en de zee geevacueerd. De rest is met lange convooien over de weg vertrokken. Maar behalve de militaire evacuatie was er ook de particuliere. De bevolking begreep geleidelijk aan dat zij in de steek gelaten werd. Een deel van hen kon dat weinig schelen. Zij waren niet bang voor de communisten omdat zij niets te verliezen hadden. Maar anderen waren allesbehalve ingenomen met het vooruitzicht spoedig onder een commu nistisch regiem te moeten leven. Dat waren de Vietnamese ambtenaren, de po litieke leiders, de kerkelijke functiona rissen, de welvarende zakenlieden en natuurlijk de enkele tientallen Franse burgers. Plus een belangrijk deel van de katholieke gemeenschap. Zij zijn op eigen gelegenheid vertrok ken. Met particuliere auto's en openbare bussen, met rivierboten, handkarren, cy- clo-pousse (de Vietnamese editie van de Indonesische betjak) eh zelfs te voet. Maar vele tienduizenden zijn min of meer tegen hun wil achter het IJzeren GorSijn terechtgekomen omdat zij niet de moed of de middelen hadden om naar elders te vluchten. En zij maken op dit ogenblik reeds kennis met het regiem van Ho Chi Minh. Debacle MAO TSE-TOENG ERNSTIG ZIEK Volgens rie ..Washington Star" heeft men „onlangs in verantwoordelijke krin gen te Washington uit betrouwbare bui tenlandse bronnen te Peking" berichten ontvangen, dat de leider van communis tisch China. Mao Tse-Toeng. „ernstig ziek" is. Het blad gaf geen bijzonderhe- Adenauer lang geen „gebroken man" „Ik heb er nog niets van gemerkt", verklaarde dr Adenauer te Bonn naar; aanleiding van een bewering van een; Nederlands weekblad als zou hij „een gebroken man" zijn. Tijdens een ontvangst j van Nederlandse journalisten, die de! bondsrepubliek bezoeken, zei dr; Adenauer, dat hij het antwoord schuldig moest blijven op de vraag, wat het ge- i heim van zijn krachtige ouderdom is. „Ik rook niet en ik drink weinig, maar i ik zou niet graag beweren, dat daar de oorzaak in schuilt- Het geheim ligt veeleer in datgene, wat men van zün ouders heeft meegekregen", aldus de f bondskanselier. DE GERUCHTEN ROND KONING BOUDEWIJN Het Brusselse geïllustreerde weekblad „Het Europees Tijdschrift" heeft de achttienjarige Italiaanse prinses. Ales-1 „ndra-Vittsria Torloni. (nwirt tb ae rtóltba^ I mogelijke toekomstige bruid van koning j Boudewijn van België. i eren een gevangeniss i Er bestond volgens het blad 90 pro- Jciar ,egen de notarisklerk N. uit Eefde. cent kans. dat de drie-en-twintigjarige.A""" s_tö°dJwefens verduistering Amersfoort heeft gisteren met veel plezier feest gevierd vanwege zijn befaamde kei. Tweehonderd burgers trokken het gevaarte in triovxf door de stad en brachten hem naar het nieuwe voetstuk, dat door het Amersfoortse Keicomité is opgericht. Angstige uren voor mevrouw Petrof De getuigenis, die zij aflegde Mevrouw Petrof, echtgenote van da Russische ambassade-functionaris, die in Australië asyl heeft gekregen, legde voor de Australische „commissie van onder zoek" een getuigenis af. De twee Russi sche koeriers, die haar op de vliegreis van Sydney naar Moskou moesten verge zellen, hadden opdracht van hun wapens gebruik te maken, als Australische auto riteiten zouden trachten haar te dwingen in Australië te blijven. Zoals indertijd gemeld, vroeg mevrouw Petrof op 19 April in Darwin, toen het toestel, waar mee zij reisde een tussenlanding maakte, om politiek asyl. De twee Russische koe riers werden daar door de Australisohe politie ontwapend. Zij had de indruk „gijzelaarster" te zijn, voor wat haar eohtgenoot had gedaan. Bij het vertrek uit Sydney schreeuwde de menigte: „ga niet weg, zij (de Russen) zullen U do den!". Mevrouw Petrof zeide ter zitting een document te herkennen, dat wordt aangeduid met de letter „J", getypt door een Australische communistische journa list, In betrekking staande tot de M.V.D. (Rusaisohe geheime dienst). Twee doden bij ongeluk te Scharnegoutum Een auto, bestuurd door de heer Faber, fabrikant te Huizum bij Leeuwarden, is vermoedelijk door te grote snelheid in de gevaarlijke bocht bij Scharnegoutum tegen een boom gereden. Bij dit ongeluk werden de heer en mevrouw Faber op slag gedood, hun ongeveer drie-jarig dochtertje is ernstig gewond naar een ziekenhuis in Sneek vervoerd. Verduistering van f 65.000? Tegen notarisklerk uit Eeide 2 jaar geëist koning, de kleindochter valsheid in geschrifte. ngin Ena v?n Spanje I *n enkele jaren tijds z 1 het gerucht reeds is j oedrag van bijna f 65.0 zal worden I eigend. meest ten nadele Overleg leidde tot niets Toekomst ziet er somber uit voor Nederlandse fabrikanten Frans-Vietnamese troepen ontruimen de zone ten Zuiden van Hanoi. Een volgeladen militaire vrachtauto is klaar om de stad Nam-Dinh te verlaten. De communisten hebben een brug op geblazen waardoor enkele vrachtauto' en kanonnen in de steek gelaten moesten worden. Maar die zijn later door de lucht macht vernield. In grote lijnen heeft mer de Vietminh echter op een dwaalspoor weten te leiden. En toen zij er ten slotte achterkwam wat er in werkelijkheid de hand was, was het te laat om de ruiming ernstige moeilijkheden in de weg te leggen. Maar al met al is deze zware slag voor het prestige van Frank rijk in Indo-China. En meer nog mis schien voor de positie van de zwakke, jonge, staat Vietnam. De val van Dien Bien Phoe heeft natuurlijk zijn weerslag gehad. Het vertrouwen in de toekomst Vietnam was er ernstig door ge schokt. Dat bleek bijvoorbeeld uit het groeiende aantal deserties uit het Viet- »se leger. Kort daarna komt nu deze ■ve klap. Het kan niet anders of ver regaande consequenties zijn er het resul- van. De nieuwe minister-president Ngo Dinh Diem staat dan ook voor een uiterst moeilijke taak. Misschien wel een te moeilijke. Bitter Er ls niet veel meer over van Noord- Vietnam. Een ruime corridor, die van Hanoi naar zee leidt. Dat is alles. Er onen minder mensen in dan in hel mmunistische deel. En dat kan desas treuze gevolgen hebben als men straks een wapenstilstand komt en besluit algemene verkiezingen te houden De invoer van Nederlandse geconden seerde melk in België is stilgezet, sluiting van de grens wordt volgens Ned. Vereniging van Fabrikanten i Gecondenseerde Melk gemotiveerd r de mededeling, dat de jonge Beigiscne condensindustrie gelegenheid moet heo- ben zich te ontwkkelen. Belgie heelt zich de laatste jaren meer op de berei ding van gecondenseerde melk, in het bijzonder op die van ongesuikerde melk. toegelegd. Volgens gegevens van het Belgische ministerie van Economische Zaken en Middenstand bedroeg „de productie van ongesuikerde volle gecondenseerde melk Ratten ondergraven het Haarlemse Stadhuis „Ratten ondergraven Haarlems stad huis". Dit hebben B. en W. van Haarlem gisteren aan de gemeenteraad medege deeld. Reeds geruime tijd wordt in en nabij het oude gedeelte van het stadhuiscom plex veel hinder ondervonden van de aanwezigheid van ratten. Op sommige plaatsen wordt de grond door deze die ren zelfs zodanig ondergraven, dat ver zakkingen optreden- Pogingen om het ge dierte met verdelgingsmiddelen te be strijden hebben tot dusver geen resultaten dan opgeleverd. Volgens B. en W. bestaat de meest af- Het ls moeilijk om bij een debacle als deze van „succes" te spreken. De Franse legerleiding noemt de Operatie Auvergni echter een compleet succes M' negentig procent van d? mensen en t materiaal is geëracueerd. Enkele plaatse-doende bestrijding in het opbreken lijke eenheden hebben het contact ver- een groot gedeelte van de bestrating loren en zijn in hei gebied achtergèblè- de omgeving. Zij vragen voor deze we: ven. Men heeft ect'er nog niet alle hoop zaamheden een crediet van 4000 a Anti-communistische burgers vluchten uit het gebied, dat door de Fransen opgegeven is. Met hun huisraad wachten ze op een gelegenheid om te vertrekken. in België in 1950: 3514 ton. in 1951: 265U ton. in 1952: 2936 ton en in 1953 7343 ton. Nederland voerde- in diezelfde jai België uit: 1950: 15.361 ton, in 1951: 17.262 ton, in 1S52: 19.870 ton en in 1953: 19.2 ton. De waarde van de uitvoer in 19 bedroeg bijna f19.5 millioen. Het wegvallen van de Belgische markt op het ogenblik. Waarop de Nederiariase melkproductie het hoogst is. brengt Nederlandse fabrikanten (het zijn achttien) in grote moeilijkheden. Under druk van "de Belgische agrariscne groe pen is op 6 Juli vorig jaar een minimum prijs vastgesteld en tegelijkertijd werd een heffing opgelegd ter hoogte van hei verschil tussen de overeengekomen mi nimumprijs en de binnenlandse prijs op de Nederlandse markt. Het invoeren van deze minimumprijs leidde tot grote moeilijkheden en nadat gebleken was dat het Belgische en net Nederlandse standpunt niet tot elkaa' waren te brengen, is het probleem begin 1954 voorgelegd aan de door de over heden ingestelde minimum prijzen- com missie. De invoer van ingedampte melk werd in België van 16 tot 31 Januan stilgezet De commissie bepaalde, dat de Belgi sche industrie van ingedampte mei* voortaan haar bescherming zou krijgen door het vaststellen van een richtprijs. De export werd met ingang van 2a Februari hervat, doch op 3 Mei jl. ging de Belgische regering er toe over het afgeven van invoervergunningen stil te zetten. De Nederlandse fabrikanten neDDen zich gewend tot minister Mansholt met het verzoek op korte termijn stappen te ondernemen, die een spoedige invoer tn België van het Nederlandse product, met inachtneming van een passende be scherming der Belgische belanghebben- I den, weer mogelijk zou maken. Dit ver zoek heeft echter nog geen gunstige ge volgen gehad en de fabrikanten zijn van mening, dat de toekomst er voor de Ne derlandse condensindustrie zeer somber Mendès-Fiance als bestand mislukt Russische minister Molotof kijkt te Genève de kat uit de boom Mendès-France zich gedwongen zien, dienstplichtigen naar Indo-China te zenden.. De prémier zóu in dat geval vóór de 20ste Juli aan dè Nationale Vergadering machtiging vragen. In het verslag, dat hij aan het Parlement uitbracht over de stand van zaken, zeide Mendès-France voorts, dat hij spoedig naar Genève zou vertrekken om persoonlijk de leiding van de Franse delegatie op zich te nemen. Hij huldigt nog steeds de mening, dat een gunstig en eervol resultaat mogelijk is. In Genève ls Inmiddels minister Molotof uit Moskou gearriveerd. De Franse premier verklaarde uitdruk- 7 vko kel'ik- dat z'Jn regering nimmer een capi tulatie zal aanvaarden. Voorts wordt uit Parijs gemeld, dat generaal Gruenther, N.A.V.O.-opperbevel- hebber in Europa, Frankrijk toestemming heeft gegeven een deel van de Franse troepen in Europa, die onder zijn bevel staan, naar Indo-China te zenden. Hier mede is volgens Mendès France alles ge daan om gereed te zijn. voor het geval er kingen naar Indo-China dringend noodzakelijk zijn. De spoedige terugkeer van Molotof naar Genève wordt in diplomatieke kringen s een poging, de Geneefse con- Meer vrijstellingen omzetbelastingen (Van onze Parlementsredacteur) Het resultaat van het nader gevo.erde rerleg over de Wet op de Omzetbelasting 1 waarschijnlijk tot de volgende resul taten leiden: 1. Verhoging van de vrijstellingsgrens >or de detaillist-fabrikant (kosten f 2.500.000). Vrijstellng va sten ten behoeve heid 4.600.000). 3. Vrijstelling van advertenties (kosten 2.800.000). 4. Vrijstelling van de diensten van be grafenisondernemers 1.000.000). Hiermee brengt de schatkist dus een offer van ongeveer 11 millioèn gulden. DAT voor het door de United Nations Association of Great Britain and Northern Ireland van 18—22 Augustus te Nieuwerkerk op Schouwen georganiseer de werkkamp Nederlandse jongeren zich kunnen aanmelden Spaarnestraat 57 té Velsen. DAT de Valkenburgse gemeentegrot gisteren haar 50.000ste bezoeker kreeg In de persoon van mevr. Siekerman in de Rooy uit Delft, die een geschenk bloemen werden aangeboden. DAT de markt te Epe weldra een >uw oud wordt en men op 8 September ;n feestelijke herdenking organiseert, et een reclamemarkt en een interna tionaal standwerkersconcours. DAT D. J. van Dissel wegens het aan vaarden van een andere functie ontslag roeg als hoofd van de afdeling pers en documentatie van de Kon. Ned. Jaar beurs. en A. J. P G. Sandifort hem zal opvolgen. DAT in Utrecht gisteren de oude mid deleeuwse jaarmarkt in ere is hersteld bij het standwerkersconcours de blinde K. de Voogd uit Zandvoort. C. Berkel en Lou Lap. belden ul( Am sterdam, de prijzen behaalden. DAT volgende week Dinsdag om 1 uur de telefoonneten Emmeloord, Bant en Rutten in dè N.O. Polder wofden ge automatiseerd, en het netnummer van Bant en Rutten 05279, van Emmeloord 05270 is. DAT blijkens het verslag van de in 1952 opgerichte Stichting Instituut voor Slechthorenden te Groningen haar kort geieden geopende Tine Marcusscnool thans 56 leerlingen heeft. DAT op het landgoed De Gelderse Toren aan de Oostelijke Veluwezoom. bijgenaamd het „Versailles aan de IJs- sel" van 24 Juli tot 9 Augustus zomer feesten plaats hebben. DAT de Valkenburgse kabelbaan de eerste in ons land tot nu toe reeds meer dan 10 000 passagiers vervoerde. DAT de Peruviaanse en Panamese gasten, die een bezoek aan ons land brengen, gisteren in Zuid-Lim'burg wa ren en op het Maastrichtse stadhuis zijn ontvangen. DAT dr F. A. van Woerden, de niéuwe Nederlandse gezant te Warschau, in het begin van de herfst zijn ambt daar zal aanvaarden. DAT door bemiddeling der arbetds- bureaux de uitwisseling kan geschieden van jeugdige arbeidskrachten tussen on dernemingen in Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen. DAT de torpedobootjager Piet Hein omstreeks half Augustus onder com mando van kap.-luit. ter zee mr A. N. baron De Vos van Steenwijk naar N. Guinea zal vertrekken. DAT de N.V. EJectrotechnische Mecha nische Industrie te Utrecht voor uit breiding aan de gemeente een terrein te koop vroeg hoek MuntkadeGraadt van Roggenweg met 4360 m2 oppervlakte. DAT met de Zuiderkruis gisteren in Rotterdam weer ongeveer 800 Ameri kaanse en Canadese studenten arriveer den, die hun zomervacantie in Europa doorbrengen, en ook in ons land ver scheidene tochten maken. DAT het 499 brt metende motorkust- vaartuig Meteoor, toebehorend aan B Balk en anderen te Groningen, en in 1952 bij de scheepswerf Voorwaarts te Hoo- gezand gebouwd, naar Engeland is ver kocht. DAT in de nieuwe Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs van 2027 October de Vochema '54 wordt gehouden, die een overzicht biedt van de recente ontwik keling van machines en apparaten voor de voedings- en genotmiddelen-, en che mische en pharmaceutische industrie. DAT de nieuwe brug bij Breukelen. als laatste van de serie over het Amster dam-Rijnkanaal, Zaterdag zal worden geopend. ferentie op hoog niveau voort te zetten. De eerstkomende zitting wordt morgen gehouden, verwacht wordt dat Molotof die zal bijwonen. In een proclamatie aan de twee millioen inwoners van de zone der Tonkindelta, welke vorige week door de Fransen werd ontruimd, zou de rebellenleider Ho Tsjl Minh beloofd hebben, de godsdienstvrij heid van de overwegend Rooms-katholie- ke bevolking te zullen waarborgen. Zijnerzijds heeft Ngo Dinh Diem, pre mier van Vietnam, geëist, dat in een eventueel vredesverdrag met de Vietminh bepaald wordt, dat de Zuidelijke zone op nieuw onder lijn regering geplaatst WEERBERICHT Minder koude nacht Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Minder koude nacht. Morgen overdag de zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. (Opgemaakt heden morgen te 10 uiir). Zon en Maan Ook al hebt U geeD giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILIET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord. dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlgngd worflt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doèl, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1