LiWIe Tweede Kamer stopte weer heel wat de tien millioens grabbelton Fiscus aan het ziekbed, in de apotheek en bij de laatste gang in @öt4; Make-up/ Geen 14-jarige meisjes in de fabrieken Huisman en v. d. Reek besten in de gecombineerde wedstrijden Rijkspolitie zoveel mogelijk per gemeente ingedeeld ACHT BBLLIOEN CELLEN Den Haag wil 3 randgemeenten annexeren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 Debat over omzetbelasting voortgezet (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag verder gesproken over alle wensen, die in de tien millioens-omzetbelasting-grabbelton zouden kun nen worden gestopt. En gisteravond is staatssecretaris Van den Berge met de leden van de vaste commissie voor de belastingen en de indieners van de amendementen rond de tafel gaan zitten om uit te maken, wat er in de eerste plaats uit die grabbelton getrokken kan worden. Deze procedure bracht mee, dat er in het openbaar nog geen beslissingen hebben kunnen vallen. De bewindsman waarschuwde gisteren enige malen voor een „hellend vlak". Dat was het geval, toen amendementen wer den verdedigd om de omzetbelasting op ..menselijke leed" af te schaffen. De heer Van de Wetering (c.h.) wilde n.l. niet alleen voor de verplicht en vrijwillig ver zekerden vrijstelling van omzetbelasting voor diensten, welke worden verricht door artsen, vroedvrouwen en veeverlos kundigen. Daarbij wilde hij onder artsen verstaan niet alleen huisartsen, doch ook specialisten (bijv. tandartsen) en dieren artsen. De heer Peschar (soc.) wilde iets soortgelijks, maar betrok ook de ver pleegsters bij de door hem gewenste vrij- staatssecretaris en hij gaf de raad, in het amendement te spreken over lijkbezor gers in plaats van over begrafenis ondernemers. i meer menselijk leed: de heer Van Eijsden (a.r.) wilde vrijstelling van zie- kenvervoer, voorzover dit geschiedt voor rekening van ziekenfondsen e.d. Dr Van den Berce zou het voorstel tegemoet kun- treden met sympathie, wanneer zich beperkte tot vervoer per ambulance zich niet zou uitstrekken over huur auto's en taxi's. stelling. Beiden wilden voorts de levering van geneesmiddelen niet belast zien. Pas op voor het hellend vlak. wan neer gij met gevoelsargumenten aankomt, zo zeide de staatssecretaris, want dan is er nog veel meer, dat voor vrijstelling in aanmerking komt. Wat de zaak zelve betreft had de bewindsman geen over wegende bezwaren tegen een vrijsteUing van diensten van artsen tandartsen, ver pleegsters en vroedvrouwen. Wat de ge neesmiddelen betreft had hij wel beden kingen, tenzij de vrijstelling zou worden beperkt tot geneesmiddelen op recept. Vrijstelling voor dierenartsen en veever loskundigen vond hij te ver gaan: deze kosten behoren bij het veehoudersbedrijf tot de normale beroepskosten. De heer Van de Wetering (c.h.) wilde ook. op grond van sociale overwegingen, vrijstelling voor de leveringen en dien sten in particuUere inrichtingen voor zie kenverpleging. De staatssecretaris had hiertegen wel bezwaren, zij het niet over wegende. Grotere bezwaren bracht hij in tegen het verlangen van de heer Peschar (soc.), de leveringen en diensten, welke worden verricht door ondernemers die een werkinrichting voor minder validen exploiteren, vrij te stellen. Het gaat hier. zo zeide hij. om artikelen, die normaal in het maatschappelijk verkeer worden gebracht en ook door anderen kunnen worden geleverd. De heer Peschar kreeg hier weer het verwijt van het hellend vlak te horen, evenals bij zijn volgend amendement, dat beoogt, de regering vrij heid van handelen te geven met betrek king tot de heffing van de omzetbelas ting op leveringen en diensten van so ciale of culturele aard: hij wilde de voorwaarde, dat een aanwijzing alleen kan plaats vinden, indien de leveringen of diensten niet tevens door ondernemers worden verricht, die met hun onderne ming winst beogen of maken. In de serie van het ..menselijk leed' valt ook te vermelden het voorstel var mr Van Leeuwen (lib.) om de diensten van begrafenisondernemers vrij te stel len. Hier was de heer Peschar (soc.) ei als de kippen bij om te verklaren, dat hij er wel wat voor voelde, mits ook diensten met betrekking tot crematies er onder zouden worden begrepen. Inder daad, zo was de reactie van de bewinds man: geen discriminatie in dit opzicht, waarop de heer Lr.;as (kath. v.) protes teerde: u spreekt wel wat vlot over cre matie. Er is geen principieel debat over crematie aan de orde. repliceerde de Er kwam nog meer in de grabbelton: Hadden de heren Van de Wetering en een wens van 'de heer Gortzak (comim.) Peschar een waarschuwing voor hot om taxi-ondernemingen vr\j te stellen, „hellend vlak" te horen gekregen, toen Voorts een voorstel van de heer Weiter z\j spraken over de fiscus, die meegaat (kath. nat.) om handelsagenten niet |-,J—1 J- onder de belasting te laten lijden. Beiden naar ieder ziekbed en ook naar de apo theker, de heer Peschar gebruikte het zelfde argument tegen het voorstel van de heer Van den Heuvel (a.r.), verdedigd door zijn fractiegenoot Van Eijsden, om advertenties vrij te stellen. Het argument de heer Van Eijsden was, dat bij de en weekbladen de omzetbelasting niet wordt doorberekend. De abonne mentsgelden zijn vrij, w-aarom dan de advertenties niet. Er is, wat de exploi tatie betreft een zeer nauwe samenhang wisselwerking. Argumenten, die de heer Lucas (kath. v.) tenvolle onder schreef: naarmate de advertentie-omzet stijgt, kan de abonnementsprijs dalen. Zie naar de gratis verspreide adver tentie-bladen. De heer .Peschar (soc.) tegen: hü vond, dat men dan ook het papier, de installaties en de kran tenauto's vrij zou kunnen stellen- Bo vendien vreesde hfj verstoring van de concurrentie-verhoudingen, bijvoorbeeld ten nadele van huls aan huls verspreide Huidverzorging/ Advertenties folders enz. De heer Van Leeuwen (lib.) stond sympathiek tegenover het amende ment, de heer Van de Wetering (c.h.) was matig enthousiast en de heer Haken :omm.) was er vlak voor. De staatssecretaris bestreed het voor stel echter: de omzetbelasting is een ver bruiksbelasting en de vrijstellingen mo gen niet worden gehanteerd om de toe stand van een bedrijfstak te verbeteren, tenzij daarvoor zeer bijzondere argumen ten zijn aan te voeren. Deze bijzondere argumenten had hij niet gehoord. Enige kans maakt wel het amende- ment-Hofstra (soc.) om de vrijstellings grens voor de detaillist-fabrikant van f 1200 per Jaar te verhogen tot f 2500 per jaar. De verdergaande amendementen van resp. de heren Van de Wetering (c.h.) en Hooij (kath. v.) werden met cij fers door de staatssecretaris bestreden, daarin bijgevallen door de heer Van Eijsden (a.r.). De heer Van de Wetering (c.h.) boekte het te voorziene succes, dat de bewinds man een tweetal amendementen over nam, tengevolge waarvan met betrek king tot het internationale binnenvaart- verkeer voorkomen wordt, dat er ee berekening van omzetbelasting plaat vindt, die mogelijk in strijd komt met de Rijnvaartaete van Mannheim. Nog meer kregen van dr Van den Berge te horen, dat er op deze wijze een discriminatie in de wet zou worden gebracht. Voorts wilde de heer Van de Wetering (c.h.) vrijstelling voor de bedleningsgelden in hotel-, café- en restaurantbedrijven. Dat kost de schatkist f 5 millioen. zo was het oordeel van de staatssecretaris. Evenmin kon in z(in ogen genade vinden het dement-Gortzak (comm.) om vrij te stellen de opslag wegens rente en risico bij huurkoop (kopen op afbetaling). Ten slotte was er nog een amendement-Lucas (kath. v.) dat wilde bereiken, dat val van uitvoer de volledige teruggaaf van omzetbelasting niet zal worden be lemmerd door maxima van bindende kracht. De staatssecretaris had hiertegen bezwaren, omdat een en ander inging tegen de vereenvoudigingsgedachte. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Er waren nóg wel enige amendementen voor de grabbelton. Bedijfsvergunningen- wet een stap verder (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft zich gister middag verenigd met de Bedrijfsver- gunningenwet, die regelen stelt omtrent de vestiging en uitbreiding van onder nemingen van nijverheid Minister Zijl- srra had het niet moeilijk: hij had al leen op te tornen tegen de bekende so cialistische bezwaren, ditmaal tot uiting gebracht door de heer Oosterhuis. De Bedrjjfsvergunningenwet bepaalt, dat een bedrijfstak, waar dit nodig is, de vestiging aan vergunning van over heidswege kan worden onderworpen. De socialisten nu wilden als sluitingsgrond ook oipgenomen zien de algemene eco nomische toestand des lands, hetgeen in hun ordenings-opvattingen past. Maar minister Zijlstra vond, dat men deze za ken nuchter moet bekijken en dat geen >ter de verantwoordelijkheid op zich kan nemen, gezien de wisselingen het conjuncturele klimaat, voor een doorgevoerde regionale spreiding i de industrie. De industriële ontwik keling is in een klein land als het onze onmogelijk te voorspellen. Samenloop kinderbijslag en wezenrente (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft zich gister middag verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers. Tot dusver werd kin derbijslag voor wezen slechts verleend indien en voorzover 'deze de wezen rente overtreft. In den vervolge zal deze kinderbijslag onverkort worden ver- Nieuw lid Eeiste Kamer geïnstalleerd Tot lid van de Eerste Kamer werd vanmiddag geïnstalleerd ir H. J. Verheij (K.V.P.) t« Didem, die de plaats inneemt van het onlangs overleden Kamerlid D. J. de Goey. Dienstmeisje als duvelstoejagertje Eerste stap in de richting van arbeidsverbod tot 16 jaar met verlenging leerplicht Garanties ambtenaren uit Indonesië (Van onze Parlementsredacteur) Veel korter dan minister Luns ha< verwacht duurde gistermiddag in de Eerste Kamer de behandeling van de wijziging van de Garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië. Slechts één spreker, nl. de heer Derksen (kath. v.) voerde hierover het woord. De wet is destijds in het leven geroepen ten be hoeve van ambtenaren, die na de vereiniteitsoverdracht in dienst var Indonesische regering bleven. Zij zou aflopen vijf jaren na de souvereiniteits- overdracht. Met die ambtenaren werd het een snelle afloop ais der wateren en de omstandigheden voor de nog in dienst gebleven ambtenaren-Nederlanders ont wikkelden zich zo ongunstig, dat van velen voortzetting van het dienstverband redelijkerwijze niet kon worden ver- langd. De wet zal nu worden verlengd tot 1958. Hiertegen had de heer Derksen bezwaar, maar minister Luns meende, dat de regering wol met een beperkte garantie-termijn mo st komen, omdat zij als „borg" zich n.et bij voorbaat met alle risico's moet belasten. V. at de kort- verbanaers betreft zegue de minister toe. te overwegen, wat !"t werkelijk schrij nende gevalen gedaan kan worden. Het wetsontwerp werd zonder stemming aangenomen. (Van onze parlementsredacteur) Geen van de Tweede Kamerleden had gisteravond bezwaar tegen de wijziging de Arbeidswet, die het verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes per 1 Juli 1955 zal invoeren. Dit verbod zal geen betrekking hebben op arbeid in de landbouw en voor huishoudelijke ar beid zal het evenmin gelden. Wel gingen het algemeen de wensen verder, ;n. waarmee staatssecretaris dr Van Rhyn van harte instemde. is n.l. de bedoeling, dat op den duur het verbod ook zal gelden voor 15- jarige meisjes en voor 14- en 15-jarige jongens. Doch deze toestand is slechts enkele tussenstations te bereiken. Het spreekt immers vanzelf, dat de jongens meisjes op een andere manier moe- i worden opgevangen, wanneer zij niet de fabriek of de werkplaats mogen wer ken. want, gelijk de heer Stapelkamp (A.R.) het uitdrukte: het gevaar var. doelloos rondslenteren is even groot- ALle sprekers en spreeksters drongen er dan ook op aan, dat de leerplichtige leeftijd zal worden verhoogd. Men vond het jam- nu nog niet voor de veertien jarige meisjes de leerverplichting wordt ingevoerd. Staatssecretaris Van Rhijn legde echter nogmaals uit, dat er bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hard aan wordt gewerkt, maar dat voor de veertienjarige meisjes de bestaande onderwijsinrichtingen nog wel over ge noeg reserve beschikken, terwijl voor verdergaande maatregelen helaas nog niet voldoende gebouwen, leerkrachten en geld aanwezig zijn. Mevr- Fortanier-De Wit (Lib.) legde de nadruk op het feit. dat hier sprake is van een eerste termijn afbetaling. Mevr. Ploeg-Ploeg (soc-) kwam met een amendement, waarin de regering ge machtigd zou worden, op een nader te bepalen tijdstip ook het verbod van drijfsarbeid voor 15-jarige meisjes in te voeren. Zij kreeg tegenover zich de heer De Kort (Kath. V), die het in principe wel met haar eens was, maar de zaak niet aan de regering wenste over te laten: de Kamer zou er in gekend moeten worden en daarom kwam hij met een motie, waarin de regering verzocht wordt, een wetsontwerp voor te bereiden. Ook op een ander punt kreeg hij het met r Ploeg-Ploeg aan de stok: zij hield de K.V-P- voor. dat deze partij niet zo erg sociaal denkend was, getuige een voor ontwerp van wet, opgesteld door prof- Komme toen hij nog minister van Sociale Zaken was. Toen zou hij voorgesteld heb ben een verbod voor 14- en 15-jange meisjes, met als motief, dat er werkloos heid heerste. Mis, mevrouw Ploeg, aldus de heer De Kort: er waren twee voor ontwerpen. Het ene sloeg op de meisjes de motivering was kort maar krachtig: zjj horen op de fabriek niet thuis. En het andere sloeg op 14-jarige jongens en hier was het motief inderdaad de werk loosheid- En hij verweet mevr- Ploeg dat zij de toelichting van het tweede ont werp gebruikt had om minder gunstige motieven voor het eerste wetsontwerp tevoorschijn te toveren. Mevr- Lips-Odlnot (comm) wilde ook een verbod voor huishoudelijke arbeid: daar zijn de gevaren ook zóóóóó groot, maar de staatssecretaris wilde daarvan niet horen, omdat er geen sprake van een misverstand is, ook al zal het heus wel eens voorkomen, dat een dienstmeisje als „duvelstoejagertje" wordt gebruikt, ge- mevr- Ploeg-Ploeg (soc.) het uit drukte. De heer Kikkert (c h-) tenslotte vroeg, of het verbod niet tot gevolg heeft, dat meisjes nu industriële huisarbeid zullen gaan verrichten- Dr Van Rhijn vertelde hem. dat ten departemente hard gewerkt wordt aan een nieuwe Huisarbeidswet, omdat de regeling van nu niet stringent genoeg is- Er zal een algemeen verbod huisarbeid komen, met mogelijkheid van uitzonderingen. Ook werd er nog gesproken over de ontheffingsmogelijkheid van het bedrijfs- arbeidsverbod. Daarvan zal, zo verzeker de dr Van Rhijn. een beperkt gebruik worden gemaakt. Toch wilde hij die mo gelijkheid, mede in het belang vai meisje, liever niet missen: de keuze kan zijn tussen het werken onder goede leiding op een fabriek en het op straat lopen- Komt de leerplicht er, dan dwijnt de ontheffingsmogelijkheid trou- Donderdagavond wordt het debat voort gezet. Dammen In de can tine van de meelfabriek De Sleutels werden gisteravond de laatste par tijen van de gecombineerde damwedstryden voor oud-kampioenen en clubaigevaar- digden gespeeld. WIm Huisman speelde tegen Lex Vermeulen. Vermeulen verde digde zich lang en goed tegen de sterke Hulsman, maar in een moeilijke stand moest hü een schijf offeren en toen kon hij verlies niet meer voorkomen. vtr- Slechtenhorst nam het op tegen A. ter Haar. Ter Haar werd door zijn gerou tineerde tegenstander in een moeilyK parket gebracht en in hevige tijdnood miste hij de juiste voortzettting en ny verloor. P. OlivierI. Laterveer was interessante partij, waarbij de spelers opsluiting accepteerden. Na een zeer in gewikkeld middenspel werd de party se, hetgeen de krachtsverhouding tussen deze twee sterke spelers goed weergaf. W. HeemskerkJ. Kleer le verde de meest verrassende uitslag van de avond op. De sterke Heemskerk werd door Kleer in een verloren star.d ge speeld. een prachtige prestatie van de De eindstand in deze groep luidt: 1. W. Huisman, 13 p.; 2. Slechtenhorst. 1U p.; 3. P. Olivier, 8 p.; 4. en 5. W. Heems kerk en I. Laterveer, 7 p.; 6. J. Kleer, 6 p.; 7. A. ter Haar. 4 p 8. Vermeulen. De clubafgevaardigden speelden even eens nun laatste partijen. B. W. Belt ver loor vanuit een 2020 stand door een foutieve voortzetting van J. Klinkenberg Klinkenberg behaalde dam- en schyf- winst en Belt gaf op. J. Vink verloor van E. Klinkenberg, die het middenspel prima behandelde en Vink in het eind spel geen kans meer gaf. W. Olivier speelde tegen de sneldamkampioen v. d. Reijden. Beide spelers kwamen en moeilijk eindspel, dat de beste kansen voor V. d. Reijden bood. Toch wist Olivier de partij nog remise te maken. S. v. d. ReekJ. Rysdam werd ook re mise. Een goede prestatie van Rysdam, want S. v. d. Reek kwam in dit tournool De heer Reynout Donner, de 34-jarige zoon van mr. dr. J. Donner, pre sident van de Hoge Raad, is gisteren zoals reeds gemeld te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zijn promotor prof. dr. H. C. Rümke wenst de jonge doctor van harte geluk. Links de echtgenote van de promovendus en rechts mr. dr. J. Donner en diens echtgenote. Wetsontwerp ingediend Burgemeester blijft verantwoordelijk voor orde in zijn gebied Bij de Tweede ^Camer is ingediend een ontwerp-politiewet, welke zich aansluit bij de historisch gegroeide toestand en het dualisme tussen rijks- en gemeentepolitie bestendigt. Er zal gemeentepolitie zijn in alle gemeenten, waar een zelfstandig po litiecorps verantwoord is, d.w.z. met een enkele uitzondering in alle gemeenten, die thans gemeentepolitie hebben, terwijl Haarlemmermeer een gemeentepolitie zal krijgen. In de overige gemeenten komt de politietaak toe aan groepen rijkspolitie, centraal georganiseerd en beheerd, doch ln optreden zo weinig mogelijk onder scheiden van gemeentepolitie. Voor taken van centraal gezag beschikt de rijkspolitie over een eigen apparaat (bijv. parket- Toch is het zo l (89) Niet xo lang geleden hebben tce verteld dat de stam van een boom niet in de lengterichting groeit, maar dat de lengtevermeerdering plaats vindt door groei in de top. Maar dit principe vol trekt xich lang niet overal. Bij gelede plantenstengels kan bijv. vaak een groeixóne voordtn u middelste deel van bladeren van gras sen ligt de groei xóne aan de basis van het blad. De groei van een levend organisme kan op twee manie ren plaats vinden, n.L door celdeling, groter aantal cellen wordt gevormd, en door celstrekking, waarbij dus de cel len xelj een groter volume krijgen. Bij eencellige organis men kan dit groei proces voudig! Zodra cel heeft fci hij dus twee die echter in een bepaalde grootti eedt celdeling op, waar zeiler totdal ,g is verkregen, waar- ve celdeling volgt. Keren we tot de boomstam terug, dan xullen we moeten toegeven dat het eigenlijk heel begrijpelijk is dat in de tam geen groei plaats vindt. Hierop rusten immers enige duizenden kilo's hout, die xowel bij deling als by strek king van de cellen in de stam, opgetild zouden moeten worden. Een krachtver spilling die in het economisch werken de levensproces niet verwacht mag wor den, en die dan ook vervangen is door een andere mogelijkheid, n.l. groei ln de top. By dieren vindt echter geen groei in de top plaats, maar in het gehele organisme. Bij het groeiende dier is da celstrekking, die in het plantenrijk een xo grote plaats inneemt, in het alge meen van veel minder betekenis. Er zyn wel enkele dieren die voornamelijk op volumevergroting der cellen zyn aan gewezen, zoals bijv. de Nematoden, een soort ronde wormen, die vaak als para siet leven, en wier groei uiteindelijk alleen op vergroting der cellen berust. velde dieren en by de mens overweegt de groei door ver menigvuldiging der ceüen. Na de be vruchting tan het ei wordt de eerste periode geheel en al beheerst door het delingsproces, waar bij de oorspronke lijke eicel zich dus len deelt. Dit pro ces herhaalt xich voortdurend, zodat veer 8.000.000/100.000 (8 billioen) rellen, een aantal dat reeds na 43 achtereen volgende delingen kan tvorden verkre gen. Maar deze voorstelling is natuur lijk absurd, omdat reeds na de eerste delingen een zekere specialisatie op treedt die zich steeds verder vertakt, zodat organen ran een geheel andere 'nu zo', door celdeling en klaren, maar detondt een geheel eigen my de detailkennis in de laatst geweldig vermeerderd, zodat lende groeiverschynselen uitnemend evmtcn worden beschreven, maar het wezen dcarvc.n bleef desondanks verbor- "dig de groei tkking te ver heeft de groei il wèl is verschil trgen. lNs:'.ruk verbodenj wacht, waterpolitle, verkeerspolitie, mede bestemd voor bijstand bij ongeregeldhe den); daarnaast maken de mobiliteit de misdaad en mogelijkheid van uitge breide ordeverstoringen een zekere in menging van hoger gezag bij de plaatse lijke politietaak en organisatie nodig. Het gezag der autoriteiten wordt duidelijk af gebakend. De verantwoordelijkheid de openbare orde in de gemeente berust bij de burgemeesters, die voor de justitiële politietaak bij het openbaar ministerie. Bij de organisatie en beheer van de ge meentepolitie wordt invloed toegekend aan de justitie inzake recherche en zicht op vreemdelingen. De functie van gewestcommandant wordt niet gehandhaafd. De groepen den zo enigszins mogelijk per gemeente ingedeeld met waarborging van nauw contact met de burgemeester, Deze plaat selijke groepen worden geïnspecteerd door de districtscommandant, die belast is met de leiding van het district. De bijstand ter handhaving van de openbare orde wordt zaak van de commissaris Koningin en in bepaalde gevallen va minister van Binnenlandse Zaken. Koninklijke Marechaussee valt niet onder het ontwerp. Een novum is de taakom schrijving der politie: „In ondergeschikt heid aan het bevoegd gezag ep in over eenstemming met de geldende rechtsrege len te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving der rechtsorde en het lenen van hulp aan hen, die deze hoeven." opgeslagen op de eerste plaats diende die plaats volkomen. Z deed ons aan vroeger denken. Het was solide. Hij is nog steeds vooi elke speler in Leiden een gevreesd tegen stander. De eindstand luidt hier: 1. S. v. d Reek, 11 p.; 2. en 3. W. Olivier en J Klinkenberg, 9 p.; 4. en 5. E. Künken- berg en J Vink. 8 p.; 6. W. v. d. Reijden. 5 p.; 7. B. W. Belt, 4p.; 8. J. Rysdam, De stand tussen de clubs onderling luidt: 1. en 2. De Sleutels en LU V„ II D.C.L., 16 p.; 4. Tempo. 6 p. De spelers, die gelijk eindigden, spelen m genavond om hun persoonlijke prijs hun clubprijs, zodat Vrijdagavond de prijsuitreiking zal kunnen plaats vinden de cantine van de meelfabriek. De uitreiking begint om kwart over 8. Voetioutregel tennis is gewijzigd Het „vrije been" over de baseline vóór service-slag Op het te Parijs gehouden congres van de internationale lawntennisfederatie ls voorstel van de Verenigde Staten de voetfoutregel te veranderen, met 136 tegen 17 stemmen aangenomen. Met In gang van 1 Januari 1955 zal het geoor loofd zijn het zgn. „vrije been" tijdens de service voor het raken van de bal de baseline te zwaaien. De opposanten wierpen tegen, dat hier mee het toch al zo grote voordeel va serveerder belangrijk wordt vergroot gezien de speler het oplopen wordt gemakkelijkt. De wijziging zal voorlopig twee jaar van kracht blijven. De tennisbonden van het Saargebied er de Goudkust werden tot de I.L.T.F. toe gelaten als leden zonder stemrecht. Vene zuela zal weer lid zijn zodra de bond zijn financiële verplichtingen heeft vol- Het bestuurslid, de Amerikaan dr Rus sell B. Kingman werd voor een jaar tot president van de internationale federatie gekozen. Als bestuursleden werden ge kozen: J. E. Griffith (Gr.-Br.), M. Barde (Zwitserl.), J. Borotra (Frankr.), D. Croll (Nederl.), G. de Stefanl (It.), R. N. Watt (Canada) en R. H. Youdale (Austr.). Het volgend congres zal 10 Mei 1955 te Roma worden gehouden. Ned. sportvlieger wint Zwitserse rally Engels echtpaar om het leven gekomen De Nederlandse sportvlieger W. A. C. Bilger uit Hilversum heeft de van 2 tot 5 Juli gehouden „Rally de la montre Suisse", met eindpunt Biel, gewonnen. Vijf en vijftig ploegen uit elf landen had den voor deze rally Ingeschreven, doch tengevolge van het slechte weer bereik ten slechts een en dertig teams uit negen landen het doel. Het bekende Engelse echtpaar J. C. Rice, dat met een „Piper" aan de rally deelnam ls bij Meutier tegen een duizend meter hoge bergrug gevlogen en om hei leven gekomen. De heer Rice was in Ne derland zeer gezien. Hij kwam reeds vei voor de tweede wereldoorlog geregeld met zijn sportvliegtuig op Waalhaven hij had in de loop der jaren in ons land veel vrienden gekregen. Het ongeluk het echtpaar Rice heeft in sportvliegers- kringen in Nederland grote verslagen heid veroorzaakt. Kampioenschap gymnastiek ingesteld Gymnaeetrade 1957 in Joegoslavië Op het congres van de Internationale gymnastiek federatie (F.I.G.) ls in prin cipe besloten een Europees kampioen schap in te voeren, dat eens in de twee jaar zal worden gehouden. Aan dit kam pioenschap zal uitsluitend een Individueel klassement verbonden zijn dat 12 onder delen behelst. Het besluit behoeft nog de goedkeuring van de technische commissie van de F.I.G. De F.I.G. heeft voorts de gymnastrada als een officieel evenement erkend, dat telkens een jaar na de Olympische Spe len zal worden gehouden. Voor 1957 ls de organisatie van de gymnastrada toegewe zen aan Zuid-Slavië. Curagaos elftal oefent voor ontmoeting met bondsteam In het kader van het oefenprogramma voor het komend bezoek van het Neder lands bondselftal aan de West, heeft het Cura^aose bondsteam dezer dagen tweetal oefenwedstrijden gespeeld tegen de Columbiaanse profclub Mlllonarlos, waarvan het de eerste met 20 de tweede met 01 verloor. Wegens gebrek aan bouwgronden B. en W. van Den Haag hebben de raad een voorstel doen toekomen tot greriswijziging der gemeente. Krijgt deze grenswijziging haar beslag dan verdwij nen de gemeenten Voohburg en Rijswijk 'geheel in Den Haag. Leidschendam, met uitzondering van de kern der vroegere gemeente Stompwyh (die heropgericht of bij Zoetermeer gevoegd zou kunnen worden), en van de gemeenten Wasse naar, Wateringen en Nootdorp, minder belangrijke gedeelten, gaan naar de re sidentie De redenen, die B. en W. van Den Haag tot het ondernemen van deze drastische stap geleid hebben kunnen in een zevental punten worden samengevat. 1. Mogelijk maken van bestuursbeleid gericht op een harmonische coördi natie van de belangen van de onder delen der agglomeratie. Koninklijke onderscheidingen Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer L. J. Th. Hendriks, chef van dienst bij de gemeen te-musea te Amsterdam Wegens zijn verdiensten Jegens de staat is de heer J K-aayenhof, voorzit ter van de accounur.^associatie Klijn- veld. Kraayenhof en Co benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. 2. Voorkomen dat de wondngvoorziening in de agglomeratie van groot Den Haag spaak loopt 3. Uitvoerbaar maken van de r structie van de binnenstad en d nering van sleahte woonwijken. 4. Het scheppen van voldoende gelegen heid tot actieve en passi op de daarvoor meest tl legen terreinen. 5. Het aanleggen van voldoende begraaf plaatsen. 6. Doelmatige coördinatie van de aan leg en uitrusting van verkeerswegen. 7. Het dienen van de belangen van tuin bouw en industrie door een betere gemeentelijke indeling der agglome ratie. De nieuwe grens is slechts globaal ge trokken en zal te zijner tijd moeter worden gepreciseerd. De burgemeesters van de betrokken randgemeenten heb ben zich reeds bij voorbaat heftig verzet tegen deze plannen. Ter gelegenheid van de eind-« aan de Theol. School der Chr. Geref- Kerken te Apeldoor heeft de voorzitter van het curatorium van deze school, ds W. F Laman van Rotterdam, ln de Chr. Geref. Kerk aan de Canadalaan te Apel doorn een bidstond gehouden. Waterpolo De Zijl zegevierde tweemaal ij een temperatuur van even 16 graden speelde De Zijl gisteravond met veel animo drie waterpolowedstrijden. Twee maal kwam de thuisclub als overwinnares uit de bus; vooral het eerste zevental behoudt zijn mooie kans op het kampioen- De wedstrijd tussen De Ziil I en DVZ I eindigde met 31. Al wilde het aanvan kelijk niet erg vlotten met de thuisclub en namen vele spelers een te afwachten de houding aan. Slechts een goed achot van Jood Blansjaar ging rakelings naast. Toch wist hli even later de stand op 10 te brengen. Prevoo maakte de andere doelpunten. De Ziil III—VZC II was aanvankelijk een gelijk opgaande strijd en bij de rust was het nog 0-0- Klinkhamer en Lepe laar maakten er 20 van en tegen het einde wist VZC de achterstand tot 21 te verkleinen. De wedstrijd De Zijl IV—HWK III ein digde met 1—2. Zwemzege (2 km) voor Mary Kok en Keizer Te Waddinxveen werd een 2-km zwem wedstrijd gehouden waarvoor ondanks het koude weer grote belangstelling be stond. Bij de dames zegevierde Mary Kok (Robben) en bij de heren eindigde Keizer als eerste, resp. in 29 min. 29.1 sec. en 28 min. 57.3 sec. Schermen Gulden-Vlies-wisselbeker voor inspecteur Verdijden Gisteren werd in het bureau van po litie de jaarlijkse onderlinge sabelwed strijd van de LPSV om de Gulden-Vlles- wisselbeker gehouden. De houder van de beker, inspecteur Verzijden, lukte het weer, deze ongeslagen voor een Jaar te veroveren. Een openbaring was het schermen van de Jonge sabreur Van den Akker, die als goede derde eindigde en menig geroutineerd schermer achter zich liet. De totaal-uitslag van deze wedstrijd, waarbij handicap werd verleend en welke onder leiding stond van de heer A- van Vliet, was: 1. Verzijden 8 g.p. 23 o.t. (13 t. hand.); 2. De Vos 6 24; 3. Van den Akker 4 25; 4. Herrewijnen 4 26; 9. H. v. d. Kaay 4 32 (5 t- hand.); 6. M. v. d. Kaay 4 32; 7. Ham 3 30 (5 t. hand.); 8. Paling 3 36 (5 t. hand.); 9. Smiet 0 40. Na afloop reikte de inspectrice, mej. mr M. J. Zeelenberg, de prijzen uit. Speen van koe werd met moedwil afgesneden En nog veel meer gruwelen jegens dieren In de maand April, Mei en Juni zyn in ons land weer een aantal gruwelen en overtredingen jegens dieren gepleegd. In Drachten werd een koe zodanig met een hooivork mishandeld, dat de rug werd gekneusd en infectie optrad. In Krab bendam trof men een koe aan, waarvan de speen opzettelijk was afgesneden. Een kat in Schoonhoven werd door een schoenmaker in tegenwoordigheid van zijn kinderen onder de rand van een teil geklemd en gedood. Een boer ln Nunhem bond een levende kauw, wiens poten wa ren verbrijzeld, aan een stok en plaatste die als vogelverschrikker. Twee grote karpers in Nootdorp kregen ernstige wonden, doordat ze 21/2 dag in een sloot zijn vastgelegd aan een door bek en kieu wen gestoken ijzerdraad. In Den Helder trof men een jonge poes aan wier nagels met wortel en al waren uitgetrokken, en tenslotte werd in Maastricht een paard met een koord aan de spoorbaan naar Eysden vastgebonden, als gevolg waarvan een trein het dier doodreed. Uniebesprekingen voortgezet Na afloop van de derde zitting van de Nederlands-Indoneaiache Uniebesprekin- gen ia het volgende gezamenlijke commu niqué verstrekt: De Indonesische en Nederlandse delega ties voor de Uniebesprekingen zijn heden onder voorzitterschap van minister Soe- narjo ln derde zitting bijeengekomen. De voorritter van de Indonesische delegatie legde een nadere verklaring af ter uitleg van het standpunt, dat mr Soenarjo op 29 Juni heeft gegeven. Besloten werd. dat de besprekingen voortgang zullen hebben op de zevende Juli om 11 uur in de vorm van een informele gedachtenwisseling tussen de leden van de belde delegaties. Van Nederlandse zijde nemen dan de ministers Luns, Donker, Van de Kieft en Zijlatra aan de besprekingen deel. In het Indonesische kabinet ls rapport uitgebracht over het huidige stadium van de besprekingen. Aan de delegatie hier te lande zijn geen nieuwe Instructies gegeven. De tot dusverre gehouden drie bijeen komsten hebben nog niet geleld tot het vaststellen van een agenda voor da con ferentie en er ls dan ook nog gean volg orde bepaald voor de behandeling van de te bespreken onderwerpen. Inmiddels kan men in kringen van de Indonesische delegatie de mening beluis teren, dat een redelijk optimisme voor het bereiken van een resultaat op de confe rentie gerechtvaardigd is. Maandagavond hebben de voorzitters van beide delegaties, minister Luns en minister Sunarjo, aangezeten aan een diner in Noordwijk, waarbij ook aanwezig waren de ministers Zijlstra en Van de Kieft, de Indonesische minister van Eco nomische zaken mr Iskaq en de Indone sische waarnemende hoge commissaris, Gisteravond heeft minister-president dr W. Drees de leden van belde delegaties, alsmede de plaatsvervangende leden en enige adviseurs, een diner aangeboden in hotel De Wlttebrug, waaraan ook de vice- minister-president, dr L J- M. Beel, aan zat. „De vergulde hand" nu koninklijk Oudcte zeepfabriek ter wereld vierde 400-jarig bestacn Aan de Amsterdamse zeepfabriek Da vergulde Hand. die zich de oudste zeep fabriek ter wereld noemt, ls gisteren bij de viering van haar 400-jarig bestaan het praedicaat-koninklijke verleend. Burgemeester D'Allly deelde dit giste ren tijdens de receptie mude en reikte tevens namen: het stadsbestuur een oor konde over waarin officieel het bijzon dere feit la vastgelegd, dat deze zeepzle- derij vier eeuwen geleden in Amsterdam werd opgericht en dat het bedrijf thans nog op dezelfde plaat*, wordt uitgeoefend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5