Regering bereid nog omzetbelasting Minister Van de Kieft schitterde door afwezigheid 10 millioen van te offeren Raad voor de Kunst werd verder behandeld Aftredende penningmeester officier Oranje-Nassau s VRIJDAG 2 JUU 1954 REDE VAN 198 MINUTEN f)E REGERING IS BEREID op de opbrengst van de omzetbelasting uug ongeveer 10 millioen te laten vallen. Dit is wel de meest concrete mededeling, die dr Van den Berge, staatssecretaris van financiën, gistermiddag in de Tweede Kamer deed, toen hij de verschillende sprekers, die het woord hadden gevoerd tijdens de algemene beschouwingen over de nieuwe Wet op de Omzetbelasting, beantwoordde. Deze speling kan er zijn, doordat de tijdelijk bedoelde belastingverhoging voor de defensie-inspanning (welke een einde zou vinden op 1 September 1955), die voor de omzetbelasting 22 millioen opbrengt, in het wetsvoorstel blijvend was gemaaki Hiervan was echter 8 millioen door de structuurwijziging „weggelopen", terwijl concessies terwille van het afstappen van een al te ver doorgevoerde verfijning reeds 6 millioen hadden opgesnoept. Zo bleef er nog een bedrag van 8 a 10 aillioei millioen in het wets ontwerp verwerkt moeten worden is nog even een raadsel. Er zijn niet minder dan 46 amendementen ingediend, voor het grootste deel geld kosten, gemaakt zal dus moeten worden, welke voorstellen het meest dringend zodat niet het „wie eerst komt maalt" kan worden toegepast. Binnens kamers overleg tussen de staatssecretai en de indieners van de amendementen is dus nodig, vóór spijkers met koppen geslagen kunnen worden. De kamerleden hadden ln eerste stantie 475 minuten spreektijd gebruikt. De staatssecretaris had 198 minuten no dig. Hij deed het alleen af: de eigenlijke minister van financiën, de heer Van de Kieft, was gisteren blijkbaar achter de muziek aan, want wij hebben hem 's lands vergaderzaal niet gezien, eerste twee dagen van het debat was wel aanwezig, doch zijn werkzaamheden bepaalden zich toen tot het verrichten van secretariaatsdiensten voor zijr staatssecretaris, wanneer deze zich ever moest verwijderen terwijl de besprekin gen rustig voortkabbelden. Maar wij Nceren weer terug tot de staatssecretaris. Wensen, die verder gaan dan de hierboven genoemde f 10 mil lioen, zullen, zo zeide hij, slechts kun nen worden ingewilligd, wanneer daar compensatie tegenover staat. Dat zal dus worden een afweging van belangen, waarbij, aangezien het slechts om eer structurele wijziging van de omzetbelas ting gaat, vast moet staan, dat door de verschuiving van lasten een beter dragen resultaat valt te bereiken. Groothandel Verlaging van het groothandelspe: tage van driekwart op een half zou voorbeeld de schatkist f 27 millioen kos ten en dat is elders niet te halen. Suiker en zuidvruchten zullen reeds worden vrijgesteld, terwijl over andere artikelen nog overleg wordt gepleegd. Voor deze groothandelsvrijstelling was reeds bedrag van f 4iè millioen gereserveerd en dat is hiermee grotendeels opgesou- Het wetsontwerp geeft vrijstelling omzetbelasting voor de detaillist-fabri kant-dienstverlener, wanneer zijn jaar lijkse omzet als fabrikant of dienstver lener de f 1200 niet te boven gaat. Een dëtaillist-grossiér is vrijgesteld, war zijn jaarlijkse ,omzet als grossier f 10.000 niet te boven gaat. Deze vrijstellingen zijn eigenlijk in strijd met het karakter van de omzetbelasting: men kan slechts aanvaarden uit administratieve overwegingen, daar een hoop romp slomp wordt voorkomen. 'Verhoging deze grenzen maakt de schoonheidsfout echter alleen maar groter. De heer Hofstra (soc.) wilde de grens van f 1200 verhogen tot f 2500: daardoor zouden 25 30.000 middenstanders vrijstelling gaan genieten. De heer Van de Wetering (c.h.) wilde zowel voo fabrikant als voor de dienstverlener de grens stellen op f 2500: dit zou soulaas brengen voor 40 a 50.000 middenstanders extra. De heer Hooij (kath. v.) wilde de grens van f 1200 verhogen tot f 5000 die van f 10.000 tot f 15.000: daardoor z den nog eens 50.000 a 60.000 detaillisten, die ook andere leveringen doen of dien sten verrichten van de vrijstelling kun nen genieten Gevoelsargumenten De bewindsman gaf toe, dat de lijst van vrijstellingen tamelijk willekeurig is. Hij waarschuwde echter tegen gevoelsargu menten. omdat het dan moeilijk is een grens te trekken. Wel kondigde hij reeds een nota van wijzigingen aan, tengevolge waarvan braille-leien en braille-machl- nes vrijgesteld zullen worden. Ook deelde hij mee, dat de resolutie, waarbij *t fabri ceren van mengvoeders niet als (belast bare) fabricage wordt beschouwd, ge handhaafd zal blijven. Ook had hij er geen bezwaar tegen, de algemene bepa ling bij de vrijstellingstabel, die spreekt van eerste levensbehoeften en voor men selijke consumptie geschikte artikelen, te laten vervallen, nu in die tabel ook arti kelen voorkomen (zoals gedroogd gras) die niet voor menselijke consumptie ge schikt zijn. Bij nota van wijzigingen zal voorts bepaald worden, dat alle peul vruchten, ook die, welke alleen geschikt zijn voor dierlijk voedsel, vrijgesteld zul- Wat de integratie-heffing betreft was de bewindsman van oordeel, dat er nog niet voldoende op gestudeerd was, of de papier- en earton-industrie hiermee moet worden belast. In dit verband maakte hij bezwaar tegen het amendement-Lucas 'Kath. V.), dat aanvulling van de integra tie-tabel slechts normaal bij de wet wilde doen geschieden. Vooral de eerste tijd kan het voorkomen, dat op korte termijn be slissingen moeten worden genomen. Daar om is de voorkeur te geven aan aanvul ling bij algemene maatregel van bestuur, achteraf bij wet goed te keuren. Maar toch was de staatssecretaris ook hier tot een concessie bereid: geef de machtiging voor twee, desnoods voor één jaar en daarna kan dan aanvulling normaal bij rechtstreekse wet plaats hebben Prijsverhogend Dr Van den Berge gaf toe, dat de inte gratie-heffing theoretisch prijsverhogend kan werken. Bij margarine kan er een verhoging van Vz. ct per pakje ontstaan, maar de prijs is ook afhankelijk van tal Lijdt niet langer door rheumatiek, spit. ischia hoofd- ToM.!TTPÖn!,n N*e"mt r*8*lmatig Togal. dat verdrijft in al die gevallen afdoende de pijnen. Togal aar andere middelen falen - n'eren. i" onschadelijk apotheek en f 8 88 baat De bewindsman vond. dat het weelde- tarief (15 pet) en het tussentarief (10 pet) wel terdege in de omzetbelasting passen. Natuurlijk kan men discussiëren over de wenselijkheid van het hieronder brengen van bepaalde artikelen, maar hij vond het maar een rare methode, die de heer Van Leeuwen (Lib.) voorstond: de desbetref fende bepalingen tijdelijk maken en later eens zien, of zij moeten worden verlengd. Het kan n.l. ook andersom: de bepalin gen laten staan en later zien. of zij moe ten worden afgeschaft. Intussen staat het vast, dat de weelde- en tussentarief-tabel- len zullen veranderen. Daarvoor komt er een afzonderlijke wet. die in een korte spanne tijds behandeld moet worden, ten einde het gevaar van een kopersstaking zo gering mogelijk te doen zijn. Dr Van den Berge sprak zich uit tegen het vrijstellen van inkoopcombinaties, aangezien grossiers door deze combinaties worden benadeeld en ten slotte het „ge lijke monniken, gelijke kappen" moet gel den. Ook tegen vrijstelling van handels agenten ontwikkelde hij bezwaren, maar hij had er oog voor, dat hier misschien beter het nieuw-ingevoerde factuurstel sel kan worden vervangen door het oude kas-stelsel. Vrijstelling van bewakings diensten achtte hij evenmin verdedig- De staatssecretaris wilde overwegen, sommige dienstaanwijzingen te vervangen door officiële beschikkingen, die in de Staatscourant worden gepubliceerd: daar door wordt de rechtszekerheid, via beroep op de tarief-commissie verhoogd. Nationaal In het begin van zijn rede gaf de be windsman een historische uiteenzetting en wees hij er op, dat nu teruggekeerd wordt tot een nationale wetgeving (het huidige Besluit op de Omzetbelasting dateert uit de bezettingstijd). Van het cascadestelsel kan niet meer worden afgestapt. De om zetbelasting zal altijd materieel ingewik keld blijven, omdat wij nu eenmaal te maken hebben met een veelheid van arti kelen en soorten van ondernemingen. Dat er in de wet vaagheden voorkomen kan soms nadelig zijn, maar heeft onmisken baar ook voordelen: dikwijls kan daar door een soepele uitvoering worden ver kregen en de ontwikkeling van een ge compliceerde en dynamische maatschappij kan gemakkelijker worden bijgehouden. De staatssecretaris was, na nader over leg met de minister van Verkeer en Wa terstaat tot de slotsom gekomen, dat het oude systeem van de dubbele waarde bij invoer, waarvan was afgestapt, toch eigenlijk liever moet worden gehand haafd om geen moeilijkheden in verkeers- politiek opzicht te krijgen. Dit geldt vooral voor de Rijnvaart, die immers krachtens de Akte van Mannheim zo vrij mogelijk moet blijven. Na de staatssecretariële redevoering werd gerepliceerd. Daarop zou dr Van den Berge hedenmiddag zijn visie weer- Geen „geheim college" Kweekschoolwet bijgeschaafd, maar aantal vakken in derde leerkring wordt niet uitgebreid (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond heeft de Tweede Kamer zich verder beziggehouden met de behan. deling van het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst. Minister Cals was bij nota van wijziging reeds te gemoetgekomen aan bepaalde wensen, door verschillende sprekers Dinsdagavond geuit. Men had hem n.l. verweten, dat hij van de Raad een soort „geheim college" wilde maken. Dat kwam doordat in het wetsontwerp nogal stringent met de ge heimhoudingsplicht was omgesprongen. Gisteravond verklaarde de bewinds man, dat dat helemaal niet zijn bedoeling was en hij gaf een nadere toelichting op de aangebrachte wijziging: de leden zul- nu alleen verplicht zijn tot geheim houding van de zaken, welke hun door of vanwege de minister als vertrouwelijk worden ter kennis gebracht. Voorts zal het jaarverslag van de Raad gepubli ceerd worden, voorzover bijzondere om- standigheden zich daartegen naar 's mi- i nisters oordeel niet verzetten. Minister Cals zag de Raad als een scha kel tussen kunst en volk. Hij achtte het groot belang, dat een geestelijk kll- 1 wordt geschapen, waarin de kunst inderdaad kan gedijen. De Raad mag ontaarden in een adviesorgaan vooi distributie van subsidies- De bewindsman hield het been stijf wat betreft de voordrachten, in te dienen door organisaties van kunstenaars: deze moeten in alphabetische volgorde de vermelden en niet In volgorde voorkeur, teneinde de minister niet n binden dan hoogst noodzakelijk is. bewindsman smaakte het genoegen, dat Fortanier—de Wit (lib.) haar keurs-amendement introk, terwijl de heer Bommer (soc.), die zijn fractie-genoot de heer Willems verving, eveneens de keurs-tanden uit een ingediend amende ment trok, maar handhaafde de mogelijk heid, niet een voordracht van drie, maar twee personen in te dienen. Hierover werd vanmiddag gestemd. Ook had de bewindsman bezwaar tegen ;n amendement-Peters (kath. v.), dat uitdrukkelijk bepaald wilde zien, dat de volkskunst en de aesthetische vorming de jeugd onder de bemoeienissen de Raad zouden vallen. Helemaal nodig, vond de bewindsman: natuur- moet de Raad zich hiermee bezig houden, maar de opsomming van de ta ken is in de wet één naar kunst-gebieden zowel volkskunst als aesthetische Jeugdvorming hebben betrekking op al lerlei soorten van kunst. Ook over dit amendement moest vanmiddag worden gestemd, evenals over een amendement- Gortzak (comm.). dat de Raad zelve wilde doen beslissen over het openbaar maken an adviezen. Adopterende moeders Na een pauze van twaalf minuten (de rnd voorzitter, prof. Gerbrandy, keek recles op de klok) volgde daarop de behandeling van een wijziging van de Kweekschoolwet. Vannacht om kwart een werd dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen- Krachtens dit ontwerp zal ook in 1955 nog op de oude manier staats-examen onderwijzer kunnen worden afge legd. Wie dat jaar zakt mag het in 1957 eens overdoen. Volgens de Kweek schoolwet zouden voorts de examens- ve stijl voor de bijakten voor het in 1954 worden afgenomen. Men is echter met de voorbereiding niet op tijd klaargekomen en daarom zal men er pas in 1956 mee beginnen. Dit brengt mee, Hilversummer en Hagenaar maakten noodlanding Een vliegtuig van de Rijksluchtvaart school te Hilversum heeft gistermorgen i noodlanding gemaakt in een weiland Uddel. De inzittenden, de instructeur- vlieger W. A. Loodhuizen uit Hilversum en de leerüngvliegcr A. C. Lamerus uit Den Haag. waren van het vliegveld Teuge op gestegen voor een vlucht naar Hilversum. Motorstoring dwong hen een noodlanding te maken. Het vliegtuig werd beschadigd. dat in 1954 en 1955 de bijakte- nog op de oude voet zullen worden afge nomen. Voorts bevat het wetsontwerp een aantal verbeteringen en verduide lijkingen, die nodig bleken naar gelang met de Kweekschoolwet meer ervaring werd opgedaan. Op veler aandringen nam de bewinds man uit het wetsontwerp terug de bepa ling, volgens welke in de derde leer kring van de kweekschool het aantal vakken zou worden uitgebreid. Een groot' deel van het debat werd besteed aan de kwestie van de adoptie van nog niet zelf standig voor subsidie in aanmerking ko mende kweekscholen. De heer Peters (kath. v.) zag liever zelfstandige subsi diëring, terwijl mevr. Fortanierde Wit (lib.) van oordeel was. dat deze nood voorziening de pacificatiegedachte geweld aandoet. De heer Van Sleen (soc.) sprak in dit verband van de „achterdeurse" methode van erkenning en subsidiëring- Minister Cals verdedigde echter de noodmaatregel. De geadopteerde scholen komen niet in een gunstiger positie dan de andere. Aan de thans gesubsidieerde parallelklassen worden zeer stringente eisen gesteld en de moederscholen mogen er geen nadeel van ondervinden. Dit is een vrolijk groepje C.J.M.V.-ersop hun avonturentocht-met-on- békende-bestemming door Europa. Als de tenten zijn opgeslagen wordt een vuurtje aangelegd, waarop het (smakelijke) potje wordt klaar gemaakt. Vandaag in gebruik Den Helder ontworstelde nieuwe marinehaven aan de zee Kamperen in het Zwarte Woud Allerlei avonturen op de C J M V tocht door Europa Er zitten ilinke eters onder de bus-reizigers (Van een onzer verslaggevers) CJMV-AVONTURENTOCHT 1954 zou geen goede reis zijn, wanneer er niet talrijke onverwachte gebeurtenissen zich voordeden. Zoals be kend, maakt een groep van 40 CJMV'ers uit verschillende plaatsen van Zuid-Holland een reis per autobus door enkele landen van Europa, 's Mor gens maakt men provisorisch een programma op, bepaalt men enkele be langrijke punten, die men beslist wenst te zien en 's avonds ziet men wel, waar een plaatsje is om de tenten op te zetten. De wijze van reizen is vrij eenvoudig. Men gaat per bus, waaruit enkele banken zijn verwijderd om ruimte te winnen voor de zogenaamde keukenkasten. Verder heeft men achter de bus een extra wa gentje gekoppeld', waarin allerlei levens middelen, gastoestellen en Buta-gas- apparaten zijn ondergebracht. Hoeveel er wel nodig is om 12 dagen door Europa te zwerven, blijkt volgend^ lijstje. Er waren bij het begin van de tocht aanwezig 130 blikken groenten, 120 bus jes melk, 50 pakjes puddingpoeder, 10 pond margarine, 12 kg suiker, 14 pond pindakaas, 11 pond gesmolten vet, 4 pond cacao, 11 ons thee, 5 kg koffie, 8 blikken koek en ten slotte nog wat kleinere hoe veelheden voedsel. Voorts worden meegevoerd niet der dan 9 grote tenten, geschikt 5 of 6 personen. Zondag was de zaak nog eenvoudig genoeg. Men bleef staan in Altenahr, waar men Zaterdagavond was gearri veerd. Maandag werd het moeilijker. Maar daarover straks. Het is in elk kamp bijna normaal, dat men elkaar binnen een etmaal wel heeft leren kennen. Zo is het ook in het verskamp C.J.M.V. Marius Elenbaas uit de De Manstraat 50a te Rotterdam hééft zich reeds doen kennen als een verschrikkelijke 's Morgens neemt hij een extra half om zijn ontbijt van zo'n stuk of boterhammen te verorberen, zodat hij reeds na enkele dagen gebruikt wordt om de restjes kwijt te raken. Zijn broer, H. J. J. Elenbaas, is een guitige Rotter dammer, die de groep aangenaam weet bezig te houden met zijn grappen en on deugende opmerkingen. Trouwens hetzelf de kan gezegd worden van Jopie Thou- tenhoofd, Abrikozenplein 1 uit Den Haag. Wij schreven reeds, dat de tocht vol avonturen was en dat dit inderdaad het geval is, blijkt wel uit het ongeluk, dat gebeurde op de hoofdweg langs de Rijn nabij Bingen. Een auto v begaf het. De varkens, die in het laad ruim zaten, zakten door de bodem en scharrelden rustig, alsof er niets was ge beurd over de weg op zoek naar wat voedsel. Om het nog iets erger te maken, vlpog een jeep in brand zonder dat er enige aanwijzing voor die brand te vin den was. Dat speelde zich bijna allemaal voor de ogen van de busreizigers af. Het verkeer zat volkomen vast en men moest ongeveer een half uur omrijden om de opstopping te kunnen ontlopen. In het Zwarte Woud j~)EZE MAANDAG verliep verder nor maler dan men zou hebben verwacht na zulke avontuurlijke dagen, maar 's avonds begon het feest opnieuw. Men had gedacht een paar kilometer voorbij Karlsruhe een kampplaats te kunnen vinden en inderdaad trof men een prach tig grasveldje aan. doch een groot bord „Opgeheven" verhinderde, dat men er de tenten kon opslaan. Voor onze oorlogsvloot beschikken wij over practlsch slechts één goede haven. Den Helder. Een naam, die geheel Ne derland bekend in- de oren klinkt, want reeds tientallen van jaren is Den Heldpr een begrip geworden. Bijna automatisch denkt men -bij Den Helder aan de Marine. Onze vloot groeide en met het groeien steeg de behoefte aan een nieuwe ha ven. waar ook de grootste schepen een plaats konden vinden De plannen wer den gemaakt en vele wijze mannen hiel den zich bezig met de uitbreiding van onze oorlogshaven Het kwam tot een uitvoering en thans is men dan zover gekomen dat het eerstg deel van deze nieuwe haven gereed is en vandaag werd geopend. Hoe komt nu deze nieuwe haven er uit te zien Hiervoor verwijzen wij U r.aar het kaartje. De gehele haven zal bestaan uit een groot bassin ter grootte van ca 150 ha. De haven wordt in twee delen gebouwd, deel en deel 2. Het tweede deel zal vermoedelijk eerst tegen 1057 in gebruik kunnen worden genomen. Het merkwaardige bij de aanleg van deze haven is. dat men hiervoor geen land heeft gebruikt De haven heeft men .1. in de zee gebouwd. Zo ongeveer op van de IJsselmeerwerken. Eerst een dijk aanleggen dan de zee wegpompen en op het aldus gewonnen land kan men dan met de werkzaam heden beginnen. Met enig optimisme kun nen wij dus zeggen dat wij met onze nieuw£ marinehaven landaanwinst heb ben geboekt. De haven staat in een open verbinding met de zee. Hoe groot de werkzaamheden wel zijn bij de aanleg van een dergelij ke haven kunnen wij illustreren met het feit dat yoor de aanleg van 'n steiger vooi torpedojagers men bijna 1100 „heipalen' moet gebruiken, die per stuk zo onge veer 25 ton wegen Daarbij zijn dergelijki palen maar eventjes 20 meter langDe bodemdiepte bedraagt 11 meter en hier moeten wij aan toevoegen, dat Den Hel der de enige haven in West-Europa is, die niet regelmatig behoeft te worden uitgediept. In de nieuwe haven zal een dok worden gebouwd (zie kaartje), waar de grootste schepen van onze Marine 'n plaats kunnen vinden. Door de nieuwe haven met de oude haven te verbinden wordt de befaamde Rijkswerf opgenomen in het plan. Als dit plan geheel zal zijn voltooid zal de Marine slechts één plaats hebben, B S 0lE p= ra Verder maar. Gezegd moet worden, dat de Duitse bevolking allervriendelijkst is. r wij hebben allemaal wel eeni „stief kwartierke" gehoord en in dit geval werd het bijna een kwartiertji anderhalf uur voor men in Rotenfels, midden in het Zwarte Woud een schit terende kampplaats gevonden had. Nog slechts enkele weken geopend, in prachtige omgeving, stonden binnen half uur de tenten overeind, terwijl ongeveer vijf kwartier de bordje gevuld konden worden met aardappelen uit pard, groenten (appelmoes) uit Den Haag en vlees en sinaasappelen uit Karlsruhe. Het is een uitstekend maal geworden. Na wat gerust te hebben, vertrok naar het aardige dorpje Gaggenau. Zo ging men welgemoed en in een stekende stemming de nacht in, na, zoals gebruikelijk in een C.J.M.V.-kamp, de dag met Schriftlezing en gebed gesloten te hebben. Tot slot nog een woord aan alle familie leden en bekenden van de „Klein-Europa- reizigers": alles in orde en tot weerziens. C.N.V. nam afscheid van G. Moll Spannend moment bij voorstel tot wijziging bestuursvorm TTET C.N.V. NAM gisteren in Utrecht afscheid van zijn penningmeester, 1 de heer G. Moll, die de chr. vakbeweging 35 jaar heeft gediend, waar van vijf jaar als secretaris. Dit afscheid had plaats in de slotzitting van de algemene vergadering. Het hoogtepunt was daarin ongetwijfeld, dat de neer P. Voestermans, chef van het kabinet van de minister van Sociale Zaken, meedeelde, dat het de Koningin behaagd had. de scheidende func tionaris te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In de middagvergadering schetste de heer Ruppert de loopbaan van de aftre dende penningmeester. Hij roemde de Samengeperst (85) U neet, dat de druk in daaVin dieper 'afdalenTcn da^delé name 1 atmosfeer per 10 meter bedri Dientengevolge moet op de dit plaatsen in de oceanen een druk I sen van meer dan 1000 atmosferen, bedrag tvaarvan we ons geen t oot ling kunnen maken, doch dat belet ons spreekt zodra we self eens theoretische) duik in de diepte nemen. tale kolom naakt deze vermindering van och een belangrijke grootheid u ■nappe koppen zijn eens garm ien hoe de toestand zou zijn, tater in het geheel niet samend pas. De zeespiegel zou dan hoger e staan dan thans het geval ii loeveel 'hoger? Daar gaat het De uitkomst is werkelijk onts tand tot uitdrukking brengen dat op grote diepte, waar dus een druk heerst van duizenden kilo's per vierkante centime ter, elke stof tot het kleinst mogelijke volume wordt samengeperst. Geen en kele stof kan daaraan ontkomen, zelfs de weinig-samendrukbare vloeistoffen Nu is water, zoals u weet, weinig veerkrachtig en moeilijk samen te druk- Dank zij hei n ingekrompen. in 't dagelijkse leven ibare verschijnsel dat water een héél klein beetje kan worden samengedrukt, heeft bet landoppervlak de uitgebreidheid van thans. Zonder dit verschijnsel zou de jeugd aanzienlijk minder aardrijksktuide behoeven te leren dan thans (of we zouden in onze badplaatsen eerst de zee moeten bestij gen om verkwikking 1 rokr uordt i (.\adruk verboden.) toewijding, vriendschap en kameraad schap, die de heer Moll, ondanks zijn stroef uiterlijk, altijd heeft betoond. Na mens het C.N.V, bood hij hem een rijwiel De heer H. Oudekerk, sprekend mens de aangesloten organisaties, o handigde een radiotoestel, de heer Hovestreydt namens allen die bij hel C.N.V en zijn instellingen in dienst zijn een huisbijbel en kerkboek, de heer K. de Boer namens de collega's een soheer- apparaat en de heer VV. v. d. Hoff na- de districtsbestuurders een doos sigaren. De heer MoII dankte geroerd. Als spr. iets gedaan heeft in zijn leven, is hij blij, dat God hem als medewerker heeft willen gebruiken. On de Afscheidsreceptie bood prof. mr W. F. de Gaay Fortman, o.m. sprekend namens de kaderschool en het bestuur van de christelijk-sociale conferentie, een boekwerk aan. De heer J. A. Middelhuis overhandigde namens de K.A.B. de pas verschenen herdruk van de boeken van C. Kuiper over de ge schiedenis der Roomse vakbeweging. Na een geestig woord van de heer Th. Pal- ma, die in 1919 tegelijk met de heer Moll tot bestuurder van de N.C.B. werd ge kozen. drukten velen de afgetreden pen ningmeester de hand. De algemene vergadering had ook wel bewezen, dat het werk van de heer Moll als penningmeester van het vakverbond op prijs werd gesteld- Het financieel ver slag over de jaren 1952 en 1953 gaf de heer R. Slok als enige spreker aanleiding om waardering uit te spreken voor de wijze waarop de financiën beheerd ws- legenheid- er op te wijzen, dat de bestu- Een enkele vraag gaf de heer Moll ge- renbonden financiën krijgen toegewezen, naar gelang hun activiteit dat verant woord maakt. Bleek er een werkelijke activiteit, dan zijn daar altijd de geiden voor beschikbaar gesteld. Anderzijds wee* de heer Moll er op. dat de toewijzing van gelden aan het CN.V. aan de schriello kant is. Deze is nog altijd dezelfde als in 1946. terwijl sindsdien de inkomsten van de bonden omhoog gegaan ziin. Spannend moment Een spannend moment in de verga dering was nog de behandeling van een voorstel van de Ned. Chr- Bouwbèdrljfs- oond tot wijziging van de bestuursvorm Na een bespreking, waarin de N.C-B. aan vankelijk zijn voorstel handhaafde, ón danks de zekerheid, dat het verworpen zou woraen, werd het voorstel ingetrok- meningsvorming en de medewerking ken op grond van de toezegging, dat de de Verbondsraad nader alle gelegenheid heeft, ook de bestuurs vorm ter sprake te brengen. Met deze tweede en laatste vergaderda? had het C.N.V. tevens zijn 9e lustrum herdacht. De heer Ruppert had er bij de aanvang der morgenvergadering aan her innerd. dat het op de dag af 45 jaar gele den was, dat het C.N.V- zijn werkzaam heden begon- Duitser stierf (van vreugde) na zege op Oostenrijk De 57-jarige Berlijnse brandweerman Wilhelm Lange is van vreugde gestorven afloop van de wedstrijd Duitsland— Oostenrijk in de halve finales van het tournooi om het wereldkampioenschap. Hij had in het wachtlokaal van de brand wacht op het terrein van de „Deutsche Werke" te Spandau de radio- en televisie uitzendingen van de wedstrijd gevolgd. Toen de Duitse overwinning een feit was geworden, bezweek hü aan een hartver lamming, tot grote verslagenheid van zij» collega's. zij zioh geheel „thuis" zal voelen, want de onderdelen van onze marine die zich nu nog in de andere havens bevin den zullen alle naar Den Helder komen. Vanmorgen i» de nieuwe haven geopend met het binnenvaren van het vliegdek- schip Karei Doorman. Prins Bernhard landde om half 10 per helicopter op deze oorlogsbodem, die op de rede lag. Ge assisteerd door zes sleepboten kwam de Karei Doorman daarna voor de 250 meter brede havenmond en voer. terwijl de Marinierskapel het volkslied speelde, het voor de haven gespannen lint door, daar mede de opening verrichtend. (Advertentie) Voor gezonde regelmaat MIJNHAROT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug. zacht en pijnloos Prins Bemhard sprak op Kasteel Nijenrode Causerie met film voor Opleiding Buitenland Prins Bernhard heeft gistermiddag het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland, gevestigd op Kasteel Nijen rode te Breukelen. bezocht. De Prins, in gezelschap van zijn particuliere secreta ris, dr F. A. de Graaff, werd ontvangen door mr J. J. Klaasesz, hoofddirecteur van de P.T.T. en voorzitter van het be stuur der stichting, en prof. G. A. Ph. Weyer, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel lid van het bestuur van het N.O.I.B. Dr E. B. J. Postma, de rector, sprak »n welkomstrede uit. In een causerie van ongeveer 3 kwar tier gaf de Prins enige indrukken over zijn reizen van de laatste jaren naar an dere werelddelen. Na zijn inleiding volg- geanimeerde bespreking en wer den enkele tijdens de reizen opgenomen Polygoon-films vertoond. Een genoeglijk gesprek van de Prins met de N.O.I.B.-ers besloot het bezoek. Man wierp met water en raakte in brand Een 32-jarige arbeider, C. W. Mayer uit Amsterdam, heeft gistermiddag door toedoen van een coUega in de werkplaats het isolatiebedrijf Hertel en Co aan de Grasweg in Amsterdam-Noord ern stige brandwonden opgelopen. gooide voor de grap een bakje naar de 27-Jarlge H. Z., die een busje benzol in de hand had. Deze ar beider maakte een reflexbeweging en wierp het busje naar M., die de inhoud kleren kreeg. Het ongeluk wilde dat zioh in de buurt een gasvlam ond, waardoor de benzol in brand vloog en M.'s kleren vflam vatten. Een derde arbeider. J. v. d. Berg, trachtte het vuur te doven, maar werd daarbij zelf gewond aan handen en ge zicht. s met ernstige brandwonden over het gehele lichaam naar het Binnengast huis vervoerd. Van vele zijden heeft de KNAC de laatste tijd klachten ontvangen over de •ilijkheden die het wegverkeer onder vindt van lange, aaneengesloten files van auto's bij tochtjes van ouden van dagen. Het verdient volgens de KNAC aan beveling, bij dergelijke tochten kleinere groepen te vormen, waardoor het overige verkeer niet zal worden gehinderd. Wederzijds versterkte posities Gewijzigd ontslagrecht vandaag in werking getreden Opzegtermijn verlengd voor beide partijen geen onislag tijdens ziekte Het gewijzigde ontslagrecht, zoals het is vastgesteld in dé wet van 17 Decem ber 1953, is gisteren in werking getreden. De nieuwe bepalingen versterken in bepaalde opzichten zowel de rechtsposi- an de werkgever als van de arbei- Voor beiden wordt bijvoorbeeld de opzegtermijn verlengd. De werkgever moet voortaan een termijn in acht van zoveel weken, als de arbeider jaren bij hem in dienst is geweest, met een maximum van 13 weken. Voor de arbeider is de opzegtermijn bepaald op een week voor elke twee Jaar dienst- vejrband met een maximum van zes weken. De dienstbetreking moet dan al die Jaren niet onderbroken zijn geweèst. Werd zij wel verbroken, maar binnen 31 dagen hersteld, dan gelden dezelfde be palingen als wanneer de dienstbetrek king niet onderbroken is Ontslag mag niet worden verleend: 1 tijdens ziekte, wanneer deze althans niet langer dan twee jaar heeft geduurd; 2 tijdens militaire diens: of andere over heidsdienst ter bescherming van de open bare orde. In dit tweede geval mogen sproken zal worden, waarbij de NC B. echter wel ontslagen worden: minderjari- arbeidsbureau gen en eveneens meerderjarigen die nog geen jaar in het bedrijf werkten. Achteraf kan de kantonrechter beoor delen. of een ontslag kennelijk onredelijk is geweest. Is dit inderdaad het geval, dan kan hij schadeloosstelling of her plaatsing teventyeel te vervangen door een afkoopsom) gelasten. Ook is bepaald dat de werkgever bij onvrijwillig, maur niet wegens een dringende reden ver leend ontslag, schadevergoeding moet be talen wanneer de werknemer bijzonder zou worden getroffen door een overeen gekomen concurrentiebeding. Zofn be ding is aanwezig als de arbeider in het oude arbeidscontract op straffe van boete op zich heeft genomen, gedu rende zekere tijd na het einde van de dienstbetrekking niet elders in een soort gelijke functie te gaan werken. Wij wijzen er op. dat niettegenstaande t invoering van dit nieuwe ontslag recht. het Besluit Bijzondere Arbeids verhoudingen blijft werken. Dit betekent, dat voor dc meeste ontslagen vooraf toestemming nodig is van een gewestelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5