Volgende week Donderdag opening van het nieuwe rijwielperron Bijna 96.000 „babies" voor baby van vier maanden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 2 JULI 1954 Millioenenplan wordt werkelijkheid Voor minder dan 40 km wordt de oude plaats gehandhaafd Op Donderdag 8 Juli aanstaande wordt in Leiden het nieuwe rijwielperron van de Ned. Spoorwegen in gebruik genomen. Dit rijwielperron behoort tot de bijkomende werken van de spoorwegwerken in onze stad. was dus niet in het oorspronkelijke plan opgenomen en mag worden gezien als een bijzonder bewijs van N.S.-service. Men moet namelijk weten, dat het pro bleem van de rijwielen de N S. te Leiden zorgen heeft gebaard. En toen men over een oplossing ging peinzen, moet zelfs het station aan de Haagweg ter sprake zijn gebracht. Nu. de uitvoering van deze gedachte zou voor vele reizigers groot ongerief hebben betekend. Uiteindelijk hebben de Spoorwegen be sloten. de service aan de reizigers de doorslag te laten geven en er wat geld tegenaan te gooien om een alleszins rede lijke oplossing te verkrijgen. Het is bekend, dat de N.S. speciale rijwieltreinen laten lopen in de periode, dat door de vacantledrukte dagelijks grote aantallen fietsen aan de perrons worden verwacht. De rijwieltreinen, die een vlot rijwielvervoer ten behoeve van de vacantiegangers zeer hebben bevor derd, zullen met ingang van de genoem de datum langs het nieuwe perron voor- Bij oude overweg Het perron ligt ten Noorden (richting Haarlem) van het grote viaduct aan de Rijnburgerweg en is te bereiken via een j afzonderlijke opgang naast deze tunnel. I waarvan de toegang zich duidelijk zicht- I baar aan de straatzijde bevindt. Om het de reizigers helemaal gemakkelijk te maken, zullen nog speciale borden wor- I den aangebracht. Men vindt de toegang dus aan de rechterkant van de oude overweg. Het opgaande pad, keurig bestraat, brengt de bezoeker eerst op het dak van j het nieuwe viaduct. Opvallend is hier de respectabele lengte van dit kunst- werk! Er komen dan ook zes sporen te liggen. Waar het viaduct ophoudt, begint i het rijwielperron, dat geheel betegeld Men krijgt onmiddellijk de indruk, dat het de Spoorwegen bij het ontwerpen van dit perron niet aan royaliteit heeft ontbroken. Een ruim emplacement, van tweehonderd meter lengte en een gemid delde breedte van tien meter, met plaats voor een zeer groot aantal fietsen. Aan het begin is een houten huisje ge plaatst, waar de reizigers hun rijwiel- kaart ontvangen. Er worden rekken ge plaatst om de fietsen in te zetten. Van een overkapping der fietsenberging kan deze zomer althans geen sprake zijn. WeUicht is er voor regenachtige dagen een noodoplossing mogelijk (we denken aan zeildoeken). Uiteraard is de bewa king van de fietsen permanent. Er zyn enkele stations van het rijwiel- vervoer uitgesloten. Dit zijn Amsterdam C.S. en M.P.. Arnhem Velperpoort, Rot terdam Noord en Zuid en Vlaardir.gen- Oost. De rijwielen voor Amsterdam komen aan te Amsterdam-Amstei en die voor Rotterdam te Rotterdam C.S. Om te bereiken, dat de fietsen in de loop van de volgende dag op de aan gegeven plaats aankomen, dienen deze de avond tevoren vóór acht uur te zijn aangeboden. Het afhalen van rijwie len kan dagelijks van 8 Juli af aan nieuwe perron geschieden. Schuin Het zal de bezoekers opvallen, dat het perron naar de stadszijde niet onbelang rijk afloopt, terwijl het gedeelte aan het begin mooi horizontaal ligt. We stellen ons voor, dat een wagentje er gemakkelijk af zou rijden. Naar men ons vertelde, is dit geen opzet, maar slechts gevolg van de bodemgesteldheid, di» de N.S., zoals bekend, op verschillende punten al lelijk parten heeft gespeeld. Het is ons niet bekend, of men daar in de toekomst nog iets aan wil doen. Vermelden wij tenslotte, dat de toegang tot het rijwielperron na de ingebruik neming van het viaduct RIJnsburgerweg (in December of Januari, zoals wij vorige week hebben gemeld) wordt verplaatst en dat de opgang dan ook wordt ver anderd. Deze toekomstige opgang is reeds te zien. Van belang is, dat hiervan ook een auto gebruik zal kunnen maken, het geen tot dusverre op de perrons in Lei den niet mogelijk was. Twee maanden Het geopend-zijn van het rijwielper ron duurt tot en met 30 Augustus. Tussen 8 Juli en die datum zullen op Maandag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de rijwieltreinen aan ihet nieuwe perron aan komen en daarvan vertrekken. De te verzenden rijwielen moeten op die dagen dóar worden gebracht. Echter moeten de fietsen, die bestemd zijn voor stations gelegen binnen een afstand van veertig kilometer van Leiden aan de bagage afdeling van het station worden aan geboden. Deze bestemmingen worden zo veel mogelijk aan het station en bij het nieuwe rijwielperron bekend gemaakt. Op Dinsdag en Woensdag komen er geen speciale treinen aan het nieuwe perron, zodat op die dagen de fiets altijd moet worden aangeboden aan de bagage afdeling van het station, ongeacht de af- Zondagsschool huldigde trouwe medewerkers In het wijkgebouw van de Herv. Ge meente aan de Stille Rijn heeft gister avond in intieme kring de huldiging plaats gehad van een aantal leden het personeel van de Zondagsschool 24 huizen". Nadat ds Ottevanger de bijeenkomst had geopend, wenste hij als eerste de ju- bilerenden geluk Het waren mej. J. Sie- rat en de heer W. Sierat, die beiden op een vijf-en-twintig-jarige staat van dienst kunnen terugzien, en voorts de heer P. van Klaveren en mej. A. Stikkelorum, die respectievelijk sedert 1214 hun beste krachten aan de Zondagsschool gaven. Evenals ds Ottevanger sprak de heer J. C. Sleijser, voorzitter, er zijn blijdschap over uit, dat „De 24 huizen" het recht geniet een zo trouwe kern va dewerkers te bezitten. In zijn toespraak legde de heer Sleijser er de nadruk op. dat we nog te dikwijls voorbijgaan aan de in de Bijbel duidelijk aanwezige op roep om vooral ook de kinderen het Evangelie te brengen. Nadat een aantal kinderen mej. heer Sierat. die toch wel het middelpunt van de avond vormden, een zanghulde had gebracht, werden verscheidene ge schenken overhandigd. Hierna sprak de heer Sierat een dankwoord, duidelijk liet merken, zeer getroffen té zijn door deze lang voorbereide huldi ging. Tijdens het hierna volgende informele gedeelte bestond er voor de ouders de kinderen gelegenheid om hun geluk- Medaille met oorkonde Namens de Ned. vereniging van huis vrouwen is gisteren ten huize van de fa milie Siemens aan de Boerhaavelaan medaille met oorkonde wegens 25-jarige trouwe dienst uitgereikt aan mej. M. A Beck- 25 jaar bij de N. Z. H. De heer J. H. G. Botermans, ambachts man eerste klasse bij de N. Z. H., her dacht gisteren, dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. Ten huize van de heer Botermans vond een feestelijke huldiging plaats, waar de chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteijn, woorden van waardering sprak over de wijze, waarop de jubilaris zich in al die vijf en twintig jaren van zijn taak gekweten heeft. Hij overhandigde de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een oorkonde, terwijl de heer Kapteijn namens de Ned. maatschappij voor Nij verheid en Handel de zilveren medaille met oorkonde aanbood. Voorts ontving de heer Botermans een geschenk uit het ju bileumfonds, terwijl er vt Botermans een mooi bloemstuk was. Dit is het nieuwe rijwielperron te Leiden, dat volgende week open gaat. Zoals men ziet, hebben de N.S. zich hier van hun royale kant laten zien: tweehonderd meterslang, gemiddeld tien meter breed. Vooraan is een houten huisje geplaatst voor het ontvangen van de rijwielkaarten. Later wordt dit vervangen door een stenen gebouwtje, als het viaduct Rijns- burgerweg in gebruik is genomen en de toegang tot het rijwielperron wordt verplaatst. Op de foto is het aflopen van het perron naar de stadszijde (rechts) enigszins te zien. Foto N. van der Horst Werk aan weg Haagsche SchouwLeiden De KNAC deelt mede, dat het gedeel te van de weg Haagsche Schouw—Leiden ter plaatse van de spoorwegovergang bij „De Vink" voor alle verkeer zal zijn gesloten op Zondag 4 Juli a.s. tussen 7 uur en 16 uur. op Donderdag 15 Juli tus sen 20 uur en 24 uur en op Vrijdag 16 Juli tussen 0 uur en 6 uur. Hoewel de verlegging van het verkeer uiteraard zal worden aangeduid door verkeersborden, wijst de KNAC er op dat men komende van Den Haag verstandig doet bij Den Deyl te Wassenaar rechtsaf over de Papelaan naar Leiden te rijden. Daardoor vermijdt men tevens de werk zaamheden tussen Den Deyl en Haagsche Schouw. A. van Rijnswou 40 jaar bij R.G.D. De heer A. van Rijnswou te Leiden vierde gisteren zijn veertig-jarig jubi leum bij de rijksgebouwendienst, 's Mor gens werd hij in Den Haag gehuldigd op het kantoor van de rijksbouwmeester, waar hij werd toegesproken door de he ren ir J. Friedhoff, rijksbouwmeester en ir W. Hoekstra, oud-rijksbouwmeester. De heer Friedhoff verklaarde, dat de heer Van Rijnswou altijd raad wist te verschaffen in moeilijke omstandigheden. Als blijk van waardering werd een an tieke klok aangeboden. De heer Hoekstra haalde in zijn toespraak talrijke herinne ringen op, met name uit de tijd, negen tien jaar, dat de jubilaris mede de lei ding had van de bouw van het Acade misch ziekenhuis te Leiden. Na afloop van de huldiging dankte de jubilaris voor de waarderende woorden. Hij betrok al zijn medewerkers in het dankwoord, want zonder hen zou hij niet veel hebben kunnen uitrichten. Zowel in Den Haag als later in Leiden volgde een receptie, die beide keren druk bezocht werd. Tal van collega's en rek ties, uit het gehele land, maakten er hu opwachting- Overplaatsing belastingen De hoofdontvanger-titulair van 's rijks belastingen N. Korswagen, hoofd van het ontvangkantoor der directe belastingen te Leiden, is verplaatst naar 's-Gravcn- hage en toegevoegd aan het hoofd var de controle der grondbelasting aldaar. H. Alting beroepbaar De heer H. Alting, Maredijk 145, theo logisch candidaat aan de Vrije Universi teit, is gisteren geslaagd voor het prae- paratoir examen van de classis Leiden der Geref. Kerken. Jubileum van de heer Roelois Gisteren heeft de heer Roelofs zijn zil veren jubileum bij de Chr. school aan de Pasteurstraat gevierd .Om half 4 's mid dags kwamen de kinderen in de gym nastiekzaal van de school bijeen, waarbij tien kinderen van de hoogste klasse een revue opvoerden. Uitgesproken en uitge beeld werd, wat de kinderen voor ver schillende beroepen aan het onderwijs van de heer Roelofs hebben gehad Aan het einde \*;rd een boekwerk aangebo den. De heer Roelofs sprak een dank woord en de kinderen kregen ten slotte m tractatie. Hierna had een huldiging door het be stuur van de vereniging voor Christe lijk onderwijs, de collega's en een aantal ouders plaats. Namens het bestuur voer de de heer De Reede Sr het woord; hij bood ook een enveJoppe met inhoud aan. De heer Kalsbeek. hoofd van de school, verklaarde, dat men zich bij de benoe ming van de heer Roelofs niet had ver gist; de verwachtingen zijn uitgekomen. Namens het personeel sprak de heer Los. die tevens een boekwerk overhandigde Woordvoerder van de ouders was de heer Van Ginkel. Na een dankwoord van de jubilaris volgde ten slotte een receptie. In Leiden Gesprek Hervormden en Gereformeerden Ds D. J. Vossers, Hervormd predikant te Leiden, heeft in het Leids Hervormd Kerkblad een drietal uitvoerige artike len gewijd aan het boekje van dr H. J. Westerink. Geref. predikant te Leiden, „Ontmoeting in Dordt". Het derde arti kel is in het kerkblad van heden gepu bliceerd.. Het slot er van laten wij hier volgen. ..In zijn betoog doet dr Westerink er gens het voorstel om de eerste stappen op de weg naar het elkaar vinden te doen en met gecombineerde vergaderin gen of interkerkelijke kringen te begin nen. Enkele jaren geleden heeft er in Leiden een schuchter begin van inter kerkelijk gesprek tussen Hervormden en Gereformeerden, beiden door de kerke raden afgevaardigd, plaats gehad, maar dat gesprek is om allerlei redenen vast gelopen. Ik kan niet precies zeggen, waarop het is gestrand. Maar nu een Geref. predikant ter plaat se een nieuwe uitnodiging tot ons richt, meen ik, dat wij dit niet zo maar naast ons neer mogen leggen. De centrale ker- keraad en misschien ook wel de wijk- kerkeraden zullen na de vacantie stig moeten overwegen, of we deze nodiging moeten aanvaarden en zo ja, op welke wijze wij er uitvoering aan kunnen geven. Wij mogen geen vrede hebben bij het gescheiden blijven der beide Ker ken". Aldus ds Vossers. J. Schüller 25 jaar bij Gemeentewerken De heer Schüller (junior!) herdacht gis teren, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de gemeente Leiden trad, waar hij monteur-chauffeur is bij Gemeentewer ken. De viering van het jubileum had in intieme kring plaats. Dit nam echter niet weg, dat het bezoek aan de woning van de heer Schüller de gehele dag druk is geweest. Vooral kwamen mensen van Gemeentewerken hem gelukwensen. De vader van de jubilaris nam juist gisteren, zoals gemeld, afscheid van het museum van natuurlijke historie. Agenda van Leiden Vrydag De Burcht, half 5: burgemeester VaD Kinschot opent expositie van beeldhouw- Stadsgehoorzaal. half 8: Dr Van Voort- huijsenschool, B L.O.-revue 1954. Rijksmuseum van oudheden, 3 uur: ope ning tentoonstelling „Sieraden uit de volksverhuizingstijd". Burcht, 3half 5: receptie coöperatieve schoenmakersvereniging „Ons Belang" (gouden jubileum); 8 uur: feestavond. Ahoy-hal Rotterdam, 4 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest en Brabants Orkest met de Achtste Symphonie van G. Mah ler. Speeltuin Oosterkwartier, 3 uu bloemencorso door Kooikwartier; viswedstrijd in het Aarkanaal. 1 Nieuwe Vaart. 3 uur: Leidse Reddings- t brigade, prestatietocht gekleed zwemmen j g over 550 meter. Hoek Nieuwsteeg-Steenschuur, half 3:! Chr. onderwijzers, excursie naar het Ka- 8 merlingh-Onn es-laboratorium. Speeltuin Zuiderkwartier, Anjelierstraat. 312 uur: tuinfeest ten bate van clubhuis. Begin Haarlemmerweg, 2.15 uur: Chr. reisvereniging, fietstocht naar De Kaag. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 2 uur: Hervormde Jeugdraad, opening feest „Jokeboto" (tot 11 uur), 2 en 8 uur: /■J' openluchtspel. Maandag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: kinder- spelen en openluchtfilmvoorstelling. Garenmarkt, 6.45 uur: Oud-Leiden, ver- I trek per bus voor avondwandeling langs j de Brasem. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis derj ¥38 natuurwetenschappen, Steenstraat la.- M „Van vergrootglas tot oog der weten-' :£§gj schap" (twee en een halve eeuw micro-1 scopie), tot 19 September 10-4 u. ('s Maan- j dags gesloten). rueher Garenmarkt 36, 1012 en halt j Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel j 20552. en de Haven-apotheek. Haven lo. te! 20035. NOORDWUKERHOUT Gemeentesecretaris jubileerde Eindexamen M, M. S. sendam, E. van der Linden, Leiderdorp,' De heer J. A. M. Pijnenburg, 35 Geslaagd voor het eindexamen afd. M.M.S. van de H.B.§. Burggravenlaan: C. Boeré, Oegstgeest, E. M. Boerse: Leiden, F. A. Bruin, Voorburg, C. H. Fuite, Noordwijk aan Zee, H. Hidding, Leiden, M. J. Jöbsis,, Oegstgeest, Y. Ries ling, Katwijk aan Zee, J. E. Koenes, Leid-| erdorp, I - P. Meertens, Lelden, A. M. v. Roijen, I jaar werkzaam bij de gemeente Noord- id,. E. J. Schophuizen. id., G. H. Somer, wijkerhout. vierde gisteren zijn zilverer Zouterwoude, G. J. v. Veen, Oegstgeest, jubileum als gemeente-secretaris, 's Mid- E J. H. van Venetién. Leiden. L. M. Wa-jdags om half drie werd hij met zijn fa- ringa, Leiden, M. H. Wertheim, Voorburg m:^'e ontvangen op het bordes E. F. G. Willems, Wassenaar, M. E. raadhuis, waar een dochtertje tte. Voorhout. R. Boer. Leiden, C. Bot, j Wassenaar, R. Drejer, Oegstgeest. J Duijn, Leiden, F. C. L. Gerth Wijk, Oegstgeest, A. C. de Groot, Oegst geest, P. M. Harteveld, Leiden, De jubilerende gemeentesecretaris van Noordwijkerhout, de heer J. j A. M. Pijnenburg, werd gistermiddag met zijn familie ontvangen op het raadhuis, waar een buitengewone raadszitting werd gehouden. Een dochtertje van de burgemeester bood mevrouw Pijnenburg bloemen aan. Foto N. van der Horst het an de de ju bilaris bloemen aanbood. Hierna werd het I gezelschap binnengeleid in de fraaie en I met smaak versierde raadzaal, waar een buitengewone raadszitting werd gehou- Hek,ter. Oegstgeest. M. de Jong. Leiden,: Bahalve de burgemeester, spraken hier C. W. Knottneru,. Oude Wetering. A. C. de heren J. van der Voet. oudste wet. M. Meerpoel, Leiden, J. Meyer, Leiden, M. Rövekamp, Leidschendam, Schouten, Voorburg, H. M. Smit, Voor schoten, E. Snater, Wassenaar, G. Troost, Oegstgeest, A. Tijmstr^, Leiden, S. de houder, die op verschillende gemeente- problemen inging, C. J. Ruigrok, oudste raadslid („ga naar Pijnenburg en 't komt in orde"), J. P. de Jong, namens de amb tenaren, F. Stickelbroek, gemeente-archi- j tect en adjudant G. Been, groepscomman- I dant der rijkspolitie. Ujt de verschillende Echtpaar Sybrandy in Zeehospitium te Katwijk veroverde studiebeurs Als Peter Sybrandy, de viei maanden oude zoon van de heer en mevrouw O. Sybrandy en W. Sybrandy-van Amersfoort uit Voorhout, later wil gaan studeren, hoeft hij dat om het geld niet te laten. Zijn vader, zijn moeder, de hele gemeenschap van het Rotterdams zeehospitium, waar de ouders wor den verpleegd, oud-collega's van de vader en mensen uit alle delen van ons land hebben Peter een studiebeurs bezorgd. bescheiden begin werd een lawine van knipsels. Iedereen in het hospitium schreef naar familie, vrienden fabrikante van Teddy-luiers, fabriek in Borne, loofde enige tijd leden prijzen uit voor diegenen, die uit door de fabriek geplaatste advertenties de meeste babyfoto's zouden knippen. De heer Sybrandy en zyn echtgenote begon- het sanatorium eerst zelf fnto'i knippen, voor hun zoon, die in Februari in het diaconessen-huis te Lei geboren. Vrienden gingen hen helpen, kennissen ook, de gemeenschap in het sanatorium een gemeenschap in de beste zin van het woord werd ook enthousiast en toen verspreidde zich de verzameling van advertentie-foto's voor Peter als een olievlek over het hele Er werd geknipt door padvindersgroe- pen. door mensen van de Herstelbank in Amsterdam, waar de heer Sybrandy eertijds werkte, door mensen van de Her stelbank in Den Haag, scholen in Rotter dam. inwoners van Friese en Noord hollandse dorpen. De sneeuwbal van het Een vertegenwoordiger van de fabriek te Borne, die de Teddy-luiers fabriceert, overhandigde gistermiddag in het zeehospitium te Katwijk aan Zee de polis van de studiebeurs aan de vader van Peter Sybrandy. Mevrouw Sybrandy was het roerend met haar man eens, toen die zei, dat het enorme succes van de knipselactie te danken was aan drie ge meenschappen, in de eerste plaats aan die van het zeehospitium en ver der aan de gemeenschappen van de Herstelbank en van Voorhout. De directrice van het „zeehos", zuster B. W. Zandman, zei een ervaring rijker te zijn geworden. Zij had deze prachtige samenwerking niet graag willen missen. Peter Sybrandy wist van alles niets Foto D. Kruyt Alle mogelijke relaties lieten zich inschakelen en het verbazingwek kende resultaat van die prachtige actie was, dat bij het sluiten van de termijn van inzending bijna 96.000 knipsels naar de fabriek in Overijssel konden worden gebracht. Toen was het al bijna direct zeker dat Peter Sybrandy de eerste prijs, een studiebeurs van f 5000, zou krijgen. Nummer twee De voorsprong op nummer twee was evenwel niet erg groot. De moeder van het tweejarige doofstomme meisje Han- Wamel uit Tiel, slaagde er in door de medewerking van neefjes en nichtjes, personeel van fabrieken, werk plaatsen en kantoren in Utrecht. Alphen den Rijn, Den Bosch en Eindhoven i 88.000 „babies" bijeen te brengen. Hannie won daardoor de tweede prijs. sn studiebeurs van f 3000. Gistermiddag werd in het sanatorium Het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk Zee de eerste prijs uitgereikt aa ouders van Peter Sybrandy Peter zelf bleef onkundig van het gebeuren. Er wordt voor hem gezorgd door kennissen zijn ouders in Voorhout. tpespraken bleek duidelijk, welk een be langrijke en gewaardeerde plaats de ju bilaris zich in de gemeente Noordwijker hout heeft verworven- Tot slot werd een receptie gehouden. Officiële publicaties Spoorwegovergang bij De Vink gesloten De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Hol land maakt bekend, dat het gedeelte van de weg Haagsche Schouw—Leiden (Rijks wegenplan 1948. nr 11) ter plaatse van de spoorwegovergang b(j „De Vink" voor alle verkeer gesloten zal zfln op Zondag 4 Juli 1954 tussen 7 u en 16 u, op Donderdag 15 Juli 1954 tussen 20 uur en 24 uur en op Vrijdag 16 Juli 1954 tussen 0 uur en De verlegging van het verkeer zal wor den aangeduid door verkeersborden. 's-Gravenhage, 30 Juni 1954 De hoofdingenieur-directeur voornoemd, Bij afwezigheid de hoofdingenieur A, A. WIEBES Ook Prinses Wilhelmina bij herdenking prof. Meijers By de plechtige herdenking van prof. Meyers m de Pieterskerk waren gister middag ook aanwezig: H.K.H Prinses Wilhelmina. de minister van Justitie, mr Donker, en oud-minister prof- Gerbrandy. Feestavond' Koksschool in de Stadsgehoorzaal In verband met -het vier-jarig bestaan is er voor de militairen van de Leidse kokschool gisteravond een zeer geslaagde feestavond in de Stadsgehoorzaal geor ganiseerd. Onder de aanwezigen bevond zich de kol.int. K. D. Scheffers. De ad judant Nieuiwenstein sprak een openings woord. waarna het caJbaret onder leiding van de conférenciers Willy Rex eA Nol van Dijk vlot werd afgewerkt. Leidenaar in Den Haag aangehouden De Haagse politie heeft aangehouden de 40-jarige Leidse fabrieksarbeider E. P., die uit de fabriek in Den Haag, waar hij werkte, 45 laselectronen ter waarde van ƒ562,50 heeft ontvreemd. Hij ver kocht ze als oud koperHet grootste gedeelte kon in beslag worden genomen. Burgerlijke stand van Leiden Géboren: Carta E J, d v H M L Groe- newegen en E C T Alofs; Maritza C M, A Struyvenberg en A H W Prinsen; Cornelia, d v R Hassefras en H J Uithol; Klazina, d v M van Haarlem en K van Atten: Cornelia J, d v J Slegtenhorst en J de Bolster; Ay Li, d v I L Go el en G G N The. Gehuwd: H F Mensonldes en A C H Lamberts. Overleden: J Bink. wed v Kruit, 93 j; F D van Wijck. man. 74 j; J v d Zwam. 55 j: M J G v dHeijden, hulsvrouw van Schellekens, 49 f. Dalende werkloosheid in het gewest Lisse In Katwijk „wrijvingswerkloosheid" in de visserij Kon in het vorige bericht worden gesproken van een sterke afname van de werkloosheid in het gewest Lisse, gedurende de maand Juni nam het aan tal werklozen nog verder af van 667 tot 265, waarvan 28 personen waren tewerkgesteld op een gesubsidieerd werkobject en nog niet direct plaats baar waren in normaal werk. Deze aanzienlijke afname van het aantal werklozen werd in belangrijke mate veroorzaakt door de grote vraag naar arbeidskrachten in de seizoenbedrijven, zoals de bloembollenbedrijven, de visserijmaatschappijen en alle daarmede verband houdende neven- en ver zorgende bedrijven. Zilveren metselaar Zaterdag viert de heer G. van wonende Driftstraat 118 te Leiden, zijn ren jubileum als metselaar bij het bouw-, woning- en aannemersbedrijf vs e heer N. Mol te Leiderdorp. Leidsche Spaarbank In Jund werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 956.308;77 en terugbe taald 689.842,86. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 281 en het aantal afbetaalde boekjes 170. Op 5.354 rekeningen van deel- rs aan de afhaaldienst werd 95.943,50 bijgeschreven. Er werden 503 busjes ter lediging aangeboden mei een gezamen lijke inhoud van 10.208,04. Het tegoed der 33.743 inleggers bedroeg aan het einde der maand 20.996.547,49. PUZZLE- PROMINENTEN 1- A Ploeger jr, J. Comnckstraat 12. Alphen aan den Rijn; 2. J. F bosman. Begijnhof 2, Leiden; 3. K. Hooijmeijer. Emmastraat 19. Lisse- Dit neemt echter niet weg. dat ook die bedrijven, die niet aan seizoeninvloeden onderhevig zijn, aan de verlaging het aantal werklozen in belangrijke mate hebben bijgedragen. Want ook in vergelijking met de afgaande jaren is het hierboven weerge geven cijfer gunstig te noemen. In 1953 ui het einde van Juni nog 380 einde Juni 1952 zelfs nog 556 werkloze ingeschrevenen geregistreerd. De vraag naar arbeidskrachten .■eneens sterk toe. Aan het einde Juni was er een geregistreerd tekort van nen, eendeels voor seizoenwerk, zoals bollcnpellen, pakkerijwerk. ander deels voor de bouwbedrijven, de metaal bedrijven en andere niet sterk aan sei zoeninvloeden onderhevige bedrijven. Het kleinste aanbod van werkzoeken den en de grootste vraag naar personeel is aanwezig in het rayon Lisse, resp. 73 en 281. bedragende- Katwijk Het aanbod van werkkraohten in hel rayon Katwijk overtreft daarentegen de vraag. Het direct beschikbaar aanbod bedraagt hier 192 tegen een vraag van 105 Dit aanbod bestaat in hoofdzaak uit wrij vingswerkloosheid in de zeevisserij. De emigratie ondervond tijdens Juni en minder grote belangstelling en zelfs de zeer gunstige toelatingsprocedure en di extra hulp, wcike wordi gegeven aar ontheemden, gercpatrieerden, oorlogs- er watersnoodslachtoffers bij emigratie naai de U S.A., kon nog slechts weinig belang stelling trekken- Het aanbod van werkloze jongens be iden de 18 jaar is zeer gering, terwijl juist in de industriële bedrijven een grote vraag naar jeugdige personen aanwezig Mede in dit verband is contact opge nomen met de directeuren der ambachts scholen om de plaatsing van hen. die de school zullen verlaten, zo effectief moge lijk te doen geschieden. Deze scholieren zullen door het gewes telijk arbeidsbureau worden opgeroepen. zal worden getracht hun een passende werkkring aan te bieden. Daarenboven zal worden gepoogd 2) imenwerking met diverse instanties door sluiting van een leerlingcontract de vakbekwaamherd voor deze jonge men- op te voeren. Dat dit voor de toe komst van de jeugd van zeer veel be lang is. behoeft geen nader betoog. Belangstellende ouders kunnen zich da gelijks tot het gewestelijk arbeidsbureau wenden om de moeilijkheden te bespre- Vrouwen Ook het aantal werkloze aanmerkelijk af Lv-m- de stijgende vraag boilenpeLsters en de vrij grote plaat singsmogelijkheden als ateliernaaister, nettenboetster, hotel- en kantoorbedien- en en huishoudelijke hulpen. Bedroeg het aanbod aan het einde van de vorige maand nog 170 werkloze vrou- aan het einde van Juni was dit aan tal teruggelopen tot 39, waartegenover vraag aanwezig was voor 262 vrouwe lijke arbeidskrachten. Omdat het onmogelijk zal zijn de thans geregistreerde vraag naar mannelijk en vrouwelijke arbeidskrachten te voldoen uit het. plaatselijke aanbod, zal zo veel mogelijk worden gepoogd door het aan trekken van studerende jongeren uit de naburige steden de vraag meer in over eenstemming te brengen met het beschik bare aaybod. Ontvoering Betty Mel j ado 16 Juli voor rechtbank Voor de Amsterdamse rechtbank wordt 16 Juli het geding behandeld togen de 51-jarige mevrouw G. M. L. v. M. uit Hil versum, die in de tenlastelegging wordt beschuldigd van ontvoering en verber ging althans medeplichtigheid daar aan van de nu 13-jarige Betty Mel- jado, die na jaren op 13 Maart j.l. In het peneionnaat van de Heilige Maagd der Armen te Banneux in België word terug- gevonden. Er zijn twintig getuigen ge dagvaard. Driekwart eeuw Olveh De levensverzekeringmaatschappij Olveh bestond gisteren 75 jaar. De fees telijkheden zijn des morgens aangevan gen met een declncmersvergadering in het hoofdkantoor te Den Haag, waarbij ook burgemeester Schokking aanwezig was. Na afloop had een druk bezochte receptie plaats, terwijl in de avonduren een revue en een groots vuurwerk op het strand voor de boulevard een waar dig sluitstuk vormden. Lathyrustenloonstelling in Haarlem geopend In de Vleeshal te Haarlem Is gisteren de nationale lathyrustentoonslelling ge opend, di. mede ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Haar- van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, door de Ned. Lathyrusvereniging tot en met 4 Juli wordt gehouden. Vijftien inzenders heb ben de tentoonstelling verzorgd. Daarbij zijn twee volkstuindersverenigingen uit Haarlem. Tol aan Himalaya Tragische dood van bergklimmer Francesco Ibanez, de leider van de Argentijnse expeditie naar de top van de Dhaulagiri, een van de hoogste ber gen in de Himalaya, is te Katmandoe ge storven aan de gevolgen van bevriezing op grote hoogte. Reeds eerder had men tl zyn vingers en tenen geamputeerd. Kort voor zijn dood kon men hem nog meedelen dat zijn vrouw het leven had geschonken aan een zoon. Daarop ver loor hij het bewustzijn en kwam niet meer bij kennis. N.V. Schokbeton Zeist. Vastgesteld dividend 7 pet. Prof, ir B. H. H. Zweers werd tot commissaris herkozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3