I' Het militaire antwoord KERK en SCHOOL euk De stem van 't bloed Puzzle VRIJDAG 2 JULI 1954 (Van onze militaire medewerker) TN ONS ARTIKEL „De grote Russische militaire macht" wezen wy er op, dat de Sowjetunie haar militaire sterkte sedert het einde van de tweede wereldoorlog zeer heeft opgevoerd door haar leger te moderniseren en haar luchtmacht en marine uit te breiden en van het nieuwste materieel te voorzien. Wat de landstrijdkrachten betreft, beschikt de Sowjetunie thans in totaal over 175 parate divisies, elk met een sterkte van rond 12.000 man. Bovendien hebben de Sowjetsatellieten in Oost-Europa nog 80 parate di visies onder de wapenen, welke in gevechtskracht weliswaar geenszins gelijk staan met de Russische divisies, maar waarvan de militaire waard? in de laatste jaren toch aanzienlijk schijnt te zijn toegenomen. Omtrent het aantal troepen dat Sowjet-Rusland daarenboven nog in tijd van oorlog onder de wapenen kan roepen, zijn weinig gegevens bekend. Het mensenreservoir is bijna onuitputtelijk, doch het formeren, bewapenen en uitrusten van het te mobiliseren personeel zal veelal aanzienlijke tijd vergen. Men neemt aan, dat de Sowjetunie binnen twee jaar tijds na het uitbreken van een oorlog er in zal zijn geslaagd nog 300 extra divisies in het veld te brengen. VAN HUN 175 PARATE divisies hebben de Sow jetleiders 31 Russische divisies in Oost-Duitsland gelegerd, n.l. 18 pantserdivisies, 4 infanterie- divisies en 9 artillerie- of luchtdoelartilleriedivisies. Daarnaast bevinden zich nog 9 Russische divisies (of troepen die in sterkte daarmede zijn gelijk te stellen) in de satellietlanden van Oost-Europa, behalve de reeds ge noemde 80 divisies van deze landen zelf. In de Kaukasus en in het gebied van de Kaspische Zee staan 30 Rus sische divisies opgesteld, terwijl 45 andere divisies verspreid liggen langs de grenzen in Azië tot aan Wladiwostok toe. De strategische reserve van de Sowjetunie bevindt zich in West-Rus land in het gebied tussen Leningrad en Kiew. Deze reserve telt 60 divisies en kan snel naar behoefte zowel tegen West-Europa als tegen het Midden-Oosten worden ingezet. De onmiddellijke en voortdurende bedreiging van West-Europa wordt gevormd door de 31 Russische divisies in Oost-Duitsland en door de leger macht der satellietstaten. Hoewel de militaire macht van de satellieten een secundaire factor vormt, is ze toch niet te verwaarlozen. De inval van de Noordkoreanen in Zuid-Korea indertijd heeft bewezen, dat men te dezen aanzien voorzichtig moet zijn. HET RUSSISCHE LEGER in Oost-Duitsland heeft slechts enkele uren nodig om zich mars- en gevechtsvaardig te maken. Dit is gebleken bij de Russische maatregelen tot het dempen van de opstand in Juni 1953. Tegen bliksemsnelle aanvallen van deze legermacht kan alleen bescher ming worden verkregen door het vormen van een schild van geallieerde strijdkrachten, welke in gelijke mate paraat zijn, d.w.z. voortdurend aan wezig en binnen enkele uren volledig gevechtsvaardig. Hiertoe werd in het kader van de N.A.V.O. door de Westerse bond genoten in het centrale gedeelte van West-Europa een legermacht samen gebracht van 20 1/3 parate divisies, te weten 1 Nederlandse, 3 Belgische, 5 Franse, 4 2/3 Britse, 1/3 Canadese, 1/3 Luxemburgse en 5 Amerikaanse divisies benevens 3 Amerikaanse regimentsgevechtsgroepen welke sa mengevoegd de sterkte hebben van een divisie. Van deze ruim 20 di visies hebben 10 een sterkte van 18.000 man. De sterkte van de 10 overige divisies varieert en bedraagt gemiddeld ongeveer 15.000 man. 'TtERWIJL DE 31 PARATE divisies aan Russische zijde rond 370.000 man sterk zijn, beschikken de Westelijke geallieerden dus slechts over 330.000 man daartegenover. Hierbij merken wij op, dat, wanneer men aan beide zijden de opleidings- en andere niet-combattante eenheden medetelt, de balans doorslaat naar het Westen. De totale sterkte aan militair personeel bedraagt voor wa» het centrale gedeelte van West-Europa betreft aan Westerse zijde n.l. rond 500.000 man tegenover rond 400.000 Russen in Oost-Duitsland. Een dergelijke groepering van getallen is echter onjuist. Bij het tegen elkaar afwegen van de militaire sterkten mogen alleen de gevechtstroepen in re kening worden gebracht en niet de manschappen die nog in opleiding zijn. Het schild van parate troepen, dat de Westerse geallieerden in het centrale gedeelte van West-Europa hebben opgebouwd, is dus wat de getalsterkte betreft tegen de Russen in Oost-Duitsland niet opgewassen. Ook de qualiteit er van laat te wensen over. Het telt b.v. slechts 2000 mo derne tanks benevens nog 1000 tanks van ouder type. afkomstig uit de tweede wereldoorlog. De Russische pantserdivisies in Oost-Duitsland tel len niet alleen 2000 van de geweldige tanks van het type Josef Stalin III, maar beschikken daarnaast nog over niet minder dan 3500 zeer goede tanks uit de tweede wereldoorlog (de beroemde T 34). "JV"ATUURLIJK KAN MEN stellen, dat toch óók de andere landen die in de N.A.V.O. zyn verenigd hun parate troepen hebben en dat deze di visies eveneens in tijd van oorlog kunnen worden ingezet. Dit is juist, maar de legers van deze landen zullen in het algemeen niet naar de centrale sector van West-Europa kunnen worden overgebracht, omdat zij af gezien van de aanzienlijke tijd welke een dergelijke verplaatsing zou ver gen veel te hard nodig zullen zijn om hun eigen grondgebied te ver dedigen. Turkije (12 parate divisies) en Griekenland (5 parate divisies) zullen de handen vol hebben om een aanval uit Bulgarije te keren, welke de Rus sen ongetwijfeld zullen willen ondernemen om de Bosporus en de Darda- nellen te openen teneinde hun Zwartezee-vloot in staat te stellen de Mid dellandse Zee binnen te stomen. Turkije is bovendien het enige land, dat in staat is een leger van betekenis in het veld te brengen tegen een Russische opmars uit de Kaukasus in de richting van de olievelden van het Midden- Oosten en het Suezkanaal. Italië (9 parate divisies) zal een aanval uit Hongarije moeten keren tegen Triëst en de daarachter openliggende Povlakte. Denemarken (1 pa rate divisie) en Noorwegen (2/3 parate divisie) zullen samen moeten trachten zo lang mogelijk de uitgang van de Oostzee in handen te blyven houden, teneinde de Russische onderzeeërs de toegang tot de Noordzee en de Atlantische Oceaan te ontzeggen. Bovendien zal het Noorse leger Narvik moeten verdedigen, vanwaar de Noordkaap en dus de zeeweg Noordrussische havens (Moermansk en Archangel) naar de Atlantische Oceaan kan worden beheerst. .ZANDER DE HUIDIGE omstandigheden kan men dus voor de onmiddel- lijke verdediging van het centrale gedeelte van West-Europa (Benelux, West-Duitsland en Frankrijk) slechts rekenen op een legermacht van ruim 20 parate divisies, die, zowel wat getalsterkte als bewapening en uitrusting betreft, nog in de minderheid zijn ten aanzien van het Russische parate leger in Oost-Duitsland. Hoewel deze toestand nog geenszins bevredigend is, moet hij toch aan zienlijk beter worden geacht dan enkele jaren geleden, toen in West-Duits land alleen maar geallieerde bezettingstroepen lagen van een beperkte ge- vechtswaarde en in de overige landen van West-Europa geen militair apparaat van enige betekenis aanwezig was. Generaal Gruenther, de opperbevelhebber in West-Europa, heeft deze situatie als volgt gekarakteriseerd: ..Wij zijn nog niet sterk genoeg om een algemene Sowjetaggressie te kunnen weerstaan, maar wij hebben een schild opgebouwd, dat zou kunnen voorkomen, dat een oorlog overijld, door misrekening of zgn. bij ongeluk wordt ontketend". Vergadering fe Utrecht Kosters streven naar betere salariëring Voorzitter J. C. Veldhuizen van de Prot- Chr. Vereniging van Kosters kon dezer dagen op de jaarvergadering niet alleen vele kosters verwelkomen, maar ook enkele vertegenwoordigers van de ..werkgevers" n.l- de heren mr A. de Jong en C- van Harderwijk namens de (Herv Ver. van Kerkvoogdijen en de heer O der Wal namens het Landelijk Ver- oand van Commissies van Beheer in de Geref. Kerken- Uit de toespraken van de heren De Jong en Van der Wal bleek wel de goede verstandhouding tussen deze or ganisaties en de kostervereniging. Het schema, dat de loonregelingscom missie had ontworpen in overleg met de genoemde organisaties kon echter niet de goedkeuring der vergadering wegdra gen. Wel vond een ander schema (van de afd- Twenthe) algemene instemming- Be sloten werd te komen tot een regeling, waarbij de grootte van het zielental der kerkelijke gemeenten en van de kerkge- oouwen en andere zalen invloed zouden hebben op de salariëring. De secretaris A. Nierop (Den Haag) maakte in zijn jaarverslag melding van de vertegenwoordiging, die de vereni ging kreeg in de pensioenstichting van de diaconale raad der Geref. Kerken. Blijkens een brief van de secretaris van een kostersvereniging in Keulen is er ook kans op internationaal contact. De heer B. Venema (Groningen) werd als bestuurslid herkozen. Ip de plaats van de heer N. de Kok werd gekozen de heer E. J. Alberts (Amsterdam). De heer G. Moll, penningmeester van het C.N.V-, sprak onder de titel: Propa ganda. over de taak en de positie van de koster. Het ledental bedraagt thans 468. Chr. patroons uit het meubileringsbedriif Streven naar opleiding in eigen reest (Van één onzer verslaggevers) Het I? zaak, om te zien naar een mi gelijkheid om door een bijzondere leer stoel aan de nationale vakschool in Rot terdam onderwijs in christelijke geest te laten geven. Dit zei voorzitter E van Tellingen dezer dagen in Middelburg op het congres van de Chr. Bond van Pa- in het Meublleringsbedrijf in Ne derland. De heer Van Tellingen noemde het zich christelijk organiseren een heilig moeten, dat niets te maken heeft met hokjesgeest De christelijk georganiseer de ondernemer geeft ergernis, als hij slechts in de materie denkt, maar dege- .die geen lid is van een christelijke organisatie, doch wel ambtsdrager in de kerk wil zijn, doet dit niet minder. Spreker had weinig goede woorden nor de bijzondere middenstandscredie- n en noemde het een schande, als het juist zou zUn. dat er voor de Mldden- standsbank geheime richtlijnen bij het verstrekken daarvan bestaan. Ernstige misstanden signaleerde de heer Van Tellingen bU het afbetallngs- systeem. Hij was van oordeel, dat door voorlichting aan Jened- en vrouwenorga nisaties enz. tegen dit euvel moet wor den opgetreden, evenals tegen de zeer af te keuren vorm van concurrentie In de figuur van de postorder, In welk sys teem een groot zedeltfk gevaar schuilt. Dr J. P. I. van der Wilde uit Rotter dam, sprak over ..Mens en meubel, de ethiek van de ondernemer". Schuilplaatsen in nieuwe huizen Regering wil voorschriften voor de bouw geven Om de mogelijkheid te openen, dat voorschriften worden gegeven voor de bouw van schuilplaatsen bij de nieuw bouw van bepaalde soorten woningen, hebben de ministers Witte en Beel r.u een wijziging van de woningwet voor gesteld. Volgens deze wijziging zal de rege- ng bij algemene maatregel van be stuur kunnen aangeven welke voor schriften in het belang van de bescher ming van de bevolking tegen oorlogs geweld nodig zijn. De gemeenteraden moeten deze voorschriften dan binnen zes maanden in de plaatselijke bouw verordening opnemen. Doet een gemeen teraad dit niet, dan brengen Ged. Sta ten de wijziging aan. commissie schuilplaatsen bij nieuwbouw ls tot de slotsom gekomen, dat deze voorschriften uit materieel en financieel oogpunt niet op ernstige be- De Vaticaanse Sterrenwacht heeft laten weten niet gekant te zijn tegen de door India voorgestelde kalenderhervor ming, welk voorstel op de 18e zitting van de econ. en sociale raad der V.N. te Ge- nève behandeld wordt. Zoals men weet, is ons kalenderjaar bepaald door Paus Gregorius XIII in 1582. Chr. Geref. Vrouwen ver. hielden 6e bondsdag Leden van de Bond van Christelijk Ge reformeerde Vrouwenverenigingen uit al le delen van ons land waren Donderdag in de Gereformeerde Zuiderkerk in Zwol le bijeen op de zesde Bondsdag. Zij wer den welkom geheten door de presidente. levrouw A. Maris-van der Vegt. Het aantal verenigingen, dat bij de Bond ls aangesloten, bedraagt thans 73. Ook financieel staat de' Bond er gunstig voor; het batig saldo over het afgelopen jaar oedraagt f 463.90. Ds C. J. Ph. Sobering sprak over de moeilijkheden, waarmee de jongens in militaire dienst hebben te kampen. Ds I. de Bruyne, die tijdens de middag bijeenkomst sprak, had als onderwerp ge- de woorden uit het huwelijksformu lier ..Hem noemende haar heer". Tegen woordig bestaat niet meer de sterke on derdanigheid van de vrouw ten opzichte van haar man. Ds De Bruyne riep de aan wezigen op voor een gezond gezinsleven op de bres te staan. is het hoofd van de vrouw, doch Christus ls het hoofd van de man en God ls het hoofd van Christus. Dit is de orde Gods. De sopraan mej. Grady van 't Spijker )ng twee liederen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr Blesma—Koomans als vice-president© herkozen. Het voorstel om het bestuur leden uit te breiden werd aan- Ds A. C. Noort sprak een slotwoord. Zendingssecr. dr J. Blauw uit Indonesië terug Met de Oranje is uit Indonesië terug gekeerd dr J. Blauw, secretaris van Ned. Zendingsraad, die enkele maanden in Indonesië is geweest om colleges geven aan de Hogere Theol. School in Djakarta en een bezoek te brengen aa zendingsterreinen. Voorts keerden met de Oranje terug de Geref. Zendingsarbeiders mr dr D. C. Mulder, docent aan de Theol. School in Djokja en de heer D. Zwitser, die werk zaam is aan een ambachtsschool op Soem- ba. Zij. genieten met hun gezinnen enige tijd verlof. Minister opende zeekamp voor suikerzieke jeugd De minister van Sociale Zaken e Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. heeft gistermiddag te Egmond aan Zet het kinderhuis Huls ter Duin, dat vooi de komende drie zomermaanden is inge richt als het eerste Nederlandse zee-kamp voor suikerzieke kinderen, geopend. De heer Suurhoff achtte het gelukkig, dat nu voor de suikerzieke kinderen in Nederland, wier aantal tussen de 700 1000 ligt, de gelegenheid is geschapen orr naar buiten te gaan. Deze kinderen moe ten steeds injecties hebben, leven op di eet en krijgen een gevoel van onvolwaar digheid omdat zij een sterke binding aar het ouderlijk huis hebben. In het zee kamp leren zij zelfstandigheid. De minister sprak de hoop uit, dat de Ned. Vereniging van Suikerzieken de be schikking zal verkrijgen over een eigen koloniehuis. Oom Héin van CJMV recipieert in A'dam A. Verhaar 25 jaar secretaris van het Jongenswerk Woensdag 7 Juli zal de bekende Am sterdamse jeugdleider, H. Verhaar, bij pese talloze C.J.M.V.-leden overal in den lan-|Éffi de bekend als Oom Hein van half drie halfvijf recipiëren in het C.J.M.V.- Bondsbureau. Singel 58. Amsterdam (C.). 's dan 25 jaar werkzaam als secreta- an het Jongenswerk van het C.J.M V. Duizenden kennen hem als Oom Hein ie zomerkampen aan de Kleine Leus- Hei of van het nu verdwenen A.M.V.J.-kamp De Paalberg te Ermelo. 3ezwaien weerlegd Prof. ZuidemaGeref. diaconie neme de geboden overheidssubsidie aan De taak van de diaconie eindigt niet met liet verzorgen van de thuiszittende n: nieuwe tijden vragen een andere i van het diaconale werk en in die vormgeving is overheidssubsidie noodza kelijk. Deze stelling poneerde prof. dr S. U. Zuidema in Goes op de provinciale conferentie der Gereformeerde diakenen in Zeeland. t was bekend, dat prof. Zuidema dit standpunt huldigde. Thans wees hij alle aren daartegen van de hand. Hij concludeerde, dat omschakeling en om scholing van het diaconale werk nood zakelijk is: in onze maatschappij is niet de armenverzorging, maar de leni ging van d* levensnood de allereerst® taak. Twee hoofdbezwaren zijn er ingebracht tegen prof. Zuidema's opvattingen over subsidie: 1. het aanvaarden van subsid.e brengt de vrijheid der kerken om hals, 2. overheidsgeld kan nooit barmhartig- heidsgeld zijn, omdat de overheid dit geld eerst van zijn onderdanen heeft gevor derd. Tegen deze bezwaren heeft prof. Zui dema zijn ideëen verdedigd. Diaconale arbeid is ambtelijke dienst temidden van Christus' kerk. maar hoe dat in de prac- tijk moet geschieden, ls wisselend. Zulk omschakeling is nu nodig, maar ook verschuift er iets in de overheidssector: n.l. blijkens de armenwet 1912 (aangeno men onder een A.R. ministerie) ls de ver zorging van de armen ook een taak van de staat. De kerk heeft de oudste rech ten. Dit beginsel krijgt steeds breder uit werking. Deze gedachte noemde prof. Zuidema allerminst socialistisch: de over heid is immers geroepen het staatsver band geheel te houden of te helen als zieke plekken zijn. Er is geen „recht op armenverzorging" dat is socialistisch, communistisch en tevens nationaal-socia- listisch. Maar wel moet de overheid recht doen aan het staatsverband. In dat recht doen past de barmhartigheid van de zijde van de overheid. Is overheidsgeld geen barmhartigheids- geld Dat bezwaar gaat niet op. Het geld Hervormde Synode bezon zich op Europese eenheid De Zuid-Afrikaanse prof. dr S. P- En- gelbrecht bepleitte gisteren in de voortge zette vergadering van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk een nauw con tact met de Herv. Kerk in Zuid-Afrika- De Synode keurde voorts de verslagen van de Alg. Diaconale Raad. van I.K-O.R. en van de Raad voor de Zending goed- Uitvoerig werd gesproken over het voor stel van de Kaad voor de Zaken van Kerk en Overheid om het privilege voor predikanten en theologische studenten op'vrijstelling van militaire dienstplicht af te schaffen. Op aandrang uit de verga dering werd deze kwestie naar het Mode- ramen terugverwezen. In de avondvergadering rapporteerden prof- dr H. Brugmans, rector van hel Europa-college te Brugge en dr C. L. Pa- tijn over het Europa-vraagstuk- Prof. Brugmans betoogde, dat de Euro- ording niet alleen een zaak is economisch-politieke aard- maar geestelijke waarden- Historisch Europa Christelijk, maar thans is geestelijk vacuum. Als de Kerk dat weet zij haar taak. Het Prolestantis- is groot geworden in de tijd van de nati-vorming, maar thans staan wij vooi Een bod naar dit universalisme doen het periode van nieuwe universalismen rooms-katholicisme en bel te Warmond J. Schipper te Deurne; tót onderwljzer(es) Chr. school te Hoogengra- ven (Ommen) mej A J van Beek te Apel doorn; Chr. Nat. Ulo te Winterswijk. H. Kul. pers te Ovezande; School met de Bijbel te Venlo. H Slok te Delft en mej R Brinkman te Utrecht; Beatrlxschool te Meppel. T. Bies- terbosch te Hooeeveen Het ongeluk in de Harskamp Verdachte munitie buiten gebruik Een voorlopig onderzoek heeft nog geen aanwijsbare oorzaak opgeleverd voor de ontploffing van een mortiergra naat in de Harskamp, waarbij onlangs vijf militairen ernstig werden gewond. In het laboratorium kon men geen af wijking in de granaten vinden. Met de buitenlandse drie-inoh-brlsant- granaten wordt voorlopig niet meer ge schoten. Het onderzoek wordt nog voort- 'ordt niet van de burgers gevorderd, ïaar wordt gegeven door de burgers aan de overheid: de volksvertegenwoordigers keuren immers uit naam van alle burgers die uitgaven goed. Overigens wil dat niet zeggen, dat de diaconie de armenzorg nu maar aan de overheid rr.oet overlaten. Er is een mid denweg en die heet: subsidie. Subsidie behoeft niet te betekenen, dat de souvertinitelt van de eigen kring wordt aangetast men zie naar de scho len. Het zelfstandig optreden der diaco nieën moet volkomen gehandhaafd kun- blijven, het verstrekken van subsidie, moet de vrijheid van handelen niet aan tasten. Natuurlijk liggen hier gevaren, angst is altijd een slechte raadgeef ster geweest. Vermindert door het aan vaarden van subsidie de offervaardigheid in de kerken, dan dient men er direct ïee te stoppen. Ds v. d. Poll (Weesp) op Bucer gepromoveerd Gisteren promoveerde ds G. J. v. d. Poll. Hervormd predikant te Weesp, in Groningen tot doctor in de godgeleerdheid m proefschrift: Martin Bucer's Litur gical Ideas Promotor was prof dr W. F. Dankbaar. v. d. Poll werd In H. I. Ambacht ge boren en studeerde in Utrecht zowel ge schiedenis als theologie. Hij stond achter eenvolgens in Wieringermeer, Ee (Fr) Vollenhove en Weesp. Collecte Billy Graham thans f 32.000 Evangelist weer naar Amerika Volgens de laatst binnengekomen ge gevens is de opbrengst van de collecte bij de evangelisatiebijeenkomst van Billy Graham te Amsterdam opgelopen tot ƒ32 000. Gisteren is de evangelist per auto uit Parijs naar Cherbourg vertrokken, om zich aan boord te begeven van de Queen Mary. Graham wordt 6 Juli in New York verwacht. Hij heeft dan een Europese rondreis van vijf maanden achter de rug. gedurende welke hij in totaal 2 300.000 mensen heeft toegesproken. Oorthuys. wonende te Op Woensdag 7 Juli z Op VrOdai zijn^dat^ aan de Leidse universitel Beroepingswerfc Geref. Kerken Beroepen: te Ottoland A. van Leeuwen cand. te Den Helder. Beroepbaar: de classis Den Haag- West heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard A. v. d. Ende te Wateringen, cand .aan de V.U.: de classis Amersfoort heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard K. Smit te Am sterdam-Zuid. Churchillaan 67. De classis Den Haag West der Geref. Kerken heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten L. Augustijn te Rot terdam, beroepen predikant te Schiplui den en J. Hengeveld te Aalten. idem te Wateringen. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: té Monte Alegre (Braz.) R. Brands te Bergentheim. Aangenomen: naar Maastricht H. D Doorenbos cand. te Kampen. Examens: geslaagd aan de Theol. Hogeschool te Kampen voor cand. Th. Roorda te Dokkum voor prop. G. P. v. d. Beek te Ntjkerk. Geref. Gemeenten Tweetal: Te Utrecht F. J. Dieleman, te Yerseke en H. Ligtenberg te Rotter dam-W. waarvan laatstgenoemde is be- Beroepen: te Amsterdam-Centrum, Leerdam en Wolphaartsdijk cand. H. Rijksen te Middelburg. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Steenwyk H. J. de Wilde te Balk-Woudsend. Rem. Broederschap Bedankt: voor Rotterdam mej. dr J. W. Herfs Het Chr. Geref. Weeshuis te Utrecht zal in Aug. 30 jaar bestaan; men is in vferband hiermede bezig een landelijke actie voor te bereiden om de weeshuis- arbeid extra onder de aandacht der ge loofsgenoten te brengen. Academische examens LEIDEN. 2 Juli Propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heren D Verhoef, te Den Den Haag; D M Wattlmena UTRECHT. 1 Juli Leemreis. Utrecht; E J M de Kort Geslaagd voor cand K: mej C P Vroeg in '1 W Sedee. Utrecht; A F Schreuers. Vught; pat |M F J M Raaymakers. Utrecht- G A M Jansen. Utrecht; W H A Hekking. Utrecht. Doet ex biologie; J Faber, mei R de Fremery. Th H ten Berge. D Bos- schaert. B Huisinga. allen te Utrecht. Doet ex rechten; JAC Theil. Driebergen; H Meu- lenbelt. Almelo. Prop ex theologie: J Hiensch. Utrecht: M A Westerbeek van Eer ten. Utrecht. Capd ex rechten; PPM Din- genouts Ossendrecht; mej J A D Broo*. Utrecht! ROTTERDAM (Klin. H.O., 1 Juli Ge slaagd voor semi-arts: mej G M Flcurbaay. Schiedam: J Hoogerwerf. 's Hertogenbosch; C H J Boterman. Den Haag; M J Eyer. V seveld- F J J M Oosterholt, Groen!-- g Mudde', Haarlem; P J M Vo! Halm RüffiCH! 9■_jj N c LOU- werse. Tul'l; W van der Heul. Vlaardlngen; W M Oudesluys. Bergen op Zoom -en D P Vink, Schiedam. KAMPEN. 30 Jur Hogeschool Broede Dokkum. ZATERDAG 3 JULI Hilversum I. 402 m. VARA: 7. 7.13 Gram. 8.00 Ni Orgelspel 8.55 Voor d< .00 Gym. 9.10 Ml(Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgeschak. 10.05 Morgenwijdlnj VARA: 10.20 Voor 1.10 Sport 1.15 Gevar. muziek 2.10 Sport 5.00 Voor de kinderen 5.55 Weerber. 8.00 Nieuws 6.15 Sport 6.30 Gevar. mueiek 7 15 Pari. overzicht 7.30 Interviews 8.00 Ge- var. programma 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Avondgebeden 11.00—11.08 Nieuws. :Iand. BBC. Light Programme. 1500 en 12.00 Lichte muziek 12.30 Sport 1.35 1.45 Voor de kinderen 2.00 Variété- en sol. 2.30 Sport 3.00 Ge- 3.45 Sport 4.15 Planoi de Dr C. L. Patijn behandelde de politiek en sociaal economische aspecten van het Europaijprobleem. Als Frankrijk de EDG aanvaardt staan wy voor een nauw sa mengaan van 6 landen. Dit is een feit van historische importantie, waarbij Eu ropa een geheel nieuw gelaat gaat ver tonen. De Protestantse kerken zullen zich moe ten realiseren, dat de Rooms Kathohexe stroming hierin een grote rol gaat spelen Op deze inleidingen volgde een uit voerige discussie- Drie kwesties kwameh bij de vragen naar voren. Ten eerste is de Kerk wel in staat bij gebrek aan doordenking van de sociaal-economische vragen dit werk te doen? Ten tweede- type Europese christen? Ten derde: is het wel waar dat de naties alleen maar een tijdelijke historische verschijning zyn of zijn ze in Gods wilsbesluit gegrond? eD beide sprekers antwoordden hierop uitvoerig. 2.00 Gram. 2.05 Idem 2.30 Natie dag van de P.v.d.A. 3.10 Prom 3.35 Sportpraatje 3.50 Gram. 4. - - nking te Dokkur VARA; 8.0 8.30 Dansmuziek 9.00 C; 10.00 Amus. mu srber. 8.15 Gra 8.05 Gr 9.45 Soc. cor :k 10.30 „Een Rubens 11.00 Nieuws 11.15—12.00 al. 8.00 Nieuu oor de vrouw 10.00 :am. 11.00 Voor 12.00 Angelus 12.03 zieken 11.45 Ki Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. Amus. muziek 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nii en Kath. nieuws 1.20 Gevar. muziek Koorzang 2.00 Boekbespi orkest 2.30 Gram. 2.45 Bor. 3.55 Gram. 5.00 Voor de jeugd 6.15 Joi tick weekoverzicht 6.25 Gram. 6.35 Tc kampioenschappen to Wimbledon 6.45 correspondenties 7.00 Nieuws 7.10 Grarr P.iriement cr7icht 7.30 Gram. 8 25 De ge wone man 8.30 „Lichtbaken", caus Gram. 9.00 „Carmen", opera (3e acl Act. 9.55 Altviool en plano 10.25 Grar „Wij luiden de Zondag in" 11.00 Niem Nieuws in Esperanto 11.22 Viool en 11.40—12.00 Gram. igeland. BBC. Hor 12.25 Hoorspel 12.55 Weerb 1.00 Advertentie i is erger dan pijnt spoedige genezing van I huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel DÉRRAJIIME Scheepswerf De Noord De directie van de N.V. Werf De Noord te Alblasserdam biedt t.g.v. het vijftig jarig bestaan het personeel op 4 Juli in de Rivièrahal te Rotterdam een feest avond aan Voorts is een fonds opge richt, waaruit technische studie van be gaafde kinderen kan worden bekostigd Op de werf zijn thans byna 600 werk nemers. doch er ls een arbeidstek-.rt van ongeveer 200. De onderneming heeft volop werk tot eind 1957. Politie waarschuwt Stadion Rijsbergen is luchtkasteel De bouw van een groot stadion in Rijnsbergen ten Zuiden van Breda, waarvoor geïnteresseerden werden uit genodigd tien gulden te storten, blijkt een dubieuze aangelegenheid te zyn. Het is namelijk gebleken dat er geen enkele onderneming bestaat of in op richting is die het te bouwen stadion zou gaan exploiteren. Wie in relatie zou willen treden met bet desbetreffende bouwbedrijf, w van een der directeuren in Dord woont, doet wijs als hij zich vooraf in verbin dt stelt met de Dordtse gemeente politie. In de rijkskweekschool te Haarlem wordt in de laatste week van Juli een int. cursus gegeven voor Esperantisten volgens de CSEH-methoöe. 18. Ze wisten niet, welke houding ze moesten aan nemen, totdat een nieuw ingekomen huurboer in de Scheerwinkel wist te vertellen, dat de vader van Jan Verkerk een geweldig en onmenselijk rijke boer in de benedenwaard was, rijker dan Prins ooit geweest was Dit veranderde alles, de jongen had goed boe renbloed in zich. Het maakte ook zijn geboorte goed, ieder mens ging zich immers wel eens te de boer van ..Zomerlust", en zijn keus uit de huwbare boerendochters met meer dan twintig bunder land, was onbeperkt. Als schoonzoon zou elke boer hem aanvaarden, graag zelfs... De toenadering werd met een daad ingezet. De brug over de Vliet moest hersteld worden. Slechts enkelen mochten hieraan meebetalen, want dit betekende rechten geven op de brug. Jan Verkerk lag mei acht bunder hooiland aan de overzijde van de Vliet Toen het herstelplan besproken werd, vroeg de oude boer Keuvel: „En wat denken jullie van Verkerk?" Zonder nadere toelichting werd begrepen wat Keuvel bedoelde. Bedachtzaam werd er onder de petten gekrabd- ,,Hij ligt er met acht bunder", zei Schakel. „Het moet dan maar besloot Keuvel en allen gaven hun goedkeuring aan de woorden van de oude boer Jan Verkerk maakte het hun niet gemakkelijk. Natuurlijk wilde hij meebetalen, de erkenning van dit recht deed hem genoegen. Maar van her stel wilde hij niet weten, een nieuwe betonnen brug moest er komen, desnoods wilde hij alleen alle kosten dragen „Maar dat zal een bonk geld kosten", waar schuwde Keuvel. De jonge boer van Zomerlust vertelde daarop de oude boeren een nieuwigheidje: „Och, de kunst is niet. zo weinig mogelijk geld uit te ge ven: zoveel mogelijk geld goed uitgeven is altijd verantwoord" Verontwaardigd zagen de om hun financieel in zicht bewonderde boeren op. Al zat Verkerk dik in de duiten, dat gaf hem nog geen recht, om te doen alsof het niet op kon. Er waren hogere bomen gevallen Bedachtzaam nam Keuvel de pijp uit de mond en hij begon Jan Verkerk te onderwijzen in de beproefde boereneconomie: „Ja jonchie, wat zal ik daarop zeggen? Mis schien gaat jouw rekening in de stad op, maar een boer moet anders rekenen We hebben de naam van od dr duitpn te zitten als een bok op de haverkist, maar toch is dat niet zo Wij zijn door C. BAARDMAN z-muzlek u ws 7.25 iziek 9.10 uuiuiocht 9.25 Gevar. muziek 10.00 Nieuws >15 Sport 10 20 Dansmuziek 11.50—12.00 NWDR. 309 m leuws 1.10 Gev 3.00 Volkslledere 6.00 Vrolijke mu 12.00 Amus. muziek 1.00 r. muziek 2.00 Amus. muz. i 4.00 Gevar. programma iorspel met muziek 12.00 Nieuws 0.15 Dans- izlek 1.00 Jazz-muziek 2.15 Gevar. muziek, frankrijk. Nationaal 0.00 Vioolrecital 10.45 Zang i plano 11.25 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Radio-Almanak 2.30 Accordeon-muziek 2.45 Gram. 3.00 Accordeon-muziek 3.15 Gram. 3.45 Eng. les 4.00 Muz. caus. 4.15 Philharm. orkest. 6.30 soldat zuinig en dat mueten we zijn, we moeten zor gen geld achter de hand te hebben- Wat kan een boer al niet overkomen? De tongblaar. milt vuur, verdronken vee. vlekziekte en nog veel meer En alle gestorven of opgeruimd vee moet vervangen weiden, anders wordt de boerderij minder Daarom zijn wij voorzichtig met de dub beltjes. Zo'n betonnen brug is een mooi ding, maar zal te hoog in de papieren lopen Dat zeg ik en dat meen ik" „En toch hen ik voor een nieuwe brug, enkel uit zuinigheid", antwoordde Jan Verkerk. „De oude brug moet ieder jaar opgelapt worden Wat kost dat niet!" „We rekenen voor onderhoud ongeveer eer. hon derd gulden per jaur Nu was Jan hen de Daas: ..Een nieuwe brug kost negenhonderd gulden en daarmee ben ie er vijftig jaar vanaf Jullie nebt al vijftig jaar je honderd gulden betaald dat is v-tjfdui/.end gulden; die brug is mij te duur Daarvoor is mijn geld te goed. Voor de kosten van negen jaar onder houd kunnen we een brug hebben, die onverslijt baar is." Verwonderd zagen de boeren elkaar aan, de rekening klopte precies, dat jonchie was stom; 't was er een, die gerust om een bood schap gezonden kon worden. Jammer van al de dubbeltjes die ze aan de oude brug verknoeid hadden. Schakel had ook al eens in dezelfde richting gedacht, maar hij had een oud gebruik niet wil len afschaffen Zijn vader had al mee aan d< brug gedokterd en als je dan kwam met eer voorstel tot opruiming, was het net of je van d< gelegenheid gebruik wilde maken om je eigen zin door te drijven Maar als je een ander de rekening hoorde opmaken, moest je zeggen- o vaders zouden het ook gedaan hebben als ze maar op het idee gekomen waren Misschien voor het eerst in hun leven capitu leerden de woordvoerders van de eigengeërfde boeren onvoorwaardelijk Ze droegen de roem van Jan Verkerk het dorp in en ver daarbuiten Een eer voor de boerenstand noemden ze hem Met een teestje in het café ,,'s Lands Welva ren" werd de oplevering van de nieuwe brug gevierd. In elke boerderij was het regel, dat precies twaalf uur de grote ijzeren pot met aardappelen van 't vuur genomen werd en leeggestort in de platte stenen schaal De dag van het brugfeest zaten de boerinnen echter alleen met de knechts en meiden rona het dampende middagmaal De boer zeli was in hei café en dronk een bor rel, kletste en dronk weer een borrel. Ze maak ten de nieuwe Drug nat en niemand nam het hun kwalijk. Dat behoorde nu eenmaal zo... een nieuw huis, een nieuwe koop, een nieuw kind, alles moest natgemaakt worden met een borrel. Wie op gewone dagen een café binnenging en een borrel nam, was een kroegloper; maar wie bij een bijzondere gelegenreid geen vijf of zes bor rels durfde npmen, was een vrek of een houten klaas Aan deze gewoonte lieten de boeren niet tornen, zelfs niet dcor hun dominee Ze bleven altijd in het fatsoenlijke, tegen melktijd gingen ze naar huin met vaste stap. >ep-Ommeganck 9.15 >rogramma 2.15 en 2.30 Gram. 3.30 Verzoek irogr 4.30 lichte muz. 5 Nws 5.15 Lichte tiuz. 5.30. 6.30 en 7.15 Gram 7 Nws 8.00 3ram. 9.30 Idem 10.00 Nieuws 10.15 Lichte ■nuzlek 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. Engeland, BBC European Serv. Uitz. voor Nederland 55.15 Eng. les v. beginnelingen op 224 en 42 m) 10.00—10.30 Nws Spiegel d. weck. Sportjourn (Op 224 en 75 m) TELEVISIE-PROGRAMMA 4.50—6.45 Wereldkampioenschap erland: Wedstrijd Kruiswoordaadsel Horizontaal: 1. Overbrenging, 7 los, 8 gezinslid, 9 zangnoot, 11. verborgen, slui merend, 14 schrijfgereedschap, 15 keuken- gebruiksvoorwerp. 16 voegwoord, 18 staatsman, 19 oestervat, 21 waterkeer, 22 hatelijk, 25 onmeetbaar getal, 26 reeds. 27 electrisch geladen deeltje, 29 muziekin strument. Verticaal: 1 Gevaarlijk projectiel, 2 slede, 3 telwoord, 4 futloos, 5 onbelem merd, 6 godin, 10 telwoord, 12 arm van een boom. 13 insect, 17 dicht, 18 omslag voor papieren. 19 gewicht, 20 traliewerk boven een voederbak, 23 vallei, 24 zang- noot, 28 op dit moment. Oplossing vorige pnzzle Bedrieger, zwendelaar, kwartjesvinder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2