JUeumo géiJtSffj* (fliromnt Communisten jagen Fransen uit Delta Rode rivier Kwestie van leven of dood Pact tegen Rode aggressie meer dan ooit noodzakelijk Dulles komt er rond voor uit't Doet me goed Enorme schaduw der maan gleed over de wereld Wist U DONDERDAG 1 TULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Dtrectle, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10078 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SltaliiiUüilfttctltira nu btrt la («gjtiiipttf HET GEVAAR VOOR Z.O.-AZIE Australië en Nieuw-Zeeland met Ame rika reeds in een afzonderlijk defensie- verdrag voor het Verre Oosten verbon den zijn. Blijkbaar is nu een definitieve stap gezet -naar het einddoel fensief verbond tegen communisme. DE FRANSEN zijn begonnen met de ontruiming van het Zuidelijke deel van de bedreigde Tonkin-delta. Dit gebied beslaat ongeveer 4.000 I vierkante km en omvat enkele van de vruchtbaarste rijststreken ter wereld. Verder liggen in het gebied de garnizoensplaatsen Namdinh, I Ninbinh en Lacquatnh. Vele duizenden Vietnamese burgers.^ die niet I onder de communisten willen leven, zijn met grote aantallen jonken en I sampans naar de oevers van de Golf van Tonkin gebracht, onder be- j scherming van de Franse vloot en luchtmacht. Het geëvacueerde gebied I heeeft een bevolking van, naar schatting twee millioen zielen, van wie I vele anti-communistische Rooms-Katholieken zijn. Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland Zoals iemand in zijn diepste wezen is, zo ziet hij ook vaak de dingen rondom hem. Zo ziet hij de werkelijkheid,.de poli tiek. Churchill, die in Washing ton en Ottawa was, sprak daar over „de jonge democratieën, Canada, Australië, Nieuw-Zee land, die zich krachtig en vi taal rond ons scharen". Is deze jongste foto van de grote staatsman, met het gezellige gelaat en het kwieke dasje er onder terwijl de 79-jarige het V-teken maakt niet een klaar getuigenis van herstelde kracht en vitaliteit (Exclusief N.L.C.) Herv. Synode Volledige toelating van vrouw tot het ambt De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk sprak zich gisteren met meerder heid van stemmen uit voor de toelating van de vrouw tot het ambt. De synode sprak uitvoerig over de rapporten, door de (54) classicale ver gaderingen uitgebracht over deze kwes tie. Na een langdurige discussie, waar aan vele leden deelnamen, werd tot stemming overgegaan. Voor toelating van de vrouw tot aile ambten stemden 32 leden. Van de 18 le den die tegen stemden, sprak een üd zich uit voor toelating van de vrouw tot het ambt van ouderling en diaken en vijf die alleen de vrouw wilden toelaten tot het ambt van diaken. Het voorstel de vrouw tot alle amibten toe te laten zal nu in een kerkordeüjKe vorm gebracht, ter overweging aan de classicale vergaderingen worden toege zonden. Examenstrijd Nu Guatemala vrij is van communisten Monzon en Armas in San Salvador om te onderhandelen over bestand De strijd in Guatemala inderdaad In de loop van gisteren gestaakt. De nieuwe militaire regering van kolonel Monzon deed een beroep op alle burgera die pens in hun bezit hebben, deze i leveren. Kolonel Armas, het hoofd de opstandelingen in Guatemala, kolonel Monzon, het nieuwe staatshoofd, arriveerden in San Salvador om te on derhandelen over een bestand. Vliegtui- van de „rebellen" voeren verken ningsvluchten uit boven militaire instal laties om na te gaan, of het bevel de leiders der beide partijen om de strijd te staken stipt wordt nageleefd. ïruman: Hef ergste is achter de rug.... Gisteren is een aanmerkelijke verbe tering ingetreden in de toestand van ex- president Truman en volgens de dokters legt hij er reeds getuigenis van af, dat „zijn oude vuur" alweer aardig aan het terugkeren is. „Wel, dokter", had hij gis termorgen gezegd, „we hebben nu het rgste achter de rug Predikanten gaan dit jaar niet naar Rusland Ds T. W. Dekker uit Hemelum en ds J. Riemersma uit Stavoren, die van plan waren met andere collega's een reis Moskou .te maken, delen nu mede dat blijkens ontvangen inlichtingen hun ris althans dit jaar niet zal doorgaan. Het Hervormde synodale schrijven be rst volgens deze initiatiefnemers op een misverstand. In het rondschrijven van ds Dekker en ds Riemersma aan verschil lende geïnteresseerde predikanten spra ken zij wel over een ..kerkelijke delega- maar wilden slechts een godsdien stige studiegroep van gevarieerde samen stelling vormen. Zij betreuren het, dat hun pogen telkens weer in het politieke rlak werd getrokken. Kon. Familie feliciteerde de hofprediker In Apeldoorn heeft ds J. F. Berkel. Herv. predikant en hofprediker, zijn zil- i jubileum als Apeldoorns predikant gevierd. Al vroeg in de morgen stopte er met vier paarden bespannen rijtuig de pastorie. Het bleek, dat hiermee cadeau van Prinses Wilhelmina (een gemakkelijke bureaustoel en een boeket bloemen) werd gebracht. De prinses kwam kort daarna persoonlijk gelukwensen Koningin Juliana en Prins Bernhard zonden een zeer hartelijk gestelde schrif telijke gelukwens en toonden hun mede leven door het zenden van een geschenk in Delfts blauw en een boeket bloemen. De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Foster DuVles, heeft de ore werping van de linkse regering in Guate mala een glorierijke overwinning ge- noemr, maar hij voegde er aan toe „het communisme is rog overal een gevaar' Voorts merkte hij op: „Ik heb gehoord, dat de communisten Guatemala verlaten en ik zou wel een grote huichelaar i ten zijn, als ik niet mijn grote voldoening hierover uitsprak". Dulles stelde het Kremlin verantwoordelijk voor de linksi neigingen van de afgezette Guatema- laanse regering. Er was openlijk contact geweest tussen Guatemala en de Sovjet- Unie, om te trachten, het inter-Ameri- kaanse selsel uiteen te rukken. Tenslotte: de militaire junta, onder leiding van kolonel Monzon, heeft de Inter-Amerikaanse Vredcscommissie ver zocht af te zien van het onderzoek naax de situatie. Regeringen van de Ameri kaanse landen besloten, de voorgenomen conferentie van ministers van Buitenl. Zaken te Rio de Janeiro „onbepaald" te verdagen. AP meldt, dat de voormalige president Arbenz een schuilplaats zou hebben gezocht in de Mexicaanse ambas sade te Guatemala-stad. (Hij zou dus naar Argentinië zijn gevlucht, zoals Reuter eerder meldde.) Kolonel Armas en kolonel Mouzou voeren thans besprekingen in het paleis van de president van San Salvador. Reu ter meldt, dat kolonel Armas benoemd zal worden tot president van Guatemala. A P. berichtte, dat de luxueuze residentie van ex-president Arbenz geplunderd werd. Ook werd een grote hoeveelheid communistische lectuur in beslaggeno- hebben verzocht, onmiddellijk maatrege len te treffen om tot een collctief defen siepact voor het, door de communisten bedreigde, Zuid-Oost-Azië te komen. De drie landen maakten deze oproep we reldkundig, na een conferentie te Washington, volgende op die van Eisen hower en Churchill. Aan deze belangrijke besprekingen werd deelgenomen door de ministers van Buit. Zaken der drie lan den. In tegenstelling tot Engeland, zou den Australië en Nieuw-Zeeland thans meer dan ooit voelen voor snelle maat regelen om het communisme een „halt" toe te roepen. Intussen wordt uit Washington ge meld, dat de Brits-Amerikaanse bespre kingen over Zuidoost-Azië op lager ni veau in de Amerikaanse hoofdstad voort gezet zullen worden. Op zijn wekelijkse persconferentie be vestigde Eisenhower opnieuw, dat Ame rika nimmer een verdrag zal tekenen, waardoor Engeland in een toestand slavernij zou worden gebracht. HU gerde evenwel te zeggen, hoe hij denkt over een eventuele verdeling van Indo- Ohina. waarbij een gedeelte onder munistisch bewind zou komen. In Ottawa verklaarde Churchill (vóór zijn vertrek naar New York, waar hij Brilse opperrabijn: „Breng Ned. loodse wezen in Joods milieu" De opperrabijn van Zngeland heeft uit naam van het Britse Joodse Congres op nieuw een beroep gedaan op de Neder landse overheid om de twee Joodse we zen Anneke Beekman en Rebecca Mel- jado, 13 jaar oud. weer in de Joodse omgeving te laten opnemen, waarii zouden zijn opgevoed, indien hun ouders in blijven leven, die in Duitse centratiekampen zijn omgekomen. boord ging van de Queen Elizabeth), dat de vooruitzichten op vrede in de wereld beter zijn geworden, als gevolg van z" besprekingen met president Eisenhow De premier zeide voorts, dat eens wel licht de geest van het Gemenebest een oplossing voor het Aziatische vraagstuk zal verschaffen. Het kritieke punt ligt. volgens hem, niet zozeer in China, als wel in Europa. „Maar dat komt mis schien", aldus Churchill, „omdat ik zelf toevallig in Europa woonHU leg de er de nadruk op, dat de besprekingen met zjjn Canadese ambtgenoot zeer gun stig waren verlopen. W\j wijzen erop, dat het Aziatische Hanoi paraat Nader wordt gemeld: Het Franse garnizoen in Hanoi heeft opdracht gekregen, zioh paraat te hou den. in geval van onlusten. Troepen tanks zijn op strategische punten samen getrokken. De radio-omroep van de Viet- minh meldt, dat de Franse Uniestrijd- krachten zioh onder zware druk uit de militaire sector Ghenh, hebben terugge trokken. Het bedoelde gebied ligt Zuiden van Ninh Binh in de delta va Rode rivier. Verleden week hadden zetstroepen vijf Franse treinen tussen Hanoi en Haipkong vernield. Franse stafofficieren verklaren, dat de evacua tie noodzakelijk is geworden, omdat ge neraal Cogny, de Franse bevelhebber in Noord-Indo-China, over onvoldoende troepen beschikt, om de gehele delta met haar bevolking van 9 millioen mensen te kunnen verdedigen. (De sterkte de Franse troepen wordt geschat 120.000 man; die van de communistische Vietminh op 130.000 man). De Zuidelijke delta van de Rode rivier, die nu in direct gevaar verkeert, en waar de ontruiming begonnen is, wordt bedreigd door 30.000 man Vietminh-troepen. Vreemde stilteduisternis Tientallen expedities in Oost en West verrichten waarnemingen Tweede Kamer achter de oud-gepensionneerden Dringt aan op aanpassings toeslag van 1 Jan. 1953 af Algemeen dringt men er in de Tweede Kamer op aan. dat aan de zgn. aanpas- singstocslag die de regering heeft voor gesteld voor de oua-gepensionneerden terugwerkende kracht zal worden ver leend tot 1 Januari 1953. De oud-gepen sionneerden verkeren reeds lang :n moeilijkheden en hadden gehoopt ca verwacht in 1953 te worden geholpen. Daarom is het redelijk wanneer de toe slag op 1 Januari 1953 ingaat, aldus net voorlopig verslag over het dcsoetreffeti- de wetsontwerp, Van verscheidene kanten informeerde men. waarom de regering geen volledige aanpassing heeft voorgesteld. De aan passing zou volgens deze leden zo ver dienen te gaan. dat de koopwaarde van de oude pensioenen zou worden aange past aan de huidige koopkracht van bet geld. Velen hadden de indruk, dat juist die gepensionneerden of hun nagelaten betrekkingen die in de grootste finan ciële moeilijkheden verkeren, door cia voorgestelde regeling het minst worden geholpen. Twee Ned. expedities zeer geslaagd Van de drie Nederlandse expedi ties die in Zweden waarnemingen ver richtten, hadden er maar twee succes. De Nederlandse astronomen die de eclips in Holmhallar waarnamen, konden tevreden zijn: de lucht was helderblauw, ok de ex peditie van beroepsgeleerden op Gotland, onder leiding van prof. Minnaert van de universiteit van Utrecht en gesubsidieerd door dc Nederlandse organisatie voor. Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek in Den Haag. hadden een wolkenloze lucht. Dp expeditie ten Zuiden van Stockholm was minder gelukkig. Zij heeft geen waarnemingen kunnen verrichten. De sterrekundigen hadden zich kosten noch moeite getroost om in Zweden te komen, maar toen het zo ver was, begon het te regenen bij zwaar bewolkte hemel. De observator J. F. M. G. D'Aumerie te Vorden slaagde er in. zes opnamen te maken: drie vóór de totaliteit, één tij dens en twee na de eclips. De zonsverduistering is gisteren het eerst in haar totaliteit waargenomen te Oneill in de Amerikaanse staat Nebraska. Om acht minuten over twaalf begon de enorme schaduw van de maan over het Bovenmeer te glijden, over delen van Ca nada, Groenland, IJsland, Noorwegen, Zweden, Rusland, het Midden-Oosten, Pa kistan en India. Het scheen, alsof er zwaar noodweer op komst was. Men hoor de in de bomen niets meer; de vogels waren naar hun nesten. Er heerste een vreemde stilte in de natuur op het ogen blik, dat de maan de zon geheel bedekte. In de landen waar de hemel onbewolkt was (overal, behalve in Zuid-Zweden, waar het regende) zag men rondom het Deze fraaie foto-combinatie van de totale zonsverduistering werd ver vaardigd in de stad Minneapolis (staat Minnesota, Ver. Staten). De foto's werden gemaakt met tussenpozen van ongeveer vijf minuten. De eerste opname ziet men links onderaan. De gehele serie werd gemaakt in een periode van één uur en tien minuten. Telefoto DAT tijdens het te Beverwijk gehou den standwerkersconcours de kampioen van Amsterdam Bram Polak de wissel- beker heeft veroverd op zijn stadgenoot Lou Lap, en de plaatselijke wethoud.:.- W. Alberda tot ere-standwerker werd benoemd. DAT aan burgemeester Des Tombe van Apeldoorn en zijn as. bruid door een de putatie uit de bevolking een zilveren koffie- en theeservies naar Lodewiik XIV-stijl is aangeboden, door de ge meenteraad een schemerlamp en door het gemeentepersoneel een ameublement DAT de commissaris der Koningin in Friesland gisteren het nieuwe gebouw van de coöp. veiling De Tuinbouw te Leeuwarden heeft geopend, waarna de dames mochten proberen, door middel van de klok een bloemetje te bemacn- tigen. DAT de rijkspolitie in Haastrecht od- sporing vraagt van de 18-j. Adri van der Veen. een meisje uit Gouderak, dat ir. overspannen toestand de ouderlijke wo ning verliet. DAT t.g.v. het 10-j. bestaan van de Milva mobiele expositie deze zomer ver scheidene grote plaatsen in ons land zal bezoeken. DAT de Ned. Reis Ver. dezer dagen haar 25.000ste lid noteerde in dc persoon van de heer A. Schuiten uit Den Haag, wie een gratis reis naar Oostenrijk werd aangeboden. DAT door onoordeelkundig gebruik van trotyl een soldaat bij een oefening twee benen en een oog verloor, en het Hoog Mil. Gerechtshof sergeant C. D. v. W. en korporaal N. v. R. beiden uit Am sterdam. van verantwoordelijkheid vrij- DAT Peter Heidens, een 18-J. Heer- lense kappersbediende, het wereldrecord snelscheren, ln het bezit van een Oosten rijkse kapster met 37,2 sec., heeft ver beterd en op precies 32 sec. bracht. DAT maarschalk Papagos, de Griekse premier, gisteren met een speciaal KLM- vllegtuig in Bonn is aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. DAT bij een zware brand in het manu facturen- en confectiemagazijn van P. Gerritma aan de Kruisstraat te Assen, alle aanwezige goederen verloren gingen. DAT het echtpaar J. van W.—M. uit Rotterdam van het Haags Gerechtshof boeten kregen van in totaal f 3.500. we gens het ongeoorloofd uitoefenen van de tandheelkunde. DAT de Stichtse burgerij aan de schei dende commissaris der Koningin, M. A. Reinalda, gisteren een chèque in couvert heeft aangeboden, bestemd voor een va- cantiereis. DAT burgemeester d'Ailly gisteren een euwe hal overdroeg aan de directeur van de Curtiss-Wright Europa N.V., wel ke maatschappij voor de uitvoering van een millioenen-opdracht van de Ameri kaanse regering in het leven is geroepen. DAT dr J. W. Tesch. afdelingshoofd van de G.G.D. te Rotterdam in dienst van de wereldgezondheidsorganisatie een jaar naar Ethiopië gaat, als adviseur voor de organisatie van de dienst voor Volksgezondheid. DAT gisternacht bij Hulshorst een grot# tankauto tegen een boom is gereden omgeslagen, uit een der tanks kokende teer over de weg stroomde, de wielen van de auto werden afgerukt, een z' boom bijna ontworteld, doch de chauf feurs ongedeerd bleven. zwarte silhouet van de maan de cc of stralenkrans van lichtgevende gassen met een temperatuur van een millioen graden Celsius. Dan was de totale ver duistering voorbij; het werd snel lichter. Het scheen, alsof er steeds meer lampen werden aangestokenhet was normaal lichte dag. De schaduw van de maan legde de af stand van Nebraska in de Ver. Staten naar India, 12.800 km, in ongeveer uur af. Bijna-overal waren de omstan digheden ideaal voor observatie. Alleen ln de gebieden waar de verduistering niet totaal was, waren de omstandigheden wisselend gunstig. Duizenden Zweden kochten kaartjes voor een reis naar de zone der totale duisternis: de centrale en Zuidelijke dis tricten of de Oeland-eilanden. In Engeland was de verduistering al leen totaal op het eiland Unst (Shetland- eilanden). In Zuid-Engeland was de slechts voor 75 procent door de i bedekt. Tientallen expedities van verschillende landen hebben een grondige studie ge maakt van het verschijnsel. Expedities i communistisch China, Tsjechoslowa- en Hongarije deden waarnemingen Ksilovodsk in de Kaukasus. Radio- Klef gaf een ooggetulgeverslag van observatorium der Oekrainse universiteit. In Kief duurde de totale zonsverduiste ring 62 seconden. ons land heeft men de (gedeeltelijke) zonsverduistering over het algemeen goed kunnen volgen. Het was opvallend, dat zich ook hier zo weinig vogels in de lucht bevonden. Postduivenhouders waren tevoren vla de radio gewaarschuwd, hun duiven niet te laten uitvliegen, omdat eer schrikachtig zouden zijn tijdens verschijnsel. In Leidschendam gingen 'erscheidene landbouwers de kippen op stokIn verschillende steden had den ondernemende onderwijzers hun leer lingen grondig onderricht over dit zeld- natuurverschijnsel. En toen het zo- vas, trokken de leerlingen met glaas- aar buiten voor het practisch gedeel- Totale zonsverduisteringDeze foto werd genomen te Jonkoping in Zweden. Telefoto Afschaffing paspoort voor buitenlanders Het Tweede-Kamerlid Goedhart (soc.) heeft schriftelijk aan minister Donker verzocht, ter bevordering van het vn delingenverkeer geen overlegging van paspoort meer te eisen van onderdanen van landen waarvoor Nede- land visumplicht heeft afgeschaft. In plaats van een paspoort zou dan volstaan kun nen worden met andere legitimatiepapie ren die in het land van herkomst officieel erkend zijn. Waar staat de zon nu eigenlijk....? Het Algemeen Ned. Persbureau in de Parkstraat te Den Haag werd gistermiddag tijdens de zons verduistering opgebeld door een teleurgestelde Hagenaar: „Mijnheer, waar staat die ge deeltelijk verduisterde zon nu eigenlijk?" „Ja. ziet U. ik zie door mijn Bromfiets stoorde waarneming De Amerikaan C. L. Seeger pakte gistermiddag om vijf uur bij de radio telescoop op de Waalsdorpervlakte een kostbaar bandje van 30 meter lengte »n: het resultaat van een dag observeren van de radiostraling van de zon. Met als bijzonder element daarin verwerkt de zonsverduistering. Op hetbandje is de kracht van ae straling gemeten en het middengedeelte er van geeft aan, dat tijdens de verduis tering de straling 70 procent minder w geweest dan normaal. Het merkwaardige Is, dat de neer Seeger werkzaam op de Leidse sterre- wachten de Leidse astronoom dr T. Walraven, die hem assisteerde, van ae De gehele dag hebben zij in het hokje achter de telescoop (een oude Duitse ra-• darontvanger) gezeten en slechts dc in strumenten vóór hen gaven aan. dat er iets bijzonders aan de hand was. De zon zendt n.L niet alleen lichtgol ven maar ook radiogolven uit en soms zijn radiometingen beter dan de optische. Zeer zeker als er bewolking is, die de optische waarneming wel belemmert, maar de radiografische niet. Om half twee gistermiddag waren we bij het trapje dat naar het hokje van de twee geleerden leidde, maar betre- den mochten we het niet, omdat zelfs de lichtste trilling van invloed kan zijn op de waarnemingen. Dit was dan ook de reden, dat het le ger en de marine voor vandaag al hun verkeer in de omgeving van de waar nemingspost die op militair terrein ligt, hadden stop gezet. Tij dens de zonsver duistering kwam een dame op een brom- fiets op het pad, dat een veertig meter verder ligt, voorbij rijden en onmiddel lijk kwam het hoofd van dr Walraven om de deur om te zien wie de euvele moed had op dit gewichtige moment het werk te storen. De dame was zich kennelijk van geen kwaad bewust en kwam vlak daarop lustig tuffend nog wat de storing op ons bandje is," zo zeide de gemoedelijke Amerikaan en moeilijkheden zal ons dit dan ook wel niet opleveren De radio-telecoop is het eigendom van de stichting radiostralen, van zon en melkweg", waarvoor straks de gro te telescoop by Dwingelo wordt ge bouwd. Doodstraf geëist voor zes nazi-beulen Tegen zes van de 83 Duitsers, die zijn aangeklaagd wegens het plegen van wreedheden in het concentratiekamp Struthof, is te Metz door de militaire aanklager luitenant-vkolonel Guyon de doodstraf geëist. Tegen de overigen eiste •hij eenmaal levenslange gevangenisstraf en verder straffen van vijf tot twintig jaar. Meer bewolking Het K. N. M. I. te- De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vooral ln de kust provincies minder koude nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur) Zon i i Maan 4.24 tot 21.03 uur; Op 8 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1