Jiicutue fTriJtsrfje (JTmiranl Eisenhower wil wachten met N.A.V.O. voor Azië Guatemala's rode president plotseling afgetreden Rede Hoge Commissaris pakte verkeerd uit Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! MAANDAG 28 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abon Vijf en dertigste Jaargang No 10075 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,SUat»asttc4 i< «fetttta ■8n fcert fa fegljenspetf Nieuwe voorzitter Unieraad C.H.U. CHURCHILL TE WASHINGTON..WAIT AND SEE" Voorwaardedat te Geneve betere resultaten worden bereikt ^ISENHOWER heeft zich, zij het met tegenzin, voorlopig neergelegd J bij Churchills weigering, onmiddellijk internationale besprekingen te beginnen over een Zuidoost-Azjatisch defensiepact (N.A.V.O. voor Azië). Aldus verluidt in diplomatieke kringen te Washington. De Britse premier hield vast aan zijn standpunt, dat het beter is, eerste het resul taat van de Geneefse conferentie af te wachten. Om de vertraging zo gering mogelijk te doen zijn, hebben de beide staatslieden evenwel reeds denkbeelden uitgewisseld omtrent de voorwaarden vóór en de deel nemers aan een dergelijk N.A.V.O.-verdrag voor Azië. hele begnp van wederzijdse beveiliging en het programma daarvoor, opnieuw onderzocht moeten worden. De bestandsbesprekingen, welke offi- cieren van de Franse Uniestrijdkrachten en van de Vietminh vandaag in Indo- China zouden beginnen, zijn uitgesteld tot morgen, in het dorpje Ninh Lidt, on geveer 35 km buiten Hanoi. De feitelijke beslissing of er een wa penstilstand in Indo-China zal worden gesloten, dan wel of de strijd zal worden voortgezet, moeten echter de politici in Genève nemen. De afmattende guerillastryd in Indo- China duurt inmiddels onverminderd De Fransen worden op het ogeylblïk Hierdoor is in grote mate het geëffend voor officiële onderhandelin gen, als deze tenslotte wellicht pas ,-er een maand gehouden worden. Gistermiddag had Churchill nog een afzonderlijk onderhoud met minister Dulles. Daarna zette minister Eden de besprekingen met Dulles voort, terwijl de 79-jarige, vermoeide Churchill Het gesprek tussen Dulles en Eden werd gedurende een kwartier onderbro- voor een onderhoud tussen Dulles Henri Bonnet, de Franse Ambassa deur te Washington. Deze gaf een f tamelijk optimistisch verslag de besprekingen tussen Mendèi Trance en Tsjoe En-Lai. Intussen hebben twaalf Amerikaanse Congresleden president Eisenhower de raad gegeven, het plan van Eden niet-aanvalsverdrag met ische regeringen in Azië (..Locarno- pact") te verwerpen. Anders zou het ge- Prins Bernhard wordt morgen 43 jaar Morgen viert Z.K.H. Prins Bern hard op Paleis Soestdijk zijn 43ste verjaardag. Des ochtends zal de drumband van de Kon. Militiare Academie de Prins een aubade bren gen bü het paleis. Des middags wordt evenals verleden jaar, een tuinfeest gehouden in het paleis-park, waar een intern concours hippique worat gehouden. Des middags en des avonds worden privé-gasten van de Prins verwacht. Churchill blijlt nog premier Min. Eden straks zijn opvolger Tijdens een lunoh op het Witte Huis Washington heeft Churchill voor het :st naar minister Eden verwezen als (jn opvolger. Volgens Churchill is de 'uidige minister van Buit. Zaken, Eden. 0 uitstekend op de hoogte van alle lérites der Amerikaans-Britse buiten- kdse politiek, zowel de punten van rereenstemming als de geschillen, dat ij de aangewezen man is, om straks premier te worden. In het kiesdistrict an Churchill verklaarde de plv. voor tier der conservatieven, dat het wen- üijk was, dat Churchill in ieder geval 't de algemene verkiezingen zou aan- ijven, tenzij zijn gezondheid zulks niet J toelaten. Churchill is derhalve niet ornemens 'vóór de eerstvolgende ver- tzingen af te treden. Scheveningen, Juni 1954 gehandicapt door het feit. dat 28 000 mar Vietnamees burgerpersoneel, dat :r dienst was van het Franse militaire ap paraat, in staking is gegaan voor hogere lonen. Dit aantal is 95 pet. van alle Vie:- namezen. die voor de Franse strijdkrach ten werken. Vanavond zou Churchill als eregas' aanzitten aan een diner van de Ameri kaanse en buitenlandse pers in het Sta:- lerhotel te New York. voordat hy 1 genochbend naar Canada vliegt Reuter meldt, dat de besprekingen gisteren voornamelijk handelden 1 Zuid-Oos'.-Azië en de atoomenergie. De conferentie begon 's morgens, na Eisen howers kerkgang. In New Delhi vond het beraad tussen Nehroe en Tsjoe En-Lai voortgang. Tsjoe I En-Lai is vandaag doorgereisd j Birma, waar hij soortgelijke besprekln- I gen zal voeren. Premier Nehroe van dia heeft toegezegd, dat hij dit jaar 1 tegenbezoek aan Peking zal brengen. Tsjoe En-Lai bepleitte vijf beginselen, als sleutel voor de oplossing van moeilijkheden in het Ver-re Oosten: 1. wederzijdse eerbied voor eikaars territoriale onschendbaarheid en souve- reiniteit; 2. het sluiten van non-aggressiepac- 3. het afzien van inmenging in elkaar; binnenlandse aangelegenheden; 4. gelijkheid en wederzijdse begunsti ging; en 5. het vreedzaam naast elkaar bestaan. Op een kleine, geïmproviseerde landingsbaan „ergens in Guatemala" is zojuist een Cessna sportvliegtuig geland met voorraden voor het „be vrijdingsleger" van kolonel Armas. De invasietroepen zijn goed bewa pend en zouden snél in de richting van de hoofdstad Guatemala oprukken. Amerika op zijn hoede De meer gematigde Carlos Diez volgt de radicale Arbenz thans op HOOFDSTAD Guatemala werd opnieuw gebombardeerd. De radiozender van de rebellen, onder leiding van kolonel Armas, heeft aangekondigd: „Guatemala gaat aanvallen". Officieren van het regeringsleger werden aangespoord tot het de president Arbenz en andere, als communisten aangeduide, autori teiten. De rebellen maakten bekend, dat zij een voorlopige regering voor Guatemala hebben gevormd met aan het hoofd kolonel Armas, en als zetel de stad Chiguimula. Het parlement van Guatemala is ontbonden verklaard. Guatemala zal voortaan een nieuwe vlag hebben met de woorden „God, Vaderland en VrUheid". Het com munisme, aldus het decreet, wordt uitgebannen en president Arbenz zal terechtstaan, hy zal zijn gevangen genomen. Een militaire junta, aldus A.P., neemt onverwijld het bewind over. President Diaz heeft verklaard, dat de strijd tegen- de aanvallers van Guatemala onvermin-| derd zal worden voortgezet. Er is stren ge censuur, maar naar verluidt, zou de strijd om Guatemala binnen 48 uur af gelopen zijn. Als motief van het aftre den van president Arbenz wordt beweerd, dat de legerleiding zeer ontevreden was over het regiem van Arbenz en diens banden met de communisten. Vliegtuigen van de rebellen hebben in Port San José (Guatemala) een 2000 ton groot stoomschip, dat de Britse vlag voer de. de Springfjord, door bommen tot zin ken gebracht. De bemanning werd gered. Dr Zaneveld op Koempoelan: „Teveel gebedeld bij heitjes-actie" Ruim 1200 leidsters en leiders van c Nederlandse Padvindersbeweging zij Zaterdag naar Lunteren getrokken om c. het kampeercentrum De Goudsberg hun jaarlijkse koempoelan te houden. Waar nemend hoofdcommissaris dr J. S. Zane- d zei in zijn openingstoespraak, niet reden te zijn over de actie ..Een heitje >r een karweitje". Deze ontevreden heid gold niet de opbrengst, die hoger dan het vorige jaar, maar de wijze waarop het publiek vooral in de grote steden bij de stations werd lastig geval- door padvinders die zich opwierpen als pakjesdragers en schoenpoetsers. Dit niet altijd even gelukkig. Het leek volgens spreker teveel op een groot- icheepse bedelpartij. Er worden daarom naatregelen overwogen om dit in de toe komst te voorkomen. De president-directeur van Philips. Ir P. F. S. Otten hield daarna een toespraak in hij o a. zei dat de toekomst Nederland voor een belangrijk eedeelte 1 worden bepaald door de leiding, die m de jeugd wordt gegeven. Mr Iskaq vertrok naar Nederland De Indonesische minister van Econo mische Zaken, mr Iskaq, die lid is de Indonesische delegatie voor de Unie- besprekingen met Nederland, is Zondae- avond uit Djakarta vertrokken. Oor spronkelijk las het in het voornemen dat hij Zaterdag j.l. in Nederland zou aankomen De Indonesische minister van Voor lichting, dr Tobing. heeft verklaard, dat de aanwezigheid van minister Iskaq Den Haag nodig is voor het treffen a regeling inzake de financieel-eco: mische overeenkomst tussen Nederland Indonesië. Hij heeft geen bijzondere instructie omdat de algemene instructie reeds hierin voorziet. Er is geen bepaal de tijdsduur vastgesteld voor de bespre kingen. Blijken de onderhandelingen vruchteloos dan zal^ men daaraan geen tijd verspillen. Het hoofd van het Buro Irian (Bureau Nieuw-Guinea), dr Diapari, en een tegenwoordiger van het Indonesische ministerie van Financiën zullen binnen kort naar Nederland vertrekken. Ex-president Truman ernstig ziek Oud ^resident Truman van de Ver. Staten ligt in het ziekenhuis van Kansas- City ernstig ziek. Volgens een bericht hedenmorgen is de temperatuur nan gestegen tot 39 graden. Zater dagavond heeft de oud-president eer eis doorgemaakt, waarbij zijn tempera tuur opliep tot 40 graden. De verergerde toestand is te wijten aan enteritis of ingewandsontsteking. 1 Zoals gemeld, had de 70 jaar oude Truman de vorige week een operatie on dergaan aan de blindedarm en de gal blaas. De ex-president herstelde aanvan kelijk voorspoedig van deze operatie. Uit verschillende Amerikaanse steden zijn internisten in consult geroepen. Wordt terugroeping geëist Zeer scherpe reacties van Indonesische regering op komst De verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, mr W. F. L- gra«. van Byiandi. over ae verhou dingen tussen Indonesië en Nederland heeft in Indonesië een storm doen opste ken. De Indonesische minister van Voor lichting. dr Tobing, zeide in een gesprek met Ancta. dat er nog ..zeer scherpe re acties" te verwachten zijn. Nadere aan duidingen van deze verwachte reacties wenste hij niet te geven. Hij zeide slech'.s, dat „waarschijnlijk" over enkele dagen wel meer hierover zal woraen gehoora. Op een vraag naar de juistheid van de berichten, dat deze verklaring, geiijk het regeringsgezinde blad Suluh Indo nesia heeft verklaard, voldoende zou kun nen zijn om de aticgger als persona non grata te beschouwen en zijn terugroeping zeide dr Tobing, hierover nog niets naders te kunnen zeggen. Vice-premier Wongsonegoro zeide, dat deze aangeiegenneid nog met in hei Ka binet besproken is en dat ook niet het :n bestaat dit te doen- Mr. Wong sonegoro zeide: ..Graaf van Bylandt heeft het waarschijnlijk goed bedoeld.-doch de uitwerking is geheel anders. Wij zullen de reacties afwachten. Overigens is deze zaak niet de moeite waard om in het ka- met te worden behandeld." Het blad Pemandangan heeft niet veel ertrouwen meer. dat de pogingen minister Jamin om Nieuw-Guinea dich ter bij Indonesië te brengen, zullen sla- Inmlddels hebben de Ver. Staten en negen andere Amerikaanse republieken verklaard, de toestand in Guatemala als gevaar voor de veiligheid van het Westelijk halfrond te beschouwen. In een nota wordt dit met nadruk te kennen ge geven en deze nota was getekend door vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Nicaragua, Peru, Cuba, Honduras, Pa- Haïti, de Dominicaanse republiek, Brazilië en Costa Rica. De tien staten hebben de voorzitter van de Raad voor organisatie van Amerikaanse landen zocht, ten spoedigste bijeen te komen, krachtens het Inter-Amerikaanse verdrag wederzijdse hulp een conferentie ministers van Buit. Zaken bijeen 'te Guatemalaanse ambassadeur tel Washington deelde mede, dat Guatemala teruggekomen op zijn oorspronkelijk besluit, de vredescommissie der Pan- Amerikaanse organisatie, niet in het land] te laten voor een onderzoek. Deze commissie zal dus haar onderzoek wel in Guatemala mogen uitvoeren. Vandaag! vertrekt deze commissie reeds naar het terrein der militaire operaties. De strijd woedt in alle hevigheid voort en de re gering heeft alle reservisten van het leger opgeroepen, voor het geval een nood toestand zou ontstaan. De radio der rebellen verkondigde, dat de opstandige colonnes zich nog slechts 70 km van de hoofdstad bevinden. In Ar gentinië zijn alle universiteiten Zaterdag de gehele dag gesloten geweest uit solida riteit met Guatemala. Zowel Reuter als Ass. Press, maken melding van berichten, in New York ont vangen, dat president Arbenz van Gua temala is afgetreden. HU zou de regering hebben overgedragen aan kolonel Carlos Enrique Diaz, opperbevelhebber van de ■ettige strydkrachten. Sinds 1950 was Arbenz president van Guatemala. HU lakte deel uit van het driemanschap, dat in 1946 het rechtse bewind van presi dent Ubico omverwierp. Het besluit van president Arbenz om af te treden was volgens zUn verklaring, Ingegeven door de 1 vrede en rust in Guatemala te her stellen. De politiek van de nieuwe presi dent Diaz zal minder links georiënteerd zijn. Zware rookwolken stijgen op van de olie-opslagplaatsen in Guatemala- city, nadat „bommenwerpers" van de invasielegers de stad hebben be stookt. Arbeiders rollen de volle vaten buiten het bereik der vlammen. DAT de Ned. Ver. van Suikerzieken iD een adres aan de Tweede Kamer haar grote voldoening uit over het wetsont werp tot regeling van de geneesmidde lenvoorziening. vooral over de voorge stelde registratie der verpakte genees middelen, waarmede waardeloze midde len tegen zulkerziekte kunnen worden geweerd. DAT het provinciebestuur van Gelder land voorstelt voor ten hoogste tien jaar aan de Eerste Nederlandse Pulpontgin- ningsmaatschappij leningen te verstrek ken van respectievelijk f 2.250.000 er f 138.000. DAT de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr E. J. de Quay. Donderdag te Mierlo op de grens van Nuenen de eerste kruiwagen beton zal storten voor het compostbedrijf (verwer king van stadsvuil tot meststof) DAT de Groninger Mij van Landbouw aan minister Zijlstra verzocht heeft, de opdracht aan de Delta-commissie or mogelijkheid van het afsluiten der gaten te bestuderen, uit te breiden met een onderzoek naar de voorzieningen met betrekking tot het noordelijk deel des lands. DAT het vierde wercldbosbouwcongrcs in December van dit jaar in India wordt gehouden en prof. dr J. H. Becking, hoogleraar te Wageningen voor ons land daaraan zal deelnemen. DAT ln Rotterdam een arbeider van »n chocoladefabriek is gearresteerd, we gens het stelen van gemiddeld honderd repen chocolade per week en twee andere personen wegens medeplichtigheid den aangehouden. DAT de N.V. Wollcnstoffenfabriek Thomas de Beer te Tilburg op 5 JuJi haar eeuwfeest gaat vieren. DAT zestien militaire oorlogsslacht offers uit Zuid-Slavië deze en de volgen de week een bezoek aan ons land bren gen als gasten van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers, deels bij particulieren, deels in een pen sion zijn ondergebracht. DAT de gemeenteraad van Tilburg be sloot de wethouderssalarissen te verho gen van f 7.790 tot f 9.400. DAT het bestuur van de Pieter Stuy- vensantstichting in Juli 1955 bij de ope ning van de Pieter Stuyvesantweg (van Wolvega naar de N.O.-polder) ook een monument voor deze historische figuur plm 1650 bestuurder van het huidige New York, wil oprichten. dat de uitlatingen van graaf Van By landt voldoende zijn om hem tot persona non grata te bestempelen. Deze mening kwam tot uiting, nadat de regerings fracties Zaterdag in het kabinet van de minister president de verklaring van d« H.C. hadden besproken in aanwezigheid van vice-premier Wongsonegoro. de nisters van Justitie, Verdediging en V lichting en van de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De secretaris-generaal heeft daarna een onderhoud gehad met premier mr Sastroamidjojo. die wegens ziekte Buitenzorg vertoeft. Een uitzondering op de algemene ont stemming vormt het oppositieblad Indo nesia Kaya (onafhankelijk socialistisch) Het blad schreef, dat de verklaring van de Hoge Commissaris aanvaardbaar is als een poging van Nederland zijn mening weer te geven ten aanzien van de ge schillen tussen beide landen. Voor vele Indonesiërs, bij wie de sentimenten reeds hoog zijn opgelaaid, werkt deze verklaring uiteraard als 'n rode lap op 'n stier, aldus net biad. „ln het volle besef; dat ons zal beschuldigen met Nederland te complotteren, willen wij er op wijzen, dat het de moeite waard is aandaent te schenken aan de uitspraak betreffende het gevaar van het communistisch impe rialisme in Indonesië, hoewel er natuur lijk veel Indonesiërs zijn, die een derge lijke uitspraak niet zullen accepteren Nederlander, en die graaf Van Bylandt natuurlijk ervan zullen beschul digen, dat hij zich mengt in binnen landse aangelegenheden". (Men zie ook elders in ons blad). Koningin te Baam bij socieiyhuwelijk Te Baarn is Zaterdagmiddag het huwe lijk voltrokken tussen Jkvr. W. N. Hooft Graafland en W. J. H. Graaf van Lim burg Stirum. Bij de huwelijksplechtig heid .die door dr. S. N. Spanjaard vol trokken werd in de Hervormde kerk op de Brink, waren o.m. aanwezig H M. de Koningin, verscheidene hofdignitarissen, onder wie mr. J. C. baron Baud, kamer heer van de Koningin en Jhr. mr. C. Dedel. intendant van het paleis Soest dijk. Aanhoudend koud weer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk vrij veel be wolking met plaatselijk en kele buien. Later vooral in het Zuiden van het land ook opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: Zon van 4.22 tot 21.04 uur; Maan van 2.52 tot 20.28 uur. Op Woensdag N.M. In Washington hebben de meest vooraanstaande Amerikaanse en Britse staatslieden geduren de het weekeinde de Anglo-r Amerikaanse politiek voor Zuidoost-Azië uitgestippeld. Elsenhower en Dulles kwamen de Britten tegemoet door in te stemmen met een voorlopig uitstel van het Zuidoost-Azië- pact, beter bekend als „de N.A.T.O. voor Z.O.-Azië". Deze foto werd genomen op het ter ras van het Witte Huis. Van links naar rechts Dulles, de Am. minister van Buitenlandse Zaken, premier Churchillpre sident Eisenhower en Eden, Dulles' ambtgenoot. Ambon wil meedoen aan uniebesprekingen De algemene vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Neder land, dr J. P. Nikijuluw, en het hoofd van de politieke commissie, ir. J. A. Manusama, hebben een brief aan dr W. Drees gezonden, waarin zfj verklaren, dat de republiek Zuid-Molukken krachtens de overeenkomsten van de Ronde-Tafel- Conferentie een der wettige opvolgsters is van de republiek Verenigde Staten van Indonesië en dat zy dus partij behoort ta rijn bij de komende unibesprekingen met de republiek Indonesia. Elke bij deze be sprekingen te nemen beslisSing is onver bindend voor de republiek Zuid-Moluk ken als zij niet daaraan deelneemt Prof. Meijers overleden Prof. dr E. M. Meijers, onze grootste jurist en ontwerper van het nieuwe Burgerlijke Wetboek, is Vrijdagavond i<s Leiden plotseling overleden. De cremn- an het stoffelijk overschot heeft van middag in alle stilte te Westerveld plaats gehad. Voor een uitvoerige levensbeschrijving e men elders in dit nummer, voor het hoofdartikel zie men pagina 2. Na drie jaar werkzaamheid gaat de heer J. J. B. Cliffe, hoofd van het Austra lisch Immigratie Bureau in Nederland, binnenkort ons land verlaten. Hij heeft ruim 30.000 visa in deze 3 jaar uitgereikt. Tijdens een vraaggesprek voor de radio verklaarde hij, mede namens zijn rege ring. dat de Nederlanders tot de beste emigranten behoren. De taalmoeilijk heden zijn zij vlug te boven. DAT Zaterdag in Utrecht de Neder landse Vereniging van Schooltandartsen is opgericht met M. Heskes te Haarlem als voorzitter en L. Sicking te Hllvaren- beek als secretaris. DAT de heer Th. Elias namens de dl- ïctie van de N.V. J. Elias' textielfabrie ken te Eindhoven het tapijt heeft gedragen, dat deze onderneming het ge meentebestuur aanbood bij de opening van het eerste deel van het nieuwe stad huis. DAT in het Kon. Inst. voor de Tropen te Amsterdam van 29 Juni3 Juli een internationale conferentie plaats heeft over „halfgeleiders", waaraan ongeveer 450 physici en chemici deelnemen. DAT voor het sinds vorig jaar Novem ber te Rotterdam bestaande beroep van autowasser in het vervolg een vergun ning nodig zal zijn, maar deze bepaling uiteraard niet geldt voor garagehouders en houders van benzine- en service- stations. DAT het gemeentebestuur van Smal- lingerland onder de Inwoners en oud inwoners een prijsvraag heeft uitge schreven voor de naam van een te bou wen rusthuiscomplex, met een prijs van 50 gulden. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de acti* O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1