De grote Russische militaire macht KERK en SCHOOL Confessionele Vereniging over Kerk en Schrift en Minderheden Pijnlijk incident bij afscheid burgem. van Bloemendaal I De stem van 't bloed L Puzzle VRIJDAG 25 JUNI 1 (Van onze militaire medewerker) Een DER BELANGRIJKSTE KENMERKEN van de Russische legers, welke tegen het einde van de tweede wereldoorlog Duitsland binnen rukten en dit land bezetten tot aan de Elbe, was wel de in vele opzichten hoogst primitieve uitrusting van de troepen. Weliswaar beschikte de Russische infanterie over een uitstekende bewapening en werd zij gesteund door grote hoeveelheden moderne ar tillerie en door sterke eenheden tanks van een type waarmede niet viel te spotten, maar voor het overige was de uitrusting van de Russen wei uiterst summier. De eindeloze stromen van soldaten in bruine, slobberige uniformen, het geweer of de pistoolmitrailleur schuin over de rug, marcherende te voet of te paard, in karren en in trucks, vormden een leger van een pri mitief type, waarvan de kracht meer school in de massale inzet van men sen en materieel dan in snelle en beweeglijke operaties. Hoewel reeds veel beter bewapend en uitgerust dan de Russische legers uit de eerste wereldoorlog, deed ook het Sowjetleger dat in de strijd tegen het Nazi-Duitsland zulke grote successen boekte, nog zeer sterk denken aan de stoomwals, waarmede de Russische legermassa's in het verleden steeds plachten te worden vergeleken. AAN HET GEBRUIK van grote, starre troepenmassa's zijn de ge schiedenis leert het van de vroegste tijden af grote gevaren ver bonden. De logge vijand kan door een numeriek in de minderheid zijnde, doch besluitvaardige en snelle tegenstander dikwijls volkomen worden bedwongen en verslagen. Wie herinnert zich niet de geweldige successen welke de Duitsers in het begin van hun veldtocht tegen de Sowjet-Unie wisten te bereiken? De Russische legermassa's werden door de Duitse pantserstoten als het ware in moten gesneden om daarna de een na de ander te worden omsingeld en vernietigd. Eerst toen de Duitse legers na een jarenlange strijd in de eindeloze steppen van Rusland waren doodgebloed en van hun kracht en snelheid wgren beroofd, kwam het keerpunt. Aan het optreden met logge legermassa's zijn in de moderne tijd echter nog een aantal andere bezwarerüverbonden, welke onder bepaalde omstandigheden tot een échec kunnen leiden. ZO IS ER de moeilijkheid om de grote hoeveelheden troepen tijdens de strijd van krijgsbehoeften te voorzien. De talloze automatische vuur wapens en de vele gemechaniseerde of gemotoriseerde strijdmiddelen vereisen enorme hoeveelheden munitie en bedryfsstoffen, welke in on afgebroken stroom moeten worden aangevoerd naar het front. Massale inzet van troepen betekent heden ten dage massa-aanvoer van behoeften van allerlei aard. Zodra deze stokt, komt het gevechtsapparaat tot stilstand. Daarnaast doet zich het feit voor, dat de inzet van massa-legers in het huidige tijdsgewricht alleen nog maar met succes mogelijk is, indien de tegenstander geen kracht van betekenis kan ontwikkelen in de lucht. De grote troepenmassa's zijn immers vooral op de punten waar zij zich concentreren voor de aanval uiterst kwetsbaar voor luchtaanvallen. Ook de bovenvermelde stroom van krijgsbehoeften kan door luchtaan vallen in gevaar worden gebracht. Hierbij behoeft men geenszins uitsluitend te denken aan de tactische atoombommen, waarop tegenwoordig zo vaak de aandacht wordt gevestigd. Ook de brisantbommen van het zgn. conventionele type hebben, vooral indien zij worden voorzien van zgn. „nabijheidsbuizen", een ont stellende uitwerking op niet-gedekte doelen (deze buizen doen de bom men ontploffen op enkele tientallen meters of minder boven de grond). rheb vandaag de was gedaan met „Castella Parels". Een was van 9 personen. Ik moet U mijn complimenten maken. Het is reus achtig en ik ben werkelijk eerder daar met mijn was, die zonder bleken hagelwit is. Ik zal Uw was middel bij al mijn 'icenniseen aanbe velen. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van dfc nieuwe tijd. (Advertentie) Vandaag deed ik de was van 9 personen Castella Parels strooi* men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim Geen papje vooraf te maken. Alle vuil trekt enorm snel uiit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer En U slaat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U brhandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven.: haal nog vandaag Castella Parels (47 et per pak) in huis! Herv. diaconieën houden op Woudschoten conferentie J)e Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk houdt van Maandag 5 Juli tot Woensdag 7 Juli haar 27ste bui tenconferentie op Woudschoten. I De directeur van de afd reclassering eindelijki van sectie kinderbescherming en re classering van de algemene Diaconale Raad. de heer H. de Jong. zal spreken /er: De zorg voor de Ontheemden. Verder staat op het programma: Ar beid voor Minder-validen (C- van der Lende). Het onmaatschappelijk gez;n mej. dr A. A. van der Torre), en De Groei van ons kerkelijk maatschappelijk mej. A. James) (Van een onzer verslaggevers.) In de voortgezette vergadering van de Confessionele Vereniging op Woudscho ten heeft dr H. J. Langman uit Amster dam gesproken over „Kerk en Schrift", aanleiding van de brochure „de leer der Heilige Schrift" die door de Synode der Herv. Kerk is uitgegeven. Er is veel critiek geleverd op de brochure, ook uit andere kerken. Het is een geweldig probleem: de Schrift als het Woord van God en tege lijk een woord, gesproken door mensen. Spr. merkte nu op, dat deze mensen instrumenten zijn geweest van de H. Geest om het Woord Gods te spreken. Dat is het geheim van de Schrift zoals het ook een geheim is dat Jezus Christus waarachtig God en waarachtig mens is. Ds Langman sprak een woord van lof voor de Synode, die dit probleem heeft aangepakt. Toch kwam hij tot de clusle. dat het stuk zoals het er ligt, in geen geval kan worden aanvaard. Het is slecht opgebouwd. Losse gedachten zijn raa'l aaneengeregen. Men stapt zo maar van j Muntendam 0„0 het ene op het andere. Verschillendede receptie, die werd gehouden monden spreken door elkaar. Zo is er veel duister gebleven. Wat de inhoud betreft: er wordt ge zwegen over de verbaiiden, het getuige- de prediking. Met grenzenloze op- gmeratèr"C."Ö."M«S7r hebben zich verenigd tot het Veluws Ver- De minderheidsgroepen op de Veluwe band, waarbij ongeveer 3000 personen zijn aangesloten. Het moderamen der Synode heeft vertegenwoordigers van dit verband in een conferentie ontvan gen zonder verder resultaat. Toch moet er een oplossing komen, eindigde spr., door aanvullende bepalingen, waardoor grotere afzonderlijke groepen in wykgemeente of nevenpastoraat kunnen worden verenigd. Pionierster voor kleuterzorg Dr Christine Bader werd officier Oranje-Nassau Ds Christine Bader, de 76-jarige pio nierster op het gebied van kleuterzorg in ons land. is gisteren ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum als kinder arts bevorderd tot officier in de orde Oranje-Nassau. De directeur-gene- laatste wereldoorlog slechts weinig last van het ontbreken van lucht- overwicht aan Russische zijde, maar deze gunstige omstandigheid werd niet veroorzaakt doordat de Duitse luchtaanvallen geen uitwerking hadden, maar doordat Duitse luchtaanvallen van enige betekenis vrijwel niet plaats vonden. De Duitse luchtmacht werd door de luchtvloten van de Westelijke geallieerden zodanig gebonden, dat zij niet in staat was sterke krachten te bestemmen voor een optreden aan het front in het Oosten. De Russische militaire macht was dus ondanks de massalegers zeer beperkt, als gevolg van de sobere uitrusting en de daaruit voort vloeiende noodzaak om de ouderwetse stoomwalstactiek toe te passen, als mede door de Russische kwetsbaarheid voor luchtaanvallen door het ontbreken van een krachtige Russische luchtmacht. Deze ernstige zwakte op militair gebied paste in het geheel niet in het kader van de Russische expansiepolitiek van na de tweede wereld oorlog. Deze politiek was immers alleen mogelijk met de steun van een geweldige militaire macht. ZO BEGON een krachtsinspanning op militair gebied, welke de Sowjet- Unie tot één groot arsenaal en militair oefenterrein maakte. Binnen een betrekkelijk gering aantal jaren werden de qualiteit en de doelmatig heid van het Russische militaire apparaat opgevoerd tot een hoogte, waartoe men de Sowjet-Unie tot voor kort nimmer in staat had geacht. Bij het leger betroffen de verbeteringen in de eerste plaats de mecha nisatie en de motorisatie alsmede het verbindingswezen. De tijden van het paard behoren ook in het Russische leger tot het verleden. De radio heeft de ordonnanses te pgard en te voet vervangen en ook de lijntele- fonie voor een groot gedeelte overbodig gemaakt. De moderne uitvindingen op electronisch gebied vinden in het Russische leger reeds op ruime wijze toepassing; de luchtdoelartillerie van de Sowjets is van moderne radar installaties en vuurleidingsapparaten voorzien. IN OOST-DUITSLAND liggen o.a. 18 Russische pantserdivisies. Deze beschikken om een voorbeeld van de Russische bewapening te geven over 5500 tanks. Hiervan zijn 2000 van het type Josef Stalin III (een tank van 50 ton met een maximumsnelheid van 37 km per uur bewapend met een vuurmond van 122 mm). De overige 3500 tanks zijn van het type T34 en stammen nog uit de tweede wereldoorlog, waarin zij grote successen boekten (him gewicht bedraagt 35 ton en hun maxi mum snelheid 58 km per uur; hun bewapening bestaat uit een vuurmond van 85 mm). Van de 10.000 jagers, waarover de Russische luchtmacht tegenwoordig beschikt, zijn niet minder dan 9000 straaljagers, voor het merendeel van het type Mig 15, dat zich zo grote bekendheid verwierf in de Koreaanse oorlog. Doch ook de overige vliegtuigen van de Russische luchtmacht tel len zeer veel moderne typen. Hiervan noemen wij de 3000 lichte bom menwerpers, welke evenals de 1000 verkenningsvliegtuigen hoofd zakelijk snelle tweemotorige straalvliegtuigen zijn van het type n 23. Dat de Sowjet-Unie thans naast de 1000 zware bommenwerpers van het oudere type Tu 4 (een copie van de Amerikaanse B 29) óók over zware straalbommenwerpers beschikt, welke een antwoord zijn op de giganti sche Amerikaanse straalbommenwerpers van het type B52, weet men sedert 1 Mei van dit jaar, toen deze vliegtuigen voor het eerst in het open baar werden gezien by de parade te Moskou. DOOR DE VERNIEUWING en uitbreiding van de bewapening der Rus sische strijdkrachten zijn de Sowjetleiders er in geslaagd, een militaire macht op te bouwen als nog nimmer in de geschiedenis. De voorste een heden van deze macht staan in het hart van Europa, in de Oostelijke zone van Duitsland. Wat de Westerse mogendheden hebben ondernomen om te trachten de balans in evenwicht te houden tot behoud van onze vrijheid en onaf hankelijkheid, hopen wij in een volgend artikel te bespreken. pervlakkigheid wordt gesproken spiratle. Er had over de canon moeten gesproken zijn. Tenslotte stelde spr, voor de synodale brochure terug te zenden naar de com missie voor Kerk en theologie en haar te verzoeken een proeve van belijden te geven ter toelichting en onderwijzing. Minderheden in de Kerk Met een referaat van ds P. G. de Veij Mestdagh over het onderwerp: De Kerk het Minderhedenvraagstuk, is de con ferentie voortgezet, Het gaat hier, aldus spr., om netelige kwesties en wondeplekken in de Kerk, nog eerger omdat deze zich onder broe ders voordoen. Vóór 1940 trok men zich ln de Ned. !ery. Kerk niéts van elkander aan. Dat nu anders, nu zij weer Kerk geworden en haar beslissingen zal hebben te handhaven. De referent vroeg de aandacht voor >n merkwaardig kerkelijk verschijnsel op de Veluwe, dat hij toelichtte met mededelingen over Ede. De grote Herv. gemeente aldaar telt een groep, die het in de bestaande Kerk niet kan vinden afzonderlijk samenkomt. De doop kan niet worden bediend, omdat men niet ;r doopboeken beschikt en het Avond maal is een llefdemaaltijd. Er zijn daar elders wonderlijke toestanden. Men speelt kerkje en heeft geen Kerkeraad. Het Avondmaal wordt gemeden. Zulk een groep als te Ede moet Kerk worden, meende spr., zoals dit met de Duinoordgroep te Den Haag het geval is. Metaalbuizenfabriek in Schiedam geopend De nieuwe metaalbuizenfabriek van Excelsior N V. te Schiedam is vanmor gen door de directeur-generaal voor de energievoorziening en de industrialisa tie. dr E L. Kramer, geopend. In 1919. zeven jaar na de oprichting, besloeg het bedrijf 2000 vierkante me ter. in 1940 ongeveer 12.000 en thans komt hier nog 12 000 vierkante meter bij De fabriek heeft de beschikking we ten te krijgen over een nieuw, beschermd procédé, dat een zeer doelmatige pro ductie en het vervaardigen van een uit stekende kwaliteit mogelijk zal maken. Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond wil nieuv kantoor Op het driedaagse congres in Arnhem heeft de voorzitter van de Alg. Ned. Me taal Bedrijf^ond, de heer D. W. v. Hat- tem, medegedeeld, dat het huidige kan toor aan de Andries Bickerweg Haag. waar circa 60 man werken, te klein wordt De bondsraad heeft daarom bondsbestuur gemachtigd ln Den Haag grond te kopen voor een nieuw gebouw. Waar dit zal verrijzen, is echter nog nietj aan 0U£je boer Tromp Acht ton bekend. (Advertentie) 11> Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheumatische scheuten door Uv leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schie ten te kort Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang me* Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheuma- tiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven 7 't Gaat on Uw eigen welzijn maar ook om 't levens geluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien: fit, welgemoed, opgewekt ij van pijn - ohet koloniehuls van Kleuterzorg te Arnhem, mededeling gedaan van deze onder scheiding. De draagmedaille, behorend bij de Koninklijke onderscheiding, reikte bur gemeester C. G. Matser van Arnhem aan dr Christine Bader uit. Zij kreeg van het bestuur en de medewerkers van Kleuter zorg en het Groene Kruis een radiotoe stel met platenspeler ten geschenke. Inwendige zending op G.G. confereert te Hoekelum Het hoofdbestuur van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref. Grondslag belegt op 8 en 9 Juli op Kas teel Hoekelum bij Ede een conferentie. Sprekers zijn ds G. Samsom van Feije- noord en evangelist D. Oskam uit Cu- lemborg. Ofschoon de conferentie speciaal is belegd voor de evangelisten, die b bond werkzaam zijn, kunnen belangstel lenden voor f 10 de vergaderingen bij- ?n, logies e.d. inbegrepen. Men kan zich opgeven aan het kantoor van de bond in Bennekom, Prins Bernhardl. 20. Chr. Geref. Vrouwen 1 Juli naar Zwolle De jaarvergadering van de bond van Chr. Geref. Vrouwenverenigingen wordt op Donderdag 1 Juli om half elf gehou- in de Geref. Zuiderkerk- aan de Van Karnebeekstraat te Zwolle. Na de huis houdelijke zaken zal gesproken worden door ds C. J. Pti. Sobering uit Assen (over de moeilijkheden van de jongens in militaire dienst) en ds I. de Bruyne uit Hilversum. Viijz.-Hervormden komen in Leeuwarden bijeen De algemene vergadering van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden ln Nederland zal op 7 en 8 Juli in de zalen Schaaf te Leeuwarden worden gehou den onder presidium van notaris R. Remmelts te 's-Gravenhage. Ds H. J. Kater van Amsterdam refe reert de eerste dag over: De positie van de Vrijzinnig Hervormden in de Ned. Herv. Kerk. Des avonds is er een ge zellige bijeenkomst. Op 8 Juli zal dr P. Smits van 's-Gravenhage spreken over: De leer aangaande de Heilige Schrift. ..Wl] WILLEN GEEN ANDER BRIEFPAPIER" Vlaggen halfstok als laan een nieuwe naam krijgt de Zuid-Afrikaanse studenten in Utrecht 1762—1954 De Zuid-AIrikaanse studenten a •iiksumversiteit te Utrecht hebben nen weet, enige tijd geleden een ge denksteen aan hun Nederlandse Alma Mater aangeboden uit dankbaarheid voor de kennis, die vele Zuid-Afrikaners daar 1762. toen Jaccbus Petrus Deneys de Kaap daar promoveerde, lot he- toe hebben opgedaan. Ter gelegen heid van dit feit heeft die Genootokap Afrikaners te Utrecht een keurig verzorgd boekje bij drukkerij Kemink Zoon te Utrecht het licht laten zie irin de vele banden, die er best™; tussen het Zuid-Afrikaans studentendom a Utrecht op levendige wijze besc'uevc Prof. dr H. C. Rümke. dr D- F. MaU prof. dr S. P. Engelbrecht, dr A. J. v. di Merwe en proi dr V .1. Koningsberg" zouden bijdragen. In 't bijzonder dragen de herinneringen van dr Malan derhoudend en geestig karakter. Vele goede foto's zijn opgenomen. „Acht examenvakken op de H.B.S. is genoeg" Aldus R.K. Centrum voor Staatk. Vorming De examendruk ln de hoogste klasse van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs betekent onder de hui dige regeling een nadeel voor het onder wijs en voor de leerling. Het aantal examenvakken moet daarom worden be perkt tot ten hoogste acht. Daarvan moet d» leerling er ten minste twee kunnen kiezen uit een aantal aangewezen vakken. Bij deze regeling behoeft het aantal on derwezen vakken niet te worden beperkt en behoeft het onderwijs in de niet- examenvakken geen nadeel te ondervin den. Dit wordt gezegd in het eerste rap port van een commissie, ingesteld door het R.K. Centrum voor Staatkundige Vor ming, over de doelstelling van M.O. en V.H.M.O. en de wetsontwerpen-Rutten. In tegenstelling tot het wetsontwerp, waarin een cursusduur van vier jaar voor de algemene middelbare school wordt voorgesteld, pleit de commissie voor een cursusduur van vijf jaar. De commissie ontraadt de ln het wets ontwerp voorgestelde invoering van Latijn als verplicht vak op het athenaeum (de school, die naast het gymnasium zal op leiden voor hogere studie in bepaalde faculteiten). Wel zou de commissie het vak cultuurgeschiedenis van de oudheid onder de verplichte vakken voor de hoogste klassen opgenomen willen zien. De organisatie voor Z W-O- stelde mej. A. F. E. aalomonson, dra in de psy chologie, de heer P. J- B- Aarden, drs in de economie, en de heer H. M. Jolles, drs in de sociologie, in de gelegenheid in Wenex een onderzoek te verrichten naar geboortecijfer in deze stad. ."c Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk 'roepen: te Arnemuiden. C. 1 den Bosch te Bruchem; te GroninJ G. F. W. Herngreen te Rotterdam Oosthe-m c.a., G. Kaastra te Sexbien te Reitsum (Fr.) W. C. J. Jacobs, pred. te Grave. Bedankt: voor Bleskensgraaf Vroegindewey te Bleiswijk. Gerf. Kerken (art 31. k.o.) Beroepen: te Nijmegen, v. d. Boom te Kampen. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Gouda, Middel! nis, Tholen. Vlissingen en Vlaardiu cand. H. Rijksen te Middelburg. Tweetal: te H.I.-Ambacht, F. Dieleman te Yerseke en H. Riji cand. te Middelburg. Tweetal: te Scheveningen, J. van Krab'oendijke en cand. H. Rijk van Middelburg, van wie de laatsti beroepen. F Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te De Rijp—Graf< L. Koopmans prop te Amsterdam; e Uithuizen mej. N. Klaasen prop. te i sterdam. Gouden doctoraten Op Woensdag 30 Juni a.s. zal het 50 j geleden zijn dat aan de Leidse univ« e promoveerde tot doctor in de ree 1 wetenschappen mr R. V. Bakker, won de te 's-Gravenhage. Op Vrijdag 2 Juli a.s. zal het 50 jaar leden zijn dat aan de Leidse unive promoveerde tot doctor ln wis- en n, kunde dr J. Moll van Charante wc te Voorschoten. Promoties AMSTERDAM (G.U.), 24 Juni moveerd tot doctor in de wis- en natui ifschrift; Enkele Problemen '"'il Amsterdam. op proefsdhrift; Molecular Grote deining is ln de gemeente Bloe mendaal ontstaan rond het beSluit van de gemeenteraad om een der mooiste lanen van het villadorp Aerdenhout, do Westerlaan, als eerbetoon .an de schei dende burgemeester om te dopen ln Bur gemeester Den Tex-laan, Het plan ls. de nieuwe naam op Woensdag a.s., een dag voordat jhr mr C. J. A. den Tex met pensioen gaat. plechtig te onthullen. Bij Wageningen Twee gefusilleerden na tien jaar gevonden Bij graafwerkzaamheden op de Wage- ningseweg by Wageningen zijn stoffelij ke resten gevonden van de op 18 Sep tember 1944 (een dag na de luchtlandin gen bij Nijmegen, Oosterbeek en Arn hem) door Duitse militairen gefusilleerde leden van de Binnenlandse Strijdkrach ten G. v. d. Weerd en J. Post. beiden uit Wageningen. De heren v. d. Weerd en Post hadden zich in de richting van de geallieerde parachutisten begeven om zich bij hen te kunnen aansluiten. Zij hadden beiden een oranje-armband omgedaan, omdat zij in de mening verkeerden dat zij daar door als militairen zouden worden aange zien. Zij vielen in handen van een pa trouille Duitse soldaten, die de beide Ne derlanders zonder vorm van proces dood schoten. Het was bekend dat deze twee mannen, die veel ondergronds werk hebben ge daan, waren vermoord, maar men was er nimmer in geslaagd de plaats te vinden waar hun stoffelijke overschotten rustten. De stoffelijke resten worden Zaterdag in Wageningen ter aarde besteld. De bewoners van de laan gaan daar mee echter geenszins accoord en zij heb ben zich in een request tot het gemeente bestuur gewend. Zij zullen, zo zeggen zij, al hun briefpapier en visitekaartjes moe ten laten overdrukken en hun binnen- en buitenlandse relaties die zij als voor het merendeel vooraanstaande fi guren in he tzakenleven ln groten getale bezitten op de hoogte moeten stellen van de adreswijziging. Het gemeentebestuur wil het besluit echter nfet intrekken, omdat de raad met algemene stemmen het voorstel heeft aanvaard. De bewoners zullen zich, wan neer het besluit wordt doorgevoerd, met een verzoekschrift om vernietiging van het besluit wenden tot provinciale staten of zelfs tot de Kroon. Enkelen dreigen reeds, de vlag halfstok te hangen e ramen te blinderen bij de .officiële doping R.K. ambtenaren „Gemeenteclassificatie moet verdwijnen" De RJC. Centrale van burgerlijk over heids- en semi-overheidspersoneel heeft gisteren in Den Bosch in een motie uit gesproken, dat noch in de kosten levensonderhoud, noch in enig ander loonvormead element een rechtsgrond kan worden gevonden voor handhaving van het stelsel der gemeenteclassificatie. Een tweede motie spreekt zich uit tegen het feit. dat de leeftijdsgrens voor de toekenning van de kindertoelage voor valide niet-studerende kinderen verlaagd is van 18 tot 16 jaar. Bepaling van Cobalamine met behulp van Escherichia Coli bacillus Leiohmanni, B. S. Aussei DELFT 23 Juni tor in de technische schrift: Het Vullen t van den Brandhof. Academische Examens AMSTERDAM, (G.U.), 24 Juni Gei cand theologie; S Brandsma. klassieke letteren: H C Gervers t lof): C ;t lof); Giet A*. A'dam. Doet scheikunde (m Hooge, A'darn. Doet natuurkunde: van Dijk, A'dam. Cand wis- en natu.__. ïej J Th M van Gils, A'dam; mej L E C Daum, Ein merveer. Cand re Vanier, Diemen; NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG. 23 Juni Geslaa ïotarleel examen (le ged.): G E M F ZATERDAG Engeland, BBC^LIght Progr. (1S00 en 2(j| Jarlété-ork en sol; 2.30 Sport; 3.15 3.45 Sport; 4.15 Pianospel; 4.30 Jazzmu t „Tijdelijk uitgeschakeli 12. „Vierentwintig pietermannen, moeder", was zijn gewoontewoord geworden. Een rijksdaalder schoof moeder dan terug met de woorden: ,,dat is voor jou." ,,Kan dat nu wel?" had hij de eerste week ge protesteerd. ,,lk zeg, dat jij een rijksdaalder krijgt. Zie maar gauw een nieuw pak bij elkaar te sparen. Je kan niet langer voor „schobberde bonk" lopen. We komen nu alevel wel rond". Elke week groeide het bedrag, dat Paul bij zich droeg. Hij was niet gierig, maar het zelf verdiende geld hoorde hij graag rammelen. De Zaterdagen, loondagen, waren de enige sensa tie. die hij in dienst van Donkers beleefde. Bij Drinkwaard was het anders. De eerste mid dag begon dat al. „De boeken, die je nodig hebt, koop je maar naar goedvinden, ik heb er geen verstand van. Hier heb je mijn boekhouding", zei Drinkwaard lachend en hij haalde een paar schoolschriften uit een van de laden van zijn modern schrijf bureau. „Alle gegevens kan je hierin vinden en als je iets niet begrijpt, kun je altijd bij mij terecht; ik snap soms ook mets van mijn eigen geschrijf. Breng alles netjes in orde en als de boel gere geld is zullen we eens met de heren van de belasting gaan praten." Verder gingen zijn inlichtingen niet en telkens als Paul hem iets vroeg lachte hij. „Ik weet het ook niet", klonk het maar al te vaak, „maak er maar iets van. Het steekt op geen paar guldens." En als Paul soms antwoordde: „In een goede boekhouding is een halve cent nog van belang", antwoordde Drinkwaard: „*t Is maar een boe renboekhouding." Dit antwoord was geen minachting van het boerenbedrijf, intgendeel hiermee plaatste Drink waard de boer boven en naast de norrtren die voor anderen gelden Een boekhouder uit de stad zou er ingevlogen zijn, maar Paul was zelf een boerenzoon, hij wist wat die schijnbare nederig heid waard was. Hij glimlachte eens en dacht hij en een vettige zijden pet op zijn hoofd. Toen welmenende vrienden hem vroegen, waarom hij altijd in die oude kleren liep, antwoordde Tromp: „Waarom zou ik nieuwe aantrekken, klein en groot in het dorp weet, dat ik Tromp ben." „En waarom ga je dan in dat vuile pakje naar de stad?" informeerde de vrienden verder. „Daar kent niemand me", was het korte ant woord. Zoiets had Drinkwaard ook over zich. Hier thuis kon hij doen en laten wat hij wilde; ieder een kende hem als de boer van Weltevreden, en in de stad kon hij zijn eigen zin volgen, daar I en toch liep hij altijd met een gelapte broek aan door C. BAARDMAN kende niemand hem. Feitelijk was dit een ne gering van alle stadsmensen. Hun oordeel heeft voor een boer geen waarde. Paul kende deze mentaliteit, hij liet zich ech ter niet overbluffen. De boekhouding van Drink waard moest aan alle redelijke eisen voldoen. Tot nu toe had hij zich door de moeilijkheden weten heen te slaan, ook zonder werkelijke hulp van Drinkwaard. Op zekere middag stuitte hij echter op iets, waarmee hij geen raad wist. Een paar vage aantekeningen in het schrift van Drinkwaard we zen op een transactie met Piet de Bom. Het kon een geldlening zijn, maar ook een voorschot op het een of ander. Paul wendde zich tot de boer. „Piet de Bom, Piet de Bom!" zei Drinkwaard verwonderd. „Wat is er ook weer met Piet de Bom? Weet je wat, sla dat maar over. Het is een van die kleine dingen, waarvan niemand iets behoeft te weten." „Dat zal moeilijk gaan", antwoordde Paul. „Zo krijg ik de boeken nooit in orde. Boekhouden is geen stekeltrekken. Bij dat werkje kun je wel eens een oog dicht doen, maar dat gaat niet in de administratie." Geladen zag Drinkwaard zijn boekhouder aan. terwij] hij uit de hoogte vroeg: „Dus dat betekent, dat ik alles zeggen moet; mijn hele hebben en houwen zou ik voor je moe ten blootleggen. Dat ben ik niet van plan." „En toch zal het moeten", hield Paul vol; „anders zie ik geen kans een behoorlijke balans te maken." „Jij zoudt dus tot de laatste cent toe moeten weten, hoe ik er voor sta?" Nu sprak Drinkwaard uit, wat Paul reeds lang begrepen had en wat andere boeren onder el kaar gezegd hadden: „Begrijp je die Drinkwaard? Tot op z'n nemd laat hij zijn eigen napluizen door dat jochie van Kommers." Afkerig waren de boeren van die boekhou- rij, vooral als vreemden het moesten doen. Drinkwaard was door hetzelfde hondje gebe ten. Niets vreesde hij meer dan openbaarmaking van zijn bezit. Het was net of je dan een stuk van jezelf weggaf. Zoiets moest veilig blijven binnen de beschutting van eigen weten. Niemand ging toch alleen met een hemd aan de deur uit Paul moest het niet te bar maken! Paul begreep heel goed, wat er in de trotse boer omging, en hij wilde toch eens uitspreken het hinderlijke, dat er steeds tussen zijn op drachtgever en hem stond Hij zocht naar o tuigende argumenten, maar vond ze niet. Alle zouden ze afstuiten op botte onwil. Al deed een boer modern, daarmee was hij de opvoeding van talrijke voorgeslachten nog niet kwijt. Drinkwaard dacht er niet over om geheel over stag te gaan. Een beetje schipperen wilde hij wel. „We zullen binnengaan en eens rustig praten", zei hij. In het kantoor zochten ze samen naar een com promis. Beiden hielden hun been stijf, en eerst na een half uur strijd bogen ze naar elkaar toe Paul was de overwinnaar, een formeel ultima tum had hij moeten stellen: Toegeven of geen boekhouden meer D Imtr kwint; 5.M TELEVISIE ZATERDAG 26 JUNI Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Voorwaarde; 7. 1 vrucht; 8. staaf; 9. telwoord; 10. c 11. voegwoord; 13. hoofddekstel; 11 wijze; 16. bioscoop; 17. wilde hav« verbrande rest; 20- dier; 21. onme« getal; 22. ongebonden; 23. weefsd Verticaal: 1. Gevangeniskamer; 1 3. metalen vat; 4. electrisch deeltje; 5. voorzetsel; 6. verve! 7. dier; ontstaan uit kruising van schillende aan elkaar verwante so« 11. telwoord; 12. dwaas; 13. bo- 15. soort; 18. stand van een model; vuld; 21. keukengebruiksvoorwerp; laatsleden; 23. rondhout.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2