Jlicuuie (tfouraitl Metselwerk voor Churchill en Eden te Washington itsjoe En-lai verstevigt Aziatisch fundament bij Nehroe Billy Graham in Duitsland ernstig ziek geworden KOELKASTEN Straaljager in zee gestort: bestuurder omgekomen Wist U Hebt U geen giro-rekening? f. Doe het dan zo! VRIJDAG 25 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10073 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JUuttumittMIrna ngn bert ia togfjeaspott" Donkere tenten en prikkeldraad DE AMERIK.-BR1TSE HOEKSTEEN JTET DE STRATOCRUISER Canopus zijn Churchill, die in zijn vrije tijd YX van „metselen" houdt, en Eden gisteravond uit Londen naar fashington vertrokken, waar zij belangrijke besprekingen zullen voeren 9t Eisenhower en Dulles. Een grote hoeveelheid mensen had zich op lt vliegveld verzameld om de premier uitgeleide te doen, die zich glim- chend door de juichende menigte naar het toestel begaf. Hij was ge leed in gestreepte pantalon en zwarte jas. Churchill verheugde zich onelijk op het vooruitzicht, dat hij Eisenhower zou ontmoeten, ondanks I ernstige geschillen die tussen hen bestaan op politiek gebied. De emier beschouwt het verbond tussen Engeland en Amerika als een leksteen van zijn buitenlandse politiek. Zowel Eden als Churchill, geas- eerd door secretarissen hopen, dat tijdens de besprekingen te ashing- de atmosfeer zal opklaren. De stratocruiser maakte vanmorgen tussenlanding op Gandar (New Foundland). Wat de republiek Vietnam betreft, was hij het er mee eens. dat de militaire Terwijl Churchill en Eden zich n i de Oceaan bevonden, arriveerde Delhi de Chinese communistische inister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe Hij werd verwelkomd door Nehroe en een menigte van onge il mensen. Velen hadden Chinese aggen bij zich of liepen met spandoeken et communistische leuzen. Kort na aan legde Tsjoe En-lai (blootsvoets) een bij het monument van Gandhi. Sjoe En-lai verblijft ten huize van de ident Rajendra Prasad. een persconferentie verklaarde sjoe, dat de goedgezinde verhouding :e tussen India en China bestaan, en di iendschap hunner 960 millioen inwo n belangrijke factor vormen bi !t handhaven van de vrede in Azië ei irereld. „Moge deze vriendschap elki versterkt worden, moge de eenheid alle Aziatische volken met de chter worden, moge de vrede i: ereld van dag tot dag verstevigd aldus de lyriek van de Chinese De voornaamste onderwerpen, die Tsjoe Nehroe zal bespreken, zijn Korea en do-China. Succes voor Mendès-Fiance lok in Parijs kwamen opnieuw Aziati- vraagstukken ter,sprake. Premier sndès-France deelde het parlement de, dat Tsjoe En-lai te Bern het isel van nationale onafhankelijkheid de koninkrijken Laos en Cambodji peel heeft erkend. %in Uniebesprekingen één dag later Volgens een woordvoerder van het Ne- ilsndse ministerie van Buitenlandse zullen de Uniebesprekingen met de donesische delegatie 'niet op Maandag maar op Dinsdag 29 Juni om 11 uur beginnen in de Grafelijke Zalen aan Binnenhof te 's-Gravenhage. De Ne- rlandse delegatie zal worden geleid or minister mr J. M. A- H. Luns. Al gelang de ter sprake komende on twerpen zullen de daarbij betrokken Iderlandse ministers aan de besprekin- deelnemen, bijgestaan door adviseurs. Schouderduw bij het spel had dood ten gevolge listermorgen is de 28-jarige magazijn- liende F. P. Creemers uit Rotterdam slachtoffer geworden van een hem fis door een collega toegebrachte ouderduw. Hij kwam te vallen, juist et moment dat een oplegger, geladen ijzer de loods binnenreed, waar het Mal zich bevond, en geraakte met het »fd onder de wielen van het voertuig, sprake is van dood door schuld dan an een noodlottige samenloop van tandigheden zal de officier van Jus- ten uitmaken. Min. Monsholt opende nieuwe gebouwen te Wageningen Vandaag heeft minister Mansholt drie rw/f !Uwe sebouwen voor Wageningse tuten geopend, namelijk voor het In- t hot uug voor Rassenonderzoek, de Stich- is ei voor Plantenveredeling, lfjt ksproefstation voor Zaadcontróle, dat is het modernste proefstation, op dit ei Tweede Kamer in de spiegel raagstukken snel en nog vóór de rege ling der politieke kwesties opgelost moeten worden. Met 421 tegen 8 stemmen werd eer debat over de samenstelling van Mendès- France's kabinet, dat door enkele afge vaardigden was geëist, afgestemd. Dc Nationale Vergadering keurde de nieuwe regering dus goed. Intussen vlot het in Genève nog steeds niet. De minister van Buit. Zaken. Pham Van Dong, vertegenwoordiger van de Vietminh zou minder inschikkelijk zijn dan Tsji En-lai tegenover Mendès-France. Hij zc de Fransen de indruk hebben gegeven, dat zij belangrijke concessies moeten doen. vóórdat aan de strijd een eind gemaakt kan worden. (Het betreft hier besprekin gen tussen vertegenwoordigers van dc Franse troepen en van de Vietminh. orr het vuren te staken.) De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Knowland, is van oordeel, dat Frankrijk aanstuurt op een „München" in het Verre Oosten. Hij vreest, dat het de gehele delta van Rode Rivier aan de communisten prijsgeven, waardoor de communisten Azië een reusachtige overwinning kunnen behalen. Een republikeinse afgevaardigde, John Vorys, eiste, dat geen hulp zal worden verstrekt aan landen, die een non- aggressiepact met de communisten sluiten. Hij deed dit naar aanleiding van Eden's rede in het Lagerhuis, waarin werd ge pleit voor een soort „locarno-pact" voor het Verre Oosten. (Wie zou de naleving van een dergelijk Locarno-pact in Azië trouwens moeten waarborgen? Red.) Volgens een later bericht van A.F.P. hebben de Amerikaanse diplomaten te New Delhi de uitnodiging van de In dische president voor een receptie tei ere van de Chinese premier Tsjoe En- lai afgeslagen. „Das Machinengewehi Gottes" Voor Amerikaanse soldaten in Frankfort begaf hij zich op politiek terrein De secretaris van de Amerikaanse e gelist Billy Graham, Jerry Beavan, heeft meegedeeld, dat Graham vanmorgen stig ziek is geworden. Hij is voor onderzoek in een Duits ziekenhuis opge- ïn. Beavan deelde mee: Billy Graham voelde zich vanmorgen, toen hij wakker werd, heel slecht. Wij hebben een dokt» geroepen, deze heeft hem onderzocht e geadviseerd'hem voor een volledig'or derzoek in een ziekenhuis te doen oj De secretaris zei, dat hij de aard va de ziekte niet wist, Andere berichten spreken van een algehele lichamelijke ineenstorting. Graham zou vandaag in Dusseldorp hebben gesproken (gisteravond had hij nog 25.000 personen onder zijn gehoor in Frankfort) en Zaterdag en Zondag in West-Berlijn. Na dit beozek zou hij zijn korte bezoek aan het Europese continent, de ongetwijfeld uiterst vermoeiende Londen, waar hij avond aan avond het woord voerde, besluiten met een bezoek Parijs. Daarna zou hij naar de Ver. Staten terugkeren, waarheen zijn vrouw dezer dagen reeds vertrokken is. „Graham gaat in ieder geval naar Ber lijn, al moeten we hem steünen of dra gen" verklaarde zijn secretaris van- Hoewel Billy Graham bij zijn aankomst in Duitsland verklaard had zich van alle politiek te zullen onthouden heeft hij de Amerikaanse soldaten in Frank fort de Duitse herbewapening ter sprake gebracht. Hij zeide o.m.: „Rusland weet, dat de herbewapening in Duitsland de spanning in de wereld geringer zal maken. Daarom doet de Sowjetunie alles om deelneming van Duitsland aan de verdediging van de vrije wereld tegen te gaan. Een nieuw Duits leger zal de Russen de moed ont- en aan te vallen. Daarom moet men Duitsland de nieuwste en machtigste wapens geven". Hij sprak ook ovver het herstel van Duitsland na de oorlog, waardoor het volgens hem „met kop en schouder boven andere landen uitsteekt". Deze enorme ontwikkeling was, zo meende Billy Gra ham, te danken aan de stuwende kracht de godsdienst. Frankrijk daarentegen Schiermonnikoog heeft last van vliegtuigen Schiermonnikoog heeft bij de dant van de vliegbasis Leeuwarden ge protesteerd tegen het feit. dat vliegtuigen de Koninklijke Luchtmacht boven het eiland, het strand en de Waddenzei ihietoefeningen houden. De onderwijzers kunnen zich op de scholen niet verstaanbaar maken, honden •tonen zich niet op straat, babies kun- niet slapen. Een van de toestellen schoot een achter een straaljager hangen de sleepschijf doormidden, waardoor deze schijf op het strand terecht kwam. Ge lukkig deden zich hierbij geen persoon lijke ongevallen voor. Ook werden aar het strand en in de duinen patroonhulzen gevonden Nederlander kreeg in België 7 jaar Ruim 30 man veroordeeld in valse-muntersproces Twee en dertig mannen, die valse Ne derlandse, Duitse en Belgische bankbil jetten ter waarde van f35 millioen heb ben gemaakt, zijn te Luik veroordeeld gevangenisstraf maanden tot hen waren in 1949 ge arresteerd voordat zij een groot aantal valse bankbiljetten in omloop hadden kunnen brengen. De 31-jarige Nederlander Antonius P. die in Luik woonde, kreeg zeven jaar een zame opsluiting. De Nederlander Matthias M. uit Nieuwenhagen zal met het i alle oorbeeld van hoe de zonden isen apart hadden bijgedra- rakheld van het land in zijn gen tot de geheel. „Amerika heeft in twee oorlogen tegen de Duitsers moeten vechten", zo ging hij desondanks zouden de Ameri kanen de Duitsers nu moeten beschouwen als hun beste kameraden". uitlatingen worden door de En gelse bladen uitvoerig gebracht. Dc Duitse pers, die Billy overigens prijst, b.v. als „das Maschinengewehr Gottes", maakt hier geheel geen ophef van, doch vat deze politieke passages, die vele Europea an minder prettig in de oren klinken, op ?n zeer sobere wijze samen. Overigens zij hierbij aangetekend, dat Graham met deze uitlatingen het be kende Amerikaanse standpunt weergeeft. (Advertentie) VANAF F345- met 5 jaar garantie. Frigidairc - Kelvinator - Electrolux Prescold Bauknecht - Adem - Leonard bU Fa J. P. v. Berge Henegouwen Aalmarkt 12 - Tel. 21782 Bondscoach v. d. Leek vraagt ontslag Bondsoefenmeester Jaap van der Leek heeft het bestuur van de K.N.V.B. zocht hem per 1 Juli a.s. van zijn tractuele verplichtingen jegens de KNVB te ontslaan Van der Leek, die in April 1949 als bondscoach in dienst van KNVB trad en wiens contract op 31 Maart 1955 afloopte geeft er de voorkeur s een club te gaan trainen. Wanm het bestuur van de KNVB zijn verzoek nwilligt. zal Van der Leek het Nederl. Bonds-elftal op de tournée naar Curacao iriname niet vergezellen. Een Nederl. vinding Claxon waarschuwt bij brand en gas De heer L. J. M. Voorhuis te Ve«lp heeft :n apparaat ontworpen, dat waarschuwt zowel bij brand- als gasgevaar. De uit- •inder heeft hiervoor octrooi aange vraagd voor Nederland. West-Duitsland Frankrijk. De productie van zijn ap paraat is inmiddels op gang gekomen. Zodra in een vertrek al dan niet bij brand de temperatuur stijgt boven 35 graden Celcius, begint een automaat te erken en een claxon te loeien. Hetzelf de gebeurt wanneer ergens gas ontsnapt dit 5 procent van de inhoud van een vertrek vult. Zowel de omvang van het apparaat (een bus met een diameter van 8 centimeter en een lengte van 13 centi meter) aüs dc prijs (nog geen 40 gulden» doen verwachten, dat de „alarm-wekker" zowel voor bedrijf als huishouding ge schikt is. t apparsf&t komt In de handel onder aam Foggv. De productiecapaciteit voorlopig 500 stuks per week be- Hct stroomverbruik van het apparaat is ongeveer f5 per jaar. De garantieter mijn Is èèn jaar: aldus de Vkst. (Advertentie) 100?C Mislukte oefening bij Ameland Helicopter in Maastricht beschadigd; noodlanding bij Zwollerkerspel FEN THUNDERJET-STRAALJAGER van de vliegbasis Leeuwarden is -'-J gistermiddag ongeveer 1 km benoorden Ameland in zee gestort en later gezonken. De bestuurder, de 25-jarige sergeant-vlieger L. Koster uit Den Helder, is daarbij om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Uitgeleide gedaan door een grote menigte juichende Britten, zijn pre mier Churchill en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gister avond per stratocruiser van Londen naar Washington vertrokken. In de Amerikaanse hoofdstad zullen beide staatslieden met Eisenhower en Dulles de huidige wereldproblemen aan een bespreking onderwerper. Onmiddellijk na het bekend worden in het ongeval werden reddingboten an Hollum, Terschelling en Oostmahorn gealarmeerd. Het scheepvaartverkeer werd verzocht uit te zien naar de straal jager. Een Harpoon van de Marine Luchtvaartdienst, bestuurd door luit.ter- zee-vlieger tweede klas Boon van Ochsee. is direct na het bekend worden ongeluk van het vliegkamp Valkenburg opgestegen. Op de aangegeven plaats was dit toestel de reddingboten behulpzaam door het geven van aanwijzingen. De reddingboot uit Hollum, de jhr H. J. Ortt heeft in de buurt van de plek Thunderjet vermoedelijk in zee is gestort een rubbervlot gevonden. Een Belgische helicopter heeft gister middag bij de landing op de helihaven te Maastricht ernstige schade opgelopen. Mogelijk tengevolge van een motorsto- harde smak op de betegelde landingsplaats terecht. Hierbij is waar schijnlijk de staartsohroef door de door- zwiepende ronddraaiende driebladige geraakt De staartschroef is met een deel van het staartstuk van de ma chine afgerukt. Het staartstuk is ook ove rigens ernstig gescheurd. In de machine bevonden zich met de vlieger A. D. Hondt uit Leuven zes passagiers, van wie twee Statuut van Koninkrijk thans ingediend De Nederlandse regering heeft het op de Ronde-Tafel-Conferentie aangenomen statuut voor het Koninkrijk Nieuwe Stijl bij de Tweede Kamer ingediend. Het moet door de Kamers met een meerderheid van twee derden worden goedgekeurd en moet tevens aanvaard worden door de Staten van Suriname en de Nederlandse Antillen. Bij een van de eerstvolgende voorstellen tot grondwetsherziening zal een aanpassing der Grondwet worden voorgesteld. Brand in knopeniabriek te Veendam Een grote schade is gisteren te Veen- dam aangericht bij een brand in het la boratorium v.d. N.V .Kon. Ned. Steennoot- knopenfabriek, voorheen firma J. Mulder Zn.. Het vuur verplaatste zich ook de aangrenzende zagerij en de gazijnen. Behalve het laboratorium e zagerij met veel machines gingen grote voorraden steennoten verloren en werd ook veel waterschade aangericht. Vermoedelijk zullen de klanten wel kunnen worden bediend uit de aanwezige voorraden. Een deel van de halfproducten kan worden afgewerkt. Voor het overige zal het bedrijf een tijd moeten stilstaan. Het bedrijf is behalve tegen brandscha de ook verzekerd op beurspolis tegen be drijfsschade. soda-project gesproken'. DAT het Zaandamse gemeentebestuur in de achtersluispolder een insteekhaven van 1130 m. lengte wil aanleggen die ?al uitmonden op de plaats, waar Zaan en Noorzeekanaal bij elkaar komen. DAT in verband met een verplaatsings oefening voor tactische squadrons van de Koninklijke Luchtmacht van 29 Juni tot 8 Juli en van 3 tot 13 Augustus ThundeTjets van de vliegbasis Volkel op Beek worden gestationneerd. DAT de Amsterdamse rechtbank van ochtend de 28-J. apothekersbediende G. van S. aldaar veroordeelde tot een jaar (eis eveneens een jaar) wegens het ver handelen en ln het bezit hebben van ver dovende middelen, doch hem vrijsprak van de hem ten laste gelegde diefstal van hoeveelheden cocaïne, opium en mor- iphine uit de zaak van zijn werkgever. DAT voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 33-j. stanser J. H. van R. uit Vug-ht wegens dienstneming bij ae Land storm Nederland een jaar voorwaar delijke gevangenisstraf is geëist DAT het gemeentebestuur van Utrecht binnenkort overgaat tot de benoeming van een cultureel ambtenaar, die o.m. ad viezen moet geven in de culturele sector. DAT de raad van Apeldoorn ln beginsel besloot de Van Kinsbergenschool te ver bouwen tot verenigingsgebouw met to neelaccommodatie (kosten f 450.000 en plaats biedend aan 900 personen), daar men de plaats nog niet rijp acht voor een aparte schouwburg. DAT de Utrechtse gemeenteraad giste ren een geschenk heeft aanvaard van mr A. M. A. Boetzelaer van Wolferen te Loenen (gem. Valburg), bestaande uit 1423 vioertegeltjes. afkomstig van het vrou wenklooster te De Bilt. voor Maastricht en vier voor Keulen. Zij hebben alleen een flinke schok bij het neerkomen gevoeld. Een eenmotorig Beechcraft vliegtuig heeft gistermiddag een voorzorgslanding gemaakt te Zwollerkerspel, land achter huize Boschwijk. De twee inzittenden waren Zwitserse zakenlie den die var) Schiphol op weg waren naai Hamburg. Onderweg week het kompas af en verdwaalde de piloot, waardoor hij toen de benzine opraakte, gedwongen werd tot een voorzorgslanding. De lan ding slaagde uitstekend. Voorzitter V.N.-Assemblée Kansen van Van Kleffens gestegen Dr N. van Kleffens, de Nederlandse ge zant in Portugal en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, beschikt thans over een voldoende meerderheid kozen te worden tot voorzitter van de op 21 September te openen negende zitting enigde Nati vergadering der Ver- Aldus hebben diplomatieke voordvoerders te New York verklaard. Betoging voor Ambon in Dordrecht Te Dordrecht Is Woensdagavond eer allerlei geïmproviseerde betoging voor vrijheid van Ambon gehouden, aldus meldt De Tel. Op een vergadering had de heer F. M. Aponno gesproken over Am- bons leed en strijd, na afloop waarvan de aanwezigen spontaan besloten de spre ker naar het stadion te begeleiden. Vele Ambonnezen sloten zich aan en de stoet had veel bekijks. De leus Ambon moet vrij" was niet van de lucht. Vele malen verkeerde de thans 38-jarige heer C. Navis uit Delft tijdens de oorlog in le vensgevaar. Maar nooit voelde hij zich minder op zijn gemak dan gistermorgen in Amster dam, waar hij samen met Prins Bemhard op een klein houten podium stond voor het paleis op de Dam en wachtte op het défilé van keurig opgepoetste militairen. Een half uur tevoren had de Prins hem in het paleis tot ridder der vierde klasse in de Militaire Willems Orde ge slagen. De heer Navis was een van de velen die gisteren dap perheidsonderscheidingen ont vingen. Ex-president Truman had minder goede dag Oud-president Truman van de Ver. Staten heeft gisteren een niet zo goede dag gehad, maar zijn algemene toestand is bevredigend. Zondag jl. onderging Truman zoals gemeld een blindedarm- en galblaas operatie. HET WEERlN EUROPA ZUrlch Locarno Berlijn (Advertentie) MOSCHEE-KARPETTEN 130 x 220 92.50 200 x 300 189.— 225 x 325 240.— ZIET ONZE ETALAGE'S BULTHUIS-Botermarkt 23 2 S 20 0 24 3 22 0 WNW windstil windstil windstil Nu en dan regen Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen, maar later ook enkele verspreide opklaringen. Ma tige tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuidwest. Koel weer. (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur). 24.49 tot 16.48 i DAT de commissaris van de Koningin i Overijssel, ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren op Zaterdag 3 Juli 't open luchttheater te Hertme bij Borne zal ope- DAT op uitnodiging van het Neder landse Rode Kruis ongeveer 70 patiënten, die aan chronische ziekten lijden, een tocht maken met het salonvaartuig Kas teel Staverden, dat te Antwerpen is ge arriveerd. DAT de politie te Hoensbroek opspo ring verzoekt van de 16-jarige Wilhel- mina van der Veen. wonende Hoofd straat 42 aldaar, die op 20 Juni kerm.s wilde gaan vieren in Heerlen, maar sindsdien spoorloos is. DAT de nieuwe televisiestudio in het1 voormalige Vitus-gebouw te Bussum in Februari gereed zal zijn, en deze twee-1 zo groot wordt als de nu in gebruik zijnde studio Irene. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van t De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1