Meutue £eilactie GTtmmnt Eden bepleit een Locarnopact voor Zuidoost-Azië Maandag beginnen in Den Haag de Uniebesprekingen Veiligheidsraad zal morgen opnieuw bijeenkomen Wist L DONDERDAG 24 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abnnnementei Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening- 58936 Vijf en dertigste Jaargawg No 10072 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER J Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatoaiticti Is ghebtcvrn nvn tert In fegljenspott* Indrukwekkende plechtigheid VÓÓR HET VERTREK NAAR WASHINGTON Hij uit bezorgdheid ten aanzien van Korea en Indo-China 1UTINISTER EDEN heeft in het Britse Lagerhuis voorgesteld, een Zuid- 1*1 oost-Aziatisch defensie-systeem op te bouwen en tegelijkertijd non-aggressiepacten met de communisten te sluiten. „Ik hoop", aldus Eden. „dat wij een wederzijdse oplossing kunnen vinden, waaraan beide partijen kunnen deelnemen net zoiets als het Pact van Locamo dat wij ook een defensief verbond kunnen sluiten „zoiets als de N.A.V.O. in Europa". De toestand in Z.O.-Azië houdt risico's in voor uit breiding van de oorlog. Eden voegde hieraan toe: „Ik geloof, dat wij door de overhaaste vorming van een defensie-organisatie in het Verre Oos ten tegen te gaan, er toe bijgedragen heb ben, een situatie te scheppen waarin belde systemen (communisme en democratie) kunnen gedijen." De minister wees er nog maals op, dat het idee van een pact voor Zuidoost-Azië niet nieuw is: er is reeds jarenlang over gesproken. Het belang er van moet thans dan ook niet overdreven worden. Wel kan het werken als een veiligheidsklep voor de toekomst, rraar zeker geen onmiddellijk werkend wondermiddel. (Men weet, dat Eisenhower Foster Dulles daar totaal anders over denken. Red.). De toespeling van Eden op de mogelijk- eid van een Locarnopact voor Zuidoost- Azië loopt in grote lijnen parallel met de voorschriften van Churchill om een non- ;gressiepact aan het N.A.V.O.-verdrag verbinden, ten einde de mogelijke iwjetvrees voor een aanval van het her bewapende Duitsland te ontzenuwen. Aan het einde van zijn rede, werd Eden m alle kanten toegejuicht. Verscheidene Labourleden kwamen zelfs naar hem toe m hem de hand te drukken. Na Eden kwam de oppositieleider Attlee an het woord. Deze wees er op, dat China niet de plaats wordt gegeven, die het toekomt en dat communistisch China de Ver. Naties moet worden opgeno- n. Hij zeide te hopen, dat het bezoek 1 Churchill en Eden aan Washington ral leiden tot een bespreking te Londen t Churchill, Eisenhower en Malen kof, de Russische premier. Wat de reis Washington betreft, zij nog mede gedeeld, dat ook twee Britse atoomexperts zullen meegaan, hetgeen verwondering heeft gewekt. Het tête a tête" tussen Mendès-France en Tsioe Na afloop van het onderhoud, dat de Franse premier Mendès-France gisteren in Bern met zijn communistisch Chinese col lega Tsjoe Enlai had, verklaarde hij, dat de hoop gerechtvaardigd is, dat te Genève werkelijke vorderingen gemaakt kunnen worden. Mendès-France keerde direct naar Parijs terug Vernomen wordt, dat de premier nii instructies heeft verstrekt aan de Franse Amerika: als E.D.G. laait Duitsland tóch een souvereine staat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat het noodzakelijk zal zijn de metho den tot herstel van de souvereiniteit van Wes'.-Duitslar.d te bestuderen. a!s het EuroDese Defensieverdrag lED.G) niet spoedig bekrachtigd wordt. Deze mening van Dulles werd door het departement delegatie te Genève. Deze kunnen van (van Buitenlandse Zaken te Washington invloed zijn op de militaire besprekingen i gepubliceerd, nadat hij een ontmoeting het opperbevel van de strijdende1 had gehad met de Westduitse amibassa- partijen in Indo-China. Intussen werden! deur Heinz Krekeier. Tijdens dit onder- In Parijs twee leden van de M.R.P. (dehoud had de Westduitse ambassadeur de partij van Bidault) uit hun partij gezet, j aandacht van Dulles gevestigd op de omdat zij zitting hebben genomen in het jongste rede van Adenauer. In die rede kabinet van Mendès-France. 'had Adenauer verklaard, dat het Duitse In het Witte Huis bracht onderministervolk niet tot in het oneindige op het Bedell Smith verslag uit van de Geneefse herstel van zijn souvereiniteit kan wach- besprekingen. Hierover ontspon zich een ten. debat, waaraan werd deelgenomen door Aan een verslag van de A.N.P.-corres- de leiders van het Congres. Kort na de ponden', uit Bor.n ontlenen wij, dat Ade- vergadering in het Witte Huis kwam de nauer gisteren tweemaal de eis voor Nationale Veiligheidsraad bijeen. herstel van de Duitse souvereiniteit heeft Het rapport van Bedell Smith was vrij j h'erhaald. Volgens Reuter heeft de West pessimistisch en heeft geen nieuw lichtdu;;cC regering officieel het in het open- op het verloop van de Geneefse bespre- baar geuitc verzoek van Adenauer steur.d om Duitsland zijn souvereiniteit terug te geven. Zulks ongeacht het tijd-| stip, waarop het verdrag in zake de Europese Verdedigingsgemeenschap in werking treedt. Men weet, dat Frankrijk en Italië dit verdrag nog niet hebben bekrachtigd, ondanks de door Washington 'bij hrha- ling uitgeoefende druk. Tsjoe op weg naai New Delhi Reuter seinde hedenmorgen, dat de Chinese premier Tsjoe En-lai reeds uit Genève naar New Delhi vertrokken is. waar hij met de Indische premier Nehroe gaat confereren over de mislukking van het beraad over Korea te Genève. het probleem-Indo-China. het Z.O. Aziatische Defensie verdrag en de toelating van Rood China tot de V.N. Tsjoe, vergezeld door een staf van 16 medewerkers, maakt de reis in een spe ciaal voor dit doel overgekomen. Indische ..Constellation". Minister Soenarjo en Yamin aangekomen Geen bevestiging van bericht, dat Indonesië de schulden zou willen veranderen Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakarta zijn gisteravond op Schip hol twee Indonesische ministers aangekomen, die in ons land besprlkingen komen voeren over een wijziging in de unieverhouding tussen Nederland en Indonesië. Het zijn de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soenarjo, die als voorzitter van een voor deze conferentie gevormde de legatie zal optreden en de minister van Onderwijs, mr. Mohammed Yamin. In een korte verklaring aan de pers Indonesische regering de kwestie Nt zeide minister Soenarjo. dat het doel van de Indonesische regering is te ko- tot betere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, hetgeen kan worden bereikt door afschaffing van de unieband en vervanging daarvan door normale internationale betrekkingen. „Indonesië wil niet gebonden zijn door een politieke band. zoals thans het geval is", voegde mr. Soenarjo hieraan de nadruk op leggend, dat dit de zowel van de Indonesische rege ring als van het gehele Indonesische volk. De minister zeide: „Wij hopen ernstig dat de kwestie van de unie op deze con ferentie zal kunnen worden beslist. De komende ontmoeting hiertoe zal de laat- Mr Soenarjo zeide te hopen, dat de conferentie, die Maandag as. in Den Haag begint, niet lang zal duren. Mr Soenarjo legde er de nadruk op, dat er geen verschil van mening onder de le den van het Indonesische kabinet be staat over het feit, dat de Unie met goed keuring van beide landen moet worden afgeschaft. De Indonesische minister Voor het voeren van besprekin gen over de opheffing van de Nederlands-Indonesische unie arriveerden gisteravond op Schiphol twee Indonesische mi nisters. Links de heer Soenarjo, minister van Buitenl. Zaken, rechts de heer Yamin (Onder wijs). Paul de Groot krijgt zijn paspoort Maar het onderzoek duurt soms onredelijk lang Het is niet de bedoeling, de paspoor ten te weigeren die aangevraagd zijn door het communistische Tweede-Kamer lid P. de Groot en de secretaris va Eenheidsvakcentrale B. Brandsen, heeft minister Luns op schriftelijke gen van het Tweede-Kamerlid Wagenaar (comm.) geantwoord. De aangevraagde paspoorten 1 <>P het tijdstip waarop de vragen den gesteld, nog niet verstrekt, aangezien het onderzoek, dat bij elke paspoortaan- vraag wordt ingesteld, nog niet gesloten. De regering is echter deel dat het onderzoek in sommige ge vallen onredelijk lang duurt. Dit zal der de aandacht van de in eerste instantie verantwoordelijke autoriteiten worden gebracht. Prins Bemhard ontving Peruviaanse minister Prins Bernhard heeft gisteren op het paleis Soestdijk de Peruviaanse minister van Landbouw, ir Leon, ontvangen die een bezoek aan Nederland brengt. De Prins onderhield zich geruime tijd de minister, die zijn gastheer een bood schap van de president van Peru geschenk aanbood. Bij de ontvangst was de Peruviaanse gezant heer Humberto Fernandez Davila Guinea op de komende uniebespreking in te snijden. Mr Soenarjo weigerde een verklaring af te leggen over de berichten uit Dja karta, volgens welke Indonesië een ver mindering van de op de Ronde Tafel- Conferentie overgenohien schulden zou Nieuwe mijnenvegers naar Den Helder Morgen of overmorgen zullen de mijnenvegers Brummen, Breukelen.l Brielle en Bruinisse, die als gevolg van het wederzijdse defensieve hulpverle ningsprogramma door de regering van de Verenigde Staten beschikbaar worden ge steld voor de Koninkliike Marine, in Den Helder aankomen. Deze vier schepen maken deel uit van een serie van 14. waarvan er 5 reeds eerder in Nederland aankwamen, nl. de Beemster. Bedum, Bolsward, Borculo en Borne. De .5 overige ion, de Beilen. Blaricum, Breskens, Boxtel on Brouwershaven, bevinden zich thans nog in de Verenigde Staten. Op 12 Juli zal het fregat Wolf uit de Verenigde Staten in Den Helder aan komen. Dit is het eerste van een serie 7 fregatten met roofdiernamen. De Wolf zal na aankomst gaan varen als Isserij politiekruiser. Geleider van bijlende hond nog niet vervolgd Fr Is nog steeds geen vervolging inge steld tegen het lid van de hondenbrigade der Amsterdamse politie, wiens dier. zoals wij hebben gemeld, onlangs een verki overtreedster ernstig, letsel heeft toege bracht. Burgemeester d'Allly deelde tijdens de jongste raadsvergadering mede, dat hij vooralsnog geen reden aanwezig acht, om tot vervolging over tc gaan, zulks nadat hij een bespreking heeft ge had met de minister van Justitie. Guatemala in de branding Onbekende vliegtuigen bombardeerden A-kanonnen nemen deel aan Battle Royal Van Amerika geleende atoomkanonnen zullen worden ingeschakeld bij de grote manoeuvres Battle Royal waar aan van 12 tot 28 September 140.000 Geallieerde soldaten zullen deelnemen. Aldus heeft generaal Sir Riohard Gale, de commandant van het Britse Rijnleger (de Noordelijke groep van de NAVO) te Bonn verklaard. Aan de manoeuvres die ten doel heb ben, de „New Look" of atoomstrategie op zijn practisohe waarde te onderzoeken, nemen Nederlandse, Britse, Belgische en Canadese troepen deel. De samenwerking tussen deze landen noemde Sir Richard „een bewonderenswaardig succes". Voor de integratie van het hoofdkwartier (dat wordt overgeplaatst naar de linkeroever van de Rijn. zulks uit strategische over wegingen) is tweetaligheid van de niet Britse of Canadese officieren beslist noodzakelijk, meende de Britse generaal. Dorp geveild Het dorp Chenies in Bucking hamshire. een van de drukst be zochte plaatsen in Engeland, is vandaag in zeven minuten tjjds ge veild voor de somma van 1.820.000 gulden. Het dorp was te koop aongebo- den om uit de opbrengst een deel van de successie-rechten te kun nen betalen op de nalatenschap van de hertog van Bedford, de eige naar van het dorp. De hertog wera in October van het vorig jaar ge- door door een per ongeluk afge gaan schot uit een jachtgeweer. De koper van het dorp was be „Metropolitain Railway Country Estates Ltd." Ouden van dagen uit Breukelen, Fijnaart en Gramsbergen werden gisteren door H.M. de Koningin op Soestdijk ontvangen. Tijdens de ont vangst kwamen de prinsesjes Margriet en Marijke juist uit school. Op de foto ziet men hoe Marijke kennis maakt met de 86-jarige weduwe Ewijk uit Fijnaart. D* vier steden in Honduras |E VEILIGHEIDSRAAD zal morgen opnieuw vergaderen over de kwes- tie-Guatemala, aldus het persbureau A.F.P. uit New Y6rk. De Midden- Amerikaanse staten Honduras en Nicaragua hebben zich op hun beurt tot de Ver. Naties gewend met een krachtig protest inzake bomaanvallen, welke een Guatemalans vliegtuig zou hebben gedaan. De Veiligheidsraad komt dus bijeen, ondanks het feit, dat de Amerikaan Cabot Lodge het bestaande conflict qualificeert als een ..binnenlandse aangelegenheid", een kwestie die door de ïnter-Amerikaanse Vredesconferentie behandeld moet worden. Gisteren werd in de Hondurese hoofd stad Tegucigalpa vernomen, dat onbeken de vliegtuigen vier, nabij de grens met Guatemala gelegen Hondurese steden, hebben gebombardeerd. Dit beritht is af komstig van Reuter. Voorts blijven de be richten elkaar tegenspreken, zoals vanaf het begin van de gevechten in Guatemala het geval is geweest. „Radio-Bevrijding" dus een nieuwsbron van rebellen, kondig de aan, dat een algeheel offensief te land en in de lucht op alle fronten is Ingezet. Drie colonnes van de opstandelingen, onder bevel van kolonel Armas, rukken van het Noorden, Oosten en Zuiden naar de hoofdstad op. Maar wat zegt het com- muniaué van de wettige regering? „De binnendringers zijn op de vlucht gejaagd en velen hebben zich zonder slag of stoot overgegeven." In de New York Post wordt gesuggereerd, dat de inval in Guatemala was beraamd door bannelingen en Ameri kaanse zakenkringen. zulks met steun van de regering-Eisenhower. Een aantal Ame-j personen, die vóór het gebouw rikanen zouden agenten zijn van de een-1 medische faculteit was samengestroomd. verscheidene duizenden studenten professoren bevonden zich in het gebouw voegt A.P. hieraan toeJ in Guatemala, waar de prijzen van levens middelen sterk gestegen zijn. Het Inter nationale Rode Kruis heeft Guatemala zijn diensten aangeboden. In het Argentijnse Huis van Afgevaa: digden heeft het Peronistische blok, dat over 90 procent van de zetels beschikt, een resolutie ingediend. Hierin worden de parlementen van de Amerikaanse staten uitgenodigd maatregelen te treffen prompt in Guatemala de rust te herstel len, opdat dit land zich in vrijheid kan ontwikkelen. De Hondurese politie heeft in de hoofd stad Tegoecigalpa het vuur geopend op een volksmenigte. De demonstratie werd gehouden ter ondersteuning van de Gua- temalaanse regering. De demonstranten betoogden, dat Honduras de rebellenlei der kolonel Armas had moeten beletten Guatemala binnen te dringen. De politie opende het vuur op een menigte trale geheime dienst, waarvan Allan Dul les, de broer van Foster Dulles, dus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, aan het hoofd staat. Voorts verluidt, dat er inflatie heerst Ere-promotie L. Neher op 20 September De erepromotie van de directeur-gene raal der P.T.T., de heer L. Neher. aan de Technische Hogeschool te Delft is in prin cipe vastgesteld op Maandag 20 Septem ber. tijdens een buitengewone vergade ring van de Senaat der T.H. in de Wester- kerk te Delft. Twee doden op overweg bij Dalfsen Op de onbewaakte overweg bij kasteel Rechteren in Overijssel is gisteravond een scooter gegrepen door de trein Dalfsen— Zwolle. De berijder van de scooter, de 34-jarige kellner M. C. A- Claassen en de duo-rijdster, de 32-jarige mej. C. van der Gunt. beiden uit Wageningen afkomstig, werden op slag gedood. Geneviève de Galard naar Amerika De Franse verpleegster Geneviève de Galard, ook wel genoemd „de engel van Dien Bien Phoe", wordt midden Juli vooi een bezoek van drie weken in de Ver. Staten verwacht. Zij is hiertoe officieel Den Haag dê I door het Amerikaanse Congres uitgeno- 1 digd, meldt Reuter. DAT gistermiddag op de heühaven te Rotterdam de heren S. de Mul, hoofd ambtenaar van Schiphol cn^ ir M. P Blaauw, hoofdingenieur van Publieke Werken te Amsterdam zijn gearriveerd, deel van het Sabena-helicopter- net hebben afgereisd om de mogelijkhe den te bestuderen van een heliport te Amsterdam. DAT een Amsterdamse delegatie van vertegenwoordigers uit handel, scheepvaart en industrie gisteren is ver trokken naar het Ruhrgebied voor een driedaags bezoek aan Dortmund, Solin gen en Remscheid. DAT B. en W. van Oss ten N.O. van die plaats een industriehaven wensen aar te leggen met een sluisvrije kanaalver binding van 3li km naar de Maas nabij het dorp Macharen gemeente Megen». n van Rotterdam gisteren het ziekenhuis Dijkzigt ondershands hebben aanbesteed en de Aannemingsmaatschappij De Kondor te Rotterdam met een bedrag van f 4.691.000 de laagste inschrüfster was. DAT de historische tentoonstelling, ge titeld „Zeven eeuwen Alkmaar" Maan dagavond 19 Juli om 19 uur wordt ge opend. DAT het volgende maand 600 Jaar ge-1 DAT B. c leden ls. sinds Jan van Arkel, bisschop de afbouw Utrecht, aan Vollenhove stadsrech ten verleende en dit feit in de week van 12-17 Juli feestelijk wordt herdacht. DAT B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad voorstellen f 1000 te ver strekken als bijdrage voor het in Den Haag te plaatsen gedenkteken van dr Plesman. DAT de Haarlemse rechtbank Slaven- burgs Bank In haar eis tot levering van het hotelcomplex Grand Hotel Funckler te Haarlem wegens beweerde aankoop yan dat perceel ter vestiging van een bijkantoor, niet ontvankelijk heeft ver klaard. DAT prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid, van morgen te Arnhem het streeklabora- j speet torium van het gemeenteziekenhuis al-1 daar heeft geopend, waar onderzoekin-1 DAT er op 7 Juli in Utrecht gen worden verricht met betrekking tot zondere Jaarmarkt wordt gehouden, opsporing van besmet-waaraan een standw I w'ordt verbonden. DAT van de scheepswerf Volharding te Wartena (Fr.) de voor rekening de sleepdienst A. Koomen te Rotterdam gebouwde riviersleepboot Marco te water is gelaten. DAT de gemeenteraad van Ermelo be sloten heeft vooral ten behoeve van hei toerisme tot het aanleggen van een wa terleiding in de kernen Nunspeet. El- Ermelo. bU- Er is een hechte band tussen de familieleden van president Eisenhower. Van tijd tot tijd komt men dan ook gezellig bij- e€h. Op de foto ziet mten, van links naar rechts, majoor en mevrouw John Eisenhower zoon en schoondochter van de president), mevrouw Mamie Eisenhower en haar moeder, mevrouw John S. Doud. Op de voorste rij staan de kinderen van Ike's zoon. Het zijn Susan (2 jaar), Barbara Anne (4 j.) en Eisenhowers trots, zijn kleinzoon David, 6 jaar oud India breekt met Zuid-Afrika De regering van India heeft uit pro test tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse oremier Malan besloten, het Indiase Hoge Commissariaat in Jo hannesburg te sluiten. Door de apart heidspolitiek worden ook de in Zuid- Airika wonende Indiërs getroffen. HET WEERIN EUROPA Dodelijk ongeluk bij staatsmijn Emma De 28-jarige handlanger L. Beerendonk uit Hoensbroek is gisteren op de losvloer van Staatsman Emma tussen een steen wipper en een mijnwagen bekneld ge raakt en op slag gedood. De man was ge huwd, maar had geen kinderen. Helicopterdienst van Sabena op Londen De Belgische luchtvaartmij. Sabena zal binnenkort een helicopterdienst op Lon den openen. De afstand Brussel-Londen wordt in twee uur en drie kwartier af- s WKW l WNW windstil WNW windstil ONO ONO 0 26 0 34 0 Westelijke wind Het K-N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land tijde lijk enige lichte regen of motregen. Overwegend ma tige Westelijke wind. We;mg verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen t# ZON EN MAAN Vrijdag: zon van 4.20 tot 21.04 uur; maan ^an 24127 tot 15,22 uur. Op 30 Juni N.M. HET N0ET EN HET KAN En we gaan door. Hier volgt weer een lijst van goede gevers, die via giro 58936 van de Nieuwe Leidsche Courant of via het intekenbiljet HUN antwoord gaven op 092 ROEPT U! OVER. D. B. v. d. G. te Kr. a. d. L. 2.50, G. Z. te G. 2.50, Mej. M. W. te VI. f 1.—, A. M. te G. 1.— ,een abonné 2.—. M. B. Z. te L. 2.50, P. K. te L. 1.—. J. O. L. te O. 5.J. E. tc W. 1.—, M. de P. te A. 5.—, P. J. K. te S. 1.—, J. B. te K. a. Z. 5.—, G. den H. te R. 10.—, A. V. te A. d. d. R. 5.—, Mevr. M. F.-S. te S. 5.—, C. S. te A. 2.—, J. M. te L. 2.—, D. P. te K. a. Z. 5.—, J. J. v. S. te O. ƒ2.50, G. G. v. d. B. te S. 2.50. J. W. v. O. te K. a. d. R. f 10.—, M. P. te S. 10.—, J. M. te D. H. 5.—. M. H. H. te D. H. 1.—, Ir J. v. B. te D. H. 2.—. Mej. C. H. J. te D. H. ƒ2.—, M. K. te D. H. k—, N. J. R.-R. te D. H. 5.—. H. C. S.-v. R. te D. H. ƒ5.—, H. J. A. v D. te D. H. ƒ2.50, P. H. V. te D. H. 1.50, J. K.-B. te D. H. ƒ5.—. G. L. te D. 1.—. H. A. G. te W. A. 1.—, B. v. E. te D. 2.50, v. A. te L. 1.—. C. D. te S. 2.50, N.N. 1—, Zr. de G. te D. H. 2.50, N.N. 3.—, A. Th. v. d. W. te D. H. 2.50, L. d. K. te D. H. ƒ5.—, Mej. T. J. J. te D. H. 1.—, A. v. d. B.-G. te D. H. 2.50, J. C. v. T.-P. te D. H. 1.—, A. v. d. W. te W. ƒ2.—, Mej. J. W. V. te D. H. 10.—, Mej. D. D. te D. H. 1.50, Ds J. R. te H. 5.—. S. te L. ƒ2.—. J. L. te K. a. Z. f 10.—, J. D. R. tc K. 5.—, G. d. K. te A. a. d. R. 1.—. Wed. G. de G.- v. M. te O. 2.50. G. H.-v. L. te S. 2.Fam. R. te R. 3.50, Oom Han f 1.—, G. 1.—. V. 2.—, C. v. D. te T. A. 5.—. P. v. d. M. te L. 1.50, J. B. te S. 12.50, N.N. 1.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1