Veertigduizend mensen togen naar Olympisch Stadion Het enige wachtwoord is: altijd evangeliseren Boodschap voor iedereen „Ik ben elke dag gehandicapt door gebrek aan kennis...." Bijbelse oproep: Kiest u heden wie gij dienen zult NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 JUNI 1954 Nederland weet nu, wie Billy Graham is T\E AVONDZON staat nog laag boven de hoofdstad. Lange rijen bussen en auto's banen zich een iveg door de stra ten en zij hebben alle één doel: het Olympisch Sta dionnaar Billy Graham, de beroemde Amerikaanse evangelist, zal spreken. Al straten ver in Zuid vangt de Amsterdamse Verkeers politie de stroom voertui gen op de gehele omge ving van het Stadionplein is bezet met auto's en mo torfietsen, rijwielen en bus sen. Bussen uit Wilder- vank, uit Almelo, uit Rot terdam en Alkmaar. En door toegangshekken, die anders alleen de sportlief hebbers doorlatendeint nu een menigtemensen binnen, die jong of oud allen komen voor die langverbeide gebeurtenis: Billy Graham spreekt. Al om zes uur vulden de ge weldige tribunes zich met mensen, Vijf-en-vijftig duizend plaatsen biedt het Stadion veertig dui zend waren er al ver voor half acht bezet. Aan de loketten kreeg ieder een gratis kaart, rond en onder de betonnen tribunes was het een gekrioel van mensen, die hun vak en hun plSats zochten. En de aanleiding tot dit alles: een jongeman uit Amerika, die 's mid dags uit Kopenhagen met een vliegtuig op Schiphol landde en die vandaag weer op weg is naar Frankfort, een jongeman, die overal "waar hij spreekt, grote '.mensenmenigten op de been weet te brengen en te stichten met zijn klare, kinderlijk eenvoudige taal. Aardige ontvangst Op het vliegveld Schiphol sprak hij al met de journalisten in de Ronde Lutherse Kerk aan het Singel te Am sterdam sprak hij op een bijeenkomst met predikanten en kerkelijke werkers in het Victoriahotel ontving hij de| journalisten op een grote persconferentie. En op de avond van deze vermoeiende dag, gisteravond om acht uur, verscheen hij fris en bezield op het eenvoudige podium op het voetbalveld v Stadion om daar in korte rake zijn boodschap te brengen, om daar met pakkende woorden honderden van de tribunes aan de voet van zijn podium te noden, om daar met gebogen hoofd samen hardop te bidden, M EDERLAND weet nu wie Billy Gra- ham is. Een jongeman, evenals zijn medewerkers, die met hem het K.L.M.- vliegtuig uit Kopenhagen verlieten, ge tooid met een rode anjer. Hij had een vermoeide trek op zijn gezicht en hij scheen zo op het oog alleen maar een aardige, knappe man In het stations gebouw had hij weinig moeite met de douane. Een kort gesprek: „Ik vind het prettig om hier te zijn; het is een aar dige ontvangst" en daarna waren we. in twintig auto's met hem op weg naar Amsterdam. Onderweg passeerden we het stadion. ..Ziet er aardig uit" zei Billy. Er ston den vlaggen op en de eerste autobussen reden al aan. Hij hoorde enkele bijzon derheden. Hoe een Rotterdamse firma duizenden blikken schonk om er in te collecteren. Hoe Amsterdamse zakenlie den in twee dagen zich garant stelden voor een bedrag van 16.000 en zo de actie mogelijk hielpen maken. Hoe de aandeelhouders van het Stadion er op gestaan hadden, deze avond zelf hun plaatsen in te nemen. Om kwart over vier kwam hij in de Ronde Lutherse Kerk aan het Singel in Amsterdam aan. De grote schare do- rainee's. kerkelijke werkers, evangelis ten en andere arbeiders in het Evangelie, waren er juist aan het zingen. Dat deden ze eigenlijk van het moment, dat de deuren geopend werden. Cor Kee bespeelde het orgel. En onder het gezang kwam Billy Graham, vrijwel onopgemerkt de kerk binnen. Als de fotografen hun batterijen niet op hem gericht hadden, had iedereen hem voor een ander aangezien. Ds. .1 J. Buskes Jr. stond juist op de kansel. Hij las de brief san de Efeziërs en sprak enkele zinnen in het Engels ter begroeting. En dan betreedt Billy Graham de kan sel. en dan spreekt hij de bprechte woor den. die wij elders op deze pagina in een apart artikel weergeven. Majoor L. Nijman van het Leger des Heils Hoofd kwartier in Amsterdam vertaalt elke paar woorden in goed Nederlands en op een fabelachtig juiste en enthousiaste wijze. Hij raakt in vuur, hoe langer Graham spreekt, hij is ook in gebaar en mimiek de perfecte echo van deze bezielde woorden. Het liep tegen acht uur. Door de tourniquets en de hekken, langs de loketten en de portiers stroomden de mensen naar binnen. Eenvoudige mensen veelal, die van hun leven misschien nog maar weinig in Amsterdam, en helemaal niet in het Stadion geweest waren. Aan de ingang kregen zij een kaart in de handen gedrukt, met een letter er op. die hun zitplaats-sectie aangaf. En toch nioesfen ze nog veel vragen aan de portiers. „Waar moet ik zitten, waar moet ik naartoe...?" En wat zeggen de portiers? ..Het zijn makkelijke mensen, meneer, ze zijn allemaal zo vrolijk en zo gewillig, ze zijn helemaal niet lastig. Zij zijn anders dan het publiek, dat we hier normaal hebben -M- Iedcreeji heeft zo zijn plaats gevonden. Er wi?rdt nog wat opgeschikt, er wordt gewisseld en verhuisd. Men zingt, men is in spanning. Dan rijden er wat invalidewagentjes de wielerbaan op en ze vinden een plaats voor de eretribune, op een lege plek voor de eerste rijen. Een jongeman, die door zijn vriend de tekst van de te zingen liederen moet worden voorgehouden, een oudere man, die niet zingt en niet kijkt die alleen maar met het hoofd in de handen luistert van het eerste tot het laatste woord. Invaliden, die zich niet zo gemakkelijk kunnen ver plaatsen als wij, gezonde ménsen, maar die ook gekomen zijn voor de boodschap, die voor iedereen is. DUIZENDEN waren het Amsterdamse Stadion in de ban van de woorden van dr. eenvoudig, maar doordringend de oude Boodschap bracht. lilly Graham, die Een geheim dion, waar tienduizenden in fleurige kledij van de tribunes veelkleurige vlakken maken, waar arm en rijk, jong cn oud naast elkander zit, waar oud en jong, arm cn rijk ook later, op Billy Grahams eerste oproep: Staat allen op, die voor Christus kiest!, als een man oprijst van de banken en stoelen. Doodstil is het in het Stadion, als bijna allen staan, het hoofd ge bogen. Dan komt zijn tweede oproep: Kom naar voren! En honderden stro- Wen de tribunes af. gebaren en dan hoor je zijn warme, lage stem. En dan weet je. aat zi^n genum het feit is. dat hij geen geheim heeft. Het is alles zo eenvoudig, hij maakt alles duidelijk met zulke simpele voorbeelden. En het andere geheinv de eensgezind heid, die hij om zich heen weet te schep pen. Als dc mensen zingen, als het korps samengesteld uit de Leger des Heils- korpsen van Amsterdam cn Haarlem en het Nationale korps speelt, cn als het koor van 2200 - zangers en zangeres sen zingt, komt het cpmité van ontvangst over de grasmat naar het podium ge lopen. Ds. Buskes van Amsterdam, ds P' Lugtigheid van Den Haag, ds. P. J. Mietes en ds. H. U. Buitink van Am sterdam en ds. T. B. van Houten van Aalsmeer. Zij nemen op het podium plaats en dan gaan veler ogen naar de ingang onder de Marathon-tribune. Daar zal Billy Graham binnenkomen daar zal ook zijn team. de werkers en mede- erkers. die hij om zich heen verzameld heeft, zijn entree maken. En dan komt hij. en dan stapt hij naar e voorste rij stoelen op het podium. Een gewone man in een gewone jas. die ook niets liever wil zijn. dan een ge woon mens. met de boodschap die ïedcr- de zijne moet maken, ondzon schijnt nog op de boven ste rand van de tribunes als ds. J. J Buskes Jr. het woord neemt. Hij spreektj uit naam van het Interkerkelijk Billy iGeorge Beverly Shea tot ieders Graham Comité een woord van welkom wondering het Nederlandse lied „Heer wijst op het speciale van deze avond: ik hoor van rijke zegen. TÏ7 AT IS EVANGELISATIE en hoe moet die geschieden? Een belangrijke vraag, waarover in allerlei kringen al heel wat is gesproken en nagedacht. Er zijn ook vele manieren. Die van Billy Graham is er één van, een interesante overigens, al zegt hij zelf, dat hij een nog veel betere methode kent: die van het huis bezoek door de kerkleden zelf. Want waarofn zouden wij alles aan de dominees overlaten? Billy Graham sprak voor de duizenden theologen en kerkelijke werkers, i Ronde Lutherse Kerk verzameld, boodschap, die elke Zondag in de kerk gehoord wordt. De kerk. zo zegt hij. heeft de opdracht om te evangeliseren. Een kerk die leeft, evangeliseert. Wat is evangeliseren? Sympathiek vond Graham de definitie van de Wereldraad van Kerken: Evangeliseren is Christus bekend maken aan de mensen, dat ieder- QNDER leiding van mr. Cliff Barrows, de dirigent van het Billy Graham-team, klonk daar in dat Stadion de zang van de duizenden: „Ik heb geloofd en daarom zing ik het Stadion. het Evangelie Programma E n J_j gr 5 niets ..Amerikaans" a Dan heeft Billy Graham gesproken idan zijn de honderden om het podium verzameld geweest. En dan gaan de eer sten naar huis de tribunes stromen langzaam leeg. de bijeenkomst is afge lopen. En men loopt daar op het en ook ron^ ^et Stadion Op de persconferentie vroeg men Billy Graham naar „zijn geheim", de sleutel van zijn succes. Hij zei net niet te weten. Maar dan hoor je hem spreken in dit volle stadion dan zie je zijn sobere louter blijde ,_lgezichten. Er is seen mens, die niet iets van Grahams blijdschap en klaarheid heeft weten te vangen in zijn hart. er niet met een melodie het hart naar huis gaat. De autobussen kiezen hun uitvalsweg o„. de te houden" col-maar huis de lange file auto-s begint die het bekende liturgische ge- te rijden. Fietsen, motoren en trams bed voor de collecte spreekt. „Het is alles zij dragen de duizenden, de tienduizen- van U en wij geven het als uit Uwe'den naar huis. Billy Graham sprak in HandHonderden collectanten met Holland. Eén dag en honderden gaven blikken dozen gaan rond. cn geven deze door hun opstaan en hun naderkomen bussen van rij tot rij. Guldens, ticntjeslte kennen, dat zij voor Christus gekozen en "dubbeltjes, een ieder geeft wat hij I hadden. geen gedwongen vrolijkheid, menzang en muziek van het korps, het,, koor zingt en George Beverly Shea, de P' bekende bariton zingt voor de micro- - gee" mens. die niet i foon ,.I "d rather have Jesus". Dan spreekt ds. Lugtigheid. die aandringt opi een milde gift •--» jg lecte i Persconferentie in Victoriahotel ft'. WWHZ- KORTE, EENVOUDIGE TOESPRAAK In het rustige Victoria Hotel te Am sterdam verzamelt Billy Graham dan groot aantal journalisten van kranten van alle politieke en religi- ize richtingen om zich heen. Rustig raak, sympathiek spreekt hij en antwoordt hij op alle vragen. KIEST U HEDEN wie gij dienen zult! Deze vraag, eenmaal door Mozes aan de kinde- iraëls gesteld, kwam gisteravond in het Stadion te Amsterdam opnieuw tot de tiendui zenden. Want dat was het, wat Billy Graham vroeg: een beslissing, ja of neen tot Christus. Een korte preek, op de man af, naar aan leiding van de pericoop uit Markus 10, de geschiedenis van de rijke jongeling, die tot lezus kwam met de belanrijke vraag:;; Wat moet ik doen om het eeuwige leven te beërven? Billy Graham trok in z\jn toespraak vergelijking tussen deze bijbelse geschiedenis en de samenkomst in het Stadion. Velen volgden Jezus uit nieuws gierigheid. Maar er zijn ook zielen, die hongeren, Velen zoeken tevergeefs het geluk, al zijn zij nog zo rijk. De dingen van de wereld zullen geen bevredi ging geven. En de jongeling in het bijbel verhaal vroeg naar het eeuwige leven. Hij kwam aan het goede adres: geen probleem ter wereld of Jezus Christus kan het oplossen. De jongeman kwam ook op de goede manier: hij viel op de knieën in ver ootmoediging. Ge kunt nooit tot Christus komen als ge uw zonden niet belijdt *7IJN wij dan zulke zondige mensen? We leven toch fatsoenlijk? zegt u misschien. Maar de Bijbel zegt: allen hebben gezondigd. Wjj hebben dc wet van God overtreden en ik en allemaal gebroken wet brengt de straf mee. Dat eist Gods recht. God is de God van Liefde, en Hij heeft allen lief, 't komt er niet op aan hoe slecht u bent. Maar Hij is ook rechtvaardig en heilig en rein. En ieder mens in dit stadion heeft de wet gebroken. Iedereen staat onder het oordeel van 'de dood. Niet alleen van de natuurlijke dood. maar ook van de geestelijke dood: de scheiding van God, waardoor geestelijk blind bent en niets van de Bijbel be grijpt: en ten slotte ook van de eeuwige dood, ge- de zonde. Als ge uw zonden niet beleden rw leven niet aan Christus hebt gegeven. r ziel gebannen uit de tegenwoordigheid volg 1 hebt wordt Gods! Een gouden tijd hij is bewogen om al die mensenzielen. „De Geest van God komt vanavond tot u. Duizenden hebben voor ii gebeden. Dit is een gouden tyd om uw leven aan God te geven. Ontloopt het verschrikkelijke gevaar, uw hart te verharden! Onderwerpt u, het is dringend!" De rijke jongeling vervolgt Graham komt ook tot Jezus met de juiste vraag: „Wat moet ik doen?" Hoe kan ik Christus kennen? Dan moet u naaf de voet van het kruis. Jezus heeft voor u, ook voor u, de geestelijke, natuurlijke cn eeuwige dood ondergaan. Vóór u vergiffenis kunt krijgen, moet ge tot het kruis komen. Dan komt Hij in uw hart binnen én maakt een nieuwe mens van u. De jongeman uit het Bijbelverhaal kreeg ook het juiste antwoord: doe belijdenis van uw zonden, wendt u van de zonde af. Ja, het kost wat, Christus te volgen! U moet uw levenshouding veranderen. U moet Christus volgen. U moet bijbellezen en bidden. U moet trouw naar de kerk gaan. Honderden traden toe voor een beslissing voor Christus Sommige mensen denken dat je als christen een lang gezicht behoort te trekken en nooit mag la chen. Maar dat is helemaal niet waar. De Bijbel leert: het is een vreugde in je leven, en een lied in het hart! GRAHAM komt tot het einde van zijn toespraak. De rijke jongeling uit het Markus-evangelie gaat met zijn vraag naar het juiste adres. De vraag was goed, de houding was goed, het antwoord was goedmaar dc jongeling dééd verkeerd! Hij wilde wel een déél geven, maar toen Jezus alles eiste, trok hij zich terug. Volgt dit voorbeeld niet! Niemand heeft ooit het aanbod van Christus ver worpen eri is er gelukkig mee geweest: doch niemand heeft ooit dit aanbod aanvaard en is er niet geluk kig mee geworden. Kiest u heden wie gij dienen zult! riep Mozes eenmaal uit. En thans, vier duizend jaar later in Amsterdam, vraag ik u op dezelfde manier, een keus te doen. Wie wil Christus per soonlek kiezen en volgen en zyn leven aan Hem geven? Met grote ernst brengt Billy Graham dit naar voren. Hjj is nuchter en glashelder en zyn voor beelden grüpt hjj uit het alledaagse leven. Maar .edigt En dan komen ze weldra. En Graham ien aan. Rustig en eenvoudig, zonder enig pathos, naar met aandrang: „You come!" En van de tri bunes rUzen ze op,, de mannen cn vrouwen, ouderen en jonge mensen, en tientallen gidsen geleiden hen door het enorme stadion naar het podium, waar Graham en z.jjii medewerkers hem opwachten. Gra ham wekt de aanwez.igen op, te hidden zoals zy nog nooit gedaan hebben, opdat deze mensen een werkeiyke beslissing voor Christus mogen nemen. Spontaan klinken dan opeens liederen van de tribunes. Het bekende Youth-for-Christ lied: „Daar is kracht, kracht, wonderbare kracht in het bloed van het LamDe zang wordt overgenomen door weer andere tribunes, en het muziekkorps vindt de begeleiding zomaar. En wannneer dan eindelijk allen verzameld zijn voor het podium, spreekt Graham hen toe. „Ge wenst dat Christus uw Meester zal zfo'n, dat Hij al uw zonden zal vergeven, dat ge eenmaal naar de hemel gaat: Ge neemt Hem aan als uw Redder en stelt al uw vertrouwen in Hem? Dan moet u verschillende dingen gaan doen. U moet in de eerste plaats berouw hebben. De Heilige Geest wil u helpen. Be lijdt dat ge een zondaar sflt. Neemt Jezus Christus aan, nü, niet met een verstands-, geloof, maar buigt uw hart en wil naar God. U moet staan en rusten op Christus. En dan ook Christus volgen. Wilt u dat, uzelf verloochenen? Steekt uw handen op, ■~i wie dat wilt. En buigt uw hoofd, dan zullen wy bidden. Slechts een hegin En na dit ontroerende ogenblik, na het gebed waarin de tolk, majoor L. Nijman, is voorgegaan, geeft Graham instructies. Want deze avond is slechts een begin. U moet elke dag de Bijbel lezen, als dagelijks voedsel voor uw ziel. U moet bidden, en u moet getuigen van Christus, door uw houding in uw gewone leven, én door uw vrienden van Hem te vertellen. Als u van iemand houdt, wilt u dat wel aari iedereen vertellen! En dan: ga naar de kerk en doe daar uw werk, omdat God het vraagt! Nog enkele woorden richt Graham dan tot de menigte. Een krachtige oproep, simpel, maar tref fend: Ga Zondag allemaal naar de kerk! Laten de kerken van Nederland vol zyn. U moet dit heerlijke uur meenemen naar de kerk. Opdat er een geeste- ïyk ontwaken zal komen in iedere kerk van Nederland! gevoel kreeg, dat hij „wat anders" moest gaan doen en dat andere was: het Evangelie dienen. Het heeft hem alleen maar gelukkig gemaakt. Het was trouwens een heel eenvoudige roeping. Het succes van zijn optreden? Daar staat hij zelf verstomd van. Hij vindt zich namelijk een slecht predi- en hij wordt elke dag gehandicapt door het tekort aan theologische scho ling. Want hij staat niet op het stand punt van hen, die menen, dal een dominee beter is, naarmate hij minder weet. Integendeel, een predikant moet <eel weten en Billy wilde, dat hij het over kon doen, zijn studie, die zich thans op anthropologisch gebied be woog. Hoe hij dan doktor is? Ja. vraagt u hem dat niet. Zeker niet uit verdienste. Eenmaal heeft men hem eredoctor ge maakt. En verder noemt iedereen hem doctor. Maar een echte doctor in dc theologie? Neen, dat is hij niet, zegt hij spijtig. Of hij het vol kan houden, dit reizen en trekken, spreken en strijden? „Ik vrees, dat het moet", zegt hij. Wat dat betreft koestert hij geen verwachtingen. De Meester roept hem en hij heeft al leen maar te komen, zoals elk mens. De boodschap is elke avond anders en verschilt landelijk. Amerika heeft be hoefte aan de boodschap van zonde, oordeel en rechtvaardigheid. Nederland en West-Europa in het algemeen willen God loven. Daar begint hij dus. Geen commentaar Er komen duizenden Rooms-katholie- ke Christenen op zyn meetings. Hü heeft van hen nimmer vijandigheid on dervonden. Van de Wereldraad in Evan- ston heeft Billy Graham grote verwach tingen. doch als men hem vraagt, hoe hij over de I.C.C.C. denkt, de Interna tionale Raad van Christelijke Kerken zegt hij: „Geen commentaar". Hij herhaalt nog even zijn missie: mensen naar de kerk brengen, anders niet. Dan is het tijd voor een korte maaltijd en daarna: de prediking in het stadion, dat. als de persconferentie uit een gaat. al vol loopt. En Billy Graham noteert een plus voor de Nederlandse pers. Het was de eerste persconferentie, waarop niet naar zijn mening over MacCarthy gevraagd een overtuigd is. dat er een persoonlijke beslissing nodig is, een ja of nee. Graham zou het zo willen zeggen: evangeliseren is het winnen van mensen voor Christus als Heiland en Koning, opdat zij zich aan Hem overgeven in het midden van de Kerk. En zulk een evangelisatie is ook binnen de kerken hard noc^ig, want velen zijn slechts naam-kerkelijken. Graham behandelde achtereenvolgens de motieven tot evangelisatie, de te bren gen boodschap en het hóe van het werk. Het grote motief is de opdracht van Christus, de „Commander in chief". Het is nu eenmaal de marsorde voor de Kerk! „Ga uit in de gehele wereld... Er is een tweede motief: de liefde van Christus dringt ons. en een derde: de schrik des Heren. Er komt een oordeels dag. Zouden wij dat de mensen niet aan zeggen?! En welk® boodschap heeft de Kerk ie prediken? In de eerste plaats, dat alle mensen xondaars xijn en de heerlijkheid Gods derven. Zonde is overtreding van Gods wet, en wij moeien dat de mensen laten xien. En in de tweede plaats het geloof in Christus, de volkomen overgave i gehoorxaamheid. En laten wij ons dan achten voor negativisme. „Ik preek nooit tégen iels. Sommigen denken: een Christen mag dit niet en mag dat niet. Maar Christus bexielt het leven!" Jonge ten geven xich graag, als een vol ledige overgave geëist wordt. Wij moeien >1 kruis van Christus prediken. Niemand »n het Koninkrijk binnengaan, als hij iet komt lot het kruis, xijn xonden belijdende. Kracht ran het gebed Met grote aandrang spreekt Graham /er de kracht van het gebed. Er wordt weinig gebeden. Als er evangeliserend wordt gepreekt en hartstochtelijk gebe den, komen de kerken vol en is er geen enkele kerk, die nog behoeft te bedelen n financieel rond te komen. Voor hij naar Nederland kwam, heeft en tegen Graham gezegd: het ls in Nederland een hopeloze zaak om de men sen te bereiken. Maar de mensen hebben er evengoed een hart als overal elders, is zijn antwoord geweest, en daar moet de prediker van uitgaan. En in de gehele wereld wordt voor dit optreden gebeden. Voorts getuigde Graham van de kracht van het Woord van God. een zwaard in je hand. Dc prediking moet met gezag geschieden: „Alzo zegt de Heer!" Dan moet er helder en eenvoudig ge preekt worden. De gemiddelde kerkgan ger in Amerika heeft de ontwikkeling van een kind van twaalf jaar. Hier is dat natuurlijk beter, maar God wil door de prediking Zich wenden tot mensen die nooit in de kerk komen en onze theologische termen niet verstaan. En laten we dan ook niet terugschrik ken voor moderne middelen: pers, radio, televisie, film. Een boodschap is niet goed alleen omdat ze in ouderwetse vormen gebracht wordt. Het ouderwetse is nog niet geestelijk; trouwens, onze hypermoderne methoden zijn over twee generaties alweer ouderwet?. Laat ons mensen van deze tijd zijn! Naar de kerk Breng de mensen tot een beslissing en steun datarbij niet op eigen persoon lijkheid of organisatie hoe belangrijk een goed teamwork ook is! maar op Gods Geest. Veel mensen praten over Billy Graham. Maar Graham is slechts één man; zijn team bestaat uit een reeks van mensen, allen specialisten. Zij heb ben tot taak om hen. die tot een keuze kwamen, met raad en daad bij te staan en naar de kerken te verwijzen. Want dat is het doel: de mensen naar de kerk en naar Christus brengen. Zou een do minee een adres van een heilbegerig mens naast zich neerleggen, dan gaat een comitélid er op af. In Engeland vermaande de aartsbisschop een Angli caanse geestelijke, z'n best tc doen: „Anders gaat de kaart naar de Baptis ten." zo werd hem te verstaan gegeven! De oogst is rijp, in Korea, in Japan, in de Ver. Staten, in Zuid-Amerika en in Rusland. Dit is de grootste kans. De kerk der eerste eeuwen had geen geld. geen gedrukte bijbels, geen hulpmidde len. Maar sij heeft de wereld omver geworpen. Dat kan ook nu. ook in Nederland. Het is oogsttijd. Als de kerk j op dit moment faalt, krijgen we mis schien nooit meer xo'n kans. Wij xijn verantwoordelijk voor ons geslacht. J Dr. Graham legde er tenslotte de nadruk op. dat een evangelisatie-bijeen- komst pas een begin is. De nazorg is het allerbelangrijkste. Wij zetten de do minees aan het werk maar de ge- I meenteleden mogen het werk niet alleen aan de predikanten overlaten. Er is maar één wachtwoord; evangeliseren!

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5