LiLelle ^zWïISAL Genuanceerde ongerustheid over onze territoriale verdediging De auto essentieel in het Amerikaanse leven Moeder gaf een van haar elf kinderen dodelijke duw Onheilspellende tonelen bij vertrek van Soenarjo 4 WOENSDAG 23 IUNI 1954 Weinig bezwaar meer tegen S-divisie-plan Algemene instemming met verkorting van de eerste oefentijd (Van onze Parlementsredacteur) OP 3 DECEMBER VAN het vorige jaar begon het voorspel van de vuur proef, die minister Staf in de Tweede Kamer gisteren kreeg te door staan. Toen immers, bij de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine, wist de bewindsman niet de gehele Kamer te overtuigen van de juistheid van zijn beleid, dat zich onder meer kenmerkte door de overgang van een drie-divisie-plan naar een vijf-divisie-plan. Wij schreven: vuur proef, maar eigenlijk is dat onjuist. Want zo warm als het op die gedenk waardige 3 December toeging, zo tam was gisteren het debat, dat gehouden werd over de uitvoerige defensie-nota, die de bewindsman had toegezegd toen hü op eerstgenoemde datum niet tot aller tevredenheid zijn beleid wist te verdedigen. De onbetwiste leider van de critici was toen de heer Fens (kath. v.), die zijn eigen verjaardag aangreep om eens erg flink te doen. Hoe was nu gisteren het oordeel var deze r.k. afgevaardigde? Over het vijf- divisieplan sprak hij nagenoeg niet: blijk baar een stilzwijgende erkenning, dat de bewindsman het bij het rechte eind had gehad en dat bondgenootschappelijke af spraken nu eenmaal gehonoreerd dienen te worden. O. er was natuurlijk ook wel critiek. Blijkens de defensienota kan niet ons gehele land verdedigd worden, zolang Duitsland niet in de verdediging var Westen is ingeschakeld. De provincies, die achter de IJssellinie liggen, zullen helaas eolang onverdedigd moeten blijven. Nu vroeg de heer Fens, of het niet mogelijk zou zijn, ook in het zgn. interimplan (dat is het plan dat geldt zolang Duitsland niet via de E.D.G. meedoet) het gehele Ne derlandse grondgebied te verdedigen. Want. zo reide hij, de verdediging Noordoost Nederland is niet alleen belang voor ons land zelf. maar ook alle N.A.V.O.-landen. Het vljf-divisie- achiki laat de zaak in het Noorden open, is niet „aangeleund" en laat gelegenheid tot „omtrekken". Dat is een zwakke stee in de gehele Westerse verdediging en gaat daarom niet Nederland alleen aan. Voor Engeland is ons land strategisch van groot belang en daaruit zal dit land toch wel de consequenties moeten trekken. Ander accent Ook dr Bruins Slot (a.r.), die het overi gens met de heer Tilanus (c.h.) eens dat de gehele discussie eigenlijk c bodig was. aangezien alles wat minister Staf in December had verteld, bevestigd was. was van oordeel, dat voor Neder land het (tijdelijk) niet anders hebben dan de Rijn-IJssellinie niet bevredigend Maar hij legde het accent toch anders dan de heer Fens. Het is duidelijk, zo zeide hij. dat de verdediging van West-Europa en Nederland onder de huidige omstandig heden niet die omvang en Intensiteit kan hebben, die wij wel zouden willen. West- Duitsland is nog niet Ingeschakeld omdat het E.D.G.-verdrag nog niet werkt. Toch kan West-Europa niet zonder Duitsland verdedigd worden. Zolang dit land niet ia Ingeschakeld zijn wij wel tot beperking gedwongen in de mogelijkheid van dedhfing. Vandaar de Rijn-TJssell1n1e. Een en ander is het gevolg van de Franse Italiaanse houding ten opzichte van E.D.G Een alternatief is er niet en terecht atett de Regering zich bij haar plannen op de mogelijkheden van het ogenblik. Er zou een andere militaire politiek te voeren zijn, wanneer Duitsland reeds herbewa pend was. Daar kunnen wij wel op hopen, maar geen beleid reëel op baseren. Er kan immers in de naaste toekomst een oorlog uitbreken. Het zou dwaas zijn, daar geen rekening mee te houden. De ont worpen defensie Is de beste, die onder de huidige omstandigheden 1e maken ls. Wel vroeg ook de heer Bruins Slot zich »f. of de IJssellinie houdbaar zal zijn als het Noorden ls bezet. Da Zand (s.g.), hoewel lof uitsprekend voor de waardevolle gegevens in de nota vermeld, had op zijn beurt grote bezwa ren tegen het onomwonden erkende stand punt. dat een deel van Nederland voor het ogenblik niet verdedigd kan worden. Hij vond dit een moeilijk te verdragen gedachte Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de Nedertandse belangen aan internationale belangen rijn opgeof ferd. Hij wilde zich tegen dit internationa lisme verzetten Hii had evenmin groot vertrouwen In de IJssellinie. omdat *11 behoorlijke flanken mist. Hij vond. dat het de dure plicht van de regering is zelf maatregelen te nemen om de Noorde lijke provinciën te verdedtgen, als dat In N.A.V O.-verband niet gaat. het licht van de ontwikkeling in het Rus sische leger, de plannen niet gewijzigd moeten worden. Ook in N.A.V.O.-verband zullen er meer pantser- en gemechani seerde divisies moeten komen. Evenals de heer Vermeer (soc.) vroeg drs Korthals zich af, of de vijf infanterie divisies in legerkorpsverband na zullen worden. Herhaalde malen wordt er door deskundigen op gewezen, dat de mobiliteit m de moderne oorlog groot belang is Hij stelde dan ook de vraag of het vijf-divisie-plan niet steunt op verouderde opvattingen en of niet spoedig de noodzaak kan blijken, opnieuw te veranderen. Dat zal dan weer geld gaan Tegenhanger De heer Tilanus (c.h.) was wel de grote tegenhanger van de heer Korthals. Critiek had hij hoegenaamd niet. Lezing nota had hem tot de conclusie geleid, dat Nederland m bondgenootschappelijk band doet wat maar kan. En juist dat bondgenootschappelijke vond de hei lanus genoeg. Wel vond hij, dat e te weinig gedaan wordt voor de verdedi ging van Nieuw-Guinea en de Antillen: de regering moet daar de ogen goed open houden. Een ander belangrijk punt in het debat was de territoriale verdediging. De heren Vermeer (soc.) en Visch (kath. v.) waren van oordeel, dat met de IJssellinie het achterland eigenlijk te klein is en dat het dan ook gewenst is front- en terri toriale troepen in één hand te brengen. Hierbij hoort ook de luchtmacht. Vrij al gemeen was men er bang voor, dat hier- veel te weinig aandacht wordt be steed. Een goed leger is uitstekend, aldus de heer Vermeer, maar in de „paraplu" mogen geen gaten zitten. Verschillende sprekers waren van oordeel, dat veel te luchtig is heengestapt over de mogelijk heid van vijandelijke luchtlandingen. De heer Visch (kath. v.) bepleitte een stertring van de luchtmacht en het trekken van meer personeel door betere salariëring. Stap af van het premie stelsel. zo adviseerde hij, en zorg voor goede verzekering van gehuwde vlie gers. Ook de heer Weiter had de Indruk, dat Nederland, als gevolg van de grote in spanning voor de algemene verdediging niet in geslaagd is voldoende accent leggen op de territoriale verdediging. Hij vroeg of met de Amerikaanse „new look" de vijf divisies nog wel noodzake lijk zijn. Misschien kan er op worden be zuinigd. terwijl dan het vrijgekomen geld gebruikt zou kunnen worden voor de ver betering van de territoriale verdediging. n een soortgelijk oordeel getuigde drs Korthals (11b Hij vroeg o.m., waarom België het wel heeft klaargespeeld een gehele divisie beschikbaar te hebben voor de territoriale verdediging en Nederland niet. Personeel en materieel Het personeelsbeleid had niet allerwege instemming. Het is de vraag of op tijd het nodige kader beschikbaar zal zijn. Van alle kanten werden nadere inlichtingen gevraagd, want er zijn te veel onzeker heden in het systeem van het vrijwillig langer in dienst blijven van reserve-per soneel. In dtt verband vroeg ds Zandt opnieuw, bevordering van soldaten tot korporaals, van korporaals tot onder officieren en van onder-officieren tot of ficieren meer mogelijk te maken. Evenmin was men erg gerust op de ma terieel ^voorziening. Men hoopte, dat Ame- Onbuigzaamheid Ook de heer Weiter (kath. nat.) was er niet zo zeker van. dat Neerland na de oorlog wel voldoende het been stijf heeft gehouden. Er is geen sprake geweest van Ijzeren onbuigzaamheid en wij hebben ons te gewillig aan anderer wensen onder worpen. Hij had liever gezien, dat er ge zegd was: wij zullen vijf divisies leveren, maar hoe. dat ruien wij zelf weten. Het meest crttisch was ongetwijfeld de heer Korthals (lib.). Hij had een geheel andere opzet van de defensie-nota ver wacht: eerst had geschetst moeten wor den, hoe de vijand zich bewapend heeft en weike ideeën daar leven en daarop had het nadere beleid moeten zijn afgestemd. Nu is er teveel naar de historische groei gekeken. De Russische krijgsmaght Is sterk gemechaniseerd en het is de vraag, hoe het Westen daarop reageert. Thans worden de (aangevulde) plannen van 1950 uitgevoerd, maar het is de vraag, of in Welk ée*ts A<. Nederland blijft Am, wapens ontvangen Tenzij congres wetsontwerpen voor hulp verandert den. die de E.D.G. hebben geratificeerd (Benelux en West-Duitsland) niet zul len worden gestaakt, mits het Amerikaans Congres de wetsontwerpen op de buiten landse hulpverlening in hun huidige vorm goedkeurt. Mr J. H. van Royen. de Nederlandse ambassadeur in Washington, heeft de ver zekering Maandag tijdens een onderhoud met de Amerikaanse onderminister Murphy gekregen. In Nederlandse kringen bestond onzekerheid over de gevolgen van het Amerikaanse besluit, dat geen wapens meer zullen worden geleverd aan de lan den, die de E.D.G. niet hebben bekrach tigd, nl. Frankrijk en Italië. Men vreesde hier (als gevolg van een vage passage in de desbetreffende bepaling) dat ook de landen die de E.D.G. wel hebben gerati ficeerd. nadelige gevolgen van de Franse en Italiaanse aarzeling zouden ondervin den, Deze vrees ts ongegrond gebleken. Verpleegster ernstig gewond te Wassenaar De 29-jarige Wassenaarse verpleegster mejuffrouw G. is daar op de Fijksstraat- weg aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door de heer V. uit Voorschoten. Het meisje stak per fiets zonder richting aan te geven en zonder op te letten, plotseling de weg over. Zij kwam tegen de voorruit van d© wagen terecht en werd op het wegdek geworpen. Met schaafwonden aan het ge zicht, een diepe vleeswond aan haar lin kerknie en wonden aan armen en benen, benevens een proces-verbaal, is zij opge nomen in de inrichting Dorestad te Was senaar. Dokter Walelbakker verleende de eer ste hulp. De auto en de fiets werden be schadigd. Senator herdacht In een vergadering der Eerste Kamer heeft de voorzitter, rar Jonkman, gister middag het Kamerlid A. J. de Goeij uit Montfoort herdacht, die dezer dagen ls overleden. De heer De Goeij (Kath. V.) was het jongste lid der Kamer, gerekend naar de datum van intrede. Bij deze waarderende woorden sloot minister Kernkamp zich rika de noodzakelijkerwijze vage toezeggingen gestand zou doen. Een bijzonder punt van bespreking was hierbij het zgn. amendement-Richards, dat de ge hele militaire hulpverlening min of meei op losse schroeven heeft gezet. Hier belanden wij bij prof. Romme (kath. v.), die in het debat een bijzondere noot bracht. Hij wilde weten, of de re gering thans de defensie-Inspanning be kijkt als een zaak van lang zicht, voort: of Nederland zich in 1951 en 1954 anders gedragen heeft dan de andere geallieer den, doordat bij ons geen temporisering van de opbouw heeft plaats gehad ja, waarom dat dan is geschied. Prof. Romme had in de nota niets ge vonden van het „bekijken" van de defen sie-inspanning in het licht van wat econo- misch en sociaal te dragen valt. Hij oefen de critiek uit op het Amerikaanse Con gres, dat niet steeds alle aanvragen in willigt. Dit congres ziet Amerika veel t< veel als alleen maar gevende partij, z< meende de r.k fractieleider. Maar Ame rika krijgt èvengoed iets van W.-Europa, waarbij mankracht toch niet het minste is. De hulp, die Amerika geeft is niet Europa alleen, maar voor Amerika Europa samen. Ook wilde hij weten, of de regering zich bij het maken bondgenootschappelijke plannen steeds haar standpunt voorbehoudt voor het ge val één der partners zich niet houdt aar de gemeenschappelijk opgestelde plannen Diensttijd Een belangrijk punt in het debat ten slotte de verkorting van de e oefentijd voor dienstplichtigen en de lenging van de aantallen dagen, die herhalingsoefeningen kunnen worden be steed. Algemeen was er instemming, maar toch werden verschillende inlichtingen ge vraagd. Aan de verkorting van de dienst tijd zit een verheugende persoonlijke kant, aldus de heer Vermeer (soc), maar een algemene, n.l. ontspanning op de beidsmarkt. De N.A.V.O.-bevelhebber heeft echter voorkeur gegeven houd van de langre diensttijd Duidelijk wilde hij weten, welke invloed de ver korting van de diensttijd op de paraat heid van het leger zal hebben. De heer Fens (kath. v.) vroeg, de regering nü met de verkorting diensttijd is gekomen. Ook de heer Tilanus (c.h.) wilde daar wel meer over weten. Dat het gebeurde, nadat de Belgische socialisten de verkor ting hadden doorgedreven, geeft aan de Nederlandse beslissing een politiek tintje, zo meende de laatste. Beiden wilden mi nister Staf laten vertellen, dat de regering al lang met plannen rondliep en alleen maar op een gunstig tijdstip van invoering heeft gewacht. De heer Fens vroeg zelfs of de dienst tijd niet eerder had kunnen worden ver kort. Wij hebben altijd geopereerd met 100 procent paraatheid van een parate divisie, maar de andere N.A.V.O.-landen schijnen een divisie paraat te vinden, neer deze voor 75 procent paraat is Dat de internationale toestand nog altijd drei gend is, pleit tegen verkorting, gezien die dreiging nog wel enige jaren zal duren, had de heer Fens geen be- mits het niet het begin zou be tekenen van een verslapping van de waak- aamheid. Hij vroeg reeds voor de sol daten-specialisten van de lichting 1952-III erkorting toe te passen. Ook de heer Korthals (lib.) vroeg zich af, of de ver- korting^iet eerder doorgevoerd had kun nen worden, hoewel hij van oordeel was. dat de militaire consequenties niet hele maal bekeken waren. De heer Weiter vond het zenden met „klein verlof" het ei van Columbus en wilde ook graag een der gelijk ei voor de luchtmacht en de ma rine. Ds Zandt betuigde zijn grote inge nomenheid met de maatregel, doch dr Bruins Slot wilde weten, welke nationale politieke omstandigheden de regering had den doen besluiten tegen het advies van de N.A.V.O.-bevelhebber in te gaan. Vanmiddag antwoordde minister Staf op de gemaakte opmerkingen. Gisteravond vertelde hij de heer Weiter reeds, dat deze geen inlichtingen zou kunnen krijgen de strijdkrachten van de bondgeno ten. aangezien „bondgenootschappelijk" was afgesproken, hierover niet te spre ken. Ten slotte moet binnen de NAVO- landen ook de hand gehouden worden aan zekere ..security". Ook de gegevens niet-NAVO-landen (dus mogelijke vijanden), die wel bekend zijn, kunnen om dezelfde reden niet steeds aan de open- baatheid worden prijsgegeven. De bewindsman was tijdens het debat geflankeerd door de staatssecretarissen Moorman en Kranenburg, terwijl minister (Advertentie) VERBORGEN CHARME BINNEN EEN WEEK TE VOORSCHIJN! Iedere vrouw kan mooi zijn i Volgens de statistieken worden er over de wereld millioenen gouds besteed aan speciale schoonheidsmiddelen. Iedere vrouw wil nu eenmaal graag mooi zijn- Maar beseft men wel genoeg, dat één van leste schoonheidsmethodes, die men volgen, maar een zeer, zeer gering bedrag kost Men neme nu eens de proef (niet uitstellen, maar doen met Castella Schoonheidszeep. Castella is niet alleen een zeep van uitzonderlijke klasse, maar in de ware zin des woords ook een schoonheidsmiddel, dat binnen een week al Uw verborgen charme te voorschijn roept. Bij de bereiding van Castella Schoonheidszeep worden zeer fijne oliën toegepast, die het gehele huidweefsel verjongen, de huid veerkracht geven en Uw hele uiterlijk doen stralen van fris heid en gezondheid. Een zacht parfum imhult U bovendien met de geuren van lente en jeugd. TWEE stukken Castella Schoonheidszeep kosten U slechts 50 cent U behoeft dus geen dag te wachten Ont- mooi kan Tram verloor in de V.S. terrein Steden met 700.000 inwoners hebben vaak. 300.000 wagens (Van een onzer verslaggevers.) Twee en dertig deskundigen op het gi bied van de wegenbouw, afkomstig uit 11 Europese landen, hebben een stud van drie maanden door de Ver. Staten gemaakt, om zich op de hoogte te stellen van de techniek van het wegverkeer in Amerika. De groep bestond nieurs, 24 in totaal, en 7 pol: De leider van de groep was een Engels man, die noch ingenieur, noch politieman was. Van Nederlandse zijde namen aan deel de heren ir M. ie Cosqui de Bussy, hoofdingenieur-directei de I Rijkswaterstaat, hoofd der afd. Wegen, Firefly na noodlanding op zee gezonken Helicopter redde vlieger bij Katwijk Sergeant-vlieger P. J. Jong uit Kat wijk aan den Rijn kreeg gistermiddag oir tien over drie een motorstoring boven zee. Hij vloog in de Firefly P 41 van het vijfde squadron van de marineluchtvaart dienst. Bij het eerste alarm stegen twee Neptunes, een Catalina-vliegboot en een Harpoon van de M.L.D. op van het ma rinevliegkamp Valkenburg om de vlie ger in zee te gaan zoeken. In afwach ting van de meldingen, die van de zoe kers werden verwacht, werd alvast een helicopter startgereed gemaakt Vijf mijl ten Westen van Katwijk zag de bestuurder van één der Neptunes luitenant ter zee vlieger le klas P. N. Versteeg, de sergeant-vlieger In zijn rubberboot in zee drijven. Met een rook- boei werd onmiddellijk de positie van de pechvogel aangegeven. Over de radio kreeg luitenant ter zee vlieger le klas G. H. Greve, die de helicopter zou vlie gen. tegelijkertijd de eerste aanwijzingen. Op de verdere positie-aanduidingen vlie gend slaagde helicopter-piloot Greve er in de onfortuinlijke en doornatte vlieger van de Firefly 25 mimiten na de landing ongedeerd op het vliegkamp af n~ :- gezonken. te zetten. De Firefly i Tragedie in Amsterdam Ruim zes jaar later een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist "C^EN JAAR VOORWAARDELIJK is gisteren voor $e rechtbank te Am- sterdam geëist tegen een 34-jarige moeder van elf kinderen, die er van wordt beschuldigd op 9 April 1948 een bijna vierjarig dochtertje na een afstraffing op zo'n hardhandige manier een duw te hebben gegeven, het meisje tegen de rand van een kinderledikant terecht kwam, een sche- delbasisfractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het ziekenhuis overleed. De vrouw. P. H.-B. beaanmde met kele hoofdkn^jeken het trieste verhaal, dat de president uit de stukken voorlas. Het meisje was de bewuste dag lastig t huilerig geweest, hetgeen de moeder, die in verwachting was, zenuwachtig had gemaakt. Een ogenblik had zy zich niet kunnen beheersen en haar dochtertje een pak slaag gegeven. Daarop had zy het kind een duw gegeven met het genoem de gevolg. Het was niet de bedoeling var de moeder geweest, dat de duw zo hard handig zou aankomen. Zij was hevig ge- Geel ons Nieuw-Guinea „NEDERLANDSE BEDRIJVEN ZUIGEN INDONESIË'S RIJKDOM UIT Husein Kartasasmita las. bij het ver trek van de Indonesische delegatie naar Nederland voor de microfoon een resolutie arin onmiddellijke opheffing van de Unie wordt geëist, Voorts wordt in deze resolutie o-a. gezegd, dat „het Ne derlandse imperialisme, dat naar het schijnt ten volle wordt gesteund door andere imperialistische landen en hun agenten in het binnenland, in staat is ge weest om de RTC en het Unifestatuut te verwezenlijken om daarvan gebruik te maken ter versteviging van zijn positie. Door de RTC en het Uniestatuut zijn de nationale bedrijven gedwongen „hun matje op te rollen" terwijl de buitenland- bedrijven zoals de Factorijs de KPM de KLM, de BPM en de HVA hun win sten. die in de honderden millioenen roe- piah's lopen, naar het buitenland over maken". Zij zuigen de werkkrachten en rijkdom van Indonesië uit. De voorzitter van de Indonesische dele gatie mr Soenarjo zei. dat de houding de partijen en organisaties het voor nemen van de Indonesische delegatie om haar taak en plicht, die de wensen en en van het Indonesische volk vertolken, zo goed mogelijk uit te voe ren, nog heeft versterkt. ..Reeds lang hebben wij gewacht op de opheffing van de Unie en het opnemen van Irian Barat (West Nieuw Guinea) bij Drees een deel van het' debat met zijn Indonesië", zo zei de minister, die hier- tegenwoordigheid opluisterde. aan toevoegde, dat Indonesië geen langer Toch is het zo Wel 30.000 soorten spinnen (76) Sprekend over giftige dieren, hebben tce de neiging te denken aan slangen en huiveringwekkende schorpi oenen, maar de spinnen plegen we daar- b\j buiten beschouwing te laten. JV\j, Nederlanders, rijn eigenlijk met spinnen ook niet to bijtende, de kru jachtsp ge jaar overleed in Australië een jon gen, anderhalf uur nadat h\j door een valluikspin was gebeten. In andere ern stige gevallen treedt de dood eerst na een wekenlang tiekbed in. Doch uiter aard is de afloop lang niet altijd tb on gunstig, vooral niet indien tijdig hulp kan worden geboden. In Zuid-Rusland opereert een giftige teller, verretoe g het gr ont valt toch buiten ons gezichtsveld. Het tal u dan ook wel ver baten te horen dat onze fauna alleen al een 400-tal ver schillende soorten jpinnen telt, terwijl over de gehele we reld ruim 30.000 verschillende soor ten zijn beschreven. Al deze 30.000 "g 'elf* inial box In verschillende delen van de wereld lopen jaarlijks duizenden men sen vergiftigingen op, tengevolge van spinnenbeten en velen beswijken hier aan in de gevallen dat niet tijdig kan worden ingegrepen. In sommige streken vormen dete dieren bij tijd en wijle een ware plaag, omdat tij overal kunnen opduiken uit schuilplaatsen waar wij hen geen ogenblik vermoeden, zodat ,ce voortdurend op onze hoede moeten zijn. Verscheidene soorten hebben boven dien een gif dat nog volkomen onbe kend is, zodat het welhaast onmogelijk is daarvoor een tegengif te vinden. Van sommige spinnensoorten hebben de on derzoekers selfs nooit een let end exem plaar in handen kunnen krijgen. Wet nu wel de giftigste spinnensoort is, kan op dit moment dus niet worden uitgemaakt. In het begin van het vori- heeft Zuid-Rusland werkelijk geleden onder een plaag van deze Zwarte Wolven, die zich tijdelijk geweldig vermeerderd bleken te hebben en aan uier giftige beten honderddui zenden stuks vee ten offer vielen. Ook de beruchte Malmignatte, een spinnetje van ongeveer 1 cm, dat in het gehied van de Middellandse Zee voor komt, is uiterst giftig en kan onder be paalde omstandigheden de dood van een mens veroorzaken. Daarentegen is de Apulische Tarentula, waarvan verteld wordt dat haar beet de mensen tot dol heid en razernij brengt, betrekkelijk on schuldig, want het gif van dit dier heeft niet veel meer uitwerking dan de steek van een bij. Als sluitstuk hiervan zullen we u ver halen hoe een graafwesp dergelijke (Nadruk verboden) uitstel ten aanzien van deze kwestie kan dulden. Vervolgens verklaarde mr Moh. Yamln voor de microfoon, dat de delegatie zich in Nederland voor drie vraagstukken zien geplaatst: le: de opheffing van Unie; 2e: het nader brengen van Nieuw Guinea tot Indonesië; 3e: "net tot stand- brengen van een goede verhouding met Nederland, buiten unieverband, als twee staten met volledige souvereiniteit. Tenslotte deed hij een beroep op het Indonesische volk om zich als een geheel achter de delegatie te scharen, die naar hij zeide, door president Soekarno on dertekende instructies heeft ontvangen. Tot nog toe is de Nederlandse regering niet op de hoogte gesteld betreffende het vertrek van mr Soenarjo uit Djakarta diens vermoedelijke aankomst. Het enige wat zij weet, is dat er in de tweede helft van Juni een delegatie wordt verwacht. Naar wij vernemen, zal het toestel vi minister Soejarno vermoedelijk heden avond even over 9 uur aankomen. Moormann naar Nieuw-Guinea De staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moormann, zal binnen kort een bezoek aan Nieuw-Guinea bren- een. Zijn laatste bezoek was in Juni 1950. De voorzitter van het Indonesische Parlement, mr Sartono, zal van 24 tot 28 dezer een bezoek brengen aan België. Minister Soenarlo heeft volgens A.F.P. te Calcutta verklaard, dat hij voornemens Is aan de Nederlandse regering te verzoe ken de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. chocolade voor iedere 6maak voor iedere beurs Klachten tegen lawaai van Londense helihaven Tegen het dezer dagen in Londen ge opende landingsterrein voor hefschroef- vliegtuigen is een aantal klachten geuit, afkomstig van de voorzitter van het Lagerhuis, dat ongeveer tegenover de helihaven ligt en de aartsbisschop van Canterbury, die in de nabijheid van het landingsterrein woont. Voorts hebben 7.000 gemeente-ambte naren en de directie van een ziekenhuis en de „Royal Festival Hall" geprotes teerd tegen de aanleg van de helihaven. Allen zeggen, teveel hinder te ondervin den van het lawaai, dat de hefschroef- vliegtuigen maken. Prestatie van drie Ne<J. zeeslepers Over een afstand van 10.000 zeemijlen ls de roestige helft van een drijvend droogdok van Singapore naar Troon op de Schotse Westkust versleept door drie zeeslepers van L. Smit en Co.: de Zwarte Zee, de Oostzee en de Thames. Het wrak is door de British Steal Cor poration gekocht van de Britse admirali teit. Het verslepen moet veel meer gekost hebben dan het schroot na de sloping in het onbekende Schotse plaatsje waard zal zijn. Waarom men er dit voor over had. is een raadsel Alle P a r ij s e winkeliers zouden vandaag gedurende vijf uur hun z gesloten houden uit protest tegen de „willekeurige belastingmaatregelen". schrokken van de gevolgen, stopte het kind in bed en instrueerde een ouder zusje, dat zy moest zeggen dat het meisje van de trap was gevallen. Het voorval verzweeg zy ook tegen haar man. Toen deze thuis kwam en zijn dochtertje zag, waarschuwde hij onmiddellijk een dok ter, die het kind ogenblikkelijk naar het ziekenhuis liet overbrengen. Tijdens het vervoer overleed het meisje. Ook tegen over de |>olitie, die zoals gebruikelijk onderzoek instelde, zei de moeder dat he: meisje van de trap was gevallen. Nu, ruim zes jaar later, was de ware dracht toch bekend geworden. De vi was verscheidene keren voornemens ge weest zich naar de politie te begeven, maar deze stap had zij niet kunnen vol brengen. De officier van Justitie, mr W. H. J. Aiberson, zei in zyn requisitoir, dat de iw zes jaar lang, door de wroeging al straf heeft gehad zo zwaar als geen college kan opleggen. De rechtbank zal op 6 Juli uitspraak doen. Vandaag bespreking over spoorwegionen De drie spoorwegpersoneelsbonden, die verenigd zijn in de bedrijfsunie heb ben gisteren te Utrecht de situatie in de loonverwikkelingen bij de Nederlands Spoorwegen onder het oog gezien. Ge acht is, een gezamenlijke lijn te bepak.. oor 'besprekingen die vandaag met auto riteiten van het ministerie van Verkeer Waterstaat zouden worden gevoerd. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Amsterdam ging vooraan Oudste zeepfabriek ter wereld 400 jaar Op 6 Juli as. viert de oudste zee<pfa- tebriek ter wereld De Vergulde Hand te Amsterdam haar 400ste verjaardag. Tal van vrienden en relaties zullen dan in het Victoria hotel de beide directeuren, H. J. Woltman Elpers en diens neef Th. Woltman ELpers die thans t bedrijf hun voorvaderen in de haringpakkersteeg (bij het Damrak) voortzetten, gelukwen- De archieven van het jubilerend be drijf zijn zeldzaam op zichzelf com pleet bewaard gebleven. Minutieus heeft bijv. de zieder Jan Woltman Het Stoock- boek, het journaal van het bedrijf, bijge houden. Uit deze en enkele andere archieven heeft de directie door M. G. Emeis jr. een historisch jubileum uitgave laten sa menstellen. Bjj de vele curieuze archivalia bevin den zich twee dobbelstenen. Einde 1695 heeft de toenmalige zieder door een worp met deze stenen beslist wie van zijn bei de kleinzoons hem zou opvolgen. Het 400-jarige bedrijf produceert thans enige tientallen soorten en merken zeep, nagenoeg uitsluitend voor de binnen landse markt. Ned. schip voorbarig aan de ketting In verband met het bericht van glste- :n, dat het Rotterdamse schip Arienoldus G in Zweden aan de ketting is gelegd om dat de Zweedse bergingsmaatschappij nog geen bergingsloon heeft ontvangen, deelt de firma J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf Rotterdam ons het volgende mee: riet m.s. Arienoldus G behoort toe aan de N.V. Motorschip Charlois, gevestigd te Rotterdam. De firma J. Vermaas' Scheep vaartbedrijf heeft geen financiële belan gen in deze N.V. Zij verzorgt echter wel de rederijzaken. De reparatie in Gothen burg werd 21 Juni beëindigd, waarna het schip nog zes dagen in Gothenburg moest vertoeven voor het weer innemen van de lading hout die alvorens de reparatie van het schip begon, moest worden gelost Vertrek op 21 Juni was dus uitgesloten Het stellen van een garantie voor het bergloon geschiedde op de gebruikelijk* wijze en wel heden, vele dagen alvorens het schip van Gothenburg kon vertrek ken, Het aan de ketting leggen door d* bergingsmaatschappij Is derhalve een volstrekt voorbarige maatregel. De verpleegster Freda Holland, di* onlangs 15 pasgeboren babies uit een brandend Engels ziekenhuis redde, is geëerd met de George Medal, één der hoogste onderscheidingen voor moed. Van de 15 babies stierven er later 13 als gevolg van verstikkende rook. hoofdinspecteur K. J. Müller van de vi keerspolitie te Rotterdam, en ir C. Kuysten, chef van de Verkeersafdelinj van de A.N.W.B. De heer Kuysten vertelde, dat steden zo groot als Delft 25.000 auto's hebben ii Amerika. Als Delft er 1200 heeft, is het veel. Steden met 700.000 inwoners hebben 300.000 auto's. De auto is essentieel i het Amerikaanse leven, de invloed op het openbaar vervoer is enorm. Een auto kilometer kost er 6 dollarcent. De Neder landse kilometer-prijs zou op gelijke basis 7l,i cent zijn. Zij ligt hier op gemiddeld 25 cent. Het afbetalingssysteem houdt dit autopark mede in stand. Een auto kost iemand, die 550 dollar per maand dient, 90 dollar. Merkwaardig is, dat het langs afstandvervoer zich ontwikkelt in samenwerking met de spoorwegen, treinen vervoeren de opleggers. Elke staat heeft eigen wetten en verkeers-recht- spraak. Voor Nederland viel, op het ter rein der particuliere weg-organisaties, niet veel te leren. Wel voor Europa in hei algemeen. De wegorganisaties f.ijn e langrijker dan in ons werelddeel. Alleen Nederland Werkt, evenals Amerika, met deskundigen in de verkeersorganisaties. Elke staal eigen wegen Ir De Bussy deelde mede. dat de wegen bouw in Amerika geschiedt langs twee verschillende lijnen. De staten bouwen afzonderlijk, maar zij ontvangen er ee subsidie van 500 millioen dollar per ja. van de federale regering. Dat is het be drag der benzine-belasting, die uit 2 dol larcent per gallon bestaat. Er is evenwel een wegenachterstand vai 25 milliard dollar ontstaan. Daarvoor i de federale bijdrage tot 906 dollar per jaar verhoogd. Tolbruggen heeft mer het begin af gehad. In navolging daarvan zijn tolwegen gemaakt, die enorme gang maakten Zij waren goed en betaal den zichzelf. Dat heeft tot een explosieve ontwikkeling van het wegennet geleid. De staat New York maakt een weg naa Noord-Westen voor 1 milliard dollar. Naar Florida gaat een lVz milliard-weg. werkt er nog wel eens zonder overleg. De z.g. weg van de toekomst, die men enige jaren geleden voor 8 millioen dollar maakte, dient thans reeds verbeterd worden. Daar is 35 millioen dollar vc Parkeer-meters Het niveau waarop men in Amerika Is om verkeersproblemen op te lossen, ligt hoger dan dat in ons werelddeel, z( hoofdingenieur Müller. Toch is het moeilijk om de oplossingen van Amerika hier over te nemen. Alle inwoners Amerika kunnen thans tegelijk op voorzit-banken van de auto's vervoerd worden. Het parkeerprobleem in Amerika is, evenals in ons land, de kern van wegverkeer. In de binnenstad van Atlanta, waar 300.000 auto's rijden, heeft m< 19.000 parkeerplaatsen nodig. Er zijn i 18.500. Zestienduizend daarvan bevinden zich, geregeld door parkeermeters, buiten wegen. Parkeermeters zijn, volgens de ;r Müller, ook voor ons land de aan- vezen regelaars voor parkeerplaatsen. Zij maken het onmogelijk om, ongestraft, langer dan een vastgestelde tijd op i Is te verblijven, wegdichtheid aan auto's is 125.tyh< wagens per dag. Het tempo van het yJ— keer ls groter, dan de heer Müller wacht had. Goede discipline Een van de meest interessante ontdek kingen voor de heer Müller was de bij- regeling van het verkeer op kruispunten, gedurende de spitsuren. Verkeerslichten alleen kunnen het op de spitsuren niet bolwerken. De discipline in het verkeer, zowel van automobilist als voetganger, ligt hoger dan in de vele steden Europa. De tram verloor in alle grote steden veel terrein. Een tramstaking in Pittsburgh was in één dag opgevangen door het aanpassingsvermogen van het autopark. Op een stad van 800.000 inwo ners heeft men 10.000 taxi's. Ze vrijwel allemaal tegelijk op de weg. De keersjustitie is veel minder formeel in ons land. In Chicago zag men. ti i van dit jaar, geen mogelijkheid vervolgen van de verkeersovertre dingen. De oplossing was: inbeslagneming van het rijbewijs tot de dag voor de rechter komt. Nu komt 95 pet der zonda- voor de rechter om, tegen betaling de boete, het rijbewijs terug krijgen. Het stilstaan met een auto duurder dan rijden. Ook dat is een middel onnodig parkeren tegen te gaan. Hulpmiddelen als de radarsnelheidsmeter zijn onmisbaar geworden voor een goed» verkeerscontróle. Een tweede Alkmaar? Stembusstrijd over de Bolswarder baard Bolsward hoopt volgend jaar zijn 500-jarig bestaan als stad te vieren. Met het oog op de feest viering is nu aan alle mannelijke inwoners de vraag voorgelegd of massale B.B.-actie. Het betreft hier geen Bescherming Bevolking, maar. een actie voor de „Boalser- ter Burd" (Bolswarder baard). Voorgesteld wordt namelijk, ter gelegenheid van het eeuwfeest de baard te laten groeien, om zo de sfeer der historie op te roepen. Door middel van een stembiljet kunnen de Bolswarder mannen hun mening over de B.B. geven. Bedoeld is overigens geen vol ledige baard, maar, om de kappers niet brodeloos te maken, een baard van puntsik model, üe initiatiefnemers wachten in span- ning af. Automobilist gedroeg zich onbehoorlijk tegen meisjes De Rijkspolitie te Zoetermeer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een auto bestuurder. die op de Rijksweg XII zich ?er onbehoorlijke wijze gedroeg te genover passerende meisjes Dergelijk» feiten worden herhaaldelijk gesignaleerd. Niet steeds wordt de politie ervan in ken- gesteld. Aller medewerking wordt ver zocht om dit veel voorkomende kwaad t» bestrijden. Bodegravens meisje verdronken Het vijf-jarig dochtertje van de famili* Plomp, wonende in Buitenkerk bij Bode- in, is gistermiddag achter de ouder lijke woning in de Oude Rijn geraakt en verdronken. De moeder van het kind, die op het hulpgeroep van enige vriend jes kwam toegesnelc heeft nog enige ma len gedoken, maar helaas zonder resul taat. Een passerende schipper haalde kor- tijd later het lijkje met een dreg op-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4