Grillen van de zee kunnen worden voorspeld ami Linke laaierij" liep goed af Droogte veroorzaakte ruim aanbod van slachtvee Voorschotense schoolsportdag op 1 Juli NIEUWE I.EIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 18 JUNI 1954 Zeegang, deining en branding Nieuwe tak van weerkunde kan een groot practisch nut hebben (Van een weerkundige medewerker) Reeds eeuwen lang bevaren mensen de zeeën en hebben zij ondervonden, tot welk vernietigend geweld de watermassa's kunnen worden opgezweept als stormen er over razen. „Speelbal van wind en golven" is een uitdruk king, die tot elk zeevarend volk spreekt. Algemeen wordt de zee ook „grillig" genoemd. ven in het belang van wat werd bereikt. Het probleem van de toestand va zee valt uiteen in drie afzonderlijke hoofdstukken, namelijk zeegang, ning en branding. Zeegang is de golfslag, die veroorzaakt wordt door de ter plaatse waaiende wind. Van de drie is deze het gemakke lijkst te voorspellen De factoren, die in mees-pelen, zijn de richting en kracht van de wind. de tijd ged-urende welke die wand heeft gewaaid en de af stand. waarover deze wind waait windbaan). Deze gegevens echter k. de meteoroloog zonder meer bepalen i een opeenvolgende serie weerkaarten Deining noemen we golven, die zich uit het windveld, waarin ze zijn opge wekt, hebben voortgeplant naar buiten. Iedereen, die wel eens een steen in een sloot of vijver heeft geworpen, heeft kunnen constateren, dat golven zich voortplanten, ook al bestaat de eerste oorzaak van hun ontstaan niet meei is het ook op zee. Stormen, die op grote afstand hebben gewoed, kunnen er oor zaak van zijn. dat zware deining op treedt in een gebied waar het misschien windstil is! Het karakter van deining- golven is geheel anders dan van zee: Bij de laatste treden korte, vrij scherpe golfkamrnen op. bij deining zijn ze veel regelmatiger. lang en afgerond. Branding tenslotte behoort bjj ondiep water. Wanneer de golven van zeegang of deining kusten of ondiepten naderen, gaat er bij de bodem wrijving optreden, die de golven afremt en steeds hoger en steiler doet worden, totdat ze tenslotte Dit alles wijst er op, dat de toestand van de zee algemeen beschouwd wordt als iets, dat men- maar moet nemen zoals het komt. Het is natuurlijk wel algemeen bekend, dat de golven veroorzaakt worden door het weer, meer speciaal door de wind. Maar terwijl nu reeds lan ger dan een eeuw, met toenemend succes getracht is de wetten waaraan het weer gehoorzaamt, te doorgronden en te voor spellen hoe het zich in de naaste toe komst zal ontwikkelen, ontbraken tot voor zeer kort soortgelijke pogingen ten aanzien van het zee-oppervlak. Wel hielden theoretici zich met de golfverschijnselen op zichzelf bezig, maar de werking van de wind op het water bleef een vrijwel onbekend hoofd stuk. Pas in de laatste tien jaren is hierin een grote verandering gekomen Onderzoek Zoals dat zo dikwijls gaat, gaf ook in dit geval de oorlog de stoot voor het instellen van een diepgaand onderzoek. Het voor de geallieerden zo ongelukkige verloop van de eerste jaren var tweede wereldoorlog, dwong hen de gelijkheden van grootscheepse landings operaties onder ogen te zien. Daarbij werd het weldra duidelijk, dat het on mogelijk zou zij.n deze te organiseren, Indien men niet van te voren met rede lijke zekerheid zou kunnen vaststellen, hoe de toestand van de zee zou zjjn op het tydstip van een landing en in de kri tieke dagen daarna, waarin een regel matige aanvoer van troepen en materieel füyaarborgd moest zijn. Eet is dan ook geen wonder, dat al in Ml zowel in Engeland als in de Ver enigde Staten pogingen werden onder nomen om voorspellingsmethoden uit te werken. Weliswaar was reeds vroeger uit de zeemanspraktijk een globaal in licht in het verband tussen windkracht en golfhoogte ontstaan, maar dat was nu volstrekt onvoldoende. Het ligt voor de hand. dat het onder zoek van dit grensgebied tussen zee- en weerkunde opgedragen werd aan een gemengd gezelschap van oceanografen en meteorologen. Gaandeweg bleek ech ter dat voor het opstellen der voorspel lingen veel meer meteorologisch dan oceanografische kennis nodig was en dal het dus beter was de weerkundigen me» deze zaak te belasten. Zo groeide de ..zee voorspelling" uit tot een nieuw onder deel van de weerkunde. Complicaties Hierboven werden de grondvormen afzonderlijk genoemd, maar waarschijn lijk heeft U reeds afgeleid, dat blijkbaar zeegang en deining ergens tegelijkertijd kunnen optreden. Dit is inderdaad het geval, De belde golfbewegingen gaan dan op elkaar inwerken, waardoor een uiterst ingewikkeld golfpatroon ontstaat Ook deiningen uit verschillende wind velden kunnen een wisselwerking op elkaar uitoefenen. Wanneer we hieraan nog toevoegen, dat ondiepten niet alleen het breken van de golven kunnen oorzaken, maar bovendien veranderingen in de voortplantingsrichting ten gevolge kunnen hebben, zult U inzien, dat het voorspellen van de toestand van de zee. een of twee dagen van te voren, nu niet direct een eenvoudige zaak is. Maar hoe wel het probleem zeker nog niet tot in al zijn details is onderzocht en door grond. de voorspelling is' mogelijk, en met behoorlijk betrouwbaar resultaat! Sedert de oorlog is in Engeland. Amerika en elders het onderzoek met kracht voortgezet en heeft men sta tistieken aangelegd om het betrouw baarheidspercentage te vinden. Dit bleek in de meeste gevallen te schom melen tussen 80 en 90 procent. Dit is een hoger percentage dan bijvoor beeld van weervoorspelling voor perioden van 36 tot 48 uur! Toepassing Gecompliceerd Al heel spoedig werd het duidelijk dat men een bijeonder ingewikkeld pro bleem had aangesneden. De theoreti- «che beschouwingen over de zeegolven, die tot dan toe waren gehouden, gingen zonder uitzondering uit van zeer vereen voudigde veronderstellingen. Daartoe behoorden oa grote diepte van het water, afwezigheid van kusten en on diepten en een wind, die lange tijd ach tereen met vrijwel constante kracht en zonder grote rich tings veranderingen bleef waaien Tn volle zee wordt aan de eerste dezer voorwaarden wel voldaan, maar de wind voldoet slechts zelden aan de voorwaarde van grote standvastigheid! Bovendien ging de belangstelling nu juist in de eerste plaats uit naar de golf- zlag in de buurt van de kusten. Kanaalzone Voor een wetenschappelijk onderzoek k meestal veel tijd nodig. Voor de stra tegen echter, die invasieplannen moesten hiaken. was tijd een uiterst kostbaar ar tikel. Daarom werd besloten liever een direct op de practijk ingesteld onder- wek te houden in het gebied, waar de »erste grote landingen bij voorkeur zou den worden uitgevoerd, dan zich te ver liezen In een alles-omvattende strikt we tenschappelijke opzet. De plannen voor de inval in Normandië waren toen al in de maak en het zeeonderzoek werd daar om geconcentreerd in het gebied van de Engelse Zuid- en Zuid-Oostkust. Meer dan vijftig waarnemingsstations werden daar ingeriobt, waar meerdere malen per dag golven werden geobserveerd. Per telex werden de waarnemingsberichten doorgezonden naar de Admiraliteit in Londen, waar een staf van wetenschaps mensen. zowel Engelsen als Amerikanen tch aan het werk zette om de verkregen gegevens te verwerken Deze methode leidde in korte tijd tot practisch bruik bare resultaten. Drie hooidstukken Het is ondoenlijk in een zo klein be llek a!s dit, een overzncht te geven van de vele moeilijkheden, die moesten wor den overwonnen, of om op technische details in te gaan Slechts enkele zijn noodzakelijk om U enig inzicht te ge- Puzzle-Prominenten 1. H. Bouthoorn. Jan van Hout kade 42, Leiden; 2. M- L. 't Hart. «anatorium Zonnegloren. Soest; 3. K- SchelllngerhoutGuldemond. Lagewaard 8. Kouderkerk aan den Rijn. Bij de militaire operaties werd van de verkregen resultaten veel gebruik ge maakt, en niet alleen bij landingsopera ties Ook voor vliegkampschepen en duikboten bleek bet van bijzonder nut van te voren te weten, wat de zee zou gaan doen. Bij hun overval op Pearl Har bour gaven trouwens ook de Japanners blijk. een oplossing voor het zee-pro bleem te hebben gevonden. Zij hadden hun plannen zodanig gemaakt, dat ze. op de juiste afstand van het doel, een voldoend rustige zee zouden aantreffen de vliegtuigen van de schepen te doen opstijgen. Bij diverse latere opera ties in de Pacific betaalden de Ameri kanen echter met gelijke munt! Nu de wereld echter leeft in de hoop van een periode van vrede, gaat de be langstelling- uit naar civiele toepassin gen van de nieuwe wetenschap. Ook deze zijn legio. De eersten, die een practisch gebruik van de mogelijkheden maakten, warende meteorologen, die ont dekten, dat men de zaak kon omkeren Uit de optredende golfverschijnselen, is het soms mogelijk conclusies te trekken er het weer op grote afstand. Vooral or weinig bevaren zeeën, zoals op het delijk halfrond, waar bovendien bijna geen waarnemingsposten bestaan, is dat meermalen van belang gebleken. Ook de scheepsbouwers hebben hun belangstelling doen blijken en alweer aanleiding gegeven tot het uitbreiden van bet veld van onderzoek met het pro bleem van de werking van de golven op «»en schip en van een schip op de golven er omlheen. Voor een land als het onze echter, waarvoor de zee een voortdurende be dreiging vormt, is de voorspelling van het gedrag van de zee wel van uitzon derlijk belang. Het is eigenlijk zeer ver wonderlijk. dat onze dijk- en havenbou wers niet veel eerder grote aandacht aan dit onderwerp hebben besteed. Kustbescherming 'De bedragen, die ten koste worden ge legd aan onze zeeweringen zijn nauwe lijks te becijferen Een juist, weten schappelijk inzicht in de krachten, die de zee kan uitoefenen, kan daarom van «norme economische betekenis zijn. Toch Is het r.og steeds zo, dat op vele tech nische vragen het antwoord nog ont breekt. Enkele voorbeelden? Denkt U bij voorbeeld eens aan de betonblokken, die de pieren van IJmuiden beschermen Hoe groot moeten ze zijn, om te verhin deren dat ze bij zware storm worden weggesleurd of zelfs over de pieren wor den heengeslagen? Is de kubus de beste vorm? Moeten ze zorgvuldig worden neergelegd en opgestapeld of kan men re eenvoudig storten? Denkt U aan onze dijken. Wat is de gunstigste hel ling? Problemen van verzanding en erosie hangen nauw met de golfbewe ging samen. Voor de tweede wereldoorlog was er aan al deze problemen veel te weinig aandacht besteed. Dat te zwakke zee weringen tot ontzaglijke rampen kun nen leiden, hebben we dit jaar helaas weer eens moeten ervaren. Maar ook een te zware dijk of golfbreker is economisch niet verantwoord. Geen wonder dus. dat na de bevrij ding ook in Nederland aandacht aan het probleem van de zeegolven wordt be steed. De achterstand van vijf jaren is voor onze deskundigen, van wie hier on der anderen de heren Groen en Dorre- stein. van het K.N.M.I. genoemd moeter. worden, geen beletsel geweest om reeds belangrijke theoretische bijdragen te leveren voor de verdere ontwikkeling van deze nieuw tak van toegepaste we tenschap. D. G. „Straks keldert'ie" zei een der toe schouwers gistermorgen op de Beestenmarkt en eigenlijk ston den daar al de andere mensen ook op te wachten. Per slot was het vakm linke laaierij". De inobiele kraan, die bijna een jaar dienst heeft ge daan bij het viaduct aan de Gor- delweg, ging onze goede, zich steeds uitbreidende Sleutelstad verlaten om in Maastricht de werkzaamheden van de Hollandse Bet onmaat schappij te gaan ver lichten. Het kraantje weegt niet minder dan 17Vz ton (hefvermogen 8lA ton) en mag (en kan) niet over lange afstanden over de weg wor den vervoerd. Daarom moest hij op een zolderschuit worden gela den en dat ging lang niet gemak kelijk. Een man of tien hadden de handen vol werkonder meer met het leggen van biels. Ook moest er nog een tractor aan te pas ko men om het beslissende duwtje te geven. Het is gelukkig na en kele uren zwoegen allemaal goed afgelopen. Wat vele kijklus- tigen blijkbaar wel een beetje speet Foto N. van der Horst JAARLIJKSE VERGADERING Voorzitter Bedrijfschap vraagt meer vrijheid voor hellingen en uitkeringen (Van een onzer verslaggevers) TN ZIJN JAARLIJKSE REDE voor de commissie van bijstand van het J Bedrijfschap voor Vee en Vlees, heeft de voorzitter van het Bedrijf schap, de heer Joh. de Veer, o.m. meegedeeld, dat in de toekomst de af levering van bacon op de Engelse markt niet meer van de koelhuizen, doch uit de verse aanvoeren zal geschieden. Daarom is dan ook een min der regelmatige prijsverloop te verwachten. Men zal dit jaar kunnen rekenen op een hogere rundvleesproductie dan in het afgelopen jaar. Er is de laatste weken een ruim aanbod van slachtvee op de markt geweest, veroorzaakt door de be lemmering van de grasgroei ten gevolge van de droge winter. De veehouders zul len er rekening mee moeten houden, dat een zo goed mogelijke spreiding var aanvoeren op de binnenlandse markt veel betekenis ls, wil men een inzinking van de markt vermijden. Het volgend jaar worden er interna tionaal meer varkens verwacht en het ii niet onmogelijk, dat ook de uitvoer var hammen naar Amerika daarvan 'n terug slag zal ondervinden. De heer De Veer waarschuwde de veehouders de varkens niet langer aan te houden dan strikt noodzakelijk is; men loopt 'n groot risico door de varkens te mesten tot zwaar gewicht. De spreker zou gaarne zien. dat het productschap een grotere vrijheid zot genieten op het punt van heffingen op leggen en uitkeringen te doen, hetzij uit een eigen bedrijfschapsfonds, hetzij uit het Landbouwegalisatiefonds. De zelfstandigheid van het komende Geslaagd aan Chr. kweekschool De volgende candidaten (derde groep) slaagden voor het eindexamen van de Chr. kweekschool: mej, M. Allaart, Rijs wijk; mej. E. L. Berg, Boskoop; mej. N. Bos, Bodegraven; mej. W. A. Buist, Delft; mej. G. I. T. Eelsing, Noordwijk aan Zee; mej. A. van Goeverden, Sassenheim. Af gewezen: geen. Gouden huwelijk Het echtpaar J. Sjardijn-M. Sjardijn- Chaudrin, wonende Oosterstraat 39 hoopt Dinsdag zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 73 en de bruid 71 jaar. Uit dit huwelijk kwamen elf kinderen voort, waarvan 9 nog in leven en 17 kleinkinderen. De heer Sjar- dijn is ongeveer 60 jaar timmerman ge- Advertentie) 20 JUNI VADERDAG! Een zilveren dasklem, v.a. f 3.50 Zilv. manchetknopen f 3.50 Eigcndomslepeltje f 2. Zilv. borrelglaasje f 5. 4 kleurenpotlood f 11.95 Aansteker Colibri f 11. Aany.eker Ronson f 14.50 Indus horloge f 57.50 Pontiac-taorloge f 55. ANTOON BRINKS Leidsch Juweliersbedrijf BREESTRAAT 114C HAARLEMMERSTRAAT 13 (bij de Prinsessekade) Anjerfonds geeft f 500,- aan K. en G. Het Anjerfonds heeft f 500 geschonken an het Leids Chr. tamboer- en pijper corps Kunst en Genoegen. K. es G. wil het bedrag gebruiken voor het aanschaf fen van instrumenten voor het jeugdcorps. Hiervoor is een bedrag van f 1200 ver eist. welke som men thans bijeen heeft. Het jeugdcorps, dat bestaat uit 55 jongens van 8 tot 12 jaar, hoopt bij de taptoe op 2 October voor 't eerst in het openbaar op te treden. Het G. heeft momen Chr. grafici vergaderden De afdeling Leiden van de Ned. Chr. grafische bedrijfsbond hield gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale belan gen haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer F. Arnoldus. De heren H. A. Chaudron en P de Knegt brachten als secretaris en penningmeester het jaarverslag. De aftredende bestuurs leden, de heren F. Arnoldus, P. de Knegt, W. J. Kokkedee en G. C. J. Radius, wer den herkozen. Na de pauze hield de heer J. B. Oos- terwelder te Amsterdam („ome Jan") voordracht, getiteld „In de gehoor- van de keizer". De geschiedenis speelt zich af in het klooster van de wit te monniken. Een geslaagde voordracht! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrika J, dr v G Nagte- gaal en H J Uittenboogaard; Klaas. K Slootweg en M Roubos; Johanna, dr v A Laterveer en J Gressie; Inge J, dr J Petiet en L Lasschuyt; Antonius A. i v A Droste en A v d Staaij; Hilke. dr W F Vermond en A Zwiers; Oswald. v G C J Kiemeneij en J E Voswinkel Dorselen; Leendert. zn v J Kuijper cn C J Schalk. ONDERTROUWD: W C van Zijp en C M Smit. OVERLEDEN: H Galjaard. man. 73 jr; IE M v Berge Henegouwen, huisvr van lOverdevest, 66 jr; J Marges, man, 55 jr. De voorwedstrijden voor de schooi- sportdag zijn gisteren voortgezet me door de regen van Woensdag afgelaste korfbalwedstrijden. De uitslagen waren: Openbare schoolHervormde school 2—0; Geref. schoolDs Fortgensschool 4—1. Geld voor Surinaamse zendingsschool De actie voor de zendingsschool in Kabel (Suriname), waarover we eind April een artikel plaatsten, is prachtig geslaagd. Dank zij de medewerking van vele honderden, heeft men het bedrag acht weken bij elkaar gebracht, en zelfs meer dan dat. Nog steeds komen de giften binnen. Tot nu toe heeft men n bedrag van 13.000. Maar ook het resterende geld kan goed worden ge- En het is niet bij geld inzamelen ge bleven: ongeveer 1 Juli hoopt men al te kunnen beginnen in de nieuwe school in de bossen van Suriname. De heer W. Stol 25 jaar bij Rotogravure Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Stol, kleuren-diepdrukker, zijn loopbaan bij Rotogravure begon. Om dit feit te herdenken, kwam men in het directiekantoor bijeen, waar de directeur, de heer J. C. Stafleu, als eerste het woord nam. Spreker getuigde van de goede kwa liteiten, die de heer Stol als kleuren drukker aan de dag legde, terwijl hij de jubilaris eveneens roemde om zijn grote bereidwilligheid, wanneer het kzaamheden betrof, die met zijn vak s uitstaande hadden. Met de overhan diging van de gebruikelijke enveloppe beëindigde de heer Stafleu zijn van waar dering getuigende toespraak. De heer F. Hakkaart, die namens het gezamenlijke personeel sprak, roemde eens de heer Stol om zijn grote werkkracht, die hij aan de personeelsver- iging heeft gewijd. Vele aardige herin neringen liet spreker de revue passeren, waaruit de medewerking aan het ontspan ningswerk bleek. De heer Hakkaart besloot zijn huldi gingstoespraak met het overhandigen van enveloppe, waarvan de inhoud be stemd was voor de uitbreiding van de dis cotheek van de jubilaris. Nadat mevrouw Stol bloemen waren aangeboden, bleef men nog geruime tijd bijeen om onder het genot van de gebrui kelijke koffie met gebak nog vele aardige voorvallen op te halen. Na deze geani meerde huldiging toog de heer Stol huis waarts om daar in huiselijke kring dit zoor hem grote feest voort te zetten Leidse wever vrijgesproken van poging tot doodslag De Haagse rechtbank sprak de Leias»- wever C. T K. vrij van de hem tcnlaste gelegde poging tot doodslag. Dc officie van Justitie had vier jaar gcvangeni' straf geëist. Na een ruzie in een cafc had verdachte een kellner opgewacht me. een bijl en hiermee staan zwaaien. 5 p Openbare school 3 p., Ds Fortgens school 2 p. en Hervormde school 0 p. Woensdag worden de laatste wedstrij den gespeeld, te weten: R.K. meisjes school tegen Hervormde school en Ds Fortgensschool tegen Openbare school. De jaarlijkse schoolsportdag. die onder leiding staat van de heer C. Scheepma ker. is nu definitief vastgesteld op Don derdag 1 Juli. Evenals vorige jaren zui len de ochtenduren besteed worden voor de individuele wedstrijden, bestaan de uit een driekamp (60 meter hard lopen. vèrspringen en balwerpen). waar aan alle leerlingen van de 5e en hogere klassen deelnemen. 's Middags kampen de beste drie jon gens en meisjes van iedere school om de hoogste eer (eveneens driekamp). en daarna wordt een korfbalwedstrijd ge speeld tussen een V.G.L.O.-team van de R.K meisjesschool en een combinatie twaalftal van de lagere scholen. Op het andere veld wordt een voetbalwedstrijd gespeeld. De elftallen zullen nog nader bekend worden gemaakt. Na de twee estafettes (één voor jon gens en één voor meisjes) zal omstreeks 16 uur de prijsuitreiking plaats vinden door burgemeester C. J. v. d. Hoeven. De wisseibeker, beschikbaar gesteld door de Koningin Wilhelmina-vereni- ging, gaat naar de school, die de beste prestaties in de finale van de driekamp heeft geleverd. In 1950 werd deze beker gewonnen door de Hervormde school, In 1951 door de R.K. scholen (met de beste prestaties van de meisjesschool, die de beker dan ook een jaar in bezit heeft gehad), in 1952 won de Openbare school en in 1953 bleef de beker jn bezit van die school. De beker wordt definitief eigendom als een school, die vijf maal in totaal of drie maal achtereen wint. Voor de openbare school staat dus wel wat op spell productschap zal ten zeerste gediend zijn met een soepel toezicht van de centrale overheid en met een vlotte uitoefening van het praeventieve toezicht. Dat ook de minister van Economische Zaken bevoegd zal zijn in de bestuursvergaderingen van het productschap zich door een of meer personen te doen vertegenwoordigen met raadgevende stem, achtte de heer De Veer van het goede te veel. Afzetkansen De spreker was het eens met de groot ste minderheid, dat het geen bezwaar is om bij het vaststellen van de kwaliteits eisen de actuele afzetmogelijkheden als een medebepalende factor in aanmerking te nemen, zonder dat dit uiteraard mag leiden tot opportunisme. In het begin van zijn rede had de heer De Veer enkele cijfers genoemd: in 1953 bedroeg onze totale vleesproductie 470.000 ton vlees met been, waarvan bijna 80 pet. in het binnenland werd geconsumeerd. Van onze uitvoer moet in de eerste plaats bacon worden genoemd. In het afgelopen jaar werd ongeveer 32.000 ton bacon ge ëxporteerd bij een totale vleesuitvocr van 110.000 ton. Het vorig jaar Februari werden ruim 130.000 baconvarkens ge slacht; in September bedroeg dit aantal slechts 3200. De productieschommelingen, waaronder men in Nederland zo vaak te lijden heeft, konden hierdoor voor een groot gedeelte worden opgevangen. De export van vleeswaren naar Ame- ika bereikte het vorig jaar een top van 21.000 ton., in 1949 werd slechts duizend ton uitgevoerd. De export van spek be reikte in 1953 6000 ton, de helft meer dan het jaar daarvoor. Ook in de eerste maanden van dit jaar geeft de export van dit artikel geen reden tot klagen. Tot nu toe werd reeds 4500 ton uitgevoerd, drie keer zoveel als in de overeenkomstige periode van 1952. Vijftig- jaar getrouwd Het oud-Leidse echtpaar C. H. Brieër Berlemon, thans wonend Kortenhoefse- straat 92, Den Haag, hoopt Dinsdag zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Agenda van Leiden Vrijdag Lindestraat, Vondellaan. Sumatrastraat en Stadhuisplein, half 8: demonstraties en wedstrijden sportweek. Nieuw-Minerva. 8 uur: jaarvergadering Lelds Kunstcentrum. Gulden Vlies. 8 uur: ledenvergadering Leidse Kunstkring „Voor Allen". Zaterdag Stadhuisplein, 3—7 uur: markt ten bate van de hulp aan ontheemden. Sportweek: Leidse Hout, half 3, school- athletiekwedstrijden; Nieuwe Vaart, 4 uur, roeiwedstrijden; De Zijl, 7 uur, zwem- en waterpolowedstrijden (natio nale trainlngsploeg). Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde Werkgemeenschap Geref. Jongeren over: Wat heeft Evanston ons te zeggen? Wassenaar, De Haven: weekeinde C- H. Jongerengroepen Zuid-Holland. Maandag Gulden Vlies, half 3—half 5: receptie slagerspatroonsvereniging Leiden en omstreken (60 jaar); Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond. Hooglandse kerk, half 9: Avondmu- ziek Adr. Blankenstein. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. Bijna 1000 bezoekers Expositie „kinderen tekenen sprookjes" De tentoonstelling „Kinderen uit 44 lan den tekenen sprookjes van Andersen" is door 989 mensen bezocht. Van de zijde van het onderwijs is er een verheugende be langstelling geweest: 624 kinderen bezoch ten de tentoonstelling in klasseverband. Een groep leerkrachten bracht onder lei ding van de heer Volkers een speciaal avondbezoek. Het bestuur van Pro Juven- tute was bijzonder verheugd over het be zoek. dat de meisjes van de Sleutelbloem en Mater-Amabilisschool aan de expositie hebben gebracht. Ook toen maakte de heer Volkers zich verdienstelijk door de col lectie bij de meisjes in te leiden. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 1 tot en met 15 Juni 1954 zijn als gevonden voorwerpen aange geven: voetbal, handschoenen, portemon- naie, (met inhoud), koffer, regenjas, capu chon, schroevendraaier, zakmes, padvin- dersriem, doos (inhoud sokken), bril (in étui), oorknop, vulpen, damesvest, sjaal, rieten mandje (met inhoud) ceintuur, steeksleutel, autostep, kruisje (zilver), stropdas, bos sleutels, zonnebril (in étui) schoentje (kinder), jasje (kinder), meelzak ken, wieldop (van auto), lange damespan talon, rijwielslot, tasje (kinder), 2 kg ijzer gewicht, paar dames schoenen, zwem broek en badhanddoek, koper 6ier melk bus je, pakje (inhoud netten), rol asphali- papier, motor buitenband (nieuw), dop van benzinetank (bromfiets), rol film. vitrage gordijn (afgepast), rozenkrans (in étui), identiteitskaar (ten name van M. A. Geer- lings-Tolido), buitenband (auto), armband (doublé), broche (zilver). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonsche inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Ds Snaayer beroepen De Doopsgezinde Gemeente te Haarlem heeft in de vacature prof dr J. A. Ooster- baan beroepen ds A. J. Snaayer te Leiden. (Advert entte) Zoals men weet. houdt de Leidse Jeugd-Actie morgenmiddag tussen 3 en 7 uur op het Stadhuisplein een verkoping van allerlei door de verschillende verenigingen ge maakte voorwerpen ten bate van de vluchtelingenhulp. Hieronder bevinden zich twee tuinameuble- menten, die enkele leden van de Hervormde Jeugdraad hebben ver vaardigd. Deze zijn tot morgenmid dag geëxposeerd in de etalage ran de firma Balkestein, Hogewoerd 111 en worden bij opbod verkocht Men kan thans reeds inschrijven. De foto toont een gedeelte van de artikelen, die de Hervormde jeugd groepen vervaardigden. Alles 'is tot in de puntjes verzorgd en het belooft dus een alleszins geslaagde verkoping te worden, een verko ping met muziek ook, namelijk van K. en G. en de padvindsters- Foto N. van der Horst Zondag 20 Juni VADERDAG! MAAK HEM BLIJ met een mooi geschenk I Zeer grote collectie: Kerko en Fablo Overhemden. Das sen. Sokken. Ankiets. Swan-Zak- doeken. Riemen. Week-end Shirts. Falcon Regenjassen, enz. vóndt U in NOlET's HERENMODEMAG. Sempre Avanti gaf fuincorïcert In weerwil van de minder gunstige weersomstandigheden hebben bijna drie honderd belangstellenden gisteravond in de tuin van Oud-Hortuszicht door het Chr. mandolinegezelschap Sempre Avanti met Jong en Jolig in een zomerse stem ming laten brengen. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer B. C. Storm, werd een ge varieerd programma afgewerkt onder de bekwame leiding van dirigent K. Kukler, waarin dit gezelschap zich van zijn beste zijde liet zien. De aanstekelijke vrolijke zang van Wim Brugman en de draaiorgel imitatie, die Ini Dreef op haar accordeon liet horen, verdienen hier een afzonder lijke vermelding. De bezoekers werden tijdens de pauzes betrokken in het spel „trek aan de bel" en in een dirigeerwedstrijd, waarin twee jonge talenten op welluidende wijze een mars en een walsje aan het orkest wisten te ontlokken. De prestaties werden met een prijs beloond. Het werd al donker In de tuin van Oud-Hortuszicht toen men weer huis waarts ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3