MET LOUPE EI LIS In Juli weer herdenking van de eerste vrije Statenvergadering Elf steden gaan Dordrecht helpen feestvieren met dankbaarheid SECRETARESSE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 12 JUNI 1954 Leiden deed mee en doet mee Agenda van Leiden Zaterdag Opening sportweek, 7 uur: défilé door de stad; 8 uur op L.F.C.-terrein: voet balwedstrijd U.V.S.rest van Leiden, in de pauze demonstraties. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids harmo niegezelschap De Post, jubileumuitvoe ring 145 jaar). Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Lindestraat, Vondellaan, Sumatra- straat en Stadhuisplein, half 8; demon straties en wedstrijden sportweek. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Selskip „Fryslan", jiergearkomste. Dinsdag Stadhuisplein, half 9: K. en O., dag excursie naar Rotterdam. Lindestraat, Vondellaan, Sumatrastraat 0pêning en Stadhuisplein, half 8: demonstratie en Leiast wedstrijden sportweek. Pieterskerk, half 8: Leger des Heils, uitzendingsdienst kapiteins Dros (naar Zuid-Af rika). In de vroegere Zoutkeet: Hollandse Loonbeitserij N. V. opende haar poorten Elke Nedeilander door roest i 20 per jaar armer Te Leiden is gisteren officieel geopend de Hollandse Loonbeitserij N.V., drUf dat zich naast de verwijdering van roest en walshuid bezighoudt corrosicbestrijding. Het is gevestigd in een deel van het gebouw van de Lcidse zoutkeet aan de Oude Singel en is ontstaan uit de N.V. Mav gedurende zestien jaar de moderne mogelijkheden op het gebied vai bestrijdingsmethoden propageert. 100 jaar vóór Chr. De Batavieren in ons land. 19 Juli 1572: Leiden kiest de zijde van de Prins; één van heidens burge- rneesterende heer Jan van Brouckhoven en de pensionaris Paulus Buys wonen te Dordrecht de eerste „vrije" Statenvergadering bij. Wordt het eerste jaartal ons reeds op de lagere school als 'het ware „met de paplepel ingegoten", de datum van 19 Juli 1572 vraagt meer van onze historische kennis. Vraag tien Leidenaars naar 1! Juli 1572 en zeker acht zullen u het ant woord schuldig blijven. En toch is dez< datum in onze vaderlandse geschiedenis er één van niet te onderkennen beteke nis. Begon in Alkmaar korte tijd later de victorie, 19 Juli 1572 was het begin Neêrlands zelfstandigheid. Niet alleen Leiden, maar nog elf andere steden van Holland kozen op deze his torische datum de zijde van de Prins van Oranje, t.w. met Dordrecht, Haarlem, Gouda, Gorcum, Alkmaar, Oudewater, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Edam en Monnikendam. Twaalf steden, die het ge schikte moment afwachtten om onder het Spaanse juk vandaan te komen. Ook Rot terdam, Schiedam en Delft waren gepolst, maar deze steden konden aan de oproep geen gehoor geven, omdat in beide eerste plaatsen een Spaanse bezetting lag en Delft vanuit Delfshaven door Spaanse troepen voorlopig in bedwang werd ge houden. Marnix De man, die zijn stempel op deze ee: ste Statenvergadering drukte, was Marni van Sint Aldegonde, die door de Prins van Oranje naar Dordt was afgevaardigd Ingang van de Statenzaal te Dordrecht om het politieke programma van deze Oranje-vorst, welke „met de Potentaat der Potentaten" een vast verbond had ge maakt, te ontvouwen. Een afvaardiging, die tevens was bedoeld om de Prins te helpen aan de hem ontbrekende soldij om de veldtocht voort te zetten Kon men zich enerzijds in deze histo rische zitting verenigen met de inzichten van de Prins om Holland van de Spaanse tyrannie te bevrijden, anderzijds zorgde men ervoor, dat het geld bijeenkwam. Op de 19de Juli van het jaar 1572 was Neèrlands zelfstandigheid in Dordt, waar men voor deze historische zitting bijeen kwam in de reefter (eetzaal) van het Meisjes-H. B. S. naar buiten De leerlingen van de meisjes-HBS aan de Garenmarkt hebben gisteren een uit stapje gemaakt naar Aalsmeer en het Brasemermeer. Om half negen vertrok het vrolijke gezelschap onder leiding van de directrice, leraressen en leraren, per stoomboot „Succes" van de haven. Een accordeon verhoogde aan boord nog de stemming. In de bloemenveiling te Aals meer werden de meisjes niet ledig heen gezonden, ze kregen allen een mooi bou quet. Bij de uitspanning De Brasem wer den verversingen gebruikt en toen begon het lieve leven. In de open lucht gaven leerlingen van alle klassen in aardige costuums diverse „proeflessen". Voor dracht, zang en volksdans viel zeer in de smaak. Onder grote aandacht werden rapporten en proefwerken besproken. Het klokje van vertrek luidde maar al te Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Graaff, Mastenbroek, Pleiter, Stoffers en Veldhuyzen- Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Juni 13 uur tot Zaterdag 19 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en door d« Doeza-apotheek, Doezastraat 31, teL 21313. klooster der Augustijnen, een feit. In het vervolg zetelde in Holland een regering met Oranje als erkend hoofd, die opkomen voor de waarachtige nationale belangen. De grondslagen voor de zelf standigheid waren gelegd. Een zelfstan digheid, een souvereiniteit van Oranje, waartoe ook Leiden een niet gering deel had bijgedragen. Was het niet de reeds eerder genoemde Paulus Buys, pensiona ris van Leiden, die als één der eersten min of meer officieel de banden met de vroegere stadhouder weer had aange knoopt? Het was zijn inzet voor Oranje, die de gedeputeerden der andere steden stimuleerde en reeds bij voorhaal de ba lans naar de zijde van de Prins deed over- Holland herdenkt Vermoedelijk ingegeven door het hoge goed van onze bevrijding en zelfstandig heid, die wij zo zeer in de jaren 1940 misten, heeft een uit de Dordtse bur gerij samengesteld comité het jaar 1947 aangegrepen om in alle luister de eerste vrije Statenvergadering van Holland (toen 375 jaar geleden) te herdenken. Een her denking, welke stond onder de hoge be scherming van Koningin Wilhelmina en werd bijgewoond door onze tegenwoor dige Koningin Juliana, Prins Bomhard en vele regeringspersonen, onder wie de leden van de Raad van Staten. Sindsdien is de herdenking uitgegroeid tot een jaarlijks festijn, dat Dordt in de Juli-dagen een feestweek binnen zijn mu ren geeft, welke niet alleen rijk is aan af wisseling, maar die deze stad aan de Mer- wede plaatst in het centrum van de be langstelling. Een locaal gebeuren is het dit wel? is bezig uit te groeien tot De vergadering van de vrije Staten van Holland, zoals de Dordtse tekenaar De Hek het in zijn fantasie „zag". nationaal gedenkenEen gedachte, welke ook leeft in de kringen Dordtse comité. Teneinde deze jaarlijkse herdenking te brengen op nationaal niveau, vond vergadering plaats van afgevaardigden van besturen van gemeenten, die in 1572 hun vertegenwoordigers zonden eerste vrije Statenvergadering. Uiteraard stuUrde ook Leiden een afvaardiging. Bij monde van de voorzitter van het mité tot herdenking der Eerste Vrije Sta tenvergadering, de heer M. Scheepbouwer, werd een uiteenzetting gegeven van de plannen, die men dit jaar denkt te orga niseren en die ook voorgelegd zijn aan de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper. Statentocht Behalve een plechtige herdenking, met daaromheen gegroepeerde feestelijkhe den, zal dit jaar voor het eerst een „Sta tentocht voor automobilisten" aan het progfkmma worden toegevoegd. Het ligt de bedoeling, dat aan deze tocht, welke voert langs de steden, die in 1572 de zijde de Prins kozen, in de eerste plaats deelnemen automobilisten, die uit deze plaatsen afkomstig zijn. In iedere stad het voornemen zal aan de deel- »rs van deze „sterrit" een vlaggetje worden uitgereikt, terwijl tevens hun startkaart van een contrólestempel wordt voorzien. Zij, die de tocht uitrijden, ontvangen bovendien een door Dordt aangeboden plaquette. Na afloop van de tocht zijn de deelnemers de gast van het organiserende ,ité, terwijl zij tevens in staat worden gesteld een gedeelte van de feestviering mede te maken. Besprekingen zijn nog gaande om de burgemeesters van de 12 vrije steden uit te nodigen, bij deze komst aanwezig te zijn. Minister-president dr Drees zal op 16 Juli in de Grote Kerk te Dordrecht herdenkingsrede uitspreken. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 10^1 en 2— deren uit 44 landen tekenen sprookjes van Andersen (tot 16 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza straat 31, tel. 21313. Chr. Oudam vijftig jaar bij Schoondergang Vijftig jaar was het gisteren geleden, dat de heer Chr» Opdam zijn intrede deed In het bedrijf van Schoondergangs servenfabriek te Leiden. Hij is daar thans chef. Om 9 uur werd de jubilaris met zijn familie in het stadhuis ontvangen, ir de burgemeester hem hartelijk toe sprak en prees voor zijn trouwe plichtsbe- tiachting. Een dergelijk jubileum komt zelden voor. zelfs in een industrie stad als Leiden is. In tegenwoordigheid de directeur, de heer J. J. A. H Schoondergang en echtgenote, de bedrijfs leider, de heer J. J. Schoondergang, er twee afgevaardigden uit het bedrijf, speld de de burgemeester hem de zilverei medaille, verbonden aan de orde Oranje-Nassau, op de borst. De directeur a de jubilaris zelf spraken dankwoorden. De jubileumviering werd 's avonds in de Harmonie voortgezet. Daar schaarde het voltallige personeel zich om een diner, waarbij vele hartelijke woorden tot de heer Opdam werden gesproken. De jubilaris werd namens het personeel een cadeau aangeboden, en van de directie kreeg hij een enveloppe met inhoud. Aan dit diner zaten ook aan de personeelsleden. Wijzigingen predikbeurten Ter correctie van het vermelde in de predikbeurtenlijst volgt hier een nieuwe opgave van de predikbeurten der Chr. Geref. Kerk en Geref. Gemeente van Lei den. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds De Joode van Ede; Geref. Gemeente: 10 en 5 ds Rijksen van Middelburg. (Advertentie) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN - STENO (4 talen) - BOEKH. - CORRESP.: Nederlands, Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 populaire uiteenzetting vóór de vees de heer A. Groenendijk, die de algemene leiding van de verkoop, er op, dat de corrosie tot de grootste problemen moet worden gere kend. Hij toonde dit aan met enkele frap pante cijfers. Alleen de Amerikaanse spoorwegen boeken per jaar een verlies van 268.000 000 dollar door wegroesten. Engeland geeft per jaar 200 millit aan de bestrijding van carrosie en in Bel gië wordt deze uitgave geschat op 4 a 5 milliard francs. In het kleine Nederland gaat per dag een half millioen gulden door roest verloren. Dat komt dus oer jaar neer op een 180 millioen gulden Zelfs de materiële schade van de waters noodramp overtreft die van de corrosie niet eens. Persoonlijk: elke Nederlander wordt per jaar door roest f 20 De heer Groenendijk merkte op, dat en het roesten van metalen, ofschoon reeds vele resultaten werden geboekt, als hinderlijk en onoverkomelijk schijnsel ziet, zoals het oud worden. Ter wijl tientallen laboratoria, studiecom missies en research-instellingen nu al vijftig jaar lang met aanhoudend succes steeds betere corrosie-bestrijdingsmidde- len beschikbaar stellen Spr. meende, dat de publicaties over dit onderwerp binnen een te beperkte kring blijven. En dat het karakter van de anti- corrosie-artikelen in het algemeen gewij zigd zal moeten worden om het „grote publiek" tot die belangstelling op te wekken, die dit vraagstuk waard is. De Hollandse Loonbeitserij werd onder gebracht in de gebouwen van de N.V. Tot directeur werd benoemd de heer A. Thomassen jr., die zich bij de Mavom in zijn functie van adjunct-direc teur op bijzondere wijze op de hoogte heeft kunnen stellen van de eisen van de Nederlandse metaalverwerkende industrie Plannen De opening werd verricht door de pre sident-commissaris, de heer A. M. Ver- sluijs. Bij de opening voerden naast hem het woord de heer Thomassen jr., de heer A. Thomassen sr, directeur van de N. V. Mavom en de heer C. J. Kruijskamp, oud ste medewerker in het Mavom-personeel. De heer Kruijskamp bood namens het personeel een electrische klok aan. Ver melden wij nog, dat de Loonbeitserij een zelfstandig bedrijf is, dat echter staat on der directie van de Mavom. De heer Thomassen sr verklaarde ons in een kort onderhoud, dat nu al plannen worden uitgewerkt- om al het ruwe ijzer, profielen en pla ten in alle handelsmaten te behande len en dit materiaal een chemische bescherming te geven, die waarborgt, dat het, wanneer het buiten in weer en wind wordt opgeslagen, geduren de zes maanden niet zal roesten. Vol gens de plannen zou binnen afzien bare tijd op een industrieterrein el- dels in Leiden een groter bedrijf wor den opgebouwd Ter receptie verschenen onder anderen de heer J. H. Meijer namens de rijksnij- verheidsdienst, commandant S. W. Hage- doorn namens de Leidse brandweer, de heer J. M. Pijnacker Hordijk namens het ministerie van economische zaken, de de heer J. Bosboom namens de Leidse duinwatermaatschappij en de heer Hoog- teijling namens het slachthuis te Leiden, de heer J. Mutsaers als vertegenwoordi ger van het ministerie van marine, ds heer M. Weima, directeur van de markt en havendienst, jhr mr F. H. van Kin schot, burgemeester van Leiden, en de heren H. E. Kruijt en B. de Jong namens de Leidse vereniging van industriëlen. Verder vertegenwoordigers van het scheikundige rijkszuivelstation, de vereni ging van metalen-ramenfabrikanten, de Ned. Radio-Unie, de dienst materieel luchtmacht en de dienst materieel land macht. de dienst genie Woerden, de Oc- trooiraad te Den Haag, de vereniging van afgestudeerde M.T.S.-ers en de vereni ging van technici op scheepvaartkundig gebied. De Hollandse Loonbeitserij N.V. te Leiden heeft een uit 24 baden bestaande installatie voor de uitvoering van de door haar ontvangen opdrachten gereed staan. Foto N. van der Horst Stand van de werkloosheid Toenemende vraag in landbouw en seizoenbedrijven De daling van het direct beschikbaar aanbod zette zich, zoals verwacht, gedurende de afgelopen periode verder voort. Op 5 Juni stonden bij het arbeidsbureau Leiden 696 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 179 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzienings objecten. Het totaal geregistreerde aanbod geheel werklozen plus ar beiders werkvoorzieningsobjecten bedroeg derhalve 875, hetgeen ten opzichte van de vorige stand een daling van 59 betekent. Vooral in de landbouw en in gelegen heidswerk konden de arbeiders geplaatst worden, terwijl daarnaast plaatsingen ge boekt werden in de metaalindustrie, de bouwsector, het seizoenwerk in het Hore cabedrijf en tenslotte in de textielindus trie. lyjEEN NIET, dat we hier gaan preken voor eigen parochie. We zullen wel wijzer wezen. Ook niet voor óns plezier lopen we over een week met stijve ruggen en pijnlijke kuiten. We doen dat voor de Mytyl-stichting, en voor een beter Leids doel kan het haast al niet. Woensdagavond gaat het dan weer gebeuren. Zelfs de zit ting van de gemeenteraad van Voorhout is er voor uitgesteld: voor de ontmoeting tussen de Leidse raad en de Leidse pers. Niet de gewone drie-wekelijkse ontmoeting in de raadzaal, maar de jaarlijkse ontmoeting in de Hout. Vier-en-veertig benen, die - dat niet gewend (meer) zijn, zul len tegen een bal proberen te trappen. En veertig armen zullen trachten, het bruine leer te ont wijken. Om de Leidse Mytyl- stichting hopelijk aan een paar honderd gulden te helpen en om de goede verstandhouding tussen raad en pers te demonstreren. Gaat dat zien, gaat dat zien! JTJ In het kabinet EENS NIET over het kabinet in Den Haag, maar over dat van mejuffrouw Doeve, Jeruzalemhof 5 te Leiden. Mej. Doeve vond in haar kabinet een oude prentbriefkaart van de Langebrug. En omdat die Lange- brug (al zo lang) verbeterd zal wor den, dacht mej. Doeve. dat het mis schien iets voor de gezellige krant zou zyn. Als we wachten tot het werk aan de Langebrug begint, wegen We mis schien nog maar een ons. We heb ben er dus nii een cliché van laten maken, omdat we met dit aardige plaatje een pluim willen zetten op de hoed van al die Leidenaars. die de oudheid van hun stad beminnen en oude afbeeldingen bewaren als docu menten. En we hebben zo langzamer hand wel door, dat er dnt heel wat zyn. Het plaatje kan dan weer in mej. Doeve's kabinet. Overigens scnünt het, dat het fotograferen van een straat vroeger gepaard ging met een soort volksoploop. Ze stann er allemaal op, de Leidenaars die daar vroeger hebben gewoond. Met hun ronde bolhoeden en hun platte petten, met hun zwarte kousen cn witte ja ponnen. Langebrug met bewoners Oude Petruskerk TFET BIJZONDERE van het plaatje, dat mej. Doeve ons deed toeko men, is wel de aanwezigheid van de Petruskerk, waar nu de brandweer kazerne staat. Die Petruskerk is op 25 Juli 1933 in vlammen opgegaan. „De hemel was gekleurd en van verre kon men de vuurzuil als een toorts in de lucht zien flikkeren", zo lazen we in een verslag van de brand. De brand werd 's avonds om half 11 ontdekt. Voorbijgangers zagen rook op de steiger, die in verband met on derhoudswerken aan het dak en de toren was aangebracht. Ondanks de hulp van de brandweren van Oegst- geest, Voorschoten en Den Haag was 't vuur niet te stuiten. Om half 12 kwam het grote kruis naar beneden, om 12 uur zakte de toren in het vuur weg en weer een half uur later stortte met donderend geweld een groot deel van de voorgevel op de Langebrug neer. De Langebrugkerk werd in Juli van het jaar 1836 ingewijd. Voor haar is in de plaats gekomen de kerk aan de Kamerling-Onneslaan, die met sacris tie en toren f163.000 heeft gekost (wat een prijsje vergeleken met thans!) en op 10 Maart 1936, dus op een paar maanden na honderd jaar na de in wijding van de kerk Langebrug, werd ingewijd. Engelandvaarder In de bloemen t Augustus haar gouden jubileum te vieren. Onder deze naam kent u haar zeker niet, maar waar schijnlijk wel onder die andere: BIoe men-Bertha I Vijftig jaar lang heeft mej. Gerritsen Nederlandse studenten en anderen van bloemen voorzien bij plechtige en feestelijke gebeurtenis sen, waarbij studenten betrokken wa ren. Vijftig jaar lang, in Leiden, Delft, Den Haag, Amsterdam of waar dan ook. By lustrumfeesten, roeifes- tijncn enzovoorts. En nu wordt zij dan gehuldigd, waarschijnlijk in Sep tember, door de Leidse studenten en door de Delftse. Bovendien wordt zij op Dinsdag 10 Augustus, op initiatief van de stichting Den Haag-Bloemen- Zee, met een versierd open rijtuig van haar woning afgehaald om een rit door de Residentie te maken. Voor en achter het rijtuig zullen bloemen wagens van venters rijden. Daarna wordt BIoemen-Bertha in hotel Wit- tebrug in het zonnetje gezet. En in de bloemetjes. Jarig op 20 Juni? TEDER JA/R om deze tijd wordt het *- zo maar ineens weer Vaderdag. We zouden het glad vergeten, vader of~ niet, als niet sommige goedwillende mensen ons en hen, die ons die dag goed moeten doen, er aan herinner den. De Leidse sigarenwinkeliers zijn al begonnen, er aan te herinneren. Tezamen en in vereniging met een si garenfabriek en een sigarettenfabriek hebben ze wat nieuws op de markt gebracht. Ze hebben een verrassing in petto voor elke Leidse vader, die op Zondag 20 Juni jarig is, op Vaderdag dus. Om die verrassing in ontvangst te nemen, moeten de op 20 Juni verja-. rende gezinshoofden de dag daarvóór, de volgende week Zaterdag dus, naar hun leverancier gaan, met hun trouw boekje. Aan de hand van dit zo ge wichtige document kunnen de vaders dan hun burgerlijke, staat aantonen, waarna hun een bon wordt verstrekt. Op het bureau van de V.V.V. aan de Steenstraat mogen de gelukkige ge zinshoofden, nadat ze de bon hebben afgegeven en hun trouwboekje op nieuw hebben getoond, de verrassing van het jaar in ontvangst nemen: een doos met tien sigaren of met vijf tig sigaretten, naar keuze. V.V.V. is niet ingeschakeld „om het moeilijker te maken", maar om een onpartijdige uitdeling te bevorderen. Pakistan en Leidene Alle 3 t slaagden BIoemen-Bertha rige zoon van de familie Bokhari na melijk door prof. Brom geopereerd aan een ernstige hartkwaal. Hy is thans herstellende, en men heeft goede hoop op algehele genezing. Francisco zingt bij het orkest van Arie Malando, en zij oogst elke avond grote successen. Francisca, een zwarte Spaanse, stu deerde aan het conservatorium te Barcelona voor operazangeres, maar zo ging al spoedig over naar het lich tere genre. Toen zy in Barcelona voor haar eigen plezier een zangconcours bijwoonde, zei „iedereen" tegen haar, dat ze ook eens een liedje moest zin gen. En omdat „iedereen" het zei, deed ze het Ze sleepte de hoofd prijs in de wacht en het publiek was enthousiast. Dat is het sindsdien ge bleven. Na Spanje te hebben door kruist, ging FVancisca naar Parys, ze zong in Hamburg voor de televisie en daarna kwam ze naar ons land, eerst in Rotterdam en nu dan in Avi- MELKEN VOOR VOORMELKER yEVEN JONGE BOEREN deden gis- termiddag op de boerderij van de heer H. van der Stoel aan de Room- burgerweg examen voor voormelker, dat is zoveel als instructeur van de melkcursussen. Het waren: D. van Teijlingen te Leiderdorp, B. A. Bol te Hazerswoude, P. van der Horst te Wassenaar, W. Harting te Alphen aan den Rijn, W. de Jong te Polsbroek, W. Mooijman te Nootdorp en J. van Vliet te Gouda. De jury bestond uit ir A. Schrooder, rijkszuivelconsulent te Gouda, diens hoofdassistent G. Elinger, en de heren G. Kooiman te Barendrecht, W. Wingelaar te Gies- sen-Nieuwkerk en J. van de Merwe van de Hollandia-melkfabrieken te Vlaardingen. Derde partij bjj dit exa men waren dan zeven koeien van de heer Van der Stoel, die zeven vreem de melkers onder zich hadden en dat als normale koeien best konden mer ken. De aspirant-voormelkers hadden hun handen vol om naar hun beste kunnen zindelijkheid te betrachten, de koeien op de juiste wijze te „span nen", zoals het vastbinden van de achterpoten wordt genoemd, regelma tig en krachtig te melken en wat meer tot de kunstgrepen van het melken behoort. Zelfs het verlaten van de koe werd door de jury beoordeeld. Maar het zevental heeft niet tever geefs gemolken: allen slaagden. Wim Harting uit Alphen aan den Rijn werd nummer één met 194 punten: tweede werd P. ran der Horst met 189'i pnt. Op de foto ziet men dc heren Mooij man. De Jong en Van Vliet onder het speurend oog der jury bezig. Overpeinzing J]EN VIS, die in een viskom zwom, Betreurde iedre dag weerom Zijn manco aan rechtlijnigheid. De kom, die was krom, zogezeid. MAAR DE BAZIN, die door het glas Van het verdriet getuige was, Sprak, alsof zij de vis verstond: Kwam ik maar elke maand zo rond! J)E LEIDEN AAR R. v. d. Haak is „Engelandvaarder" gewor den. Hij is met zijn zeilbootje „Maria Lecina" de grote haring vijver overgestoken, vanuit Sche- veningen. Zaterdagavond half ze ven. Thans heeft zijn familie van uit Manchester bericht gekregen, dat alles in orde is. OVER DE nieuwe ambassadrice van Pakistan in Den Haag heeft u gis teren het een en ander kunnen lezen. Begum Liaquat Ali Khan, inderdaad een bijzondere vrouw, wordt ongeveer 1 September in Den Haag verwacht. Dan zal de huidige ambassadeur, de heer Bokhari, met zyn gezin vermoe delijk zijn vertrokken. Waarschijnlijk zal de nationale feestdag van Pa kistan (15 Augustus) ook het afscheid worden van de familie Bokhari, die vier jaar resideerde aan het Plein 1813 in de Hofstad. Deze familie weet zich sterk aan Nederland verbonden, sterk aan Den Haag maar ook aan Leiden In de Sleutelstad is de zeventien-ja- zlch weldra een toenemende vraag naar arbeidskrachten zal voordoen. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 bewijst, dat het to taal beschikbaar aanbod thans belangrijk lager ligt, namelijk 1162 per 5 Juni 1953 tegen 875 per 6 Juni 1954. Hieruit valt af te leiden, dat de werkgelegenheid zich, niettegenstaande de natuurlijke groei van de beroepsbevolking, gunstig heeft ont wikkeld. Houdt men bovendien rekening met het feit, dat van het totaal beschik baar aanbod ongeveer 160 personen beho- tot de groep minder-valide arbeids krachten, voor wie het vinden van een geschikte arbeidsplaats vele moeilijkhe den oplevert, en dat een niet onbelang rijk aantal der ingeschreven behoort tot de groep 40 jaar en ouder, dan is het dui delijk, dat het direct beschikbare aanbod relatief gezien laag genoemd mag wor- De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten vertoonde wederom een stijging en bedroeg per 5 Juni 250 geregistreerde aanvragen. Een niet onbelangrijk deel dezer aanvragen heeft betrekking op jeugdige arbeidskrachten in de leeftijds groep van 15 t.m. 18 jaar en omvat vrij wel alle beroepen. Voorts is de vraag naar volwassenen vooral gericht op losse arbeiders, land arbeiders en bouwvakarbeiders. Voor- laatstgenoemde krachten blijkt be hoefte te bestaan. Het aanbod in deze sec tor is echter slechts van zeer bescheiden ang, zodat het niet steeds een gemak kelijke opgave is om aan de vraag te vol doen. Ook bestaat nog plaatsingsmogelijk heid in de metaal- en textielindustrie, alsmede voor enkele jongere administra tieve krachten. Nu de vacantietijd nadert is het niet on dienstig te wijzen op de mogelijkheid door middel van de afdeling jeugdbemiddeling jongelieden aan te trekken, die zich voor vacantiebezigheden aanmelden. Zowel de landbouw (tuinbouw en bloem- bollenbedrijven) en de conservenindustrie kan juist dit jaar deze extra hulp van betekenis zijn. Het is dan ook raadzaam ragen voor de vacantietijd thans reeds in te dienen, daar vele jeugdigen zich steeds op het arbeidsbureau melden vaak voor een aantal geen werk be schikbaar Is. Het aantal werkloos Ingeschreven vrou- en onderging geen wijziging en bedroeg derhalve op 5 Juni 106. De vraag nam Iets is voornamelijk gericht op huishou delijk personeel cn ongeschoolde krachten in diverse bedrijfstakken, terwijl daar- zij in het mindere mate, vraag is rvaren verkoopsters, naaisters, con- fectienaaisters, stiksters en kantoorperso neel. o.a. typistes, stenotypistes en admi nistratieve krachten met enige kantoor- Zeven procent dividend bij Zaalberg In de gisteren gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders der N V- Koninklijke Nederlandse Fabriek wollen dekens v/h J. C. Zaalberg cn Zn te Leiden werden de jaarstukken 3953 goedgekeurd en het dividend bepaald op zeven procent. De directie deelde mede. dat de gang an zaken over de afgelopen maanden an 1954 tot tevredenheid stemt. De fa briek te Vlijmen werkt gunstig en m twee ploegen. Gebrek aan voldoende woningen belemmert het inschakelen van een der de ploeg. Ook de fabriek te Leiden werkt in ploegen. Men is gedurende de eerst volgende maanden zowel in dekens als [in stoffen voldoende van werk voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3