Zuster Margriet werkte vijf jaar onder Arabische vluchtelingen ft Eerste vrouwelijke arts in Duitsland DRINKT U EEN KOP THEE spin&zie- comBin&ties Ook in het Witte Huis gaat er wel eens iets mis Roept 0-92 ook U. 9 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 JUNI 1954 een avontuurlijke dame, die zuster MargrietZe heeft vijf jaar in het Nabije Oosten gezworven als verpleegster, in dienst van de Verenigde Naties. Hoe zij daar werkte, wordt U in nevenstaand artikel verteld. Zuster Margriet Post gaat bin nenkort trouwen, maar dat oetekent niet, dat zij dan rustig hier in Nederland blijft. Haar toekomstige echtgenoot woont in Syrië. Daar leerde zij hem kennen Vrouwen werken in de mijnen HET zijn wel zeer sombere conclusies die neergelegd zijn in het rapport, dat samengesteld werd door een Amerikaan se Senaats-commissie en dat handelt over Oost-Duitsland. In dit document worden de oorzaken voor de opstand in Juni van het vorige jaar de climax genoemd van een ondraaglijke situatie, waarin mensen, die in een stadium van angst en onderdrukking leefden, tot wanhoop waren gebracht. Die toestand duurt nog steeds voort. In de militaire productierace heerst een toenemende vraag naar mankracht en de totale onverschilligheid ten opzichte van de behoeften der bevolking hebben het tekort aan verbruiksgoederen vergroot. De positie van de vrouwen in de Sow- jetzone wordt als wanhopig afgeschilderd. Zij worden gedwongen werk te doen. dat eigenlijk alleen maar door mannen kan worden verricht, zoals bijvoorbeeld in de mijnen. De kinderen worden to taal van huis vervreemd, ook al om dat het onderwijs er op gericht is de jeugd te ..sowjetiseren". Hoger onder wijs is alleen een voorrecht voor hen die lid zijn van de Rode jeugdbewegin gen. Op de scholen wordt meer tijd be steed aan het onderwijs in de Russische dan in de Duitse taal. gUSTER Mar- r* griet Post is weer terug. Na vijf jaar tussen de Libanon en Syrië, Egypte en Cyprus te hebben rond- gezworven, woont ze nu weer in Uithuizen, aan de Groningse wadden- kust. Ze heeft een eigen auto en toert langs Neder lands dreven, maar niet voor lang, want binnenkort verpleegster, maar als de echtgenote van de Nederlan der, die ze daar- ginds heeft leren fc kennen. Een avontuurlijke dame, die zuster Margriet. Ze heeft haar verpleegsters- roeping prachtig weten te combineren met haar reis- en zwerflust. In de oor logsjaren kreeg ze haar verpleegsters opleiding. maar zodra de öevrijding haar in staat stelde over de grenzen te gaan. deed ze dat. intussen ook nog gelegenheid de Universiteit te Genève Frans te stu deren. Bij de Nederlandse consul ont moette zij de Hoge Commissaris voor- het Internationale Rode Kruis voor het Midden-Oosten, de heer Van Kettwich Verschuer, en die was het, die haar de post aanbood van hoofdverpleegster in de grote Rode Kruiskliniek in Bey- Een jaar werkte i in deze kliniek, aarin niet min der dan 400 Arabi sche vluchtelingen waren onderge bracht. Dat was in 1949. Een jaar later beëindigde het Rode Kruis, dat alleen in de beginperiode hulp kan bieden, de werkzaamheden in de vluchtelingen kampen. De Ver enigde Naties na men toen deze taak over en zuster Post irerd in UNO-ver band uitgezonden naar Syrië. TWEEHONDERD JAAR GELEDEN: Het zal a.s. Zaterdag 200 jaar geleden zijn, dat in de Saksische universiteitsstad Halle een 39-jarige vrouw promoveerde in de geneeskunde. Het was Doro thea Christine Erxleben, geb. Lepor, die krachtens een speciaal Koninklijk besluit het recht werd verleend de medische praktijk uit te oefenen en daarmee de eerste vrouwelijke Duitse arts werd. Die 12e Juni moet voor haar wel een hoogtepunt in het leven zijn geweest, een mijlpaal op een weg vol moeilijkheden en tegenwerkingen. In 1742 liet zij een publicatie het licht zien, getiteld „Onderzoek naar de redenen die het vrouwelijk geslacht van het studeren weerhouden". Dat loutere feit alleen al duidt aan, zij het niet gemakkelijk heeft gehad. Zuster Margriet Uit Palestina De taak die ze daar kreeg te ver vullen was niet gering. In Syrië nl. vertoeven ongeveer 83.000 Arabieren, die uit Palestina gevlucht zijn. Zij kreeg het toezicht op honderd man Arabisch personeel en werd belast met de con trole op de ziekenhuizen, klinieken en kampen waar de vluchtelingen in wa ren ondergebracht. Die klinieken waren niet veel meer dan een verzameling tentenDe afstanden, die zij per auto had af te leggen van de ene kliniek naar de andere, over de meest primitieve wegen, bedroegen soms zes tot zevenhonderd kilometer. Voeg daar nog bij dat zij zich tevens met de op leiding van de verpleegsters moest be zighouden, en u kunt zich een klein beetje een idee vormen van de om vangrijke werkzaamheden, die zuster Margriet Post te verrichten had. Weekhartige lieden zouden haar werk zeker niet moeten doen. Want de ellen de die in de kampen heerst is zo groot, dat men sentimentsgevoelens welbewust moet uitschakelen, wil men zelf niet op de een of andere manier slachtoffer worden. De vluchtelingen krijgen nl. geen geldelijke ondersteuning, alleen wordt nun vanwege de Verenigde Na ties wat meel, olie, rijst, suiker en margarine verstrekt. Zelf pogen ze wat groente te verbouwen, en koffie, de ge liefkoosde nationale drank, is een ar tikel, dat zij door ruiling moeten zien te krijgen. Aan de primaire levensbehoeften wordt dus wel zóveel mogelijk vol daan, maar voor de rest.... Het tragi sche van het Arabische vluchtelingen probleem is dat al deze mensen in dè hoop leven eens weer naar Palestina terug te keren. Er zijn er bij, die dach ten Palestina slechts vtior veertien da gen te verlaten, maar ze zitten n jaren in de kampen. Familieband Gehoord een kleine jongen in Madurodam, die zijn broertje een afstraffing gaf en deswege berispt werd door een verontwaardigde vader: „Ik moet het toch zeker leren voor later, als ik groot ben?" 3 Gezien een grijze poedel met een rood Jakje, waarop grijze poedeltjes ge borduurd waren. Gelezen in de New York Herald Tribune, dat de Londense politie-agenten werke lijk net zo behulpzaam zijn als altijd verteld wordt: bij Buckingham Palace hielp er één een Amerikaanse (vrouwelijke) tourist met het in draaien van een nieuwe film in haar fototoestel. onderwijs te laten genieten. Werk is er niet voor de vluchtelingen. Er zijn jonge mensen, die er wel uit willen, en ze gaan can vaak naar Europa, maar de familieband onder de Arabieren is dermate sterk ciat de meesten maar zit ten te wachten op een gezamenlijke te rugkeer naar Palestina. Gelukkig zijn ze van nature opgewekt en ze nemen het leven met een zekere berusting. De medische zorg vinden zij huiten- gewoon interessant. Zuster Past heeft het meegemaakt dat sommige mensen alleen maar m de kliniek kwamen uit een soort tijd"crdrijving. De meesten zijn „gek" op medicijnen en spuitjes! En ondanks hun eigen armoede leggen z\j vaak een gastvrijheid aan de dag, die gezien hun omstandigheden als Veel meegemaakt,teel gé hoord en gezien, én veel gereisd. Ze heeft een bezoek gebracht aan de oude nederzetting Petra bij de Rode Zee, welk stadje van 300 jaar voor Christus tot 1853 vergeten is geweest, omdat het door een nauwe bergpas was afgesloten. Het is een waar openluchtmuseum met prachtige in de rotsen uitgehouwen tem pels. 's Winters maakte zij reizen naar Egypte en Cyprus. Naast Ij de minder prettige heeft zuster Margriet Post dus ook wel aan- gename herinneringen aan het midden-Oosten, herinneringen, I die binnenkort weer werkelijk heid voor haar zullen worden. Dat het haar gelukt is te stu- deren in een tijd, dat zoiets een- voudig absurd leek voor vrouwen, is een feit dat wel even vermel- ding verdient. Ze heeft haar prak- tijk in Quedlingburg evenwel niet lang mogen uitoefenen acht jaar P later, in 1762 stierf zij. hoort hef eigenlijk, ols U wlH theedrinken volgens de voorschriften von Madame Etiquette: kop en schotel 'm de linkerhand houden, met de rechterhand de kop van het schoteltje lichten, de kop met duim en wijsvinger vast houden (de andere vingers houde men gebogen) en naar de mond brengen. Het schoteltje circa tien centimeter onder de kop houden. In één keer het kopje ledigen is niet zoals het hoort, het moet in ongeveer drie keer gebeuren. En U dient, altijd nog volgens Madame EtiquetteI met kleine slokjes te drinken. Dat kan ook best, lijkt ons, ols de thee ten minste goed gezet én drinkbaar Elke hap spinazie betekent ge zondheid in de vorm van vitamines en ijzerzouten, zegt het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad. Het is een gerecht, dat nooit be hoeft te vervelen, als u het maar goed bereidt en voor variatie zorgt. U kunt bijvoorbeeld de groente na het koken vlug klein snijden en er wat melk en beschuitkruim door roeren, of in een dik sausje van melk en bloem opdienen. Blokjes uitgebakken mager spek zijn als „versiering" voor de spinazie heer lijk en wanneer u een handvol ha vermout meekookt en de groente in het kooknat opdient (waarbij het geheel met boter of margarine op smaak is gebracht) heeft u alwéér een variatie. Spinaziesoep Is een gerecht, dat nog niet zo algemeen bekend is. Voor vier personen heeft men no dig: 200 g spinazie, 40 g (3 eet lepels) boter of margarine, 40 g (4 eetlepels bloem), 94 1 water, 114 dl (een kopje) melk, een bouillon blokje, zout, nootmuskaat. De spinazie flink wassen, laten uit lekken en zeer fijn snijden. De bo ter of margarine smelten, de spi nazie toevotgen en in het vet om scheppen. Een weinig zout en de bloem er door roeren en daarna het water en de melk bij scheutjes erbij schenken. De massa steeds aan de kook laten komen. Het bouillonblokje in de soep oplossen en deze desgewenst op smaak af maken met nootmuskaat. "T1 R zou een ontvangst zijn in het Witte Huis in *J Washington. Mevrouw Roosevelt had zich gekleed voor de tea, waaraan zij 200 gasten verwachtte. Het buffet was klaar, de dranken en versnaperingen in orde, een kapeL.van_de marine speelde zachte muziek. Mevrouw Roosevelt ging naar de blauwe zaal, gereed om de handen te drukken van de gasten, als deze zich uit de anti-chambre langs haar heen naar de dinerzaal zouden begeven. Zij wachtte in die blauwe zaal een paar minuten, nóg langer.Maar er kwam niemand. Doch plotseling ging de deur open en stormde de ceremoniemeester, heel onceremonieel de zaal binnen. Er was nie mand. maar dan ook niemand komen opdagen, stamelde hij, wat zou daar nu toch wel de oor zaak van kunnen zijn? Het Witte Huis te Washington. onderzoek ingeste Het Wit linnen met rode rozen Christina Dior heeft voor dit pakje wit linnen gebruikt, bedrukt met rode rozen. Het be staat uit een eenvoudige, rechte jurk zonder mouwen. Door de royale, vierkante halsuitsnijding krijgt de japon het zomerse, cachet. Als het koeler wordt en wanneer wordt het dat nu niet kan er een kort jasje overheen gedragen worden, dat getailleerd is en halflange mou- wen heeft. Het m.s. Willem Ruys, het vlaggeschip van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, vertrok gistermiddag naar In donesië met aan boord een zeer jonge passagiere, n.l. Marca Algra, dochter van ds. Algra en kleindochter van het Eerste Kamerlid Algra. M area's ouders ondernamen kortgele den de reis naar Indonesië, maar Marca werd toen nog te jong bevonden om de tocht overzee mee te maken. Zij bleef in Holland tot de des kundigen haar leeftijd en ge zondheidstoestand van dien aard achtten, dat de overtocht zonder nadelige gevolgen zou kunnen worden gemaakt. Mar ca is nu zes maanden. Mejuf frouw Drayer, een onderwij zeres, heeft de zorg over deze jongste passagiere van de Willem Ruys op zich genomen. \yAARSCHIJNLIJK hebt u die omlijnde stukjes in onze krant, waar met vet-gedrukte letters in stond: „O 92 roept 17.' Overtelkens gelezen. zij het droeve ironie ienst Géén" spreekt. In dit Protestantse Thuis- ront werkt o.m. samen de Ved. Militaire Bond Pro 3.ege, die straks 52 prot. hr. militaire tehuizen on- jaren in militaire dienst doorgebracht, voor vele jongens heilzaam. De dis cipline, waaraan zij zich hebben te onderwerpen, de gemeenschapszin, die hier ten opzichte van hun naasten van hen gevraagd waar hun ontspannings avonden worden aangebo den. door het P.I.T. ge- 1 organiseerd en van be- i hoorlijk cultureel gehalte, 't Zijn éérste rangs-artis- ten, die daar optreden, o.m. Rosa Spier met haar misschien .terzijde ge legd? Ik hoop het niet voor u. Als u nl. de in houd van bedoelde stukjes eens goed tot u hebt laten doordringen, zult u achter deze oproepen iets anders gelezen hebben. Want weet u, wat hier ei g en- lijk staat? Niet: O 92 roept UI Overmaar: „God roept U! Nog. Oppervlakkig weet u. waarom het hier gaat? Om ierhoudt. Daarbij is haar euze: „Maak er een rhuis van". Zo'n „Thuis" nóét er ook voor onze nannen, die bij de marine n dienst zijn. bij het Vliegkamp Valkenburg op torte termijn komen. I" EN goed ouder wil toch altijd weten, waar ün (haar) kinderen zitten. Is ze de deur uitgerend ijn. Dan vraagt vader: wordt, de trouw én.... voor onze Christen jongens óók: het getuige mogen zijn. Velen hunner worden zich nü pas bewust van de ontzag'lijke rijkdom, die zij in hun geloof bezitten. Helaas zijn er óók velen, die zwak zijn op dit punt en zich zo gemakkelijk in hun vrije tijd laten meenemen naar plaatsen, waar zij niet horen. Ook zijn er. die zich eenzaam voelen onder de velen. harp, Willem Berkhemer als declamator, Akke de Vries (sopraan), Aafje Heynes (alt), Marinus Voorberg (piano), het en semble van Piet van den Hurk enz. enz. En heus. 1 onze mannen ln milit dienst weten dit zeer wel te waarderen. Zoals het vorige jaar een ónder dagblad gezorgd heeft voor het Prot. Chr. i Militair Tehuis in Den Bosch, zo moet het voor ons, lezers en lezeressen van het Rotterdammer een Prot Christelijk Tehuis voor de marine-luchtvaart- mannen van het Vlieg kamp Valkenburg. Wacht even. vaders, moeders, vrouwen en ver loofden. sta éven stil, be- Overpeins Margt Ingen van iritha kwartet een erezaak zijn, te zorgen dat onze mannen en zonen, die bij de marine-vliegdienst in gedeeld zijn. op Valken- 1 burg weldra hun eigen ge- zellig-ingerichte Tehuis het hier om grote dingen gaat. Het gaat om de toe komst en mets muider Waar zit die jongen nu JyJ VAR nü scharen échter Bovendien liggen hier de kansen tot uitbreiding van onze eigen zonen. Hebt u nooit gehoord wat het P(rotestant) Knterker- kelijk T( huisfront) daar voor doet? Dan moet u Woensdagsmiddags om 1.15 „Ik weet het heus niet", antwoordt moeder. „Ja maar. dat mag toch niet voorkomen, dat de kin leren zomaar de deur uit- zich aanéén. Zij hebben God's roepstem verstaan: „Vangt hen óp. Mijn kin deren en mét hen nog velen, die Ik óók heb uit verkoren. Bouwt een het grijpen. Onze zonen nemen hun kameraden mee, die daar de dagslui- ting meemaken. Kunst zien en beluisteren, onze de N.C.R.V. afstemmen. In dat „Met Pit op pad" praatje werd dit werk van de geestelijke verzorging van land-, zee- en lucht macht onlangs de léétste kans voor de kerk ge- mèrkt!", kapittelt vader. En moeder verzucht: „Ze glippen als water tussen je vingers weg". Enfin, het ouderpaar is pas gerust als Jantje weer ginds en déar!" Pro Rege heeft die roep vernomen en de hand aan de ploeg geslagen. De tehuizen ver rezen als paddestoelen uit de grond. Het moet ons méér dan één offer waard boeken cn tijdschriften le zen. tot een gesprek komen met Tehuis-leider of de vloot-predikant. Vult ook vanavond nog even uw giro-biljet in liggen kansen voor het Evangelie, zó enorm, als welhaast nergens elders in ons steeds meer ontker stenend land. Weet u dat 60 van de recruten op hun kaart achter de vraag wordt de pin op de neus gezet: „Jij hebt ons te zég gen. waar je heengaat, ver- stéén?!"Dan breekt echter de dag aan, waarop ze bui en het bereik van 't wa lend ouder-oog, in militaire ergens in de buurt van de kazerne of het vliegkamp, zonen „liggen" een gezel lig ingericht Tehuis ia, waar de Tehuisleider en zijn vrouw altijd klaar of een postwissel? O 92 roept u! Over God roept ons ook hier 1 tot de dééd! Nóg mogen we Zijn i mede-arbeiders(sters) zijn vullen: geen? Zó ontstel lend vaak komt dit dc laatste jaren vóór, dat men bij het P.I.T. al met t u blieft geen „ach en wee" over. Het is hun ilicht tegenover het vader- and en bovendien zijn de teren, hen te verzorgen en te helpen, waar een goed voorziene bibliotheek is. een piano of(en) orgel in de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. MARGARITHA 1 Dat ls een van de aardige anecdotes, die zijn vastgelegd in het boek „The captains and the kings". Dat boek is geschreven door mevrouw James Helm, die onder drie presidentsvrouwen (mevrouw Woo- drow Wilson, mevrouw Franklin D. Roosevelt en mevrouw Harry S. Tru man) het verantwoordelijke ambt van „social secretary" bekleedde. Haar taak was het de partijen en diners op het Witte Huis te regelen, uiteraard met een staf van medewerkers. Dat het niet al tijd van een leien dakje ging. valt te begrijpen, en dat er af en toe zonder linge en ook wel malle vergissingen voorkwamen, is eveneens duidelijk. Britse overgave Zo vertelt mevrouw Helm over de geweldige drukte en bedrijvig heid, die was voorafgegaan aan het bezoek, dat koning George VI en koningin Elizabeth van Enge land in Juni 1939 aan de president zouden brengen. Iemand kwam op de gedachte, de kamers, waar de koninklijke gasten zouden vertoeven, nog eens aan een nauwkeurige inspectie te onder werpen (hoe vaak zouden die kamers wel niet „nauwkeurig ge ïnspecteerd" worden?) en keek bij die gelegenheid ook eens naar de schilderijen. Hij versteende bijna toen hij, vlak bij het bed waar Koning George zou slapen, een schilderij ontdekte, dat een episode voor stelde uit de Amerikaanse vrij heidsoorlog, nl. de overgave van de Britse generaal Charles Corn- wallis aan de Amerikanen bij Yorktoxon in 1781... Om de gasten vooral zoveal mogelijk terwflle te zijn, was er ln sommige kamers een bibliotheekje ingericht. Me vrouw Helm ging deze boeken eens controleren. Zij kwam toen tot de ont dekking, dat de boeken waarschijnlijk meer waren gekozen om de mooie ban den dan om de inhoud, want op een van de kamers vond ze een boek, geti teld: „Paardenziekten en him gene zing" Bij officiële ontvangsten duiken er meer protocollaire problemen op dan men zo oppervlakkig zou denken. Auto- riteiten en diplomaten moeten volgens hun rang geplaatst worden en dat kan soms tot vreemde gevolgen leiden. Een adjudant van het Ministerie van Bui tenlandse zaken gebruikte eens een meetband, om ar volstrekt zeker van nogal gespannen voet met elkaar ston den. precies op dezelfde afstand ter weerszijden van de president zouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7