Gillette Bescherming belangen van de landbouw, 1 J de natuurvrienden en de jacht vecht tegen de duurte 1 Gillette Keert Chr. vakbeweging in Raad van I.C.V. terug? Getrapte verzekering" bij de ziekenfondsen 4 DONDERDAG 10 JUNI 1954 Nieuwe Jachtwet in Tweede Kamei Rechtstreekse vergoeding wildschade of via het zgn. Jachtfonds? (Van onze Parlementsredacteur) TOEN DE JACHTWET 1923 tot stand kwam, waren daar in de Tweede Kamer enige dagen mee gemoeid. Niet minder dan drie en dertig spre kers voerden het woord. Het laat zich aanzien, dat ae behandeling van de nieuwe Jachtwet, waarmee de Tweede Kamer gistermiddag begon, heel wat korter zal duren, ondanks het feit, dat er weer verscheidene amende menten zijn ingediend en enkele zijn aangekondigd. In de eerste plaats de bescherming van de landbouw door volledige hand having van de positie van de grondge bruiker en afronding van die positie door een procedure voor vergoeding van schade door wild, desgewenst na bemid deling van de wildschadecommissie. Voorts de bescherming van de wild soorten, voorzover verenigbaar met de belangen van de landbouw, door beper king van de mogelijkheid tot het ver lenen van civielrechtelijke vergunningen tot jagen en door bevordering van het ontstaan van afgeronde en onder des kundig toezicht staande jachtvelden, waardoor tevens een betere grondslag voor een schadevergoedingsplicht wordt verkre- -• Ook -ieuw de instelling van een Proces in New York Van H.A.L. 26 millioen gulden geëist In de stad New York is voor de fede rale rechter Edward Dimock het mil- lloenenproces begonnen tussen Arnold Bernstein, eiser, en de Holland-Amerika Lijn, gedaagde, alsmede tussen de Hol- land-Amerlka Lijn, eiser, en de Chemical Bank and Trust Company of New York. gedaagde, welk proces negen jaar lang is voorbereid. Bernstein werd vóór de tweede wereld oorlog door de nazi's gevangen genomen. Hij beweert, door de nazi's onder bedrei ging met de dood te zijn gedwongen zijn rederij, die de schepen Pennland en Westernland exploiteerde elk ter waar de van ongeveer 4 millioen dollar over te dragen aan een door de Nazi's benoem de trustee, Marius Boeger. Van deze kocht de Holland-Amerika deze schepen. De koop kwam tot stand door bemiddeling van de Chemical Bank and Trust Company of New York, welke de geldigheid van de koop garandeerde. Bernstein eist thans van de Holland- Amerika Lijn betaling van 7 millioen dol lar (ruim f 26 millioen), met de schepen op de route New YorkAntwerpen ver diend. Hij beweert, dat de Holland- Amerika Lijn tijdens de koop volkomen op de hoogte was van het feit, dat hij door de nazi's was gearresteerd. Importeur verloor geding Horloge met „eb Swiss" is niet-Zwitsers Hoewel de term „eb Swiss" op horloges de veronderstelling zou kunnen wekken, dat deze horloges van Zwitsers fabrikaat zijn, is dit toch niet Juist. Met „eb" wordt bedoeld „Ebaushe", waarmee kan wor den aangeduid een samenstel van four nituren waaruit horloges worden vervaar digd. In een civiel geding heeft het Amster damse gerechtshof nu bepaald, dat het gebruik van de term „eb Swiss" op niet- Zwltserse horloges verboden is. Een Am sterdamse Importeur had het civiel ge ding aanhangig gemaakt tegen een andere Amsterdamse Importeur. Ook de eis, dat men zich zou onthouden van het gebruik van het woord Zwitsers in welke vorm of taal ook in verband met niet-Zwltserse horloges, werd toege wezen. Dat gebeurde eveneens met de eis, dat gedaagde per circulaire aan alle af nemers op duidelijke wijze zou meedelen, dat de horloges op welker wijzerplaten de woorden ,,cb Swiss" voorkomen, geen Zwitserse horloges zijn. Het gerechtshof bepaalde, dat dit binnen tien dagen zou moeten geschieden. Een dwangsom van 100 gulden is gesteld voor leder horloge bij iedere overtreding. En voor iedere dag dat de circulaire te laat de afnemers be reikt, is de dwangsom op duizend gulden bepaald. Belastingverdrag met Indonesië De Indonesische minister van Buiten landse Zaken en de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta hebben een Ne derlands Indonesisch verdrag getekend ter vermljdmg van dubbele inkomsten en vermogensbelasting- De belasting zal betaaldworden in het land, waar men verblijft- instandhouding van niet tot het schade lijk wild behorende wildsoorten, welker handhaving in de vrije natuur waarde vol is, kunnen worden bekostigd. Daarnaast wordt beoogd een meer in tensieve bestrijding van de stroperij door verzwaring van de strafsancties en door betere controle-r-aatregelen ten ien van het vervoer en de handel in onrechtmatig bemachtigd wild. Voorts verbiedt het wetsontwerp de oprichting nieuwe eendenkooien en worden de bestaande onder scherper controle ge steld. Heel belangrijk is ook de instelling an een Jachtraad, bedoeld als college an advies voor de overheid bij de uit voering van de wet. In deze Jachtraad die bestaat uit vijftien leden, wordt de titter door de minister van Land bouw enz. benoemd, terwijl de overige leden worden aangewezen door represen- ve organisaties op het gebied van de landbouw, de bosbouw, de natuur bescherming, de jacht en het eendenkooi- bedrijf. Ook in de uitgifte van jachtacten komt v/ijziging. Onverminderd het zegelrecht n bedrag van f 25 verschuldigd, ter wijl bovendien een bijdrage van f 5.— het jachtfonds betaald moet wor- Er zal maar één soort jachtacti zijn. De z.g.n. „grote jachtacte me uitzondering van de valkenjacht" ver dwijnt, evenals de logeeracte en di kleine jachtacte. Debat de belangen tussen de bescherming van de land- en tuinoouw, liefheoóers en van de jacht. Belangrijk was het gescnnpunt over de vraag, wie nu eigenlijk hei jachtrechl heeft. Du was trouwens reeds een diep gaand punt van debat toen de Jachtwet- 1923 werd behandeld. Gehandhaafd is het oude stelsel, dat het gpnot van de jacht bij de grondeigenaar of de gebrui- Ker berust, al naar gelang partijen dat zijn overeengekomen. Alleen ïr Vonde ling (Soc.) voelae meer voor het systeem van genot van oe jacht voor de grona- georuiker, ai zag hij nog liever ae in stelling van z.g.n. Vviln- ol Jachtschap- pen, aangezien nij eigenlijK vond, aat net wild aan niemand toebehoort. En dat onoanxs de auidenjke regeling, neer gelegd in artucel 641 van hei öurgerigk weiuoeK, genjK ae heer Engeibertink (Kaïn. V.) terecht opmerkte, in ieder geval wilde ïr Vonaeling komen met amendementen, die de giondgeDruiker in ae eersie piaais net genot van de jacht Een anaer punt, dat druk besproken werd, was de scnadevergoedingsregeiing. De heren Den nartog (Dib.J, De ztuuer (C.h.j, Biewenga ia.k.j en Van Koever- aen (Kaïn. V.j wuuen de geheie schade vergoeding laien lopen via nel Jacnt- lonas inoem net liever een „wildlonos nea proi. Demaire (Kath. Nat.) aan), ter wijl ïr Vonaeung ook dg overeenstem ming tussen ae jacmrecnihouaer(sl, aie schaae is hei i oevoegae er het algemeen was m< teren in de Tweede Kamer de strekking van de n die poogt een compromis 1 bedoeling van de wet, jacht velden te krggen van tenminste 40 ha. Hiertegen hua ae heer Van Koeverden iKath. V.) in zoverre bezwaar, aat ng het nodig oordeelde, een amendement te verdeaigc-n, tengevolge waarvan de gronageuruiker, uie op eigen grond wil jagen, au mag doen, wanneer net (nage noeg) aaneengesloten jachtterrein min stens 10 ha groot is. De heer Den Hartog (Lib.) wilde de Jachiraad lngescnakem zien bij het openen en siuiten van de jacht. Voorts hadden hij en vele andere sprekers groot bezwaar tegen het steisel van „er kenningvan bestaande eendenkooien Registratie achtte hij voldot Prijsstijgingen overal, maar.. Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32" te tonen! Pikje met 5 Blauwe Gillette meïjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pikje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes Een „goeie morgen''' begint met Gillette!' Per week 55 uur Dringend pleidooi voor overwerk in het bouwbedrijf Christelijke aannemersbond vierde het vijf-en-twintigjarig bestaan (Van onze sociale redacteur) I Hij deed daarom een ernstig beroep Er is op dit moment een vraag naar op de BedriJfsraad voor het Bouwbe- producten van onze bedrijfstak van een ?rU' en over deze heen op de organise, tot dusverre ongekende Smvang. Menl"es van werkgevers en werknemers zich daarover slechts kunnen uwe wet, Vanmiddag bereiken!de gemaakte opmerkingen antwoorden. C.N.V.-verslag van 715 pagina's Van werknemers is 37 pet lid van de vakbeweging C.N.V. telt 164 bezoldigde bestuurders en bijna 200.000 leden In de vorm van een lijvig boek van 715 bladzijden is het 25ste verslag van het Ohr. Nationaal Vakverbond ver sohenen. Het verslag loopt over de jaren 1952 on 1953 en is samengesteld door de algemeen-secretaris, de heer C. van Nierop, Het aantol bezoldigde bestuurders van de christelijke vakbeweging steeg van 13-1 tot 164, het ledental van 174.750 tot 191.120. Het verslag vestigt er de aan dacht op, dat de beroepsbevolking van 19471953 steeg met 16 pet, maar het aantal georganiseerden met 44 pet. Toch ls van de onzelfstandige beroepsbevol king nog slechts 37 pet georganiseerd. Het aantal „confessioneel" georganiseer den overschrijdt thans de helft van het totaal aantal georganiseerden. Op 1 Jan. 1954 hadden K.A.B. en C.N.V. tezamen 54.24 pet van het ledental der drie grote vakcentralen. Het deel der christelijke vakbeweging steeg van 15.2 tot 16 pet. Een bezwaar blijft het grote aantal af schrijvingen. In de beide verslagjaren werden door de christelijke vakbeweging 64.459 nieuwe leden ingeschreven. Maar 48.355 bedankten als lid. En niet alle om wettige redenen Het aantal plaatselijke besturenbonden groeide tot 339. Overwogen wordt, of ten aanzien van het werk der besturenbon den in enkele grote plaatsen decentralisa tie gewenst is. Belangrijk was in de afgelopen periode ook de instelling van een nieuiwe propa- gandadienst, de vaststelling van een nieuw sociaal-politiek-program, de uit-i zending van Beckmann naar Indonesië, van Fuykschot naar Canada en van De Boer naar Nicuw-Cuinea, en de benoe-1 ming van mr W. R. van der Sluys tot Juridisch medewerker. In het verslag is ook opgenomen het eerste verslag van het Convent vanl Christelijk-sociale organisaties, waarin' het C.N.V. verbonden is met de Christe-1 lijke organisaties van werkgevers, boe-1 ren en middenstanders. Zoals het verslag j aangeeft, is het daarin gekomen tot een vruchtdragende samenwerking. Het con vent streeft ook naar regionale en plaat selijke samenwerking. Daarvoor is zelfs een reglement ontworpen. C.B.T.B. volwassen (25.000 leden) Terugziende op de afgelopen 35 jaar, kan vastgesteld worden, dat de Chr. Boeren, en Tuindarsbons de staat der volwassenheid ruimschoots heeft be reikt. Na jaren van strijd heeft de bond zich een plaats van betekenis veroverd in agrarisch Nederland en in ons gehele nationale le-ven. Het ledental groeide van 2100 in 1919 tot meer dan 25.000 nu. In 1953 liep het ledental iets terug, en wel van 28.093 naar 25.765; aldus het jaar verslag van C.B.T.B. over 1953. Een viertal lagere landbouwscholen werd dit jaar toegevoegd aan de 60 Chr. lagere land- en tuinbouwscholen, die reeds van de CjB.T.B. uitgaan. Ook het aantal landibouwhuiShoudscholen, dat thans ruim 30 bedraagt, onderging enige uitbreiding. Nog steeds blijkt, dat er uitbreidings mogelijkheden zijn. Vooral voor het vol gen van Chr. landbouwhuishoudonder- wijs bestaat een sterk groeiende belang stelling. Int. Arbeidsconlerentie in Genève De Sowjet-Unie is een „testcase" met betrekking tot noodzakelijke vrijheid van organisatie toegetreden tot de Internationale arbeidsorganisatie, die op het ogen blik onder voorzitterschap van Paul Ramadier, oud-minister-president van Frankrijk, haar 37e jaarlijkse conferentie houdt in Genève. De Rus sische delegatie bestaat, als iedere andere organisatie, uit drie groepen: vertegenwoordigers van de regering, van de werkgevers en van de werk nemers. Rusland heeft verklaard in te stemmen met de constitutie van de Jntern. Arbeidsorganisatie, want een dergelijke betuiging van instemming is noodzakelijk indien men als lid wenst toe te treden. Welnu, deze constitutie vertolkt een bepaalde opvatting met 'betrekking tot het wezen van werkgevers en werkne mersorganisaties; de opvatting 41.1., dat dit vrije organisaties behoren te zijn. Ten overvloede is dit nog eens nadrukkelijk door de Conferentie van 1944 in Phila delphia uitgesproken in. een verklaring, die bij de Constitutie is gevoegd: „De conferentie bevestigt de fundamentele be ginselen, waarop de organisatie steunt en In het bijzonder, dat vrijheid van spre ken en van vereniging noodzakelijk zijn voor een blijvende vooruitgang". Om die vrijheid van vereniging is a! hee! wat te doen geweest. De I.A.O. heeft zelfs een speciale commissie, waar men klachten kan deponeren tegen, een land waar deze vrijheid geschonden wordt. Het behoeft in deze kolommen geen betoog, dat er in Rusland geen vrij heid van organisatie bestaat, zomin als een vrije pers bijvoorbeeld. Er is dus alle aanleiding, om bezwaar te maken tegen de rechtsgeldigheid van het mandaat der Russische arbeidersgedelegeerden. Het bestuur van het I.C.V. besloot op deze aangelegenheid de aandacht te ves tigen, niet met de bedoeling om aan po litiek te gaan doen, maar om de zaak van de vrijheid van organisatie opnieuw In het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Die vrijheid, waardoor ook de minderheden in de vakbewegingswe- reld erkenning vinden, ls leveiwoorwaar- de voor een maatschappelijke ontwikke ling in christelijke geest. Het zijn waarlijk niet alleen de Rus sen. die op dit stuk zondigen. Ook tal van andere landen, waar een socialistische eenheidsvakbeweging niet schroomt door broodroof de opbouw van een ohristelij- S.E.R.-advies voor Chr. volks deel aanvaardbaar? Voorburgse Studieclub en ouderdomsvoorziening (Van één onzer verslaggevers) i hele leven dus ook op zijn oude dag - r, tne- I voor ziahzeLf te zorgen? De inleider was Het SER-advie. beUetlcr.de de toe dat mtn hier geen onder- jtse ,ulifn ,oo"trekke" dertn. ven de Vc^trurgte^S.ud.eclub waJ ïan me. die in de Kerk aan de r.ing, dat d m v. de vakverenigingen het Oostenburg_te Voorburg gverantwoordelijkheidsgevoel van de ar- Drs P- G. Ridder lichtte he PP oeiders moet worden gestimuleerd, zodat en gaf een duidelijk overzicht van e de morele verplichting gaan gevoelen, hoofdzaken eruit. Hg kwam tot de con- ftun Qude te zorgen, hetgeen clusie. dat een dergelijke socia e verze- wenselijker toestand is. dan de door kering aanvaardbaar is voor °"s r0 de S E R gesuggereerde. Voorts verdient Christelijk volksdeel De bezorgheid voor particulierc verzekeringswezen de een toenemende collectivisering an voorkeur boven een overheidsinstelling maatschappij achtte hij met aan de orde- Wanneer men Uitgaat van ieders gelgk- daar bovengenoemd ontwerp in het &e-:heid voor de wet zou men dcze alge. lang is van het hele volk- mene voorziening collectivistisch kun- In de discussie bleek, dat de AR - en rcn noemen en derhaive onaanvaardbaar.! C H.-leden, waaruit deze studiekring be staat. vooral na v- het laatstgesprokene enige opmerkingen hadden. Of hier spraKe was van staatspensioen of een sociale verzekering, gaf veel stof tot debat. Drs Ridder zag in de voorziening een typische verzekeringsvorm. dus ook voor de Prot -Christenen aanvaardbaar. Bij de verdere uitvoering i* vooral op de doel matigheid gelet en spelen principiële overwegmgen geen rol. De voorzitter, de heer R. Gosker. stelde de vraag of een algemene voorziening wel strookt met het karakter van de kapita listische maatschappij- Heeft de onder- r niet op zich genomen tijdenj zijn teisterde vloot. K.N.S.M. Het nieuwe motorschip Adonis, ge bouwd bij Van der Giessen te Krimpen aan de IJssel. is tijdens een officieuze j proefvaart op de Noordzee aan de KNSM overgedragen. Met de toevoeging van de 3900 ton metende Adonis is de vloot der KNSM verrijkt met haar 67ste vaar tuig. Deze vloot heeft nu in totaal 240.000 ton draagvermogen. Als het gehele bouwprogramma is af-1 gewerkt, zullen nog dertien schepen van totaal 40.000 ton draagvermogen zijn toe-| gevoegd aan de in de oorlog zwaar ge- Toch is het zo GECOMPLICEERD LOPEN (66) Lopen is een ontzettend ge compliceerde bezigheid. Degenen die voor de zoveelste maal de vierdaagse zullen afleggen, zullen het na afloop van deze tocht zeker met deze uitspraak eens zijn. Maar uanneer zij de moeite zouden nemen eens na te gaan welke bei en andersmans prestati kwaads aan het adres van de dappere tip pelaars is bedoeld). Tot de eenvoudig ste proporties terug gebracht, kunnen we bij iedere pas drie belangrijke din gen onder scheiden te energie vergen bij iemand die 65 kg weegt, et van ongeveer 6 kgm voor elke stap die we gemakshalve op een lengte van 77JS cm stellen). Voor één kilome ter icordt dan een arbeid gevraagd van 7712 kgm, welk bedrag inderdaad on geveer overeenkomt met de uitkomsten van gehouden proefnemingen, waarbij de tijdens de mars uitgeademde hoe veelheden koolzuur werden vergeleken met de overeenkomstige hoeveelheden '.ijdens de rusttoestanden tan het lichaam. Het calorisch equivalent van de ar beid die tijdens een mars van 1 km 18 caloriën. En wan- dan is voor het leveren van die 18 t loriën dus 54 caloriën nodig gewet Deze 54 caloriën kunnen geleverd i den door de ierbrandingswarn uw suikerschepje is, maar wel verklappen dat het onzi royaal is, zodat èên schep suiker op de brievenweger 8 gram aanwees, zijnde de hoeveelheid die voldoen- oplevert om ons 1 km te doen wandelen. Mam. een royale schep suiker is een genoegzame aanvul ling voor de arbeid In ieder geval kunt li ui gaande constateren dot de t suiker die we in de loop in 8 of 10 kopjes koffie en thee naar binnen werken, ruimschoots voldoende zijn om op athletisch gebied heel wat méër te presteren dan de gemiddelde mens gewoonlijk doet. Als zelf belanden 1 het i lijke spit lopen, or verkregen (Nadruk verboden.) ke vakbeweging te keren ,gaan hier niet vrij uit. Maar het toetreden van Rusland tot de I.A.O. vormt een gerede aaleiding om de conferentie te plaatsen voor de vraag, wat wilt ge, Uw eigen grondslag hand haven en waken voor het beginsel der vrijlheid, of uitzicht naar het bereiken een volslagen onvruchtbaar univer salisme Uw eigen grondslag met voe ten treden. Zo wordt Rusland een „testcase", aan de hand waarvan de Conferentie zal moeten bewijzen, welke riohting zij uit wil. Een poging om op dit punt een ge meenschappelijk initiatief met het IVW, de socialistische vakinternationate te ontwikkelen, is mislukt. De mannen van het I.V.V.V. hebben heel veel tijd nodig gehad .vóór dat zij konden besluiten, ook hunnerzijds een klacht in te dienen. Er was een stroming, die op voorzichtigheid aandrong met het oog op de internatio nale politieke situatie, die' meebrengt, dat men de Russen niet nodeloos voor heugen, ware het niet. dat de situatie thans zodanig is, dat de capaciteit bestaande productie-apparaat ontoerei kend schijnt om aan die vraag te vol doen. Symptomen daarvan zijn stagnatie in de aanvoer van bepaalde materialen, gebrek aan vrijwel alle soorten vakar beiders enhogere lonen dan wette lijk toegestaan. Met deze woorden stelde de heer Blok Fzn. (Sneek), de voorzitter var in 't zilver jubilerende Ned. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, hèt probleem, dat op het ogenblik in de bouwwereld aan de orde is. in het mid delpunt van de belangstelling van de huishoudelijke vergadering, die temidden der feestelijkheden was gevat. Spr. kwam op tegen de term „zwarte lonen". De vraag, die in de bouwnij heid op dit ogenblik onvoldoende aanbod tegenover zich vindt, wordt niet door zwarthandelaars uitgeoefend, voor een belangrijk deel althans door de overheid. Zij is dan ook In genen dele onwettig, maar volkomen legaal. Het gaat dan ook niet aan. de prijsvorming, die van deze omstandigheden het resul taat is, „zwart" te noemen en als „Im moreel" te disqualificeren, noch ook op grond daarvan vrijheidsberoving te bedreigen. Merkwaardigerwijs menen sommigen, dat deze immorele strafbedreiging ook tot de werknemers uitgebreid moet wor den. Spr. meent, dat dit slechts vergro ting van onrecht zou betekenen. Hoe moet het evenwicht tussen vraag en aanbod in onze bedrijfstak worden opgelost? Indien in de resterende zoi maanden van dit jaar allen ln plaats 48 uur 55 uur per week zouden gaan werken, zou een tijdelijke vergroting van het productievermogen van ongeveer 10 pet. mogelijk zijn. Spr. constateerde, dat overwerk in het bouwbedrijf slechts spo radisch voorkomt en dat de vereiste ver gunning daarvoor als regel wordt gewei gerd. het hoofd moet stoten. Men mag aanne men. dat de vrees, straks achter een initiatief van het I.C.V. aan te moeten lopen, de socialistisohe vakbeweging er tenslotte toe gebracht heeft ook harer zijds een klacht ln te dienen, niet alleen tegen ihet mandaat van de Russisohe ge delegeerde, maar ook tegen dat van de afgevaardigden van Tsjechoslowakije en Venuzuela. De dictatuur van links en van rechts wordt afgewezen. Uit de stellingname van het I.C.V. met betrekking tot het vraagstuk van de vak bewegingsvrijheid in. het algemeen, volgt reeds, dat ook de christelijke vakbewe ging de bezwaren tegen Tsjechoslowakije en Venezuela zal ondersteunen. Drie jaar geleden is de christelijke vakbeweging verdwenen uit de Raad v. Beheer van de I.A.O.doordat in plaats van de heer Serrarens de heer A. Ver meulen werd gekozen. Voor de nieuwe verkiezing, die volgende week plaats vindt, is door de christelijke vakbewe ging candidaat gesteld de heer Gaston Tessier, voorzitter van het I.C.V. en ere voorzitter van de C.F.T.C. de Franse christelijke vakbeweging. Het ziet er naar uit, dat deze candidatuur ook mag rekenen op de steun van het I.V.V.V„ zodat er een redelijke kans is, dat de christelijke vakbeweging straks in de Raad van Beheer zal terugkeren. A. BORSTLAP (Advertentie) Ik zou iedereen willen toeroepen schei uit met getob zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella het wasmiddel van de nieuwe geprobeerd, kreeg ik Uw pak Castella Parels in handen. En als nieuw haalde ik mijn was van de lijn- Dit is geen opschepperij, want ik ben niet gek op schrijven. Bij elke keer wassen word ik enthou siaster. Nu heb ik mijn wasmiddel gevonden. Terwijl je het sop vuil ziet worden, wordt de was blinkend schoon. Ik zou wel alle huisvrouwen willen toeroe pen: Schei eens uit met dat getob, gebruik Castella Parels sopl tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer hier is nu eindelijk U üliegl nu door de u)as heen! lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegevenhaal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! gebruik te maken van de bij de wet ge boden mogelijkheid om de afkondiging van een algemene overwerkvergunning te vragen en tot algemene gebruikma king daarvan op te roepen. Spr. deed ook een beroep op de minis ters van wederopbouw en sociale zaken om de organisaties van werkgevers i werknemers tijdig in deg elegenheid te stellen, informeel met hen van gedachten te wisselen over de in 1955 te venvach ten bouwactiviteit. Een arbeidersoordeel Nog tijdens de vergadering werd i oordeel van arbeiderszijde gehoord, t de heer J. van Eijbergen, de voorzitter van de Ned. Christelijke Bouwbedrijfs- bond, de vergadering toesprak. In een onderhoud met de minister voor wederopbouw was spr. wel gebleken, dat de organisaties weinig aan de oplos sing kunnen doen. De „zwarte lonen" zijn zwart, omdat de wet het zegt. Maar wat juridisch „zwart" is. is het econo misch nog niet. Wetsvoorschriften, die tot overtreding leiden, zijn in strijd met de rechtsgevoelens en moeten verdwij nen. Strafbaarstelling van de arbeider» zou de toestand alleen maar verslechte- Spr. bezwaart het meest, dat we nog niet in zijn geslaagd, voor de beid de wet van vraag en aanbod uit te schakelen, waardoor de arbeid koopwaar wordt. Werkgever en arbeiders moesten samen rondom Gods Woord gaan zitten, om te zoeken wat zij moeten doen om een rechtvaardig loon te krijgen, afge zien van de wet van vraag en aanbod. Goede jubileumviering De vergadering werd verder toegespro ken door mevrouw Nuis (Den Bosch) en de heren J. Ruyers (namens de C.H. Ka- merfracties. A. Borst Pzn. (Prot Chr. Werkgeversverbond). C. C. Hengeveld (Chr. Middenstandsbond) en mr. K. Groen (eerste bondsfunctionaris). Van de minister van wederopbouw was een telegrafische gelukwens ingekomen. Telegrafische groeten werden gezonden aan H. M. de Koningin, mevrouw Swarts (de weduwe van de eerste voorzitter) ln Australië en de oud-voorzitter L. Stam huis, in Canada. Als bestuurleden werden gekozen de heren M. Honcoop (Veen-N.B.) en J. A. Poley (Kruiningen). Herkozen werden de heren J. van Ess (Emmen), G. Datema (De Krim-Ov.) en S. Woudstra (Arnhem) Nadat men Dinsdagmiddag en -avond in gezellige feeststemming was bijeen geweest, werd gistermorgen in een huis houdelijke vergadering het jubileum of ficieel herdacht De voorzitter hield hierbij een jubi leumrede en herdacht hierbij de stichter der organisatie, de heer J. Swarts. Als belangrijke taak voor de toekomst rees spr. op de verheffing van de aan- lemers- en patroonsstand, waartoe de vestingswet mogelijkheden biedt. Samen de andere werkgeversorganisatie! heeft de N.C.A.B. de minister van econo mische zaken verzocht, een vestiglngs- besluit voor het bouwbedrijf vast te stel len. Twee ereleden De heer G. J. Veldwijk, medeoprichter i 25 jaar hoofdbestuurslid werd, bij zijn aftreden in de laatste functie, be noemd tot erelid, met adviserende stem in het hoofdbestuur. De heer R. Kool, voorzitter van de prov. afdeling Gronln- >n en lid van de oprichting af, werd zeneens benoemd tot erelid. In de middagvergadering is aan de or de gekomen de toetreding tot de Raad Bestuur voor het Bouwbedrijf. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Patroonsbond is enkele jaren geleden uit deze Raad van Bestuur getreden, omdat oordeel was dat deze Raad van Bestuur meer een dienend dan een heer send karakter moet hebben. De Bond heeft bij de Raad voorstellen gedaan. Als de andere organisaties die aanvaar den, wil hij weer toetreden tot de Raad. De Raad van Bestuur voor het Bouwbe drijf noemt deze voorstellen alleszins re delijk, zo werd ter vergadering meege deeld. Ook de B.S.B. (Behartiging Sa menwerking Bouwbedrijf) zal zich in een vergadering, welke in het najaar op Woudschoten zal worden gehouden, na der beraden. Men is voorlopig met deze instelling, die samenwerking beoogt tus- handelaren en aannemers, overeen gekomen dat men tot het eind van 1954 zal samenwerken. Oostduitse Journalisten (4) zijn de laatste dagen naar West-Berlijn gevlucht ontsnappen aan een „betrouwbaar heidsonderzoek" door de communistische autoriteiten. Waarschuwing De voorlichtingsdienst van het Minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid deelt het navolgende mede: Er kan niet genoeg op worden gewezen, hoe dringend nodig het voor Nederlandse meisjes is inlichtingen in te winnen over de betrouwbaarheid van een buitenland se werkgever of -geefster of van een logeeradres, waaraan men door een rela tie, een advertentie of een zgn. penfriend is gekomen. Ga nimmer af op adverten ties zonder vooraf terdege inlicdtingen te hebben ingewonnen. Over de groto gevaren, verbonden aan het zonder na vraag ingaan op advertenties, zijn de laatste tijd ontstellende berichten ver schenen. Verzuim daarom nooit vooral inlichtingen te vragen aan een van de volgende instellingen: de Ned. Ver. ter behartiging van de belangen van jonge meisjes (Union), p.a. Maatschap pelijk advies- en inlichtingenbureau. Centraal Station. Oostzijde. Amster dam-C, tel. 46223. of aan het Centraal Bureau der R.K. Meisjesbescherming, Lomanstraat 9B. Amsterdam-Z., te'. 713104. Auto botste tegen boom jongetje werd gedood Op de Tweede Pinksterdag is de heer J H. A. D. uit Muselkanaal is met zijn auto in Haren (Gld.) tegen een boom gereden. Twee inzittende kinderen wer den ernstig gewond. Een hunner is over- Arthur Greenwood overleden Arthur Greenwood, een der voornaam ste organisatoren van de huidige Labour- part(j, is gisteren op 74-jarige leeftijd te Londen overleden. Hg was reeds enige tijd ziek. Plan van artsen en apothekers Onderscheid tussen gehuwd en ongehuwd De vertegenwoordigers van de artsen en apothekers hebben dezer dagen aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid een nieuw plan voor het zie kenfondswezen aangeboden- Dit plan be staat in de verdeling van de ziekenfonds leden in twee categorieën boven en be neden een bepaalde inkomengrens; en In j De werknemers •delen van het fondswezen in de bc-1 rechtstreeks zelf De premiebetaling zou dan ook geheel veranderen. De werkgevers zouden voor al hun werknemers beneden een van f 6000.— de vastgestelde premie blijven betalen- Dit wordt dan gestort m het verevenmgsfonds en van daaruit over de ziekenfondsen naar aantal leden- ieten hun premie hun fonds betalen- staande algemene ziekenfondsen (A-fond sen) en speciale fondsen waarbij grotere risico's bijvoorbeeld sanatoriumver- pleging worden ondergebracht, welke ook nu reeds vaak als neveninstcllingen van ziekenonfdsen bestaan (B-fondsen)- aldus de Volkskrant- De inkomensgrens waarnaar de leden verdeeld worden, schept een zogenaamde getrapte verzekering; de grens zal an ders zyn voor de ongehuwden, de ge huwden zonder kinderen en de gehuwden met kinderen. Voorlopig stelt men zich voor de ongehuwde werknemers te ver zekeren tot ongeveer f 4000,—, de ge huwden zonder kinderen tot ongeveer f 5000.en dit voor elk kind met f 500. te verhogen, zodat het mogelijk kan zijn dat iemand met meer dan f 7000,in komen lid kan zgn van het ziekenfonds met alle rechten- Beneden deze grens lid zijn van een A-fonds of B- De grootte daarvan moet door de zieken fondsen zelf worden vastgesteld, voorstel betekent, dat de ziekenfondsen die voor de verplicht verzekerden sind! de Ziekenfondswet tot uitvoeringsorga nen waren geworden, nu hun zelfstan digheid van voor de oorlog zouden her- De getrapte grens voor ongehuwden, gehuwden zonder en met kinderen s niet getrokken door de loongrens, maar de Inkomensgrens, zodat ander inkomen dan het loon voor de berekening telt; wat heden niet het geval is. Het Inkomen van de verzekerde zou door het ziekenfonds moeten worden vastgesteld. Dit plan is aan de minister voorgelegd. Het is voortgekomen uit een werkgroep van artsen, apothekers en ziekenfonds- bestuurders. Het wis bedoeld als voorstel waarop deze partijen straks, per 1 Januari 1955, hun nieuwe contract kon den afsluiten. Dit is echter niet door gegaan, omdet het voor de ziekenfondiin tonos, daarboven alleen van een B-tonds. tachnlsch-admlnlstratieve betwaren heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4