Esquire In tekening geeft 't kind zich volledig Rampenoefening van het Rode Kruis te Leiden typen,1: steno: de ware KING SIZE C.F.A. - Leiden HOE GROEN IS MIJN DAL Volle activiteit in 't komend jaar geboden Burgerlijke stand van Leiden Haagse bloemen week dit jaar van 9 tot 14 Augustus NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 JUNI 1954 Zaterdagmiddag op het terrein van de groenteveiling Zaterdagmiddag wondt op het terrein van de Leidse groenteveiling aan de Zoe- terwoudseweg een rampoefening door het Rode Kruis gehouden, zoals enkele jaren geleden op de terreinen van het slacht huis. Het zwaartepunt van de oefening is het optreden in georganiseerd verband Ongeveer honderd padvinders hebben zich beschikbaar gesteld om voor ..ge wonde te spelen" en er worden 125 me dewerkenden verwacht van de colonnes te Leiden. Wassenaar, Leid'jchendam, Zoetermeer. Alphen aan den Rijn, Rijn land en Noordwijk. De oefening begint omstreeks half 3 en wordt in ieder geval om half 7 gesloten. De veronderstelling is, dat tussen 2 uur en kwart over 2 een bombardement heeft piaats gehad van het veilingterrein. Het zal wel de bedoeling van de vijand ge weest zijn, het terrein van de HC W :e vernietigen. Daar zijn alleen enige lichte branden ontstaan, terwijl het eerste ter rein zwaar getroffen is: tal van slacht- Advertentie) J 10 vinger syst. blind rhythm. |4 talen (130 letter- W grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (JUNI, JULI, AUG.) Kon. Erk. Plantsoen 65 PITMANSCHOOL Telefoon 26**8 Agenda van Leiden Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur, Cefa, Hoe groen Is mijn dal. Pieterskerk, 8 uur: zomerconcert, Jaap Stotijn (hobo), Leo Mens (orgel). Van der Werffpark, 8 uur: openlucht- eoncert Werkmans Wilskracht. Geref. Jeugdgebouw, 8 uur: C.H. Jonge rengroep en Arjos.W. Scholten uit Den Haag over: De tijd dringt voor een Ver enigd Europa. Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Mu ziekschool Toonkunst, einduitvoering m.m.v. Toonkunstorkest. L.F.C.-terreln Haagweg, 8 uur: opening sportweek (na défilé door de stad). Oude Singel 248, 4 uur: receptie of ficiële opening Hollandse Loonbeltserij N.V. „Cronesteyn", 7 uur: excursie VOLA naar textielfabrieken Gebr. van Wijk. Federatiehuis, Gerecht 10, 7 uur: op richting Sociale Kring. Zaterdag Terreinen groenteveiling, half 3: ram penoefening Rode Kruis. Katwijkse tram, 2.15 uur: Ned. Chr. Reisvereniging, duinwandeling van Kat wijk via Meyendel naar Wassenaar. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids harmo- riagezelschap De Post, julbileumuitvoe- ring (45 jaar). Warmond, 3 uur: mr L. A. Kesper opent Warmönderhekibrug. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het portret ln de twintigste eeuw (t.m. 12 Juni) Boerhaavezalen, 101 en 25 uur: Kin deren uit 44 landen tekenen sprookjes van Andersen (tot 16 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. De N.Z.H. in 1953 Verschenen Is het jaarverslag 1953 van de N.Z.H.V.M. We ontleenden daaraan de volgende gegevens. Het geplaatste aandelenkapitaal, groot f 3.750.000, bleef ongewijzigd. In de loop van dit jaar zal, indien de ministeriële verklaring van geen bezwaar ten van de voorgestelde statutenwijziging wordt verkregen, het geplaatste kapitaal worden uitgebreid tot f 6.000.000. De ver lies- en winstrekening sluit met een saldo van f 1.065.644,71. Voorgesteld wordt een dividend van 7 procent en een bedrag van f 15.000 voor personeelsverenigingen e.d. te bestemmen. Opvallend was in 1953 het grote verloop onder het personeel ln vaste dienst. Het jaar gaf een zeer druk vervoer te zien. Voor het vervoer naar en van de ten toonstellingen Flora en Keukenhof moes ten veel extra personeel en materieel be schikbaar worden gesteld. In dit verslag worden ook enige mede delingen gedaan over de concentratie van de vervoersdienst op het Stationsplein. Zoals bekend, wordt hier binnenkort een N.Z.H.-gebouw van twee verdiepingen opgetrokken. Geslaagd voor coupeuse In Den Haag heeft de Haagse costuum- «ohoolvereniging weer een aantal exa mens afgenomen. Voor coupeuse slaag den de Leidse dames J. Inklaar, A. de Ruyter en S. de Wekker, leerlingen van mej. A. J. Leget. offers en grote materiële schade, half 3 bereikt de commandant van Rode-Kruiscorps Leiden het bericht, dat voor de hulpverlening bij deze ramp de medewerking van het corps is ingeroepen De opdracht is, de slachtoffers op te spo ren. EH B O. te verlenen, hen tenslotte le evacueren naar een verzamelplaats en hen gereed te maken voor transport naar een ziekenhuis. Naar een Chr. lagere technische school De vereniging voor Chr. nijver heidsonderwijs te Leiden heeft bij de gemeenteraad een verzoek inge diend om de stichting van een lagere technische school te Leiden nodig te Zesfio jaar Leids doctor Oud-G.G. van Ned. Indië jhr A. C. D. de Graefi Aan de Leidse universiteit promoveer de op 12 Juni 1894, Zaterdag dus zestig jaar geleden, tot doctor in de rechtsge leerdheid jhr mr A. C. D. de Graeff, thans wonend in Den Haag. Jhr de Graeff s nu 82 jaar oud en deed een jaar na ijn promotie examen voor de Indische Dienst. Hij bereikte in Nederlands-Indië de post van vice-president van de Raad Indië en werd in November 1918 ge- pensionneerd. Na zijn terugkeer m Ne derland werd hij benoemd tot gezant in Tokio, daarna te Washington. Van 1926 tot 1931 is jhr De Graeff gouverneur-ge neraal van Ned. Indië geweest, daarna (tot 1937) minister van buitenlandse za ken. De jubilerende Leidse doctor is dra- 'an vele hoge onderscheidingen en heeft ons land vele malen aan interna tionale conferentiietafels vertegenwoor- Kynologen hadden succes Enkele leden van de „K V. Rijnland" bezochten op Tweede Pinksterdag de in ternationale hondententoonstelling in de Philipshallen te Eindhoven. De resulta ten, die zy met hun honden behaalden n als volgt. De fraaie en keurig ge soigneerde poedel „Kampioen Bouffon du Joli Coeur" van mej. G. van Gelderen uit Oeg6tgeest behaalde de definitieve ■kampioenstitel. Een zelfde succes be haalde mevr. M. Donabh-Seeuwen uit Den Dolder met haar Berner-Sennenhond „Anita v. Tuelemboden". De heer D. de Jongh uit Oegstgeest 'behaalde met één boxer de kwalificatie „uitmuntend" en met twee boxers „zeer goed". De mooie keeshond „Sander van het Uylennest" van de heer A. Gast uit Leiden en de bekende langharige Duits Staande Hond van de nog jeugdige kynoloog Karst Zwart uit Wassenaar moesten deze keer eens ge noegen nemen met de kwalificatie ,zeer goed". Ook de Collie van de heer W. Tel- 1 Door de originele Amerikaanse fabrica ge volgens recept Tan de Wallbrook Tobacco Co. Inc., Goldsboro, North Carolina, U.S.A. 2 Door de originele Amerikaanse vulling en melange van de fijnste en rijpste tabakken Door de échte Ame rikaanse King Size lengte - 84 mm. - U geniet langer en intenser U geniet langer en intenser voor Expositie in Boerhaavezalen HEDENAVOND, om 7 u en 9.15 u draait in CASINO de film naar het wereldberoemde boek van RICHATtD-LYEWELLIJN Hoofdrol speelt Walter Ridgoen Toegang boven de 14 jaar Internationale taal in lijn en kleur „Wanneer deze tentoonstelling van kindertekeningen twintig of dertig jaar geleden zou zijn gehouden, en de Leidenaars waren komen kijken, zouden velen zich hebben afgevraagd of de kijklustigen bevangen waren door een soort krankzinnigheid," aldus begon prof. dr A. Chorus, hoogleraar in de psychologie aan de Leidse universiteit, gisteravond zijn lezing bij de opening van de expositie in de Boerhaavezalen, tekenen. Tot dit besef heeft de ontwik keling van de moderne kunst veel bijge dragen. Volwassenen kunnen er met op zet naar streven te tekenen als een kind. meentebestuur, de directeur van de La kenhal en diens medewerkers, die het inrichten van. de tentoonstelling hebben mogelijik gemaakt. In 1950 werd onder auspiciën van de International Union for Ghild Welfare door de Deense sectie het initiatief genomen tot het uitschrijven van een internationale tekenwedstrijd. Deze had tot onderwerp tien sprookjes van Andersen en wat kinderen uit 44 landen 'hiervan hebben gemaakt kan men thans in de Boerhaavezalen bewonde ren. Spr. toonde zich verheugd, dat Pro- Juventute hieraan heeft mogen meewer- Prof. Chorus, die allereerst teruggreep op de periode van enkele tientallen jaren geleden, verklaarde, dat men ten op zichte van kindertekeningen toen het standpunt innam: „Nou ja, wat zit daar nu in?" Nu is het besef doorgedrongen, dat deze tekeningen inderdaad iets be- Nevobo afdeling Leiden In de Jacobazaal van de Burcht hiel'd gisteravond de afdeling Leiden van de Ned Volleybalbond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees voorzitter J. Esmond er op. dat het fundament, dat de afdeling vorig jaar gelegd had in haar reglement en samenstelling van nissies, moet uitgroeien tot een hecht bouwwerk. Hierbij is medewer king van alle verenigingen noodzakelijk hij betuigde dan ook zijn spijt over het groot aantal verenigingen dat deze avond verstek liet gaan. Het blijft toch noodzakelijk dat allen volle activiteit blijven betonen. Uit de jaarverslagen kregen we een prima indruk van de uit gebreide werkzaamheden van de afde ling. Vooral het werk van de zaalcom- GEBOREN: William G. M. zoon van G. Kortekaas en T. J. Grimbergen; Berdina Th M. dochter van T. H. van Kuijk en M. J. v. d. Zee; Paul zoon van A. v. d. Marei en P. A. C. Kromhout; Frieda Mar- garetha d. van H. A. Bloemink en F. Coenen; Cornelia d. van H. v. d. Zeeuw en J. Taffijn; Robbert M. J. z. van J. J. A. van Berge Henegouwen en M. M. van Kleef; Johannes z. van F. M. van Kooy en P. Ligtvoet; Wilhelmina Fr. d. van V. L. Pennings en A. Keijzer; Erica C. D. M. d. van H. Stikkelorum en S. W. Meerloo; Margaretha D. d. van C. H. van Lavieren en J. B. G. Goldschmeding, Cornells z. van F. v. d. Kaay en H. Pe tiet; Johanna L. H. d. van G. v. d. Vlist en W. E. Vosters; Simone d. van F. B. Dijkman en K. Ouwehand; Wilhelmus J. A. z. van J. N. v. d. Geest en A. M. W. v. d. Geest; Adriana d. van F. Barnhoorn en H. J. Bosschart; Wilhelmus A. M. z. van W. Knijnenburg en N. A. van Loen- hout; Gezlna S. d. van W. C. van Schayck en J. Wijnhoud; Maria J. P. Th. d. van E- A. Odijk en W. M. van Leeuwen; Daa- tje d. van S. Tegelaar en S. van Es; Ge- rardus J. z. van W. J. v. d. Laan en E. F. van Tol; Maria C. d. van A. G. van Swleten en C. J. v. Boheemen; Roelof W. van R. W. Wielders en A. M. Rem- merswaal; Hendrikus J. z. van J. Brug- geman en H. J. Hartman; Joannes A. z. van J. A. Tolenaar en A. L. H. Roebroek; Anton H. z. van H. Brakhoven en M. Schlagweln; Cornells H. A. z. van C. H. Vernooij en C. H. M. van Diemen; Jo hannes z. van J. Spierenburg en A. G. M. Cornelisse; Jasper Fr. z. van J. F. Geen jaar en A. Nieuwenhuis; Wilhelmina d. van G. Freke en J. A. van der Plas; Coenraad S. z. van K. S. van Woerkom en H. Noort. ONDERTROUWD: A. F. J. Siraa en H. J. Ravensbergen; H. v. d. Westen en A. an Schagen; H. Hensen en J. Blans- jaar; T. Rijsbergen D v. d. Smissen en M. Kokkedee; H. F. Mensonides en A. C. H. Lamberts; H. van Polanen en J. H. Meijer; C. van Zeist A. J. Siebert; A. H. Filemon en L. M. Mulder; J. A. den Hertog en W N. Dekker; F. J. de Boer en J. A. Groe nendijk. GEHUWD: G. F. Roelandse en C. W. Zandvliet; P. van der Linden en M. M. J. van der Steen; F. A. van der Reijden en M. E. Malgo; T. van der Schilden en M Schotel; A. P. de Kroon en R. J. de OVERLEDEN: W. F. Serlie, man, 56 jaar; C. Heemskerk, man, 49 jaar; H. M. Beekman, huisvr. van Beelen, 41 Jaar; J. v. d. Steen, man, 70 jaar; C. M. Kentie, huisvrouw van Verhage, 74 jaar; A. Sehrama, zoon. 9 dagen; L. Rodenburg, 78 jaar; K. B. van der Ham, huis- w van Rljsdam, 71 jaar; C. Treur, huisvrouw van Rothfusz, 76 Jaar; J. J. Dongelmans, huisvr. van Bruines, 40 jaar; J. J. Groenendijk, zoon, 5 mnd.; P. R. A. Kühne, zoon, 11 jaar; E. Bogaard, wed. van Bouthoorn, 60 jaar; P. N. C. M. Blok ker, zoon, 2 jaar. missie werd geroemd. Het beleid van de penningmeester werd goedgekeurd en de werkzaamheden van secretaris en wedstrijdsecretaris verdienden aller lof. Bij de begroting over het komende jaar kwamen de tongen pas goed los vooral het punt van de contributiever hoging van f 3 tot f 4 bij de seniore van f 2.75 tot f 3.50 bij de junioren vergde een langdurige discussie Ten slotte werd de noodzaak ervan ten volle ingezien en werd bij stemming dit voor stel met 29 tegen 8 stemmen aanvaard. De kampioensmedoilles vielen dit jaar ten deel aan: Dames eerste klas: Prof. Wijik I. tweede klas: Salvo I, derde klas: Argos 2. Heren eerste klas: Prof. Wijk I, tweede klas: APSV I, Res. eerste klas: HVL 2 en res. tweede klas: Sleutelring 3. Het verloop van competitie en wimpel- tournooi werden in grote lijnen goedge keurd en de voorstellen tot spelpeilver- betering aanvaard. Het naar buiten uit treden in de sportweek bleek dit jaar ?n worden verbeterd, waarvoor ook stedenwedstrijden waren ingelast. In de verschillende commissies ble- ?n nogal enige vacatures te zijn ont staan. die helaas nog niet allemaal aan gevuld konden worden. Zo spoedig mo gelijk zal het bestuur, in samenwerking bestaande commissies, tot een oplossing trachten te komen. Voor het P. C. Wouters; P.'volgend jaar werd de kascommissie ge kozen uit: mej. Van Zyp <Nw. Br.) en de heer G. v. d. Tuuk (Donar). met als reserves mej. Zilverentant (DSO) en de heer J. v. d. Blom (Sleutelr.). Het zeer noodzaakte het bestuur de rond vraag in een zeer snel tempo te behan gen in het oog van de volwassene. Het kind beeldt sleohts iets uit zoals zich dat aan hem voordoet. De sfeeruitbeelding bijvoorbeeld, waarvoor het kind zo ge voelig is, springt direct in het oog. In de tekening projecteert het kind zich in zijn vreugde en droefheid, angst en sympathie. Hierin openbaart het zich veel beter dan in de taal. Wij volwassenen, weten nu wat we in on-ze opvoeding tekort zijn gekomen, aldus spr., wij hebben veel te weinig de gelegenheid gekregen ons scheppend te ontwikkelen. In de aanmoediging van de tekenlust ligt een belangrijk stuk pre ventie. Tekenen ontspant en bevrijdt het kind. Tekenen als een uiting van het menselijk zich kunnen geven is een be langrijk middel om de verstandhouding tussen de mensen van alle landen te be vorderen. De expositie toont de bekroonde teke ningen van kinderen van vijf tot vijftien jaar. Ze is elke werkdag te bezichtigen van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. Scholen, in klassikaal verband hebben vrije toe gang. Ze blijft in Leiden tot en met 16 Bodegraven automatisch Gistermiddag 1 uur is de automatische telefooncentrale te Bodegraven in dienst gesteld. De netten Bodegraven. Meije en Zwatnmerdam zijn samengevoegd tot één 55 laar getrouwd Het echtpaar Bekkering-Verplancke, Sleboldstraat 7, is op 14 Juni 55 jaar ge trouwd. De heer Bekkering heeft veertig Jaar bij de grofsmederij gewerkt. Vijftigjarig jubileum De heer Chr. Opdam, chef bij Schoon- dergangs conservenfabriek, Is daar mor gen vijftg jaar in dienst. Uitbeelding Wanneer we de stelling aanhouden, dat tekenen is uitbeelden van iets, dan moe ten we ons meteen afvragen waar het accent wordt gelegd, aldus prof. Chorus in het vervolg van zijn rede. Wanneer men het accent legt oo dat „iets", ver langt men een reële uitbeelding. Dat was eeuwenlang de opvatting en men heeft inderdaad gezegd, dat tekeningen van kinderen, die de leeftijd van tien jaar niet hadden overschreden, niets bete kenen. Dan heeft het kind namelijk de registratie-phase nog niet bereikt. Het tekenonderwijs moest daarom be staan uit het leren copiëren van dingen. Het natekenen van het beruchte Keulse potje en de klaprozen ligt velen van ons nog vers in het geheugen, aldus spr. Dit was in zekere zin de vloek van het te kenonderwijs. Accenten In 'de laatste tientallen jaren is het accent meer en meer verschoven van het object naar het subject, en dat heeft grote gevolgen gehad. Deze verschuiving naar de uitbeelding komt het kind ten goede. Het betekent iets uit zichzelf te voorschijn brengen, dus te-kenen als ex- n pressiemiddel. De grotere belangstelling van het be- De belangstelling voor kindertekenin- dr'Jfsleven valt 03 af te leiden uit het gen hangt samen met de belangstelling feit' dat de K L M. drie charmante ste- het kind. aldus prof. Chorus, en'wardessen van de Europese lijndiensten dat kind hebben we leren Nieuws over Holland Festival Men heeft reeds een en ander kunnen lezen over de plaatsbe spreking van het Holland Festival. Hier volgen nu nog enige wijzigingen in het programma- Zo treedt in Schnitzler' •.Liebelei" Hermann Thimig niet op, ma: Hans Moser, en in plaats van Walter Gieseking zal Robert Weisz met het Radio Philharmonisch Orkest onder Paul va Kempen op 28 Juni in K en W Mozart' Pianoconcert in C (K-V. 467) spelen. Voor Holland Festival Ouverture op het ope ningsconcert van het Res. Orkest op 16 Juni rn het Kurhaus heeft men Wage- s Ouverture „Cyrano de Bergerac" gekozen en in het programma, waarin Henri Tomasi ter vervanging van Ernesi Ansermet het Concertgebouworkest zal dirigeren, komt Debussy's La Mer in de plaats van diens Six Epigraphes Antiques. Ook de Holland Festival Club heeft heel at in voorbereiding. De muren van dc drie zaaltjes in Palace HoteJ worden ver sierd met een veertiental moderne schil derijen, die de heer Lunsingh Scheurleer uitgezocht heeft uit de nieuwe aankopen het rijk- De beeldhouwer Grecco. die met zijn beeldje Pinocchio een prijs komt er spreken en misschien vertelt dirigent Giulini wat over Rossini's La Cenerentola. Het zal de gaste genoegelijk en prettig mogelijk gemaakt Sfeer in 'I gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in/ eigen waarde. In de klassieke wereld speelde het kind geen rol. omdat alleen de voltooidheid beschouwde iets dat belangstelling verdient. Wij heb ben interesse voor alles wat vooraf gaat aan die voltooidheid. Wij hebben leren 'begrijpen, dat volwassenen alleen echt volwassen kunnen zijn. wanneer ze eerst echt kind zijn geweest Geen realist Het is heel goed, wanneer het kind niet vanaf het begin een keiharde realist is. Sprookjes zijn in diepere zin veel meer werkelijk dan verhalen voor volwassenen. Het kind moet leren dro men en ook leren om die dromen te lachen, dus afstand nemen. De ontwik keling van kindertekeningen toont typische phasen en het opmerkelijke is. dat die over de hele wereld gelijk fcijn Deze tentoonstelling is daarvan een dui delijk bewijs, aldus spr. Het tijdstip •aarop een nieirwe phase begint ver schilt wel naar gelang het milieu, waarin het kind verkeert, dus de culturele ont wikkeling var. de omgeving speelt hier Vermaak gaat gepaard met propaganda Als de verwachtingen van het bestuur van de Stichting Den Haag-Bloemen- Zee niet worden beschaamd, zal de dit jaar van 9 tot en met 14 Augustus te houden vierde bloemenweek de drie voorgaande in aantrekkelijkheid van opzet en uitvoering vér overtreffen. De belangstelling van de Haagse burgerij is groeiend, het bedrijfsleven begint langzamerhand ook over de brug te komen en waarover het stichtingsbestuur bijzonder tevreden dat is de verheugende groei van de belangstelling der Haagse stedelijke overheid. De bloemenweek wordt tot het hoogte van het Haagse toeristenseizoen gemaakt en het is buiten kijf, dat dit de buiten landse roem van een bij uitstek Hollands product belangrijk kan vergroten- Het kan onze economie ten goede komen, dat de klomp als nationaal symbool ln het buitenland langzamerhand wordt ver drongen door de bloem. wardessen de hele bloemenweek heeft afge staan aan het stichtingsbestuur ter v vulling van „vorstelijke" functies- De 23-jarige Gusta van de Leuv Voorburg is een week bloemenkoningin Hotsche Tans en Tonny Geerkens uit Den Haag zullen prinsessen zijn- De i rol. Diagnose De kindertekening is te gebruiken als •n diagnose van de verstandelijke ont wikkeling van het kind. De zogenaamde ?n in die tekeningen zijn alleen fou- Uitzendingsdienst voor kapitein Dros Kapitein S. Dros van het Leger des Heils zal in een speciale dienst, die Dins dagavond om half 8 in de Pieterskerk wordt gehouden, zoals men weet worden uitgezonden naar Zuid-Afrika. Deze uit zendingsdienst zal onder leiding staan van de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel F. Palstra Fototentoonstelling verlengd De fototentoonstelling in het Prenten kabinet van de rijksuniversiteit, Klok- steeg 25. die daar wordt gehouden onder de titel „Het portret in de 20e eeuw", is verlengd tot en met 10 Juli. De expositie is op werkdagen geopend van 2 tot 5 uur. Stewardess wordt Koningin Het is niet zo'n wonder, dat de K.L.M.-stewardess Gusta van de Leuv tot koningin van de Haagse Bloemenweek van 9 tot en met 14 Augustus werd gekozen. Zij ver telde gisteren aan een aantal jour nalisten in hotel Bellevue in Den Haag, dat zij van jongs af aan maar één hobby heeft gehad, paalde bloem in het bijzonder te houden, maar aan alle bloemen gelijkelijk haar gunsten te schen ken. Zij had er nooit naar ver langd koningin te worden, omdat zij koningin-zijn altüd maar een vermoeiende bezigheid vond, maar z0' vond het nu toch wel leuk uit verkoren te z\jn tot bloemenko ningin, omdat als bloemenkoningm fungeren nu eenmaal wat anders is dan gewoon Koningin zijn, Lr is mej. Van de Leuv niets vrou welijks vreemd. Zij popelde gis teren al van verlangen om het ko ninklijk gewaad te zien, dat zij op 9 Augustus zal gaan dragen van de K.L.M-directie voor de bloemenweek is verklaarbaar. Voerde onze nationale luchtvaartmaatschappij in 1925 nog slechts 5000 kilo bloemen naar het buitenland- in 1935 was dit jaarge wicht ai gestegen tot 300 000 kilo. terwijl dit 't vorige jaar zelfs 500 000 kilo beliep. Deze enorme hoeveelheid bloemen werd verdeeld over vijftig landen. Het is dui delijk, dat een feest als de ophanden zijn de Haagse Bloemenweek van het grootste belang voor vergroting van de bloemen export kan zijn- Goed programma Gelukkige omstandigheden bij de bloe menweek zijn twee hoge bezoeken aan de residentie. In de week vóór 9 Augustus komt de Franse president René Coty ons land een bezoek brengen en in de bloe menweek zelf komt Koning Haakon van Noorwegen op staatsiebezoek. Het programa vermeldt enkele tradi tionele manifestaties. Op Maandag de ze ventiende houdt bloemenkoningin Gusta de Leuv haar intocht op een grote praalwagen in de vorm van een vis- In deze voorstelling wil het bestuur van de stichting Den Haag-Bloemen-Zee vooral het derde element uit de trits van haar ar voren brengen, de zee- Ook de tweede praalwagen, waarop de prin- Hotsche Tans en Tonny Geerkens zullen plaats nemen, is maritiem ver sierd. met oesters, zee-anemonen en der gelijke. Na een huldiging van de koningin bij het stadhuis volgt een rondrit door de stad. aan het slot waarvan de kroning van de bloemenvorstin door de wljkverem- ging Zuiderpark plaats vindt. Het programma vermeldt voor de da gen daarna o-a- een bloemententoonstel- de dierentuin, een festival van muziek- en fanfarecorpsen, een stertocht de deelnemende corpsen, een huldi ging van de bekende Haagse figuur Bloe- •Bertha. die haar gouden jubileum als bloemenventster hoopt te vieren, het leggen van bloemenmozaleken bij de pa leizen Noordeinde en Lange Voorhout, brandweermanifestaties, een ballonopstij ging. een draaiorgelconcours. een vuur werk en als klap op de vuurpijl het grote bloemencorso op Zaterdag- Dit corso wordt tweemaal gehouden, 's morgen en middags. Het programma ziet er bij zonder aantrekkelijk uit en als het weer beetje meewerkt lijdt het geen twij fel of de Haagse bloemenweek zal wel •lagen. Wet op diergeneeskunst aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Toen de Tweede Kamer gisteren de behandeling voortzette van de wet op de Uitoefening van de Diergeneeskunst lag er een omvangrijke nota van wijzigingen van minister Mansholt. Men zal zich her inneren, dat verleden week het hoofdpunt van het debat was het door de bewinds man voorgestelde „uitsterfsysteem" van vee-verloskundigen en castreurs. Een groot deel van de Kamer, onder aan voering van lr Van Meel (Kath. V.) voel de wel voor het versterken van de po sitie van de dierenartsen, maar meende toch, dat voorshands een meer blijvende plaats diende te worden toegekend aan de practici in geding. Daartoe diende lr Van Meel een amendement in, dat o.m. tot strekking had, de regeling van de positie van vee-verloskundigen en cas treurs niet te regelen in een overgangs bepaling, maar ln het positieve deel van de wet zelf. In de jongste nota van wijzigingen had minister Mansholt deze gedachte overge- terwijl daarnaast een meer logi sche opbouw van de wet was verkregen. Enerzijds ging de regeringswijziging iets verder, anderzijds was zij beperkter dan het amendement-Van MeeL In belde gevallen wordt het uitoefenen van de vee- verloskunde en het castreren door ande- dan dierenartsen gebonden aan een ministeriële vergunning. Ir Van Meel wil de de vergunning-verlening beperkt zien tot hen, die vóór 1 Februari 1952 hun beroep uitoefenden. Minister Mansholt wilde ook de mogelijkheid openlaten an deren een vergunning te geven, mits zij blijk hebben gegeven van voldoende theoretische en practische kennis van de verloskunde dan wel van het castreren in het bezit zijn van een instrumen tarium, dat voldoet aan nader vast te stellen eisen. De practici van vóór 1952 moeten hun vergunning aanvragen bin- en 2 maanden na het in werking treden Anderzijds wilde de heer Van Meel vergunningverlening in het algemeen r de uitoefening van de verloskunst het castreren van dieren. Minister Mansholt daarentegen wilde de vergun ningverlening beperken tot het behande- door de minister aan te wijzen diersoorten. De heer Van Meel trok gisteren zijn amendementen ln. Op nadere vragen van de heren Van Meel (Kath. V.), Vondeling (Soc.) en De Ruiter (C.H.) gaf de be windsman nog enige toelichting. De zaak was in een kwartier bekeken: de wet werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, nadat ds Zandt (S.G.) in een korte verklaring had uiteengezet tegen te zijn, omdat in de wet sanctie wordt ver leend aan inenting van dieren. Geen importeurs in het productschap voor groenten en fruit (Van onze Parlementsredacteur) Gistermiddag moest de Tweede Kamer stemmen over het gewijzigde amende ment-Van der Ploeg (Kath. V.), dat ln de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschappen de regeling van de prijzen. Indien en voorzover de Kroon zulks bepaalt, onder de positieve bevoegd heden der productschappen wilde bren gen. Minister De Bruyn had zich verleden week met de aanvankelijke redactie van het amendement accoord verklaard. De heer Vondeling (Soc.) achtte de wijziging niet van wezenlijke aard en had er dan ook geen behoefte aan. Evenzo dacht de heer Den Hartog (Lib.) er over. Ir Von deling vond, dat het gehandhaafd werd uit „ongevaarlijke ijdelheid". Niettemin werd het aangenomen met 3934 stem men, waarbij A.R., K.V.P., K.N.P. en eea deel van de C.H.U. vóórstemden. Ook moest gestemd worden over het amendement-Van den Heuvel (A.R.), dat wilde bereiken, dat In het bestuur van het productschap voor groenten en fruit niet zouden worden opgenomen twee ver tegenwoordigers (1 werkgever en 1 werk nemer) voor de importeursgroep van bui tenlands verduurzaamde groenten en fruit, specerijen en consumptie-grond- noten. Minister De Bruyn had dit amen dement bestreden. De heer Van den Heu- er nogmaals op, dat het over eengekomen evenwicht was verstoord, doordat de regering van het advies van 1. R. was afgeweken. Ten slotte werd het amendement aangenomen met 48 tegen 27 stemmen. De tegenstem mers werden gevormd door de P.v.d.A. de V.V.D. met uitzondering van de heren Den Hartog en Zegering Hadders en ten slotte de heer Blaisse (Kath. V.). De serie van 14 wetsontwerpen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat C.P.N, en S.G.P. geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. N.C.R.V. telt momenteel 326.000 leden De dag na de Jubo kwam de vereni gingsraad van de N.C.R.V. in Musis Sa- um te Arnhem in jaarvergadering bij- De voorzitter mr A. B. Roosjen hield tn openingsrede, waarin grote dank baarheid tot uiting kwam voor de zegen, die de N.C.R.V. in haar 30-jarig bestaan heeft mogen ervaren. De posttie van de N.C.R.V. is steeds steviger geworden. Het ledental bedraagt nu ongeveer 326 000 De voorzitter bracht dank aan de heer K. Kruithof, die wegens gevorderde leef tijd zijn taak als lid van het algemeen bestuur heeft neergelegd. In zfjn plaats werd tot lid van het algemeen bestuur gekozen drs C. P. Hazcnbosch te Den Dolder. Prof. Tellegen kreeg eerste gouden speurwerkmedaille Dp de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs heeft de voor zitter, dr ir J A. Ringers, voor de eerste maal de gouden spcurwerkmedaille uit gereikt. Prof. dr ir B. D. H. Teilegen. buitengewoon hoogleraar in dc clectro- techniek aan de Technische Hogcscbool Delft ontving als eerste deze voor technisch Nederland zo belangrijke on derscheiding. De heer C. J. A. van Lede te Wassenaar overleden .5= i* 69 )«r oud overleden l jTT.F ,A varl L,'d'-' directeur van de distilleerderij Blankenheyn en No- 'eJf .te "otterdam. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau en speelde een belangrijke rol in het be drijfsleven van Rotterdam. Hij was al daar bestuurslid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en consul van Luxemburg. Verder was hij o.a. commis saris van de Verenigde Glasfabrieken te Leerdam en bekleedde dezelfde functie voor de Overzeese Gasmaatschappij. De begrafenis heeft heden in alle eenvoud te Rotterdam plaats gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3