Litelle Sikhs hebben één pil tegen alle mogelijke kwalen Grenzenloze moeilijkheden bij het verlaten van Pakistan Geneve een keerpunt Goedkope suiker en dure melk schadelijk voor gebit PANG Schoen met elastische voering als handschoen om de voet Wegens „zee van bedrog" werd 2 en 4 jaar geëist Tegen instructeur van Haagse autorijschool 12 j. geëist Middenstanders voldaan over regeling cadeaustelsel Verzamelaars van schelpen en „vieze dieren" jubileren 4 WOENSDAG 9 JUNI 1954 OP WEG NAAR GEHEIMZINNIG INDIA ER WAS EEN klein grensincident toen ik naar India wou. De lui van de Pakistaanse zijde hadden mijn paspoort van het zoveelste onlees bare stempel voorzien, ten teken dat ik „eruit" mocht en ik was al vol gas op weg naar de Indiase grens, toen er wat tussen kwam. Tussen beide lan den is een strookje niemandsgebied, waarop broederlijk naast elkaar, één Pakistaanse en één Indiase soldaat de wacht houden. De Pakistan-man keek het paspoort in en zei „OK", en de India-man stond op het punt hetzelfde te zeggen toen hij zei: „Uw paspoort is verlopen meneer". Ik wees hem glimlachend op de datum van het visum: 31 Maart. „Klopt", zei de man van het fakir-land, „maar Uw paspoort is gisteren afgelopen kyk maar: 30 Maart 1954U mag India niet in. Je denkt dat het een kleinigheid is na tuurlijk en ijlt even terug naar Lahore, om daar te ontdekken dat de Indian High Commissioner al „dicht" is en dat het morgen. Donderdag, een Mohammedaanse feestdag is, zodat ook Pakistan niet kan helpen. Om dit verhaal niet al te lang te maken: het heeft drie dagen geduurd. Pakistan en India hébben wat met elkaar, dus kun Je niet verwachten, dat hun wederzijdse paspoort-autoriteiten, die deze puzzle op moesten lossen, elkaar op bellen. Het gevolg was dat uw ongeldige cor respondent op een gegeven ogenblik zelfs slatenloos verklaard dreigde te worden, en vervolgens werd aangeraden naar Karachi terug te rijden", ma kreeg iemand een helder ogenblik „als u nou eens Delhi opbelde., schien kunnen die iets doen Enfin, het kwam. na veel gebel en heen en weer getelegrafeer in orde zij het dat dit alles, zoals gezegd, drie dagen duurde. Drie dagen, waarin slachtoffer dezes over vrijwel geen geld beschikte, omdat men van Pakistan naar India geen geld mee mag nemen en het overgeble ven bedragje dus via de bank naar Delhi was gestuurd Als u denkt dat daarmee de grensbar- rière wèg was, dan heeft u het mis, want nu waren het de Pakistan-lul, die be zwaar maakten: een vent binnen drie dagen twee keer te laten passeren, nog wel met een verlopen paspoort. Er werd nog eens naar Lahore gebeld, tijdens welk gesprek „Lahore" zo kwaad werd op de man die nu nóg eens durfde te vragen omtrent de antecedenten van die Hollander, dat deze plichtsgetrouwe amb tenaar met een schrik de hoorn liet val len, zijn uitgescholden oor betastte en zei: „jahet schijnt in orde te zijn W ol V Reisbrief van Wim Dussel „A.N.W.B., Koninklijke Nederlandse Toeristenbond". Het diende nagevraagd te worden Na ruim een uur werd ik pas doorgelaten De beide Duitsers, die ik later trof, vertelden me dat ze vier en twintig uur waren vastgehouden enkelen alleen omdat hun automobielclub, de A.D.A.C., op hat beruchte lijstje stond als D.A.C Malaria Er scheen in die dagen een vloek op mijn reis te liggen, want Delhi leek, met mijn barstende hoofdpijn, verder dan ooit. Een hoofdpijn, Blijkbaar opgedaan tijdens de emoties aan de grensMaar dat was niet waar. Wie 's middags in deze landen rijdt en de zon in de rug heeft, loopt alle kans een zonnesteek op te lopen en dat was het geval, zoals de dokter later vertelde. De dokter, die langs kwam, nadat uw scooteraar een hele nacht langs de weg had geslapen, wijl hij geen kans zag nog langer te rijden, zonder de bomen te raken. De heerlijke bananen en de fraaie kleine sinaasappeltjes (die hier even duur zijn als bij u hielpen niet. Vita minen al evenmin. Hulpvaardige voorbij gangers er lopen op de me^st eenzame wegen nog mensen rond 's nachts haalden de volgende morgen vroeg een oude grijze sikh die koorts constateerde en zei. dat het malaria was. Op de een of andere manier werd er een truck gerequireerd en daarop het slachtoffer, inclusief de scooter, om twee en een halve mijl verder afgeleverd te worden bij een gastvrije familie, die En gels sprak en waar men kortweg zei „me niet eerder te zullen laten gaan dan één dag na de laatste koortsregistratie. Ik heb u al genoeg over gastvrijheid in deze landen geschreven dunkt me en kan dus volstaan met te zeggen dat de goede lieden noch van dank, ncch van betaling wilden weten, nadat ze me twee lang hadden verzorgd als ware ik Wie nu wéér denkt dat W.D. ongehin derd kon doortrekken, heeft het nog maals mis. Ik heb zelden grensmoeilijk- heden gehad bij de 14 X 2 grensover schrijdingen, maar moet zeggen dat de India-autoriteiten je het vuur wel erg na aan de schenen leggen. Met een akelige preciesheid wordt alles onder- I zocht, dat wil zeggen niet de bagage (daar werd niet naar gekeken) maar deo documenten! Tot op de letters wordt alles hun eigen zoon geweest I gelezen en tot in het oneindige moeten er „Maar het was geen malaria", zeiden grote formulieren worden ingevuld toen ik weer wegging natuurlijk alles in X-voud, zonder dat1 ook maar één velletje carbon aanwezig is. De sikh, die met een keurig in een netje opgerolde baard mijn „carnet de passage" tot op de letter onderzocht, ont dekte dat de ANWB niet voorkwam in het met potlood gekrabbelde lijstje van automobielclubs, dat hij naast zich had liggen. Hij las wél: „A.N.V.B." en daar achter zoiets als „Nederlandse Konin klijke Toeristen". Het hielp niet of ik be weerde dat dat hetzelfde 's middags, want ik mocht nóóit weer tussen tienen 's ochtends en vijven 's middags rijden „nee, het was geen malaria, maar zonnesteek". „Maar de dokter...." beweerde ik, „die heeft me toch pillen gegeven tegen ma laria „Dat geeft niks hier", zei mevrouw. „Een dorpsdokter hier heeft maar één pil voor alles. En het helpt ook nog Toen ben ik van verbazing in één keer naar New Delhi gereden. men zichzelf gemakkelijk onder de sug gestie brengen, dat het communistische gevaar in Azië niet direct alarmerend is. Maar niets is minder waar dan dat! Her haalde malen hebben wij er op gewezen, dat de Aziatische en Europese problemen zeer nauw samenhangen. Indien men er niet ln slaagt het steeds verder door dringende communisme ln Azië een halt toe te roepen, dan zal zulks op de gang i zaken in Europa noodlottige in vloed hebben. De militaire suc- van de com munistische Vietminh in Indo-Chlna brengen het rode gevaar ln Europa mede naderbij. Zulks wordt onder meer beseft i door de Amerikaanse admiraal Robert j Carney, maar ook, ofschoon aarzelender, door de Amerikaanse minister van Bui-! tenlandse Zaken, Foster Dulles. h« u miuchiti, w.i k>. d.t d. huidii. Militaire tandartsen willen uitrusting coördineren Tandartsen bijeen Voor Maastrichtse kantonrechter KETELMUZIEK LEIDT TOT GEDING TTETELMUZIEK, ge- voederbak hetgeen ter hieraan niet maakt bij het huts tuurlijk een heidens ka- toen op 14 Mei een hele van de weduwe A. M. H. baal veroorzaakte. De uit het Limburgse Maas- weduwe dit heeft t" samenscholing in Itteren ontstond kijklustigen - - ver naar het aorpshei- huwelijksbootje zal stao- met erg in de pas bij de beIfJC komen kijken en pen. is de aanleiding tot jonkheid. En omgekeerd zeker tweehonderd per een rechtszaak die rr" v'— In vele Limburgse dor- burgemeester van Itteren rijkspolitie J. M. Hetter- loristisch gebruik i oud folk- te moeten ingrijpen ook schev, groepscommandant al omdat er vele zieken te Meersen, de menigte door het maken ran ke- in de buurt woonden die zich te verspreiden Een telmuziek een weduwe of weduwnaar die weer gaat trouwen er toe te brengen de jonkheid te tracteren op een vaat- o ecji I' Her of Iets derselU*>. «meYnteëërërdèn.ij bekeurd meden, nel Jn de meent oeuolien vtrtonidt„ op seoen de jlachUHerr aon it openbar, weg- verbiedt. Men kwam toen serenade zich vrij spoe- niet r het kabaal ernstige aantal personen gaf i hinder ondervonden. dit bevel geen gehoor. De burgemeester ba- Daarom werden 25 pe~- seerde zich bü zijn besfis- 23 u,t Itteren, l beiolinj - n"t niet voldoen sommatie van de politie. De drie ketelmuzikan- kijklustigen r op de open ba genoegen ge- weg doch verschanste zullen nu op Vrijda Maas- wonnen. De goedmoedig 2ich in de tuinen het- verschijnen bedoelde ketelmuziek echter ^k werd kantonrechter eindigt dus meestal mei - - een feest voor de jonk- ke'd- bleef men nog enkele zaak in Limburg zal wo, In Itteren lagen de om- avonden voortgaan met standigheden wat anders deze ketelmuziek. Toen Op 3 Mei begon daar hei werden drie personen be- ring van een bejaarde dagelijks kabaal van keurd wegens overtreding oud-veldwachter in 38 deze ketelmuziek: o.a. van de gemeenteverorde- jaar geen ketelmuziek sloeg men met een knup- ning. meer ten gehore ge- pel op een plaatijzeren Men stoorde zich ech- bracht. 3C5' Ve vetsnapeung. pan demsfe ia/up Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Nieuw product„ademend" kunstleer Voor de bromfietsers worden speciale soort laarzen ontworpen SCHANDAAL-PLURIFORT Ruim 4400 costuums verduisterd en 960 klanten opgelicht W'EGENS KNOEIERIJEN met honderdduizenden guldens, waarbij o.a. de N.V. Ligtermoet en Zn te Rotterdam een schadepost van enkele lonnen opliep en 960 afbetalingsklanten van de textielzaak Plurifort min of meer ernstig werden benadeeld, is gisteren voor de Maastrichtse recht bank tegen de twee leiders van Plurifort resp. twee en vier jaar gevange nisstraf geëist. Twee jaar luidde de eis tegen de 39-jarige koopman H. T. en vier jaar tegen zijn broer, de 31-jarige ex-politieman J. T., beiden uit Sittard. Bij de collectie schoeisel, die de 120 deelnemende schoenfabrieken op de aan staande 6choen- en lederbeurs te Utrecht exposeren, wordt vooral de nadruk ge legd op de vele nieuwe modellen die in cie handel zullen worden gebracht. Be halve nieuwe vormen en kleuren zullen eahter ook verschillende noviteiten te zien zijn. Er komen schoenen met elastische las- texvoering, die als een handschoen om de voet sluiten. Dezelfde firma komt uit met supeT flexibele schoenen, die voorzien zijn van een bijzonder buigzaam verk dat alle bewegingen van de voet meemaakt. Voorts trekken de aan dacht babyschoenen van extra soepel chroomleder net kurkvulling inplaats van rubberkurk; dit komt het kinder voetje zeer ten goede. Een nieuwe product is het „ademend" kunstleder, dat poreus is en daardoor ge schikt voor de vervaardiging van schoe nen met bekleding. Een andere vondst is een kinderschoentje van doorzichtig materiaal. Een Nederlandse firma construeerde 'n voetafdruk-apparaat, waarmee het voor de sohoenwinkelier mogelijk is binnen >n minuut een afdruk van de voetzool in zijn cliënt te maken. Voor de voetbalsportbeoefenaars is er ;n nieuwlgheldije in de vorm van on breekbare en verwisselbare nylondoppen voor de voetbalschoenen. Deze doppen, die spijkerloos zijn en daardoor de zool een langere levensduur waarborgen, worden op de schoenzool vastgeschroefd. Veiligheidsschoenen met stalen neuzen zijn reeds geruime tijd in de handel, maar de fabriek die ze vervaardigt, ver schijnt thans met dit sportschoentje die nu voorzien zijn van een geheel stalen bin nenzool en met werkschoenen die tegen bestendige rubberzolen en -hakken hebben. Naast het vorig Jaar gelanceerde en goed ontvanger, speciale leer voor repa ratiedoeleinden komt op de vakbeurs firma met een procédé, dat als ideaal zooiproduct voor flexibel schoeisel wordl beschouwd. Voor de bromfietsers is een speciaal soort laars ontworpen, die een versterk te 4»ntrefortvoering en een binnenbe- kleding van imitatievacht gekregen heef- Voor hen die graag op sandalen loper, wordt een merk op de markt gebracht, waarbij de voetbodem vollkomen plastisch is. Deze sandalen geven de voeten een uitstekende steun, en voorkomen spier pijn en vermoeidheid. situatie ln Indo-China nog gevaarlijker is dan kortgeleden het Koreaanse pro-] bleem, dat overigens nog slechts ver keert in het stadium van een bestand, dus altijd opnieuw weer aanleiding kan geven naar de wapens te grijpen. Dit natuurlijk als het ln de communistische kraam te pas komt In Genève marchan deert men eindeloos over een wapenstil stand in Indo-China en het ziet uit, dat Peking en Moskou daarin slechts sullen treden, als zij zeker zijn van li Aziatisch overwicht en dit in militair politiek opzicht Bij iedere vrede, bij elk bestand, worden de condities bepaald door de militaire situatie. Het noodlot wil, dat de besprekingen in Genève ein deloos worden gerekt, terwijl de Viet- minh-troepen in de Tonkindelta nieuwe successen boeken. In Azië openbaart zich overduidelijk het communistische streven naar wereldover heersing. Het ls dus zaak, dat de partners van het Atlantisch Pact, onder leiding van Amerika, gemeenschappelijk drachtig deze vloedgolf pogen te stuiten. Immers, de situatie in Indo-China be dreigt de aangrenzende gebieden, ver zwakt de strategische positie van Ame rika in de Stille Oceaan. Het verlies Indo-China voor Frankrijk vormt eer ree te bedreiging voor Siam (Thailand), Birma, Malakka. de Pbilippijnen huidige Indonesië. Als de conferentie lnj Genève mislukt, zal Amerika met de Westelijke bondgenoten dan militair in grijpen? Een zeer moeilijk probleem, omdat vele Amerikanen genoeg hebben van verdere verwikkelingen met het voorbeeld Korea voor ogen. De ene senator, bij voorbeeld Knowland, wil per sé ln geval Amerikaanse interventie, maar deren schrikken hiervoor terug. Men rede neert aldus, dat Amerikaans-Britse inter ventie in Indo-China ten gevolge zal heb ben, dat Peking openlijk aan de strijd gaat deelnemen. Een consolidering het Indochinese probleem ligt nog lang niet ln het verschiet, waar de commu nisten, nu zij militaire successen boeken, de besprekingen over een bestand, vol gens het bekende recept, zo lang mogelijk onbeslist laten. Voor de Ver. Naties ligt hier thans een zware taak, mede in verband met de moeilijkheden voor Siam. Dit land heeft namelijk verzocht een groep waarnemer» van de V.N. naar Siam te zenden om zelf de gevaren ln ogenschouw te nemen ten gevolge van het oprukkende communism* in Indo-Chlna. Het desbetreffende ver zoek van Siam ls, ondanks de onderhan delingen in Genève, op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst. Deze, al dan niet door Amerika geïnspireerde politieke „stap" van Siam bij de Veiligheidsraad, verleent aan het Indochinese probleem een internationaal karakter. De Franse noodkreet om steun tot Amerika gericht, daar ln Indo-China zo grote, algemene belangen op het spel staan, ls ln Wash ington duidelijk gehoord, maar heeft niet bij alle senatoren het juiste begrip ge vonden, terwijl Londen blijft speculeren op een, te Genève te bekokstoven com promis. Maar men dient in te zien, dat leder compromis met de communisten, steeds slechts van tijdelijke aard is. In Genève •taat men thans voor een keerpunt. (Van één onzer verslaggevers) Gisteren is in het Kurhaus te Scheve- ningen de 42ste jaarvergadering begon nen van de Internationale Tandheelkun dige federatie. Om elf uur opende dr Chr. F. L. Nord. voorzitter van het Ju- bileumbestuur. een expositie op tandheel kundig gebied, die in hoofdzaak een vak tentoonstelling is. Er is evenwel ook een militaire tand heelkundige afdeling aar» verbonden er zij brengt in beeld, wat er door de le gers der verschillende landen op het ge bied van de tandheelkundige verzorging der manschappen wordt gedaan. De Ver. Staten. Nederland. Canada, België. Zwit serland. Luxemburg, Zweden Frankrijk exposeren daar bun rijdende uitrustin gen en die lopen wat samenstelling en hanteerbaarheid betreft, nogal uiteen. Het is de bedoeling een vorm van inte gratie, ook op dit gebied te vinden. De Zwitserse uitrusting is vooral belang wekkend om haar gemakkelijk verv- baar karakter en geringe gewicht. Wat het Nederlandse leger betreft: tandheelkundige verzorging en vooral de sanering, die het gebit van iedere recruut dient te ondergaan, voor hij opkomt. Opvoedings problemen /ic heeft tot resultaat gehad, dat er thans slechts één tot twee gaten per ras: een gebit voorkomen, tegen 8 h 10 in 1945 "s Middags om twee uur opende de directeur-generaal van de Volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam, de jaar vergadering. Hij vestigde in het bijzonder de aandacht op de doelmatige voeding Hdj achtte het gewenst, dat, indien bijv. voor het vraagstuk van het tandbederf, de overheid, alvorens zij uit economische motieven zou overgaan tot verlaging van de suikerprijs en verhoging van de prijs voor melk eerst overweegt, of hiermee inderdaad de economie gebaat is. omdat er factoren in schuilen, welke bepaald nadelig voor de gezondheid in het alge meen en die van het gebit in het bijzon der kunnen zijn. Vanmiddag opende minister Suurhaff het jubileumcongress. lichting van een aantal afbetalingsklanten van Plurifort, die op zijn consignatiewis sels voor het volle bedrag van de vorde ring hadden getekend, ondanks de gewone afbetalingstermijnen. Vervolgens werden deze wissels aan de schuldeisers van Plurifort geëndosseerd, die deze wissels later aan deze afbetalingsklanten aanbo den en hen verplichtten tot betaling voor hun costuum of mantel. Verder hadden beide broers zich schul dig gemaakt aan verduistering en bedrie- gelijke bankbreuk (onttrekking van goe deren aan de failliete boedel van Pluri fort). De officier van Justitie, mr C. H. Nuis, zei, dat in een periode, waarin het faillis sement van Plurifort onvermijdelijk was, goederen, welke in consignatie waren van de Rotterdamse N.V., verkocht werden ver beneden inkoopsprijs. Niet alleen maakten verdachten zich schuldig aan be- driegelijke bankbreuk, maar tegelijkertijd de deur stond. Vogelkundig congres te Bazel 7*? Onder voorzitterschap van Sir Lands- borough Thomson is van 29 Mei tot 5 Juni het elfde internationale congres van or nithologen in het prachtige, modern ge bouwde universiteitsgebouw van Bazel bijeen geweest. Ruim 500 vogelkenners uit meer dan 36 verschillende landen waren naar Bazel ge komen om van gedachten te wisselen over de nieuwste ontdekkingen op het gebied van hun studie en elkaar daarmee ver band houdende films te tonen. De dagen werden van 's morgens tot 's middags be steed aan het houden van lezingen en het draaien van films, terwijl de avonden verduistering van ruim 4.400 cos-|tot 10 uur 8evuld werden met het verto- tuums Bij de verkoop tegen afbraakprij- nen van langere films, zen lag volgens de officier al de bedoe-In dit drukke programma vormden de verduistering te plegen. De beide dagen, die gewijd gelden werden ook maar ten dele afge- Aan J. T. werd bovendien ten laste ge legd de verduistering van 850 costuums, welk aantal bij de deb&cle van Plurifoi op het tekort in de voorraadcontróle werd vastgesteld. Deze honderden costuums wa ren eenvoudig verdwc.ien en het opspo ringsapparaat en de tijd bleken niet vol doende om na te gaan, waar ze zijn ge bleven. De feiten achtte mr Nuis zeer ernstig. Hij noemde deze Plurifortzaak een zee van misdaad en bedrog. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 22 Juni. Verdachte H. T. zal volgende week nog terechtstaan wegens een reeks verduiste ringen in de J. en H. winkels in de Lim- Ten tweeden male heeft de 28-jarige, bleke jongeman J. J. P. van der P., die gistermiddag de Haagse rechtszaal bin nentrad in een slobberig, bruin pak, twaalf jaar tegen zich horen eisen. Ver dachte. instructeur van een autorijschool te Den Haag, werd ervan beschuldigd, dat hij in de nacht van 27 op 28 Maart Duits nrotest ipapn w«rlr 1953 ziin oudere vrouw door gasver- UU1I5 protesx legen werK stikking van het leven had willen be- door onze militairen De Britse commissaris voor Ntacr-A 7 -, Saksen heeft gisteren bepaald, dat Ne- gaskraan in de keuken open- derlandse militairen, die Donderdag metingen verrichtten aan twee bruggen Trachtte zijn oudere vrouw met gas om 't leven te brengen vertoonde volgens de rechtbank hetzelf-wercj bijzonder vriendelijk ontvangen. De de Eems. onmiddellijk moesten worden teruggetrokken. De Nedersaksische regering had het -bekend worden van het metings- werk, dat vermoedelijk ter voorbereiding van het aanleggen van springladingen diende, bij de Britse commissaris gepro testeerd. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt vernomen, dat men niets weet van de Britse order. Men merkt op, dat nor maal door de Nederlanders wordt ge oefend in samenwerking en overleg mét de Britten. Arts vrijgesproken van dood door schuld 5e arts P. F. B. uit Terborg is gisteren door de rechtbank te Arnhem, overeen- komstig de els, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde dood door schuld. Op 26 April heeft de arts te Jendringen een klein meisje aangereden. Het kind is de gevolgen overleden. Toch is het zo 1 SUGGESTIE IS „ECHT (65) Als we in een stilstaande trein zitten en ons passeert langzaam een an dere trein, krijgen we de beleting te rijden. Deze gewaarwording berust ech ter op illusie, te voorschijn geroepen doordat onze hersenen bepaalde prik kels van de buitenwereld verkeerd ver klaren. Daardoor ontstaat, zoals u weel, ook het gezichtsbedrog in allerlei teke ningen die opzettelijk zó in elkaar zijn gezet, waardoor prikkels van de buiten wereld verkeerd n* maar eens duidelijk tegenover Maar te stellen eigenlijk te doen met het omgekeerde van illusie. Ddór ke van bestaande feiten die ti juiste waarneming teerden geïnterpre teerd, bij de suggestie ontbreken echter de feiten, maar desondanks ontstaat een waarneming. Immers, de onaangename lucht die er niet is wordl daadwerkelijk het lichaam reageert dien- nogal smalend ge sproken. „Verbeel ding!" Dat kan wel zijn, maar de gevol- te bepalen tot een eenvoudig geval dat door dr. IVaterink werd vermeld: In een stad moest op grond van een gerechtelijke uitspraak een lyk worden opgegraven. Behalve officiële personen, waren bij deze op graving ook enige studenten en studen tes in de rechten aanwezig. Naarmate de doodgravers bij hun graafwerk de kist naderden, kregen een paar jongelui hoe langer hoe meer last van de onaan gename lucht die zij gewaar werden en een juffrouw viel zelfs flauw omdat zy die lucht in het geheel niet kon ver dragen. Toen de kist geopend werd, bleek za echter leeg te zijn.' De jonge lui waren dus slachtoffer geworden van By suggestie hebben ice om het 1 patiënt wrat- erdreef door hem te suggereren dat hij een injectie en dit schfjnt het buitenissige, de gene zing heeft via de geest ion de patiënt plaats gevonden en dat vinden de mees ten een beetje onecht. Ze hadden de dokter liever een scherp mes, of helst steen zien hanteren, dón is het pas echt. Hierin verschillen zy dan ton mening met de artsen die met da wisselwerking tussen lichaam en geest rekening hou- kunt O ja, hoe lang denkt u da open op een schepje suiker IFe zullen het 11 morgen vertellen. (Nadruk verboden). gezet. Zijn vrouw was echter wakker geworden en had de toeleg bemerkt. Van der P. heeft reeds eerder op 10 November 1953 terechtgestaan, maar de rechtbank beval toen terugverwij zing van deze zaak naar de rechtercom missaris voor het laten uitbrengen var een psychiatrisch rapport en een naai de gevolgen, die het uitstromende gas had kunnen hebben. Dr H. A. Witte, van het chemisch labo ratorium van het ministerie van Justitie, had dat laatste voor zijn rekening geno men. Hij noemde het onderhavige grensgeval, waarbij niet duidelijk kan worden aangetoond, of het uitstromende gas genoeg was om daar, waar de vrouw sliep, haar dood te kunnen hebben ver oorzaakt. Het huis was in ieder geval zeer tochtig, waardoor veel van het gas naar buiten is getrokken. Het onderzoek naar de persoon verdachte leerde volgens het onderzoek van het laboratorium van professor Baan dat de daad begaan was in een patho logische uitzonderingstoestand zonder weloverwogen beraad. De aanslag zou nauwelijks toegerekend hem dan ook kunnen worden. De officier, mr Maris, wees erop, dat het middel gas misschien niet in dit bij zondere geval, maar in het algemeen zeer zeker wel doeltreffend (om te doden) is. Dat laatste is het criterium voor de wet. Hij gaf de voorkeur aan het eerste psychiatrische rapport, dat Van der P. toerekeningsvatbaar had verklaard. Der halve hield hij ook vast aan zijn eerste eis. „Dat eerste rapport heb ik onvolledig genoemd", zei verdachtes raadsman, mr G. A. Vos, „Een op mijn advies door een andere deskundige uitgebracht rapport Een kleine, doch unieke vereniging zal op 1 Juli a.s. twirotig jaar bestaan. Het is de Nederlandse Malacologdsche Ver eniging. welker leden zich bezig houden met de malacologie of wel weekdierkun- de. Over de gehele wereld bestaan er nog geen tien van dergelijke verenigingen. iDe Nederlandse telt een 175-tal leden, afkomstig uit alle mogelijke beroepen. Men vindt er aannemers, advocaten, ambtenaren van departementen en PTT- beambten onder. Slechts een 25% is bio loog of geoloog van beroep. Zij allen vinden hun grootste genoegen in het verzamelen van schelpen, slakken en an dere weekdieren. Degenen die als lief hebberij een schelpencollectie hebben aangelegd, vormen wel de overgrote meerderheid. Het zijn meestal slechts de vakbiologen die zich ook bezighouden met het verzamelen en bestuderen van naaktslakken en andere dieren die door leken ..vies glibberig" worden genoemd. De schelpenverzamelaars hebben een goed terrein aan de Nederlandse stranden waar behalve de vele recente ook vaak fossiele schelpen aanspoelen. Een gelief de plaats van de malacologen vormen ook de kalkbranderijen, die uit de Wes- terschelde schelpen opzuigen, welke daar il honderdduizenden jaren hebben ge legen. Anders dan grote werkgevers In een adres heeft de commissie van overleg middenstandsvakcentralen haar voldoe ning uitgesproken over de indiening van het wetsontwerp tot regeling van- het cadeaustelsel. In deze commissie wer ken .zoals men weet. samen de Chr.. de Kon. Ned en de Ned. Kath. Midden standsbond. In het wetsontwerp worden de nodige grenzen volledig in acht ger.omen. ald-us de Tweede Kamer aantal sectoren uit het productie- en distributieproces. In het adres wordt tenslotte gewezen op de wenselijkheid van enkele wijzigin gen in het wetsontwerp, die de rechts zekerheid kunnen bevorderen. De Ned. Bond voor Reclamebescher ming in Den Haag heeft in een adres aan de Tweede Kamer juist de nadruk ge legd op de grote nadelen, die 1 5ieu«M» voneuig in acm genomen, aiausK vW; ver- die vu de ongeiuk^-iuoht al« tweede ni- het adres. De voorgenomen regeling be- sohillende groepen der bevolking zullen hQ(J gefungeerd Noch hii noch de perkt zich immers tot de uitwassen vanontstaan indien het thans aanhangige I A* het cadeaustelsel en wel tot die uitwas sen. welke niet door het bedrijfsleven kunnen worden uitgebannen. In het adres wordt verder gesteld, dat een regeling van het cadeaustelsel, zoals die in het wetsontwerp wordt voorgesteld, theore tisch misschien door het bedrijfsleven kunnen gebeuren, wetsontwerp beperking cadeaustelsel worden aangenomen. De memorie toelichting staat volgens dit adres geheel In het teken van het sentiment en geeft geen overtuigende bewijzen voor de noodzaak der voorgestelde wettelijke re geling. Zoals men weet, hebben dezer dagen practisch uitgesloten geacht moet wor-1 reeds drie grote werkgeversorganisaties j den vanwege het grote aantal betrokken aan de Tweede Kamer verzocht, het Iondernemers en branches en het grote]wetsontwerp te verwerpen. passagier, bezat het vliegbewijs dat nood zakelijk was. Verd. had na dit ongeval valse stukken opgemaakt, waaruit zou moeten blijken dat h\j wel bevoegd was. Voor het vliegbewijs A dat hij wel in zijn bezit had had hij vroeger reeds een vals logboek overgelegd. Reeds enkele malen was deze verd. met de Justitie in aanraking geweest. De officier van Justitie eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek, Uitspraak 22 Juni. welkome afleiding. De eerste voerde de congresgangers naar Luzern en de Pilatus-Kulm, waar vele vogelsoorten bestudeerd werden, terwijl de tweede de nodige aandacht besteedde aan een mu seum te Bern en het universiteitsgebouw van NeuchStel, waar de ornitholoog Al fred werd herdacht. Na afloop van dit belangwekkende con gres werden in Zwitserland nog zes ex cursies gehouden voordat de deelnemers weer huiswaarts keerden. Ned. graven in Indonesië goed verzorgd Onze Hoge Commissaris op reis door Midden-Java Onze eregraven in Indonesië krijgen de zorg, die zij verdienen. Zij zijn waardig en eenvoudig, en zij worden uitstekend onderhouden, dank zij het werk van ons kantoor, aldus verklaarde mevr. H. G. vah Anrooyde Kempenaar, presidente de Nederlandse oorlogsgravenstich ting op Schiphol, na een reis, waarop zij de 22 Nederlandse erevelden in Indonesië en Singapore heeft bezocht. Zij Baan een uitvoerig en breed onderzoek bigeieidïë'h„V"en introduceerde haar'bii ingesteld. Moeten wij nu maar zeggen, dat de ministers. Op alle plaatsen werd zij aar, qe resultaten daarvan geen waarde ontvangen door de gouverneur, de resi- wnrHpn aahorht?" dent en de burgemeester. Van regerings kan worden gehecht?" Mr Bos wilde ook met de conclusieswege ontving zU van het rapport meegaan en vroeg de j De Nederlandse Hoge Commissaris in rechtbank, de verdachte zo spoedig mo- Indonesië, mr W. F. L. graaf van Bylandt, gelijk weer in de maatschappij te doen begon heden tezamen met zijn echtgenote terugkeren, via een voorwaardelijke een reis van 11 dagen door Midden-Java. straf en onder toezicht stelling. UitspraakHij zal kransen leggen op begraafplaatsen 22 Juni. ivan Nederlanders. Merkwaardige hobby: weekdierkunde Enige jaren geleden heeft de vereni ging een lijst opgesteld van schelpencol lecties in Nederland. Hoewel deze lijst uiteraard niet geheel volledig kon zijn. waren de samenstellers toch reeds ver baasd over het grote aantal van derge lijke verzamelingen. Dat het er zoveel zijn, schrijft men toe aan het feit dat schelpencollecties niet veel onderhoud vereisen en niet aan bederf onderhevig zijn, zoals bijv. vlinderverzamelingen. Binnenkort zal de voorzitter, dr C. O. van Regteren Altena, tezamen met twee andere leden der Malacologische Vereni ging, een begin maken met het uitgeven een platenatlas van de fossiele schei- van het Nederlandse strand. In ge deelten zal deze atlas verschijnen in Basteria, het wetenschappelijke tijd schrift dier vereniging. Over ongeveer vijf jaar zal deze uitgave compleet zijn. De vereniging heeft hiervoor een subsi die ontvangen van zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek. Reeks falsificaties na vliegongeval in Duitsland (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie bü de Haagse rechtbank eiste zeven maanden gevan genisstraf tegen de 33-jarige employé A. W. Deze had in de zomer van 1953 valsheid in geschrifte gepleegd. Verd. was medevennoot in een luchtfotobedrüf. Duitsland werd uitgeoefend. Men en vergunning voor fotovluchten, niet voor het »ervoer van passa giers. Door de penibele financiële situa tie hiertoe aangezet werden toch passa giers vervoerd. Bü een van deze vluchten kwam het vliegtuig in aanraking met een hoop stenen en ontstond er schade. Verd. had nu doen voorkomen alsof de schade was ontstaan door het springen van een band bü het starten. Hierover had hü rapporten opgesteld en een oude band opgestuurd. In deze zaak stond tevens terecht de 23-jarige kantoorbediende J. G. J. D. K.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4