1 Dit jaar ca 300 millioen eieren meer dan in '53 Moet een rechter tevreden zijn een hoofdambtenaren-salaris? Prof. Oud zette drie ministers voor een uitermate penibele vraag met Eens waardeloze papierafval thans prima meststoi ORK' INKSTEREN Kinderen moeten vroeg bekend worden met de godsdienst Tegen verpleegster een maand voorwaardelijk geëist Prof. Dijk in Kampen over Honderd Jaar Theologische Hogeschool DONDERDAG 3 JUNI 1954 Tachtig minuten beraad was te kort (Van onze Parlementsredacteur) T)ROF. OUD (Lib.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer min of meer -* de knuppel in het hoenderhok gegooid. Bij de behandeling van de wetsontwerpen, die beogen de voor het burgerlijk overheidspersoneel in gevoerde verhoging der bezoldiging en de toegepaste denivelleringsmaat- regelen ook van toepassing te doen zijn op de wedden van de leden van de rechterlijke macht, de Algemene Rekenkamer en de Raad van State, had de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) een amendement ingediend, dat de maandsalarissen van de rechters in en de substituut-officieren van jus titie bij de rechtbanken te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam f55 hoger wilde stellen dan in het wetsontwerp en de maandsalarissen van de andere rechters en substituut-officieren benevens de kantonrechters der tweede klasse f 70 hoger. Hierover nu spraken zowel minister Donker als minister Beel het „onaanvaardbaar" uit, voorzover het de bedragen betreft. Zij argumenteerden bun afwijzende houding met de vrees, dat daardoor de verhouding tot de salarissen van de ho gere rijksambtenaren scheef zouden w< den getrokken. De heer Van Rijckevt. sel daarentegen, daarbij gesteund door de heren Verkerk (A.R.), Van der Feltz (C.H.) en Lemaire (Kafch. Nat.), was van oordeel, dat de bezoldiging van de rech terlijke macht veel meer op zich zelf bekeken kan worden. Nu is er de laatste tijd nogal eei sohermd met het „onaanvaardbaar' herinneren aan de behandeling va wetsontwerp tot wiiziging van de Garan- tiewet Burgerlijk Overheidspersoneel In donesië. waarbij een amendement-Van de Wetering onaanvaardbaar werd klaard. hetgeen minister Luns eei prikkelde uitval van de heer Stufkens (Soc.) bezorgde. Het is voor de Kamer ook niet plezierig telkens met 2 schut op de knieën te worden gedwon gen. Toen dan ook gisteren opnieuw het „onaanvaardbaar" klonk sprong prof. Oud op. gelijk wij reeds in een deel van onze vorige editie konden melden. Wat betekent dit „onaanvaardbaar"? zo vroeg hij. De Kamer heeft er recht op. dit precies te weten. Het kan bete kenen. dat het wetsontwerp wordt inge trokken en dan krijgen de leden van de rechterlijke macht helemaal geen salaris verhoging. Bovendien zijn de verhoogde salarissen reeds uitbetaald bij wijze voorschot en dan zal er dus terugbetaald moeten worden Prof. Oud zou wel eens willen zien of de regering daarvoor de verantwoordelijkheid zou kunnen dra gen. Het dreigement zou echter ook kun nen betekenen, dat aanvaarding amendement tot gevolg zou hebben, dat de ministers Donker, Beel en Van de Kieft ontslag uit hun ambt zouden ten vragen. Dat zou een hoogst ernstig politiek feit zijn. Prof. Oud zou in het eerste geval vóór het amendement-Van Rijckevorsel stem men. kennelijk om duidelijk de verant woordelijkheid te laten bij de bewinds lieden. In-het tweede geval zou hij de moed hebben ook vóór te stemmen, wan neer de heer Van Rijckevorsel de moed zou hebben, zijn amendement te hand haven. Een tirade, waar in de Kamer hartelijk om werd gelachen. De drie ministers achter de regerings tafel gingen hierop met elkaar zitten praten, waarop de voorzitter, dr Korten- horst, vroeg, of zij aanstonds op de vra gen van prof. Oud konden antwoorden, of dat hij de vergadering even moest schorsen. Minister Donker verklaarde hierop, dat het „onaanvaardbaar" betrekking had op het lot van het wetsontwerp, doch dat hij nog niet gedetailleerd kon aangeven, tot weïke consequenties een en ander zou kunnen leiden. De vergadering werd toen „voor enkele minuten" geschorst Het komt ons voor, dat van regerings zijde inderdaad al te gemakkelijk met een „onaanvaardbaar" is gekomen- Maar aan de andere kant menen wij, dat prof. Oud te spoedig in het debat is gespron gen. Immers het onaanvaardbaar wat niet absoluut maar geclausuleerd. Minis ter Donker had uitdrukkelijk verklaard, dat het amendament onaanvaardbaar was „wat betreft de bedragen". Daar lag toch duidelijk in opgesloten, dat over de bedragen nog wel te onderhandelen viel. Er is trouwens over onderhandeld, want de „enkele minuten" pauze groeiden aar tot tachtig minuten en toen de vergade ring werd heropend deelde de voorzitter mede, dat er overleg was gepleegd tus sen de drie ministers en de commissie van voorbereiding, maar dat dit overleg niet was beëindigd. Hetgeen parlementaire uitdrukking is on geven, dat tachtig minuten lang loven en bieden geen resultaat tot wederzijds genoegen had opgeleverd. Daarop werd besloten, het debat vanmorgen om elf uur voort te zetten, in de hoop, dat de nacht licht zou brengen. Productschappen Daarop begon de Kamer m'et de behan deling van de wëtsontwerpen tot instel ling van productschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor sier gewassen, voor tuinbouwzaden, voor margarine, vetten en oliën, voor gedis tilleerde dranken en tot instelling van productschappen en een hoofdproduct schap voor akkerbouwproducten. Andere wetsontwerpen regelen de opheffing bedrijfschappen-oude-stijl in de ov eenkomstige sectoren. De drie sprekers, die gistermiddag het woord kwamen, n.l. de heren Van den Heuvel (A.R). Vondeling (Soc en Hartog (Lib.) toonden zich verheugd over de voortgang van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die uit deze voorstel len blijkt. De heer Van den Heuvel van oordeel, dat de gedachte vai klassestrijd door de ontwikkeling va bedrijfsorganisatie feitelijk is oven nen. Hij hoopte, dat de regering voortgaan op de weg van het alleen in stellen van publiekrechtelijke bedrijfs organisaties bij volledige overeenstem ming tussen de bedrijfsgenoten. Alle drie sprekers vroegen zich wel af, of de sumentenbelangen wel voldoende zullen zijn gewaarborgd. De heer Van den Heu vel vond het voorts jammer, dat het hoofdproductschap voor akkerbouwpro ducten niet rust op de wet op de PBO, maar rechtstreeks op de grondwet. Liever had hij eerst de nodige wijziging va wet op de PBO gezien. Hij en de heer Den Hartog waren voorts van oordeel, dat de omschrijving van de bevoegd heden wel wat strakker had kunnen zijn, Aangezien minister Mansholt vanmor gen wegens een ambtelijk bezoek aan de Koningin niet aanwezig kon zijn werd de verdere behandeling uitgesteld tot vanmiddag. Zijn vrouw rekent even goed als hij! Deze boekhouder verdient zijn geld met rekenen. Zijn vrouw rekent op héar beurt éven goed en daarom krijgt hij roomboter op het brood mee naar kantoor. In kosten scheelt dat immers maar iets meer dan een cent per boter ham. En om zó weinig ontzegt zij haar man de roomboter toch werkelijk niet Wie goed rekent weet dat het kan: 'Roomboter op het brood Spaar de rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen! De eerstvolgende verschijnt 19 Juni in Libelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 26 Juni in alle Radiobladen. Vinding van Eerbeekse baron Bij proeven veel hogere opbrengsten dan bij gebruikelijke bemesting fT^E EERBEEK is opgericht de N.V. Eerste Nederlandse Pulp Ontginnings- Maatschappij met als directeuren, ir C. Baron de Vos van Steenwijk en mr C. M. Vliegenthart te Eerbeek. Eerbeek op de Veluwe ofwel het dorp van papier telt 5 papierfabrieken waar allerlei soorten papier en carton worden vervaardigd. DE TRACTATIE VOOR Er worden jaarlijks duizenden tonnen papier en carton geproduceerd, waardoor ongeveer 30.000 kub. meter afvalpulp ont staat, in de naaste toekomst 40.000 kub. meter. Deze afvalpulp is een groot pro bleem voor de fabrikanten, want het ver van deze pulp naar de stortplaatsen kost jaarlijks tienduizenden guldens. Doch bovendien vervuilen de afvalstoffen van deze fabrieken vele watergangen en brengen daardoor schade toe aan het landschapsschoon en aan de afwaterings mogelijkheden van de streek. De heer De Vos van Steenwijk heeft al enige jaren onderzoekingen verricht om het afvalproduct geschikt te maken voor de landbouw en met succes. Vroegere ge- •n proeven wezen uit, dat vermen ging van de afvalpulp met de bouwvoor ten gevolge had, dat gedurende 5 tot 7 jaren de plantengroei vrijwel was uitge sloten. Dientengevolge kende men aan de afvalpulp een „vergiftige" werking toe. Deze „vergiftige" werking bleek nu uit sluitend te moeten worden toegeschreven aan een tekort aan stikstof in de pulp. Na toevoeging van de stikstof en een spe ciale bodembewerking werden zeer gun stige landbouwkundige resultaten bereikt. In opdracht van de Eerbeekse fabri kanten werden enige proefvelden aange legd op een hoge. humusarme zandgrond Het resultaat was een veel grotere op brengst dan bij de gebruikelijke bemes ting. Tevens bleek het waterhoudend ver mogen van deze humusarme zandgronden aanmerkelijk te worden verhoogd door toevoeging van de pulp. Van belang is het te weten, hoe lang de gtpndverbete- rende werking van de papierpulp stand houdt. Op grond van theoretische be schouwingen moet worden aangenomen, j dat deze werking ongeveer tien jaren zal duren. Uit practlsche overwegingen zul len de proefvelden echter gedurende een lange reeks van Jaren dienen te worden gehandhaafd. Een en ander leidde tot de oprienting van de N.V. Eerste Nederlandse Pulp Ontginningsmaatschappij. Dezer dagen 1» begonnen met het leg- gen van rioolbuizen 4 km lang die langs alle fabrieken lopen om de pulp naar een centraal punt te dirigeren. Hier worden vijf bezinkingsbassins aangelegd, waarin het water door filtering, bezin- king en toevoeging van een ultvlokkings- middel wordt gereinigd. Eind September, begin October hoopt men met een en ander gereed te zijn. De vinding van de heer De Vos van Steenwijk heeft niet al leen de belangstelling van de overheid in ons land, maar ook daarbuiten, o.a. van Frankrijk en Duitsland, waar men met dezelfde moeilijkheden heeft te kampen. Fabrikanten willen plaaljes blijven geven Namens een aantal fabrikanten van merkartikelen, die plaatjes of bons bij hun artikelen gratis verstrekken, heeft een Haags adviesbureau in een adres aan de leden van de Tweede Kamer er op aangedrongen in het wetsontwerp „Beper king Cadeaustelsel' vast te leggen, dat de plaatjes niet onder de verbodsbepaling de wet zullen vallen. De fabrikanten en dat de albums met plaatjes een culturele of opvoedkundige strekking heb ben. Het grootste deel ervan is zuiver po pulair wetenschappelijk in de beste zin, aldus het adres. Wel is de minister voornemens deze aangelegenheid bij algemene maatregel van bestuur te regelen, doch adressant wenst een en ander in de wet zelf gere geld te zien. RUIM 37.5 MILLIOEN KUIKENS sloten verenigingen. Deze vergaderingen waren van vérstrekkende betekenis voor de verdere ontwikkeling van het organi satieleven in de pluimveehouderij. De vroegere ondergeschikte groepen van de vroegere Alg. Ned. Pluimveeteeltvereni ging (A.N.P.V.) zijn opgeheven. De Lan delijke Organisaties van Fokkers, Ver- irderaars. Selecteurs en vrije Pluim- Gisteren werd in de Jeruza- lemkerk aan het Pomonaplein in Den Haag de 24ste jaarver gadering gehouden van de Chr. Geref. Zondagsschoolverenigin- 1 in Nederland. Op onze foto v.l.n.r.: de heer J. Koks, ds A. Zwiep, J. H. v. Nielen, ds W. F. Laman, J. v. d. Nadort (secr.) P. v. Aarnout, ds N. Brandsnia, ds L. S. den Boer en de heer D. Jongejan, voorzitter van de Regelingscommissie. Export verloopt goed, maar is te eenzijdig gericht DE TOEKOMST ziet er voor de Nederlandse pluimveehouderij zeker niet ongunstig uit, al is er wel grote kans dat de goede resultaten van veehouders zijn in het nieuwe N.P.O.- ,,f, I verband zelfstandige verenigingen gewor- net afgelopen jaar niet geheel kunnen worden gehandhaafd. De totale 1 den De verenigingen, die samen het be- productie van eieren zal dit jaar vermoedelijk 300 a 350 millioen stuks j stuur van de Ned. Pluimveeteelt Organi- hoger zun dan in 1S53 en de uitvoer is d.t jaar tot nu toe goed verlopen Jn de afgelopen drie jaar is de export steeds toegenomen: in 1951 werden 1 ben de verenigingen op afzonderlijk ge- 1250 millioen kippeneieren uitgevoerd, in 1952 rond 1360 millioen en in'houtden vergaderingen elk een definitief 1953 ongeveer 1650 millioen. Dit laatste aantal was nog nooit tevoren be- I "samenstoüing van de nieuwe bestu- reikt. De geweldige uitbreiding van de export in 1953 is vooral te danken J ren is daarom zo belangrijk, omdat vol- aan het opheffen van de distributie van kuikens en veevoer. l£ens de p B ?- in deze bedrijfstak een I bestuur voor het productschap en een be- Deze mededelingen deed ir D. C, Hey- slechts weinig, nl. van 91 tot 93.6 miillioen:stuur van de afdeling Pluimveehouderij boer. werkzaam bij de voorlichtingsdienst gulden Slachtpluimvee is er belangrijk van het Landbouwschap moet worden be- 1 "net Bedrijfschap voor Pluimvee enmeer uitgevoerd. In 1953 werd 3380 ton noemd. Omdat deze verkiezingen worden ren in De Bilt, gisteren te Utrecht1 geslacht pluimvee voor 10.7 millioen gul- gehouden uit organisaties die bepaalde be- ens een pluimveedag. gehouden onder den uitgevoerd en in 1954 bijne 4900 tondrijfstakken vertegenwoordigen, was or- piciën van de Ned. Pluimveeteelt- voor 14.1 milioen gulden. Voor levend j ganisatie naar bedrijfstak nodig en kon anisatie. pluimvee waren deze cijfers 2245 ton voor het oude stelsel niet blijven bestaan. I r waren in December 1952 met elkaar, 6.1 millioen gulden in 1953 en 3790 ton I en jong, 15,7 millioen leghennen en voor 9.7 millioen gulden in 1954. In totaal! Ds L Sden Boer tot Chr- Gere'- Zondagsschoeileiders: December 1953 komt geheel op rekening j den. n de jonge hennen. Door sterke selectie in het voorlaar, BlJ ecn rustige economische toe zullen de Mei-cijfers een sterke daling te stand kan volgens spreker de wel- *'*n, Setven/°-v- December. Dat er sterk vaart in West-Europa nog tot een geselecteerd is, wijzen de cijfers van ge-t cporteerd pluimvee uit. ongekende hoogte stijgen. De con- Ir Heyboer was in staat nu reeds de; sumptie van eieren zal dan tegelijk ÏVZtï'lZ h"lh"„cS" vraag is of wij die land, dus afgezien van export en slacht-eieren echter ook kunnen leveren, rassen, zijn de cijfers als volgt: vorig jaar j In ons eigen land wel, daar zijn wij 49.3 millioen broedeieren ingelegd, dit' u -j 1 u t-v 56.9 millioen. aR'Jd zeker van, aldus spr. Daarom Vorig jaar hadden we een gemiddelde j moeten we de binnenlandse markt t, dat 1 llioen kuikens. Dit jaar waai de broeduitkomst gemiddeld 65,9 procent, schouwen dus 4,4 procertt minder. Het totale aantal j kuikens wordt 37.5 millioen, dat is 2,81 millioen meer dan vorig J: breiding dus van 8 procent. Conflict over C.A.O. voor bouwkundigen De Nederlandse Bond van Technici, aangesloten bij de Nederlandse Vak Cen trale, heeft zijn leden opgedragen, niet deel te nemen "aan de besprekingen met hun werkgevers over de ..eenzijdig ont worpen regeling van arbeidsvoorwaar voor bouwkundige technici. De le- van de bond is geadviseerd hun werkgevers in overweging te geven bij het bestuur van de Bond van Nederland- Architecten erop aan te dringen de besprekingen over het afsluiten van een C.A.O. met de besturen van de samen- verkende bonden van technici te her- •penen. Dit advies is gegeven in een re solutie. die tijdens de algemene vergade ring van ae Nederlandse Bond vap Tech nici te Rotterdam is aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) Onder voorzitterschap van ds W. F Laman hielden de Chr. Geref. Zondags scholen gisteren in de Jeruzalemkerk op het Pomonaplein te Den Haag hun 24e Jaarvergadering. Het belangrijkste agendapunt was het referaat van ds L. dat spr. enkele minuten gewijd had 1 kinderen, die vroeg sterven of lijden i Nieuwe OrganiSatie\een geestelijke afwijking, ging hij o' tot het behandelen van de reactie Gisterochtend werden vergaderingen normale kinderen op een religieuze 1 Sprekend over de exportvooruitzichten, 1 zei ir Heyboer, dat Duitsland onze groot- 6te afnemer is. Dit land neemt rond 801 procent van de totale export af. Pogingen 1 het verkrijgen van een grotere export spreiding hebben tot nu toe nog weinig ;s gehad. De Zuidamerikaanse markt bijv. wordt goed in het oog gehouden, ant landen als Mexico en Venezuela hebben een behoorlijke import van eieren. Op de Engelse markt is Denemarken de grote leverancier. Deze twee landen heb- een contract waarbij Denemarken deel van zijn export aan Engeland levert. Daardoor hebben wij van Dene marken niet veel last op de Duitse markt. In -de loop van dit jaar tussen 1 Juli en 1 October loopt dit contract echter af. Enerzijds zullen wij dus meer kansen op de Engelse markt hebben, anderzijds zul- A'ij meer de Deense concurrentie op de Duitse markt te duchten hebben, aldus Schuldig aan dood van baby? Nonchalance was oorzaak van brandwonden T ANGDURIGE KRUISVERHOREN over levensgevaar voor couveuse- *-* zuigelingen en over. in een ziekenhuis verantwoorde manipulaties met warmwaterkruiken zijn gisteren voor de rechtbank te Amsterdam de nasleep geweest van het aan brandwonden overlijden van een baby van zes weken, D. H. van E. in een Amsterdams ziekenhuis op 20 Februari jl. Voordat de zitting begon, aan het eind aarvan tegen de 23-jarige gediplomeer de verpleegster Yvonne S. te Amsterdam WM een voorwaardelijke gevangenisstraf van Gunstige cijierseen maand plus een boete van honderd gulden zou worden geëist, deed de offi- De export in 1954 1s tot nu toe behoor-Icier mr A. Reigersman het volgens zijn lijk goed gegaan. De cijfers over de eer- eigen verklaring ongebruikelijke verzoek ste 5 maanden van het jaar zijn nu bekendaan de pers, geen onverdiende blaam op daaruit blijkt, dat er in totaal voor j het bij dit geval betrokken ziekenhuis te ongeveer 125 millioen gulden aan pluim- laten vallen door de naam er van pu- veeproducten is uitgevoerd tegenover 112 I bliek te maken. millioen gulden gedurende de eerste 5 Dat niemand tijdig onraad had bespeurd 13 millioen j werd door de getuigen aldus uitgelegd, maanden van 1953, dus 1 gulden meer. Het aantal uitgevoerdi eieren is sterk gestegen, nl. van 600 tot 725 millioen stuks. waarde van de eieruitvoer steeg Professoren en genodigden be gaven zich gisteren van het ge bouw der hogeschool naar de Bovenkerk, waar een plechtige academische zitting werd ge houden. Voorop gaat de pedel, achter hem de rector prof. dr H. N. Ridderbos en de secreta ris van de senaat, prof. dr A. Polman. Daarna volgen geno digden en curatoren. dat het ongelukkige kind niet had ge huild. Toch moet het bijna twee uur lang op een wat de getuigen noemden veel te hete, veel te volle en niet met de voor geschreven molton doek omwikkelde rub ber warmwaterkruik hebben gelegen. Een getuige verklaarde een molton om wikkeling te hebben aangebracht, die later door verdachte moet zijn verwij derd. De hoofdzuster heeft die avond voor haar vertrek de warmtetoestand gecon troleerd maar niets bijzonders opgemerkt. Toen de opvolgster van verdachte twee uur later opnieuw controleerde, kon aan de rechterzijde van het kind al verbran ding in de tweede graad worden vast- Bij zulke verwondingen maakt iedere £aby een slechte kans, verklaarde dr M. B. E. Nilant, die de lijkschouwing had verricht, toen het kind na twee en een halve week aan haar wonden was bezwe ken. Ofschoon hersenbloeding niet zelden voorkomt als doodsoorzaak bij couveuse kinderen (het slachtoffertje werd verzorgd in de ex-couveusekamer) moet de trom bose, die in dit geval tot hersenbloeding heeft geleid, toch als een normale com plicatie van de verbranding worden ge zien. Getuige hield vol, dat Iedere wijzing brandwonden had ontbroken. periode in heel het mensenleven, aldus ds Den Boer. Het patroon in deze jaren ge vormd, is de grondslag voor het karak ter. Het is nodig om reeds in deze tijd een begin te maken met de godsdienstige opvoeding van het kind, waarbij het in de eerste plaats niet op vormen, maar op het beleven aankomt. Spr. gaf enkele richtlijnen voor de op voeding. Het is een zeer belangrijke zaak de kleuters te leren bidden. Voorts kan het leren en zingen van geestelijke liede-v ren veel goed doen. De reactie van de de ouders op tegenslagen en de eerbied t.o.v. het Goddelijke oefenen daarnaast ook veel invloed uit op de religieuze vor ming van het kind. Wanneer vader en moeder in hun vertellen zich aansluiten bij de kinderlijke fantasie zal dit aan het godsdienstige beleven veel toedoen. Enkele gevaren moeten vermeden wor den. zoals het stellen van de schoon heid boven de waarheid, de verburgerlij king van het Evangelie en het pogen de in de Schrift voorkomende wonderen horizontaal te zien. Het geloof bij een kind vraagt waarheid en eerlijkheid. Op het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst bleek, dat het bestuur onge wijzigd bleef. O.l.v. de heer D. Jongejan werd een jubileum-actie in het leven ge roepen, waarvan de opbrengst bestemd is voor de viering van het zilveren jubi leum volgend jaar in Utrecht. De Haagse Zondagsscholen nemen de organisatie van deze actie op zich. Ds D. Zwiep was namens de deputaten voor de Evangelisatie aanwezig en de heer A. R. Koster vertegenwoordigde de Bond van Geref. Zondagsscholen Jachin. ficier weinig sympathiek. Ook al zouden haar verklaringen juist zijn, dat in het desbetreffende ziekenhuis niet de nodige voorzorgen plachten te worden genomen een beschuldiging, die door alle ge- eenzelfde débficle zonder de tuigen is ontkend dan nog zou van een gediplomeerd verpleegster het initiatief de hulpzusters zeide, wel eens achteraf een kruik te hebben omwikkeld, die door verdachte in een bedje was ge legd. Op de avond van het ongeluk ver toonde ten minste één andere door ver dachte verpleegde baby een lichte vorm van verbranding. „Het ls een verschrikkelijke zaak", meende de officier, „niet alleen om haar dodelijke afloop, maar ook omdat de ver dachte althans uiterlijk weinig berouw vertoont." Haar houding oordeelde de of- mogen worden verwacht om naar eigen geweten in te grijpen. Dood dan wel zwaar lichamelijk letsel door schuld achtte mr Reigersman in dit geval van weinig verschil. Hij besloot met te zeggen, d'at hij het ondanks de non chalance van verdachte, welke in haar beroep gevaarlijk is, het haar niet on mogelijk wilde maken dat beroep te blij ven uitoefenen. De rechtbank zal op 16 Juni uitspraak Op de tweede dag van de herdenkingI sluit tot het stichten van een theologische vap het honderdjarige bestaan van de hogeschool. Franeker was de uitverkoren Theologische Hogeschool der Geref. Ker- plaats, maar tegen deze stad rezen be ken, zijn gisteren duizenden bezoekers lnlzwaren in de kerken. In 1851 werd deze Kampen aangekomen, waar zij zich over keuze weer losgelaten, doch eerst in 1854 niet minder dan zes vergadergelegen- wees de synode van Zwolle Kampen aan heden hebben verspreid. ials de plaats waar de hogeschool zou wor- In alle samenkomsten op één na werd den gevestigd. Op 6 December van dat des morgens na de opening gesprokenjaar werd de inrichting geopend, over: Honderd Jaar Theologische Hoge-. Vervolgens tekende spreker de ver school. In de^ Buitensociëteit kwam dit schillende phasen in de historie van de p-- - j school: de opkomst en jeugdcrisls in de inderwerp echter des middags pas Nadat in alle samenkomsten hooglera ren aan de Vrije Universiteit te Amster dam hadden gesproken, werd ten besluite haar bestaan; de sterke ontwikkeling en bloei in de jaren van 1880 tot ruim 1900; de periode van achter uitgang en moeilijkheden van 1902 lot van de morgenvergaderingen het woord 1912; het tijdvak van nieuwe ontplooiing gevoerd door buitenlandse gasten. I waarin het topjaar van 170 studenten In de Bovenkerk heeft prof. dr K Dljk'werd bereikt; de op de bloeitijd volgende de gedachtenisrede: Honderd Jaar Theo- decadentie door de druk der bezetting en logische Hogeschool uitgesproken. ,de scheuring, en ten slotte „de nieuwe Prof. Dijk herinnerde aan de geboorte lente en het nieuwe geluld" van 1945 tot van de hogeschool. Zij dankt haar ont- nu toe. staan aan de nood van de tijd. De ker-| ken beseften, dat er een wetenschappe-1 Prof. Dijk sprak vervolgens over de lijke opleiding tot de dienst des Woords arbeid en de betekenis van verscheidene nodig was. De toestanden in de Kruis- professoren en wees op de grote waarde gemeente voldeden niet; de kerken moes- van de school voor de kerken en haar ten beter bewerkt worden, maar, waar dienst; voor de eenheid van de kerken zou de vorming geschieden? De theolo-jen haar ware katholiciteit; voor de ont- tgische faculteiten der rijksuniversiteitenwikkeling der Gereformeerde theologie en waren volgens spr. in dit opzicht niet-te de verdediging der waarheid Gods. en vertrouwen; modernisme en supranatura-voor de ontplooiing van geheel het Cal- lisme gaven daar de toon aan. zodat de vinistisch leven op elk terrein. Afgescheidenen hun zonen daarheen nieti Indien deze hogeschool deze adeldom stuurden. Wel waren er particuliere en bewaart, zichzelf wil zijn in het Gerefor- gewestelijke scholen opgericht, doch deze meerde isolement, aldus besloot prof. Dijk, voldeden niet en waren tot schade voor dan zal zij onder beding van Gods Gc- 'de goede verstandhouding en de vrede nade ook voor de toekomst ten zegen |van Jeruzalem. In 1849 viel het eerste be- j kunnen blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7