Parachutist vertelt om Dien Bien van slag Phoe „Soms dacht ik dat ik gek zou worden van ellende Tandartsen vieren drievoudig jubileum samen met buitenlandse collega's Wetenschappelijke problemen komen ter discussie; ook voor dames gezorgd D.D.D. 3 DONDERDAG 3 JUNI 1954 COMMUNIST SCHOOT HEM NEER HANOI (Vietnam), Juni. DE SCHEMER VIEL. De hele dag had ik door de bergen gezworven Er was bijna geen doorkomen aan vanwege de dichte begroeiing. Maar ik moest er door om buiten het bereik van de Vietminh te komen, j Ik was doodop. Mijn kleren waren kletsnat van het zweten. Mijn tong leek i een stuk leer. Maar ik wou niet rusten voor het helemaal donker was. j Toen zag ik een eindje lager een beekje. Ik heb me er een beetje in ge- wassen. En liters water gedronken. Dat gaf me nieuwe moed om verder j te gaan. Ineens stond ik echter tegenover een Vietminh met een machine- j geweer. Een ogenblik schrokken we allebei. Toen richtte de Viet zonder i waarschuwing zijn wapen op mij en bracht zijn vinger .naar de trekker. Een korte vuurstoot galmde door de bergen. Het was of mijn linkerbeen plotseling verlamd was. En mijn linkerarm brandde van de pijn. Ik gaf een schreeuw en viel neer. Wat kan er in enkele maanden veel veranderen. Neem bijv. de mannen op de voorste ban ken van deze jeep. Achter het stuur zit kolonel (thans gene raal) De Castries, die zich op het ogenblik in communistische gevangenschap bevindt na de val van Dien Bien Phoe. De map. naast hem (met pijp) is Mare Jacquet, toen nog staats secretaris voor de verbonden staten van Indo-China, op in spectie. Jacquet is afgetreden na een geschil met het kabinet Laniel. De foto werd in Janu ari van dit jaar in Dien Bien Phoe genomen: broken. En er was niemand om mij te verbinden. Ik heb een zakdoek in iepen gescheurd en de stukken om mijn wonden I Van OTIZO gedaan. En verder heb ik alle sulfatablet- ten uit mijn noodrantsoen opgegeten. Ik verging van de pijn en van de kou. Het regende uren achter elkaar en ik had niets anders dan mijn uniform. Soms dacht ik dat ik gek zou worden van ellen de. Maar ik ben geen ogenblik buiten be wustzijn geweest hoewel mijn been lang zamerhand zwart begon te worden en de maden in mijn wonden kropen. Maar ik heb steeds weer in mezelf herhaald: „Ik moet naar Hanoiik moet naar Hanoi". Tenslotte hebben zes koelies hem op een primitieve draagbaar van bamboe en tak- Dien Bien Phoe teruggedragen. Het correspondent ALFRED VAN SPRANG Met een pijnlijke trek op zijn gebruind gezicht Vertélt Anton Albrecht dit verhaal terwijl hij ongeriefeïijk in een va: vijftienhonderd bedden van het Hópital de Lanessan in Hanoi ligt. Anton Albrecht is een sergeant-parachutist in het Franse Vreemdelingenlegioen. Zes jaar geleden was hij een leerling radio-monteur in klein, Beiers stadje. Toen heeft hij zich aangemeld voor 't Vreemdelingenlegioen. Sindsdien heeft hij bijna drie jaar in Indo-China gevochten. Begin April is hij met zijn bataljon boven Dien Bien Phoe afgesprongen, waar hij bijna een maand heeft doorgebracht, voor de vesting ten slotte gevallen is. En hij mag van geluk spreken dat hij nu in dit hospitaal ligt. Ook al is het dan verre van geriefelijk. Zijn linkerarm hangt namelijk boven zijn hoofd in een rekverband. En ook door zijn linkerbeen is een pen gestoken waaraan een gewicht van zeven kilo bevestigd is. Het is onder die omstandigheden onmoge lijk om te bewegen. Maar het is altijd toch nog stukken beter dan Dien Bien Phoe. Dat geeft hij direct toe. Verschrikkelijk dracht, één van de stellingen om de com mandopost van generaal de Castries te verdedigen. Het was hopeloos. We ston den bijna tot ons middel in het water. Aan alle kanten lagen lijken, zowel van onze jongens als van de Viets. Het was onmogelijk om ze uit de loopgraaf te ver wijderen. Zodra iemand zijn hoofd liet zien, werd er op geschoten. Dat was ook de reden, dat we geen nieuwe ammunitie konden gaan halen. De Viets lagen vlak tegenover ons. Als het even stil was kon hun loopgraven horen werken. Soms deden ze een uitval. Het altijd hetzelfde systeem. Eerst een golf zelfmoord troepen met plastic bom- Daarna een golf uitgerust met hand granaten en grote kapmessen. En tenslotte kwamne de ervaren vechters met machi negeweren. Er werd meer dan eens man tegen man gevochten. Het was eenvoudig »n slachtpartij." Laatste nacht Toen kwam de laatste nacht. Het was de nacht van zes op zeven Mei. De vijan delijke artillerie was onophoudelijk in ac tie. Alle punten kregen het zwaar te ver- De laatste hooggelegen positie ging verloren. Maar ondanks de hopeloze toe stand wou men niet van opgeven weten. „We waren stuk voor stuk doodop. Nie mand had de laatste nachten een oog dicht gedaan. Eten deden we ook bijna niet. Koffie was het enige waar we naar ergeten. „Het was eigenlijk heel vreemd, werd niet tot het allerlaatste gevochten. Er was ook geen witte vlag. Het v ^stierf gelijdelijk af totdat het helemaal stil was. Toen is iedereen uit de loopgra ven gekomen en heeft zijn wapens neer gelegd. Daarna zijn de Viets onze stellin gen binnen getrokken. Eerst zijn ze naar de commandopost gegaan om generaal de Castries gevangen te nemen. Die is meteen in een jeep vertrokken. Vervol gens hebben ze ons verzameld en in groe- van honderd verdeeld. We zijn in de richting China afgevoerd. De gewonden hebben ze ter plaatse gelaten nadat ze1 heeft hij nog eens drie dagen gelegen al- Vietminh dokter hem behan deld heeft. De behandeling bestond uit niet veel meer dan het uitwassen van zijn wonden en het in gips doen van .zijn arm en been. Daarom ligt hij nu in twee rek- verbanden. De beenderen zijn namelijk scheef tegen elkaar geplaatst en al ge deeltelijk aan elkaar gegroeid. Goede behandeling De behandeling in Dien Bien Phoe was I goed. De Viets deden alles wat mogelijk In het begin was dat niet veel. Er: en practisch geen medicijnen. Later hebben de Fransen grote voorraden levensmiddelen boven Dien Bien Phoe af geworpen. Toen was het beter. „De Viets hebben kleine tenten voor ons gebouwd van de parachutes, die er bij duizenden lagen. Ze hebben de parachu tes ook gebruikt om verband te maken dekens. En de nylon draden deden zelfs dienst om de operatiewonden dicht is altijd thee en soms ook koffie met melk en chocolade. En avonds zelfs warme wijn. Ik heb bijna niets gegeten omdat ik last van mijn maag had. Maar er was rijst en vers vlees verder rantsoenen." Albrecht steekt de zoveelste sigaret op. Hij heeft zolang goede sigaretten moeten ontberen dat hij nu zijn schade tracht in te halen. En hij heeft er volop, want de gewonden worden van alle kanten ver wend. Het tafeltje naast zijn bed staat boordevol goede gaven. Toiletartikelen (waaronder niet minder dan drie scheer- apparaten), vruchten, chocolade, blikjes vruchtensap, lectuur, wijn en champagne. ooral te laten uitkomen dat hij parachutist is. heeft hij zijn rode baret met het parachutisten-insigne aan een spijker in de muur gehangen. verder wachten op de i cuatie. De Viets gaven alle gewonden Albrecht kreeg nummer 10. Hij i de eersten zijn om U vertrekken. Maar er verstreken verschei dene dagen voor het eindelijk zover was In die dagen heeft hij nog heel wat gezien Allemaal jongens .Verreweg de meeste Viets zijn meteen Dien Bien Phoe vertrokken. Wat er achtergebleven is waren allemaal jongens van een jaar of zestien, zeventien. Dik wijls kwamen ze een praatje met ons ma ken. Ook de officieren. Ze waren hee vriendelijk en vroegen naar onze familu en hoe lang we al in Indo-China waren Soms gaven ze ons ook lectuur. Commu nistische kranten in het Frans. En eer boekje in het Duits. „Der Heimkehrer' heette het en het beschreef de ervaringen van een Duitse krijgsgevangene in Rus land. Op een avond was er zelfs bioscoop. Een oude film van het Communistische Jeugd Festival in Berlijn en een paar do- cumentaties over de landen achter het IJzeren Gordijn. Maar de echte propa ganda begon toen de helicopters ons eerst niet kwamen halen. Toen zeiden de Viets: ,Dat is nou de behandeling van de Fran- enjullie zijn alleen maar goed om oor hen te vechtenen als je niet langer vechten kunt laten ze Jullie ge- t de helicopters toch verschenen. Het was een onvergetelijk ogenblik voor Albrecht. Eerst werd hij helemaal gefouilleerd op militaire pi ren en foto's. Daarna werd hij naar helicopter gedragen. De Vietminh-i mandant van Dien Bien Phoe kwam per soonlijk afscheid nemen. En daarbij sprak hij de hoop uit, dat spoedig vrede in Viet nam zou heersen. Het laatste wa' Albrecht van Dien Bien Phoe zag, wa; een aantal Franse krijgsgevangenen. di« bezig waren de mijnen uit het vliegveld te verwijderen. Daarna schoof de deur dicht en verhief het toestel zich in de lucht. Even later was hij op weg naar de Terug Albrecht verschuift zijn arm een beetje n een houding te zoeken welke de pijn at vermindert. Voorlopig is hij uitge schakeld. Maar hij hoopt spoedig weer in ijn om te springen. En om naar het front terug te keren. „In de eerste plaats houd ik van het land. Maar ik heb hier ook nog een reke ning te vereffenen met de Viets. Ik zal nooit kunnen vergeten hoe die Viet daar in de bergen bij Dien Bien Phoe mij als een hond neergeschoten heeft. In koelen bloede terwijl hij zag dat ik ongewapend was. Daar zal ik revanche voor nemen." Maar er is nog een derde reden waarom sergeant Anton Albrecht graag het zie kenhuis wil verlaten. Aan het voeteneind van zijn bed staat een knap, Vietnamees meisje geduldig te wachten tot het inter view klaar is. En zij is zijn vrouw. VOLGENDE WEEK IN SCHEVENINGEN (Van een onzer verslaggevers) bracht door het Museum Kamerorkest c.I.v. D. J. Balfoort. 's Avonds recipiëren de drie voorzitters der jubilerende orga nisaties. De Donderdag is gewijd aan de behan deling van de onderzoekingen op het ge bied van de cariës, die het tandbederf veroorzaken, maar nog steeds niet geheel tot klaarheid zijn gebracht, en aan de voorzorg tegen orthodontische afwijkin gen, waarbij o.m. wordt gesteld, dat de tandregulatie niet alleen een kwestie van het uiterlijk is, omdat een regelmatig gebit ook betere kansen op behoud geeft. Vrijdagmorgen wordt de ziekelijke toestand van de tandkassen behandeld. een merkwaardig drievoudig jubileum in tandheelkundige kring: het 75-jarig bestaan- van het Nederlands Tandheelkundig Genootschap, het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Tandartsen en het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde. Dat alles wordt, op een jubileumcongres in het KurhausjDat een Uitermate belangrijk onder- te Scheveningen, gecombineerd met de 42ste jaarvergadering van de werp, omdat vele patiënten hun tanden Fédération Dentaire Internationale; van 8 t/m. 13 Juni. Op dit moment heeft het aantal deelnemers (tandartsen en hun dames) de negenhonderd reeds overschreden, waarvan meer dan 350 buitenlanders uit 25 landen. Waar er zovele tandheelkundigen aanwezig zullen zijn, is het te begrijpen, dat er belangrijke problemen op dit gebied zullen worden aangesneden. Preventieve zorg Het is tegenwoordig lang niet altijd ,ecr noodzakelijk om een kies te laten trekken, indien men van kiespijn wil La dus de tandheelkundige verzorging ■den verlost. Met andere woorden; de tandheelkunde is langzamerhand tandgeneeskunde geworden. Dat wordt weliswaar soms doorkruist door econo mische factoren van de zijde van de pa tiënt. maar waar op het ogenblik zeker meer dan tachtig procent van het Ne derlandse volk tandheelkundig wordt behandeld, is dit dus toch wel een na tionale zaak te noemen. Sergeant Albrecht veegt met een hand doek het zweet wat van zijn gezicht en zijn blote bovenlichaam. Dan zet hij zijn verhaal over Dien Bien Phoe voort. Het was in één woord een hel. Er lagen tien duizenden Viets om de vesting heen. Er waren voortdurend felle aanvallen. De artillerie schoot dag en nacht. Er kon I omkeken. Die nacht zal ik geen vliegtuig meer landen. Alles moest per parachute neergelaten worden. Als het slecht weer was bleven de vliegtuigen weg. Dan was er gebrek aan ammunitie en voedsel. Dagelijks groeide het aantal gewonden in de primitieve noodhospita. len. Tot overmaat van ramp begon het toen te regenen. Het stof veranderde in modder en de modder later in water. De loopgraven en bunkers liepen vol. En er was geen hoop op verbetering. Zo braken de laatste dagen van Dien Bien Phoe aan. „We hadden zoveel verliezen dat er van twee bataljons niet meer dan een paar honderd man over waren. We hadden op- in de loopgraaf. We hadden de bajonet op het geweer gestoken en een flinke voorraad handgranaten klaar gelegd. Toen het licht werd nam de druk wat af. Er werd gefluisterd dat we bij het invallen van de duisternis zouden proberen door de omsingeling te breken. We waren er allemaal vóór. Later besloot 'de generaal echter om zich ter wille van de gewon den over te geven. En dat is ook om onge veer half zes in de middag van de zeven-, de Mei gebeurd." Correct sigaret Willem Ruys bracht 199 daklozen mee Indrapoera Zaterdag verwacht Enige uren later dan aanvankelijk werd venvacht, is gistermiddag het mo torschip Willem Ruys van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd in Rotterdam aange komen. Het schip heeft op deze thuis reis uit Indonesië 938 passagiers vervoerd van elf nationaliteiten. Order de aan- gekomenen bevinden zich 199 passagiers die in ons land geen onderkomen hebben Voor hen zal worden gezorgd door de Dienst Maatschappelijke Zorg. Tot de opvarenden behoorden ook me vrouw dr B. Polak, hoogleraar aan de medische faculteit van de universiteit van Indonesië, en de vroegere directeur van Radio Holland, Th. P. van der Berg. die ter gelegenheid van zijn afscheid een reis om de wereld heeft gemaakt. Deze reis was hem aangeboden door de geza menlijke Nederlandse rederijen. Met het motorschip Indrapoera. dat, komende uit Indonesië, in de vroege morgen van Zaterdag 5 Juni te Rotter dam wordt verwacht, keren o.a. twee Nederlandse journalisten naar ore land terug. Het zijn de heer D. A. Buschkens redacteur van het Semarangse Dagblad De Locomotief en de heer J. Poortman, redacteur van De Vrije Pers te Soerabaja. Dc ontscheping der passagiers zal Za terdagmorgen om acht uur plaatshebben aan de kade var. de Kon. Rottcrdamsche Lloyd te Rotterdam. Albrecht pakt een Amerikaans! van het welvoorziene tafeltje naast zijn bed en tracht met één hand zijn sigaret tenaansteker te bedienen. Dan beschrijft hij hoe het einde van Dien Bien Phoe TWEE DAGEN OM RUSTIG TE GENIETEN i zo'n „Ponterlje", trekje voor trekje, dot met zijn geurige rijkdom en smakelijke weelde verdient, dot eerst alles gecontroleerd hadden op ver borgen wapens. Maar al met al traden de Viets heel correct op." Neergeschoten Van zes uur 's avonds tot middernacht hebben Albrecht en de andere gevangenen gelopen Toen zag hij zijn kans schoon om te ontsnappen. Hij is in het hoge gras langs de kant van de weg gaan liggen en heeft de colonne rustig laten passeren. De hela nacht heeft hij zich verborgen gehouden. Toen het licht was is hij op pad gegaan. Hij had een kompas en wist dat hij naar het westen moest om weer in Frans gebied te komen. De hele dag heeft hij door de bergen gezworven tot hij vlak voor het invallen van de duisternis door de Vietminh schildwacht neergeschoten Ze hebben me vijftig meter verderop naar een soort bivak gedragen. Er waren nog vijf andere Viets. Ze hadden opdracht om zonder waarschuwing op vluchtelin gen te schieten. Ik heb daar drie dagen gelegen. Het waren de drie ergste dagen van mijn leven. Mijn knie was versplin terd. Mijn been en mijn arm waren ge- Een somber beeld uit Indo-China, waar verbeten wordt gestreden tegen de oprukkende communistische legers. Enige Légionnaires brengen de laatste eer aan een tweetal kameraden, die in een ge vecht met de Vietminh zijn gesneuveld. Toch is liet so DE UITNEMENDE PLANT (61De imam coca betekent eigen- lijk „de plant", d.tv.z. de plant bij uit nemendheid. Deze naam konden de Zuid-Amerikaanse Indianen inderdaad nel geren aan de plant die wij officieel Krythroxylon coca noemen, want het kruid verdreef honger en vermoeidheid, verschafte veerkracht en uithoudingsver mogen en schonk blijmoedigheid zoet door toevoeging van oi kalk of loogas. zodat de Peru Het Europese contact met de coc is uiteraard van betrekkelijk jonge dt. turn. Ya de ontdekking van .Imerik neemt de Spaanse priester Thomas Orti in 1499 waar, dat op de noordkust rai Zuid-Amerika een kruid als genotmie vordt gebruikt daar de Xe, He, i 153.1 krijgen berichten blijkt dc n limonades zou nor ombladeren vallen onder de Opiumwet! V kunt dan ook ger werking tan limonades zoals cocacola e.d. berust niet op de aanwezigheid van coca in het product, maar van cafeïne, de stof die ue ook in onze koffie vilde het gehele volk onbetaalbaar, een oplossing wordt gezocht (gedachtig ook het devies „beter voorkomen dan gene zen") in de tandverzorging voor de jeugd. Al een half millioen kinderen van zes jaar en ouder genieten in Ne derland tandheelkundige verzorging, maar ook op prillere leeftijd zullen in grepen noodzakelijk en gewenst zijn. Dit alles en nog meer zal de ruime aandacht hebben van inleiders en deelnemers aan discussies op het con gres. Voor een gedeelte overlap pen de bijeenkomsten van het jubi leumcongres en de internationale fe deratie elkaar. In de tussentijd zul len de dames aangenaam worden be zig gehouden. Op Dinsdag 8 Juni wordt de jaarver gadering van de F.D.I. officieel geopend, daarna worden de algemene vergadering :n des avonds een ontvangst door de •oorzitter van de deelnemers gehouden. De volgende dagen, tot en met het week end. worden verschillende commissie- en wetenschappelijke vergaderingen ge houden. Samen met de congresdeelne- worden de afgevaardigden van de F-D.I. Donderdag 10 Juni in het Oude Itad-huis te Den Haag door Rijk en Ge meente ontvangen. Opening door minister Het jubileumcongres loopt hiermede gebied. [voor een gedeelte parallel, o.a. op de 8ste Juni. Woensdag worden er filmvertonin- I gen en demonstraties door buitenlandse deskundigen gehouden, terwül des mid- J j dags ook de minister van Sociale Zaken I I en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- j i hoff, het congres officieel zal openen. I Voorts wordt er muziek ten gehore ge lvooral op latere leeftijd, der) verliezen, niet omdat die zijn aan getast, maar slechts, omdat ze los zijn gaan zitten. Vrijdagmiddag komt een niet minder belangrijke kwestie voor het voetlicht: de sociaal-economische aspecten van da preventieve tandheelkunde en, geheel los daarvan, de organisatie van de tand heelkundige verzorging van de jeugd. Slotzitting Zaterdagmorgen wordt dan de slotzit ting gehouden. Dan verzamelen de deel- nemers zich rond de discussietafel ten einde over het onderwerp „preventieve tandheelkunde" tot overeenstemming te komen. In deze geest worden alle bijeenkom sten van het .congres gehouden: binnen- en buitenlandse sprekers leiden een of meer facetten van het voor die vergade ring gekozen onderwerp in, waarna een geleide discussie wordt gehouden. Na de slotzitting op deze Zaterdagmor gen wordt een boottocht op de Maas te Rotterdam gehouden, aangeboden door de Rotterdamse afdeling van de Nederland- Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde, 's Avonds is er in hotel Wittebrug te Den Haag een slotfeest. Voor de dames staan diverse ex cursies in en buiten Den Haag op het programma. Van 8 t.e.m. 10 Juni wordt een „dental show" in een der zalen van het Scheveningse Kurhaus gehouden, waaraan medewerking verleend wordt door 29 binnen- en buitenlandse firma's op tandheelkun- vlocibare D.D.D. Da jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Vacantiespreiding is en blijft een harde noodzaak Wie zich oriënteert omtrent de trek I Het is dan ook wel duidelijk dat ln ons an de vacantiegangers Ln de tweede helft dicht bevolkt land een doelmatige sprei* sn Juli en de eerste helft van Augustus ding van de vacantiegangere er toe zal zal moeten constateren dat in deze pe- kunnen bijdragen dat dezen niet ..op een node het „vacantiewezen" overbelast hoop" komen te zitten. Om dus de vacan- is. De vervoersinstellingen kunnen de j tie voor allen aangenaam te doen zijn en reizenden slechts met moeite verwerken i om ons volk méér genoegen aan zijn va- de hotelbedrijven etc. kunnen nage- cantlc te doen hebben, brengt het noeg niet de service •elke i traal Werkcomité Vacantie een advies urt inzake de vacantiespreiding- Men heeft ons land in diverse sectoren ingedeeld en aan de collectief-sluitende bedrijven adviseert men om de vacantie- week overeenkomstig deze sectoren vast e stellen. Het Kaartje geeft een overzicht an deze sectoren. Voor sector I adviseert ten om de racantie te stellen op 17-24 Juli. Sector 2 heeft de week van 24—31 s geadviseerde vacantieweek cn in j sector 3 wordt het advies gegeven om 714 Augustus of 1421 Augustus als vacantieweek te stellen- Dit laatste om vermijden dat de voor het bouwbe drijf vastgestelde vacantieweek wordt overbelast- De bedrijven welke niet col lectief sluiten, wordt verzocht het per soneel. dat geen schoolgaande kinderen heeft vóór half Juli of na half Augustus vacantie te verlenen. In het bijzonder wordt gevraagd om de periotfe van 15 Juli15 Augustus voor jongeren te blok keren. Het ministerie van O. K- en W. heeft de besturen van d% door de nijverheids- onderwijswet gesubsidieerde dagscholen jen de directeuren en directrices van de J rijksnijverheidsscholen verzocht zo enig- s mogelijk gehoor te geven aan dit uit- J gebrachte advies-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5