Hadden we dat geweten Wel een dooddoener KERK en SCHOOL Kinderen leiden tot Jezus, het doel van Ned. Zondagsschoolvereniging Zwitsalettei J'È° Puzzle 2 DONDERDAG 3 JUNI 1954 T^ERSCHEIDENE BLADEN hebben reeds blijk gegeven, onze diepe te- leurstelling over onze ervaringen met betrekking tot wervingsadver tenties te delen. Duidelijke taal schreef het „Eindhovens Dagblad" reeds vóórdat het ministeriële antwoord op de vragen van mr Roosjen afkwam: „Zullen we het binnenkort beleven, dat een minister in het openbaar een désaveu van zijn staatssecretaris zal (moeten) geven? Dat zou sinds de invoering van dat instituut de eerste keer zijn, aangenomen uiteraard, dat minister Staf het niet eens is met de zienswijze van mr Kranenburg, de staatssecretaris van Oorlog, hetgeen het A.R. Kamerlid mr Roosjen wenst te vernemen. Mr Kranenburg heeft nl. van alle wervingsadvertenties van zijn departement uitgesloten de vier protestants-christelijke bladen van het dusgenaamde Rotterdammer-quartet. De Rotterdammer (niet te verwarren met de Nwe Rotterdamse Courant), de Nieuwe Haagsche Courant, het Dordtsch Dagblad en de Nieuwe Leidsche Courant. Waarom? Omdat de directie van deze dagbladen op een bepaald ogenblik advertenties voor vrijwilligers bij het Ned. detachement Ver. Naties in Korea geweigerd had. toen haar, naar zij dezer dagen geschreven heeft „betrouwbare gegevens bereikt (hadden) over geestelijke en morele gevaren, waaraan op dit ogenblik de militairen in Korea en Japan blootstaan." Bij een leger in ruste is dat een helaa9 bekend verschijnsel. Deze geestelijke en morele gevaren waren ons niet bekend. Indien dat wel het geval geweest was, zouden wij er geen moment aan getwij feld hebben, of ook onze directie zou dit voorjaar de beide wervingsadver tenties voor Korea geweigerd hebben. Nu een couranténuitgever zich in geweten verplicht gevoelt in d i t stadium zijn medewerking te weigeren aan het trekken van jongelui naar het Verre Oosten, hadden wij mogen verwachten, dat het ministerie van Oorlog over voldoende onderscheidingsvermogen beschikte om niet gelijk thans gebeurd is meteen deze hoogst respectabele bladen met een uitgebreide lezerskring onder een spreekwoordelijk gezagsgetrouw deel der bevolking van verdere oproepingen uit te sluiten. Het ziet er naar uit. dat het een strafmaatregel heeft willen toepassen, die in striid is met de normale begrippen van advertising. Immers, bii een goed ge richte reclame wendt men zich tot die delen van de bevolking bii wie men weerklank mag verwachten. Terecht noemt de hoofdredactie van de uit gesloten bladen de nu toegepaste uitsluiting een bedenkelijk verschijnsel Haar directie heeft zich met het departement in verbinding gesteld, om een motivering te vernemen. Het heette toen. dat «He wervin^adver- tenties als één geheel moeten worden beschouwd hetgeen mtuurliik klinkklare onzin is en dat een blad met bezwaren tegen werving voor Korea ook niet in aanmerking kon komen voor werving voor zee-, land en luchtmacht, voor Marva'? en Milva's en wat dies meer zii. Wie 't echter zó ziet. gebruikt het vergeven van advertenties als een gunst, wat in strjid is met het wezen van de reclame. Dit doet ons denken aan do aanmerkingen, die er eni<*e iaren geleden eenc in de nartüraad van do Kath. Volk«"o»-t?j «"-nipakt ziir nn het adver tentiebeleid van bet staatsbedriif der P.T T.. dat in een t jid waarin de communisten zich iuist ten sdherpste we«rd"n de «*-nto havenstakingen behoorden toen nog amper tot hot verdeden er Wiikbna-r on gebrand was toch communisten in d't «r+oat^an-ioraat binnen te halen, getuigen de nersoneelsadvertenties in De Waarheid.... Het doet ons aan nog iets anders denken. Kort na de bevriidine heb ben wjj redactioneel eens aanmerkingen gemaakt op het wegtrekken van meisies naar de Marva, toen er juist, een schreeuwend tekort aan vrou welijk personeel in huishouden, ziekenhuizen, enz. bestond. Dp hoofd - Marva is toen eens met ons komen praten, een gesnrek, waarin beide partiien op hun standpunt bleven, maar dat er nooit toe geleid heeft, dat zee-, land- of luchtmacht van verder adverteren afzagen." Het blad eindigde met de veronderstelling, dat de socialistische staats secretaris van Oorlog een stok heeft gezocht om de bladen van een hem niet welgevallige richting te slaan. Dit vraagt opheldering; aldus het blad. dat besluit met: „Wij vertrouwen, dat minister Staf, geen dooddoener zal gebruiken." HET VERTROUWEN, dat het ministeriële antwoord op de vragen van mr Roosjen geen dooddoener zou zijn, bleek jammer genoeg niet gewettigd. Daarom schrijft het „Eindhovens Dagblad" in een tweede artikel: „De dooddoener is dan toch gehanteerd de dooddoener, die wij in Ons Commentaar van gisteren juist door minister Staf niet gehanteerd hadden willen zien, toen hij het Kamerlid Roosjen moest antwoorden op 't onthouden van wervingsadvertenties voor leger en vloot aan een viertal protestant-christelijke bladen. Naar men weet hadden deze dagbladen ge weigerd enkele advertenties voor Korea-vrywilligers op te nemen, omdat de directies dit vanwege de daar gelopen geestelijke en morele gevaren onverantwoord vonden. Minister Staf blijkt nu de mening van zijn staatssecretaris, mr Kra nenburg, te delen, een mening volgens welke alle wervingsadvertenties als een geheel moeten worden gezien. Wij hebben dit reeds als waardeloos argument getypeerd, doch ir Staf handhaaft het met een merkwaardige verwijzing naar de mogelijkheden, die er in deelnemen aan de krijgsmacht gelegen zijn, wanneer men bij het beroepspersoneel is ingedeeld. Ogenschijnlijk hebben de minister en de staatssecretaris gelijk. Zij kunnen inderdaad hun mensen ook naar het Verre Oosten uitzenden, maar dat is dan slechts een kans en bovendien een vry geringe, anders had Oorlog toch niet speciale oproepen geadverteerd voor deelneming bij het detachement Verenigde Naties. Het lijkt ons naïef van de minister en de staatssecretaris de bevolking te willen doen geloven, dat zij zo-maar militairen naar Korea en Japan te sturen hebben, wanneer we nu al zien met de Defensie-nota in de hand dat we amper voldoende mankracht kunnen opbrengen, zowel voor onze verplichtingen in NATO-verband als voor de territoriale verdediging tezamen. Zich voor een bijzondere taak beroepen op de mogelijkheid, die er in een algemene diensttaak schuilt, verraadt geen overtuiging van de sterkte van het eigen Argument. Tenslotte verwijt de minister de dagbladen in questie, dat die geen suggesties hebben gedaan voor grotere beveiliging tegen de genoemde gevaren in Japan en Korea na alles wat de commandant en de geestelijke verzorgers ter zake reeds doen. We mogen aannemen, dat de vier proi.- christelijke dagbladen van het werk dezer geestelijke verzorgers op de hoogte zijn. Zien zij niet veel scherper dan de minister, indien zij de ontoe reikendheid daarvan beseffen en dus niet nog meer jongens die ge varen willen laten lopen? Noch de commandant wij kennen toevallig de nieuw aangestelde als een prima principieel hoofdofficier noch aalmoezenier of veldprediker hebben de knapen aan de touwtjes buiten hun diensttijd. Nu lijkt het er veel op, alsof de minister wil zeggen: wij doen het onze, derhalve is alles in orde. Dit nadert bedenkelijk de Rechts- haberei en dat hadden we nu juist van ir Staf niet verwacht, ook niet in een dekken van het advertentiebeleid van de staatssecretaris bii een ge wetensbezwaar van vier confessionele dagbladen. Dit soort bezwaren beantwoordt men niet met formalisme". Confessionele Vereniging vergadert De Confessionele Vereniging in d< Ned. Herv. Kerk zal op 23 en 24 Juni op i e Prijsvraag over de Friese beweging De besturen van de Friese Academie de Friese Cuituurraad hebben Woudschoten bij Zeist een conferentie prijsvraag uitgeschreven, waarin houden onder leiding van ds C. M. vraagd wordt de geschiedenis var Luteyn van Groningen. Als referenten Friese beweging weer te geven et zullen optreden prof. dr A. A. v. Kuier, de resultaten van haar beïnvloeding op Utrecht, over Hoe functionneert Belijdenis? dr H. J. Langman. Herv. pre dikant te Amsterdam, over Kerk en Schrift en ds P. G. de Vey Mestdagh. emeritus-predikant te Ede en voorgan ger van de Herv. evangelisatie aldaar oven De Kerk en het Minderhedenvraag stuk. Hoofdlegerpredikant 9 Juni 25 jaar in het ambt De hoofdlegerpredikant. ds A- T. W. de Kluis te Rotterdam, hoopt op 9 Juni de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1897 te Nijmegen geboren en studeerde na een onderwij zers loopbaan te Utrecht theologie. In 1929 werd hij hulpprediker te Wemeldin- ge en nog datzelfde jaar predikant te Serooskerke. Daarna stond hü te Vlissingen (1932) en sinds 1935 te Rotterdam. In de bezettings jaren heeft ds De Kluis zich vrijwillig in krijgsgevangenschap begeven om voor de Ned. militairen die zich in Duitsland in gelijke positie bevonden, als geeste lijk verzorger te kunnen optreden. Bij de wederopbouw van het Ned. leger werd hij benoemd tot hoofdlegerpredikant met de rang van kolonel. De gezondheidstoestand van ds De Kluis, die voor enige weken een ope ratie in Bronovo in Den Haag onderging, is van dien aard, dat de jubileumdag zonder uiterlijk feestbetoon zal voorbij gaan. PROF VAN DER VLERK NAAR PIOSA CONGRES •ning Meinesz ls verhin- De ervaringen van ons blad met het depjjrtement van Oorlog inspi reerden onze collega's van de Friesche Koerier tot deze tekening. Regering stelt voor Uitbreiding van de staatsloterij De ministers Donker en Van de Kieft hebben in een wetsontwerp voorgesteld, de mogelijkheid te openen het aantal series loten van de staatsloterij uit te Volgens de thans geldende regeling mag de staatsloterij ten hoogste vier loterijen per jaar houden, die e'.k bestaar. uit ten hoogste vier series van 21000 loten. Het aar.tal series per loterij moet 'leens de ministers nu verhoogd kunnen worden van vier tot zes. Het argument van de ministers is. dat i vraag bij het publiek naar staatsloten geleidelijk het wettelijk toegelaten aan bod is gaan overtreffen Dit verschijnsel spruit, naar de bewindslieden aannemen, mede voort uit de omstandigheid dat de activiteiten van de sinds 1950 verboden particuliere loterij-ondernemingen een grotere omvang hebben gehad dan men toen daaht. De. huidige toestand ggeft aanleiding tot het ontstaan van een „zwarte markt" ln staatsloten én tot pogingen van enkele ondernemingen om de markt te blij' bestrijken, met onwettige loten. Daarom moet volgens de ministers de staatsloterij kunnen worden uitgebreid. Prol. Gerbrandy vraagt Nieuwe landbouwregeling voor Nieuw-Guinea Het Tweede-Kamerlid Gerbrandy (ar.) heeft schriftelijk aan minister Kernkamp gevraagd of hij niet van oordeel is, dat onvoldoende voedselproductie op Nieuw Guinea mede moet worden ge weten aan de verouderde agrarische wet geving aldaar. Indien dit geheel of ge deeltelijk juist is, verzoekt de heer Ger brandy aan de minister, de bestaande regeling, waaronder het domeinrecht, le vervangen doör een meer doelmatige. Als richtlijnen zouden volgens prof. Ger brandy kunnen worden aanvaard 1. Het bestuur van Nieuw-Guinea krijgt in plaats van het domeinrecht het be schikkingsrecht over de grond en be werkt, dat uiteindelijk de grond eigen dom wordt van de Papoea's en Ne derlanders. 2. Dit persoonlijk individueel eigendom op de grond komt toe aan die Papoea's of Nederlanders, die na bekomen toe stemming var het bestuur die grond ontgonnen hebben, behoudens bijzon dere maatregelen ten aanzien van de vervreemding. (Van een onzer verslaggevers) In de voortgezette jaarvergadering van de Nederlandse Zondagsschoolvereni ging te Haarlem heeft de vice-voorzit- ter der vereniging, ds J. ter Schegget uit Amsterdam, gistermorgen het woord gevoerd naar aanleiding ener statuten wijziging. Spr. wees er op dat de statuten voort aan beter het doel en de middelen, waarvan de vereniging zich bedient, tot uitdrukking moeten brengen. Deze jaarvergadering, aldus spr., roept tot bezinning en rekenschap. Kinderen leiden tot Jezus betekent ze te brengen bij Heirw die recht op hen heeft. Leiden is onderrichten. Bijbels onderricht is niet een mededelen van feiten. De vorm moge een zaak va nhet verstand zijn, het geheel ls een uiting van het hart. Als bestuursleden zijn gekozen mej. dra J. Plooy, Amsterdam en de heren ds A. H. Hel'lemans, Leeuwarden: A. L. Lührman. Rotterdam; ds W. Veenstra. Treebeek; ds J;. ter Schegget, Amster dam, en J. Veenstra, Utreoht. Prof. dr F. W. Grosheide, voorzitter der Geref. Zondagsschoolvereniging „Jachin", sprak uit naam van deze zusterorganisatie een gelukwens tot de 88-jarige vereniging. De hoogleraar herinnerde in zijn toe spraak aan wijlen de heer H. A. de Boer, die jaren lang secretaris van de Nederl. Zondagsschoolvereniging is ge- Het aantal Zondagsschoolleerlingen neemt toe. dat van de roosters echter niet. Spr. vond dit een bedenkelijk ver schijnsel. want daardoor leren de kin deren minder psalmen, gezangen en andere Christelijke liederen. Voorts spraken nog kapitein Kruizen- ga uit Amsterdam in opdracht van het Leger des Heils en ds W. Veenstra uit Treebeek, voorzitter van de Baptisten Jongerenlbond. De volgende jaarvergadering zal te Assen bijeenkomen. Men zond een tele gram naar H.M. de Koningin. In de middagbijeenkomst is een de- ciamatorlum ten gehore gebracht. Met een wijdingsdienst in de Grote Kerk, waarin ds A. H. Hellemans uit Leeuwaarden voorging, is de reeks bij eenkomsten gisteravond besloten Aan de jaarvergadering was verbonden een interessante tentoonstelling van Oosterse curiosa en van de fraaie uitgaven der vereniging, die ook on het buitenland aftrek vinden Bestrijd UW PIJNEN met: Vragen over dodelijke bestrijdingsmiddelen Naar aanleiding van de vergiftiglngs- dood van twee Groningse landarbeiders door het werken met bestrijdingsmidde len heeft het Tweede-Kamerlid Van Meel (Kathol, v.) schriftelijk aan minis ter Mansholt verzocht, spoedig maatre gelen te nemen om de risico's, verbon den aan het werken met bestrijdingsmid delen. zo sterk mogelijk te beperken. Dezer dagen ls op de synode van New South Wales (Australië) besloten een Nederlandse gemeente in de Pres byterian Church te stichten en de Ned- predikanten de status van: minister of the Dutch Congregation, te verlenen. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de Chr. Nat. school te Dlnteloord (Droogendijk) H Dekker, Tcr- Langendoen. Rockanji BLO- J H Timmermans, mej. D de Boer te het Friese leven. Men moet een beschrijving geven van het begin van de 19e eeuw af tot nu toe. met een inleidend hoofdstuk over de voorgangers en het begrip Friese bewe ging. Een pr(js van. f 1000 wordt beschik baar gesteld. De manuscripten moeten vóór 1 April 1956 onder motto worden, ingezonden. Nogmaals Remonstranten en de Wereldraad Op de tweede dag van de vergadering der Remonstrantse Broederschap werd in het bijzonder de relatie besproken, welke dit kerkgenootschap heeft met de Wereldraad van Kerken. Hierbij ging het vooral om de vraag, of de Broederschap als vrijzinnige kerk van harte kan deel nemen aan een Wereldraad, die als ba- sisformule heeft gesteld de aanvaarding van „Jezus Christus als God en Hei land". Met grote meerderheid van stem men sprak de vergadering uit, dat de Broederschap wel deel wil blijven uit maken van de Wereldraad en aan alle arbeid van die raad volledig wil mede werken, doch daarbij uitdrukking geeft aan haar verlangen, de basisfornrule te houden buiten de dogmatische en exe getische kwesties, die te Evanston ter sprake zullen komen, en waar de Re monstrantse Broederschap door ds N. van Gelder en ds Tj. Hommes zal zijn vertegenwoordigd. Derhalve zal harerzijds een verkla ring worden afgelegd, die de strekking heeft, de discussie omtrent de basisfor mule gaande te houden, doch op het vlak van de bewogenheid om de nood der wereld. Een voorstel tot wijziging, in verruiming, van de basisfornrule zal de Broederschap dus niet indienen. Vijf Ned. docenten namen afscheid van Bandoeng Op een afscheidsavond, die In Ban doeng is gehouden ter gelegenheid van het vertrek van vijf Nederlandse docen ten aan de technische faculteit, heeft de voorzitter van de studentenvereniging Januar o.a. gezegd: „Tot onze spijt moe ten wij erkennen, dat u hier als vreem delingen vaak niet naar behoren word behandeld." Daarna voerden de vertrekkende pro fessoren: Thysse, Van de Heuvel. Bax Stevens, Zijlemaker en Pijpers (beide laatsten lectoren) het woord. Prof. Van de Heuvel zei o.a. dat de meeste vreem delingen in Indonesië in het algemeen Beroepingswerk A. P. Peschar cand. te Ootmarsum; te Oudeschoot (2e pred.pl. met standplaats Katlijk, toez.) S. Gerbrandy vic. te Rot- terdam-Crooswijk; te Alblasserdam (ver. van Vrijz. Herv.) W. v. d. Vlugt te Drach ten; te Bleskensgraaf W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Schoonhoven P- Bouw te Ridderkerk. Geref. Kerken Beroepen: te Balk C. L. Timmers, cand. te Heemstede; te Wemeldinge H. J. Kouwenhoven cand. te Delft. Examens De classis Hilversum heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard J. Snel te Hil versum, cand aan de V.U., die gaarne een ev. beroep in overweging zal nemen. Geref. Kerken art. 31 Aangenomen: naar Ulrum G. Mul ders cand. te Kampen, die bedankte voor Baflo-Warffum, Grootegast, Kerkeskloos- ter-Stroobos, Onnen, Roozenburg, Zuid broek en voor Zwagerveen-Zwaagwest- einde. Chr. Geref. Kerken roepen: te Deventer (vac. H. Toorman) P. den Velde te Murmerwoude. Promoties erd tot doctor in de genees- sefschrift getiteld .Radio-active s in Thyroid Disease", aan de rsiteit. de heer P S Blom. gc- ïersfoort en thans wonende te Leiden. AMSTERDAM, G U 1 Juni. Gepromo veerd tot doctor ln de letteren en wijsbegeer te op proefschrift; The nuclear Theme as a Determincnt of Patet in Javanese Music, Mantle Hood, Los Angeles. Zuid-Califoraië. Academische Examens LEIDEN, 3 Juni. Geslaagd doctoraal examen Indonesisch recht de heer I H F Douw v d Krap te Oegstgeest. Geslaagd doc toraal examen Nederlands recht de dames L S Klein te Gouda, J E Oosterhout te Am sterdam en de heren J O Ledeboer te Den H J M Berssenbrugge te Scheve- mej. J Paul. mej. A M A Moll, mej. E Jongejan. allen Amsterdam, mej. J J Hoogervorst. IJmuiden, H P Rab, J A Kopp. P Ti J de Groen. F E "itsma. allen Amsterdam. J L Slooff. Nij gen. K E M Wilklng, Hulst, en H Th P Cremers. Tegelen. AMSTERDAM, VU., 1 Juni. Geslaagd J Frijlink. Den Haag. Cand. gevoel van onbehagen hébben ge kregen. Hij hoopte, dat dit spoedig zou eranderen. Klein koot 12.00 An 12 "1 Land- en tulnb 12.55 Zonnewijzer neded. 12,33 AmilSrmuz. 3.00 Nieuws en kath. 13.45 Voor de 14.00 PI ar en soliste 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd 17.15 Kinderkoor 17,35 Symphonette-orkest en soliste 18.00 „Wetenschap en leven", caus 18.10 Amus-muziek 18.40 Vragenbeantw. 18.55 Act. 19.00 Nieuws 19.10 Regeringsuitzending: „Verk: tring en toelichting", waarin opgeno men het maandelijks overzie' zaamheden van de Ver. Nati tiepraatje door H A van Luyk 19.30 Verzoek programma 20.25 De gewone man 20.3r „Waar heb ik dèt gelezen?" 21.15 „Gelukkig» huwelijken", caus. 21.35 Kamerorkest er solist 22 45 „Kerk en Mens", caus 23.0» Nieuws 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuw 8 18 Gram. 8 46 Voor de huisvrouw 9.00 Gyi_ voor de huisvrouw 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10 00 ..Thuis", caus. 10.05 M< 10 20 Voor de kleut» en olavecimbel 11 Gram. 11.35 Orgel 10.40 Viola d'amc Radio-feuilleton 11 zang. AVRO: 12 00 .-muziek 12.33 Land- leded. 12 48 Gram. 13 00 Nieuws 13.15 Meded. of gr. FOTOGRAFEER met 35. _,Het moet in geen geval doorgaan", beslist Dirk. „Ja, maar, wat moet ik dan zeggen?" „Hij heeft nog geen positie. Laat hem later te rug komen, als hij een benoeming heeft tot Ge meente-Secretaris of zo iets." Jan Vermeer komt en moeder Huidekoper zit benauwd „Kijk eens, Vermeer, ik heb niets tegen je. Jij bent een nette jongen en op je familie valt niets aan te merken, maar alles is zo onzeker." „Hoe bedoelt u?" „We weten niet, wat de toekomst brengen zal. Er zijn zo veel mensen in moeilijkheden, van wie we dit nooit verwachtten." Zijn de Huidekopers .in moeilijkheden? denkt Jan. Maar hij antwoordt: „Het is niet onze be doeling, dadelijk te trouwen. Daar wachten we mee, tot ik eer» betere positie heb De kosten van huwelijk en uitzet zijn misschien een bezwaar, denkt hij verder. Maar neen, de Huidekopers zijn toch zeer welgesteld! Wat is er dan? Moeder schuifelt onrustig. „Tot je een betere positie hebt, ja, dat is goed. Wacht tot je een betere positie hebt." „We kunnen nu toch wel verloven. Een lang durige losse omgang is niet gewenst. En ook niet gepast De mensen praten zo gauw." Ze wordt nog benauwder Dat praten van de mensen, ja, dat is verschrikkelijk. „Laat me er nog eens over denken. Vermeer. Het is voor een vrouw zo moeilijk. Ik heb nu zo veel aan mijn hoofd Er is van allerlei te re gelen in verband met het overlijden van mijn man. En dan is er die erfeniskwestie. Daar is ook nog zo veel onzekers in." „Die erfeniszaak mag onze verloving niet be ïnvloeden". zegt Jan principieel. De ander zwijgt. Ze zwijgen allebei Het wordt een beetje pijn lijk. ..Zal ik over een maand terug komen?" vraagt Jan. Ze zou graag zeggen: ..Over een half jaar", maar dat durft ze niet „Een maand is vnnrhij eer je 't weet. Geef me drie maanden. Wil je?" Jan kan niet anders dan toestemmen. Onderweg weet hij niet, of hij meelij moet hebben of boos wezen. Thuis vertelt hij van het portret. Zijn moeder luistert aandachtig. „Is het een geschilderd portret?" vraagt ze. „Ja, geschilderd. Op een eiken plankje." Ze peinst even. „Staat er achterop iets geschre- „Hoe weet u dat?" vraagt Jan verbaasd. „Wij hadden thuis zo'n portret. Moeder was er nog al aan gehecht. Toen ze gestorven was en vader voor de tweede maal trouwde, zijn er ver schillende dingen verkocht, ook dat oude portret. Mijn moeder heette De Bas, zoals je weet." K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis „Wat vreemd", zegt Jan Ze kijken allen ver wonderd, maar zeggen geen woord. Hierover moet eerst eens ernstig gepeinsd worden. „Wat denk jij te doen. Teunis. als we veel geld krijgen?" „Dat weet ik nog niet." „Ik wel." „Zo? Wat dan?" „Ik koop mooie kleren en meubelen en we gaan in een mooi huis wonen", antwoordt zijn praat grage vrouw. „Is dat alles?" „Wat wou jij dan?" „We moeten ook aan andere mensen denken Vind jij. dat wij het zc prettig hebben?" „Helemaal niet. Daarom wil ik juist verande ren." „Nou, alle landarbeiders hebben het net als wij." „Wat zou dat?" „Ik wil wat voor die mensen doen. Een huis je en een stukje grond of zo iets." „Maar Teunis! Ben je nou gek geworden? Wat kan jou die mensen schelen!" Teunis zwijgt. Hij heeft ai te veel gezegd. Maar het bestaan van de landarbeiders is zo bekrom pen. Hij wil trachten, hier in de buurt hun toe stand te verbeteren. „Je mag er met geen mens over praten", waarschuwt hij streng. „Wel neen ik", zegt ze, vast besloten in elk ge val er op te zinspelen bij vrouw Peter en een paar anderen. Teunis gaat weer naar zijn baas. Dat is net zo'n zwijger als Teunis. Toch weer anders. De baas kan, als 't moet, uitstekend zijn, woord doen. Daar hebben Brant en Van Welden ervaring van. Maar ze zijn blij. in hem iemand ontmoet te hebben, met wie te handelen valt. Voortdurend is hij actief, houdt zich op de hoogte met de stand der procedure en dringt aan op zakelijk handelen en vlug afwerken. Toch zal de uitspraak zich wel enkele weken laten wachten. Thuis spreekt hij nooit over het proces. Wordt er naar gevraagd, dan zegt hij, dat zulke dingen altijd oneindig lang duren. Verwachtingen spreekt hij niet uit. Dirk Huidekoper is opnieuw begonnen. Het kost natuurlijk wat geld, da. kan niet anders. Hij is gegaan naar een handige zaakwaarnemer in Am sterdam. Die lui zijn niet zo duur als een advo caat. Het portret heeft hij als bewijsstuk meege- De zaakwaarnemer interesseert zich sterk. Hij heeft van de procedure gelezen in de bladen. Het vereert hem, dat hij er aan te pas komt. En wie weet, wat aan zo'n zaakje te verdienen isl Hij begint met Dirk aan te moedigen. „Dit portret is een belangrijk stuk „Kan het dienen als bewijs?" „Dat niet Maar het kan dienen als wegwij zer tot het vinden van bewijzen." Dirk betaal' vijftig gulden voor de eerste kos ten. Hij dringt aan op onderzoek naar het Doop boek, waarin het gezin geboekt moet staan. Gram. VARA; 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.00 Orgelspel 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws 18.15 Gram. 19.00 „Zo de ouden zongen....", caus. 19.15 Gram. VPRO: 19 30 ..Op huisbezoek", caus. 19.45 Ber. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking 20.10 Instr. sextet 20.30 „Een half millioen vluchtelin gen", caus, 20.40 „De Omroep in Nederland" caus. VARA: 21,00 Cabaret 22,00 Buitenl. weekoverzicht 22.15 Plano, gitaar en bas. VPRO; 22 40 „Vandaag" caus. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws 23.15—24.00 ■orikest. 13.40 Engeland. BBC. Home Service. 5 Gra i. 12.25 Gevar. muziek 12.5; 13.00 Nieuws 13 10 Revue orkest e Pianomuziek 13.55 Sportuitsl. 14.00 Voor de scholen 15 00 Gram. 15.10 Hoorsp ln 't Frans '15.20 Sj>ort 15.40 Hoorsp. 16.10 Schots orkest 17.00 Voor de kinderen 17.55 Weerber 18 00 Nieuws 18.15 Sport 18.30 Gevar. muziek 19 00 Gevar. programma 19.45 Rep. 20.30 Gevar. programma 21.00 Nieuws 21 d 5 Caus. 2145 Orkest concert 22.15 Cello en piano 22 45 Pari. overzicht 23.00—23.08 Nieuws. Engeland. BBC. Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Pari. overzicht 12.16 Gram. 12 45 kleuters 14.00 NWDR. 309 m. 12.00 Gevar. muziek 13 00 Nieuws 13.10 Omr. orkest 14.15 Gevar. muziek 16.00 Kamermuziek 17.00 Nieuws 17.35 Gram. 19.00 Nieuws 19.30 Filmprogramma 20.00 Opera-muziek 21.46 Nieuws 22 30 Piano recital 24.00 Nieuws 0.25 Lichte muziek 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m. 12.30 Symph. concert 13.00 Nieuws 13.55 Is. aëlische uitzending 18.30 Amerik. uitzen ding 19.00 Gram 20.02 „Sapho", opera 22.45 Gram. 23.00 Recital 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram 13 00 Nieuws 13.15 Gram. 13.45 Vlaamse liederen 14.00 School radio 15.30 Gram. 16.00 Koorzang 16.46 Omr. orkest 17.00 Nieuws 17.10 Lichte muziek 18.00 Orkest en soliste 18.10 Voordracht 16.20 Omr. orkest en soliste 18.30 Voor de soldaten 19 00 19.40 Gram. 18.50 Caus. 20.05 484 m. 12 00 Gevar. muziek 13.00 Nieu» 14.00 en 15.00 Gram. 16,05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Zang en plano 17.50 Gram. 19.15 en 19.25 Gr m. 19 30 Nieuws 20.00 Cevar. programma 22.00 Nieuws 22.15 Jazz muziek 22.55 Nieuws. BBC. European Ser films. (Op 221 c Televisie. VARA: 20.15 Act. en :lcht. 20.30 „Toneel on Televisie" Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO 1 2 T~ r1 Magisch vlechtwerk Horizontaal en verticaal dezelfoa woorden invullen. 1. Graag, begerig, 2. Mohammedaans rechtsgeleerde; 3 uit gestrekte vlakte, slechts met gras be groeid; 4 eenvoudig. Oplossing vorige puzzle Pottenbakkersleerlingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2