Dinsdag begint het nieuwe hengelseizoen Allemaal dezelfde passie Invloed buitenlandse beurzen deed koersen dalen Op welke partij moet de Belgische protestant gaan stemmen? Vroeger was het ook niet alles NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 MEI 1954 Feest van de rustige hartstocht wordt ingezet 'HX-si Zou nu werkelijk bij die dui zenden hengelaars, die hun rustige hartstocht bijna niet meer kunnen tegenhouden, nu het zo tegen 1 Juni loopt, dat oer-instinct van onze voorouders, de Batavieren, naar boven komen? Die leefden van de jacht en van de visvangst. Het was voor hen bittere nood zaak. Ze moesten vangen om in het leven te blijven. En vele nazaten van deze Bata vieren zullen in de nacht van 31 Mei op 1 Juni de lokroep van de wil dernis horen en verstaan. Nou wildernis Reeds dagen tevoren is alles m gereedheid gebracht. Al het vaak kostbare DE maand Mei is bijna voorbij. Er is een grote groep Nederlanders, die hunkert naar het einde van die mooie bloeimaand. Omdat de salarissen dan weer uitbetaald wor den? Wel nee.' Inderdaad u hebt het al aan deze pagina gezien: op de eerste Juni zal het hengelseizoen weer worden geopend. Dan zal het weer feest zijn voor de vele liefhebbers- De foto's zeggen meer dan duizend woordenDie twee jongens, die verbeten, door niets meer af te leiden, naar hun nog niet bewegende dobber turen. De bootjes in het water, gereed om de visser naar ('t is een groot woord) zijn vis gronden te voeren. De trots lachende hengelaar, die beet gehad heeft en dat kleine jochie, die het nog niet met een prachtige bamboelat kan doen, maar toch al ernstige pogin gen-van-de-beginneling doet met een lang stuk hout Allemaal hebben ze dezelfde passie.... Hengelen.... vissen.-.. Goede vangst! Voor de vangst. materiaal. Er zijn theorieën opgezet over de beste „stekjes" in dat en dat water. Over het beste aas. Elk jaar weer wordt dat gedaan. Zo is dat ook nu gegaan. Bij nacht en ontij zullen ze er op uit trekken. En in alle vroegte hopen) prachtige ze ingooien. Uren naar hun dobber ogenblik op of om van de (laten we Junimorgen zullen achtereen zullen z staren. Zonder een te zien. Ze zijn ten prooi hartstocht van het jagen. Overdrijven? weten nooit het juiste moment, als er „beet" is. Ze halen te vroeg of te laat op. Ij}n hun vangst blijft klein, maar de sport is er niet minder om. „Het" Soms zien we kleine jongens met zo'n ruwe lat, die er meer vis uit- slingeren, dan die ervaren mannen, die het al jaren doen. Zij heb ben „het"Zij weten hoe de vis aan de oppervlakte wordt ge bracht. Weten is eigenlijk niet het juiste woord: ze voelen het. Wanneer je nog nooit de roep van het water hebt ge hoord, begrijp je niet wat je mist. Je haalt slechts je schouders op. Wat is er „aan dat wachten op iemand, die je nog nooit ge zien hebt?" Ja, wat is daar nu eigenlijk aan? Dat weet al leen iemand. die (als zijn tijd het maar even toelaat) in de nacht van 31 Mei op 1 Juni 's morgens, voordat de zon opgaat, al gereed staat om naar dat speciale plekje te vertrek ken En als hij geen tijd heeft, zal hij in de eerste week van Juni toch minstens één snip perdag nemen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DE internationale politieke ontwikkeling leek deze week haar schaduw te werpen over de gang van zaken op de effectenbeurs. Met name de inter nationale fondsen waren onder invloed van lagere buitenlandse beurzen hier tijdelijk gevoelig lager. Van cultuurwaarden werden Oude Deli's in een open hoek verhandeld tengevolge van sterk toegenomen belangstelling op aanhoudende geruchten inzake een mooi verslag en een goed dividend. Het jaarverslag van de Neder- larfdsche Handel Mij. merkte op, dat het enige verbazing mag wekken, dat ondanks de voortdurende contro versen op internationaal politiek terrein de economische conjunctuur zulk een rustig verloop heeft gehad. Het bestuur hoopte hierin ook te zien gereflecteerd het, ondanks alle aan de dag tredende tegenstellingen, fundamentele vertrouwen, dat - de spannirfgen in de wereld niet tot catastrofale conflicten zullen leiden. Het is inderdaad opvallend, dat de invloed van de scherpe tegenstellingen tussen Oost en West, nu weer zich toe spitsend op het probleem Indo-China, ook op de financiële centra niet gro ter is geweest. Deze week. toen het Britse kabinet in spoedzitting bijeen kwam, toonde de beurs zich niet onge voelig en Wallstreet, zowel als Londen waren enigszins verontrust. Kon. Olie daalde tol 492 pet., Unilever tot 329, Philips tot 317 en A.K.U. tot 208 pet. Er trad echter weer een herstel in. Uit de gang van zaken ter beurze is echter nog eens gebreken, dat men er goed aandoet om de politieke ontwik keling in het oog te houden, daar deze. tekend en geschreven in alle bladen. Over „Visserslatijn" van de henge laar, die altijd te grote maten aan wijst, als het gaat om de grootte van zijn vangst. Misschien overdrijven ze ook wel eens. Maar tochde hèngelsport is voor ons één van de mooiste sporten. Wat is er heerlijker om in de prachtige natuur van ons waterland te zijn met niets en niemand anders vóór je dan het water, dat genoeg buit moet herbergen om een heel vis- fceizoen plezier te hebben. In vingertoppen Het blijft een grote kunst, een kwestie van aanvoelen om een deel van die waterbewoners ook werkelijk buit te maken. Er zijn tot in de puntjes toegeruste vissers, die het nooit zullen leren. Ze hebben hetzelf de gevoel, dat de wichelroedeloper water doet vinden, niet in hun vin gertoppen. Ze turen wel, maar ze vooral in verband met onze intern nale fondsen, „roef in het eten werpen". Het jaarverslag van de Koninklijke Olie had deze week de volle belang stelling van de beurs. Hier en daar was men geneigd 'de koersdaling van het hoofdfonds ook toe te schrijven aan enige teleurstelling over het verslag, dat men nog beter had verwacht. Het aandeel der Kon. Shellgroep in de wereldproductie is iets gedaald door lagere productie In Venezuela. Maar de groei van het concern komt duide lijk tot uitdrukking in de stijging var de bruto-inkomsten van 1616 millioen tot 1700 millioen. Het netto resultaat is ook indrukwekkend nJ. 130.4 mil lioen 'vj. 125.6 mill.). De vraag, of over het verhoogde kapitaal, na kering van de bonus, hetzelfde of hoger dividend kan worden uitgekeerd, vindt haar antwoord in de opmerking, dat de uitkering van 16 pet. vijfmaal door de netto-winst wordt gedekt, dat er derhalve een zeer ruime marge is. Van belang Is ook de kwestie, of de Koninklijke spoedig na de introd te New York met een nieuwe en zal komen. Met zekerheid is hierover niets te zeggen, omdat een buitenstaan der de financieringsbehoeften van een groot concern nu eenmaal niet kan bekijken. De liquiditeit van het coi was aan het einde des jaars bevredi gend. „doch niet overdreven", zoals het verslag het noemt, waaruit men kunnen afleiden, dat een verdere sterking van de liquide middelen op de duur niet afgewezen wordt. Philips Gloeilampen toonden zich deze week te verheugen in een krach tige positie ter beurze, want het her stel der koers was opvallend. De ko mende kwartaalscijfers moeten, naa~ beurze verluidt, zeer gunstig zijn, betreft omzet en winst. Men zal to juiste beoordeling van dit fonds eerst recht komen als de bijstempeling der nominale waarde in de beurskoers tot uitdrukking komt. Van cultuurwaarden trokken Oude Deli's deze week grote belangstelling. De geruchten, waarvan wij vorige week reeds melding maakten, deden opnieuw de ronde en men sprak nu over 15 pet. dividend. De hardnekkigheid van het gerucht en de grote kooporders zouden er op kunnen wijzen, dat er inderdaad wat aan de hand is. Het is te betreu ren, dat het bestuur geweigerd heeft ommentaar te leveren op bedoelde ge- ichten. daar het belang der bonafide -ndeelhouders medebrengt, dat hier- /er snel uitsluitsel wordt gegeven. Nu >rdt het aandeel de speelbal der spe- ilatie en dreigen bonafide bezitters tot ieslissingen te worden gebracht, wa later spijt zou kunnen 'bestaan. Waar de antithese scherp is Uit drie kwaden het beste kiezen OP 11 April jl. brachten de senaatsverkiezingen in België een nederlaag voor de rooms-katholieken en een nieuwe- regering van liberalen en socialisten. Het is zonder meer dui delijk, dat het zeer geringe aantal protestanten weinig politieke invloed heeft. Wél zou men de interessante vraag kunnen stel len: hoe stemmen de protestantse Belgen? Een netelig vraagstuk. Er zijn in België geduld, en waar eigenlijk maar drie be- mogelijk is, toch langrijke politieke par- gennjk tegengewerkt, lijen: de Christelijke Een r.k. geineentebe- volkspartij, ofwel de stuur geeit niet spoe- r.k. partij; de Liberale aig toestemming voor Party en de Belgische straatprediking. Socialistische Partij. De tegenstelling loopt ook hier tussen „rechts" (roomse partij) en -,links" (liberalen en socialisten, die in en kele delen van het land met één lijst uitko- Tien). Volgens ds. C. Ba- vinck, predikant waar het de universiteit van Brussel en de Loge ver bonden. De Socialisti sche partij is nog sterk anti-christelijk. (Te be grijpen, omdat 6e r.k. partij zich de „Christe lijke partij" noemt en n Nederland heten, hier eerder een gevaar. Ds. Bavinck meent zelfs: „Wanneer zij een Men kent geen ande re vorm van christen dom dan de roomse, en verwerping van al wat christelijk is. Naarmate vangelisch chris- zouden we stellig in ons werk worden legen- gewerkt, en zon het ons de Geref kerk van verfa*n als onie mede- tendom in België Brussel, die in De *el®v,*enMin Spanje en bekend gaat worden, zal Open Deur" hierover c®*un,b,a schrijft, is de antithese Daarom net te be- ook duidelijker worden of deze linkse partita alleen maar ,,anti-c.e België bijzonder riraal" zijn oiin scherp, niet alleen in stemmen. In gemeenten anti-chnsteiyk. de politiek, maar ook met een linkse meerder- bij onderwijs en we- heid ontvangen zij ge- tenschap. De universi- woonlijk alle medewer- teiten van Leuven en tong niet uit sympa- Brussel zijn duidelijke t^le overigens, maar om- antipoden. dat Z,J -niet Katholiek" Hoe stemmen nu de evangelische christe- £jer "_'k heeft tnufe. De J| geen van de partijen is nog echt ouderwets parti] die ic hun volle sympathie, liberaal, „vrijdenkend" ment 'als de minst kwa Moet men stemmen, en met vele banden aan de verkiezen. Uit dit artikel blijkt wel, dat de Belgische protestanten voorlopig moeten kiezen uit een aantal partijen, waarmee ze zich in diepste we zen niet verbonden ge voelen, en hun stem uit fllET elke Protestantse m zo groot alt deze i waar bekende predikanten als v ger ds. G. Hartdorff en thans A. G. Barkey Wolf voorgaan. NOGMAALS DR. H. BERKHOF dan doet men dat uit plicht, maar waarlijk niet uit geestdrift voor deze of gene. Hier doet zich het gemis aan een sterke positief prot. chr. partij ge voelen. Maar vooreerst ovïrlê denkenar Dat z}lohten over »df P**1* «W >s «n symptoom van romantisch Volgens ds. Bavinck conservatisme, zo vervolgt dr. H. Berkhof zijn artikelentrits in „In de stemmen in Wallonië Waagschaal'waarvan wij vorige week reeds een en ander citeerden Men de protestanten libe- noemt onze tijd graag „na-christelijk". Dat veronderstelt het bestaan van een christelijk tijdperk, een christelijke gemeenschap. Ongetwijfeld is die er geweest. Maar wat is dit „corpus christianum" precies? Waren er vroeger meer gelovigen dan nu? Onbewijsbaar en onwaarschijnlijk. In de her vormingstijd waren er in Nederland hoog- fr«ii2^r,SlKCf.VlniSte,ïu(thal?J! !?eid - uuwcjn Ktüier 12), 30—3j pet rooms-katholieken (thans 40 dan nu? Men kan op de vele echtscheidingen raai of socialistisch; de afkeer van alles wat rooirts is, over heerst bij hen alles. De Vlaamse protes tantse stemmen zullen wel over de partijen verdeeld zijn. i door het Woord R.K. tegen werking Er zyn er die CVP stemmen omdat ze me nen dat „ondanks al les" deze partij toch nog iets „christelijks" heeft, al is ze dan uit gesproken r.k. Maar de feiten tonen aan, dat de Belgische pro testanten over het al gemeen weinig goeds van een r.k. regering te verwachten hebben. De prot. cursussen op de openbare scholen worden door een r.k. regering ten hoogste dat de welijks 5 pet libertijnen (thans 15 pet min of meer bewuste protestanten van niet-Calvinistische signatuur). De andere helft van de bevolking behoor de in die gouden eeuw automatisch tot de Hervormde Kerk; een deel uit overtuiging, maar de rest dan? En hoe groot is die ge weest? Naar alle waarschijnlijkheid groter dan onze huidige 17 pet buitenkerkelijken. Neen. niet de verschuiving is verontrustend doch de stabiliteit! En het geestelijk gouden eeuw? Nadere studie bevrijdt van alle romantiek to.v. onze „vaderen". Wel ging men geregeld ter kerke, maar uit de verbreidheid van vele zonden, vooral van ontucht en dronkenschap, blijkt wel hoezeer velen in feite buiten de christelijke ge meente leefden. Dus niet: een hoger aantal gelovigen. Was niets' vroeger dan de levensorde uitgesproken den toen al evenmin als Gods bepaald. Voorbeeld: was de eerbied voor kuis- r het monogame huwelijk groter kan op de vele echtscheidingen tegenwoordig wijzen, maar dan vergeet hoe gewoon het in .jbeter" kringen was in er een maitresse op na hield uw ui de vorige eeuw voor elk student (behalve voor de theologen) het bezoek aan bordelen een ongeschreven wet was. En de Zondagviering? De Zondag was vaak werk- en marktdag en de'protesten Kerk bij_ de Overheid baatten weinig. En hoezeer is de rechtsbedeling naar chris telijke maatstaf gevorderd! kerkeliilc lev«„ h. H<* co,I?us christianum heeft zich volgens stSkK^9ln± tdr B' «U~n daarin onderscheiden van de tegenwoordige maatschappij, dat het christen dom toen een vanzelfsprekende aangelegen heid van elke burger was. „Hij werd in de staat geboren en in de kerk gedoopt. Hij be- beleed zijn geloof. hun per- theocratisch? Dr. Berkhof waagt dit tegen te spreken. De normen voor het leven en lijke verhoudingen volkeren wer- samenleven van ialde zijn belasting Bij tallozen betekende het aoonlijk en maatschappelijk leven verder iets". En dr. Berkhof acht het een zegen, dat wy in een wereld leven, waarin de werke- zlchtbaar worden, Gebedsleven in kerk en gezin QNZE godsdienst' oefeningen zyn over het algemeen kaal, vlak en leven loos, klaagt dr. Rudolf in „Woord en Dienst". Waar be merkt men in de kerken iets van de innige omgang met de Heer, van de Schriftuurlijke mys tiek, van aanbid ding en van de gloed van de Hei lige Geest? Met name schrijft hij dan over het gebed. „Hoe upak wordt het gemeentegebed, dat de verborgen omgang met de Heer behoort te vertolken, verlaagd tot een aanloop en afloop van de preek of tot een korte samenvatting van deze? Wanneer wij ons ernstig gaan af vragen, wat er aan onze gemeentege beden hapert, zal het ons spoedig op vallen, hoe slordig doorgaans het zoge naamde vrije gebed wordt uitgesproken. Meestal is e~ orde en lijn bekennen en ,wtyy het van clichézinnen aan elkaar. 0OK hierin blijken we goeddeels de omgangsvormen van het leven in de ge meenschap met de Heer niet meer te kennen. Orde en lijn in het vrije ge bed kan ons het formuliergebed weer Helaas kent onze Gereformeerde tra ditie slechts een magere collectie van formuliergebeden, die vaak om hun lengte, hun zwaar- geladen zinnen en hun al te groot Maar kent de Oecumene niet een schat van gebeden, geheiligd door hun bijbels gehalte en het eeuwenlange ge bruik der gelovigen, en die door ons zou den kunnen worden nagebeden, zonder daardoor in conflict te geraken met onze eigen traditie? fir. BOON wijst nog op een feit dat symptomatisch is voor het gemis aan de verborgen omgang met de Heer in de meeste ge zinnen en in het persoonlijke geloofs leven der meeste ledenhetzelfde ge mis dat hij in de kerkdienst meende te moeten signa leren. Dat feit is het ontbreken van een gebedenboek voor protestants Neder land. Onze protes tantse stichtelijke litteratuur telt een menigte dagboeken en prekenbundels, maar waar vind ik behoudens een paar kleine gebeden boekjes het ge bedenboek voor de huiselijke eredien sten en voor de per soonlijke devotie? ontdaan van de „christelijke dressuur". Daarin kan blijken dat het Evangelie ge richt is op en rekent met de van God ver vreemde mens. niet met de gekerstende mens. Zending voor vliegwezen Op een bijeenkomst van Lutheraen uit Noordeuropese landen in Göteborg (Zwe den), waar men confereerde over het werk van de zeemanszending in de gehele wereld, kwam de vraag naar voren, of er behoefte ts aan een zending voor het vlieg wezen. Het toenemend luchtverkeer be tekent dat het aantal mensen dat by dat luchtverkeer betrokken ls, niet het minst by het goederenvervoer door de lucht, lang zamerhand zeer aanzieniyk is geworden. Waarom wel voor de zeelieden en niet voor hen die by het vliegwezen zyn betrokken? Een Noorse afgevaardigde meende dat van Scandinavische zyde het initiatief moet worden genomen om in de lucht havens waar tussenlandingen geschieden, huiselijke milieus in te richten, waar een goede christelijke geest heerst. Op de zelfde manier als de zeemanshulzen ln vele havensteden. in te hangt Twintig jaar geleden: Barmer Verklaring ^ORGEN zal het twintig jaar geleden zyn dat in Banr.en bij Wuppertal) de Belijdenissynode werd gehouden. Toen hebben lutherse hervormde en geünieerde theologen en leken de Theologische verklaring aangenomen, die niet alleen in Hitler-Duitsland, maar ook by de protestantse christenheid in de gehele wereld opschudding en- instemming teweeg bracht. De Duitse kerken verwierpen toen de valse leer, als zou de kerk als bron van haar verkondiging buiten het ene Woord Gods nog andere machten als Goddelijke Openbaring moeten erkennen. Het was een klaar geluid tegen het nationaal- socialisjne. In Duitsland wordt dit jubileum kerkelijk gevierd. De bekende Berlijnse theoloog prof. dr. Heinrich Vogel, die in Barmen de feestrede zal houden, zei onlangs in Berlyn, dat de Barmer Synode niet zozeer uiterlijk een waagstuk was (andere samenkomsten der Belijdende Kerk werden door de S.D. aangepakt), maar voor alles een innerlijk waagstuk. De beslistheid, waarmee Barmen Gods Woord als enige richt snoer voor het kerkelyk handelen uitriep, was een duidelijk neen-zeggen tegen alle valse synthese, tegen alle „koppelteken- christendom". Tegenwoordig wil weliswaar niemand meer het hakenkruis naast het Kruis en de „stem van het bloed naast de Stem Gods stellen, maar de verzoeking van valse verbindingen is niet geringer geworden, meende prof Vogel Wonderolie - dode Kerk The Casteroll dead Church. Letterlijk ver taald: „De wonderolie- dode Kerk". Zo hert dan de kerk van de Bantoes, in Zuid-Afrika. Dat heeft dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van ker ken. tijdens een bijeen komst, dezer dagen te Brussel meegedeeld. Een kerk dus met een won derlijke naam. Maar wat bedoelen deze christen negers met die naam tot uitdrukking te brengen? In hun primitiviteit niet anders dan: wat wonder olie doet voor het lichaam, bewerkt de Heilige Geest aan de harten, nl. de dood der zonde. Overigens, de Unie van Zuid-Afrika telt in de Kaap, de Oranje Vrijstaat, in Natal en Transvaal in totaal 7% millioen Bantoes. (De Hervormde Kerk)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7