JHcmue geiteed(tfiwrwtl Wist IJ Hollandse nieuwe: rond 2 per stuk Generaal Cogny vol goede moed t.a.v. de delta McCarthy: Het is uw plicht, verraad te rapporteren ZATERDAG 29 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN- ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10051 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcft It Qfieblevea mgn fitrl In fegljenspoet" Stroom van versterkingen Hoofdmacht van de Vietminh bevindt zich thans nog 145 km van Hanoi T~\E TROEPEN van generaal Cogny, de bevelhebber in Noord-Indo-Chi'ria, •L' hebben een offensief ingezet in Westelijke en Zuidwestelijke richting t.o.v. de delta om te trachten de aanvoerlijnen van de Vietminh bij het be legerde Yen Phoe af te snijden. Cogny is door de stroom van versterkingen uit Frankrijk optimistisch over de kansen, een grote aanval te kunnen afslaan. De hoofdmacht van de Vietminhtroepen uit Dien Bien Phoe bevindt zich ongeveer 145 km ten Westen van Hanoi, terwijl de voorhoede nog 80 km verwijderd is van de meest westelijke verdedigingswerken van de delta. Acht van van het vreemdelingenlegioen, die uit Dien Bien Phoe wisten te ont snappen, zijn gisteren na een tocht van drie weken door het oerwoud in Noord- Laos aangekomen. Thans zijn ongeveer 50 verdedigers van Dien Bien Phoe in vei ligheid, maar dit zijn - de eerste Europeanen. Zij waren vei-gezeld door negen Indo-chinezen, die eveneens aan de strijd om Dien Bien Phoe hebben deelge- Wat betreft de opvolging van Generaal Navarre, wordt nog gemeld, dat maar schalk Juin niets voor de post voelt. In Genève beraadslaagt men thans over een lijst van beginselen voor een wapen stilstand. Aan deze kwestie zou vandaag een nieuwe geheime zitting worden ge wijd. De poging van Thailand (Siam) de Indochinese kwestie te doen behandelen door de Ver. Naties, stuit op verzet van Frankrijk. Dit land acht het verstandiger, de resultaten van de Geneefse conferen tie af te wachten. Daarentegen zal Amerika het verzoek van Thailand steunen. Het zal andere landen vragen, zich er eveneens achter te scharen. Amerika wil trachten, de Ver. Naties ten minste als waarnemer in de Indochinese crisis te betrekken. De Indiase vertegenwoordiger, Krisjna Menon, heeft gisteren besprekingen ge- Trein A'damHaarlem had vertraging Doordat de bovenlijn van het spoor traject AmsterdamHaarlem Zonder stroom was geraakt, is gistermiddag het treinverkeer op dat traject van 15.40 tot 16.05 uur gestagneerd geweest. HET WEERIN EUROPA Stockholm Oslo Kopenh. A'dam Londen Parijs Bordeaux Grenoble Nice indstil W indstil zzw zzo windstil windstil NNO ONO windstil *2 I In Oostelijk Groningen zijn twee men- :n om Iffet leven gekomen door vergif tiging met middelen, welke dienen ter bestrijding van onkruid in de landbouw, terwijl twaalf loonsproeiers wegens vei- giftiglngsverschijnselen onder dokters behandeling zijn gesteld, aldus De Tel. 29-jarige Hindrik van der Laan uit Winschoten was Woensdag de gehele dag bezig geweest diverse percelen in Belingwolde te besproeien met D-M-C-, verdelgingsmiddel, dat weliswaar gif- is, maar toch niet tot de gevaarlijkste besrijdingstoffen behoort. De volgende.dag kreeg hij hevige kram pen- Een onboden arts liet hem onmia- dellijk naar een Groninger ziekenhuis overbrengen, waar hij enige tijd later is overleden. In Vlagtwedde is de 42-jarige loon- sproeier en landbouwer Harm van Hoorn, vader van drie kinderen, door soortge lijke vergiftiging om het leven gekomen. Naar men van deskundige zijde mede- 30 0,3 24 0 28 20 25 0 (Advertentie) Fa D. KRET en Zn. Later opklaringen Het K. N. M. I. te De Bilt jp—verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijke enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en TT Zuid. In het uiterste Noord- Oosten van het land lagere, elders weer iets hogere temperaturen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zo nen Maan Zondag: Zon van 4.28 tot 20.47 Maan van 2.49 tot 19.13 uur. Maandag: Zon van 4.27 tot 2048 Maan van 3.23 tot 20.36 uur. 1 Juni 1 'oerd met Molotof, de Vietminh-minister Van Dong en de Chinees Tsjoe En-lal. Vandaag zou Menon naar Londen vlle- ?n om vandaar uit verslag uit te bren- ;n aan premier Nehroe. Ten slotte vermelden we nog, dat de- militaire besprekingen over Zuidoost- Azië te Washington, waaraan vertegen- digers van Engelend, Frankrijk, Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland zullen deelnemen, 3 Juni zullen beginnen. Om kwart over drie gistermid dag rondde de Sch. 236 „Noord ster" de pieren van IJmuiden. De spanning was gebroken: het was inderdaad een Schevenin- ger, die onbedreigd de eerste haring aanvoerde. Schevening- se vrouwen zorgden dat ze er bij waren. -J Prins Bernhard daalt ai in staatsmijn Maurits Op Vrijdag 4 Juni a.s. zal Prins Bern hard als lid van de Mijnraad een bezoek brengen aan de ondergrondse werken van de staatsmijn Maurits. Vergezeld door de leden van de Mijnraad en de directie van de Staatsmijnen zal de Prins op de 660 meterverdieping van de Maurits een pijler bezoeken, waar de kolen mechanisch gewonnen en geladen worden. Ramp op de Bennington nn 94 doden Drie gewonde leden der bemanning van het Amerikaanse viliegdeksohip Bennington zyn thans overleden. Het to taal aantal doden Is hierdoor gestegen tot 94. De Bennington werd vobr de Ameri kaanse Oostkust door een aantal hevige explosies getroffen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend gemaakt. In Oostelijk Groningen Twee landarbeiders omgekomen door giftig sproeimiddel deelt, zijn de mannen, die met deze mid delen omgaan, zo onvoorzichtig om zien lan de voorschriften te houden, wel ke bepalen, dat men ,,uit de wind" moet blijven (om de zwevende delen niet in te deinen), terwijl ook de fabrikanten steeds deze aanwijzingen op de artikelen De sproeiers houden zich daar niet aan. omdat zij dan een tweemaal zo groot tra- noeten rijden over de te behandelen percelen. Bovendien schijnen velen non chalant mét de gevaarlijke stoffen om te gaan. Hogere overnameprijs baconvarkens De wenselijkheid bestaat, te komenTot leer regelmaat in de leveranties inge volge het baconcontract met Engeland. De prijsstijging van de varkens boven het bacongewicht heeft het Bedrijfschap oor Vee en Vlees doen besluiten, ten- hde de levering van een redelijke hoe veelheid bacon voortgang te laten heb- met ingang van 31 Mei a.s. de over nameprijs voor baconvarkens van 2e kwa- te verhogen tot f 2.38 per kg koud geslacht gewicht. Met ingang van die datum zal de toe slag uit het vleesfonds 6 cent in plaats van 3 cent per kg geslacht gewicht be dragen. Knap werk van de genie Rijnbrug boog 42 cm door onder zware tanks De operatie Pluto, waarbij de school voor reserve-officieren der genie e:_ radarschool der genie te Soesterberg door het bouwen van een drietal bruggen het spoorwegravijn, de Grebbe ei Rijn bij Rhenen, haar kunnen wilde tonen ls gistermiddag bekroond met de over schrijding van de bruggen door een co lonne, gevormd door ruim 200 legerwa gens van zeer uiteenlopend type. Bijzon dere indruk maakte vooral het passeren van de 190 meter lange, op rubbervlotten aangebrachte zg. De Kliggerbrug door een vijftal centurion-tanks, elk 48 zwaar. Weliswaar werd door de z\ belasting het bruggedeelte waarop de tank zich bevond ongeveer 42 cm omlaag- gedrukt, doch ook het zwaarste rollend materieel bereikte in een vlot tempo de andere Rijnoever. De scheepvaart v uur gestremd- Begripsweekeinde in Oosterbeek Prins Bernhard voorzitter van internationale bijeenkomst Zeventig leidende figuren bespreken communisme en andere kwesties PRINS BERNHARD heeft gistermiddag nadere bijzonderheden verteld ovêr de conferentie, die op zijn initiatief van heden tot en met Maan dag te Oosterbeek in De Bilderberg wordt gehouden. Uit verscheidene Westeuropese landen, uit de Ver. Staten en uit Canada komen meer dan 70 leidende persoonlijkheden uit het politieke, het publiciteits- en het economische leven, werkgevers en vakbondsbestuurders, van alle politieke en religieuse richtingen, bijeen om zich zo vrij en openhartig mogelijk uit te spreken over diverse problemen, die allen bezig houden doch die elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen afwijkende denk-i en ziens wijze benadert. deze bijeenkomst ongeveer vijf maanden Besproken zullen onder meer worden het communisme; kwesties omtrent over zeese gebiedsdelen, zoals de verschillen in opvatting daarover in de Europese lan den onderling en tussen die in Europa en Amerika; de eenwording van Europa en de E.D.G. Vooreerst zullen de overeenkomstige opvattingen worden fctpaald, die als prac- tische basis kunnen dienen voor de po gingen, wegen te vinden naar ruimer, naar vollediger overeenstemming.. De be sprekingen zijn strikt „ongouvernemen- téel". De Prins, die e de voorbereiding Moesten zij de trein nog halen? Ze lopen er hard genoeg voor, de heren. Deze snelvoetigen wachtten vanmorgen echter de koele zee en voor de rapsten de prijzen. Want de Scheve- ningse buitenbaden van de Mij Zeebad plegen elk jaar mei zo'n wedloop-naar-zee het badsei zoen officieel te openen. Tus sen de lens van het fototoestel en de hardlopers schoof juist een zwaar regengordijn, zoals men ziet. Tussentijds rapport: Groot deel A'damse tram verouderd „Een groot deel van het electrisch trammaterieel van het Gemeentevervoer. bedrijf te Amsterdam is als verouderd te besohouiwen. Hoewel de genomen rem proeven geen onbevredigend resultaat hebben opgeleverd, is verbetering van de inrichting en onderhoudstoestand van een deel van het trammaterieel op korte termijn gewenst". Dit is de eerste conclusie waartoe het interimrapport van de commissie-Nieu- wenhuis over het onderzoek naar de toe stand van het tramwagenpark van het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf komt. Hoogstwaarschijnlijk heeft het verlan gen van de raad om het trambedrijf ren derend te maken en te houden, in sterke niate het beleid van de directeur, de heer Hofman bepaald. De heer Hofman heet* waarschijnlijk in verband daarmede de rentabiliteit van het bedrijf zodanig op gevat, dat men eerst over voldoende in komsten moest kunnen beschikken (het geen ten nauwste samenhangt met de tarievenpolitiek) alvorens men plannen tot vernieuwing aanhangig kon maken, aldus het rapport. Russisch protest tegen N.T.S. In Londen De Russische ambassadeur in Londen, Malik, heefit gisteren op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, warin geprotesteerd wordt tegen de activiteit van aniti-commumisti- sahe Russische uitgewekenen (verenigd in de NTS) in de Britse hoofdstad. Het toelaten van de activiteit van deze uitgewekenen, die door .Britten wor den opgeleid voor „spionnage en onder mijnende en terroristische daden", komt neer op inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land, al dus het protest. Normale tnelkbezorging op 2de Pinksterdag Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorzie- ning van de consumenten tfepaald, dat de melkbezorging op Tweede Pinksterdag op de gebruikelijke wijze moet plaats heb- Nieuwe zuivering in C.P.N. op komst De algemeen-secretaris van de CPN, Paul de Groot, heeft een nieuwe zuive ring in zijn partij aangekondiga. Op de jongste zitting van het partij bestuur van de CPN heeft hü blijkens een verslag in De Waarheid gezegd, dat de partij moet worden bevrijd van onge- neesiyke tegenstanders van de party- politiek en van bedorven elementen". Felle crltiek leverde de heer De Groot ook op de communisten, die werkzaam zyn in het vakbewegingswerk (de EVC) en die hun partypllchten niet nakomen. geleden is begonnen, zal de conferenti' presideren- Als vice-presidenten treden op John S. Coleman, captain of industry ujt Detroit en Paul van Zeeland, oud premier van België. Secretaris-generaal is mr J. H. Retinger. Negen rapporteurs hebben de reeds be kende te behandelen stof beknopt samen gevat. Een van de .rapporteurs is dr H. M. Hirschfeld, economisch adviseur bij de Nederlandse regering, oud-hoge commis saris in Indonesië. De Nederlanders, die behalve de reeds genoemden de conferentie bij wonen, zijn: V. J. Koningsberger prof. aan de rijksuniversiteit te Utrecht, -H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., Paul Rij kens, president-directeur Unilever N-V., M. P. L. Steenberghe, oud minister van Economische Zaken F. van Walsem, commissaris van Philips, Eindhoven. Voorts nemen (behalve de reeds ge noemden) deel 10 Amerikaanse, 10 Engel se, 7 Franse, 7 Italiaanse, 4 Belgische, 7 Duitse, 2 Noorse, 1 Zwitserse, 2 Deense, 2 Zweedse en 2 Griekse autoriteiten. Weer 75.000 turven in vlammen opgegaan Brandschade in Maart ruim 5 millioen Na enige dagen rust is gistermiddag de brandweer uit Emmen opnieuw ge alarmeerd voor een grote veenbrand in de omgeving van Klazienaveen- Noord. Deze brand had in zeer korte een omvang aangenomen van ruim 10 ha. M^t een drietal spuiten bestreed de brandweer het vuul. Men wist door kraohtig ingrijpen ruim 250.000 tulven te behouden. Ruim 75.000 a 80.000 wer den echter een prooi van de vlammen. :t een enorme sneilheid verbreidde vuur zich over het veen, waar op verschillende plaatsen nog heide stond met een hoogte van 40 ta-t 50 om. Op sommige pJaatsen ztag men dan cok vlammen van enige meters hoog, die nog werden aangewakkerd door de wind. Men wist het, vuur te stuiten vóór het de daarachter 'liggende veenolaats had bereikt, waarop zich ruim 250 000 turven in hopen bevonden. In de maand Maart j.l. verloren ten gevolge van brand drie personen het leven en werden 31 personen door brand gewond, van wie 14 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd oo f 5.541:000 (vorige maand f 2.760.540, Maart 1953: 2.423.145). Van Alkmaar begint de snor Verzoek aan B. en W.: laat snorren staan Met de stemmen van de twee'da- mesleden (mevr. Worm en mevr. Coot) tegen, heeft het bestuur van de stichting, die in Alkmaar de feeste lijkheden „700 Jaar Stad" voorbereidt, gisteren besloten de uit de burgerij spontaan opgekomen actie om ter ge legenheid van de feestelijkheden (20 Juli tot en met 15 Augustusde snor ren der Alkmaarders te laten groeien, met een request aan B. en W. te on dersteunen. De burgemeester wordt in dit ver zoekschrift uitgenodigd officieel het sein te geven tot het aankweken van de knevel. Zoals men weet werd dit initiatief in Alkmaar luide toegejuicht. De po litiemannen en de postboden voelden er direct voor. In allerlei bedrijven hangen biljetten om de actie te onder steunen en de plaatselijke kappers hebben zelfs aangeboden de knevels gratis te zullen verzorgen. De enigen, die er niet mee ingeno men waren, zijn de Alkmaarse vrou wen, hetgeen gisteren ook gebleken is bij de stemming in het stichtings bestuur. Minister BrownellLaat 't aan ons over De regering-Eisenhower heeft gisteren rechtsstreeks de verklaring van sena tor McCarthy aangevochten, dat het de plicht van overheidspersoneel is aan he Congres te rapporteren, wat zy over het communisme, verraad of andere mis drijven weten. Procureur-generaal Herbert Brownell Wie haring vaart die haring eet. Aan boord van de „Noordster" (Sch. 236hoeft men geen twee gulden neer te tellen om het verse zeebanket zo bij de staart te pakken. Schipper C. de Graaf vindt het wel goed zo! dat de grondwet uitsluitend de uit voerende macht van de regering v«r- antwoordelyk stelt voor de naleving van en en presidentiele decreten, met inbegrip van deze voor de bescherming an de veiligheid van het land- De veranwoordeiykheid, zo verklaar de Brownell. kan niet aangematigd wor den door iemand, die misschien pro beert zich boven de wetten van ona land te plaatsen of de bevelen van de president van de V-S. aan Federaal per soneel van de uitvoerende macht van de regering met voeten treden. In de verklaring werd McCarthy niet genoemd, maar de woordvoerdy zei, dat deze betrekking had op de opmer kingen van McCarthy tijdens de zitting van gisteren in de zaak van het leger versus McCarthy, waarop McCarthy ver klaard heeft: ..Wat mij betreft, zou ik de twee millioen employe's in federale dienst ervan in kennis willen stellen, dat ik van mening ben. dat het hun plicht is alle inlichtingen over geknoei, corruptie, com munisten en verraad te geven, waarover zij misschien beschikken en dat er geen loyaliteit tegenover een meerdere boven hun trouw aan hun land kan gaan," McCarthy zei naar aanleiding van Brownell's verklaring, dat hy zou voort gaan met het verzamelen van Inlich tingen uit regeringsbronnen en dat hij zijn zegslieden zou biyven beschermen. ..Ik hoop in de sneaat te blyven en vele presidenten te zien komen en gaan. Slechts zy, die iets te verbergen heb ben, behoeven zich zorgen te maken over wat de commissie van onderzoek aan het licht brengt," aldus de senator. De Rubberstichting te Delft organi seert op 21 Juni a-s. te Dusseldorp een conferentie over rubber in de werktuig- Gen.-maj. b.d. Bongers (K.N.I.L.) overleden Te Maastricht is gisteren op bijna 68- Jarige leeftijd overleden de heer J. C. J. Bongers, generaal-majoor b.d. van het vroegere Koninklijk Nederlandsindische Leger (K.N-I.L.). De heer Bongers was 27 jaar als officier in militaire dienst in Atjeh en keerde op 20 Augustus 1936 te rug uit Nederlandsch-Indië in de rang van kolonel. Op 31 Augustus 1939 werd hij' bevorderd tot generaal-majoor. Sedert 14 September 1937 was hij hoofd van de luchtbeschermingsdienst. Verkenningsvlucht van gouverneur Van Baal Gouverneur dr J. van Baal van Ni^uw- Guinea heeft met een K.LM.-Dakota 25 Mei een verkenningsvlucht gemaakt naar een der bronrivieren van de Idenburg- rivier, welke een belangrijke verkeers weg vormt. Hy verkende de „A"-rivier, enige honderden km ten ZW van Hol lands (niet te verwarren met de „A"- rivier, die enige honderden km meer Westelijk ontspringt. De piloten Reek en Westenterp bestuurden het vliegtuig. Hoge ambtenaren vergezelden de gouver- DAT het arrest van de ex-voogdes van Anneke Beekman, mevrouw L.-v. M. uit Hilversum, is verlengd tot 30 Juni. DAT de jubileumtentoonstelling van het 60-j. Ornithophllia in November in de nieuwe Margriethal op het Jaarbeurs- terrein aan de Croeselaan te Utrecht ge houden wordt. DAT tegen de 110 kilo wegende, 37-j. Utrechtse fabrieksarbeider en Judowor stelaar H. A. v. d. H. wegens het losruk ken van 2 stangen in een trein in hoger beroep bevestiging van het rechtbank- vonnis (2 maanden plus schadevergoe ding van ruim f 39/ geëist werd. DAT de eis van de zaalhouder S. uit Lindenheuvel-Geleen (L.) tot nietigver klaring van het contract met B. (Jehova getuige) in Sittard niet ontvankelijk werd verklaard. DAT de voorzitter van de Alg. Ned. Grafisohe Bond, H. Staphorsius, bij zyn afscheid benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DAT mr A. B. Roosjen namens A.R. Partij en K.V.P. de partyvergadering Van de West-Duitse C.D.U. te Keulen toe sprak. DAT de dienst van de rijkswaterstaat de burgemeester van Laren (N.H.) me dedeelde volgende week de verbetering van het beruchte kruispunt aldaar te. zullen aanbesteden. DAT aan burgemeester C. G. Matser van Arnhem op 1 Juni tg.v. zijn 50ste verjaardag een door Sierk Schroder ge schilderd portret wordt aangeboden. DAT 22 Engelse invalide padvindsters een vacantie van 10 dagen in het int. padvinderscentrum te Baarn doorbren gen. DAT de Ierse corvette Maeha als eer ste schip van de Ierse marine half Juni een beleefdheidsbezoek zal brengen aan Antwerpen, A'dam en Stockholm. DAT de Alg. Bond van Ambtenaren ln '53 het 60.000ste lid registreerde en op 1 Jan. 62.147 leden telde. DAT minister Mansholt 4 Juni het regionale landbouwproefstation en de proefboerderü Cranendonck te Maar- heeze (N.B.) officieel zal openen. Morgen is er kerk in Valkenburg.. Morgen is er kerk in het Marinekamp te Valkenburg. Dan schuifelen de Jantjes met hun muts in de hand het gezellige, knusse kerkje binnen om even later met aandacht te luisteren naar de woorden van hun vloot- predikant. Ja, een eigen kerk hebben ze. Maar verder is er niets. Wanneer dominee's laatste Amen heeft geklonken, is er geen gezellig tehuis dat hen opvangt. Maar dat duurt niet lang meer. Want wij rekenen er op, dat ook U Uw deel zult bijdragen om de actie O 92 snel en volledig te doen slagen. De overheid zorgt er niet voor. Wij moeten onze eigen boontjes doppen. Maar wij allen zullen bewijzen, dat Zuid-Holland een prot. chr. bolwerk is. Wacht niet tot Uw eigen jongens in dienst moeten. Doe het nul Stort Uw bijdrage op giro 58936 van de Nieuwe Leidsche Courant, stuurt een postwissel of geeft het geld af aan onze loketten. Dan wordt de actie O 92 niet alleen een snel succes, maar tevens een machtige demonstratie tegen alles wat het Christendom van lauwheid beticht. O 92 ROEPT U! OVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1