Dag van de tweeduizend in zonnig Enschede Zonder de Bijbel kun je de levensvragen niet oplossen Herv.-Gerefonneerde Jongeren blij ven Utrecht trouw Vrijmaking wordt vergeten als de eenvoudige vroomheid ontbreekt Jezus volgen: een vreemde reis NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1954 C.J.M.V. was in fahrieksmilieu „Het is goedin de stroom van het leven te staan (Van redacteur.) "C1 NSCHEDE is gastvrouw geweest van de C.J.M.V., die er een z.g. ■*-i „kleine bondsdag" heeft gehouden. Eenmaal in de vier jaar is er een toogdag, zoals vorig jaar in Den Haag. In de tussenliggende jaren begeeft men zich naar de uiteinden van het land met kleinere ontmoetingen, maar er waren nog altijd tweeduizend jongens en meisjes bijeen in de grote tent, die op het Schuttersveld was opgericht. Zij zijn toegesproken door de Haagse predikanten van Itterzon (hondsvoorzitter) en Lugtigheid en hebben te midden van zon, bloesem pracht en een heerlijke natuur zeer genoten. Het schuttersveld is een van de bijna 40 fabrieken, die er in Enschede staan. Zij is eigendom van de familie van Heek en dat men er in het park, dat er om ligt, in een grote tent bijeen kon zijn, bewees twee dingen. In de eerste plaats, dat de Enschedese industrie het werk van de jeugdorganisaties in het algemeen en van de C.J.M.V. in het bijzonder als noodzakelijk voor de ontwikkeling van het maatschappelijke leven gaat zien. En voorts, dat het C.J.M.V. zelf de thans in gang zijnde ontwikkeling op industrieel gebied in Nederland met grote nauwlettend heid volgt. rede, waarmee dr. G. P. van Itterzon de bondsdag opende wees al in die richting. Zij was getiteld „Midden in de stroom". Die titel duidt de plaats aan, die het C.J.M.V. thans in Neder land wenst in te nemen. „Na de eeuwfeestviering van vorig jaar in Den Haag", aldus de bonds voorzitter, „scheen het, of er een inzinking in de C.J.M.V. was gekomen. Het was moeilijk om aan de slag te gaan. Daarom is het goed midden in de stroom van het leven te gaan staan. In Enschede is dat niet moeilijk. De textiel industrie beheerst er het leven". Dat bleek uit de programma's, die een bedrukt katoenen om slag hadden en uit het balda kijn, dat het podium overhuifde en dat uit fraai bedrukte stro ken katoen bestond. ..Nederland", aldus dr. Van Itterzon, ..staat voor de keus: pompen of ver drinken. De industrialisatie roept tal van vragen en problemen op en daarom zond het C.J.M.V. de heer Gordeau naar Enschede en de heer Simmelink naar Zuid-Oost-Drenthe om er het C.J.M.V.-werk onder de fabrieks- jeugd ter hand te nemen. Dat is nodig, omdat techniek en industrie voor ons mensen hoogst gevaarlijk zijn. Zij bedreigen het leven en maken de mens los van kerk en evangelie. Maar als jongemensen mo gen wij van het Woord van God niet wég raken. Als de mens op de ene manier niet met de blijde boodschap wordt bereikt, dan moet het op de andere. De hele wereld vertoont één belan gengemeenschap. Midden in de ken tering der tijden staan de C.J.M.V.- ers met hun jonge leven. Denk niet", zo riep spr. uit, „dat de levensomstan digheden je niet zwaar beïnvloeden. Van alles wat er in onze klein ge worden wyeld dreigt en gebeurt, dra gen wij de sporen. Wij praten mee over angst en bewapening, over toe komst en emigratie, maar de C.J.M.V.- er mag in die wereld niet „bang" zijn. Hij wil en moet alles meebeleven en meemaken en tegelijkertijd een kerel met een hart. blijven. Hij wil niet geestelijk verschralen en verarmen. Wee ons. als wij materialisten worden, die alleen maar rekenen met geld en goed en alles wat de mens met de ogen kan zien en met de vingers kan tasten. Wij vergeten toch niet. dat deze wereld Gods wereld is? Hij heeft haar gemaakt en wij kunnen er niet mee doen wat wij willen. Dat geloof ga ik jullie niet aanpraten, want het moet een persoonlijk bezit zijn", aldus dr. Van Itterzon, „maar het Verbond wil wel de richtlijnen aanwijzen, die men gaan moet ou te blijven bij God Vervreemding Een van de grootste gevaren van onze tijd noemde dr. Van Itterzon de vervreemding. De mensen kennen el kaar niet meer. De industrie met haar üloegenstelsel werkt daar nog een handje aan mee. De C.J.M.V. wil. in die koude wereld der vervreemding, warmte en vriendschap brengen. Dat kan, met de werktijden van tegen woordig, die veel vrije tijd waarbor gen, als allen zich inspannen om de jorjgeren op de verenigingen te halen en ze te interesseren voor het nieuwe werk, dat wacht en gefeed ligt en dat maar één grondtoon heeft: „Jezus Christus is de hoop der wereld!" Vóór de ochtendvergadering begon, was men in de verschillende Her vormde kerken van Enschede in Hemelvaartdiensten samen geweest. De bondsdag werd toegesproken door dé heer Boonstra namens het depar- tèment van O., K. en W.. ds. J. Dirkse. Prinses Margaret won kruiswoordpuzzle Gisteren is de winnares bekend gemaakt van de kruiswoord-compe titie van het Britse weekblad Coun try Life. Zij is niemand anders dan Prinses Margaret. De kruiswoordredacteur was helemaal opgewonden, toen hij het Buckingham Palace opbeldeom de uitslag bekend te maken- Een zegsman van het paleis ver klaarde: Ze heeft het inderdaad zelf gedaan. De hele Koninklijke familie is dol op kruiswoordraadsels. Prinses Margaret wordt voor haar werk beloond met drie guineas (36 guldenwaarvoor zij naar keuze boeken mag kopen. namens de Jeugdraad der Ned. Herv. Kerk en de burgemeester van En schede. de heer M. van Veen. Anne Holtrop uit Den Haag decla meerde. er is veel gezongen en .in de middagvergadering heeft men ge luisterd naar ds. P. Lugtigheid uit tijfénTi veel, Bevrijd mens 1 zorgen in deze ver het algemeen maken, aldus deze spreker". Maar de Christen is een gelukkig mens, omdat hij een bevrijd metis is. Fatuurlijk niet de bevrijding van Mei 1945, boe belangrijk die ook was, maar de bevrijding waarvan Hemelvaartsdag spreekt. Die, welke aan bet kruis in principe bevochten is. Het gaat naar de grote dag van de algehele bevrijding van ons leven en van de kerk. Die dag komt. Dat staat vïfct. Bang be hoeven we dus niet te zijn. De j toekomst van de kerk en van alle leden ervan afzonderlijk is zeker en Hemelvaartsdag komt ons dat telkens weer vertellen. Ten besluite van de Bondsdag zijn in het Sportpark sportdemonstraties gehouden. In de huishoudelijke vergadering, die Woensdag is gehouden, is meegedeeld, dat overwogen wordt een nieuwe prijs vraag voor een lekespel of jeugdtoneel uit te schrijven. In 1955 verschijnt een nieuwe liederenbundel in samenwer king met de Chr. Jongevrouwen Fede ratie. De federatie Schiedam van de C.J.M.V. overhandigde een bedrag, van 500 voor de jeep, die ten behoeve van de medische zending wordt bijeen- gespaard en waarvoor reeds 6500 bijeen is. Voorgesteld werd de volgende bonds dag in Zeeland te houden. Voor de afdeling Zuidholland is de heer F. van de Pols in het Bondsbe- stuur gekomen. Voor Zeeland neemt de heer C. J. de Jonge uit Ierseke zitting. Bondsdag Geref J.F.'s in Amsterdam Sectarisch is een partij, die voor de politiek de Bijbel niet nodig heeft (Van een onzer verslaggevers.) TN Amsterdam, waar eenmaal de student Vonkenberg, zittend op liet ^kastje van de gasmeter in een popperig commissie kamertje de Bond van Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag oprichtte, hebben gisteren enige duizenden Geref. jongeren in de Apollohal hun 63ste jaarlijkse bondsdag gehouden. Bondsvoorzitter H. Algra, historicus als hij is, herinnerde in zijn openingsrede natuurlijk aan die oprichting. En niet alleen daaraan, maar aan de hele rijke erfenis, die de Calvinistische jeugd van Nederland ten deelt valt: de eigen Christelijke school, de vakbeweging, de pers en de jeugdbeweging. Een erfenis, zo groot, dat we ons moeten schamen er zo achteloos aan voorbij te kunnen lopen. Een hartelijk welkom riep de heer Algra in het bijzonder toe aan de mi nister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, en een van de ereleden van de bond, dr. J. Schouteh. Onder daverend ap- EEN overzicht van de C.J.M.V.- dag, die gisteren te Enschede werd gehouden. De meeste jeugdbonden mogen wat hun bondsdagen betreft een zwervend leven leiden, de Hervormd-Gereformeerde jongeren blijven trouw aan de Utrechtse Beatrixhal. Ook gisteren was déze grote ruimte weer gevuld met duizenden leden van. de Ned. Herv. Meisjes- en Jongelingsverenigingen op G.G. uit alle hoeken van het land. Dat laatste bleek wel uit de Huizer mutsen, de fleurige drachten van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de Staphorster kledij, die hier en daar verspreid de menigte een kleurig accent verleenden. Mevr. A. A. E. Mulder-Rupke, die als presidente van de meisjes- bond de ochtendvergadering leidde, kon echter naast de jeugd ook enkele ouderen verwelkomen. Zo b.v. de grijze luit.-generaal b.d. L. T. Duymaer van Twist, die hier nooit op het appèl ontbreekt, prof. dr. J. Severijn en het Tweede Kamerlid mr. dr. E. P. Verkerk. Zij herdacht het overlijden van ds. H. A. de Geus, die ook altijd een trouwe bezoeker van deze bondsdag is geweest. weer doorleefden, wat een werfkracht en een samenbinding zou er dan tot des Konings eer van ons uitgaan, zo riep ds. Jorissen uit. 's Middags zwaaide ds. Jac Vermaas, voorzitter van de Jongclingsbond, de scepter over de vergadering. Ds. H. Hiensch van Arnhem sprak hier over „Het heilig werk". Hij beantwoordde de vraag, of het calvinisme zijn tijd heeft gehad en verdrongen werd door de mid- den-orthodoxie met een krachtig „neen". Deze stelling moet echter bewezen wor den door aan te tonen dat er geen gro ter enthousiasme, werfkracht en ijver Na de Hemvelvaartsmeditatie van ds. J. W. de Bruyn uit Harderwijk werden telegrammen gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Wil- helmina, gevolgd door de enthousiaste zar.e van ons volkslied. Prof. Severijn sprak de jongeren toe namens het hoofd bestuur van de Geref. Bond en wekte hen op tot trouw en activiteit. De titels van de drie toespraken, die door evenzovele predikanten gehouden werden, waren aan het jongelingsbonds lied ontleend. Ds. A. J. Jorissen van Wilsum schreef „De vaan ontplooid" bo ven zijn rede, waarin hij wees op de blijvende betekenis van het reformato risch belijden. Wij dragen de banier van onze Koning, alaus spr., die eenmaal aan Israël was toevertrouwd, daarna aan de gemeente van Christus en die door de hervormers opnieuw werd op geheven. Ook nu moet die vaan wor den ontplooid en daarom zijn we niet gerust, als in onze kerk over „het hieu- we belijden" gesproken wordt. Wordt het pand, dat aan de kerk der reforma tie werd toebetrouwd, wel altijd onge rept bewaard? We missen vaak een een des geestes met het geloof der re- mogelijk is dan in de kring die met beide voeten staan op de be lijdenis. Spr. schetste de mentaliteit van de huidige van de kerk vervreemde jeugd. Daartegenover moet worden ge steld een persoonlijk getuigenis en de hoogste activiteit in het verenigingsle- Te lang werd misschien door ons vast gehouden aan oude vormen, zo zei ds. Hiensch. Met behoud van onze princi pes moeten wij de moderne jeugd aan pakken op een wijze, die door haar be grepen en verstaan wordt. De roeping is: ga uit (of de jeugd en dwing zé om In te komen. Ds H. Harkema van Zeist besloot de cyclus met zijn referaat over: „De zege plaus besloot de vergadering telegram men van aanhankelijkheid te verzenden aan Koningin Juliana, Prinses Wilhel- mina en het ere-lid, oud-minister mr, J. A. de Wilde. Daarna beklom minister Staf het met palmen en rose rhododendrons versier de podium. In een korte, pittige toe spraak zei de minister, dat de militaire dienst weliswaar een zware last, j tevens een bittere noodzaak is. Eén van de plichten van de overheid Is, gelegenheid te scheppen voor vol doende geestelijke verzorging. Men streeft naar één legerpredikant voor el ke 1500 militairen. De zorg voor mill' taire tehuizen is niet een taak voor d< overheid alleen, maar een ere-schulfl van het hele volk. In zijn antwoord hierop rlen voorzit ter Algra spontaan de aanwezige mili tairen naar het podium om kaarten voor de tot nu toe teleurstellend verlo- jeugdactie ten bate van de militaire te brengen. Zeker tehuizen i 120 militairen kw vlot gingen de kaarten de hand. In het jonge leven UEN overzicht van de Amster damse Apollohal, tijdens de bondsdag van de Jongelings Ver enigingen op Gereformeerde Grondslag. dienst. Sectarisch is b.v. een politieke artij, die voor het politieke leven de lijbei niet nodig meent ie hebben. Dit sectarisme is het, waar een le vend Christendom tegen moet strijden en het is een strijden op leven en dood. is geen enkele kant van het volle mensenleven waar deze strijd niet de volle aandacht vraagt. Afscheid De heer A. van Rijn was gisteren voor het laatst op de bondsdag als lid van het bondsbestuur. Drie en veertig bondsdagen heeft hij kunnen bijwonen, waarvan één en dertig als lid van hel bestuur. Nu nam hij afscheid en daar bij riep hij de jongeren op te volharden in hun geloofsstrijd. Het J.V.-werk kaïn alleen kracht ont wikkelen vanuit het persoonlijk geloofs leven. Zakt dat in. dan verslapt ons werk. De geestelijke inspanning is er eerst en dan komt de ontspanning. Onder daverend applaus van de mas sale vergadering bood de voorzitter de scheidende penningmeester het erelid maatschap van de bond aan met een fraai gecalligrafeerd diploma. Als tast baar bewijs van waardering werd namens de bond een bankstel aangeboden. De afd. Zuidholland (de heer Van Rijn was daar jarenlang voorzitter) bood boe ken aan. Tijdens de huishoudelijke vergadering aan de vooravond van de Bondsdag was in ide vacature-Van Rijn als bestuurs lid gekozen ds. G. N. Lammens te Rot terdam-Oost. Er werd besloten een fonds voor bijzondere noden in te stellen. Op voorstel van de ring Den Haag-Zuidwest werd besloten, dat ook voor de ontspan ning ter ondersteuning van het jeugd werk concrete richtlijnen zullen wor den ge-jeven In het bondsorgaan. De volgende Bondsdag, in 1955, wordt mogelijk gehouden in Arnhem. Mooi gebaar.... De heer en mevrouw James M. Wooster waren 50 jaar getrouwd. En gelukkig getrouwd blijkbaar, want zij besloten de gouden feestdag te gaan doorbrengen in hetzelfde hotel, waar zij op de huwelijksreis hadden gelogeerd en te proberen dezelfde kamer te krijgen. De gouden bruidegom schreef dus naar het Willard hotel te Washington, zette de zaak uiteen, en vroeg zo mogelijk in kamer 315 te mogen logeren. De directie schreef terug, dat de kamer voor hen zou worden gereserveerd, maar zij deed meer. Getroffen door het roerend ver langen van de oudjes, nog eens het geluk van 50 jaar geleden te beleven, richtte zij de kamer zoveel mogelijk in zoals zij destijds was geweest en toen het verbaasde echtpaar arriveerde, was het enige verschil de aanwezigheid van een t.v.-toestel. Om de illusie volkomen te maken, liet de directie de rekening van het vijfdaags verblijf van het echtpaar op de huwelijksreis op zoeken. Deze bleek 42.40 dollar te belopen met inbegrip van de maal tijden en de Woosters mochten de oude prijs betalen ondanks het feit, dat alleen de prijs van de kamer thans meer dan 50 dollar bedroeg. Verder zorgde het hotel er nog voor, dat de Woosters zich, precies als een halve eeuw geleden, per rijtuig naar de bezienswaardig heden in de omtrek konden be geven. Guareschi in de cel Giovanni Guareschi, de schrijver van Don Camillo, heeft zich gisteren ge meld bij de Parmagevangenis te Mi laan om een gevangenisstraf van twaalf maanden uit te zitten. Op 15 April werd de beroemde schrij ver veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens belediging van oud- premier De Gasperi, van wie hij in zijn weekblad „Candido" geschreven had, dat deze de geallieerden verzocht had, Rome te bombarderen. Guareschi weigerde in hoger beroep te gaan en schreef na de uitspraak in zijn blad: „Wie vrij wil blijven, moet zonder aarzeling de gevangenis in gaan". Zijn vrouw vergezelde hem tot de poort, waar een grote menigte stond om hem toe te juichen. Later werd door de neofascisten een protest aangeboden aan de gevange nisdirecteur, dat was ondertekend door 200.000 Italianen. Ds. Smelik tot Vrijgemaakte Jongeren: Dat onheilig vuur der zelfhandhaving, is dat nu Reformatie Van onze Amsterdamse correspondent, RUIM 1000 leden van dc verenigingen, aangesloten bij de Bond van (vrijgemaakte) J.V. op G.G., vergaderden gisteren te Amsterdam. De hoofdbijeenkomst had men te Amsterdam in Krasnapolsky samengeroepen. Een parallel-vergadering was in de oude Remonstrantse kerk belegd. De bondsvergadering, gepresideerd door ds. J. A. Vink uit Amers foort, werd ingeleid door kerkdiensten, waarin voorgingen ds. J. F. van Hulsteijn, ds. Jac. van Nieuwkoop en ds. J. Meester. Nadat de bondsvoorzitter het Hemel-1 drong. In dc tot koortshitte oplaaiende vaartsevangelie had toegelicht, wees hij strijd in 1944 ging het alleen om het op, dat Christus als het hoofd der Woord de* Heren. Dat Is nog altyd de gadering het aantal bezoekers weinig geslonken. Na samenzang sprak prof. dr. G. C. Berkouwer over Bijbel in het jonge leven". De invloed van de Bijbel kan speciaal in het leven van jonge mensen bedreigd wiprden, omdat ze direct bij de actuali teit van het leven betrokken zijn. Het gevaar ontstaat, dat ze de Bijbel nau welijks meer lezen en dan -ook nog den ken dat ze hem al kennen, zodat ze de Schrift niet meer werkelijk nodig heb ben als levensbrood. Maar ik durf wel zeggen, dat je de vragen van het leven 1 kunt oplossen, wanneer de Bijbel leven. Dertig jaar geleden heeft iemand al gezegd, dat het gaan ontbreken van het persoonlijk Bijbelonderzoek het kraken van de balk betekende, waardoor de val van het Westers Christendom were voorspeld. Daar zat iets in. Het Chris tendom hangt daar inderdaad mee sa men. Want Bijbelonderzoek is niet al leen een individuele kwestie. Juist als dat in orde komt en als de Bijbel meer en meer orde op zaken gaat stellen in het leven, dan komt er ook activiteit. Dan gaan we zien, dat de Bijbel wat met je hele leven te maken heeft. In het volle leven Over de Bijbel ln het volle leven sprak ds. M. de Goede. Onze Hemelvaarts- opdracht is: Gij zult Mijn getuige zijn onder alle volkeren tot aan het uitprste eiivJe der aarde". Niets van wat de wereld beweert komt los van Christus1 heerschappij. De tronen van alle macht hebbers worden geschoven naast zi)n alles beheersende (roon. Uranium en olie en bovenal het gebruik ervan, het is zijn regiment. Van die alles om vattende heerschappij van Jezus Chris tus is de Bijbel bet getuigenis. Men noemt het Christendom wel eens sectarisch. Maar niet de Christelijke re- sectarisch. want zij is het leven kerk haar bewaart en vermeerdert. In de afgelopen 10 jaren heeft men hier te lande gezien, dat de reformatie va-n 1944 doordringt tot in het pu blieke leven. In alle levensverbanden worden de vruchten van de vrijmaking bewerkt. Zij is ook van betekenis geweest voor het bondsleven van de jeugd der kerk te midden van een wereld, waarin de afval groeit. Zij heeft het pand der reformatie te bewaren, al is haar getal verkleind en is veel grootheid haar voorbijgegaan. De jeugd der kerk is door Christus naar Zijn Woord teruggedrongen en daardoor mede verantwoordelijk geste id voor de reformatie. Ten slotte verzocht de voorzitter de vergadering Psalm 124 te zingen. Ds. Vink verwelkomde hierna tegenwoordigers van zusterorganisaties en de oud-bondsvoorzitter, de heer Van Oord. De vergadering besloot telegram men te zenden naar H. M. de Koningin en de heer A, Zijlstra. Enige vrienden uit Canada hadden een telegram ge zonden. Bondsbezoek Naar aanleiding van het in de win- tercampagne aan de verenigingen ge brachte bondsbezoek sprak de heer H. P. van Helden uit Halfweg over het goede Schriftonderzoek op de J. V.'s. Wij moeten, zeide hij, de betekenis van de Bijbel verstaan, eerbiedig er naar luisteren en er in studeren. Deze adeldom der vrijmaking. ligie in volheid uit denken en lev ven afsnijden (secta losmaken van Gods woord wortel. Sectariscb stuk van het le is snijden) dat die strijd en actie nooit te vergeefs kan zijn. Niet omdat onze ijver en krachtsontplooiing zo onweerstaanbaar zijn, aldus spr. Neen. alleen vanwege de waarheid Gods. waarvan wij in onze schelden kerken ons persoonlijk geloof1 is ons beschoren", - de kerk steeds gestreden heeft waarom het ook in 1944 ging. God heeft toen velen de ogen willen openen voor het volledig en gelovig aanvaarden van hetgeen de Here ons in Zijn Woord geeft. In de middagvergadering, gehouden in de Oude Remonstrantse kerk, heeft ds. J. Smelik uit Groningen het woord gevoerd over het onderwerp „Woestijn kinderen onder paradijsbeslag", een van de karakteristieke uitspraken van wijlen prof. dr. K. Schilder. Woestijnkinderen zijn de burgers van het hemelrijk, die zich door Christus in Zijn kerk laten vergaderen en zo aan Zijn Vader door Geest en Woord worden verbonden. Het is, vervolgde spr., een stralend worden als Christus de kerk het der aarde noemt. Wij vrijgemaakten mogen hierop niet pochen. Alleen door het wandelen in de vreze des Heren worden wij erf genamen van het paradijs. Dat geldt ook van de jeugd der door Gods ge nade vrijgemaakte kerken. /Vief koel en hard Het moet ons. aldus spr., aangrijpen dat twee Geref. bonden gesepareerd in seld door massale samenzang o.l.v. Jan' Amsterdam vergaderen. Wü mogen Kaasschieter uit Groot Ammers m?t hieraan niet koel en hard voorbij gaan een uitstekende begeleiding door de 's ons apart staan niet schuldig secta- Utrechtse muziekver. „Maranatha". De rlaeb en grenzenloos hoogmoedig? NCRV bracht een deel van het program j Spr. antwoordde, dat juist de roeping i hij betoogde ma in de huiskamers. het zout der aarde te zijn biertoe Toen heeft ons Christus weer het A B C geleerd en is de kerk opgericht uit haar verval. Spr. achtte het een ver keerde zienswijze als men de vrijmaking niet in de lijn der reformatie van do 16e en 20e efeuw ziet, want het ging ln 1944 niet om afgeleide beginselen. De vrijmaking dreigt evenwei te wor den vergeten, als de eenvoudige vroom heid gaat ontbreken. Het zout verliest zUn kracht als een ootmoedige levens houding wordt gemist. Anderen vragen: i* dat nn reformatie, al die twisten, dat onheilig vuur der zelfhandhaving? Dankbaarheid voor de vrijmaking ziet men bij velen niet meer, vooral bij onverschillige jongeren van om en bij de 20 jaar. Zij zij de blijdschap der vrijmaking kwijt geraakt. Spr. wekte ten slotte op tot schuld- bebelijdenis en verootmoediging en tot beginselvastheid. Tegelijk met ds. Smelik hield ds. L de Wolff uit Enschede in de hoofdvor- gadering een referaat over „Onze roe ping in het Verbond". In de morgenvergadering ln de oude Remonstrantse kerk had de heer P. C. van Wijk uit Zaltbommel een toe spraak gehouden over „Deurpost en voorhoofd". De heer C. Huizinga uit Herenveen sprak hier een openings woord, getiteld: „Een sieraad voor de Koning". Ds. F. Keja werd voorzitter Jonge Kerk TT ET heimwee en het verlangen in de Christelijke ezcistentie gaat XX niet zozeer uit naar de hemel dan wel naar Hem, die op de Hemelvaartsdag van ons gegaan is en ons de opdracht gaf: gaat dan heen, onderwijst alle volken. De tijd tussen Hemelvaart en Pinksteren is vol van spanning. Maar met Pinksteren begint de vreemde reis, de reis naar de grote voleinding. Excisteren is: uit treden. Het is: in beweging zijn, niet tevreden zijn met het bestaande, weggaan uit het gegevene en vaste en voortgaan in de Lichting van een project, dat we voor onszelf uitstippelen. en regels hebben gemaakt. Zij hebben de weg m kaart gebracht tot aan de poorten des hemels toe. Dan is de weg Prof. dr G. C. van Niftrik zei dit de on-geveer 1500 leden van de Jonge Kerk, die gisteren in het openluchttheater te Bloemendaal hun toogdag hadden. Hij sprak over het onderwerp „Een vreemde Het is geen reis op een brede weg, waarop we Hem tegemoet gaan. Het is een reis als over een strak gespannen koord. Maar het is een reis op het mars bevel van Hem, die ten hemel gevaren Men spreekt tegenwoordig van „mid- denorthodoxie1'. Dat is een verschrikke lijk woord. Het doet denken aan een veilige weg. We zijn niet „middenortho dox", zelfs niet orthodox als men dat letterlijk neemt: het wandelen op een rechte weg. Want het is een vreemde reis, die we te maken hebben, als die van de kinderen Israels in de woestijn, vol bochten en omwegen. Zij kwamen er. En wij komen er ook. als we het avon tuur maar aandurven. Het is geen romantisch avontuur. Het zal ons kunnen gaan als de Israëlieten, die in de woestijn terugverlangden naar Egypte. Zij moesten leven van 'het dage lijks rantsoen manna. Ze konden geen voorraad maken. Zo zal het ook ons gaan. We moeten alleen leven van ge nade. Dat is geen aantrekkelijk avon tuur. De vreemde reis is zwaar. De wind van Pinksteren kan een barre wind zijn. En de weg is moeilijk. Die weg is: Jezus Christus. Wij moeten met Hem, achter Hem, in Hem zijn. Hij predikt liefde, brengt het offer en sterft aan het Kruis tussen twee moordenaars in. Het eind van de weg is heerlijkheid en glorie, maar de weg zelf is een kruisweg, Als we de weg van Jezus Christus gaan, zullen we telkens alleen gaan door en staan in de wereld. Een wonderlijke weg Het is een wonderlijke weg. Enerzijds is de weg ons precies voorgeschreven, anderzijds kunnen we precies doen wat we willen. We staan in strenge gebon denheid aan Christus, maar ook in vol strekte vrijheid. We moeten telkens weer beslissen, hoe we het gebod vorm geven in het leven en de omstandigheden van elke dag. Er zijn Christeren, die allerlei gebeden. niet vreemd i Maar de weg is niet afgepaald met bordjes met Christelijke opschriften. Er is soms helemaal geen weg. Er is alleen: Christus. Hem moeten wij volgen door struiken, stegen en heggen. Soms zijn we jaloers op de Christenen, die alles zo precies weten. In de Jonge Kerk weten we het niet zo precies. Onze enige vastheid is het Evangelie van Jezus Iging in strikte we de vormgeving van wat Christus ons leert, moeten zoelcen. De weg is onge baand, hij moet ontdekt worden, met Christelijke fantasie worden ontworpen. Maar dat te doen is een heerlijk avon tuur, een schone roeping, die het leven de moeite waard maakt. Zo gaan we op reis. We weten het doel en we zoeken de weg daarheen door Jezus Christus. De toogdag St Bavokerk v H een kerkdienst, waarin de van de Jonge Kerk, ds H. A. Visser, het Hemelvaartsevangelie. predikte. Dit was de laatste maal. dat ds Visser in deze kwaliteit voorging. Aan het slot van de toogdag nam hij afscheid. Hij her innerde er aan, dat de Jonge Kerk in 1943 werd gesticht en feitelijk gezien moet worden als een vrucht van de be- alle werk kerkelijk te maken. Hem zal voor het werk. dat hij 11 jaar met grote toewijding deed een geschenk worden aangeboden, waarvoor spontaan een col lecte was gehouden. Mr Scholten, de voorzitter van de Jeugdraad der Ned. Herv. Kerk sprak woorden van grote waardering tot de aftredende voorzitter. Ds F. Keja. van Stompetoren. die thans als voorzitter optreedt, sprak het slot woord. Een attractief punt in de middagver gadering was een levend ganzenbordspel, waarbij de jonge mensen, ingedeeld in groepen van 25. langs een groot aantal nummers op het terrein werden geleid, waarbij hun allerlei verrassingen en op drachten -vachtten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7