sta op STI Zwitserland maakt zelfs „temperatuur-horloge een Twee eden in Washington, maar wie liegt er nu? 5 VRIJDAG 28 MEI 1954 VOOR DE VREEMDSTE SMAKEN En een uurwerk, dat is gemonteerd in een manchetknoop (Van een bijzondere medewerker) rjiOEN DE VORST van Irak indertijd in Londen de „Big Ben" gehoord had, belde hij een horlogefabrikant in Zwitserland op en vroeg hem, of hij voor hem een horloge kon maken, dat net zo speelde. „Dat behoeven wij niet meer te maken", was het antwoord, „dat hebben we al". De Zwit serse horlogefabrikanten stellen er zich niet mee tevreden, uurwerken te maken die tot in onderdelen van seconden de juiste tijd aangeven, maar zij fabriceren ze ook voor alle mogelijke doeleinden en voor de vreemd- soortigste smaken. U kunt het zo raad mee. Daar heeft u b.v. het „wereldtijd-hor loge", één van de nieuwste uitvindingen, waarop u de tijd in alle steden ter we reld kunt aflezen. In één van de uitvoe ringen heeft het twee wijzerplaten. De middelste geeft normaal de plaatselijke tijd aan. De tweede, die om de eerste heen draait, is in 24 uren verdeeld. De rand van de horlogekast is da-aaibaar en in onderverdeeld in de diverse tijdzones, die worden aangegeven door de belang rijkste, daarin gelegen steden. Wilt u de tijd in een bepaald gedeelte van de we reld weten, dan draait u die rand, tot dat de naam van de stad waar u zich bevindt boven de 12 op de middelste wij zerplaat staat. U kunt dan op de buiten ste wijzerplaat onder elke stad die u wilt de juiste plaatselijke tijd aflezen. Het schijnt dat deze horloges veel ge vraagd worden door piloten, journalis ten en reizende zakenlieden. Horloge voor blinden Dan is er het Braille-horloge, dat o.a. door het Internationale Rode Kruis aan blinden wordt verstrekt. In de Verenig de Staten alleen al worden per jaar ca. 15.000 van deze Braille-horloges aan blinden uitgereikt. Zij worden, als pols en als zakhorloges uitgevoerd. De wij zerplaat is niet door een horlogeglas, maar door een metalen deksel met hand vat afgedekt. Om te weten hoe laat het is. behoeft de drager slechts te voelen, hoe de wijzers staan ten opzichte van de uren. die in reliëf op de rand zijn aan gegeven. De wijzers zijn gemaakt van een speciale soort buigbaar staal; moch ten zij verbogen worden, dan kan men ze gemakkelijk weer in de juiste stand brengen. De wijzerplaat is van afwas- baar wit email. Het ingewikkeldste polshorloge dat ooit in Zwitserland gemaakt werd, bezit behalve een standaard uurwerk voor uren, minuten en seconden, een chrono graaf, met twee drukknoppen om de stop-watch te bedienen en twee stop- wijzers. Daarnaast heeft het nog een kalender, die maand, datum en dag van de week aangeeft (wanneer het een schrikkeljaar is. ook 29 Februari!) Ver der is er een ruitje, waar de wisselende schijngestalten van de maan te zien zijn. Het mechanisme van de kalender is zo vernuftig, dat als het eenmaal is inge steld. men het alleen bij het begin van j een nieuwe eeuw behoeft te verstellen. Het radertje voor het schrikkeljaar draait dermate langzaam, dat het slechts één omwenteling in de vier jaar maakt. Voor watersport Het kleinste horloge ter wereld werd gemonteerd in een damesarmband. Men kan het wijzerplaatje gemakkelijk be dekken met het uiteinde van ret. Andere miniatuur-horloges werden gemonteerd in munten, reversknopen, lippenstiften en zelfs manchetknopen. Het dunste uurwerk dat ooit gemaakt werd, is een heren-zakhorloge, zó plat' dat het gemakkelijk tussen de tanden van een kam door gehaald kan worden. Zijn grootste dikte, in het midden, is 1 milli- Het lichtste uurwerk, in verhouding tot zijn afmetingen, is 'n zakhorloge, dat bijna geheel uit aluminium en alumi- nium-vei-bindingen bestaat. Het weegt niet meer dan 20 gram, dat is ongeveer even zwaar als drie klontjes suiker. De platen.bruggen en chassis zijn van alu- minium-legering vervaardigd, terwijl de kast, wijzerplaat en wijzers van zuiver niet bedenken of zij weten er aluminium zijn. Ondanks zijn geringe gewicht loopt het even betrouwbaar en nauwkeurig als ieder ander goed hor loge. Er werden in Zwitserland ettelijke honderden van deze horloges vervaar digd op verzoek van een Amerikaanse aluminium fabrikant. Het watersport-horloge heeft behalve het gewone uurwerk een „timer" en een wijzerplaat voor de getijden. De „timer" heeft een ónderverdeling in wedstrijd eenheden van vijf minuten en één van 12 uur voor lange wedstrijden of tochten. De getijden worden aangegeven op een wijzerplaat met een blauw gedeelte voor hoog water en een geel veld voor laag water. Als het uurwerk eenmaal is in gesteld voor een bepaald gebied, geeft het regelmatig de stand van de getijden aan, zonder dat men er verder iets aan behoeft te verstellen. Een ander horloge tevens rekenli- niaal werd door de Zwitserse horloge industrie speciaal ontworpen voor inge nieurs en technische studenten, maar het is ook erg in de smaak gevallen bij an dere mensen die gaarne een kleine re kenmachine want dat is het toch eigenlijk aan hun pols willen hebben. Het rekenmechanisme is gemonteerd in een serie beweegbare cirkels rondom de wijzerplaat. De drager kan met dit horloge delingen of vermenigvuldigingen maken, vierkantswortels trekken, etc. Lucht als krachtbron „De klok die van de lucht leeft", heet een nieuw Zwitsers uurwerk, dat zijn beweegkracht ontvangt door geringe temperatuurswisselingen en dat dus nooit behoeft te worden opgewonden. Een temperatuursverandering van 2' Fahren heit is reeds voldoende om de klok 48 uur te laten lopen. Het mechanisme loopt op een hermetisch gesloten trommel, waarin zich aetherchlorine bevindt. Daar binnen in zit een blaasbalgje. Wanneer het aetherchlorine uitzet of inkrimpt naar gelang van de temperatuur, gaat de blaasbalg open of dicht en brengt aldus het mechanisme, dat de klok opwindt, in werking. En dan de electronische klok. Dit is het aller-nauwkeurigste uurwerk dat ooit werd uitgevonden. Het wordt in het la boratorium te Neuchatel gebruikt om Zwitserse chronometers, klokken en hor. loges te testen. Zij werkt op de trillin gen van een zeer klein kwartskristalletje. Wanneer een electrische stroom door het kristalletje geleid wordt, trilt dit 100.000 ging te brengen, waardoor de klok met- practisch volmaakte regelmaat loopt. Nootdkoreanen kopen dure horloges Naar een niet-communistische afgevaardigde in Genève heeft verklaard, bezochtx leddn van de Noordkoreaanse delegatie onlangs een vooraanstaande Zwitserse hor logefabriek. Zij vroegen naar het duurste horloge, dat bleek een gou den horloge te zijn, dat 2300 gulden kostte. De Noord-Koreanen besbel- Manusama te Genève Explosieve toestand in Indonesië R. J. Avarez Manusama, de minister van Verdediging van de regering der Zuid-Molukken. heeft Woensdag te Ge nève verklaard, dat zijn regering zich wil aansluiten bij een toekomstig Zuid-Oost- Aziatisch verdrag tegen communistische aggressie en de Zuid-Molukken beschik baar stelt voor de vestiging van militaire bases door de Ver. Staten en Australië. Manusama had een persconferentie bijeengeroepen voor verslaggevers, die aanwezig zijh voor de conferentie van Gegève. Hij verklaarde, dat hij naar Ge nève was gekomen om de aandacht van de conferentie te vragen voor de gevaar lijk explosieve toestand van Indonesië en om de vrije landen te waarschuwen tegen de zeer gevaarlijke gebeurtenissen in In donesië. Hij kenschetste de oorlog,'welke de Zuid-Molukken nu reeds vier jaar tegen de Indonesische regering voeren als een onderdeel van de strijd der vrije naties over de gehele wereld tegen het com munisme. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft mede gedeeld. dat „Australië geen bases zou kunnen aanvaarden van de zichzelf re publiek noemende Zuid-Molukken Wij erkennen de souvereiniteit van de Indo nesische regering over dat gebied", aldus de minister. ZELFS BUTAGAS WAS AANWEZIG Ontvluchte jongens leefden als holbewoners in Bergen In Bergen (N.-H.) zijn twee veertien-1 deeg cn pakjes roomboter waren ont jarige jongens aangehouden die ruim vreemd. week geleden waren ontvlucht uit De politie kwam op het juiste spoor observatiehuis te Amsterdam. In de dank zij signalementen, verstrekt door beboste duinen rondom Bergen aan Zee hadden zü een hol uitgegraven en inge richt voor een verblijf van langere duur. Het middengedeelte van het hol gebruikt als slaapkamer. De politie heeft daar verscheidene wollen dekens aange troffen. die van inbraak afkomstig ble ken te zijn. Het hol was verder voorzien provisiekamer en een keuken inrichting. compleet met een fles buta- komfoor. Ook pannen en een koksmes, een drietal portemonnaies. zak lantaarns en een fototoestel bevonden zich bij de inboedel. Aanleiding tot de arrestatie was eer nachtelijke inbraak in een bakkerij te Bergen-Binnen, waar onder meer voor raden amandelspijs, twintig pond boter- Mej. Scholte uit Amsterdam 0Vijftigduizendste emigrant uit ons land naar Australië Met de Sibajak zal op 1 Juni aj 50.000ste emigrant uit Nederland Australië vertrekken. Bij de boeking is komen vast te staan, dat dit zal zijn mejuffrouw M. A. Scholte uit de Van Hogendorpstraat 120 te Am sterdam. Mejuffrouw Scholte reist haar ver loofde achterna, die een half jaar eer der is geëmigreerd en thans een goede betrekking heeft als tekenaar bij bouwondernemer te Melbourne. Het getal 50.000 heeft betrekking op de emigranten, die na de oorlog uit Ne derland naar Australië zijn vertrokken. Het aantal Nederlanders in Australië is op het ogenblik evenwel reeds veel gro- Twee nieuwe Convairs voor de K.L.M. Tiende Super Connie wordt weldra verwacht De KLM heeft de beschikking gekregen jver nog een nieuw tweemotorig Con- i'air-340 verkeersvliegtuig. Dit toestel, de PH-CGA (Jan van Eyck). is het dertien de van de serie Convair-340 machines die de KLM thans bezit. Binnenkort is een toestel van dit type op Schiphol te verwachten. De KLM-machine zal de re- gistratie-letters PH-CGB voeren en de aam Jan van Scorel dragen. Dezer dagen kan op Schiphol de tiende Lockhead Super Constellation van de KLM worden verwacht. Zoals men weet, heeft de KLM er dertien besteld. De tiende zal de registratieletters PH-LKA krijgen cn de naam Isotoop dragen. Kapitein van Hunzeborg mag 2 weken niet varen De Raad voor de Scheepvaart heeft overeenkomstig de els besloten het di ploma van de kapitein van het motor schip Hunzeborg, de 25-jarige E. B. S., in te houden voor de tijd van twee weken. De scheepvaartinspectie had tegen de kapitein een klacht ingediend omdat hij verzuimd heeft, nadat zijn schip op 11 Maart in de Ierse Zee vast had gezéten, l in de eerstvolgende haven Londonderry! zich in verbinding te stellen met een expert. Het schip was niet geheel zee-i Verder besloot de raad. dc bestmen van j het schip, de Groninger R. K., een beris ping te geven. J ter doordat ook velen zich er van In donesië uit blijvend hebben gevestigd. Het ligt in de bedoeling, aan het ver trek van de 50.000ste emigrant op Dins dag aanstaande enige officiële aandacht te schenken. Zoals men weet. vertrok onlangs reeds de 100.000ste na-oorlogse emigrant naar Canada. Minister Alexander komt naar Den Haag De Britse minister van Defensie. Lord Alexander, heeft een uitnodiging vat nister Staf aanvaard om op 11 en 12 Juni s. ons land te bezoeken. Lord Alexander zal vergezeld worden door zijn particuliere secretaris, de hei W. N. Hannan, en luitenant-kolonel E. M. Strickland. Woensdagavond heeft minister Staf de Griekse minister van Defensie in Den Haag een diner aangeboden. Hierbij za- i.a. de Griekse zaakgelastigde en df Nederlandse chefs van staven aan. Nederlanderschap gevraagd voor Peter Diamand In een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend wordt voorgesteld hel Nederlanderschap o.a. te verlenen a heer Peter Diamand, assistent-directeur van de Nederlandse Opera en secretaris van het Holland-Festival. De heer Dia mand is thans staatloos. Hij is in 1913 t« Berlijn-Charlottenburg geboren en in 193; naar ons land uitgeweken. Tijdens de oorlog is hij geruime tijd ondergedoken geweest. Ir. J. W. Söhut, die benoemd is buiten/gewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Techni sche Hogeschool te Delft, zal Woensdag middag 2 Juni zijn amlbt aanvaarden met het uitspreken van een rede. De nieuwe hoogleraar zal onderwijs geven in le con structie van gereedschapswerktuigen. Toch is het zo STELLING VAN EERMAT (56) Bij de dood van i kundige Fermat tcerd in theek een exemplaar aai het hoek Arithmetira. ee taling van het gelijknam de Griekse wiskundige D Alexandril 14 werd d ling van Ferme digen staat that bladspiegel van deze ver door Fermat allerhande uistheid van de stel- inngetoond en dank vast dat de stelling voor alle waarden zijn dan 269. Maar t het bewijs geleverd nat onntoge- tehele getalle, dan 2. zo luidt de stelling van Fermat. dan kan een dergelijke vergelijking voor orden opgesteld. togelijk van een ongebroken aantal eenheden twee ku- groot zijn als een derde kubus. Talloos vele wiskundigen hebbel >n, óf de ich de óf gege i öf de tellinf onjuistheid W eer was •lling van noet het bewijs elling is onjuist gehele getallen vonden worden die, tot een macht, oter dan 2 gebracht, een derde geheel tal tot die mackt opleveren. Nu het iderzoek hiervan dient aan te vangen srlijk g opgai Des. Nadruk verboden.) Twee verstekelingen in Amsterdam gepakt Aan boord van een Argentijns schip, liggend in de Amsterdamse haven, zijn Woensdag een 35-jarige Spanjaard een 18-jarige Duitser aangehouden, die de reis van Hamburg naar Amsterdam als verstekeling hebben meegemaakt. Als motief voor deze clandestiene reis m den zij de wens om wat meer va; wereld te zien. Zij werden ter beschik king van de Vreemdelingendienst ge steld, die beide mannen op transport zou stellen naar hun plaats van herkomst Guareschi in de cel Giovanni Guareschi, de schrijver van Don Camillo, heeft zich gisteren ge meld bij de Parmagevangenis te Mi laan om een gevangenistraf van twaalf maanden uit te zitten. Op 15 April werd de beroemde schrij ver veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens belediging van oud premier De Gasperie in zijn weekblad Candido. Derde zuivere provincie Runderen in Overijssel vrij van t.b.c. In drie jaar tijd is het gelukt, de pro vincie Overijssel te maken tot een ge bied, .waar geen met t.b-c. besmette run deren meer voorkomen. Overijssel is de derde provincie van ons land waar dit is tot stand gebracht, Friesland en Drenthe waren de eerste twee. Voor het gehele land heeft men, zoals bekend is, een vijfjarenplan voor het ver nietigen van de runder-t.b.c. Overijssel ls dus op dit plan voorgebleven. Thans 1 de provincie 326.000 stuks verdeeld over 28.663 bedrijven, vrij .b.c. Enkele jaren geleden waren er ■erscheidene tienduizenden besmet. Ongecontroleerd vee mag niet worden gehouden. Slechts aan een tiental boeren in de buurt van Staphorst is ontheffing verleend- Zij hebben principiële bezwa ren. Er zijn echter voldoende waarborgen geschapen die voorkomen, dat dit gevaar voor de veestapel oplevert. Calv. Juristen-Vereniging te Amersfoort bijeen (Van een onzer redacteuren) Woensdag hield de Calvinistische Juris ten-Vereniging in het Berghotel tc Amersfoort weer haar gebruikelijke jaar- irgadering. Mr J. Verdam, oud-president van hel Amsterdams Gerechtshof had een prae- advies uitgebracht over het ontwerp iv burgerlijk wetboek van prof. Meyers. Velen van de aanwezigen maak- an de gelegenheid gebruik om materie met de prae-adviseur gedachten te wisselen. Besloten werd slotte het prae-advies voor publicatie vrij De vergadering stond onder leiding r J. Donner. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a de oud-minister Justitie mr H. Mulderije. de Kamerleden dr J. Schouten en prof. mr P. S. Ger il tal van hoogleraren van d< juridische faculteit van de Vrije Universi- In de vacature, die ontstond door het periodiek aftreden van het bestuurs lid mej. mr G. H. Okma, werd gekozen mr D. H. Okma, advocaat te Leeuwarden. DRIJVEND BLOEMENCORSO IN AMSTERDAM Ter gelegenheid van het a.s. bezoek van president Coty van Frankrijk aan ons land van 21 tot en met 23 Juli zal in Amstedam een bloemencorso te water worden gehouden. Maximaal 40 vlotten van 10 r 2.50 meter zullen, met medewerking van Aalsmeerse bdoemenkwekers, tot drij vende bioemeneilanden worden gemaakt Drie achtereenvolgende dagen zal het corso, een keer overdag en een keer 's avonds en dan verlicht door waai ervormige gasvlammen, fakkels of elee- trisch licht door de Amsterdamse grachten varen Ontvangst in Venezolaanse ambassade Ter gelegenheid van het bezoek, dat de lommandant der zeestrijdkrachten van Venezuela, kapitein ter zee Oscar Ghersi Gomez aan ons land brengt, ontvingen de McCarthy versus leger Tijdens het onderzoek van de sub commissie van de Amerikaanse Senaat in het geschil tussen McCarthy en het leger heeft vandaag Cohn, de rechterhand van McCarthy onder ede verklaard, dat de minister van het leger. Stevens, en de raadsman van het leger. John Adams, inderdaad aan de McCarthy-commissie hadden voorgesteld, zich niet verder met het leger bezig te houden, doch liever het communisme in de Amerikaanse luchtmacht cn de marine te onderzoeken. Botsing op onbewaakte eist zesde dode De heer Rinse Meetsma uit K o 11 u m e r p o m p die bij het autobusongeluk op de onbewaakte overweg te Zandbul- ten. tussen Zwaagwesteinde en Buiten post, zwaar werd gewond, is Woensdag in het Bonifatius-hospitaal te Leeuwarden overleden. Het aantal omgekomenen is daardoor tot vijf gestegen. Als zesde slachtoffer van het ongeluk is overleden de 26-jarige heer A. 4. N. de Haan uit Kloostermoolen. De 65-jarige Zaandammer C. de Wolde is Woensdagmiddag op de^Leegh- walerweg, tussen Zaandijk en Turmer- end. aangereden door een personenauto, bestuurd door een arts uit Wormerveer. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. Gistermiddag reed bij Geld sen een Volkswagen, bestuurd door de 25-jarige T. Albarda uit Tricht, op groepje wielrijders in. van wie er t ernstig werden gewond. Het waren heer en mevrouw Van Steenis uit Wi denburg. Vier andere wielrijders werden licht gewond, drie fietsen werden ver nield en de auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur moest naar links uitwij ken voor een bij een hotel startende mo torfiets. De auto was eigendom van een dokter. De heer A. mocht er een eindje lee rijden. Het vierjarig dochtertje van de garage houder H. Kliphuis tc Winschoten zakte Woensdagmiddag door een raam in de zolder van de garage. Het kind kwam op betonnen vloer terecht cn liep een ernstige schedelbasisfractuur op. Het overleed in het ziekenhuis. Minister Luns: Kansen voor iedereen iin buitenlandse dienst „Uitgangspunt is. dat de buitenland se dienst open staat voor een ieder, die daarvoor geschikt is. ongeacht rang en stand en ongeacht zijn financiële middelen. Beperkte zich vroeger de se lectie tot mensen uit bepaalde milieus en was het nodig, dat gegadigden vrij behoorlijke eigen middelen beschik ten als aanvulling op de bezoldiging, die zij van Rijkswege genoten, sedert het einde van de tweede wereldoorlog is daarin een grote verandering gekomen." Deze woorden sprak Woensdagmiddag de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns te Amsterdam ter gele- genlheid van het 103-jarig bestaan van het Amsterdamse studentencorps. De minister wees er voorts op. dat één .an de redenen voor de wijzigingen in de buitenlandse dienst ls geweest de grote uitbreiding van de werkzaam heden van deze dienst. Bestond ons buitenlandse ambtenaren corps in 1940 nog uit 110 personen, thans zijn het er meer dan 300. Voor de jon geman. die de diplomatiek carrière kiest, ook indien 'hij een gezin heeft, zijn de financiële perspectieven bepaald gunstig, vooral vergeleken bij hetgeen een amb tenaar in Nederland van gelijke leeftijd ervaring zou verdienen. De minister besprak tenslotte ver schillende eisen.-die gesteld worden voor itrede in de buitenlandse dienst. Wij hebben, zeide de minister voorts, reeds voldoende ervaring om categorisch tc kunnen zeggen dat ook een vrouw in dc buitenlandse dienst steeds een plaats zal weten te vinden. Voortaan beter" Late beslissing over post op 30 April De te elfder ure genomen beslissing om op Koninginnedag geen postbestelling te verzorgen, heeft inderdaad bezwaren op geleverd, doordat deze beslissing pas de dag tevoren kon worden bekendgemaakt. Hieruit zal voor volgende gevallen lering worden getrokken. Dit heeft minister Witte als plaatsvervanger van minister Algera geantwoord op schriftelijke gen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (P. v. d. A.). Aanvankelijk bestond het plan, op Ko ninginnedag één ochtendbestelling uit voeren. In verband met de bijzondere aandrang uit kringen van personeelsorga nisaties en gezien de wens van de rege ring om op 30 April zowel de Koningin nedag als de nationale feestdag te laten vieren, heeft de minister in de av 28 April verzocht de voorgenomei regeling opnieuw ernstig te ovi De nodige Instructies konden ti eerder dan in de ochtend van 29 April telegrafisch aan de dienstonderdelen den bekendgemaakt., met gelijktijdige kennisgeving aan de pers. Daar Stevens en Adams het later echter onder ede hebben verklaard, dat zij dat niet gedaan hebben, staat de sub commissie thans voor de taak uit te zoe ken wie er nu eigenlijk waarheid spreekt Nederl. vlag gehesen in Pontianak In kampong Sempatoeng in het onder district Serimboe Air Besar van het Re gentschap Pontianak werd een Neder landse vlag in beslag genomen, die daar op een feestje was gehesen. Twee Da- jakkers. die het feest hadden georgani seerd, werden weer op vrije voeten ge steld. daar men van mening was. dat dit voorval geen bijzondere betekenis had. doch dat men hier met onwetendheid had te maken. Laatste mijnenveger in V.S. overgedragen Een Nederlandse bemanning heeft Woensdag in New Orleans bezit genomen van de mijnenveger Blaricum. de laatste die op grond van het wederzijdse mili taire hulpprogramma is overgedragen. Het 360 ton metende houten schip is overgedragen aan luit.-kap. ter zee J. A. Feitih. Nederlands verbindingsofficier Commandant van het schip wordt luit. J. Broggel uit Den Helder, die een weck geleden met 30 manschappen naar New. Orleans gekomen is om het sahip over Prinses Margaret won kruiswoordpuzzle Gisteren is de winnares bekend gemaakt van de kruiswoord-com petitie van het Britse weekblad Country Life. Zij is niemand an ders dan Prinses Margaret. De kruiswoordredacteur was helemaal opgewonden, toen hij het Bucking ham Palace opbelde, om de uitslag bekend te maken. Een zegsman van het paleis verklaarde; Ze heeft het inderdaad zelf gedaan. De hele Ko ninklijke familie is-dol op kruis woordraadsels. Prinses Margaret wordt voor haar werk beloond met drie guineas (36 gulden), waar voor zij naar keuze boeken mag Gewijzigde data van de emigrantenvluchten In April. Mei en Juni zouden, zoals en weet. in totaal circa vijf en twintig honderd Nederlanders per KLM uit land emigreren. In de gepubliceerde data zijn echter wijzigingen gekomen. Zo zal op 31 Mei van Schiphol een emigranten vliegtuig naar Canada vertrekken, in- plaats van op 28 Mei. In Juni zullen de volgende emigranten- vluchten worden gemaakt naar Canada: 1. 2. 3. 6. 7 (2x), 8, 9. 10. 11. 14. 15 (2x), 19. 21 (2x), 22 en 23 Juni. Naar Australië vertrekken emigranten- vliegtuigen op 29 Mei. 5. 12. 15 en 19 Juni. T.N.O. werkt voor Nedelrand jaarverslag van de Organisatie Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek over 195253 is een boekdeel geworden van bijna 80 bladzijden. Hoe omvangrijk het werk ls, blijkt uit het feit, dat het aantal afdelingen, instituten n proefstations een lijst van 50 stuks imvat, en van bijna alle is er een jaar- ersfilag. dat een inziaht geeft hoevee) belangrijk werk er is verricht voor dc nijverheid, de voeding, de landbouw, de verdediging en de gezondheid. Een le zing van dit uitgebreide verslag doet be teffen hoeveel dit instituut, welks naam nog dikwijls foutief wordt weergegeven, kan betekenen voor Nederland. De Russische Hoge Commissaris in het „souvereine" Oost-Duitsland heeft het verzoek van zes landen, w.o. Neder land. om In voorkomende gevallen met Russische autoriteiten ln plaats van n met de Oostduitse le mogen onderhan delen, verworpen. Frans schip aangehouden Amerka ziet thans scherp toe Op het doen en laten van Guatemala In het communistische Guatamala heb ben zich de laatste 36 uur de volgende ontwikkelingen voorgedaan. 1. Amerikaanse marine-agenten stel len een uitgebreid onderzoek in naar „wapensmokkel" in midden-Amerika. 2. Bij de Ingang van het Panamaka naal heeft de Amerikaanse douane het Franse schip Wyoming aangehouden. Het schip had o.m. goederen voor Guatamala boord, waarvan een gedeelte in het geheim is gelost en in beslag genomen. Drie consuls van Guatemala zijn uit Honduras gewezen. De spanning tus sen beide landen neemt toe Guatemala stelde Honduras voor, onmiddellijk een niet-aanvalsverdrag te sluiten. Blijkbaar vreest Guatemala een aanval van Hon duras, dat deze week met Amerikaanse wapens werd bevoorraad. Amerikaanse bommenwerpers B-36 zouden vandaag een vlucht boven Nica ragua maken (ook een buurland van Guatemala) in het kader van een leger- dag. De vlucht wordt gezien als een demonstratie van vriendschap tussen Ni caragua en de Ver. Staten. Raam voor de kathedraal van Straatsburg De Europese Raad heeft besloten gel en an te zamelen voor een nieuw ge brandschilderd raam voor de kathedraal »n Straatoburg. Het Apsis-raam werd ina de oorlog nimmer vervangen. Het nieuwe raam zal bekostigd worden uit giften uit geheel West-Europa. Het raam is bedoeld als gedenkteken voor de oprichting van de Europese Raad en als herinnering aan de eerste secretaris-generaal van de Raad, JJaques Camille. die bij een auto-onge luk om het 'leven is gekomen. Britse spoorwegstaking nam ernstiger vorm aan De Britse spoorwegstaking dreigt een nationaal karakter te krijgen. Afgevaar digden van het personeel in Noord- en Noord-Oost Engeland hebben met steun van de vakbond besloten, hun collega's in West-Engeland te steunen bij hun sta king die reeds elf dagen duurt uit protest tegen de nieuwe dienstregeling waarbij het onmogelijk is, elke dag thuis te ko- Spanje sluit de grens met Gibraltar De Spaanse regering heeft onver dachts de grens met Gibraltar gesloten oor alle reizigersverkeer. De maatregel geldt ook voor luchtreizigers en diplo maten. De reden is niet opgegeven, maar laat zich raden Pinksterconferentie Prot.-Chr. auteurs De jaarlijkse ontmoeting van de Pro testants-Christelijke auteurs cn hun le zers, georganiseerd door „Het Contact van de Prot. Chr. Auteurs", de redactie van „Ontmoeting" en de leden der Stich ting „Vrienden van Ontmoeting", wordt ditmaal tijdens het weekeinde na Pink steren, op 12 en 13 Juni, gehouden ln het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. Deze conferentie staat ln het teken van de nieuw verschenen bundel „Vloedlijn". Zaterdag 12 Juni zal de schrijver Arjen Miedema de conferentie officieel openen. Tijdens de avonduren vormen de samen stellers van de bundel „Vloedlijn" tw. Jaap Das. J- van Doorne en P. J. Ris- w. een forum, daarna dragen Lidy Eysselsteyn en Ido Keekstra uit de bundel voor. Na de wijdingsdlenst op Zondagmorgen, waarin voorgaat ds Okke Jager van Vrou. wenpolder. houdt Ralph Degens een mu zikale causerie, toegelicht met gramofoon- platen. Met ingang van 1 Jun; a.s. ls be noemd tot burgemeester van de gemeente ik (Gld.) de heer CS. A. Albarda. ties op de secretarie der gemeenta Lienden (Gld.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5