Jlicuiuc £cihsrf)e (llmiriuil Molotof stuurt de zaken nu grondig in de war Wist IJ Haringloggers voeren uit lijkt En Franse minister Bidault ongeduldig te worden Man valt van dak, maar blijft aan staalkabel hangen Geneviève de Galard in Hanoi aangekomen Koningin spreekt op conferentie van christelijke leiders Hoge productie en winstcijfers in gunstig 1953 DINSDAG 25 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastlcb te gheblewti rngn bert in tegljenspaet" Vijf en dertigste jaargang No 10048 NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN GENÈVE MOLOTOF heeft gisteren op de Geneefse conferentie de zaken weer grondig in de war gestuurd door de behandeling van de politieke kwesties betreffende Indo-China vóór het sluiten van een wapenstilstand te- eisen. Het merkwaardige is, dat Molotof Vrijdag j.l. nog voorstelde, geen andere dan militaire kwesties op de agenda te plaatsen. Thans wil hij die militaire problemen aan de strijdende partijen overlaten en de Geneefse conferentie belasten met het zoeken naar een duurzame poli tieke regeling. Naar verluidt, heeft minister Bidault dit geweigerd en wordt zijn standpunt gedeeld door Bedell Smith (Amerika) en Eden (Engeland). Ten aanzien van het Koreaanse probleem zijn de meningen zeer verdeeld; in diplomatieke kringen te Genève gelooft men, dat de besprekingen over Korea niet meer van het code punt kunnen worden afgebracht. I Bidault had zijn eis herhaald, dat het probleem van Vietnam gescheiden zal worden van dat van Laos en Cambodja. Hij stelde een uit zeven punten bestaande agenda voor: de vijf punten, welke Molo- voorgesteld heeft, plus nog twee an- De nieuwe punten van Bidault m: De ontwapening van de ongere gelde troepen en de onmiddellijke invrij- heidsstelling van krijgsgevangenen en ge- interneerden. Tijdens de onderbreking van de middag zitting had Bidault een ernstig onderhoud met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-Lai. Dit wordt als be langrijk beschouwd, aangezien Frankrijk (evenals Amerika) het regiem van Peking niet heeft erkend. Tot nu toe heeft het gehele Westelijke contact met Tsjoe over Eden gelopen (Engeland heeft Peking wèl erkend). Intussen lijkt Bidault ongeduldig te zijn geworden door de houding van de Franse nationale vergadering ten aanzien van Indo-China. Hierdoor zou hij zich be dreigd voelen in zijn positie te Genève. Als de afgevaardigden in de nationale vergadering een debat over de Indochi- nese kwestie zouden forceren, zou Bidault naar Parijs willen terugkeren om aan hen te verzoeken, de onderhandelingen in Genève niet te hinderen. Hoger tempo In de deuropening van Downing- street 10 nam premier Churclxill afscheid can zijn neef, minister Eden, die weer naar Genève terug- keerde nadat in de Britse hoofdstad een speciale kabinetszitting wad ge houden. Op deze zitting is de Britse houding te Genève bepaald: nog even afwachten, maar als 't nodig is zij-aan-zij met Amerika. „De ko mende week is beslissend", aldus Eden. Jongen in Amersfoort door stroom gedood De 15-jarige H. S. Westerlaak is in de woning van zijn ouders aan de Nicolaas Pienemanstraat te Amersfoort door el< trische stroom gedood. De jongen w bezig het keukentje te stucadoren. 1 hield zich vast aan een lamp die onder stroom stond. Warm zomerweer komt T\E LUCHTVERDELING heeft de *-* laatste clagen belangrijke wijzi gingen ondergaan, aldus deelde De Bilt mede. Het hogedrukgebied bij Ierland, dat einde vorige week oor zaak was van Noordelijke winden boven het Noordzeegebied is geheel verdwenen. In de plaats daarvan ligt nu een diepe depressie welke over ge heel West-Europa Zuidelijke winden veroorzaakt. Er ontwikkelde zich daarbij tegelijkertijd een nog in bete kenis toenemende rug van hoge lucht druk van het Alpengebied naar Scan dinavië. Zuidelijke winden voeren nu steeds warmere lucht over Frankrijk naar het Noorden, zodat de tempera turen de komende dagen in ons land tot steeds hogere waarden zullen op lopen. Er mag dan ook op enkele dagen warm zomerweer worden ge rekend. De kans op vorming van warmte onweders in de namiddag is aanvankelijk nog zeer gering, maar neemt toe naarmate de verwarming boven West-Europa doorgaat. HET WEER IN EUROPA 1 3 5 1 I Is windstil ONO windstil WEERBERICHT Warmer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig be wolking. Matige wind ti Zuid-Oost en Zuid. Opnieuw warmer. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). Zon cn Maan Woensdag: Zon van 4.32 tot 20.42 uur; Maan van 1.29 tot 13.26 u. Op 1 Juni N.M. maatregelen nemen of met dramatische voorstellen komen. Zoals wij gisteren reeds meldden, kan de grondslag voor een belangrijke beslis sing worden gelegd, als generaal Ely uit Indo-China te Parijs is teruggekeerd. De •aal zou aanvankelijk gisteren zijn teruggekomen. Motorstoring van 't vlieg- waarmede hij de reis maakte, heeft hem echter 24 uur te Karatsji opgehou den. Volgens een Franse woordvoerder, ten belangrijke rol speelt bij de on derhandelingen in Genève, is het enige, 'aardoor de toestand gered kan worden, en Amerikaans dreigement dat het aan de strijd zal deelnemen als geen oplossing wordt gevonden. Voorts maakte deze woordvoerder de grimmige opmerking, dat tijdens de besprekingen te Genève duidelijk gebleken is, dat China lijdt aan .imperialistische hondsdolheid", waar- zelfs Rusland geen geneesmiddel heeft Raad van Europa Hoge functie voor Nederlander De Nederlander mr A. J. H- Struijcken gistermiddag door de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa ge- n tot plaatsvervangend secretaris generaal. Hij kreeg 74 van de 103 stern- Zijn enige tegencandidaat. de Duitse graaf Von Spreti, kreeg 28 stemmen Mej. Klompè zag zich een beneoming tot vice- presidente ontgaan- De heer Van der Goes van Naters bleek dermate zetel- vast. dat zelfs de machtige stoet van sup porters, over wie mr Klompé beschikt. in staat was hem uit het zadel te lichten. De raadgevende vergadering aan aardde een resolutie, waarin van de mi nisters verlangd wordt, dat zij zo spoe dig mogelijk een conferentie bijeenroepen drastische beperkingen in de lawine vereiste papieren voor automobilis- aan de grenzeir aan te brertgen- Be halve de vijftien leden-landen van de Raad van Europa zullen ook Oostènrijk. inland, Portugal, Spanje. Zwitserland en Zuid-Siavië voor deze conferentie worden uitgenodigd- Eden terug Frankrijk en Amerika hebben nu het tempo van hun besprekingen over "Indo- China opgevoerd in de hoop, dat zij daar van zowel in Genève als in Indo-China de voordelen kunnen plukken. De kansen zijn evenwel niqt zo schitterend, want geen van beide landen kan beslissende Eden is gistermiddag in Genève terug gekeerd met het voornemen, nogmaals t( trachten de partijen tot elkaar te bren gen. Verwacht wordt, dat hij zal voort gaan met zijn politiek die al een breuk heeft doen ontstaan tussen Washington er Londen, omdat zij vertraging heeft ver oorzaakt in de behandeling van de voor stellen voor een verenigd front in Zuid- oost-Azië. (Churchill wjeigerde, zich aar het z.g. Z.O.-Aziëpact te binden, voordat al het mogelijke in Genève is gedaan de vrede te redden). Het is echter mogelijk, dat het Britse kabinet het is eens geworden over een tijdslimiet voor de besprekingen in Genè ve. Het doel zou zijn, de communisten t« verhinderen deze te doen vastlopen, ter wijl de communistische divisies nieuwe winsten op het slagveld boeken. Toen Eden gisteren de kabinetszitting te Londen verliet, liep hij naast Churchill, die hem vërgezelde tot de drempel van nummer 10 Downingstreet. De premier klopte Eden op de arm en zeide: „Dag oude jongen". Eden ging daarna per auto regelrecht naar het vliegveld. Vrouw dodelijk gewond bij aanmaken van kachel Doordat bij het aanmaken van di kachel de vlam in een- bus met petroleum sloeg heeft jpevr. Van Bussel te Epe zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat zij in het ziekenhuis is overleden. De 61-jarige -heer Schuurmans uit De venter is overleden nadat hij in de gas fabriek met een lorrie in een liftkoker was gestort. Nieuw apparaatstopchute DE 82 KG, DIE U HIER tussen hemel en aarde ziet zweven, behoren tot een Belgisch zakenman, die de z.g. stopchute in de handel brengt. Dit is een apparaat, bestaande uit een ronde kogel en een staalkabel, waaraan men zich bijv. in geval van brand naar beneden kan laten zakken. Het is een Franse vin ding. Ook kan dit apparaat zijn diensten bewijzen voor werk op daken, bruggen e.d., omdat het de arbeider voor vallen behoedt. Mocht hij uitglijden en naar be neden tuimelen, dan wordt zijn val auto matisch door remmen in de kogel, waar in de draai ligt opgerold, gebroken. Het gebruik van het toestel, dat vanmorgen op het terrein van Gemeentewerken aan het Zieken werd gedemonstreerd, is zeer eenvoudig. Men behoeft het, door middel van een handvat, alleen maar op te han gen aan een balk of zo, die het gewicht van het menselijk lichaam kan dragen en zichzelf de gordel om te doen, welke aan de kabel is bevestigd. Verwijdert zich van het apparaat dan rolt de kabel vanzelf af. De stopchute loopt op kogel lagers en vergt geen onderhoud. De ka bel is 23 meter lang en heeft een trek vastheid van 1020 kg. De snelheid van de daling is 2 meter per seconde. Stralend van geluk Geestdriftige ontvangst bij blitzlicht op het duistere vliegveld Stralend van geluk is de Franse ver pleegster Geneviève de Galard gisterer uit Dien Bien Phoe in Hanoi terugge keerd. Hoewel het nieuws van haar aan komst slechts een half uur eerder kwam dan de verpleegster zelf, waren er minder dan 400 mensen (met inbegrip een militaire erewacht) aanwezig om haar een geweldige ontvangst te bereiden. Na de landing stapte de verpleegster het eerst uit het toestel, gevolgd door de generaals Cogny (bevelhebber in Noord-Indo-China) en Dechaux (commandant van de luc'nt- machtgroep. waarbij Geneviève is inge deeld), die haar in Loeang Prabang, waai zij per helicopter uit Dien Bien Phoe waj gearriveerd, hadden afgehaald. De duis ternis op het vliegveld werd onmiddellijk verdreven door de blitzlampen en de kop lampen van auto's en op deze wijze kreeg Geneviève reeds een voorproefje van vele ontvangsten, die haar nu overal wachten staan. Tot de journalist zeide de verpleegster: „Morgen zult u er alles horen" en daarna hielden Algerijnse mili tairen met de bajonet op het geweer de vele verslaggevers- op een afstand. De verpleegster droeg een velduniform, dat vol vlekken zat en wat versleten Dat deed echter niets af aan haar charme, terwijl zij lachend van de ene kennis n de andere liep, wat met hen praatte lachte. Aanvankelijk was Geneviève van plan geweest, nog enige tijd in Dien Bien Phoe te blijven om de gewonden te verzorgen. Op verzoek van generaal Dechaux is zij evenwel gisteren toch vertrokken. Met de gewonden uit- Dien Bien Phoe arriveerde gisteren voor het eerst Minister Luns ontkent persbericht Nog geen standpunt als Indonesië unie zou verbreken Minister Luns ontkent ten stelligste, in Genève de uitlatingen te hebben ge daan dtie hem door het persbureau As sociated Press in de mond zijn gelegd, zo heeft de minister op schriftelijke gen van het Eerste Kamerlid Molenaar (VVD) geantwoord. Volgens het persbericht zou de minis ter o.a. hebben gezegd dat „indien In donesië eenzijdig de unie met Neder land wil verbreken, Nederland niets zal doen om dit tegen te houden". De minister verklaart nu, slechts te hebben opgemerkt, dat de Nederland se regering nog niethaar standpunt had bepaald in de eventualiteit dat In donesië zou besluiten tot eenzijdige verbreking der unie met Nederland. Verder heeft 'hij alleen gezegd dat uiteraard een eenzijdige opzegging van de unie voor de. Indonesische regering van haar kant gezien nauwelijks een versterking zou kunnen betekenen van haar overigens ongerechtvaardigde eisen ten aanzien van de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Pakte verkeerde Hes Vergif gedronken en overleden De 50-jarige ongehuwde B uit Keent, bij Grave heeft Maandagmiddag door een vergissing een teug zwaar vergiftigde vloeistof gedronken. Op weg naar het ziekenhuis in Grave is hij gestorven. Het slachtoffer gebruikte bij het be spuiten van vruchtbomen ccn vloeistof die per 200 liter een liter giftig extract bevat. Dit dodelijke extract stond op de spuitwagen naast een fles met koude thee. Toen B. zijn dorst wilde lessen, greep hij de verkeerde fles. Franse officier. Intussen is een Franse mtjndeskundige naar Dien Bien Phoe vlpgen om te helpen bij het afbakenen van het vliegveld, zodat de evacuatie van de gewonden versneld kon worden. De Fransen verwachten, dat het vliegveld na een dag werken weer in bedrijf kan wor den gesteld. Ten slotte vermelden wij nog, dat op nieuw vijf ontsnapten uit Dien Bien Phoe kans hebben gezien, na een vermoeiende tocht door de wildernis een Franse post in Laos te bereiken. In tegenwoordigheid van president Naguib (rechts) en mevrouw Lucy Rommel, de weduwe van de Duitse veldmaarschalk, is in Cairo voor 't eerst de Duitse film „Dat was onze Rommel" vertoond. Mevrouw Rommel brengt een bezoek van enige weken aan Egypte, waar zij ook werd rondgeleid over de Duit se soldatenkerkhoven van Tobroek en El Alamein. Op de foto ziet men hoe een Duits journalist me vrouw Rommel de hand drukt vóór de aanvang der voorstelling. Zei mevrouw Rommel: De oorlog is voorbij. Ik heb geen hekel aan de Engelsen en ik hoop dat Oost en West tot elkaar zullen komen Ontvangst leden R.T.C. in de Dierentuin Vrijdagavond om 8 uur organiseert de afd. Zuid-Holland van de Vereniging Ons Suriname in de Dierentuin een vangst in verband met de aanwezigheid in Nederland van de leden der Surinaam se delegatie der Rondetafel-conferentie Nederland-Suriname-Ned. Antillen. Verenigde Christelijke Actie" Prinses uit India, Duitse ministers en anderen naar Noordwijk ONGEVEER 250 vooraanstaande personen uit meer dan twintig landen zullen deelnemen aan een conferentie van de Internationale Raad voor Christelijk Leiderschap, die van Donderdagavond tot Maandag a.s. in het hotel Huis ter Duin te Noordwijk wordt gehouden. Prinses Wilhelmina, de erevoorzitster, zal de bijeenkomst Donderdagavond openen. Zij zal Konin gin Juliana inleiden, die een rede hoopt uit te spreken. Het algemene thema van de bespre kingen is Verenigde christelijke Actie. Twee jaar geleden hield de raad in Noordwijk een conferentie waarvan het thema was: de keuze die voor ons ligt: levénd christendom of materialisme. Veel van de besprekingen van deze conferentie zullen gehouden worden te gen de achtergrond van de meningen van christelijke leiders in de wereld, „de crisis wacht niet". Dat de crisis van de wereld uitsluitend politiek of economisch van karakter is, is niet de mening van de meeste staatslieden. Deze crisis is er een van de geest van de mens. De heer A. Vereide, stichter en secre taris-generaal van de raad, is per K.L.M. van Washington aangekomen met een groep Amerikanen, De heer G. A. Gedat, lid van de Duitse Bondsdag, zal een de legatie van 45 Duitsers leiden, tot wie behoren twee leden van het Duitse mi nisterie te Bonn. Er zal een belangrijke delegatie uit Finland zijn. Een leidende intellectuelen van Griekenland, prof. Tsirintanes zal spreken over De gewone man kijkt naar het huidige christendom. De heer John Henderson, lid van het Engelse parlement, zal op- Wapens naar Nicaragua en Honduras Amerikaanse tegenzet Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de Ver- Staten per vliegtuig wapens zen- naar Nicaragua en Honduras in M»d- i-Amerika. Beide landen grenzen aan communistische Guatamala. waarneen r onlangs wapenen uit Polen zijn aan gevoerd met neutrale schepen- De Ame rikaanse zending is dus als een tegenzet te beschouwen- DAT mevr- Van Bussel te Epe bij het aanmaken van de kachel levensgevaarlij ke brandwonden opliep- DAT het Int. Bureau voor dc Autohan del en Reparatiewerkplaatsen (I.O.M-T-R.) van 1 tot 4 Juli in Stockholm zijn 8ste congres houdt- DAT de rijkspolitie binnenkort een Deens vliegtuigje in gebruik zal nemen, om vanuit de lucht aanwijzingen te geven b-v- bij de regeling van het verkeer. DAT gisteravond tn het Canisiuscol- lege aan de Berg en Dalseweg te Nij megen een felle uitslaande brand woedd. die voor een f 20.000 schade bracht. DAT ook dit jaar Middelburg weer be dreigd wordt door drinkwatersnood als gevolg van de by de watersnood aan het waterwingeBie'd bij Oranjezon aange richte schade- DAT in de afgelopen week ruim 200 arbeiders bij de ruilverkaveling van üe Osseise Peel en Meyel ontslagen zyn als gevolg van een tekort aan cultuurtechni- ni?che subsidie. DAT tegen de 23-j. ex-matroos van de kustvaarder Eljo, H- G., die in dronken schap in Bilbao de kapitein van het schip geslagen had. m A'dam in noger beroep 2 mnd. is geëist (overeenk. rechtbank- DAT de winkels in Arnhem vanwege de Jubo op 2de Pinksterdag tot 's avonds 9 uur geopend zullen zijn. DAT 12 vertegenwoordigers van het Utrechtse \emeentebestuur o-w burge meester De Ranitz. van de Kv.K- en de Jaarbeurs aldaar voor een bezoek aan de Jaarbeurs in Gothenburg (Zweden) zijn aangekomen- DAT minister Donner een instelde om het terrein van zaamheden der kinderpolitie DAT de reddingboot van Breskens. President Wierdsma. gistermiddag is uit gevaren op loos alarm als zou er een vliegtuig- op de plaat Walsoorden in de Wester-Schelde een noodlanding hebben gemaakt. DAT Zaterdagmiddag om 4 uur te Haaksbergen een monument wordt ont huld ter nagedachtenis aan de in Indo nesië omgekomen militairen. DAT B. en W- van A'dam de raad om f 20-300.000 verzochten voor de bouw van 3 nieuwe onderstations en verdere uit breiding van het gemeente-energiebe drijf. DAT B- en W. van Utrecht er naar stre ven tot algehele afschaffing van de ver- prachtin-g van autoparkeertereinen te DAT burgemeester Van Walsum Zater dagmiddag om 4 uur in de burgerzaal van het R'damse stadhuis 1100 kaderleden van de BB.-A-kring R'dam. Schiedam en Vlaardmgen zal installeren. treden als voorzitter. Twee leden van de Franse senaat, de heren Brunhes en Mi- chelet, zullen een rede uitspreken op de conferentie. De Koreaanse ambassadeur in Washington, You Chang Yang, kom: over van Genève. De heer Togasaki, de president van de Nippon Times te Tokio, zal deelnemen aan de conferentie als af gevaardigde van het Verre Oosten. Een Indische prinses zal India vertegenwoor- Koningin vandaag in Groningen Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek aan de provincie Groningen gebracht. Vanochtend om vijf voor negen arriveerde de Koningin met een rege- ringsdakota. bestuurd door res.-luit.-kol- Vlieger Gerben Sonderman, op de lucht haven Eelde. In een gereedstaande hofauto vertrok H-M. naar Haren, waar zij de Theda Mansholtschool (een huishoudschool met internaat) bezocht. Na het bezoek aan Haren reed de ko ninklijke stoet door de stad Groningen- Langs de straten stonden enthousiaste menigten, welke de landsvrouwe, die een zwart hoedje droeg en een shenda- groene mantel, hartelijk begroetten. Door en langs de dorpen Adorp en Sauwerd. Winsum. Obergen, Mensinge- weer. De Hoorr, Wehe en Leens kwam de stoet bij de weelderige polders van het Groninger land- Via dc Zevenboerenpol- der en de Julianapolder bereikte men de Groninger Zeedijk, waar de landaan- werden bezichtig*. Spanning bij Dordt Tankauto bij Dordt ruim 24 uur in brand Tot gisteravond laat brandde bij de Maasbrug tussen Dordrecht en Zwijn- drecht nog de tankauto met propaangas. die de nacht tevoren was gekanteld en i brand gevlogen. De brand werd met opzet niet geblust omdat anders het vrijkomende gas ge- zou opleveren voor de bewoners de nabijgelegen huizen- Toen het een ogenblik uit was, werd het dan ook met een lont weer aangestoken. Zoals we gisteren reeds melden, was de weg aanvankelijk geheel versperd. Later op de dag werden de tankauto en aan- wagen echter naar de kant van de weg gesleept, zodat het verkeer kon pas- al was het met vertraging, twee aanhangwagens bevatten samen 15 tonvloeibaar propaangas- Met angstige spanning wachtte men op het ogenblik dat de tanks bijna leeggebrand zouden zijn, want als de vlam naar binnen sloeg, kon zich een ontploffing voordoen. De tank van de auto zelf was vanmor- [ïn> eindelijk leeggebrand. Die van de aanhangwagen zal vermoedelijk pas laat op de dag leegkomen. Koninklijke Ned. Petr. Mij Door uitgebreide exploratie namen de reserves nog toe Het jaarverslag der Koninklijke Ne- derlandsche Petroleummlj meldt na de publicatie der groepsoijfers op 27 April j.l. een winst over 1953 van f 165 (161.1) milLioen. Hiervan wordt zoals gemeld 16 procent gewoon dividend voorgesteld op het door de conversie van obligaties tot f 1013,6 min uitgebreide gewone kapi taal. Op 4 Februari j.l. werd reeds hier van 4 procent interim-dividend uitge keerd. De vlottnede activa bedragen f253.9 259.5) min, waarvan f 140,4 (140.4) min vorderingen op groepsmijen, tegen f 17.9 (25,2) min vlottende passiva; de deelnemingen f 1294,7 (1294.7) min; de >rve is f 99 9 (99 9) min: de agioresei f224,2 (133,2) min, waarvan f202 min wordt uitgekeerd. De baten belie pen f 169,4 (173.9) min, waarvan f 141.6 (141,5) min als Inkomsten van groeps mijen de lasten f4,4 (12,7) min. Het jaar 1953 kenmerkte zich door eer toenemende bedrijvigheid in de aard olie-industrie en vergroting van haar aandeel in de energievoorziening der wereld tot ongeveer de helft. Ondanks het uitvallen van Abadan was er Baan versperd bij Breukelen Trein greep melkauto: enkele gewonden Op een onbewaakte overweg tussen Harmeien en Breukelen is vanochtend omstreeks half aoht een melktransport- auto van de firma Van Beek uit Utrecht door een electrische trein uit Amsterdam gegrepen. De chauffeur werd uit de bine geslingerd en kwam 20 meter 1 der op de grond terecht, maar bleek slechts licht gewond te zijn. De treinbe stuurder kreeg een shock en.enige pas sagiers werden licht gewond. Het trein stel en de spoorbaan werden ontwricht, waardoor het treinverkeer tot kwart voor twaalf gestagneerd is geweest. Door de mist had de chauffeur de trein te laat opgemerkt. Aan H. A. V o o r s t v a n B e e s t is op zijn verzoek met 1 Juni eervol ont. slag verleend als burgemeester der ge- ite Oosbvoorne. doende vliegtuigbenzine aanwezig. De wereldtankvloot breidde zioh uit met 3% min ton, een record, en deze ontwikke ling zal nog wel twee jaar voortd-uren, zodat de wereldmarkt gedrukt was tot het laagste peil sinds 1949. De productie der groep bedroeg 86,3 (94,1) min ton. verwerking en verkoop waren, hoger dan in 1952. Ondanks de stijging der productie namen de reserves weder toe en de opsporingswerkzaam heden werden uitgebreid. Te Rijswijk produceren twee putten. Een concessie van 16.650 ha in Zuid-Hol land is aangevraagd. Ook bij Delft werd aardolie aangetoond. De Nederlandse productie nam 15 procent toe. Nieuwe gasvelden werden in Nederland niet ont dekt, doch de waardering der reserves is hoger geworden. In Nieuw-Guinea bleef de productie nagenoeg gelijk. Te Pernis is de capaciteit vergroot tot 10 min ton per jaar. Begonnen werd met de bouw van een installatie voor hoog waardige smeeroliën, evenals op Curacao. In Nieuw-Guinea werd de 95 km lange pijpleiding van Mogoi tot Wasani nage noeg bedrijfsklaar. Meer dan een kwart millioen mensen werken bij de groep. De tankervloot in hel beheer der groep daalde van meer dan 7 min tot 6,9 min ton, min ton eigen tonnage. Militair retraitehuis in Berchtesgaden Het Amerikaanse leger heeft meege deeld, dat het in Berchtesgaden, waar Hitier zijn beroemde arendsnest had, een retraitehuis zal inrichten. Het zal plaats bieden aan 100 gasten en ?n godsdienstige bibliotheek van 500 werken bevatten. In het communiqué werd gezegd, dat verwacht wordt, dat het huis veel zal bijdragen tot het morele en geestelijke leven van de mannen en vrouwen, die op het ogenblik in Europa in militaire dienst zijn. Berchtesgaden wordt door het Ame rikaanse leger gebruikt als een recreatie centrum voor Amerikaanse militairen ln Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1