Jlicuroe jTriftsrije UTourant Levenslang geëist Berkelse arts tegen Wist IJ Ontruiming delta door Parijs overwogen 0 92 ZET BOMBARDEMENT VOORT MAANDAG 24 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand; f 0.50 per week ADVERTENT1ËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10047 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreken .StantoasUcti t« ahfblfotn n«n bert In ffgfjeaspctl" Sport en wedstrijden Zie pag. 4 en 7 HEDEN VOOR HAAGSE RECHTBANK raffinement bij aldus Officier „Zeer groot verdachte (Van een onzer verslaggevers) NA EEN BEWOGEN REQUISITOIR heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank vanmorgen levenslang geëist tegen de nu 38-ja- rige Berkelse arts J. F. A. M. O. Mr De Lint ging ter vaststelling van ver- dachtes schuld uit van een drievoudig bewijs 1) Het kernbewijs (toediening van de kininepoeder door verdachte en waarneming van het dodelijk effect door drie getuigen: de moeder, de schoonmoeder en het dienstmeisje van O.); 2) het reconstructiebewijs (o.a. door het onderzoek der deskundigen van het gerechtelijk laboratorium); 3) de reeks van aanwijzingen (twintig in totaal, waarvan de herhaal de frontveranderingen vcm verdachte te verdelen in tien fasen een voorname plaats innemen. SLECHTS BRUGGENHOOFD ROND HAIPHONG Engeland schaart zich ten slotte toch aan Amerikaanse zijde DE TOESTAND in Noord-Indo-China is thans zo kritiek, dat Frankrijk spoedig moet beslissen hoe het de zaken daar zal aanpakken, voor dat het te laat is. In dit verband is het rapport belangrijk, dat generaal Paul Ely, de chef van de Franse Generale Staf (die vandaag uit Indo- China te Parijs terugkeert) zal uitbrengen. In officiële Franse kringen, waar men de voornaamste punten van Ely's rapport reeds telegrafisch heeft ontvangen, laat men doorschemeren, dat zal worden aanbevolen, de delta van de Rode Rivier, waarin de stad Hanoi gelegen is, te ontrui men. De tachtig Franse bataljons uit dat gebied zouden zich dan op een smal bruggenhoofd bij de kust rond Haiphong moeten terugtrekken. Om Annam en Cochin-China. het zuidelijk deel van Indo-China (met de hoofdstad Saigon) te behouden, zouden nog 30.000 man nodig zijn. Deze zouden uit Duitsland en Noord-Afrika moeten worden weggehaald. Als generaal Ely in Parijs verslag heeft uitgebracht, zal hij doorreizen naar Washington om daar over de kritieke situatie in Indo-Chino te spreken met de Amerikaanse autoriteiten. De 421 uit Dien Bien Phoe Wat de eventuele Amerikaanse hulp aan Indo-Crina betreft, weet Reuter te melden, dat Washington aan Parijs het volgende heeft voorgesteld: Een Ame rikaan zou opperbevelhebber moeten zijn; Amerika zou met marine- en luchN machteenheden aan de strijd deelnemen; ook de Philppijnen en Siam (Thailand) zouden helpen. Als politieke voorwaarde zou gesteld zijn. dat Vietnam. Laos en Cambodj: volledige onafhankelijkheid krijgen ei tevens het recht moeten hebben, buiten de Franse Unie te blijven. Als de Geneefse conferentie geen op lossing brengt, heeft Frankrijk weinig keus. Rechtstreekse onderhandelingen met de communisten zullen oan nie; meer mogelijk zijn en van een terug trekken der Franse troepen kan geen sprake zijn. Aanvaarding van het Ame rikaanse plan zou als enige mogelijkheid overblijven. Genève Of de Geneefse conferentie zal mis lukken, kan reeds in de komende dagen blijken. Vandaag bereikten de geheime besprekingen over Indo-China het sta dium, waarin de inhoud van een Be stand aan de orde kwam Verwacht wordt, dat de Fransen nog twee punter zullen toevoegen aan de vijf van Mototof waarvan wij Zaterdag reeds melding maakten. Deze twee Franse punten zijn: 1. Ont wapening van elementen, welke niet be horen tot het leger of de strijdkrachten HET WEER IN EUROPA lil Warmer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Hogere tempera turen, vooral in de nacht. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Mas belast met de handhaving van de orde. en 2.' Onmiddellijke vrijlating van krijgsgevangenen en geïnterneerden, voorafgaande aan het staken van de vij andelijkheden. (Zie volg pagin Evacuatie gewonden verloopt nu goed Gedurende het afgelopen- weekeinde zijn weer meer dan 100 gewonden udt Dien Bien Phoe vrijgelaten. Het aantal geëvaeueerden is nu tot 421 gestegen. De communisten zullen nu ook Vietnamezen vrijlaten. Voorts hebben zij toegezegd-, dat het vliegveld van Dien Bien Phoe spoedig hersteld zal worden. Zij hebben hiertoe de hulp van Franse ingenieurs ingeroepen. Onder de gewonden- die nog vrijgelaten zullen worden, zouden zich ook Nederlanders bevinden, mogelijkheid bestaat, dat de verpleegster Geneviève de Galard vandaag wordt vrijgelaten. Dr Pierre Huard, het hoofd van de Franse missie naar Dien Bien Phoe, zou vandaag gelegenheid krijgen, haar te ontmoeten. Een vrijgelaten ge wonde verklaarde gisteren, dat de ver- pelegster verklaard had, binnen één of twee dagen te willen vertrekken-. een diner van vrouwelijke journa listen te Washington heeft president Eisenhower Zaterdagavond grote lof toe gezwaaid aan de verpleegster. Mevrouw De Castries, echtgenote van de gevangen genomen commandant van Dien Bien Phoe, is gisteren per vliegtuig van Hanoi naar Parijs vertrokken. De Franse regering wil haar over de val van het bolwerk horen. Zij heeft tot vlak voor de overrompeling in radio- telefonische verbinding met haar gestaan. Katwijk vierde uitbundig Vlag getjesdag in IJmuiden. Katwijkse vloot neust hier nieuwsgierig naar mooie op tochten die voor de bevlagde haringschepen langs trokken. Duizenden belangstellenden waagden er Zaterdagmiddag een oogje aan. Meer E.H.B.O.-ers voor rampen nodig De geneeskundige vraagstukken, die zich voordoen bij de organisatie van de bescherming der bevolking Ln oorlogstijd, zijrl vandaag in Amsterdam besproken op ten congres ondeiTiuspiciën van de Ned. Stichting tot Bevordering der chirurgi sche Wetenschappen. Het congres werd bijgewoond door de ministers Beel en Suurhoff. Er werden zeven voordrachten gehou den, waarna prof- dr W. F. Suermondt een samenvatting gaf. Voorraadvorming in de ziekenhuizen voor tijden van nood is volgens spr. drin gend noodzakelijk. Ook het aantal vrij willigers voor EHBO en het aantal do- BRANDWEER MACHTELOOS Vlammenzee versperde weg tussen Dordrecht en Zwijndrecht Gekantelde tankauto met propaan- en butagas in brand De tankauto met aanhangwagen be hoorde tot de Shell-groep België. De wa gen had propaan, en butaangas geladen Pernis en was op weg naar Brussel. Hij werd bestuurd door de 33-jarige K. in O. uit Brussel. Waarsohljnlljk heeffr de dichte mist van vannacht een rol gespeeld. De chauffeur is in de bocht van de afrit de macht ove: zijn stuur kwijtgeraakt. Hierdoor reed de wagen tegen een lantaarnpaal aan. tengevolge waarvan hij kantelde. De auto de aanhangwagen kwamen dwars over de weg te liggen. Doordat kortsluiting ontstond in de electrische installatie van luto raakte eerst het butaan- en daar liet propaangas dat in vloeibare m vervoerd wordt in brand. Het wegdek van de afrit was in een oogwenk •n vlammenzee herschapen, want de Koning Boudewijn in '55 naar Nederland? Prins Bernhard won dressuurproef Prins Bernhard heeft Zaterdagmorgen in het paleis te Brussel een kort en of ficieus bezoek gebracht aan Koning Bou dewijn. De Prins was in Brussel vooi een ruiterwedstrijd. Of tijdens dit bezoek ook gesproken is over een aanstaand staatsiebezoek van de Belgische Koning aan Nederland is niet bekend. Maar het schijnt wel zeker, dat de Koning in de lente of de zomer van het komende jaar naar Nederland Tijdens het internationaal conc hippique te Brussel heeft Prins Bern hard de internationale dressuurwedstrijd ln de afdeling cheval complet met Arque- buse gewonnen. Hij won daarmee de fraaie door gravin d'Hanins de Moer- kerke aangeboden beker en een geldprijs van ƒ1500. Prins Bernhard verwief 324 Vï van de 432 punten. De Nederlandse mej. Ten Bosch plaat ste zich met Mike als vijfde met 2881a pt. In de wedstrijd om de prix St Georges werd Prins Bernhard met Arquebuse „vloeibare bran<j" stroomde overal heen. De Dordtse brandweer kon aanvanke lijk niet anders doen dan het wegdek be spuiten, omdat het door de grote hitte niet mogelijk was dicht bij de tankwagen te komen. Assistentie verleende ook de inmiddels gealarmeerde brandweer van de B.P.M. uit Pernis, doch ook deze kon niet veel doen. Het barsten van een der tanks had wonder boven wonder geen ernstige gevolgen. Wel sprongen hierdoor enkele ruiten van woningen in de directe omgeving van de brug. De chauffeur van de auto, die ver pleegd wordt in het gemeenteziekenhuis van Dordrecht, maakt het redelijk wel. Hij heeft brandwonden opgelopen. Later op de ochtend deelde ae Rijks waterstaat mede dat het verkeer tussen Dordrecht èn Zwijndrecht weer van éen rijbaan gebruik kon maken. De wge bleef echter nog gesloten voor auto's aie muntie of benzine vervoeren. Tweede Rev. Tribunaal in Egypte De Egyptische Kevolutlonnaire Raaa fieeft heden onder voorzitterschap van Naguib besloten, een tweede Revoiution- naire Tribunaal op te richten „om de Be rechting van onruststokers, subversieve elementen cn vijanden van Egypte te oe- spoedigen." Voor de zitting van vanmorgen bestond sen grotere belangstelling dan ooit te loren: echtgenotes van leden van de rechtelijke macht, advocaten, deskundigen anderen. Voor een plaats op de pu blieke tribune had men sinds vanmorgen half vijf al in de rij gestaan. Mr De Lint begon met de afschuwelijke en tragische dood van mevrouw O. op 24 September 1952 te schetsen, omdat dit door de uitgebreide nasporingswerkzaam- heden misschien wat op de achtergrond sou zijn geraakt. Reeds de volgende dag had de familie iran de overleden vrouw haar wantrou wen aan de politie kenbaar gemaakt. Aan vankelijk was de officier hierin niet gegaan, maar hij was van inzicht anderd na het eerste onderzoek door dr Van der Horst uit Berkel, die vrijwillig met O. contact opnam. De mededeling van dr Hulst (n.l. dat er cyaankali in de maag was aangetrof fen), trof het Openbaar Ministerie totaal onvoorbereid, omdat het onderzoek eigen lijk slechts was ingesteld om het wan trouwen geen stof voor geruchten te geven. Rallinement „Wat hier is gebeurd, getuigt van wel •er groot raffinement," vond mr De Lint. „De zaak is met alle zorgvuldigheid onderzocht en de verdachte heeft de kans gekregen zijn beweerde onschuld waar te maken." „In het diepst van ons hart hebben wij allemaal, ook de deskundigen, gehoopt, dat het waar zou zijn, wat O. te zijner onschuld aanvoerde. Het is hard oml iemand, die (uiterlijk zeer bedroefd) vraagt of hij de begrafenis dat men hem toch reeds als de moorde naar beschouwt," zei de officier. „O. Is, zo moet ik zeggen, buitengewoon stout moedig, schrander en wilskrachtig ge bleken om zijn houding met zijn argu menten in overeenstemming te brengen." Over het eerste, het directe bewijs, zei de officier, dat drie getuigen de toedie ning van de opgeloste kininepoeder door O. aan zijn vrouw en haar reacties daar op („Bah, wat vies zoet!") hadden gade geslagen. Dood door cyaankali is aannemelijk, maar zij Is door het opperen van an dere doodsoorzaken, later in het voor onderzoek aangetast. Door dr Hulst werd reeds de mogelijkheid van vergif tiging door cyaankali (later door deskun digen bevestigd) geopperd; men ging van die mogelijkheid niet bij voorbaat uit. Men mag dus met de deskundigen eens zijn, dat de cyaankali de doodsoor zaak is." Mr De Lint trok een parallel met de zaak-Kapitein Queck in 1927, cyaankalivergiftiging, maai veel zwakker stond dan deze. Daaruit blijkt, dat als de sectie niet zeer spoedig wordt toegepast, de cyaankali ln het lichaam nagenoeg niet meer aantoon- Dr Purchase zelfs heeft vele gevallen an cyaankali-vergiftiging onderzocht en in al die gevallen nooit een andere doodsoorzaak gevonden. Verdachte zelf heeft de mogelijkheid van •n tumor geopperd en verspreid, maar nog andere mogelijkheden zijn niet door hem, maar later door de deskundigen 4 décharge geuit. mag bijwonen, nee te moeten zeggen, nores bij de bloedtransfusiedienst moe ten belangrijk worden uitgebreid. Boven dien is na de EHBO-opleiding nog een verdere, meer gespecialiseerde opleiding voor eerste hulp bij rampen nodig. Tumor mogelijk? Een niet gevonden tumor kan theore tisch de dood veroorzaken, maar aan de deskundigen moest de vraag naar deze mogelijkheid worden voorgelegd in het verband van de gebleken feiten. In dit geval zou de cyaankalivergiftiging dat tumor-proces dus hebben doorkruist. In dit verband wees de officier ook nog even op een thans aan de gang zijnd omvangrijk proces ln de Verenigde Staten, waar ook een arts wordt verdacht van moord op zijn vrouw met cyaankali. Ook deze man voert het verweer, dat dit toch veel te dom zou zijn geweest voor een medicus. Geen enkele deskundigenverklaring kan de tumor als doodsoorzaak aannemelijker maken dan het opperen van de theore tische mogelijkheid. En dan is de tumor de enige oorzaak, die niet pas later werd opgeworpen. Andere veronderstellingen als de ziekte van Sheehan of secale, teta- nie of spasmopholie („een zuivere uitvin ding van professor Grevenstuk") heeft ook niemand zelfs maar waarschijnlijk kunnen maken. Dr Bentley Purchase eeft dat zelfs met redenen kunnen staven: hij wist nauwkeurig hoe de dood door da verschillende ziekten verloopt. Dr Hulst heeft zich zelfs de moeite getroost om het aantal doodsoorzaken door tetanle of spasmopholie over één jaar na te gaan; resultaat: nul. Te vroeg vernietigd? „Zijn de lijkdelen te vroeg vernietigd? Ik geloof dat de verdediging een behoor lijke kans heeft gekregen", vond de offi cier. Bovendien was de verdachte zelf deskundig genoeg om eventueel een con- i-expertise te hebben kunnen verzoeken. Het Nederlandse recht biedt in dit op zicht zeker niet minder waarborgen dan. het Engelse, zoals hier wel is beweerd. Aan het eind van zijn requisitoir eiste de officier levenslange gevangenisstraf. (De zitting duurt voort) Sabotage op wapens in Guatemala Saboteurs hebben de vorige week een deel van de spoorweg tussen de stad Guatemala en de havenstad Puerto Bar rios opgeblazen om een zending wapens te vernietigen. Het betreft de beruchte zending wapens, die volgens Washington afkomstig is uit een land achter het IJzeren Gordijn. De regering van Guatemala heeft de aanslag toegeschreven aan politieke uit gewekenen die in Honduras wonen. De wapens zouden niet zijn beschadigd. Dit is de conservatief John Cos- tello, leider van de Fine Gael- partij, die de vorige week tijdens de algemene verkiezingen in Ier land de overwinning behaalde. Bij deze verkiezingen werd de partij van De Valera, de Fianna Fail, verslagen. Costello was reeds van 1948 tot 1951 premier van Ierland; hij is thans bezig aan de vorming van een nieuw kabinet. Tot grote verbazing van de Australische regering riep het Kremlin de vorige maand onverwachts zijn gehele diplo matieke sta/ te Canberra (Australië) terug. De Australische staf te Moskou kreeg opdracht, binnen 48 uur Rusland te verlaten. Deze Russische slap was ae reactie op de Australische verklaring, dat de Rus Petro), chef van de inlich tingendienst op de Russische ambassaae te Canberra, met een schat van gege vens naar hel Australische kamp was overgelopen. Zowel Pelrof ais diens echtgenote kregen asyl m Australië. De Russische verklaring, dat Petroj een zwendelaar was en dat hij zou moeten worden uitgewezen, werd door ae Australische regering verworpen Zater dag kwam de Russische ambnsxaaesia) per schip uit Canberra in Londen aan, waar de Russen hartelijk door hun legae werden ontvangen. Vijftien predikanten mogen naar Rusland De Herv. predikanten ds B. J. Rie mersma te Slavaoren en ds T. W Dekker te Hemelum hebben een aantal collega aangeschreven over de mogelijkheid op uitnondigiag van patriarch Alexis te Moskou een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. De Nederlandse delegatie zal mogen bestaan uit 15 predikanten, wier reis- en verblijfkosten door het patriarchaat betaald zullen woraen. tiet plan is reeds in Juli te vertrekken. Ge gadigden dienen zich op te geven bij de heer Petrov van de Russische in Den Haag. die ook voor de visa zorgen, aldus deelt Het Parool mede. DAT de Ver van Vrienden van het Nat. Park De Hoge Veluwe Zaterdag 12 Juni te Schaarsbergen haar 12e Hoge- Veluwe-dag zal houden. DAT de Bunker van Seiss lnquart te Apeldoorn, die door de Stichting '4U"45 geëxploiteerd wordt, dezer dager, weet voor het publie kis opengesteld. DAT de gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor .1- Land bouw de markt te Purmerend ei kende als t.b.c.-vrije markt. DAT de 18-j. A'damse los werkman M. te V.. die een bromfiets had gestolen, zich aan achtervolging door de politie trachtte te onttrekken door in ae Bin- nen-Amstel te A'dam te springer.. DAT de raad van Heeze (N.B i besloot tot de aanleg van riolering (f6UU(HJU) en van gasvoorziening met mijngas en tot de bouw van een nieuwe b.-anoloren (f8000). DAT de Belgische minister van staat. E. A. Schrijver. Zaterdag in Utreen: voor de 4e raadsvergadering van c,e Jon gerenorganisatie in ae K V.F sprak over de positie van Wus.-Europa i.a v de internationale machtsverschuivingen. DAT 30 leden van de Engelse bond van groothandelaren in levensmiddelen in overleg met het ministerie van Econ. Zaken een bezoek aan ons land brengen. DAT de 59-j. fabrieksarbeider KareJ van Roest Donderdagmorgen zijn nuis aan de Hogenkampweg 157 te Kenkum verliet en sindsdien spoorloos is DAT 44 leden van de Junge Union van de C.DU. uit Rijnland-Westfaien dit weekeinde in Apeldoorn de gasten waren van jeugdige K.V.P.-ers. C.H.- longeren en Arjos-leden. DAT he eentpaar C. Poots-De Graauw te Apeldoorn 00 jaar getrouwd Al half buiten adem neemt de loopjongen de trap met vier treden tegelijk. Dan stoot hij de deur open en rukt de redactie uit haar concentratie met de flarden van een haastig bedachte volzin: „O 92 benedenin de hal Even later kreunt de trap onder de druk van dreunende voetstappen. „Waar?", klinkt het in koer. „Daar!" wijst de loopjongen, terwijl zijn vinger gaat in de richting van een rechthoekig voorwerp. Dan glijden vijftien paar ogen overeen kist, een gewone, alledaagse kist. Ze staat daar, midden in de hal, in serene rust, als was ze juist aangespoeld op een onbewoond eiland. Maar als een vlammend protest tegen die rust schreeuwen aan de zijkant de woorden: „O 92 roept U I O 92 roept UI Over Zal O 92 een raadsel blijven, waarin we geen gat zien? We geloven het niet, want al was de kist leeg, in de deksel zit een gleuf, die de zin aan de zijkant een be tekenisvolle inhoud geeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1