Daalde groente-export na anti-Duitse actie? Hogere inkomensgrens voor vrijw. verzekerden KERK en SCHOOL Chr. Kleuteronderwijs heeft recht op volledige gelijkstelling Puzzle NIEUWE lEÏDSCHE COÜEANT 2 VRIIDAG 21 MEI 1954 Den Haag zegt van niet Volgens het laadbouwverbond van het Rijnland hebben de gebeurtenissen in Nederland in begin Mei. toen op Duitse personenauto's biljetten met opschrift „Deutsche nicht erwünscht" (Duitsers niet gewenst! geplakt werden, tengevolge gehad, dat een gedeelte der bevolking van enige grote steden in West-Duitsland ■weigert vroege groente uit Nederland te kopen. Naar het verbond meedeelt, hebben bij de invoer geïnteresseerde zakenlieden het gerucht verspreid, dat vakorganisaties van Duitse groente- en fruittelers van de gebeurtenissen in Nederland gebruik ma ken om tegen het kopen van Nederlandse groente propaganda le voeren. Het ver bond heeft echter vastgesteld, dat deze geruchten ieder grond van waarheid mis sen. Het verbond verklaart uitdrukkelijk, dat het het zou betreuren, wanneer in de handel met Nederland de zakelijke han delsbasis door de protestacties in Neder land zou worden vertroebeld- Van welingelichte zijde in Den Haag verklaart men dat de groente- en fruit- exporteurs in het geheel geen nadelige Voor huwelijkszwendel twee jaar geëist „Ingenieur" lichte meisje voor f 4650 op Wegens huwelijkszwendel. waardoor een meisje voor f 4650 werd opgelicht, is gisteren tegen de 31-Jarlge Amsterdam se monteur E- H. P. voor de Amsterdam se rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist- De man deed zich voor als ingenieur, droeg een lintje van de Militaire Wil lemsorde en vertelde sterke verhalen over zaken die hij gedaan zou hebben in Afrika. Daarmee had hy de 30-jarige Am sterdamse onderwijzeres C. M- J- M. het hoofd op hol gebracht. Hij spiegelde haar een huwelijk voor en bezocht met haar zelfs een architect die een huis voor hen zou ontwerpen- Het meisje gaf hem ge regeld geld. in totaal f 4650. Intussen was P. verloofd met een ander meisje en onderhield hij ook nog relaties met een andere vrouw. Uitspraak over veertien dagen. Wordt Regionale Omroep niet verbeterd In het plan voor de bouw van F.M - zenders (frequentie-modulatiezenders) wordt niet gerept van de uitzendingen van de Regionale Omroep. Moet uit dit feit worden opgemaakt dat de kwaliteit van de uitzendingen, die door veel ra dioluisteraars alecht ontvangen worden, voorlopig niet zal verbeteren? Deze vraag heeft het Tweede-Kamer lid Posthumus (PvdA) schriftelijk gesteld aan de ministers Cals en Algera. Schip met 1 passagier naai Indonesië De Modjokerto van de Kon- Rotter- damsche Lloyd vertrekt Zaterdagmiddag vla Genua naar Indonesië- Het schip is volgeboekt, echter met vacantiegangers. die in Genua van boord gaan. Op één uit zondering na: een 26-jarige verpleegster, die Djakarta tot bestemming heeft. Aan dek van de Modjokerto zijn vier apoorwegrijtuigen (personenwagens) ge stuwd, bestemd voor de Indonesische spoorwegen. Amerikaans ereteken voor Ned. verzetsleider Aan dr B. A. van Schalk, directeur van Centraal Beheer te Amsterdam, is giste ren de Amerikaanse Medal of Freedom uitgereikt voor zijn actief aandeel in hei verzet tegen de bezetting ijdens de oorlog De leger-attaché van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. kolonel James R. Pritchard. heeft het eremetaal in het Amerikaanse consulaat-generaal te Am sterdam aan dr Van Schaik uitgereikt. gevolgen van de anti-Duitse actie heb- ondervonden. De export van groenten en fruit verloopt nog steeds vlot en er wor den geen klachten gehoord over vermin dering van de afzet. Bond tegen het vloeken had een goed jaar (Van één onzer verslaggevers) De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam heeft een voorspoedig jaar achter de rug. De sympathie voor he>t werk in binnen en buitenland en bij de plaatselijke en pro vinciale ovenheid nam steeds toe. Dit verklaarde de voorzitter, de heer K Kruithof op de gisteren te Utrecht ge houden jaarvergadering. Hü moest daar echter onmiddellijk bijvoegen, dat de landsregering nog niet had kunnen be sluiten om de bond ook te subsidiëren. Tijdens een minuut stilte herdacht de vergadering wijlen het bestuurslid H. A. de Geus, uit Driebergen. De secre taris. de heer N. M. Laarman Haag. kor. melding maken van grote activiteit In de Amsterdamse ti schenen weer de transparanten en dank zij de medewerking van minister Algera konden affiches worden aangebracht in Waterstaatsgebouwen. Hopelijk rullen met de hulp van deze bewindsman ook de postkantoren weer voor de bond open gesteld worden. Via de mobiele geluids installatie werden toespraken gehouden op markten en pleinen. Nadat jarenlang vergeefs was getracht contact te krijgen met de R.K. kerk haar organisaties, vond nu een gesprek plaats met de secretaris van de Katholie ke Actie te Heemstede. Het gevolg Is. dat de bond nu bij zijn werk gebruik kan maken van een schriftelijke aanbeveling in deze actie. Subsidie wordt thans ontvangen 13 van de 1012 Nederlandse gemeen ten Dank zij de activiteit van mr A B Roosjen steunt Amsterdam than6 het bondswerk ook. De aftredende bestuurs leden werden herkozen en In de vacature wijlen ds De Geus werd gekozen ir an Rossum te Heemstede. Ds D Rig- nalda uit Overveen sloot de vergadering opwekkend woord over „Lees bare brieven". Prof. dr Albert Schweitzer vertrekt Zaterdag uit Lambarene om met vacantie te gaan in de Elzas en Scandinavië. In October hoopt hij in Lambarene zijn 80ste verjaardag te vieren- Hogere salarissen voor adspirant-agenten Dezer dagen is een K. B te verwach ter., waarbij de mogelijkheid wordt ge opend om de salarissen van de adspi- politie te verhogen. Men ver wacht dat er dan meer sollicitanten zul len komen. Zowel Rijkspolitie als verschillende gemeentelijke corpsen hebben de laatste jaren moeite met het vervullen van va catures in de lagere rangen. Er zijn wel liefhebbers genoeg, maar de eisen (lichamelijke conditie, goed gedrag e.d.) zijn streng en soms trok men zich terug wegens het lage aanvangssalaris. Vragen over monopolie Staatsalmanak Minister Beel zou aan zijn ambtgeno ten hebben verzocht, gegevens die in d« Staatsalmanak plegen te worden ver meld, niet meer aan derden te verstrek ken ten behoeve van particuliere alma nakken, jaarboeken en andere naslag werken. Het Tweede-Kamerlid Schmal (CH) heeft aan de minister gevraagd, dit verzoek in te trekken. Vragen over verklaring van minister Luns vraagd of de verklaringen, die de mi nister in Genève heeft afgelegd over In donesië en Nieuw-Guinea. door het pers bureau Associated Press juist zijn weer gegeven. De minister zou o.a. hebben gezegd dat ..indien Indonesië eenzijdig de Unie met Nederland wil verbreken. Nederland niets zal doen om dit tegen te houden". „Ik zou een dergelijke stap als een fout beschouwen maar aan zodanige verklaringen geen definitief karakter toekennen", zou de minister hieraan hebben toegevoegd. De minister zou tevens hebben opge merkt, dat aangezien Nederland de In donesische aanspraken op Nieuw-Gui nea niet kan erkennen, een unilaterale beëindiging van de unie Indonesië zeker zou beroven van elke juridische basis voor aanspraken op West-Irian. Met ingang van 1 September is be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar bij de werkplaatstechniek aa Technische Hogeschool te Delft ir J. A. Borggreve. met filter Prins Bernhard Fonds Actiever cultuurbeleid van provincie nodig Als nummer 8 in de serie Mededelingen van het Prins Bernhard Fonds is thans verschenen het rapport: de culturele taak van de provincie. In het rapport wordt oa. gezegd: Het huidige cultuurbeleid schiet te kort, omdat het niet planmatig genoeg, niet langs de juiste wegen en met te geringe middelen werkt. Een probleem is de onvoldoende cul turele koopkracht. De basis-oplossing daarvan is het vormen van een voldoen de brede en diepe culturele markt. Or ganisatie van culturele koopkracht is te bereiken voor het vormen van culturele fondsen op gewestelijke basis, in wezen een correctie op de verdeling van het nationale inkomen ten bate van de cul- huur. Hiermede zal een tweede krach tencentrum zijn gevormd naast of liever tegenover de productie-aanbiedingsappa- ratuur van welk karakter ook. Zulk een aanvullend krachtencentrum zal machtige aanwinst zijn in het arsenaal voor een meer doelmatig cultuurbeleid, aldus het rapport. Molenvrienden geven een orgaan uit De vereniging De Hollandse Molen e e stichting Electriciiettsopwekking door Windmolens hebben besloten by wijze van proef gezamenlijk een orgaan uit te ge- i- Onder de naam Molennleuws zal dit orgaan driemaal per jaar verschijnen. Het eerste nummer, dat thans is ve schenen, bevat o-m- een uittreksel uit het jaarverslag 19531954 van De Hollandse Molen. Hierin wordt meegedeeld dat de itarisatie van bestaande en verdwe- moiens geregeld doorgaat. Op 1 Maart j.l- kwamen in de registers voor 1134 bestaande en 9093 verdwenen molens. Het ledental vertoonde een stijging en bedroeg per 1 Januari j-1. 722- Minister Suurhoff verwacht dat het mogelijk zal blijken de verhoging van de inkomensgrens voor de vrijwillige zekering te doen aanvaarden bij de defi nitieve overeenkomst over het abonne- menUhonorarium van de hulsarts die deze zomer tot stand zal worden' ge bracht tussen de algemene ziekenfondsen en de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst. over de verhoging van de inko mensgrens eerst de ziekenfondsen en de medewerkers (in het bijzonder de huis artsen) het eens worden, vindt de minis ter gewenst met het oog op de invloed en en ander zal hebben op de in komsten der medewerkers. De minister deelt aan de Tweede Ka- ier verder mee dat hij reeds eerder een erlaging heeft overwogen van de ln- validiteitsrente van f 125 per Jaar, die Standbeeld voor Stuyvesant in Wolvega In Wolvega is door notaris Hearing de oprlchtingsacte van de Pieter Stuyva- santstichting gepasseerd- De stichting stelt zich ten doel. te komen tot de op richting van een monument ter nagedach- aan Pieter Stuyvesant, de 6tichter tfan New York. die in de gemeente Wes*.- stellingwerf is geboren- Verder beoogt zU het aanleggen van een archief waarin alle bescheiden worden bewaard, die op tre Stuyvesant betrekking hebben. Ij de opening van de grote verkeersweg N.O- polderWolvega in Juli 1955 hoopt men het standbeeld te onthullen- Op post voor Duitsland district vermelden Ten einde vertraging in de overkomst te voorkomen, verdient het aanbeveling, in het adres van de correspondentie voor Duitsland, het nummer te vermelden van het postdistrict waarin de plaats var «temming is gelegen- Dit nummer bU voorkeur in een cirkel bij de plaat# j van bestemming worden vermeld- Voor zover het correspondentie Berlijn betreft, is het gewenst op het adres op in het oog vallende wijze aan te geven, in welke sector (Amerikaanse. Britse. Franse of Russische) de geadres seerde woonachtig Is llllll IIIII! Illt' U!r© ballpoint» Q90 Bedrijfsregeling sanitaire artikelen blijit In de Nederlandse Staatscourant va 30 Mei is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarin deze de onverbindend-verklaring van een aantal bedrijfsregelingen betref fende de handel ln sanitaire artikelen, die op 22 Mei as. In werking zou treden intrekt. De betreffende bedrijfsregelingen zijn inmiddels door betrokkene zodanig gewijzigd, dat aan de bezwaren, die daar tegen uit hét oogpunt van het algemeen belang bestonden, is tegemoetgekomen- als minimum geldt om verplicht v kerd te zijn. De Ziekenfondsraad heeft er echter be zwaar tegen de tekorten van het eveningsfonds nog te vergroten door hen, die minder dan f 125 ped jaar inValidlteitsrente genieten, onder verplichte verzekering te brengen de te heffen premie van f 1,50 per maand. De reserves van het vereveningsfonds zouden dan immers ten goede komen personen, die niet een behoorlijke perio de in het bedrijfsleven werkzaam zijn geweest. De minister kan zich met deze zienswijze verenigen. Commissie geïnstalleerd Landbouw in veenkoloniën is te eenzijdig De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S- L- Manj- holt. heeft gisteren in Den Haag de com missie ter bestudering van vraagstukken verband houdende met de positie van het landbouwbedrijf in de veenkoloniën ge ïnstalleerd- De minister vestigde de aan dacht op de eenzijdigheid van de akker bouw in de veenkoloniën. Deze eenzijdig heid geeft aanleiding tot bezorgdheid- Voorzitter van de commissie is dr ir F. P- Mesu. voormalig directeur van de cultuurtechnische dienst. Secretaris is de heer H- H. Garreld6. voedselcommis- saris voor de provincie Groningen- De leden zijn vertegenwoordigers van het be drijfsleven en van de overheid. De Bond ven Verenigingen van Chr. Kleuteronderwijs, welke gisteren o.l.v. de heer B. Mastenbroek uit Schiedam In Utrecht vergaderde heeft navolgend tele gram aan minister Cals gezonden: „De Bond van Verenigingen voor Chr- Kleuteronderwijs in Nederland, waarbij aangesloten zijn 611 besturen, die 765 scholen vertegenwoordigen, in alg. ver gadering bijeen te Utrecht, doet een drin gend beroep op Uwe Excellentie om te bevorderen, dat spoed wordt betracht met de totstandkoming van een wet op Moskou knapt kerken op maar voor wie De Russische regering begint met de uit- en inwendige restauratie van enige beroemde kerken in Moskou. Voor alles wordt de bekende H. Basilius-kathedraal op het Rode Plein van fundament tot torens opgeknapt en in haar oorspronke lijke kleuren hersteld- De steigerwerken zijn al aangebracht. Zo wordt ook het 16e eeuwse Petrowsky-klooster ver- Beide gebouwen worden echter al sinds laren niet meer voor kerkelijke doel einden gebruikt, In «de Basilius-kathe draal was in de eerste jaren na de revo lutie zelfs het museum van de godlozen- beweging ondergebracht. Kerkelijke samenwerking om orgel in Oostzaan De leden van de Geref. kerk (onder houdende artikel 31 K.O.) en die van de Geref. kerk, beiden te Oostzaan; heb ben tezamen net gerestaureerde orgel in gebruik genomen. De beide predikanten, ds J. F. van Hulsteijn en ds W. L. Korf- ker, 'gingen in deze samenkomst voor, waarna mr A. Bouman van Amsterdam, adviseur inzake orgelbouw, het instru ment bespeelde- Het orgel in de kerk van Oostzaan is er een van bijzondere kwaliteiten, waar om het ook op de lijst van Monumenten zorg staat. Het is een kabinetorgel van 1780 en het Rijk heeft in de kosten van restauratie met 30 procent gesubsidieerd. ttN WEEK UW BLOEMEN OKATISI Me» CMKYSAl gaan Uw snijbloemen 2 zo mee. Ze groeien dan alsof ze nog op de staan. Zelfs in warme kamers, neer ven Uw bloomon... koop CHRYSAL Product van de POKON - fabriek ie Nac Voedingsraad samengesteld Tot ambtelijk lid van de voedingsraad zijn aangewezen: prof. dr P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezond heid, dr C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr N. A. Roozendaal, pharmaceu- tisch hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. P. A. van Luyt, voorzitter van do Gezondheidsraad, dr J. Spaander, directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, ir J. A. P. Franke, directeur-generaal van de Voedselvoor ziening. prof. dr ir M. J. L. Dols, raad adviseur in algemene dienst bij het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, J. M. van den Bom, veterinair hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, tevens directeur van de vee- artsenijkundige Dienst, dr C. den Hartog. directeur van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Voorts zyn benoemd voor vijf jaar, In gaande 1 Mei jl., tot niet-amfoteltfk lid van de Voedingsraad: prof. dr A. ten Bokkel Huinink te Utreaht; dr Ph. Arons te Amsterdam; prof. dr C. D. de Langen te Utrecht; prof. dr F. S. P. van Buchem te Groningen; prof. R. Hornstra te Utrecht; mevr. prof. dr A. Charlotte Rujjs te Amsterdam; prof. dr S. E. de Jongh te Leiden; prof. dr E. Brouwer te Wagenin- gen; ir A, K. Zweede te Wagenlngen; prof. dr H. Mulder te Wageningen; mevr. prof. C. W. Willinge Prins-Visser te Wa- igeningen; dr M. van Eekelen te Utrecht: I prof. dr B. C. P. Jansen te Amsterdam. Tot secretaris van de Voedingsraad is I benoemd T. Mulder te 's-Gravenhage. In volle vaart is gistermiddag op het be ruchte kruispunt bij Deil (Betuwe) Rotterdamse vrachtauto, geladen met steen en briketten en met een teerwagen achter zich, tegen een Amsterdamse Ier gebotst. De trailer werd omgeworpen en volkomen vernield. De bestuurder kwam wonder boven wonder ongedeerd uit de wrakstukken. De chauffeur de vrachtauto, de 35-jarige L. Zonneveld uit Maassluis, werd echter uit de pletterde cabine geslingerd. Hij is zwaar gewond. De aanhangwagen werd meter weggeslingerd en kwam onderste boven op de weg te liggen. Nieuwe Jaarbeurshal zal Margriethal heten Tijdens een vergadering van de raad an beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die werd bijgewoond door Prins Bernhard als koninklijk commis saris en lid van de raad van beheer, heeft de Prins zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel, de nieuwe jaarbeurshal op het terrein aan de Croeselaan de naam Margriethal is gegeven- De Margriethal zal half Augustus gereedkomen en bij de najaarsbeurs (7-16 September) ter be schikking worden gesteld van de afdeling medische en iaboratoriumaparatuur. i oppervlakte 25. Oom gaat informeren. De weesvader spreekt met lof. Hij heeft geen enkele klacht. ,,Ze is zeker veel binnenshuis?" vraagt oom. ,,De regels van het Huis moet ik handhaven", ontwijkt de vader. Hij ziet, dat Sinjeur Huyde- coper niet rustig is. Er zijn weer een paar meisjes ingekomen, Katrijntje kan desnoods wel weg. ,,Ze ziet wat bleek." ,,Ik heb voor haar een ander plan. Wat dunkt u? Als ze ging dienen bij een vertrouwde fa milie? Goed in de kost, een weinigje vrijheid, maar verbonden aan het Huis." ,,Mag ik eerst met haar hierover delibereren?" Zeer-wel." Katrijntje aanvaardt het voorstel als een ver lossing. Weg van hier. weg uit de sfeer van dom per en druk. Ze is te laat gekomen om te wen nen. jonge binnenkomertjes merken het niet en groeien in, maar Katrijntje kan hier niet aan passen. Ze fleurt op. Haar geest ziet de deur open naar een nieuwe wereld. Dadelijk is ze weer opgewekt. De blos der gezondheid kan terugke- sn. XXI. DIENSTBAAR. Katrijntje is uitgegroeid aan alle kanten. Ze geen kind meer, een meid van melk en bloed, moedig van aard en vrolijk. Haar meesteres is een maltentige slavin van g'anzende meubels en gekuiste vloeren. Vooral in de jaarlijkse schoonmaak. Dan gaat alles overhoop. Maar de wekelijkse beurt is niet mrnder vreselijk Mijn stoffer is mijn swaert, mijn bessem is mijn waepen. Ick kenne gheene rust. ick weete van gheen slaepen. lek denck aan gheen salet, ick denck niet aan mijn keel, Gheen arbeyt mij te swaer, gheen sorge mij te veel. Om alles gladdekens en sonder smet te msecken... Het huis i3 hoog en deftig. Een stenen bordes met brede treden geeft toegang tot de huisdeur, een nedergaand trapje smal en bescneiden leidt naar het deurken van het onderhuis. De grote kamers en loffelijke zalen worden nooit betreden, alleen maar schoongemaakt. De heer des huizes durft zijn neus niet in het boven huis vertonen, hij gaat altijd onder in. Het ge zin eet niet in een zaal, niet in een kamer, niet in het onderhuis, niet in de keuken, maar in een bijkeukentje. Het middagmaal wordt tweemaal per week gekookt en telkens opge warmd, om het gemetselde fornuis niet vuil te maken en de pannen te sparen. Zo'n smetteloos hui3 vormt een enorme tegen stelling met de straat, die morsig en miserabel is, zonder plaveisel, zonder afvoer of riool. Stank van mest en rottende stoffen vervuilt de lucht tot profijt van kerkhof en weeshuizen. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis Maar er is een heerlijke tuin met vruchtbo men en groenten en onbelemmerd zonlicht. Wan neer de kamers gelucht en geboend worden, heeft door de hoge ramen de zuivere zomer lucht vrije toegang. Dan komt uit Katryntjes levensblijde ziel de vro lijkheid naar buiten springen en kan haar lied schallen door de hoge kamers. Als de vrouwe maar absent is. Zo gaan enige maanden voorbij en wordt het winter. De zoon des gezins is niet zo onderdanig als lijn vader. En niet zo schuchter van levens wandel, want hij is student. Hij heeft veel vrien den. Met zijn vrienden vedelt hij in de Bierhal. Bier in huys en bier daer buyten, Bier in backen, bier in fluyten, Bier is dranck van alleman. Bier drinckt, dat maer drincken can. Met zijn vrienden loopt hij achter de liefjes, schijnbaar lichtzinnig, maar gevoelig van hart en niet slecht. Katrijntje werkt alleen in een holle kamer met lege haard. De vensterruiten zijn dik bevroren, een triestige schemering overschaduwt ieder ding. Ze draagt de gewone huiskleding der we zen. Een klein doekje van gekleurde wol heeft ze om hals en schouder gespeld. Vlugge stappen klinken gedempt op de boven gang. de deur gaat open, de jonge heer komt binnen en opent een van de kasten. Hij roept Katrijntje en vraagt, of het liederboecksken daar niet meer ligt. Katrijntjes blik gaat zoekend over de plan ken. Samen staan ze in het besloten driehoekje van de half open kastdeur. Argeloos buigt ze naar rechts en naar links, speurend in het don kere kastgat. Ongemerkt kijkt hij van terzijde naar haar figuur en het profiel van haar ge zicht. Zo nabij heeft hij haar nooit gezien. Ze buigt weer in zijn richting, hij ziet haar adem stollen in de vrieslucht, haar voorhoofd wit van kou. „Kind, wat ben je koud", zegt hij meewarig Teer, bevangen door meelij, legt hij zijn arm om haar schouder, zijn hand omvat haar hoofd, zo drukt hij haar tegen zich aan als een ver kleumd kindje. Katrijntje is niet verbaasd. Het is haar al leen een vreemde openbaring. Vroeg verweesd, heeft ze de koestering van vaderarmen nooit ge kend en maar weinig ervaren van moederzorg. Nu voelt ze, wat ze gemist heeft. Het is geen jongeling, die haar in zijn armen sluit, het is et»n vader, lang gemist en eindelijk hervonden. Een zalig gevoel van kind-zyn overweldigt haar, een zucht ais een diepe snik voelt hij aan zijn borst. het Kleuteronderwijs, waaraan het prin cipe van de volkomen gelijkstelling ten grondslag ligt wat betreft scholenbouw, opleiding, onderwijs en de salariëring en pensioenen der leerkrachten. De nood dringt. We kunnen niet langer wachten". De kamerleden de heren Roosjen en Tilanus waren als gasten aanwezig. Bij de algemene discussies, na afhandeling van de huishoudelijke agenda, voerden zij het woord. De heer Roosjen betoogde, dat slechts een wettelijke regeling uit komst kan brengen voor de chaos en de talrijke misstanden bij het Christelijk kleuteronderwijs in Nederland. Ook op deze vergadering was hem gebleken, dat de oprichting van een steunfonds slechts tot niets leidend lapwerk zou kunnen zijn. Slechts een wet. gegrond op de vol komen gelijkstelling van openbaar en bijzonder kleuteronderwijs kan zijns In ziens een einde maken aan de bevoor rechting van het openbaar onderwijs in verscheidene gemeenten. Het gaat toch niet aan, dat het Christelijk kleuteron derwijs afhankelijk is van goodwill bij de burgemeester of andere plaatselijke autoriteiten. De statistieken wijzen dit uit, dat zeker negentig procent van het kleuteronderwijs wordt gegeven op bij zondere kleuterscholen. Vele gemeente besturen trachten op minder prijzens waardige manieren de achterstand van het openbaar kleuteronderwijs in te halen, aldus de heer Roosjen. De heer Tilanus zeide, zich gaarne aan te sluiten bij de woorden van de heer Roosjen. Voorts gaf hij een overzicht voor het kleuteronderwijs. Hij hoopte, dat de moeilijkheden spoedig zouden worden overwonnen. Met spanning zag hij uit naar het nadere overleg tussen de minister en de Kamer, waarbij hij eraan herinnerde, dat de Kamer reeds bijna een jaar wacht op het antwoord van de minister- Mej. H. M. R. Voss, die de minister van Onderwijs vertegenwoordigde, zei in haar toespraak ook, dat een wettelijke rege ling dringend nodig is, doch zij voegde daaraan toe, dat de komst van zo'n rege ling met vertrouwen kan worden tege moet gezien. Jaarboek Geref. Kerken verschenen Het nieuwe Jaarboek ten dienste van de Gereformeerde Kerken in Nederland is verschenen, in de bekende uitvoering. Het werd in opdracht van het Algemeen Kerkelijk Bureau uitgegeven door Ooster- baan en Le Cointre te Goes, telt 438 blad zijden en kost f2.60. De belangrijkste statistische gegevens hebben wij dezer dagen reeds vermeld- Wij voegen er thans nog de volgende cijfers aan toe. Uit de Geref. Kerken (Art. 31 K.O) kwamen driemaal zoveel personen over als er vertrokken; er werden meer Ge reformeerden Hervormd dan omgekeerd; hetzelfde geldt t.a.v. de Geref. Gemeen ten. EK. Kerk, Herst. Apost. Zendings gemeente. Leger des Heils, Jehova-Ge tuigen. Oud-Gereformeerden. Het aantal dat met alle kerken brak (291) is vijf maal zo groot als het aantal dat tot de Geref. kerken werd toegelaten (56). Verder vertrokken evenveel Gerefor meerden naar de Chr. Geref. Kerken als er uit deze kerken binnenkwamen, het geen ook voor de Vrije Evang. Gemeen ten geldt. Voorts slaat de schaal voor de Geref. Kerken gunstig door t.a.v. de Luthersen. Baptisten en Doopsgezinden. Bij al deze gegevens diene echter ver meld. dat slechts 667 van de 800 kerken cijfers inzonden. Ds F. C- Meyster uit Rotterdam ver zorgde ook ditmaal het jaaroverzicht. Hij gewaagt van een veelzijdige activiteit, maar somt ook een aantal klachten op. welke in de kerken vernomen worden: de geringe werfkracht ondanks de brede evangelisatie; het ingezonken interne leven der gemeente; prediking, wereld zin. isolement, eenzaamheidsgevoel, ge brek aan gedegen kennis, enz. Een roep om doorgaande reformatie blijft door klinken- De laatstgehouden synode noemt ds Meyster er een van „een pro gressieve reformatorische lijn, zij het met bedachtzame voorzichtigheid". Beroepi ngsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Meppel (vac. F. J. Zuiderduyn toez.) J. v. d. Berg te LJmui- den; te Vèenendaal (vac. J. Bakker) A, G. Wisgerhof te Oldebroek. Bedankt: voor Amsterdam-Centrum (wijkgem. Oude Kerk) W. A. Smit te Dordrecht. Benoemd: tot vicaris te Usselmonde W. den Toom. cand. t.d. H. Dienst te Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Geref. Kerken Tweetal: te Rotterdam (vac. F. C. Meijster) W. van Beyen te Eindhoven en A. Brouwer te Barneveld. Geref. Kerken Art. 31 Beroepen: te Enschede (vac. G. van Dooren) J. Kok te Leerdam; te Groote- gast, Gerkesklooster, Stroobos G. Mul ders. cand. te Kampen. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen: te Ederveen D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Clir. Geref. Gemeenten tn Nederland Beroepen: te Hoofddorp G. Salo mons te Bussum. Prof. L. Doekes in ziekenhuis Prof. L. Doekes, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool van de Geref. Kerken art. 31 Kampen, is ernstig ongesteld en heeft in het ziekenhuis te Klampen en galblaasoperatie ondergaan. Ds G. A. Zijderveld Ds G. A. Zijderveld, voorheen Ohr. Geref predikant te Zwijndrecht, thans predikant bij de Old Chr. Ref. Church in Grand Rapids, heeft een beroep aan genomen naar Axtesia-Bellflower in Ca- lifornië. Prof. dr J. J. Fahrenfort 50 jaar bij onderwijs Vier Juni a s. zal prof. dr J. J. FaJmem- fort. de bekende hoogleraar in de Vol kenkunde aan de gem. universiteit ven Amsterdam, 50 jaar in (het onclerwys werkzaam zijn. In 1904. negentien jaar oud', begon hij zijn loopbaan als onderwijzer. Na het behalen van de middelbare akten geschiedenis en aardrijkskunde en intussen aangesteld als leraar bij het middelbaar onderwijs in Haarlem, girug hij sociale geografie studeren aan de hoofdstedelijke universiteit. In 1927 promoveerde de jubilaris cum In 1934 werd, dr Fahrenfort benoemd tot lector algemene volkenkunde, zijn benoeming tot gewoon hoogleraar volgde in 1946. Een huldiging wordt voorbereid. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U. 20 Mei. Ge slaagd voor doet. scheikunde G J M Hooghwinkel, A J v d Linde. W van Driel. Amsterdam, en H Th Vlaar, Heem stede. Cand- wis- en natuurkunde H E van Groningen. Amsterdam. UTRECHT, 20 Mei. Geslaagd cand. veeartsenijkunde: S J van de Anker, IJsselstein. G Eikelenboom. Uithoorn, R Gorsira, Utrecht, K van Horssen. Rotter dam. H L M Hcaben, Roermond, H J J Luijerink. Utrecht. H F Matthijsen. Utrecht. C J J Meuwissen, Oud en Nieuw Gastel, mej. J H J Muller. Haarlem, P L Passen. Utrecht. J A Polak, Amersfoort, Th Smit. Wassenaar. A Tadmor, Utrecht. J S R Vermeulen, Huissen, J G J Wulf- fraat, Bloemendaal. H J Nube, Utrecht. Cai^d. wis- en natuurkunde G: J Geelen, Utrecht. R Clarenburg, Utrecht, J W Streef. Utrecht. Cand- wis- en natuur kunde K: mej. L Th Dercksen. Gouda. E Noerhadi. Utrecht, T 't Hoen, Maars- sen. Doet. scheikunde: J J Bos. Utrecht, H J L Sprenkels, Boxtel, P F Mijnïief. Utrecht, H C Cox. Den Bosch. S J Posthuma. Utrecht, M N M Boers, Utrecht. Doet. dierkunde: F Creutzberg (cum laude), Utrecht. UTRECHT. 20 Mei. Geslaagd voor doet. geneeskunde: Th. Kuypers, Kloos- terzande; R. C. P. M. Mekel, Hilversum; C. W. van Rooyen, Woerden en C. W. Sommer, Gorinchem. Vee-arts: S. Piersma, St Jacobiparochie; F- van der Veen, Blankênham (Kuinré); W. Sybesma, Heerenveen; mej. A. M. Sybesma. Heerenveen; N. J. de Vin, Bar neveld; J. H. Santema, Tzummarum; W. A. Hermans, Lelden en J. Hoving, Zut- phen. and. rechten: J. P. W- de Vries, Utrecht en F. F. A. Q. M. Smits, Den Bosch. ZATERDAG 22 MEI n I 402 m. KRO: 7.00 Nieuw 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuw 8.55 Plechtige Hoogmis 10.30 10.35 Sohoolradio U.05 Voc 2.00 Boekbespre 1 2 20 Engelse les 2.40 Kooi Buitenl. Gram 7.20 V; 8.25 De gewor 6.15 Joumalls- koverzioht 6.25 Lichte muziek 6.45 ispondenties 7.00 Nieuws 7 10 Binnei i 8.30 „Lichtbaken" 8 50 ogramma 9.50 Act. 10 00 ?rha!en 10.30 Wij lüi- 1.15 Nieuws kest 11,35—12.00 Radiophllharm. orkest. Hilversum II 298 m VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.55 Voor de vrouw 9 00 Gym. voor de vrouw 9.10 Gram VPRO'! 10.00 u ..Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.45 Gram 12.00 Idem 12.30 Land. en tuinb meded. 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 VA'RA-varia 1 20 Dans muziek 1.45 Sportpraatjc 2.00 Harmonie orkest 2.25 Fries programma 2.50 Gram 3.15 Hernieuwde kennismaking 4.10 Kamerorkest en solist 5.00 Weekjournaal 5.30 Gram 6.00 Nieuws 6 20 Hammond-orgelspel 6.40 Rege- .Dez Dan: t 9.35 i: West" Lichte muziek 10.40 „Onder de pannen" hoorspel 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram. Engeland BBC 330 m 11.30 Gram 12.25 t ..Have a go" 12.55 Weerberichten 1 00 Nieuw I 10 Gevar muziek 2.10 Cricketuitsl. 2.15 i .15 Caui fanfar Hoorspel 5..- 6 00 Niet 25 Gevar. muziek 7.15 Pari. o - - - prograT zicht 7.30 li 9.00 Nieuw beder. 11 00—11.08 Nieuw: rzlcht 12.15 Dansn (Advertentie) Goedennacht Slaapt U slecht door rheum&tiek. spit. Ischias hoofd- en zenuwpfinen neemt dan Togal. Verdrijft in al die ?eval1en «nel en afdoende die pijnen *n U slaapt heerlilk. Togal baat huivert door de nieren en Is on- «chadeHik voor hart en maag. BH tpotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88 eert 2.45 Cricketuitsl. 3 15 Mil. orkest 3 45 u Cricketuitsl. 4,10 Orgelspel 4.30 Cricketuitsl. 5.00 Jazzmuziek 5.30 Dansmuziek 6.00 Cric ketuitsl. 6.30 Sport 6 59 Cricketuitsl. 7.00 u Nieuws 7,25 Sport 7.S0 Hoorspel 8.30 Zang 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Gevar. pro gramma 11.50—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram Gram 4 15 Accordeonspel Engelse les 6.00 Nieuws 5.10 Balletmuziek 5.20 Liturgische zangen 5.30 Orgelrecital 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 8.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Verz. pro gramma 11.00 Nieuws 11.05 Dansmuziek 11.40 —12.00 Zigeunermuziek. Brussel 484 m. 12.00 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Verz. programma 2.15 en 2.30 Gram 3.30 uur Klassiek verzoekprogramma 4.30 Gevar mu ziek 5 00 Nieuws 5.15 Gevar muziek 5.30 u Jazzmuziek 6.45 Accordeonspel 7:15 en 7.25 Gram 7.30 Nieuws 8.00 Gram 8.15 Chansons 9.30 Muzikale kruiswoordraadsels 10.00 uur 0.55 Nieuws r beginnelingen (Op 224, Magisch vlechtwerk Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. 1 Vogel, 2 prop van Urmen pluksel, 3 sopeden, haasten, 4 klinkdicht. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Compagnie, 4 ule vel, 8 trog, 10 bode. 11 noot, 14 krot, 15 toeren. 16 rammelaar. VERTICAAL: 1 Content, 2 plug. 3 greb. 5 voer. 6 e.d., 7 lectuur, 9 opoe, 12 oo, 13 tram, 14 knol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2