Visserij-onderwijs geschoeid op moderne leest Katwijk leeft en bouwt daardoor aan zijn toekomst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 19 MEI 1954 Ervaring alléén niet voldoende (Van een onzer verslaggevers) Er is de laatste jaren kentering merkbaar geworden in de antieke Neder landse begrippen van het visserij-onderwijs. Een kentering in de opvatting, dat de overlevering van ervaring door ouderen aan jongeren de vakbe kwaamheid van de Nederlandse vissers zou kunnen waarborgen. Niemand zal ontkennen, dat de visserman bij de uitoefening van zijn beroep sterk op overgeleverde ervaring leunt, maar desondanks raakt men er in alle delen van onze visserijwereld steeds meer van overtuigd, dat met die er varing alleen niet kan worden volstaan. De commissie sanering zeevisserij gaf I visserijbedrijf, een warm hart toedragen, 5n 1952 de minister van Landbouw, Vis- toen zy na een desbetreffend onderzoek serij en Voedselvoorziening het parool. dat volgaas haar voor de toekomst der[de dat het vis- Nederlandse visserij moest gelden: „de j serij-onderwijs onbevredigend is geble- grote investeringen in de visserij stellen j ven, 'omdat er geen verplichting bestond hoge eisen aan de bedrijfsvoering. Vis- j het aan boord hebben van gediplo meerd personeel. •ij-onderwijs, visserij-voorlichting visserij-onderzoek zijn voor het vervul len van die eisen onmisbare Het onderwijs legt zioh practisoh geheel toe op het verzekeren van een veilige vaart der vloot en op de veiligheid aan boord. De vakopleiding moest volgens haar worden veranderd. Er zou onder wijs in de viskunde moeten komen, men j zou de vissers moeten leren de vis te I behandelen en de aan boord gebruikte materialen te verzorgen. En dit zou voor- al voor de toekomst van belang zijn in i verband met de sanering van onze Noord- i zeevloot. Die sanering zou hoge eisen j gaan stellen aan de vakbekwaamheid van j de vissers. Het was nodig om te voor-1 komen, dat onze vissers bij de vissers van andere landen ten achter zouden ko-1 Jaap Guyt staat met de pet op één oor netten te breien. Zo op het oog is Jaap niet onder een pet te vangen en er gaat hem weinig boven zijn petje, als het op netten leren breien aan komt. En daar gaat het op de visserij school maar om. niet- tan? Dirk Haasnoot naast Jaap betuigt glimlachend zijn stemming. lagere school. Er werd zelfs op drie ver schillende punten in het dorp les gegeven, Het was niet mogelijk om de lessen in splitsen, knopen en netten breien, in kuipen en in bankwerken op één en de zelfde plaats te geven. En bovendien was er geen bergruimte voor het onderwijs materiaal, de fietsen stonden op straat Ouwe Willem Groen heeft onge veer veertig jaar het wel en wee van de school meegemaakt en dat heeft hem zo aan de sfeer daar verknocht, dat hij er nog geregeld te vinden is. Hij kan nu eenmaal niet stil zitten. Toen hij als leraar werd gepensionneerd, volgde zijn zoon hem op. Onze fotograaf snapte de heer Groen, toen hij rustig zijn pijp smorend de breinaald hanteerde. VissershumoT Het gebeurde gistermiddag. Mijnheer Varkevisser geeft meteo-les, les in meteorologie. Er zitten vier leerlingen op de voorste rij, een stel stevige, jonge vissers. Het lokaal is ver der leeg en het gaat er gemoe delijk toe. Mijnheer Varkevis ser heeft op het bord het sche ma van een depressie getekend en hij stelt daarover vragen. „Plas", zegt hij, „wat ge beurt er, als er een depressie komt?" Plas geeft vlot ant woord: „De barometerstand daalt en er worden wolken ge vormd". En hij is niet te van gen, totdat mijnheer Varke visser hem een vraag stelt, die hem in de war brengt. Maar hij redt zich op een verbluffen de wijze uit de netelige situatie. Mijnheer Varkevisser zegt: „Plas, hoe lang duurt het voor je met je schip uit het centrum van 'n depressie bent?" „Nou", zegt Plas, „net zo lang tot je er uit bent". Mijnheer Varkevisser ver trekt geen spier van zijn ge zicht. „Dat was een best ant woord. Plas", zegt hij. „Dat was best. Je lijkt wel een advocaat". KATWIJK AAN DEN RIJN Royaal met andermans geld Een 15-jarige jongen, wonende aan de Zeeweg, heeft kar.s gezien bij enkele in woners geld te bemachtigen. Bij het benzinestation zelfs f60. Hij gedroeg zich nogal royaal, waarom het oog op hem viel. De pioitde heeft de knaap eens on derhanden genomen en het slot was dan ook een gratis logies aldaar. Van- het geld was zo goed als niets over. KATWIJK AAN ZEE Hoog cn laag water Donderdag 20 Mei: hoog water 4.37 en 17.01, laag water 0.29 en 12.48 uur. VisserijgoUjes Met de oude C. A. O. in zee Naar wij vernemen is het thans zeker. dat de zeevissers de volgende week ln zee gaan op de voorwaarden die ook voor 1953 golden. Echter zal dit jaar bij be schikking van het college van rijksbe middelaars twee procent van het garan tieloon worden uitbetaald. Het gesprek met de reders over de uitwerking van de 5'/t loonsverhoging wordt echter voort- Nogmaals twee Ook de IJmuidense Dinsdagmarkt werd bezocht door één trawler: de Vios was aanwezig met 20 kisten schelvis. 60 wijtine. 200 gul en kool. 450 makreel. 50 baring. 200 kleine kistjes haring. 10 heek en 10 varia, terwijl cr bovendien twee j Noordloggers losten. Goede kabeljauwprUs De weinige kabeljauw aan deze markt was voor België en er is voor de regels van de f 87.tot de f 82.betaald ter wijl kisten dikkoppen weggingen voor f 110 tot f 88. De tarbot van deze Dins dag ging eveneens goeddeels naar het Zuiden en werd gehonoreerd met f 1.30 tot f 1.40 per kilo. Redelijk De maikreel- en haringprijs was giste ren redelijik: voor makreel is van de f 17 tot de f 22 betaald en de haring ging van de hand voor f 17 tot f 20 per kist. terwijl een paar kistjes kleine verkocht zijn voor f 7.80 tot f 8. TOURING CARS VOOR BRUILOFTEN EN Gezelschapsreizen Prachtige solide wagens Een gemakkelijk zitje. Billijke condities, dus een Katweker rijdv met een Katwijkse touring car van het van ouds bekende adres: Fa L. VAN SCHIE WILHELMINASTRAAT 16 Telefoon 2021 Katwijk aan Zee Heek i de wal EEN GOED ADRES voor Uw Aardappelen. Groenten, Fruit en Conserven is H. VAN BRUGGEN Louwestraat 14 - Tel. 2078 FIRMA Wed. C. de Wit MOTORBOOT- EN VRACHTAUTODIENST Haven 2 - Katwijk aan Zee Telefoon 2229 De Vios voerde voorts twee kisten Katwijk - Delft - Rotterdam heek aan en kreeg er goed geld voor be taald: per 125 kilo bracht dit gezochte visje lieflst f 306 op. Anderhalv middelheek is verkocht voor f 272 zwarte kool möakte gisteren i 55 met f 23 tot f 27 voor de wijting. Grote gul voor de Brit Voor de Engelse export bestond vraag naar de grote gullen, die van de f 36 tol de f 42 golden de middel is erheen gegaan voor f 34 tot f 37 terwijl torren f 17 bot f 24 eveneens de Noordzee overgingen. Dal was ook het geval met dc sohol uit de Noord, die voor de Brit f 57 opbracht <grote)„ f 62 tot f 53 (zet- sdhol) en f 45 (enen). Een paar kisten tweetjes werden verkocht voor f 32 tot f 30. Mlddenweek Voor vandaag was als oudste boot sto mende de Bergen, de Haarlem die ook van 8 Mei is. kan eveneens komen, maai de Gelria en de Flamingo, die 10 Mei gingen, zulen nog wel even op zich laten wachten, want de vangsten zijn uitermate slécht. Koopt Uw zware shag en andere rokersbenodigdheden bij Sigarenmagazijn Diek Parlevliet99 Bij het uitvaren van de vissersvloot wensen wij U goede vangst en be houden thuiskomst. Zuidstraat 38 Katwijk a. Z. Telefoon 2594 VALKENBURG Jubilerende boerenleenbank trok er op uit Voorwaarden1 Het zal'duidelijk zijn, dat niet alleen het visserij-onderwijs het voortbestaan van onze visserij kan waarborgen. Er zal aan meer voorwaarden moeten worden voldaan, wil men deze pijler van nationale economie zijn kracht doen be houden. Om enkele zaken te noemen, de winter- visserij zou moeten worden uitgebreid en men zou de Jongeren van de vloot meer gelegenheid moeten geven om het volgen van de lessen aan de visserijscholen te combineren met het werk in de walbe- drijven ten einde hen aan het visserij bedrijf te binden. Tot nu toe is die band Het centraal bureau voor de statistiek heeft een studie gemaakt van de voor ziening met arbeidskrachten in de vis serij over de periode 19511953. Het bu reau komt in het samenvattend overzicht tot o.a. deze conclusie: „Indien men waar neemt, dat van de 1519 jongeren tot 25 jaar, die voor de zomervisserij monster den er 's winters maar 313 dat is on geveer 20 procent voor de trawlvis- serij kunnen hermonsteren, dan is het duidelijk, dat de jeugd in genen dele door een sterke band aan het visserijbedrijf U gebonden Drie scholen Maar wij waren met het visserij-onder wijs bezig en dus ter zake. Er wordt in Nederland heden ten dage aan drie scho len visserij-onderwijs gegeven, aan scho len te IJmuiden, Katwijk en Schevenin- gen. Het visserijschooltje, dat onlangs te Urk werd opgericht, kan zich nog niet met deze grotere meten. Er bestaan plan nen om behalve aan deze scholen ook nog visserij-onderricht te geven aan de zee vaartscholen van Den Helder en Vlis- singen, waar men afdelingen voor dit onderwijs zal instellen. De drie grote scholen worde» door de overheid gesub sidieerd. Zij ressorteren onder de afdeling nijverheidsonderwijs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Op grond van deze gegevens mag men stellen, dat wij een stevige basis hebben voor een verbetering van het visserij- onderwijs. Accomodatie Wij willen vandaag in verband met de komende feestelijke visserijdagen onze lezers door middel van een aantal foto's iets vertellen van de Katwijkse visserij- school. Het is lange tijd misère geweest met het visserij-onderwijs in Katwijk aan Zee. ten minste wat de ruimte voor dit onderwijs oetreft. Jaren achtereen werd er les gegeven in een oude afgekeurde, De tegenwoordige directeur van de Katwijkse visserijschool, de heer C. Varkevisser, opvolger van de directeuren K. Boorsma en K. Schuring. De heer Varke visser kent zijn mannetjes en zijn mannen van haver tot gort. Hij is zelf een rasechte Katwijker, ging op 13-jarige leeftijd naar zee, doorliep alle rangen tot en met die van matroos, ging toen over naar de koopvaardij en bezocht de zeevaartschool te Am sterdam. Hij werd in 1925 leraar aan de visserijschool te Vlaar- dingen en kwam in 1929 naar Katwijk. en de leerlingen moesten genoegen nemen met ongemakkelijke cantinebanken. Katwijk heeft nu een nieuwe visserij school. Het gebouw is nog niet officieel geopend en daarom zou het misschien wat voorbarig zijn om de inrichting tot jn bijzonderheden te beschrijven. Maar de roem van deze school is al tot alle krin gen van de visserij doorgedrongen en er is alle reden om aan te nemen, dat de officiële opening een zeer bijzondere ge beurtenis zal worden, zowel voor onze hele visserij als voor Katwijk aan Zee zelf. In verband met het 40-jarig jubileum het bestuur van de Coöp. Boerenleen- j Sank ongeveer een jaar geleden begon- i nen met het treffen van bijzondere maat- i regelen. Een commissie, bestaande uit de j heren C- Meurs. J. Zandbergen en Jac- v. d- Zwart, hield zich bezig met het Uit werken van de plannen, en zoals die gis teren zijn uitgevoerd is een woord van hulde zeer zeker op zijn plaats. 's Middags om twaalf uur stonden op net Kerkplein, vijf bussen gereed en uit geleide gedaan door de rest van de dorps- oevolking hebben tweehonderd personen een feesttocht gemaakt, die nog lang ïr. ae herinnering zal blijven voortleven Allereerst trok men naar Valkenveen Samen varen in bootje, samen dwalen in de doolhof bracht de stemming er dade- j Ujk in. Ongeveer vijf uur kwam men aan de grote met Valkenburgse tulpen versierde zaal van Groenendaal in Heem stede. Wat het feestcomité daar de leden heeft aangeboden was wel zo subliem. één uitroep te horen was: ..Het is voortreffelijk!" •oorzitter van de bank, de heer S. M. Poot. bracht hulde aan de initiatreT- ers van veertig jaar geleden, van de heren M. H- van Stijn Sr cn W der Weerd mede aanwezig waren. Spr. herinnerde aan de tijden van vroe- >r. toen kleine lieden zo vaak in han- »n van woekeraars vielen. Crediet werd el verleend, maar tegen een onmatig noge rente. Spr. wees ook nog op het karakteristieke van Valkenburgs bank. juist neringdoenden de oprich- en. Hij vond het dan ook vreemd, vorig jaar een suggestie geaaan n het bestuur uit bijna alleen boeren en tuinders te laten bestaan. Spr wekte op om de bank te laten zijn en olijven een bank voor gehei Valkenburg. De heer Van der Weerd sprak er zijn blijdschap over uit. dat de kleine plan', zitter van het feestcomité, de heer Meurs. zo n grote boom geworden was- De voor- herinnerde aan de vroegere uitstapjes, cue door de bank werden georganiseerd- In een historisch overzicht liet hij de voornaamste gebeurtenissen uit het be staan van de bank de revue passeren en sprak een woord van bijzondere lof uil Radio en „malse maatjes' Nog meer dan vorige jaren zal de haringjager!) in de aéther komen Hier is het programma: 20 Mei: (Hilversum II. 12.50-13.00 uur). Uit het bedrijfsleven. De Ne derlandse visserij een nationaal bedrijf, door de heer J. van der Toorn, vice-president van de Re dersvereniging voor de Nederlandse haringgvisserij. (Hilversum I, tussen 20.20-21.45 uur). Oom Jurriaan heeft trek in „malse maatjes". Schippers uit Scheveningen. Vlaardingen en Kat wijk zullen het „uit de doeken doen." 21 Mei: (Hilversum I. 9.45-10.00 uur). Schooluitzending over Vlaggetjes dag en haringjager!) (Hilversum I, 19.10-19.30 uur). In de rubriek: Verklaring en Toelich ting, drs D. J. van Dijk, voorzitter directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten over de komende haringteelt. 22 Mei: (Hilversum II, tussen 19.30— 19.55 uur). In het wekelijks Passe partout spreekt Anne Mulder over: Vandaag Vlaggetjesdag. (Hilversum I. tussen 21.00-21.50 uur). Ook Negen heit de Klok slaat Maatjes. (Hilversum I. 21.50-22.00 uur) Reportage over Vlaggetjesdag. .'3 Mei: 'Hilversum I. 20.25 uur). De gewone man snakt (ook) naar maatjes. 24 Mei: (Hilversum II. 21.35-21.57 uur). Muzikaal klankbeeld: Te visse uit. 21.57-22.05 uur: Morgen vaart de vloot. Reportage van Jan de Troye uit Soheveningen. 25 Mei: (Hilversum I. 11.00 4iur). Onder ons. Een programma voor de vrouw onder leiding van Mia Smelt, 't Is vandaag Buisjesdag Onze vissers kiezen zee voor de nieuwe teelt. Welke betekenis heeft deze gebeurtenis voor onze vissers vrouwen? Aan haar vandaag het 2529 Mei: (Hilversum I en II, nieuws). De speciale correspondem meldt 27 Mei (Hilversum I. tussen 20.00— 20.20 uur). Radiokrant voor Neder land. En nu het laatste nieuws over de jagerij. 28 Mei: (Hilversum II). Als de maat jes er zijnReportage van de binnenkomst der Eerste Hollandse Nieuwe (tijdstip van uitzending af hankelijk van de binnenkomst). 29 Mei: (Hilversum II. tussen 19.30— 19.55 uur). In de rubriek Passepar tout spreekt Anne Mulder over: De (Hilversum I. tussen 21.00-2150 uur). De maatjes zijn er(In Negen heit de Klok). Alle foto's op deze pagina af gedrukt, werden gemaakt door fotograaf D. Kruyt, Katwijk aan Zee voor de arbeid van de tegenwoordige Kassier, de heer P- Piers. Op humoristische wijze vertolkte de neer M. H. van Stijn Jr de dank van de teestgangers- Na het diner begaf het gezelschap zich naar de tuin van Groenendaal, waar Valkenburgs Harmonie een concert gaf, We wachten even: Zullen er wel ooit zo veel volwassenen tegelijk getuige ge- i hun eigen aorpsharmonie? Het verdere deel van de avond werd op zeer interessante wijze verzorgd door het gezelschap van Roland Wagter. Het was al over het middernachtelijk uur. toen men in de beste stemming in Val kenburg terugkeerde. Spreekbeurt Ds Fokkema, Hervormd predikant te Ede. spreekt morgenavond om acht uur in zaal De Vries voor de Geref. Bond. Burgerlijke stand GEBOREN: Gijsbertha, d v A Ouds hoorn en J G Verhoef; Marijke W, d v C Kerpershoek en G M M Knobbout; Adriaan H, z v L Noort en M Botermans. VOORSCHOTEN D. Noort in 't zilver Vrijdag hordpnki de heer D. Noort. Papelaan 150. het feit dat hij 25 jaar in dienst is bij de Ned- Spoorwegen. De heer Noort begon zijn loopbaan als lijnwerker en is inmiddels opgeklommen vorwerker tot zijn huidige functie: ploegbaas Ook in het Christelijk orgamsatieieven heeft de jubilaris een respectabele staat dienst. Hij is namelijk dan tevens 25 jaar lid van het Chr- Nationaal Vak- erbond- De heer Noort is lid van de Prot. Chr- Bond van Spoor- en tramwegpersoneel als zodanig lid van ae plaatselijke Chr Besturenbond. De komende Vrijdag zal voor de Jubi- ris ongetwijfeld niet onopgemerkt voor- In Rangoon is de zesde Grote Boed dhistische Raad geopend, die, ten minste twee jaar zal duren. De voornaamste taak van de Raad is het samenstellen van een ge-autoriseerde vertaling van de Boed dhistische Raad geopend, die ten minste die Boedha sprak. Het deed schrijver dezes veel genoegen op deze foto één van zijn wel doeners op zee te ontdekken, Jan Zuyderduyn, met opgestroopte mou wen. Twee jaar geleden was Jan Zuyderduyn stuurman op de KW 25 (Wilhelmina I), op welk schip wij voor het eerst en dus niet zonder bepaalde lichamelijke gevolgen onze eerste zeereis maakten. Hij trekt een kabeljauw het jasje uit. Willem van Duin, schipper van de KW 42, Piet van Duyvenbode, stuurman en Rein Bamhoorn, die lange tijd stuurman op de KW 5 was, houden hem gezelschap. Piet Plas, vooraan links, Leen Kuyt, de buurman en Jaap van Rijn zetten in de toekomst haarfijn de koers van een Katwijkse logger uit, tenminste als er niet elke dag een fotograaf in de klas komt. Leen Kuyt doet nog wel net of hij luistert, maar Jaap van Rijn toont on verbloemd zijn nieuwsgierigheid. Op deze prent vertegenwoordigt Willem van Hameren de Noordwijkse vissersjeugd. Willem zit vlak achter Leen Kuyt. Kees Groen (rechts) en Leen Schaap zetten een koers uit. Groen legt de lineaal met een kieskeurig oog op de kaart en Schaap staat klaar om er met zijn potloodje een kras langs te geven. Adri van Duyn, Piet van Duyn en Nic. Guyt kijken de leraar splitsen, knopen en roeien, de heer K. Oosthoek, de kunst van het maken van een takeling af. Dit is voor de heer Oosthoek gesneden koek. Hij heeft dertig dienstjaren bij de marine achter de rug. Als hij de jongens wat uitlegt dan kunnen zij niet zeggen, dat er geen touw aan vast te knopen is. Oudere leerlingen van de Katwijkse visserijschool krijgen „dokter- les" van dokter Cleveringa. Twintig jaar lang heeft dokter Cleveringa aan hen, die het weten wilden, verteld hoe een zere vinger moet wor den behandeld en hoe een patiënt op zee het best kan toorden ver zorgd. In de afgelopen winter nam zijn loopbaan aan de visserijschool een abrupt einde, toen hij op het ijs een lelijke val maakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9