Teleurstelling over houding overheid tegenover de ondernemers NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 19 MEI 1954 /aarvergadering aannemers en patroons Particuliere bouwers ondervinden nog steeds veel tegenwerking Ter gelegenheid van de opening van de jaarvergadering van de Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland KJLPJI., gehouden in Leiden, heeft de voorzitter de heer ir J. J. G. van Hoek, die zich bij zyn afscheid als zodanig benoemd zag tot ere-voorzitter, vanmorgen een rede uitge sproken, waarbij hij uiting gaf aan de onder de leden heersende gevoelens van diepe teleurstelling over de houding van de overheid tegenover de ondernemers in deze bedrijfstak. Gistermiddag werden de deelnemers an het congres in de koffiekamer van iet stadhuis voor B. en W. ontvangen. Nadat na jarenlange strijd hun rech ten waren erkend en daarvoor ook be grip was ontstaan, heeft het overheids beleid op economisoh gebied bij de bouwindustrie het rechtsgevoel gekrenkt Voorschriften, die voor andere bedrijfs takken niet worden gehanteerd, tracht men met jarenlange terugwerkende kracht op de ondernemers in de bouw nijverheid toe te passen, terwijl na één verre van overduidelijke beslissing van de Hoge Raad zogenaamde schik kingen 'worden aangeboden, variërend van 10 tot 10.000 al naar gelang de persoonlijke inzichten der Officieren var Justitie, aldus apr. Ook op het punt van de naleving van de loon voorschriften is de belangstel ling voor het bouwbedrijf tekenend, al dus 9preker. In 1952 zijn volgens het centraal verslag van de Arbeidsinspec tie 2000 ondernemingen in de bouwvak ken gecontroleerd. 63 Pet bleek treding. In de metaalindustrie 2 x zoveel ondernemingen gecontro leerd, het percentage overtreders wa: ook daar 63 pet, dooh het aantal pro cessen-verbaal bedroegdaarentegen de helft. Spreker wees vervolgens op het merk waardige verschijnsel, dat de regering, in een periode, waarin alom gebrek be staat aan arbeidskrachten, aanvullende werken in een soort moderne werkver schaffing of semi-werkverschaffing doet uitvoeren, alsof er ernstige werkloos heid heerste. Zo zijn wij bezig de wer ken op te souperen, die wij misschien straks, als de conjunctuur zich heeft wijzigd of bijvoorbeeld de defensie inspanning afneemt, bitter nodig kun nen hebben. Het gevaar bestaat, dat wij in ölechte tijden met lege handen ko men te zitten. Bovendien treden de ont- ginnings-lichamen, die deze werken ple gen uit te voeren zelfs niin of meer op als concurrent van het bedrijfsleven De ondernemers kunnen soms vooi zeer urgente werken geen arbeiders krij gen, omdat dezen gplijk de volksmond dat ten onrechte, want de D.U.W. heeft een ander karakter gekregen noemt.! m de D.U.W. zitten en niet weg willen, daar de arbeidsvoorwaarden er zodanig zijn, dat het vrije bedrijf geen aantrek kingskracht voor hen heeft. Spreker was van mening, dat in het goede jaar getijde alle ontginnings- en verkave lingswerkzaamheden dienen te worden stopgezet, tot op het ogen-blik waarop het bedrijfsleven een overschot aan ar beidskrachten heeft. Toen het tweede spoor in de baan Ven-loKaldenkirchen moest worden gelegd, waren er geen arbeiders te krij gen, waardoor het gereedkomen op het tijdstip van inwerkingtreding van de nieuwe dienstregeling van de spoorwe gen ernstig gevaar heeft gelopen. Iets dergelijks deed zich voor bij de uitvoe ring van werkzaamheden aan het circuit van de T.T., waar zoveel haast bij was omdat de boete voor geval van tenmijns- overschrijding zeer hoog is, aldus de heer Van Hoek. Voor wat de uitvoering van de Werk loosheidswet betreft wees spreker er op. dat het bouwvak blijkbaar een reser voir vormt voor allerlei losse arbeiders, want terwijl het aantal werkelijke bouw arbeiders in de buurt van de 170.000 ligt. zijn er 300.000 geregistreerd bij de so ciale fondsen, die alle kort of lang ir, het bouwvak hebben gewerkt. Tenslotte vroeg spreker de aan dacht van de regering voor de pro blemen van de particuliere woning bouwers. die, hoewel de minister van Wederopbouw onomwonden ver klaart, dat de particuliere bouw nodig Is voor de oplossing van de woningnood, veel tegenwerking on dervinden van gemeentebesturen, die geen bouwvolume beschikbaar stellen of vestigingsvergunningen weigeren. Op dit gebied noemde spre ker coördinerend optreden van het ministerie dringend gewenst. De burgemeester heette hen welkom en sohetste in een toespraak de belangrijke taak van de aannemer voor de woning voorziening, de utiliteitswerken, de ka nalen, de bruggen en de sluizen Spr. zei. dat er na de oorlog ook in Leiden veel is gebouwd. Ook deze gemeente beeft belang bij een gezonde aanne mersstand en bij goede verhoudingen in de bouwwereld. De Ned. aannemersbond heeft tot deze stand en tot deze verhou dingen veel bijgedragen. Ir Van Hoek beantwoordde de toe spraak van de burgemeester. Ook hij maakte dankbaar gewag van de goede verhoudingen tussen het gemeentebe stuur en de plaatselijke bouwwereld. Na de ontvangst hebben de deelnemers onder leiding van wethouder Jongeleen het stadhuis bezichtigd. Agenda van Leiden Woensdag Hoogl. Kerk. half 8: Avondstilte. Burchtfestijn, 8 uur: repetitie-avond voor de komst van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 tot half 9: zitting voorlichtingscommis sie prijzen en huren. Donderdag Leidse Hout. half 10: voetbalwedstrijd afdeling Haarlemafdeling Leiden Ned. aannemersbond. Burcht, 3 tot half 5: Eerste Leidse ver eniging van kleinhandelaren in aard appelen. groenten en fruit, receptie 40- jarig bestaan; half 8: feestavond. VrUdag Burchtfestijn, 8 uur: Maria Zamorra en haar kwartet en de Twee Wama's. Doelenkazerne, 8 uur: cabaretavond ter gelegenheid van de opening der nieuwe cantine, gezelschap Henk Beekman. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 u.: toneelavond Kunst en Genoegen. Burchtfestyn Burcht, half 3—half 6 en half »- 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4. tel 23553. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 25 en 79 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het portret in de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). De Rode-Kruisboot vaart Leiden is aan de grote schoonmaakhebben wij al iemand horen zeggen. Op vele punten hebben de straten opengebroken gelegen, ramen van grote gebouwen, die in tijden niet waren gewassen, glim men weer in de zon, de plantsoentjes, die er altijd goed uitzien, zijn bijgewerkt en verdienen nu met gemak de kwalificatie „zeer goed" en ook de gedenkpanelen in de historische voorgevel van het stadhuis staan er weer fris bij. Dat laatste is het werk geweest van de heren A. C. van der Woerd (links) en J. Bey (rechts). Het opknappen is niet geschied met verf of verguldsel, maar met een soort pasta, waar bij de „schoonmakers" er nauwkeurig op hebben gelet, dat de panelen er niet modern gingen uitzien, maar hun oude schoonheid behielden. Zo alleen immers is het bewerken van een oudheidkundig object ver antwoord. Natuurlijk hopen deze mannen, dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid er straks even met genoegen naar zullen kijken. Foto N. van der Horst B.B.-stafoefening in gebouw aan Langebrug Diploma ziekenverpleging Bij het gisteren in het diaconessenhuis gehouden examen zijn geslaagd voor het diploma A Ziekenverpleging, de zusters: J. A. D. Arps, G. Blom, M. Hanouwer, G. den Heyer, G. M. M. Jansen, H. M- Kooy- man, W. v. d. Plaat, J. W. van Santen en S. Vijfhuizen. Dokter J. de Bruyne 25 jaar arts Op Maandag 24 Mei zal het 25 jaar ge leden zijn, dat dokter J. de Bruyne tot arts werd bevorderd. Er heeft zich in Leiden een comité gevormd, dat een hul diging van de arts wil voorbereiden. Het bestaat uit de heer D. van der Kwaak, voorzitter, de heer A. Baan, secretaris penningmeester, mej. J. M. A. van Ul- den, de heer L. J. den Houter, de heer J H. Pleiter en mr C. J. Woudstra. Maan dagavond :s er receptie ten huize van dokter De Bruyne. Dat het geen gemakkelijke taak .mensen, die zich bü de B.B. hebben aan gesloten, zo te instrueren, dat zij hui taak naar behoren zouden kunnen uit voeren, werd ons duidelijk, toen gister avond is het bureau bescherming bevol king A-kring Leiden aan de Langebrug een B.B.-stafoefening werd gehouden voor de gewestelijke staf, de staf A-kring Leiden en de staf van de kring Zuid-Holland I (Katwük). Het gold hier een papieren oefening, maar die was zo intens opgezet, dat men de werkelijkhc;ri dichtbij achtte. De lei ding had de heer Langeveld, comman dant van het gewest B B omvattende de beide Hollanden en Utrecht. Deze oefe ning liet zien. hoe de verschillende dien sten van de A-kring Leiden ten aanzien van bepaalde gevallen moeten optreden. Hierbij waren alle diensten ingescha keld; brandweer, politie, G.G. en G.D., opruimingsdienst, reddingsdienst, dienst sociale verzorging en de afdeling ver binding en verkenning. Alle hoofden van deze diensten waren uiteraard aan wezig. Zij verstonden elkaar en toonden begrip te hebben voor hetgeen van hen werd gevraagd. We mogen wel zeggen, dat de oefening tot in de details klopte, De oefening werd ook bijgewoond door mr Galles, namens de provinciale Koninklijk bezoek aan Leiden in punten We geven hieronder puntsgewijze h beloop van het Koninklijke bezoek a; Donderdagavond: 6.05 uur: aankomst Spanjaardsbrug, 6.15 ontvangst ten stadhuize, 6.30 kinderzanighulde Stadhuis- 6 35 receptie in Burgerzaal, 7.10 vertrek naar de ..Piet Hein", loggend bij Njord a d. Hoge Morsweg, 8.00 aankomst voorm. Prinsen hof Rapenburg 8. 9 10 vertrek naar Burcht, 9.15 aankomst op Burcht, 10.15 vertrek van Burcht, 1030 aankomst Schuttersveld (vuurwerk). 11.00 einde vuurwerk. De route voor de korte rit door de verlichte straten van de stad van de Burcht naar het Schuttersveld is als volgt: Burohlsteeg, Korenbeurs. Boter markt, Gangetje. Steenschuur. Rapen burg O.Z., Kort Rapenburg, Prinsesse- kade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat en Rij nsburgersingeL Vrijdag H.M. de Koningin: 9.30 uur: bezoek aar vertrek i lammermarkt, r histologisch la- (Acad. Zieken- bóratorium vertrek naar fabriek mentier. aankomst aan fabriek, vertrek naar Lakenhal, aankomst Lakenhal, afvaart met de „Piet Hein", laboratorium, ..Ons Eiland", de speeltuin. Par- Z.K.H- prins Bernhard: 9.30 uur: Rotogravure, lezing, 10.15 bezichtiging bedrijf, 10.45 vertrek, 10.50 dekenfabriek Van Wijk. 11.20 vertrek. 11.25 meelfabriek De Koster, 11.55 napraatje over Leidse indu strie. 12.30 vertrek naar Soestdijk. griffie van Zuid-Holland, die er aan het slot van de avond op wees, dat de B.B. inderdaad reden van bestaan heeft en dat deze oefening ook bewees, hoe nodig de samenwerking tussen de kringen is. De colonnecommandante van het Rode Kruis uit Gouda, dr M- E. Kortenoever, meldde ons gisteravond van boord v« „Kasteel Staverden": In Rotterdam was er gisteravond ons veel gezelligheid te beleven. Jeugd-Rode Kruis kwam met een band aan boord om op de zalen muziek te maken. We genoten verder van het uit zicht op de Maas met zijn talrijke schepen. Om 8.15 klonk het „Wel te rusten!" en ging ieder slapen. De nacht is rustig- geweest. Boven verwachting hadden de meests passagiers goed geslapen. Vanmorgen lichtten we het anker. We voeren onder de Maasbruggen door naar de Rotterdamse havens langs Pernis, ver der door de Oude Maas langs Dordrecht naar Hardinxveld, waar we in de haven voor anker gingen voor het middagslaap je. We dronken daarna thee. De meeste passagiers hadden of kregen een helpster als secretaresse om bericht naar huis ie zenden. We voelen ons al heel goed thu.s op het water en stevenen nu voor de avond en nacht op Gorinchem aan. Aan hen, die thuis achterbleven: veel groeten van ons allen I Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alida M F. d v J W Hoo-j genboom en M W Meijer; Hendrika M.i d v H de Roode en M T de Roode; Fer- dinand P, z v J Gilhuijs en M M Caspers;! Cornelia A M. d v J J Wassenaar en P: Rijkers; Kurt S, z v M C Reckman en! E J Landzaat; Adriaan, d v I Zeegers en! A Distelvelt; Janna F, d v J Verburg enl M Kool; Alexander J L M, z v J C Duijn-i dam en A M E v Velzen; Antje, d v Al van Weeren en G ter Bork; Petrus J M I z v P C Reizevoort en A W van Dijk. OVERLEDEN: C C Verver, wed van M Couzijn. 75 jr; G. Eckhard, man, 32 jr; H I J M v Wensen, man, 73 jr; E I Ber ger, huisvr van Korswagen, 32 jr; P C Kapaan, wedn, 88 jr; W Laterveer, man, Aan de vooravond Leiden staat aan de vooravond van een grote gebeurtenis: het Koninklijk bezoek. Dit is het eerste officiële bezoek van H.M. de Koningin aan Leiden, sinds Zij aan de regering is. Het betreft geen staatsie-bezoek, maar een werkbezoek; dat wil zeggen, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zich op de hoogte willen stellen van 't dagelijks leven in Leiden. Wij Leidenaars willen van onze kant gaarne medewerken om onze Koninklijke Gasten een zo juist mogelijk beeld te geven van ons leven van alledag. Daartoe behoort zeer zeker ook onze hartelijke aanhankelijkheid jegens Hen, die zoveel hartelijkheid om zich heen verspreiden. Ik twijfel er niet aan, of de Leidse burgerij zal in feest stemming zijn en allerwegen het Koninklijk Paar met blijd schap en hartelijkheid begroeten. Laat morgen en overmorgen alom de driekleur wapperen! F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. Zó fotografeerde Cas Oorthuijs enkele jaren geleden het Ko ninklijke gezin. Koningin Juliana is hier moeder, prins Bernhard vader van vier lieve kinderen. En tezamen vormen ze het gezin, dat wij als volk met zoveel liefde omringen. Morgen zijn de Koningin en de Prins in ons midden, ook als Moeder en Vader, alleen in an dere zin. Moge dat deel van 't Nederlandse gezin, dat Rijn streek en Leiden heet, zich zó verheugen over Hun komst en aanwezigheid, dat het Konink lijke Paar zich met vreugde deze dagen zal herinneren. Nieuws rond het Kon. bezoek Koningin en Prins in de derde auto De burgemeester verzoekt ons mede te delen, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard altijd in de derde auto zullen plaats nemen. Alleen bij de intocht van Spanjaardsbrug tot Stadhuis zullen H.M. en Z.K.H. in de vie Scholen Vrijdag vrij Sluitingsuur café's Bericht aan onze /ezers Voor een goede verslaggeving van het Koninklijk bezoek kan het noodzakelijk blijken, de krant van morgen wat later te doen ver schijnen dan gebruikelijk. Boven dien is het mogelijk, dat stagnatie in het verkeer de bezorging van ons blad in enkele plaatsen tegen werkt. Wij verzoeken onze lezers in deze gevallen enig geduld te be trachten. Directie N.L.C. 1 uur De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem onthef fing is verleend van het sluitingsuur vergunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 20 op 21 Mei tot 1 uur. Schop kostte 15. Bij verstek behandelde de Haagse po litierechter een zaakje tegen een Leidse constructieschilder, die zekere juffr. E. schop had gegeven. Deze juffrouw verloofd geweest met zijn broer en kwam, nadat de verhouding beëindigd was, haar fiets terughalen, De verdach te was al tweemaal veroordeeld. In een rapport van het Centr. Genootschap werd hij als achterlijk beschreven. De verdachte had betoogd uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld. De officier van Justitie nam dit niet aan, want de schilder had de schop gegeven toen het slachtoffer zich al van hem had afge wend. Na een eis van f 20 of 10 dagen werd het f 15 of vijt dagen. Beschonken op de Kets Een niet versdienen Leidse koopman was voor de Haagse Politierechter ge dagvaard, omdat hij had gefietst terwijl hij onder drank invloed verkeerde. In een brief aan de rechter schreef hij dat Reprise bij K. en O. Les gueux au paradis In Mei 1951 gaf K. en O. voor Leiden de première van de hartverwarmende Franse comedie Les gueux au paradis, met in de hoofdrollen Fernandel en Raimu- Over deze film valt eigenlijk niet te twisten. Het is een bekend feit, dat onze verre zuiderburen in zaken die op enigerlei wijze met het geloof hebben te maken een heel andere instelling hebben dan wij. die in noorderlijker streken leven. Of men wijst deze film totaal af, of men proeft de onschuldige bedoeling en kan dan ten volle genieten van dit met veel esprit samengesteld malle ge val. Een betrekkelijk kleine groep trouwe bezoekers heeft van deze extra voorstel ling van de K. en O. filmstudiekring in het Casinotheater genoten. Vooraf ging de film over het werk van de rijkspolitie. Hier R.P. 10. Medegedeeld werd nog, dat K. en O. zich voorstelt :n het volgend seizoen tot een enigszins an dere opzet van de voorstellingen te ko men. Het bestuur hoopt op zoveel nieuwe leden, dat het lonend wordt twee voor stellingen op één avond te geven. Christen-vrouwen hielden j aarvergadering De Nederlandse Christen-vrouwenbond afdeling Leiden had gisteravond een fees telijke jaarvergadering. Nadat de presi dente afgevaardigden uit Voorschoten, Oegstgeest en Warmond had welkom ge heten, zei ze in haar openingswoord, dat de afdeling een jaar achter de rug had, waarin de activiteit, op het gebied van lezingen vooral, goed was. Dikwijls ga ven deze een antwoord op vragen en moeilijkheden, die bij de leden leven. Verder herdacht de presidente de over_ leden leden, in het bijzonder mej. Eggink, die jarenlang penningmeesteresse was- Hierna kreeg de vergadering een ver slag te horen over de onlangs in de Ahoy-hallen gehouden algemene verga dering van de bond. Van het jaarverslag van mevrouw Van Loo, de secretaresse, noteerden we, dat het ledental (186) on geveer stabiel bleef. De penning meesteresse, mej. Boemer, gaf een beeld van de financiële 6tand van zaken. Ver volgens brachten de verschillende com missies verslag uit van hun activiteiten. Een koortje onder leiding van mevrouw Dregmans zong een avondcantate. De rest van de avond werd gevuld met een voordracht en een gezelschapsspel. Nieuwe Montessorischool Op de gisteren gehouden ouderavond van de Montessorischool aan de Duiven- bodestraat. tijdelijk ondergebracht In de o.l. school aldaar, is meegedeeld dat vol gend jaar een nieuwe Montessorischool zal worden gebouwd In de buurt van het gymnasium. hij door een familiekwestie was gaan drinken. Hij had vier k vijf glazen bier gehad. Daar hij anders nooit beschonken was vroeg hij clementie. De officier van Justitie vorderde f 20 boete of 10 dazen, het werd f 15 of 5 dagen. Schema koninklijk bezoek aan de Rijnstreek Morgen bezoeken H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de Rijnstreek, Hier volgt hei schema van het werk programma. H.M. de Koningin: 9.30 uur: bezoek aan kaasmarkt te Woerden. 9.55 vertrek naar Bodegraven. 10.10 aankomst op Markt aldaar, 10-30 naar Nieuwkoop via Zwam- merdam, 10.45 aankomst te Nieuwkoop voor het oude raadhuis, 11.05 rustpauze in ..Piashuis" Noorden. 11.25 naar Nieuwveen via venhoven, 1140 bezoek huize St Ursula Nieuwveer.. 12.10 naar Ter Aar. 12.15 bezoek aan Papenveer (ope ning veilinghal), 12.40 naar Alphen a. d. Rijn. 13 00 aankomst bij raadhuis te Alphen 13.10 rustpauze, 13.30 lunch in Avifauna 14.30 bezoek aan Martha-sticht/ing. 15.30 naar Leimuiden via Rijc- saterwoude. aankomst Leimuiden, vloot- schouw, aankomst paviljoen De Bra sem te Alkemade, per boot naar Woubrugge, aankomst te Woubrugge, via Koudekerk naar Hazers- woude, aankomst te Hazerswoude 10.30 10.40 11.00 11.15 13.30 14.30 14.45 naar Zoeterwoude, bezoek aan, potterij Zaal berg le Zoeterwoude, naar Leiderdorp, aankomst by de sportvelden aldaar (opvoering van spel) vertrek naar Leiden. Z. K. H. prins Bernhard bezoek aan, kaasmarkt Uk Woerden, bezoek aan depAt retour-goe deren van directoraat mate rieel luchtmacht, t naar Bodegraven bezqek aan zaadhandel, naar Alphen, aankomst aan raadhuis te Alphen, bezoek dakpannenfabriek Van Oordt en Co., bezoek aan N. Samsom. ontvangst door industriële club, te voet van cantine N. Sam som naar raadhuis, lunch vogelpark, vertrek naar Hazerswoude, bezoek station K.I. Vita Nova, bijeenkomst van vertegen woordigers van industrieën te^De Jongs machinefabriek naar Leiderdorp, bezoek touwfabrieken, slotmanifestatie op sport velden. vertrek naar Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3