Een paradijs lucht in van water Z.-Holland en Rode Kruis-conventies door Eerste Kamer aanvaard KERK en SCHOOL Puzzle 2 WOENSDAG 19 MEI 1954 MEER MEER AAN DE KAAG Grotere stroom toeristen is welkom in plassengebied (Van onze §-redacteur) "PiOOR DE FELLE NOORDENWIND, die het water van de Zuidhollandse -L' plassen tot schuim slaat en die de lijven der opvarenden tot op het bot verkilt, zoekt het luxe schip Ursula uit Leiden zijn weg door de West einder-, Kager- en Warmonderpiassen. Wellicht is er iemand, die meent, dat de aanduiding voor de beide laatste merengebieden één en dezelfde water-conglomeratie beslaat. Maar sinds wij met de Ursula reisden, weten wij anders. Het komt er op aan, van welke kant u de zaak beziet! Doen hoe u dat ook doet: het is een waterland- en luchtparadijs tussen Aalsmeer en Warmond, Sassenheim en Rijnsaterwoude. blik een verrukkelijke iHet is voor honderden watersportmin- naars wellicht uilen naar Atihene dragen, om dit te vertellen. Het is zelfs moge lijk, dat zij een publicatie als deze met zeer gemengde gevoelens bekijken. Meer bezoekers op de plassen beduidt in alle •geval niet: meer rust op het water Maar men kan het de plaatselijke V.V.V.'s in de dorpen rond de meren niet kwalijk nemen, dat zij op zo ruim mogelijke schaal de schoonheid van hun waterland doen uitdragen. De bestuursleden van die organisaties zijn prettige mensen, die er. tot diep in hun ziel van overtuigd zijn, dat zij de vacantiegangers een gróte dienst bewijzen, als zij hen attent ma ken op de schoonheid van het Zuidhol landse watergebied. De brieven, die zij ontvangen, getuigen van „onve-getelijke dagen" Wij willen dat vand nadat we ook de gasten van de V "s ge weest zijn, met graagte beamen! Hoe koud de Noordenwind ook was: wij zijn tot boven op de brug van de brand schone versgeverfde en bijgewerkte Ur sula geklommen en we hebben genoten! Volmaakt landschap „Er is hier niets, dat het uitzicht of het landschap ontsiert" hebben wij daai, staande op het varende schip horen zeg gen. Wij hebben snel links en rechts ge keken. Op de Westeinder ging t I tot Kudelstaart in het Oosten muiden in het Zuiden, maar het gaaf stuk water, grijs wel ls winderig, maar wildheid. Later, op de Brasemer, tussen Rijn saterwoude en Roelofarendsveen, va rende waren er vogels en hoorden wij vertellen van meervallen (dieoverigens in de Westeinder resideren), wij zagen de fraaie Dekker-molen bij Oude Wete- Ting. de „dom" van Rijnsaterwoude en het silhouet van Woubrugge. maar niets van een bovengrondse liehtleiding, geen fabrieken, storende week-end dorpen of lelijke bouwsels. En toen we de Balgerij, de Kever en de Spijkerboor opvoeren, oude armen van wijlen de Haarlemmermeer, die te zamen de Kagerplassen mede helpen vormen, zagen we een volmaakt polder landschap. Het is zo mooi, dat men zich afvraagt of het er niet zo neergezet is voor de toevallige bezoeker. Zo zuiver van toon en verhouding, zo diep groen van kleur, zo fel daarin het dakenrood en zo beheerst, dat er. als het ware geen koe te voel in graast! De Bóeren-buurt lag, zwaar bebladerd, als een kreet om dichterbij te komen onder de grauwe hemel. B(] een boerderij wiegden de kaarsen van een kastanje op prille, licht groene blèren, het Zweiland vertoonde lange sllertstrepen schuin en de Kager- polder gaf aanleiding tot een fel debat tussen de voor- en tegenstanders van het uitbreidingsplan, dat er voor ontworpen is. Dat wil die polder verrijken met een weg om te wandelen en een serie zo merhuisjes om te toeven. Wij hebben ons angstvallig buiten de discussie gehouden (het zou de zaak alleen maar vertroe beld hebben), maar zoals het nu is, stal het ons hart. Doch, als het wordt, zoals de huisjes, die er tooh al staan, ver scholen onder het geboomte, dan zouden wij zeker tot de juichers behoren, want daar moet het goed wonen zijn! Seizoenen gaan in elkaar over Is het wonder, dat ln dit land, van wei en water het ene seizoen in het andere overgaat? Terwijl de kruisen van de molen- en meren tocht, die deze win ter werd verreden (per schaats natuur lijk) nog niet eens verzonden zijn zo veel belangstelling was er staat de Kaag werft al weer op poten. Om van de vlootschouw. ter ere van het bezoek der Koningin Donderdag a s.. maar niet te spreken. En als de zeiltijd voorbij is, gaan de heren van de ijsbond al weer aan de winterplannen dertken. Enzo voort enzovoort. Dat brengt dit land mee. De, met lichaam en ziel aan het zand verknoch te Nederlander, staat altijd weer ver bijsterd over het nut, dat de mensen van het water uit die poelen en plassen we ten be wringen. Zo'n natte spons als Aalmeer b.v. blijkt heel anders uit te zien. Dan onthult het zijn rijkdom. De schat in de bodem Aalsmeer is de bagger, die potige kerels met grote zwarte schepnetten opslepen, waarmee zij pramen tot zinkens toe vuillen en die zij later uitstorten over de archipel, die als een andere gordel van smaragd voor het vasteland van Aals meer ligt. Uit die bagger bouwen de tuinders de eilandjes op en op die eilandjes zetten ze nu de seringenboom pjes neer. die tegen de winter, in de kas sen plaatst, de kapitalen leveren, waar van men nu weer anjers kweekt. Het ene seizoen reikt ook daarin het andere de hand. U moet eens door het Zwet varen of door de Blauwe Beugel, het Kloppenbungergat en de Pieter Leen- dertssloot (diepte 1.40 m) en tussen alle eilandjes doorzwiepen. die daar liggen. Het is een feest! De Drecht, die van het Huis te Drecht tot aan de Oude Wete ring loopt, de Oude Wetering zelf met de tegen de walle kanten geschreven aanbevelingen: kapper, bakker, souvenirs e.d.. biedt andere beelden, maer ze ko men toch wel op het zelfde neer. Van Rijnsaterwoude komt de geur van aard beien over het water gedreven. En di enboven ratelen op alle werven in elke jachthaven de hamers op scheepshuiden. En uit elik mangat kruipt er een knaap met een pot verf. Wat er. wat dat alles aangaat, is samengebald in het dorp de Kaag. is bijna niet denkbaar. Daar lo pen complete zeeschepen, jachten wel waar van stapel, compleet met cham pagne-flessen doopplechbigheden en al, Daar komen Amerikanen, die zó maar zulke schepen aan nichtjes cadeau doen. Zij hebben groot gelijk, want er zijn nichtjes voor wie men hele vloten zou willen laten bouwen! In de Kaag gebeurt het! De romantiek is daar springlevend. wonen K.LM.-^piloten en rustende profesoren in tot landhuizen omgetim- merde boerenlbehuizingen, alle pere- en appelbloesems hebben er bruiloft; er zijn 9ohilders, die er nét zo in hun element zijn met het water, als de paling, die gevangen wordt. En er is een kerkje, waarin men van de vloeren en de ban ken eten kan. Helderheid is trouwens een andere naam voor de Kaag als wij het wel gezien hebben. Wat voor al de genoemde plaatsen geldt, gaat ook Warmond op en voor het natte deel Sasseniheim, dat een jachthaven aai hoge wal heeft! Ook voor Uvoetganger En meent U rnu niet, dat dit alles al leen bereikbaar is voor hen, die ovei een boot beschikken. Als U de kaart var Zuid-Holland voor U neemt zult U ont dekken, dat er, van Leiden langs de Does, de wijde A-a, de Hijmansweterinig en de Brasemer. een weg over de Drecht naar de Westeinde en 'het Zwet Aatemeer loopt. En als U die weg keer gereden hebt zult U zich verbijsterd afvragen, wat ter wereld U er toe be- Simplizissimus gaat weer verschijnen Te München wordt medegedeeld, dat het bekende satirische weekblad Sim- plizissimus in de komende herfst weer zal verschijnen onder leiding van Olaf Iversen, voormalig caricaturist va Berliner Illustrierte. Iversen zeide, dat de nieuwe uitgave van Simplizissimus politiek en e< misch onafhankelijk zal zijn en dat de sedert 1896 gevestigde traditie van oude blad zal worden voortgezet woog, om al-tijd de grote, volkomen on aantrekkelijke rijksweg te nemen! Want de provinciale weg is goed en er is een schoonheid te zien, die schier van een andere wereld is. Er zijn overal wel plekken, waar leuke kleine boten in het r liggen: blauwe met een witte stip op de neus en groene met een witte streep over de flank. Zij kunnen U zó de meest plezierige plekjes op en aan het water binnendrijven! Wij zijn op dit waterland verliefd ge worden. Die Ursula uit 'Leiden zijn wij véél verschuldigd. En haar huurders voor deze ene dag van varen niet der! Pech gehad (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft zich gistermid dag, met dé stemmen van de communis ten tegen, verenigd met de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften, over te gaan tot de orde van de dag ten aanzien van hét adres van de heer M. J. Zuidaim te 's-Gravenhage, waarin hij verzocht te bevorderen, dat hem pen sioen zou worden toegekend berekend naar een pensioengrondslag van een hoofdcommies op het maximum-salaris. Hij grondde dit verzoek op de overwe ging. dat hem destijds was toegezegd, da-t hij h-oofd-com-mies zou worden, rnaar door allerlei reorganisaties was daarvan n-iets terecht gekomen. De heer. Bra-ndenburg (comm.) was het niet met de conclusie eens: hij meende, dat toch wel wat aan het geval gedaan kon worden. De heer Wendelaar (WD), sprekende n-amens de commissie voor de verzoekschriften, kon zich indenken, dat betrokkene enige reden tot klacht had, maar was daarnaast van oordeel, dat men nooit een "hoofdcommies-pensioen ka-n geven aan iemand, die nooit hoofd commies is geweest. Deze man heeft „pech gehad", aldus mr Wendelaar. Neem'n AKKER /N een duizendjarig Wetenschappen, r stadje als Muiden is D. Th. Cals. 675 jaar nog geen hoge leeftijd. Maar toch is dit rj^ERWIJL Zes-en-dertig landen deden het reeds Maar wat is de bescherming van burgers in oorlogstijd in de pradijk waard (Van onze Parlementsredacteur) T~\E EERSTE KAMER heeft gistermiddag de weg vrij gemaakt voor de -L' ratificatie van de vier Geneefse Rode Kruis-conventies van 12 Aug 1949: de desbetreffende goedkeuringswetten werden aangenomen, evenals de zes nationale wetten, die van deze conventies gedeeltelijk een uitvloei sel zijn. De drie eerste conventies zijn herzieningen van oude en hebben betrekking op de verbetering van het lot der gewonden en zieken bij de strijdkrachten te velde, de gewonden, zieken en schipbreukelingen bij de strijdkrachten ter zee en op de behandeling van krijgsgevangenen. De vierde is geheel nieuw: zij regelt de bescherming van burgers in oorlogstijd Mn-g straffeloos negeren, ook met het oog oo hef vredestractaat, dat tenslotte ee-n eind aam de oorlogstoestand maakt. Het eigen-bel am-e zal dus gunstig werken, On danks rechtmatige twijfel aan de reali seerbaarheid- meende-hij toch te kunnen consta-te-ren, da-t met matig optimisme verbetering van de bes-taande toestand kan worden verwacht. Nadrukkelijk stelde' prof. A-nema nog, dat bij onrechtmatige bezetting het recht van verzet onverzwakt geldig blijft, Hef betoog van orof. A-nema werd door minister Luns volkomen ondersehn Anders was het met diens bezwaar tegen het feit. dat in de Wet Overlevering Oorlogsmisdrijven staat, dat de minister van het rechterlijk advies wel mag af wijken wanneer dit luidtoverleveren en niet ln het tegenovergestelde geval Prof. A-nema meende, dat het advi.es altijd ad-vies moet blijven- en dat d-e re gering altijd uiteindelijk vrij moet zijn in- het nemen van haar beslissing. Dr W-Lbauf (PvdA) tenslotte kreeg van de bewindsman te horen-, dat ook hij het zoü toejuichen, wan-rtéer' de 'po sitie, van de geneeskundigen in oorlogs tijd in--internationaal'verband nader diepgaander zou worden bestudeerd. Prof. Anem-a (AR) vond-, dat de her ziening van de drie oude conventies een weldadige indruk"" maakt: er zijn niet enkele wensen on panier gezet, maar maatregelen getroffen, die zich lenen voor een vlotte uitvoering. Iets anders stond hij tegenover de vierde conventie (bescherming van bur gers): hij vroeg zich af, of hiervan in de praktijk nu wel zo heel veel terecht zou komen. De noodzaak van een derge lijke conventie is' overigens tijdens de jongste oorlog wel bewezen: het totali tair worden van de strlid, waarin ook de burgers worden betrokken, maakt het nodig, ook de positie va-n deze burgers te' regelen. Van het voorschrift, dat bijv. partisanen als krijgsgevangenen moeten worden behandeld verwachtte hij in de practyk niet veel resultaat Maar wel vond prof, Anema het be langrijk. dat is vastgesteld, hoe het met de burgers, met minimale goede wil. be hoort te gaan. Geen staat kan de rege- Jubileum groots gevierd KAARSGEFLAKKER IN MUIDERSLOT Oss vele geslaagde ten beste gaf. verbleef het gezelschap tot laat in de avond. Bij gasten oud. genoeg voor gewone -*• arriveerden, blies Mui stervelingen om zich er dens harmonicorps een jeugdig bij te voelen. Dat serenade op het binnen- het vertrek uit het slot hebben gisteravond de 45 plein, waarvoor minister passeerde -et gezelschap gasten van drost Ton Cals persoonlijk kwam de binnenplaats waar Koot ondervonden, die danken. De minister verlichte lampions, fak- bü kaarslicht aanzaten opende daarna een kleine kels en zwaaiende helle- aan het banket in de rid- tentoonstelling van Sou- baardiers voor de kan- derzaal van het 675-jarig veniers van en rondom telen een fantastische in- Muiderslot. het Muiderslot (een 17de druk maakten. Voor deze gelegenheid eeuwse kruithoorn, een waren uitsluitend perso- brief van P. C. Hooft, Het was een herden nen uitgenodigd die wel schilderijen e.d.). king, die gezien het on- meer in contaci kwamen waaJ. zekere element in ie het banket werd gehou- nauwkeurige ouderdom namelijk uit ambtenaren, den, sprak Ton Koot een Onder hen bevonden zich welkomstwoord, dat met echter ook de burgemees- p-en rede van de -minis ters van enkele gemeen- ter 071 van Pr0'- dr G- ten en de minister van Stuiveling werd beant- Onderwijs, Kunsten en woord. het slot, met ieders instemming allicht het volgende jaar kan wor den Herhaald, aldus mi nister Cals, Reeds 36 landen hebben de -hierboven genoemde vier Geneefse Rode Kruis- eonver.ties geratificeerd. Daarbij zijn Zwitserland, Zuid-Slavië. India, Pakistan Frankriik, Denemarken-, Noorwegen. Italië. Spanje, België. Luxemburg, Zwe den Turkije en Rusland. Zonder, debat ngm de Eerste Kamer nog aan de regeling van de herbouw of het herstel van door stormvloed getrof fen schoolgebouwen voor lager onder wijs en de verlenging van de wet hou dende maatregelen met betrekking tot de accijns en de invoerbelasting sigaren. De vólgende week zal de Eerste Kamer nd-et vergaderen. Benoemd tot ridder in de orde Oranje-Nassau J. Ie Comte, wethouder van Sommelsdijk. Gerei. Gemeenten: 8000 leden minder Blijkens het zojuist verschenen kerke lijk jaarboekje van de Geref. Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika is het .elental in Nederland vorig jaar terug gelopen van 67.144 tot 58.760. De beroeringen in de Geref. Gemeen- n, welke op tientallen plaatsen tot scheuring hebben geleid, zijn deze kerk- formatie komen te staan op een verlies meer dan achtduizend leden. Het zielental staat thans weer op het niveau 1947. Het aantal gemeenten liep terug 147 op 133 het aantal predikanten van 26 op 19 en het aantal vacatures daalde 120 op 113. Het aantal belijdende le den daalde van 33-364 op 29.418 en het aantal doopleden van 33.780 op 29.342. Het feit. dat 19 predikanten staan voor de bearbeiding van 133 gemeenten wijst wel op het grote gebrek aan voorgangers bij deze groep. Er studeren momenteel vier studenten op de theologische school te Rotterdam, zodat voorlopig geen sprake is van inlopen op dit tekort 'chocolaadjes 100 en 200 gram verpakking: handig - hygiënisch - aantrekkelijk Oost-Duitse Protestanten hebben het moeilijk Bisschop Otto Dibelius, het hoofd van de Duitse Evangelische Kerk heeft tij dens een bijeenkomst van 230 protes tantse kerkelijke leiders in West-Berlijn. verklaard, dat de toestand voor de pro testanten in Oost-Duitsland nog heel moeilijk is. Hij zeide, dat gedurende het afgelopen jaar in Oost-Berlijn alleen on geveer 8000 mensen de kerk de rug toe hadden gekeerd. Volgens zijn zeggen bleven de communisten druk uitoefenen op de schooljeugd om niet naar de kerk te gaan. Er mogen geen kerkelijke dis- trlctsbijeenkómsten gehouden worden en predikanten uit West-Duitsland worden geweerd, on-der het voorwendsel, dat hun bezoek geen goed zal doen aan de be trekkingen tussen Oost en West. Ondanks alles zal de kerk in Oost- Dultsland zich loyaal jegens de staat blijven betonen. Bisschop Dibelius sprak tenslotte woorden van dank tot de So vjet-regering, die hem gelegenheid heeft gegeven het jaarlijks Evangelisch Con gres in Leipzig te houden. Plaquette van Frits Coers in Utrecht onthuld In de studentensociëteit P.H.R.M. aan het Janskerkhof te Utrecht is een bron plaquette onthuld van de Utrechtse student Frits Coers, ontworpen door de Utrechtse beeldhouwer Maarten Pauw. Frits Coers, die van '1870 tot 1937 leefde, verwierf in het begin van deze eeuw vermaardheid als ontdekker van het Ne derlandse lied, dat hij toegankelijk heeft gemaakt voor het volk. J. L. la Maitre, Leeuwarden 72 jaar oud overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Leeuwarden overleden de heer J. L. la Maitre, oud-leraar aan de Chr. HBS en het Geref. Gymnasium aldaar. De heer La Maitre heeft de Herv. ge meente van Leeuwarden als diaken ge diend. Voorts was hij voorzitter van de kieskring en de kamerkririg Leeuwarden de Chr. Hist. Unie. De begrafenis zal morgenmiddag op de Noorderbegraaf plaats te Leeuwarden geschieden. Classis Doidt Geen magnetiseurs in de kerkeraad Geref. Gem. Naar aanleiding van een vraag van de kerkeraad der Geref' Gemeente Meeuwen sprak de classis Dordrecht uit dat een gemeentelid, die als magnetiseur is opgetreden, naar haar oordeel door de kerkeraad moet worden vermaand, omdat zulks ontoelaatbaar is. De kerkeraad moet trachten hem te bewegen dit werk Gemeente-Universiteit te Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld in verband met het bereiken van de 70-jarige leef tijd met ingang van 20 Sept. eervol ont slag te verlenen aan de navolgende hoog leraren der Gemeente Universiteit: A. Kranendonk, gewoon hoogleraar in de Engelse taal- en letterkunde; dr W. Leendertz, gewoon hoogleraar in de ijsbegeerte van de godsdienst en zede- kunde; mr F. de Vries, gewoon hoogle- in de staathuishoudkunde; dr B. C. P, Jansen, gewoon hoogleraar in de phy- siologische chemie; dr A, E. van Giffen, buitengewoon hoogleraar in de praehisto- :n mevr. prof. dr S. Antoniadis, op haar verzoek, met ingang van een nader bepalen datum als buitengewoon hoogleraar in de nieuw-Griekse taal- en letterkunde. Voorts deden B. en W. de navolgende voordrachten ter benoeming als hoogle raar aan de Gemeente-Universiteit: ge woon hoogleraar in de laat-Griekse taal- fn letterkunde, de Byzantinologie en dc nieuw-Grieksc taai- en letterkunde. Aan bevolen: dr G. H. Blanken, te Rotterdam en dr E. Boswinkel, te Breda. Gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst en zedekunde. Aan/bevolen: mr dr J. A. Oosterbaan, Doopsgezind pre dikant te Haarlem, dr G. J. Hoenderdaal, Remonstrants predikant te Amsterdam en dr W, F. Golterman, lector aa.n Doopsgezind Seminarie. Gewoon hoogleraar in de staathuis houdkunde. Aanbevolen: prof. mr «i Koopmans, buitengewoon hoogleraar te Rotterdam en dr F. J. de Jong te Gro ningen. Gewoon hoogleraar in de Engel se taal- en letterkunde. Aanbevolen: dr D. G. van der Vat, oud-leraar, jeurnalist te Londen en dr W. van Maanen te Utrecht. Gewoon hoogleraar in de Franse taai en letterkunde na de Middeleeuwen: Aan bevolen dr A. H. van der Wee!, leraar aan het Rotterdams Lyceum en dr R. Wiarda, leraar aan de HBS te Alkmaar. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk r o e p o n: te Hillegom F. Brouwer te Harich (Fr.). Benoemd: tot hulppr. te Akker- en Murmerwoude G. H. Bosch catecheet al daar. Te Haren (ver. van Vrijz. Herv.) in Wijnen te Zutphen. Geref. Kerken troepen-: te Eindhoven (4e pred.pl.) C. H. Appeloo te Nijkerk. Te Hoogeveen (vac. W. Faber) L. H. Kwast Westerlee. Jedankt: voor Zwartebroek J. va-n Dalen te Den Andel (Gr.). Geref Kerken art 31 K.O. troepen: te Baflo en Warffum, G. Mulder can-d. te Kampen. Chr. Geref. Kerken „■roepen: te Arnhem P. op den Velde te Murmerwoude; te Delft J. C. Maris te Haarlem-N. Ds J. D. Kleyne te R'dam 51 jaar oud overleden Vanmorgen vroeg is ds J. D. Kleyne, Hervormd predikant te Rotterdam-cen trum na een maanden-lange ziekte, te zijnen huize overlede-n. Hij bereikte de leeftijd van 51 jaar. Ds Kleyne werd in 1930 bevestigd te Willige-Lamgerak. Daarna stond- hij te Ooltgensplaat (1933) Oud-Beijerlaind (1936). Alkmaar (1940) en verbond zich op 30' September 1945 aan de Rotterdamse gemeente. Hij was jaren-lang voorzitter van de Hervormde soholen i-n Rotterdam. Ook was hij nog enige maanden tijdelijk voorzitter vaan de Hervormde Scholen bond. Hij was bestuurslid van de Geref. Zen- d-in-gsbond en van de Herv. Bond voor de Inwendige Zending op Geref. grond slag. Gaat prof. Kraemer heen als directeur van Bossey Niet eerder dan tijdens de conferentie van de Wereldraad van Kerken te Evans- ton in de tweede helft van Augustus, zal een beslissing worden genomen over het directeurschap van het Oecumenisch In stituut te Bossey (Zwitserland). Sinds 1947 is zoals men weet, de Nederlander prof. dr H. Kraemer directeur van dit instituut. Zendingsarts Middelkoop wordt afgevaardigd Zondagochtend 23 Mei zullen ln d® Herv. Kerk te Drachten als zendingsar beiders worden afgevaardigd de heer en mevrouw H. J. MiddelkoopKoning. De heer Middelkoop is zendingsarts en is de zoon van de Bijbelvertaler, ds Mid delkoop, die nog steeds ,op Timor werk zaam ls. Enquête: Leven en Werk van V.U.-studenten Om.een betrouwbaar en gedetailleerd üvzicht te verkrijgen in de omstandighe den, waaronder de studenten van de Vrije Universiteit leven en werken, heeft de studentenraad aan de V.U. besloten een enquête in te stellen. Met name aan de vragen irfzake het jaarlijks büdget en de tijdsbesteding wordt grote waarde gehecht. De Herv. gemeente van Nijmegen ontving een legaat van 28.000; de Ge ref. kerk van Lexmond een van 9000 te verdelen voor kerk en diaconie. ingebed 8.00 Nlei Gram. 9.00 Voor radio NCRV; 10.00 Gewijde mi Morgendienst KRO: 11.00 Voor 12 03 Lunch- KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE In de Nederlandse Staatscourant is een op roeping verschenen aan hen, die menen gerech tigd te zijn tot de nalatenschap van het echtpaar De Bas—Huydecooper, driehonderd jaar geleden te Batavia overleden. Dit oericht brengt grote spanning m vele ge zinnen. ook in dat van de heer Huidekoper, handelaar in bouwmaterialen. Dirk, de oudste zoon, gaat in Den Haag inlichtingen inwinnen op het departement van Justitie. Als hij in de ouderlijke woning is teruggekeerd, deelt hij mede, dat deze erfenis om millioenen gaat. Kort daarna worden alle belanghebbenden opge roepen voor een vergadering in Den Haag, waar inlichtingen zuilen worden gegeven. Ongeveer 50 personen zijn daar aanwezig, maar veel wijzer wordt men niet. De zaak van de heer Huidekoper gaat de laatste tijd niet al te best. En hij is tegen de moeilijkheden niet meer opgewassen. Na een kort ziekbed sterft hiHoe ls 't echtpaar De Bas-Huydecooper 300 jaar geleden in Batavia terechtgekomen? 't Is een lange geschiedenis. De vader van Katrijntje Jansdochter was met een Oostinjevaarder uit Amsterdam ver trokken. maar in vijf jaar werd er van dit schip niets vernomen. Katnjntjes moeder leed onder de langdurende onzekerheid, maar in haar hart leefde de hoop bleef daar leven, vechtend voor zijn bestaan, hardnekkig strijder, die steeds terrein verloor en het toch niet opgaf Nog in het -zesde jaar bleef ze volharden en bij alle thuisgevaren Oostinje- gasten vragen, of ze iets wisten van ,,D' Amstel- redam". Maar het zwerven langs de kaden, het drentelend wachten voor de zeemanskroegen, de spanning, de stapel teleurstellingen en het lang zaam wegsterven van haar kwijnende hoop maak ten haar ziek. Toen is de hoestende koortspatiënte naar het Gasthuis gebracht en Katrijntje voorlopig vrien- lijk opgenomen in een burgergezin met veel kin deren, dat vlak bij haar woonde. Het huis stond in een smalle straat dicht bij de Looiersgracht De meeste gevels waren blin de pakhuizen vol huiden en run voor de looierijen én Katrijntje vluchtte bang in huis, als een sle per van de runmolens het straatje binnen bol derde met een vracht run, verpakt in balen zo groot als paardenlijven, en met verbazing keek ze tce. als de kerels die geweldige balen zo gemak kelijk naar binnen droegen. Een van de pakhuizen, oud en bouwvallig, heeft buurman voor kleine prijs gekocht, hier en daar wat getimmerd en bepleisterd en sindsdien gebruikt als magazijn voor zijn handel in huiden en vellen, waardoor hij bekend staat als Andreas de huidekoper. De bewoners van de kleine huisjes tussen de pakhuizen, vooral de vrouwen, zijn verrast en verblijd, omdat Katrijntje zo goed onder dak kwam bij Andreas, die ze allen kennen. De buurvrouwen nemen haar beurtelings mee naar 't Gasthuis om moeder te bezoeken, want de vrouw van de huidenkoper met haar grote ge zin heeft daarvoor gpen tijd. Na zes weken is moeder gestorven en op kosten van de Armcnkamer in het Armenhoekje begra ven. Er was op het kerkhof niemand aanwezig. Als de dode had behoord tot de categorie d^r be deelden, zou de rouwstoet bestaan hebben uit één diaken. Nu was er geen rouwstoet. K. IQNKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis Haar leven lang was ze zuinig, en werkzaam geweest. Daardoor waren er geen schulden, zo dat de Desolate Boedelkamer er niet aan te pas kwam. En de Weesksmer, beheerder van dè goe deren van welgestelde wezen, had ook niets te doen, want moeders schamele meubeltjes Werden in bezit genomen door de Armenkamer, om de kosten van de begrafenis te compenseren. En geld was er niet in huis. Wat moet er nu gebeuren met Katrijntje? De heren van de Oost Indische Compagnie, iri wier dienst haar vader gestorven of door rovers in sla vernij gevoerd is, kunnen zich met zulke besognes niet bezig houden. De Armenkamer, die moeder begraven heeft, onderzoekt, onderhandelt en tast naar de voor deligste oplossing Buurvrouw wil het vereen zaamde kind wel in huis houden, maar haar man verzoekt een geringe vergoeding, die na enig knibbelen wordt toegestaan onder beding, dat Ka trijntje tot haar elfde verjaardag bij de school- matres zal onderwezen worden in de const van naayen, braayen, lesen ende scryven en als toe gift een weinigje rekenen met behulp van het boerenkrijtje. Op de post van buurmans huisdeur staat in grijze verf de letter L geschilderd als bewijs, dat hij lidmaat van de kerk is. Ieder kan dus zien, dat hier fatsoenlijke mensen wonen en geen Pa pisten. Anders zou hij ook geen weeskind in huis mogen hebben Intussen is het voor de heren van de Armen kamer een uitkomst, want de heren Burgemees- teren, die tevens Weesmeesteren zijn, zouden on getwijfeld bezwaar hebben tegen opname van het kind van een gemene Oostinjegast in het Bur gerweeshuis van de stad Amsterdam op kosten van de Armenkamer. De oudere kinderen van Katrijntjes pleegou ders, die zij oom en tante noemt, zijn jongens. Bij de kleintjes zijn een paar meisjes. Zodra Katrijntje op gecontracteerde leeftijd van school gaat, moet ze tante helpen in de huis- houding, Dat gaat goed. Trijntje is vlug en opgewekt, kan goed omspringen met de kleine hummels, die veel van haar houden, en weet de neefjes van haar leeftijd en een paar jaar ouder met een geestig woord van zich af te houden, als ze wil len stoeier^of handtastelijk worden. Zo zijn tien jaren voorbij geschoven en Ka- 'trijntje is zestien geworden. Nu wordt het moeilijk. De huidenkoper, wiens ^aken zijn uitgegroeid, heeft hoofd en handen vol met zijn beroep en met het regelmatig toezicht op zijn werkvolk. Vooral 's winters beginnen de knechten de vrpe- ge morgen al dadelijk met dagdieverij. In het pakhuis staan de tonnen vol pekel, waar in de huiden bewaard worden. Zodra ze 's mor gens binnenkomen, dringt de natte kou als mist hun door de kleren. De geur van water, zout en huiden proeven ze met neus en tong, de vochtdoor- trokken lucht geeft hun een gevoel, alsof een kle vend hemd zien aan hun lichaam vastplakt. Het is daar binnen zelfs kouder dan buiten in de vrieslucht. Met opgetrokken schouders kleumen de kerels in hun wambuis en graven hun onge wassen handen en armen tot aan de ellebogen lekker in de diepe zakken, inplaats van ze dade lijk huiverend en ademhijgend in het ijskoude pekelwater te steken Oom heeft zijn zaken en tante haar gezin. En Katrijntje gebruikt de gelegenheid om verboden paadjes te gaan. Er komen berichten en klachten over een van de neven, over Katrijntje en over andere jongens en meisjes, die in poorten en sloppen ongerech tigde dingen bedenken. 7.10 Voor de jeugd 7.30 Gram. 7.55 naar Jubo II" 8.00 Radiokrant 8.20 Gev pro gramma 10.00 Gram. 10.10 „Ik denk 'er z 10.20 Orgelconcert 10.4 11.00 Nieuws 11.15—12.0 'ondoverder i II. 298 i 10.50 Voc AVRO; 7.00 Nieuws .10 Gram. 7 15 Gymnastiek 7,30 Gram. 7.50 Dagopening AVRO; 8.00 Nieuws im. 9.00 Morgenwijding 9.15 Orgel- 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. "e kleuters 11.00 Gev. muziek 11.45 12.00 Zang en piano 12 25 „Int 't spionnetje" 12 30 Land. en tuinbóuwmede- dellngen 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfs leven", caus. 1,00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Lichte muziek 1.50 Cabaret 2,25 Viool en piano 3.00 Voor de zieken 3 45 Gram. 4.00 „Van vier tot' vijf" 5.00 Voor de jeugd 5.45 Regeringsuitzending: mr C. H. W. d'Artillac Brill; „Onze P.T.T. in Internationaal ver band" 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6.25 Voor de jeugd 6.40 Reportage of gram. 6.45 Instrumentaal sextet 7,00 Voor de. kinderen 7.05 Gesproken brief uit Londen 7.10 Gev muziek 7.45 „Nederlanders in Zuld-Afrika". caus. 8.00 Nieuws 8.05 Voordracht en muziek 8.15 Radio Philh. Orkest, groot koor en sol. 9.30 Interview over reizen ln Oostenrijk 9.45 Gram. 10.00 Mededelingen 10.05 Jazzmuziek 10.45 Sportactuallteiten 11 00 Nieuws 11 15— 12.00 „Verlaten met tien platen". Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Orgelspel 12.23 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Medede lingen 1,20 Gev. muziek 1.55 Cricketuitsla gen 2.00 Voor de soholen 3 00 Gram. 3.30 Hoorspel 4.45 Gev. programma 5 00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Causerie 6.25 Sport 6.30 Gev. muziek 7.00 Hoorspel 7.30 Donder dagavondconcert 8,15 Amerikaanse nieuws brief 3.30 Twintig vragen 9.00 Nieuws 9.15 Reportage 10 05 Gev. muziek 10.30 Weten schappelijk overzicht 10.45 Parlementair overzicht 11.00—11.08 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Dans muziek 12.45 Concert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3.45 Instrumentaal trio 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Causerie 4 45 Militair orkest 5.30 Orgel spel 6.00 Concert 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Verzoekprogramma 8.00 Lich te muziek 8.30 Klankbeeld 9.00 Hoorspel 9.30 Gev muziek in no Nieuw- 10 1.5 Actualiteiten 10.20 Lichte muziek 11.05 Voordracht 11.20 Dansmuziek 11.50—12.00. Nieuws. - Brussel. 324 m. 11.00 Gram. 1.00 Nieuws 1 15 Orgelspel 2 00 Engelse les 2.15 Grs bune 8.00 Gram. 8.30 Verzoekprogramma 0 00 „Wat is dat?" 9.15 Verzoekprogramma 10.00 Nieuws 10 10 Concert 10 30 Concrete en elec- tronische muziek 10.45 Gram, 10 55—11.00 Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland: 10.00— 10.30 n.m. Nieuws: „Beste allemaal" Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 75 m.). Brussel. 484 ra. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 115 Gram. 3 00 Concert 4.05 Gram. 5.00 Nieuws 5.15 Dansmuziek 6 30 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorspel met 'muziek 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nieuws. ZWITSALINE gelee ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (G.U.) 18 Mei Geslaagd roor cand Frans: mej C H van Rijn van Al- temade, A'dam. en J F Verhoeff, Haarlem. LEIDEN, 18 Mei Geslaagd voor het doc- ie de heer E. L. Tan te Leiden. LEIDEN, 19 Mei Geslaagd voor het can- lidaatsexamen geschiedenis de heer J. H. Onderwijsbenoemingen s Beatrixsohool te Veenendaal I J M Weinberg te Zeist; Chr s derkerk a. d. IJssel (Lageweg), 3ussink te Boskoop, oemd tot onderw(jzer(es) Ds D. t te Leiden, J. Olthoff te Lelden: S e Bijbel te Groot-Ammers D. Koi PROMOTIES UTRECHT, 18 Mei Gepi doctor ln de gem Pick's Disease ibral Atrophy I clinico-anat< his Histopatholo-glcal Types), J. velt, geboren te Wlnsum (Gr.). DELFT Op 26 Mei zal prom kundig ingenieur. WAGENINGEN, 17 Mei Gepromoveerd tot doctor ln de landbouwkunde op proef schrift: De Bodemgesteldheid van de Maas kant, ir D. van Diepen, geb. te Hoogwoud. UTRECHT, 17 Mei Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: Critische Beschouwingen over de Uitzoutingsmethode van Derriën en Toepas sing van deze Methode op enkele patholo gische Sera, mej. E. J. M. Visser, geb. te Paedagogiek A; A D Kettingraadsel Van buiten naar binnen toe omschreven woorden invullen. De woorden beginnen steeds met de laatste letter van het voor gaande woord. Tussen haakjes is echter elke omschrijving aan gegeven uit' hoe veel letters het gevraagde woord bestaat. Wanneer de puzzle goed is ingevuld vor men de letters ln de gestippelde vakjes van binnen naar buiten toe gelezen (dus terug), een gezegde. Volk (5), arbeidsvermogen (7), uitgave van een boek, tijdschrift of courant (6), binnenkort (7), echtgenoot (6), bewerkte huid (5), verzoekschrift (6), aaneenschake ling van ogenblikken (3), oude munt (7), spelleiding (5), stekelvarken (4), dienst- wagentje (6), voorgaand (5), laatste wils beschikking (9), voormalig Russisch heer ser (5), zonnig, vrolijk (5), spijl van een rasterwerk (6). Oplossing vorige puzzle No. 65: KAAS, kaan karn, kern, kers, PERS

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2