Nederland legt nadruk op verdediging te land Wakende voor de vrijheid De financiën en de sterkte NIEUWE LEIDSCHE COURANT Minister Staf in Defensienota: Waarborging zelfstandig volksbestaan Ook tanks zullen in belang rijke mate bijdragen tot de op bouw van 't nieuwe Nederlandse leger, zoals dat in de toekomst zal worden. Vandaag 278 pagina's Defensienota Vandaag heeft ir. C. Staf de minister van Oorlog en Marine, een 278 pagina's tel lende nota doén publiceren over het defensiebeleid. De minister zegt in een inleiding, dat hij daarmee voldoet aan het verlangen van de Tweede Kamerleden bij de behande ling van de begroting van zijn departement over 1954. In de nota is een uitgebreid overzicht gegeven van de plannen der regering ten aanzien van de voortzetting der naoorlogse defensieop- bouw. Op deze pagina hebben wij een overzicht gegeven van de inhoud van de nota. Jeeps dat Manusje van Alles steken tijdens een oefe ning met stormboten een rivier vormt aldus een onderdeel van de gezamenlijk? verdediging, die het gehele Noordatlantische ge bied omvat en zij is in dit kader afhankelijk van de middelen, die de bondgenoten gezamenlijk bij eenbrengen. Maar behalve aan de verdediging van het Rijk in Europa moet eveneens aandacht worden geschonken aan de be scherming van de Nederlandse belangen buiten Europa, de be scherming van de overzeese rijks delen dus en het openhouden van de vitale verbindingslijnen. Mocht onverhoopt een oorlog uitbraken, dan zal het ér om gaan het grondgebied van de bondgenoten zo goed mogelijk tegen verovering cn bezetting te vrijwprep door een vijandelijk offensief zo spoedig mogelijk tot staan te brengen. Dit zal moe- ten geschieden mèt strijdkrachten die in West-Europa paraat aanwezig zijn of ter stond kunnen wor den gemobiliseerd. Tegelijk zal de aan voer over de Atlan tische Oceaan erze- kerd moeten zijn. In deze opzet zal Nederland in de eerste plaats parate of binnen enkele dagen te mobiliseren strijd krachten beschikbaar moeten stellen, nodig voor de èerste fase van de oorlog. Daarnaast zal het een bijdrage ter beschikking moeten stellen voor de bevei liging in de Atlantische Oceaan, het Engelse Kanaal en de Zuidelijke Noordzee. maximale bijdrage leveren zonder bondgenoten niet worden gemist. Daar om is de hulp, die reeds uit de Verenig de Staten en uit Canada werd ontvan gen, alsmede de verder toegezegde steun van het grootste belang. E primaire doel stelling van de opbouw der verdedi ging is: liet voorkomen van een oorlog. Deze doelstelling kan niet worden bereikt zonder een vertoon van macht van zodanige omvang, dat een mogelijke aanvaller er door wordt afgeschrikt. Dit is een centrale gedachte uit de defensienota, welke minister Staf vandaag aan de volksvertegenwoordiging heeft doen toekomen. Het is een lijvig stuk geworden van 278 bladzijden, dat allereerst een uitvoerig overzicht geeft van hetgeen sedert de bevrijding op het gebied van de defensie is verricht. Daarnaast biedt het een inzicht in het defensiebeleid, zoals dit naar het oordeel der regering ook in de eerstkomende jaren behoort te worden gevoerd. De nota doet sterk uitkomen, dat Nederland, met name toen het toetrad tot het Noordatlantische Verdrag, de waarborging van een zelfstandig volksbestaan welbewust gezocht heeft in een collec tieve zelfverdediging. Hieronder wordt verstaan een verdedigings macht, die samen met bondgenoten wordt opgebouwd tot een harmonisch geheel. De verdediging van Nederland De verdere opbouw als voorzien in het gewijzigde l?geropbouwplan-1952 zal om vatten de vorming en toevoeging aan het legerkorps in het voorjaar 1956 van nieuwe mobilisabele divisie (de nieu- „2de" divisie) met ondersteunings- en verzorgingseenheden legerkorpstroepen waarna in het voorjaar van 1957 ook de vijfde (de nieuwe ,1ste") divisie met daarbij behorende ondersteuning zorging mobilisabel wordt en j_. legerkorps zal worden toegevoegd, Tot- ,.7-December"-divisie (Na de intrede de nieuwe „1ste" divisie in het leger korps (najaar 1957) kunnen de onderde- de „7-December"-divisie weer het legerplan-1950 opgenomen oorspronkelijke bestemming in de terri toriale verdediging gaan volgen). Hierbij merkt de nota nog op. dat te genover een verzoek van de opperbevel hebber der Navo om de opbouw voort te zetten totdat zes divisies, georganiseerd legerkorpsen zouden zijn ge vormd, gesteld is dat vijf divisies het maximum vormden van wat gedaan zou kunnen worden. Deze vijf divisies zouden in verband met moeilijkheden in de per sonele séctor in één legerkorps georga niseerd moeten worden. macht heeft gevraagd. Uitbreiding de luchtnïachtópbpuw zou trou- praktisch hiet mogelijk zijn. De Neder landse luchtmacht kap niet meer hooi op de vork némen dan zij thans reeds doet. De moeilijkheden liggen hier voor al op personeelsgebied (beroepsperso- neel). Voor de eerstvolgende jaren dient de opbouw van de luchtmacht te worden beperkt tot consolidatie en innerlijke versterking van wat reeds werd opge bouwd. alsmede tot de vorming en op bouw van de nachtjagersquadrons. Uiteraard spreekt de nota ook over de territoriale verdediging. Zij merkt op, dat op dit gebied reeds een belang rijke parate en mobilisabele sterkte is opgebouwd. De plannen voor de terri toriale verdediging zjjri er op berekend, dat luchtlandingstroepen onschadelijk kunnen worden gemaakt. In dit verband is in de nota het standpunt neergelegd, dat de afweerkracht bijzonderlijk moet liggen aan het front. Ons land heeft zulk een geringe diepte, dat tegen een hier optredende sterke vijand ook NA- VO-strijdkrachten zullen moeten worden ingezet. Onder die omstandigheden de verdediging een even groot belang voor de NAVO-commandant als voor dè territoriale bevelhebber. Geleide projectielen Moet Nederland zelf geleide projec tielen ontwikkelen en tot productie brengen? Op deze vraag antwoordt de nota, dat onderzoekingen plaats hebben, maar dat het betwijfeld moet worden, of geleide projectielen hier te lande ook zelf ontwikkeld behoren te worden. Wel worden voorbereidingen getroffen op de invoering over een aantal jaren van geleide projectielen. Reeds de in voering zal grote aantallen personeel met hoge technische ontwikkeling vergen. Het is mogelijk, dat in de toekomst de organisatie en samenstelling van d< thans ontworpen strijdkrachten wijzi ging zal ondergaan door de invoering van nieuwe wapens en strijdmethoden. Men denke hierbij aan atoomwapens, geleide projectielen en onbemande Tot eind 1956 Hat opbouwplan, dat than» van kracht is, loopt tot eind 1956. Dit plan hecht bijsondere betekenis aan Europa, om dat verlies van Europa fataal zou zijn voor het Noordatlantische gebied als ge heel. Juist daarom echter kan verwacht worden, dat de bezetting van West-Eu- sal zijn. Aangezien de Noordduitse laag vlakte wel de beste invalspoort voor een vijandelijk offensief tegen West-Europa is, is de centrale sector van West-Europa waarin Nederland is gelegenvan teer bijsonder belang. „j opbouwkosten tussen land- luchtmacht de verhouding is geworden 3 1 1 en in de legeropbouw de groot ste aandacht is gegeven aan de^vorming van veldlegertroepen dediging. Er bestaat voor ae eei gende drie jaren geen aanleiding. de- verhouding wijziging a te brengen. Van vele zijden is de opmerking ge maakt, dat in het interrfationaal overleg niet voldoende nadruk is gelegd op de strategische betekenis van Nederland, in het bijzonder voor de verdediging var Engeland. De nota antwoordt hierop dat op deze strategische betekenis her haaldelijk en met nadruk gewezen Willen échter de bevelhebbers van Navo deze stelling aanvaarden. d moet eerst blijken dat Nederland zelf daaruit de consequenties trekt. Ons land kan voor de Atlantische dediging bijzonder strategische beteke nis krijgen, indien het in zodanige staat van verdediging wordt gebracht, dat het zelfs tegenover een zeer krachtige vijandelijke aanval houdbaar is. Daar om aldus de nota. in de eerste plaats een zo sterk mogelijke defensie te land. Is Nederland eenmaal, vooral door eigen inspanning, geheel of gedeeltelijk houdbaar geworden, dan heeft het voor de bondgenoten grote betekeis, dat het ook werkelijk gehouden wordt. De wer ken. die in de afgelopen jaren aan de IJssel werden uitgevoerd, hebben vol gens de nota de mogelijkheid, Neder land althans gedeeltelijk te behouden, sterk vergroot. De geallieerde bevel hebbers hebben het belang van het in handen houden van de Nederlandse kust, in verband met de mogelijkheid voor een vijandelijk geleide projectielen op Engeland af te vuren, erkend. Gerben Sonderman met de Fokker S.14, het straalvlieg tuig, waarin de piloten van de Koninklijke Luchtmacht worden geoefend. De Marine Wat betreft de Koninklijke marine lezen we in de nota, dat zij na voltooiing van het huidige bouwprogramma zodanig zal zijn, dat de internationale en nationale taken kunnen worden uitgevoerd. Indien moet worden besloten tot versterking van de luchtmacht, dan dient dit in de eerste plaats te geschieden door het versterken van de tactische luchtmacht. Deze zal moeten optreden als directe steun voor de landstrijdkrachten en heeft in de eerste fase van de oorlog tot taak een mogelijk beslissende bijdrage te leveren aan de vernietiging van dè vijan delijke luchtstrijdkrachten. Nog meer echter dan de land- en macht dient de luchtmacht bondgenootschappelijk verband te worden beschouwd. De sterkte IN hetzelfde tijdvak waarin het leger korps zal worden uitgebouwd tot vijf divisies en de vereiste legerkorpstroe pen, zijn voor taken in het achterland en voor de bescherming van de ver bindingslijnen beschikbaar of zuilen daar- or beschikbaar komen: 1 regimentsgevechtsgroep (de 44ste) bestaande onder mee- uit 1 regiment infanterie, l afdeling artillerie en 1 eskadron lichte tanks: 9 regimenten infanterie; 15 compagnieën commandotroepen (in het bijzonder voor de beveiliging van vliegvelden); 108 compagnieën Nationale Reserve (vooral voor statische bewakings taken 24 bewalyingscompagnieën: 2 eskadrons pantserwagens; 3 gemechaniseerde afdelingen ar- 4 pontonniersbataljons; 3 transportbataljons. (zi uiteindelijke aaqtal hiervan bekend. Wel staat reeds vast. dat het aantal parate en mobi lisabele luchtafweer- eènhedén aanmerkelijk zal toenemen. De plannen tot uit bouw van het leger korps tot vijf divisies zijn inmiddels door de Amerikaanse regering aard als basis voor de Amerikaanse hulp in de eerstkomende jaren. Dit betekent, dat voor het gehele leger korps van vijf divisies met de daarbij beho rende leger- korpstiroepen de hele hoofd bewapening van Ame rika zal worden ont vangen. Bovendien zullen de 44ste regi- mentsgevechtsgroep, twee infanterieregi- menten en de terri toriale luchtdoel-een heden met Amerikaans materieel worden uit gerust. In de personele opbouw zal de aan dacht in de eerste plaats gevestigd blijven op de zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande te korten. in het bijzonder aan technisch personeel, en aan de alge mene verhoging van de vakbe kwaamheid militaire rissen. Een batterij 25-ponders ge reed voor het afgeven van een salvo „onderdrukkingsvuur"Op het terrein van de legerplaats Oldebroek worden herhaaldelijk oefeningen met dit veldgeschut gehouden. Ook dit onderdeel helpt mee om de Nederlandse defensie zo efficiënt'mogelijk te maken. Als lid van de Noord atlantische Verdragsorganisatie moet ook ons land paraat zijn. bouw van de beroepskorpsen zal zich onvermijdelijk over vele jaren moeten uitstrekken. Overhaasting is hier niet toegestaan. Daarom zullen de jaargangen van de Koninklijke Militaire Academie ook niet in belangrijke mate worden uitgebreid en zal er ook geen plaats zijn voor andere bijzondere maatrege len, als veelvuldige voortijdige bevorde. ringen of speciale officiersopleidingen. De luchtvloot zal in de periode 1955 1957 worden vernieuwd en van de modernste vliegtuigen worden voorzien door het „Hunter-contract" en door toezeggingen Beroeps de Verenigde Staten ring van .Thunder- streaks" in de plaats s tijd verouderde „Thunder- jets". Ook mag binnen afzienbare tijd een be slissing worden ver wacht. welk type nacht- jager in de Navo- luchtmachten zal moe ten worden ingevoerd, waarna ook de nacht jagersquadrons kunnen worden opgebouwd. Radarsets Tevens zal het mei- dings- en gevechtslei- dingssysteem op peil worden gebracht door de aflevering van de bij de N.V. Philips ontwikkelde radarsets en zullen de vliegveld- bouw en de aanleg van het brandstofpijp- leidingssysteem worden voltooid. In de perso nele opbouw van di luchtmacht zal me alle kracht worden ge streefd naar zo spoe dig mogelijke opvulling van nog bestaande te korten aan beroeps- personeel. Tegen het einde be vat de nota nog de belangrijke medede- deling. dat er moge lijkheid bestaat. dal tot enige verkorting van de duur der eerste Oefening kan worden overgegaan. Voorts, al- DINSDAG 18 MEI 1954 E over de defensie van ons land wil nadenken met de bedoe ling daarover enkele niet helemaal onverstandige opmerkingen te plaatsen, doet goed een kaart voor zich te leggen, niet maar van Nederland, maar van Europa. Hij zal dan opnieuw ontdekken, dat ons land een deel is een klein deel zelfs slechts van een groter geheel. Inzicht in eigen mogelijkheden betekent óók en zeker niet in de laatste plaats inzicht in de beperktheid van eigen mogelijkheden. Wat ligt er meer voor de hand, wanneer twee of meer landen staan voor de gemeenschappelijke dreiging van een gemeenschappelijke vijand, dan dat zij naar middelen zoeken om gezamenlijk de dreiging af te wenden? Het „eendracht maakt macht" is altijd een goed vaderlandse wijs heid geweest en we doen verstandig, die goed vaderlandse wijsheid ook vandaag tot werkelijkheid te maken. T is dan ook wel de kerngedachte in de omvangrijke defensie nota, diq minister Staf en zijn staf vandaag op de tafel van de volksvertegenwoordiging hebben gedeponeerd. Op het beleid van de bewindsman was de laatste maanden nogal critiek losgekomen, critiek die ons ook om het plotselinge er van nogal heeft verbaasd. Er was immers in het beleid van de minister weinig wezenlijks veranderd. Maar goed, de minister zegde een nota toe en zij ligt er nu in haar volle omvang van niet minder dan 278 bladzijden. Zij is destijds wel aangekondigd als het „herexamen", waartoe de critici de minister dan nog wel de kans wilden geven. Nu, het is een fors stuk geworden, waarin een schat aan ge gevens is bijeengebracht, op een wijze die het mag er wel bij gezegd, nu bet alles bijeen toch een ambtelijk stuk betreft ^oed leesbaar is. T~\E defensie van ons land is, evenals die van de andere landen rondom ons, niet maar een eigen, het is een Europese aange legenheid: dat is de teneur van dit boek. Nog verder kan men gaan: het is een aangelegenheid van de Noordatlantische verdragsgemeen schap. Om het nog eens anders te zeggen: onze verdediging is een bondgenootschappelijke verdediging. Dat is gelukkig een idee, waar aan we al gaan wennen. Voor dat wennen blijft ons trouwens weinig tijd over; de defensie is een zaak van opschieten, omdat de dreiging niet maar iets is wat met vacantie gaat, doch er is en er blijft: onverpoosd en onverminderd. We denken hier aan de ontwikkeling in de bewapening. De ene bestelling is nog niet binnen, of ze is tegenover nieuwere ontdekkin gen al bijna weer verouderd. Toch moet de aflevering voortgang hebben, want een luchtledig is op het gebied van de defensie min der dan ooit te dulden. Een bondgenootschappelijke verdediging eist natuurlijk een op elkaar ingesteld zijn van de bondgenoten. De verdediging wordt hier een gemeenschappelijke taak, ook in die zin dat bij het verdelen van de taken juist dat gemeenschappelijke karakter voorop behoort te staan. In deze opzet, beschermt Europa Nederland, zoals voor zijn bescheiden, maar naar de mate van zijn krachten toch niet onbe langrijk. Nederland bijdraagt aan de bescherming van Europa. NEDERLAND een betrekkelijk klein deel van het grotere Europa. Maar geen deel dat te verwaarlozen valt. Daarvoor neemt het in Europa een te gewichtige strategische plaats in. Het verheugt ons, dat de nota het met zoveel nadruk stelt: tegen over de geallieerde bevelvoering is op de strategische betekenis van Nederland herhaaldelijk gewezen. We vragen alleen: was dat dan nog wel nodig, dat op die strategische betekenis met zoveel nadruk gewezen werd? Mocht men dat inzicht niet zonder meer aanwezig achten? En we zijn een beetje geschrokken van de opmerking in de nota, dat, wil deze stelling van het strategische belang door de geallieerde bevel worden aanvaard, Nederland zelf eerst moet laten zien dat het bereid is de consequenties te trekken. INTUSSEN, Nederland trèkt de consequenties. Er is, hebben wij het wel, onder ons volk de bereidheid, voor de verdediging offers te brengen, al zal het niet onwelkom zijn, wanneer straks bepaalde lasten vatbaar blijken voor vermindering en bijvoorbeeld ook inper king van de diensttijd mogelijk zou zijn. Het is echter wel duidelijk, dat ook dit laatste maar niet een aangelegenheid is van het eigen land, maar van het totaal der bond genootschappelijke verdediging. Vandaar dat het een beetje wonder lijk aandoet, wanneer in een nabuurland, in België, een nieuw kabi net, nog nauwelijks aan het bewind, verkorting van de diensttijd aankondigt. Ook dit is maar niet iets wat in de gegeven omstandigheden een land op eigen houtje bedisselen kan. DE nota wijst niet op een wijziging in het beleid, zoals dit de laatste jaren is gevoerd. De opzet deed dit reeds vermoeden. Niet voor niets is zulk een ruime plaats ingeruimd aan de verant woording van hetgeen reeds werd gedaan. Wat er voor de komende jaren wordt aangekondigd sluit daarop aan. Zo betekent hier opbouw van de defensie voortbouw aan de defensie. Ons dunkt, het vertrouwen in de verdediging kan door deze gang van zaken worden versterkt. Men heeft in de hogere regionen blijkbaar een plan in het hoofd, aan de voltooiing waarvan men voortwerkt. Men weet daar wat men wil. Dat is het belangrijke, omdat het hier gaat om de grootste goederen in ons leven: om de mogelijkheid voor ï>ns en voor onze kinderen, in vrijheid te leven. Daarvoor wil Europa met Amerika en met Canada staan op wacht. vliegtuigen. Dit alles is nog in een dium van ontwikkeling en daarom zijn er onvoldoende gegevens voorhanden. In elk geval zullen gebruikelijke strijd krachten en wapens nodig blijven v het opvangen van de eerste aanval. Wat aangaat de Koninklijke ma zal in de jaren 1955 en 1956 en mogelijk ook nog gedeeltelijk in 1957 (onderzee- bpten) moeten worden voortgebouwd lan het reeds bekende vlootplan. Karei Doorman in revisie De resultaten, ii. afgelopen jaren ver- Paraat zijn.. Zo luidt kregen, wettigen de jus "de nota. zal bij verwachting, dat met het aevies. hct afl0pen van de het huidige samenstel opbouwperiode een van regelingen in de zekere vermindering komende 2Vi jaar alle van de parate sterkte nog benodigde aan- geoorloofd blijken, tallen beroepspersoneel zullen worden, J0for.cio verkregen. Verwacht kan echter niet Vermoedelijk zal de defensie worden, dat de eigenlijke beroeps- nota eind Juni of begin Juli m korpsen in dweilde periode reedstot de Tweede Kamer in discussie éen geheel harmonische samenstelling1 kunnen worden gebracht De i ,p. 'komen. Het vliegkampschip „Karei Doorman" zal worden gere viseerd en gemoderniseerd, de bewapening en uitrusting van de marinierseenheden zal wor den voltooid en de voorberei ding voor de bewapening en demagnetisering van de koop vaardijvloot zal worden voort gezet. Ook zal worden door gewerkt aan de afbouw van de njeuwe haven. Voor de landmacht zal, wanneer op 1 October a.s. de eerste fase van het leger - opbouwplan zal zijn voltooid, worden beschikt over een harmonisch opgebouwd legerkorps van drie infanteriedivisies (de .,3de". „éde" of parate en „5de" divisie), benevens de kern van de „7-Dccember"- divisie. alsmede over een aantal terri toriale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man. luchtdoelartillerie en de 44ste regimentSRCvechtstroep daaronder begre In dit verband deelt de nota nog pen. Van de totale mansterkte zal een deel mede. dat generaal Gfuenther niét om paraat, de rest op zeer korte termijn hogere Nederlands? inbreng in de lucht* mobilisabel zijn. De nota geeft het volgende financieel overzicht voor wat betreft de jaren 19551957. Begroting van uitgaven Landmacht 2437 min Luchtmacht 956 min Zeemacht 945 min Intern, infrastruct. 126 min Beschikbare c.q. voorgestelde dekking. Resterende gelden u. h. tijdvak '51/54 260 min Resterende tegen waardefondsen 204 min 3 Jaarbegrotingen, elk 1350 min 4050 min 4464 min Beschikbaar voor de Burgerl. verdediging 50 min 4514 min 4514 min 4514 min Als toelichting op deze analyse diene het volgende: de in het overzicht opgenomen begroting voor de drie jaren 19551957 is gebaseerd op de volgende gemiddelde jaarsterkten: Landmacht ca 95.000 man, Luchtmacht ca 20.000 man, Zee macht ca 23.000 man. Vaak moesten de militairen, lijden» manoeuvres, hun werk in zware kou doen. IJet vroor 12 graden, toen deze foto werd genomen. De tenten van de Verbindingsdienst moesten wor den ingegraven, om nog een beetje beschutting tegen de kou

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5