Leids volksinkomen steeg tot f 107 millioen Met Bowientje naar een literaire avond Medewerking voor uitvoering pleegkinderenwet gevraagd Opmerkelijk veel parkieten en nieuwigheden Koopman veilde bloemen maar stal meteen nieuwe NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 MEI 1954 Hoofdelijk inkomen f 1197 Inkomens boven halve ton zijn verdrievoudigd In 1946 bedroeg het totale Leidse volksinkomen 67 millioen gulden. Vol gens de meest recente cijfers, die aan de belasting-administratie zijn ont leend, is dit volksinkomen inmiddels gestegen tot 107 millioen! Deze enorme stijging van het plaatselijk volksinkomen en dus van de koopkracht der bevolking is vooral aan twee factoren toe te schrijven. Enerzijds aan de stijging van het inwonertal, en dientengevolge van het aantal inkomens, dat tezamen het volksinkomen vormt, en anderzijds door de stijging van de individuele inkomsten der inwoners als gevolg van loonronden, enz. Wat de de oorlog factor betreft: kort na i er in onze stad 33.640 een eigen inkomen, vol gens de jongste gegevens zijn er 37.550. Dit is dus een vermeerdering met 11 a 12 pet, terwijl, zoals gezegd, het totale volksinkomen niet met 11 a 12, doch met rond 60 pet is gestegen! In dit verschil komt dus de tweede factor: de stijging van de individuele inkomens, tot gelding. Deze laatste stijging is evenwel in genen dele gelijkmatig over alle inkomensgroe pen verdeeld. Integendeel! Het aantal inkomens beneden duizend gulden daalde van 10.120 tot ruim zes duizend, en dat van inkomens tussen één- en tweeduizend gulden van 10.550 tot nog geen negenduizend. Waren er in 1946 in onze stad dus nog 21 a 22.000 in komens beneden twee mille, thans zijn dit er nog slechts 15.000. Dat wil dus zeggen, dat de groep der lage lonen weeklonen van ten hoogste 38 a 39 gul den destijds 61 pet van onze bevolking omvatte, tegen thans slechts 40 pet! Met elkander verworven de inwoners van deze categorie destijds 21 pet van het Leidse volksinkomen, tegenover thans 14 pet. Inkomens tussen twee- en drieduizend gulden 's jaars zijn er thans enige dui zenden méér dan onmiddellijk na de oor log. Niet minder dan 10.300 Leidenaars hebben thans namelijk zulk een inkomen, terwijl ruim 6.500 stadgenoten kunnen bogen op een inkomen tussen drie en vierduizend gulden 's jaars. Voorts zijn er 2.270 inkomens tussen vier en vijf Verschoven Totaliseren wij deze groep van twee tot vijfduizend gulden, dan blijken er in onze stad dus ruim 19.000 inkomens uit deze klasse te zijn. Deze verwerven te zamen ruim 57 millioen aan inkomen, dat wil dus zeggen: ruim 53 pet van het totale volksinkomen. In 1946 omvatte deze categorie inkomens in onze stad slechts 43 pet van het gezamenlijke in komen van de bevolking. Sedertdien is het zwaartepunt van het geheel dus dui delijk naar deze categorie verschovi Het bovenstaande h>ijee^i genomen toont dus aan, dat 90 pet van de Leidsi bevolking een Inkomen beneden vijfdui zend gulden 's jaars heeft en dat d( 90 pet van de bevolking niet meer d 67 pet d.w.z. tweederde van 1 volksinkomen weet te verwerven, resterende 10 pet van de Leidenaars heeft tezamen één derde deel van het volks- Hoe staat het nu met de verdeling var dit derde deel, dat wil dus zeggen var deze ruim 35 millioen over de verschil lende verdere inkomen-klassen? Hoge inkomens Er blijken 1.115 Leidenaars te zijn een inkomen tussen vijf- en zesduizend gulden en 655, die jaarlijks tussen en zeven mille verdienen. Voorts werven 411 van onze stadgenoten inkomen tussen zeven en achtduizend gulden, terwijl er 277 zijn, wier inkomei tussen acht en negen mille ligt; 174 Lei denaars kunnen bogen op een inkomen tussen negen- en tienduizend gulden. De voor de plaatselijke koopkracht zeer belangrijke groep inkomens tussen vijf en tien mille omvat dus ruim 2.600 gezinnen, of bijna 7 pet van de bevolking met een totaal jaarlijks inkomen van rond zeventien millioen gulden, d.w.z. ruim 15 pet van het totale volksinkomen. De hogere inkomens zijn vanzelfspre kend veel dunner gezaaid. Tussen tien en vijftienduizend gulden 's jaars ver werven 456 Leidenaars, tussen vijftien en twintig mille hebben 172 van onze stad genoten, terwijl 192 ingezetenen kunnen bogen op een inkomen tussen twintig en vijftigduizend gulden. Met andere woor den: 820 Leidenaars 2,2 pet van de be lastingplichtigen verwerven een jaar lijks inkomen tussen tien en vijftig mille f Advertentie) Rapenburg 48 wordt gerestaureerd De eigenaar van het pand Rapenburg 48 heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat een tegemoetkoming wordt verleend in de kosten van herstel gevel. De gevel is geleidelijk in zodanig verval gekomen, dat restauratie nodig De restauratiekosten worden begroot op f 17.600. B. en W. stellen voor een bij drage te verlenen van 15 pet tot een be drag van f 2.640- Herstel Herengracht 82 In September 1948 heeft de raad be sloten aan de vereniging Hendrick de Keyser te Amsterdam voor d tie van het pand Herengracht 82 drage te verlenen van 15 procent kosten tot maximaal f 829- Deze restau ratie heeft nog niet plaats gehad, vereniging heeft thans een nieuw plan, dat ingrijpender is dan het heeft de goedkeuring van de kregen. B. en W. stellen voor het besluit van 1948 in te trekken en thans drage te verlenen van 15 procent in de op f 27.855 geraamde kosten tot mum van f 4.180. Tenslotte komen dan de extréme inkomens, waartoe wij alle inkomens bóven een halve ton rekenen. Van zulke zéér hoge inkomens waren er in 1946 in onze stad 11. thans zijn er 34! Dat is dus een verdrievou diging! Van deze 34 „gelukkigen", die meer dan vijftig mille per jaar verwerven, zijn er 23, wier Inkomen ligt tussen een halve en een héle ton, terwijl er onder hen 11 zijn, wier inkomen méér dan honderd duizend gulden per jaar bedraagt. Deze elf Leidenaars verwerven tezamen twee en een kwart millioen, dus gemiddeld twee ton ieder! Alle ruim 37 duizend Leidenaars, die in bovenstaande becijferingen begrepen zijn, moeten belasting betalen. Tezamen niet minder dan rond vijftien millioen aan inkomsten- en of loonbelasting. Dooreengenomen hebben zij een inkomen van 2.865 gulden, terwijl het algehele plaatselijke volksinkomen, omgeslagen over alle ingezetenen van hoog tot laag en van jong tot oud. een „hoofdelijk in komen" oplevert van f 1.192. Dit hoofdelijk inkomen, dat voor het overige natuurlijk zonder betekenis is, is een uitnemende vergelijkingsfactor, met name voor de beoordeling van de plaatselijke koopkracht. Daarom vermel den wij nog, dat dit hoofdelijk inkomen voor geheel Nederland f 1.197 bedraagt, praotisch dus hetzelfde als het Leidse Jaarvergadering Sociale Raad Het maatschappelijk organisatieleven in onze stad groeit. In November werd de stichting Leids revalidatie-centrum in het leven geroepen. De Leidse bevolking toonde in de dagen van de watersnood groot sociaal ge voel te hebben. Deze dingen memoreerde de heer S. Menken, voorzitter van de Sociale Raad in zijn openingswoord van de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Raad, nadat hij de heer Nolet, consulent van het ministerie van Sociale Zaken, apart had welkom geheten. Spreker herdacht de overleden stadgenoten prof. dr Gorter en mr Tieleman, die beiden veel betekenden voor het sociale werk in Leiden. de instellingen en de sociale werkers, die men verwachten mag, aldus spr. Men oordeelt, dat de voogdijraad zich niet met de pleeggezinnen hoeft te bemoeien Dit is echter onjuist, want de ongecontroleer de verpleging gaf herhaaldelijk aanleiding toj. misstanden. Spr. gaf hier in de loop van zijn betoog enkele voorbeelden van Volgens de nieuwe wet is een pleeg kind een minderjarige beneden de 18 jaar, die bij anderen dan ouders, voogd of familie wordt verzorgd en opgevoed. Hi van uitgezonderd zijn die minderjarig die in ziekenhuizen, sanatoria en verschil lende internaten verblijven. Ondanks deze uitzondering kost het dikwijls nog heel wat hoofdbrekens uit te maken, wie pleeg kind is en wie niet. Volgens de wet moe ten pleegouders aangifte doen van hur pleegkind b'j de burgemeester, die de aangifte direct moet doorsturen naar de voogdijraad. De voogdijraad controleert dan de verschillende gegevens, bijvoor beeld of de opgegeven voogden en toe ziende voogden als zodanig door de kan tonrechter zijn benoemd. Het blijkt, dat veel pleegouders niet eens weten, of ze voogd zijn over het hun toevertrouwde De voogdijraad mag niet controleren, maar wel naar een gezin in- eren. Heeft de voogdijraad wantrou- ten opzichte van een bepaald pleeg- De wekelijkse keuring De tulpenliefhebbers konden gisteren in de keuring men. Want ondanks het ver-gevorderde seizoen kwa om de vele bloemen een behoorlijke plaats te geve aantal parkieten dat ter keuring werd gebracht, t uitstekende nieuwigheden zag. r.aal volop aan hun trek ko> i men vazen en tafels tekort Opmerkelijk groot was het ■wijl men daarnaast tal van Mr P. A. van Toorenburg, de secretaris bracht een kort verslag over 1953 uit, waarin hij een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden van de raad en de ver schillende commissies. Dat 1953 een druk jaar was, blijkt wel hieruit, dat men 1518 rapporten kreeg te verwerken, twee maal zoveel als in 1952. De rekening over 1953, de aanvullende begroting voor 1954 en de begroting voor 1955, stukken die ter inzage lagen op het bureau van de So ciale Raad, werden goedgekeurd. Hierna kreeg mr H. R. Goudsmit, secre taris van de voogdijraad, het woord om de betekenis van de nieuwe pleegkinde renwet voor de instelligen en de maat schappelijke werkers uiteen te zetten. Over het algemeen vindt de uitvoering van deze wet niet die medewerking van Agenda Raad Leiden de De agenda voor de vergadering Leidse raad op Maandag 24 Mei luidt als Benoeming van een regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis (vacature door aftreding van me vrouw A. M. C. Muller-Verdam; voor dracht van B. en W.: 1. mevrouw Ch. C. Haspels, Fagelstraat 53; 2. mevrouw N. A. d,f-; openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. Garantie aan het comité ^Tentoonstel ling Beeldhouwwerken", van ten hoogste 1000. Beschikbaarstelling van f 3800 voor uit breiding van de bureauruimte op de af deling volkshuisvesting van de dienst der gemeentewerken (bij kamer 344 komt ka mer 346, waar thans de aanbestedingen plaats hebben; deze zullen dan elders in het stadhuis worden gehouden). Bijdrage in de kosten van restauratie van het pand Herengracht 82 en idem Ra penburg 48. Ophoging van terreinen voor school- bouw nabij de Asserstraat, de Du Rieu- straat en in Zuid-West. Beschikbaarstelling van 34.200 voor het aanschaffen van een roltrommel-huisvuil- auto voor de gemeentelijke reinigings dienst. Wijziging van de overeenkomst met Nieuwkoop inzake de afvoer van vuilnis. Wijziging begroting 1954. Toetreding van de gemeente tot de gemeenschappelijke regeling betreffende de ziektekostenvoorziening ambtenaren. Ophoging terreinen In verband met de voorgenomen bouw van scholen is het nodig, dat terreinen gelegen aan de Asserstraat en de Du Rieustraat worden opgehoogd. De kosten worden begroot op f 9.000. f 26.500 en f 11.500. Bovendien moet voor de school ten Zuiden van de speelvelden in het plan Zuid-West een straat, die aansluit aan het stratenplan van de 407 woningen al daar, worden aangelegd. Hiermee is een bedrag van f 33.500 gemoeid- Door deze aanleg zal ongeveer 3445 m2 niet opge hoogde grond bouwrijp moeten worden gemaakt. Door het grondbedrijf moet een bedrag van f 15.502 in het fonds voor bovennormale straat, en plantsoenaanlzg worden gestort. B. en W. stellen vaor alzo te besluiten. De nieuwe b.l.o.-school Enkele weken geleden hebben wij het plan voor de bouw van een nieuwe ge meentelijke school voor buitengewoon la ger onderwijs in Leiden al uitvoerig be kendgemaakt. Dit plan komt nu volgen de week Maandag in de raad. Het ver heugt het college zeer. dat het nu kan worden aangeboden. Het plan omvat een twaalfklasslg ge bouw met gymnastieklokaal- De school zal een hal bezitten, die onder meer zal dienen als overblijflokaal. Een van de lokalen is als kleine en een als grote ■keukenklasse ontworpen. Aan de laatst genoemde klasse zullen voor onderwijs doeleinden een wasruimte en een zit- slaapkamer worden verbonden. Een lo kaal zal ook voor handenarbeid worden ingericht. Verder: dokterskamer, berg en garderoberuimten en douche- en was gelegenheid. De totale kosten van bouw en inrich ting van het gebouw en het gymlokaal worden geraamd op f 756.500. Dit bedrag dient nog te worden verhoogd met de verwervingskosten van het terrein ad f 15.000 en met de kosten van het bouw rijp maken van de grond ad f 120. 800, totaal f 892.300. B. en W. stellen voor dit bedrag be schikbaar te stellen. de nodige stappen te ondernemen. Spr. eindigde met een beroep op de instellingen en sociale werkers om aan de uitvoering van de wet mee te werken door formeren, wanneer men met een pleeg gezin in aanmerking komt. of het pleeg kind werd aangegeven. Toezicht op de pleeggezinnen is heel erg nodig, omdat er zo af en toe ergerlijke toestanden komen. Rode-Kruistocht in Jbesfe stemming De commandante van de Rode-Kruis- colonne aan boord van de Kasteel Sta- verden meldde ons gisteren uit Rotter dam het volgende: Voor ons aan boord was het afscheid van Gouda onvergetelijk. De kinderen met al die bloemen maakten ons schip tot een feestelijk geheel. Nog dank de helpers van de colonne. Keurig r nen, wat hebben jullie gewerkt! De tocht over de Hollandse IJssel langs de plaatsen, waarover we in Februari 1953 zoveel hebben gehoord, was mooi. De scheepsomroeper vertelde wat er te zien was aan de oevers en ter afwisse ling werd een plaatje gedraaid. We gingen bij Krimpen de Lek op. Er draaide een motor „verkouden", hij begon te „hoesten", volgens de machi nist. Met een hoestdrank of wonderolie was dit euvel niet te verhelpen, dus waren we eerder dan het plan was aan onze ligplaats bij het oude Maasstation te Rotterdam. De stemming aan boord is best. Men komt haast niet uitgekeken. Veel groeten van allen aan allen, die thuis zijn ge- Mr Van Wensen overleden Op 73-jarige leeftijd is overleden mr H. I J. M. van Wensen, oud-directeur van de Haarlemse bankvereniging bijkantoor Leiden. Op sociaal terrein was mr Van Wensen 25 jaar werkzaam in de Vincén- tiusvereniging te Leiden. In de groep gebr. Segers, Lisse, w het de fenomenaal-mooie Breeder Ful ton. de enorm grote witte Maureen, die wel tot de beste in deze keur gerekend mag worden, en de niet minder grote Halcro en Renown, die steric de aan dacht trokken. Wonderlijk van kleur was de parkiet Batik, goud geel met bruinrode strepen, en een rode. wit-ge- vlamde parkiet. Van J de Wit. Boven- karsTpel, zagen we Pitt's Parrot met enorme bloemen op sterke stengels, ter wijl Jac. Boon uit dezelfde plaats de niet minder grote parkiet War Flane naar voren bracht. Heel goed was ook de verloping nit Edith Eddy van John van Grieken. Bennebroek. die o.m. ook nog de apart gekleurde Fata Morgana voor het voetlidht tracht. Interessant was de „zwart"-rode verloping uit Gol den Harvest die getoond werd door G. Faase, Noordwijk. Fantastisch mooi van kleur de gele elt. Golden Peak van Jac. Hageman. Heemstede. Over mooi geel gesproken: de nieuwe gele darwin Henry Ford II van A. War- naar Co. Sasaenheim. was ook prima. Niet alleen wat kleur, maar ook wat vorm cn stand aangaat. Van dezelfde firma zagen we de prima darwin White Standard en de nieuweling Red Lion. Het was voor het overige wel merk waardig, dat de commissie voor nomen clatuur de naam van de gele darwin Henry Ford II niet goedkeurde, terwijl men er wèl mee a cc oord ging, dat een rode tulp van de fa J. F. v. d. Berg uit Arena Paulowna de naam van Henry Ford kreeg. En dan te weten, dat de Henry Ford II van de fa Warnaar drie weken geleden in het theehuis van d< Keukenhof werd „gedoopt" door een nie van „echt" te onderscheiden bloemen fee. Opvallende zaailingen van Viridiflora zagen we van D. W. Lefetoer, Lisse, die tevens de prachtige warm-gele darwin Shanghai en de mooie rode Breitner boon stelde. De parkiet Doorman Orange van P. Dames en Zn, Lisse. was inder daad een stuk frisser van kleur dan de altijd wat vale moedersoort. Op het ge bied der Rembrandt- en Bizarren-tulpen Haagse politierechter „Ik weet niet hoe ik het kon doen. Ik kom al 40 jaar op de veiling", zei een 61-jarige bloemenkoopman voor de Haagse politierechter. Hij moest hier verschijnen, omdat hij van de paktafel in de bloemenveiling te Roe- lofarendsveen 20 bossen narcissen en 11 bossen dubbele tulpen had weg genomen, toen deze per abuis naast de tafel, waarop zijn bloemen lagen, waren blijven liggen. Het verdere verloop is ook niet zo mooi, zei de politierechter. De volgende dag was de eigenaar van de bloemen bij verdachtcs huis gekomen. maar toen had de verdachte ontkend er iets van af te weten. Omdat verd. vermoedde dat de eigenaar terug zou komen legde hij de gestolen, bloemen snel in de tuin van zijn buurman. ,-Al is de leugen snel. de waarheid achterhaalt haar wel", dat ondervond deze verdachte. Een derde persoon zag de bloemen liggen in 'sbuurmans tuin en besloot ze mee te nemen- Deze derde man passeerde echterde werkelijke eigenaar die op de politie stond te wach ten. Deze herkende de bloemen en toen was het verhaal snel uit. „Ik zat in belastingschuld en had slechte weken gehad', zuchtte verdachte. De waarde van de bloemen was onge veer f20 geweest. De officier van Justi tie. mr Hamelberg, merkte op. dat men bij de veiling elkaar en zeker zijn buur man moet kunnen vertrouwen, anders En omdat Bowientje en tk per slot van rekening toch niet iedere avond naar het. Burchtfestijn kunnen gaan om ons hart op te halen aan vrolijke muziek en warme worstjes, omdat het literaire tijd- schift „Podium" zijn tienjarig jubileum viert en er deswege in de Boerhaavezalen een bijeenkomst gehouden werd van me dewerkers aan dit moderne blad, waarbij zij in hoogsteigen persoon hun geestes kinderen zouden voordragen, omdat Bo wientje en ik tenslotte alevel veel gevoel hebben voor het literaire en die avond toch niets anders te doen hadden, zeiden wij gisteravond tegen elkaar: „Laat ons derwaarts gaan, om te zien wat deze klappers ons te zeggen hebben!" en togen wij derhalve naar het voormalige pest- en dolhuis, waar thans de Sleutelstedelijke kunst zijn spelonk van Abdullam gevon den heeft. „Podium", lieve lezer, is het spreekge stoelte der wel zéér moderne literatoren. De Ouborgs der Nederlandse letterkunde, om zo te zeggen, en ge begrijpt dus wel dat ge een speciaal oor moet hebben om deze mensen te verstaan, zoals ge een apart oog dient te bezitten om bijvoor beeld Ouborgs „Vader en Zoon" te be grijpen. Noch Bowientje noch ik kan u vertel len of die Podium-mensen experimenteel, existentialistisch dan wel kubistisch of dadaistisch zijn, maar ge kunt ons op ons woord van eer geloven, dat we er zo goed als niets van gesnapt hebben. En zo als domme mensen altijd doen wij vra gen ons af of de Podium-mensen het zélf hebben gesnapt. Maar laat ik bij 't begin beginnen, zo als de slang zei, terwijl hij zich zette aan het inslikken van een speenvarken. De oude Boerhaavezaal. Onder de oude eiken balken ge moet u dat even proberen voor te stellen liep eens de grote Hermanus Boerhaave, gehuld in zijn wijde zwarte mantel en de breedgerande hoed op zijn stevige, blo zende kop. Hier liep hij eens van bed tot bed omstuwd door een stoet van studen ten en gaf hij in zijn bondige Hollands, dat niets aan duidelijkheid te wensen overliet, zijn eerste klinische lessen. En gisteravond Wel, het schijnt wel dat ge, als ge mo dern wilt zijn, er voor dient te zorgen dat alle bestaande wetten en grenzen knus jes overboord gegooid worden. Zijt ge een modern schilder, maak dan het gras blauw, laat een gezicht op een oud dres- M otto: Met het oor van erbarmen ln pepermunten lucht Zweeg ik, o man! Wit is mijn hart en Ik loop in het vlak der soir lijken en zorg er voor dat ge alleen aan het ophanghaakje kunt zien wat onder en wat boven is. Slaat ge aan 't dichten, hoedt u dan voor volzinnen, die kop, borststuk en achterlijf hebben, schep eigen zelfstandige naamwoorden, trek pa rallellen, die niet parallel lopen elkaar kruisen of snijden, en zor vooral voor navrant te zijn. Goed i'rant. Hoe troostelozer en triester, hoe warhoofdiger en achterstevoren er, hoe Bowienje en ik ouderwetse mensen, die w\j zijn, grootgebracht bij brekebenen als Vondel, Hooft en Huygens en stum pers als Kloos, Verwey en Perk, met tot slot nog een hapje toe van een groepje daar vlak achteraan komende dichters ik zeg, Bowientje en ik kwamen derhalve reeds met achterdocht de oude E haavezaal binnen, waar ons het allermo dernste op 't gebied der kunst zou worden voorgeschoteld. En wilt ge weten hoe groot die achterdocht van mijn Bowien tje wel was? Wel, in de zaal was een ge deelte van de schilderijententoonstelling ondergebracht maar opdat het geachte publiek tijdens de literaire oefeningen niet gestoord zou worded, waren de doe ken zolang achterstevoren gehangen. Wel nu. ik heb een kwartier moeten praten voor cn aleer dat Bowientje van me wilde geloven dat dit heus geen experi mentele schilderijen waren, maar ach terkanten van schilderijen. Een gesproken nummer van „Podium". Dit was het programma, werd ons ver teld door een der redactieleden. Het is heel vreemd, maar zolang die Podium mensen gewoon praten, kun je hen vol gen, maar zo gauw het zwart-op-wit moet, krijg je het syntaxisch en lingui- tisch gegooi in de litteraire glazen. Want wal denkt u van een „stok met snorren" en „pipse degens"? In mijn onnozelheid was ik van plan alle (laat ik het zo maar noemen) markante uitdrukkingen op te tekenen, maar ik zou minstens middel baar steno gehad moeten hebben, wani hef régende zo maar exotigheden. En dan is er, volkomen verrassend, zo etswaardigheid. maar ineens een treffend beeld, een tref fende passage, zó aangrijpend en zó zui ver en ook zó goed verstaanbaar, dat ge twee dingen gaat doen. In de eerste plaats uzelf afvragen waarom deze man, die het blijkbaar zo goed kan popu lair uitgedrukt het niet altijd zo doet. Ten tweede zijt ge geneigd om uw hoog hartig afwenden van dit onbegrijpelijke kunstgedoe te wijzigen in een introspec tieve vraag: „Ligt het soms aan mij, dat ik hier zo vreemd tegenover sta?" denk aan het prachtige Bowientje ik begrepen het vrijwel van a tot z „Stadgenoot" en het huiveringwekkende „Met man en muis", beide ran Remco Campert Alt wonderschone bloemen te midden van een vale, warrige, trieste, sombere poel waarom, waaróm moe ten de jonge dichter-mensen van tegen- tvoordig altijd geestelijk in 't zwart gaan' Is er dan helemdól geen zon meer? schieten plotseling die prachtige vond sten en zeggingen in hef onbegrijpelijk Qezwets omhoog. En dan begrijpt ge er helemaal niets meer van. Dan luistert ge verdwaasd verder naar de man Luceberf, die ditmaal niet wilde opvallen door keizersmantel en keizerskroon, zoals laatstleden in Amsterdam, maar door het armoedigste en vaalste soort windjack dat ge maar bedenken kunt. Nietwaar? Bij een feestavond nast een feestkleed, dat wil zeggen, bij de ordinaire burger lijk- burgers, die een kleedje op hun schoorsteen hebben, en pullen-met-niets- er-in. En daarom had Lncebert uiteraard géén feestkleed aan, en onwillekeurig vergeleek ik de armoe van zijn windjack met de armoe van zijn kunst, die ook uitzonderlijk, kaal, vaal en ach ja niet altiid eren zindelijk is. Ik vraag thans nogmaals uw aandacht voor het motto, bovenaan mijn stukje. Nee, het is niet t?an Luceberf. Elburg, Van Straten. Camvert of Polet. al had het zó in ..Podium" kunnen staan. Bowientje en ik zyn de schuldigen. We hebben het ook maar eens geprobeerd. En ziedaar.' 'k Wil maar zeggen kan het economisch leven op de veiling niet door gaan. Hij eiste een week ge vangenisstraf. In het vonnis hield de politierechter onder meer rekening met twee vroegere veroordelingen. Hij veroordeelde de bloemenkoopman tot f20 boete of vijf dagen hechtenis en veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. IJdelheid De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste 150 boete of 25 fla- gen en 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen een 22-jarige Leidse werkster Deze had als werkster bij mevr. D. op de Witte Singel te. Leiden in 1953 en 1954 diverse goederen ontvreemd, onder meer een sirandpakje. een shawl, een halsketting en oorknopjes. Vrouwenop- sch k. ijdclheid en egoïsme noemde de officier als oorzaken en het meisje hier weinig tegen in te brengen. De rechter veroordeelde haar tot f30 boet? of 10 dagen en veertien dagen voorwaar delijk .met drie jaar proeftijd. Benzine gestolen Een 43-Jarige timmerman-aannemer uit Leiden moest zich voor de Haagse Politierechter, mr J. A. Polak, verant woorden omdat hij minstens 25 maal benzine had gestolen uit de garage van een vriend. Hij had toegang tot de garage met een door hem achtergehouden sleutel. Verdachte had namelijk de repa ratie van het slot gedaan en sleutels laten bijmaken voor de vriend, vriend, zekere O., begon tenslotte terdocht te krijgen en stelde op een keer zijn boekhouder verdekt op. Toen liep de timmerman tegen de lamp. Teven: was uitgekomen, dat verdachte vroeger als eens een verrekijker had ontvreemd De rechter nam hem dit alles zeer kwalijk. Toen verdachte er op weeS dat de zaak onderling was geregeld en dat er slechts door een anonieme brief een politiczaak van was gekomen, snoerde de officier hem de mond door op te mer ken. dat diefstal geen klachtdelict Voor meermalen gepleegde diefstal derde de officier drie weken gevange nisstraf. De rechter nam in aanmerking, dat verdachte nog niet eerder was ver oordeeld en legde hem f25 boete of vijf dagen op. alsmede een maand gevange nisstraf voowaardelijk met drie jas proeftijd. Beeldhouwwerken op de Burcht Zoals bekend, wordt in Leiden in d maanden Juli en Augustus op de Burcht een openluchttentoonstelling van beeld houwwerken gehouden. Doel ls bij di mensen meer belangstelling voor de beel. dende kunst te wekken. Het comité heeft het gemeentebestuur verzocht een bij drage beschikbaar te stellen als garantii Het meent te kunnen volstaah met ee garantie van f 1000. B. en W. stellen voo deze garantie te verlenen. Schoonheid in aquaria De schoonheid van het aquarium vroeg gisteravond ln het gebouw der Loge de aandacht van de Leidse aquarium- er terrariumhoudersvereniging De Natuur vriend, dank zij de lezing van de heer A. A Gols te Rijswijk over het onder werp „Breken en bouwen". Op popu laire wijze gaf spr. voor de (zoals ge woonlijk) goed bezochte vergadering een uiteenzetting over de biologische en aesthetische verzorging van aquaria voot huls- en tentoonstellingskeuringen. Een en ander werd verduidelijkt met bij el kaar veerMg kleurendia's, waarvan enige zijn gemaakt gedurende de vorig ja; Leiden gehouden tentoonstelling. De voorzitter, de heer W. Zwart, kon ook nu enige nieuwe leden welkom heten. Het adres van het secretariaat is voor lopig: Oude Singel 188. is de fa J. cn W. Mantel, Avenhorn, wel bijzonder rijk gesorteerd. Men had een tafel met tientallen verschillende soor ten, ook de wit-gestreepte rode parkiet, die de veelzeggerede naam van Pablo Picasso droeg. Van P. Bakker N.V. Enk huizon. was er een bijzonder fraai opge stelde groep van de rose Queen of Bar- tigons. Uitblinkers Interessant van de dubbele sport uit Kansas van G H. Geerlings, Anna Pau lowna. terwijl P Leeuwenburg. Numans- dorp, een dubbele verloping uit Golden Harvest toonde, die er heel goed uitzag met de voldubbele bloemen op de sterke stelen. Van deze finma noteerden we ook de parkiet uit Ossi Oswalda. Parkiet Eclipse was er van J. H. Cle ment. Lisse. Fraaie tulpen bracht gebrs Eggink, Voorschoten. Onder meer de vorige week reeds genoemde Golden Hind, Bingham en Renown. Extra test was de lichtgele Bowl of Beauty met de voldubbele bloemen, terwijl ook Bond- street tot de uitblinkers behoorde. Van binnen is deze variëteit glanzend oranje en aan de builenzijle crème met oranje rand. Verbluffend mooie en grote Bree der tulpen bracht P v. Kooten, Bree- zand. Zowel de bronsbruine Advance als de dof-rode Westminster Abbey, de Bronze Mountain en de bruinrode Big Ben trokken sterk de aandacht. Zeer sierlijk was de leliebloemige Celeste van H. 't Mannetje, Hillegom. E. Kooi, Vrou wenparochie, etaleerde de donkergele sport uit Golden Harvest, de advocaat met-slagroom-tulp Sweet Harmony en een door bestraling van dr De Mol ver kregen oranjerode sport uit Krelage's Triumph. Een sport uit Niphetos de gele ,wit-gerande Silver Wedding van P. J. Hulseboseh, Haarlem sloeg een uit- sbekered figuur en kon wel eens een ge duchte concurrent voor Sweet Harmony gaan worden. De vorm van deze laatste is in ieder geval eleganter. Het zou te ver voeren, alle getoonde soorten hier te vermeiden. Maar vóór adhïer deze beschouwing een punt wordt gezet, dienen de Panoramaparkiet van W. Barnhoorn te Sassenheim en een on genaamde paarse zaailing van de fa J. Juffermans, Oegstgeest. vermeld te wor den mèt de licht-rose gladiool Fancy van .7 S. v. Dobben de Bruyn Jr, Noord- vyk. Ned. Agenda van Leiden Dinsdag Burchtfestijn, 8 uur: The three Jack sons. Max van Praag en Tonny Schiffer- D e n Haag, Waldorpstraat 7, 7.45 uuri K. en O., avondexcursie naar het hoofd postkantoor. Casino. 9.1^ uur: K. en O.-filmstudie- kring, „Les gueux au Paradis,, en „R.P. 10"- Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, jaarvergadering. Schuttershof, 8 uur: 3-OctoberverenI- ging, algemene ledenvergadering. Gulden Vlies, jaarvergadering aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven, 2 uur: opening, 9 uurt ontvangst op het stadhuis. Stadsgehoorzaal, half 8: twaalfde uit voering Chr. kinderkoor „Lenteklokjes" met afdeling Jongenskoor. Woensdag Hoogl. Kerk. half 8: Avondstilte. Burchtfestijn, 8 uur: repetitie-avond voor de komst van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Nieuwe Rijn 17, half 11 v.m.: K. en O, ochtendexcursie naar de weverij De Gouden Spin. Stadsgehoorzaal, half 10 en half 2: Ned. aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven, algemene leden vergadering. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 tot half 9: zitting voorlichtingscommla- sie prijzen en huren. Donderdag Leidse Hout, half 10: voetbalwedstrijd afdeling Haarlemafdeling Lelden Ned. aannemersbond. Burcht, 3 tot half 5: Eerate Leidse ver eniging van kleinhandelaren ln aard appelen, groenten en fruit, receptie 40- jarig bestaan; half 8: feestavond. Burchtfestjjn Burcht, half 3—half 6 en half 8— 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het portret In da twintigste eeuw (t.m. 12 Juni). Mevrouw G. Burgersdijk overleden Te Lelden ls op 78-jarige leeftijd over leden mevrouw G. Burgersdijk—Elshout, die vele Jaren leiding heeft gegeven aan de firma Burgersdijk en Niermans Templum Salomonis te Leiden. Mevrouw Burgersdijk overleed op de dag. waarop voor 60 Jaar de firma werd gesticht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3