Jlicuurc 2Tciitsrf|c UTouranl Fransen bieden verzorging van communisten aan Drie vliegtuigongelukken op dezelfde dag Indonesië overweegt een drielandenpact Hoe Petrof een „vijfde colonne' moest opbouwen Vuur verslond 150.000 turven en ook een woning Wist IJ DINSDAG 18 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal: f 2.15 per maand; f 0.50 per week ADVERTENT1ËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10042 ($!aatoa«llct| Kgfutilma «i®n hert in f^fieaspoet" Professor Böttcher zwichtte niet NIEUW REDELIJK VOORSTEL Koortsachtig zoeken naar regeling voor evacuatie der gewonden ALS DE ONGEVEER tweeduizend zwaargewonde militairen van Dien Bien Phoe het slachtoffer worden van het communistische streven, hen als onderhandelingsobject te gebruiken, zal men de Fransen hier- ran geen verwijt kunnen maken. Nadat zij gedwongen waren, de svacuatie stop te zetten en de bombardementen op de koloniale weg 30. 41 te hervatten (de weg, die de communisten meer voor oorlogs- Iransport dan voor gewondenvervoer gebruikten) hebben zij een geheel lieuw voorstel gedaan, dat uit zes punten bestaat. Daarin zijn zij zelfs so ver gegaan, dat zij de communisten hebben aangeboden, de ernstig jewonde communistische soldaten eveneens te evacueren, zonodig naar een Frans hospitaal. Deze militairen zouden onmiddellijk na hun herstel laar communistisch gebied worden teruggezonden. De opperbevel hebber van de Rode strijdkrachten, generaal Giap, heeft nog niet op dit lieuwe Franse voorstel gereageerd. Over het algemeen verwacht i liet, dat zijn reactie gunstig zal zijn, hoewel dit vanzelfsprekend nog noet worden afgewacht. Het Franse voorstel houdt het vol- 1. Het vliegveld van Dien Bien Phoe wordt hersteld, hetzij door de commu nisten, hetzij door Franse troepen, ten einde de landing mogelijk te maken van grote Dakota's, zodat de evacuatie snel kan verlopen; 2. Opnieuw stopzetting van de Fran se luchtaanvallen op de hoofdweg tussen Dien Bien Phoe en Sonla om de evacua tie van Vietminh-gewonden mogelijk te maken. Het verkeer moet gecontroleerd worden door een gemengde commissie, waarin ook neutralen opgenomen wor den (dit voorstel werd de vorige week door de communisten verworpen); 3. Het wegnemen van hinderpalen die de evacuatie van Vietnamezen in de weg wordt gelegd; Een gemengde Onrust in Oost-Pakistan Communisten zaten er weer achter De rel in het industriegebied van Oost- Bengalen, die, naar thans bekend is ge worden zeker aan 200 300 personen het leven hebben gekost, wordt gevolgd door grootscheepse razzia's van leger en politie De onlusten worden door de premier Mohammed Ali van Pakistan beschreven ais een ..smerige samenzwering'' van com munisten en anaere elementen, die Pa kistan vijandig gezind zijn- Volgens betrouwbare kringen zou de premier vastbesloten zijn, in Oost-Paki stan de communistische partij te ver bieden. Deze kwestie zou ook in een gis teren gehouden kabinetszitting zijn be sproken- Nederlandse soldaat geëerd in Korea Een Nederlandse soldaat, die een af wisselende carrière in twee oorlogen achter de rug heeft, werd dezer dagen uitgeroepen tot „soldaat van de week" van het Nederlands detachement van het 38ste regiment infanterie. Het is de 6oldaat 1ste klasse H. E. Meyer. In het burgerleven was hij o.a. kapitein van een sleepboot in Rotterdam. Zijn mili taire loopbaan begon tijdens de tweede wereldoorlog in de ondergrondse bewe ging. Zijn ouders wonen in de V.S. Ned. verpleegster kreeg Amerik. medaille Mej. Clasma M. Koopman, een vroe gere verpleegster van de Nederlandse Koninklijke Landmacht, heeft gisteren in Den Haag de Amerikaanse Army Medal of Freedom ontvangen voor haar verdienstelijk werk in het militaire hos pitaal van de Verenigde Staten te Tokio Mej. Koopman is thans in dienst van U N K.R.A. (United Nations Korean Re habilitation Agency). Zij is thans met verlof in Nederland en zal Donderdag per vliegtuig naar Korea terugkeren. slissen welke gewonden het eerst evacueerd moeten worden, en 5. De Fransen zullen geneesmiddelen per parachute afwerpen voor de Viet minh. Zwaargewonden van de Vietminh, die niet over de weg vervoerd kunnen worden, kunnen met Franse vliegtuigen worden overgebracht naar de veldhos pitalen van de communisten of Franse ziekenhuizen. Geschil McCarthy-Leger Eisenhower grijpt in President Eisenhower heeft gisteren op zodanige wijze ingegrepen in de werk zaamheden van de sub-comim. die 't ge schil tussen McCarthy en het leger onder, zoekt, dat dit onderzoek mogelijk nim mer zal worden heropend. De gehele subcommissie is op reces gegaan om de gevolgen van Eisenhowers ingrijpen te overzien. De president bepaalde, dat alle besprekingen die hoge ambtenaren van het ministerie van Defensie over het genoemde geschil hebben, geheim moe ten blijven en dus in" geen geval open baar mogen worden gemaakt (zoals bij deverhoren via radio en televisie ge schiedt). McCarthy verzette zich heftig tegen het verbod van de president; de demo cratische leden van de sub-commissie Het is opmerkelijk, dat Eisenhower „juist op tijd" heeft ingegrepen. Dezer dagen zou Adams, de raadgever van het leger, getuigen tegen McCarthy c.s., die zouden hebben gepoogd, een bevoor rechte positie te verkrijgen voor hur medewerker Schine. Anderzijds wordt ook McCarthy door een maatregel ge troffen, want minister Brownell (Justi tie) verbood de publicatie van een brief der F.B.I., de federale recherche, w< de toestanden in Fort Monmouth werden gecritiseerd. Ernstige ontwikkeling Sovjetblok zendt wapens naar Guatemala Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, een belangrijke hoeveelheid wapens één der landen van het Sovjetblok r de Middenamerikaanse staat Guate- la is gezonden- De wapens zijn 'e Stei- (Polen) ingeladen en worden Zaterdag te Puerto Barrios verwacht. ministerie noemt deze gebeurtenis ernstige ontwikkeling". de Amerikaanse ambassa deur in Guatemala. Puerifoy. in zijn standplaats teruggekeerd na twee weken Washington te heuoen geconfereerd 'er de ontwikkelingen in Guatemala- (Guatemala is een vrij achterlijk land: analfabeten. Van de gehele bevol king is 65 procent Indiaans cn slechts 2 procent blank. Het land wordt bestuurd door communisten en het wordt dan ook el als een Russische satelliet in Midden- Amerika aangemerkt). De stranding van de KW 27 bij Wijk aan Zee De inspecteur-generaal voor de scheep- aart. de heer J. Metz, heeft gisteren de raad voor de scheepvaart verzocht, het diploma van de schipper van de motor- kotter Anna Marie KW 27 in te houden de tijd van twee weken. Deze kot- is op 27 Maart j.l. benoorden Wijk Zee op een kusttoank gelopen en lek geslagen De kotter is 24 uur na de stranding door de Stentor vlot gesleept en naar IJmulden de thuishaven gebracht. Het scheepje liep zware schade d en is nog steeds niet hersteld. De heer Metz zei over deze zaak: „Het Is mij al eerder opgevallen, dat schip pers. die dicht b(j ae kust komen, na het passeren van een bepaalde diepte niet direct een koers evenwijdig aan de kust gaan varen." De raad besloot het diploma van de schipper voor een maand in te trekken De overwegingen van de raad zullen nader schriftelijk be kend gemaakt worden. i AmsterdamRijnkanaal op volle breedte nadert zijn voltooiing. Bij Nieuwersluis wordt gewerkt aan de verbre ding van het Merwedekanaal, dat daarvan een onderdeel is. De strook grond moet nog wor den weggegraven. In December hoopt men hiermee gereed te zijn. Het kanaal zal dan 40 i breder zijn geworden. Sergeant bij Eindhoven omgekomen Bestuurder dreef bij Egmond aan Zee een uur op een vlot rond "DOVEN ONS LAND en voor onze kust hebben zich gisteren clrie onge- A-* lukken met militaire vliegtuigen voorgedaan, waarbij één dode valt te betreuren, namelijk de bestuurder van een Thunderjet, afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Dit toestel verongelukte gistermiddag om elf uur op enige kilometers afstand van het landingsterrein. De 22-jarige tijdelijk reserve-sergeant vlieger J. D. E. J. Beatens uit Zaandam kwam hierbij om het leven. dag omstreeks half vijf motorpech met Het schietwapen verborgen tn e sigarettenkoker, dat aan de Westelij ken werd getoond door de Russische geheime agent Choglof. toen deze de partij van de Geallieerden koos, heeft zich als een boemerang tegen de communisten gekeerd. Het comité „Paix et Liberté" in Parijs, dats cherp ageert tegen het communisme en vóór een duurzame vrede en vrij heid. heeft een groot aanplakbiljet doen vervaardigen met het opschrift: ..Een vriendelijk gebaar van de Russen: de sigaret die „boem" zegt." Dit laatste is een woordspeling op een populaire franse advertentie voor sodawater, waarin sprake is van ,,het water dat pssst doet." Om drie uur gistermiddag kwamen twee Belgische straaljagers <F 84 Thun- derjets) bij Roermond met elkaar in bot sing en stortten neer. Het ene vliegtuig kwam neer in de gemeente Posterholt, het andere in de gemeene Echt. Het laatste toestel boorde zich diep in de grond. Het andere werd volkomen vernield nabij de buurtschap De Vorst onder Posterholt gevonden. Geconsta teerd werd. dat de schietstoel ontbrak. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat beide piloten zich door middel van de schietstoel in veiligheid hebben kunnen brengen. Het vliegtuig dat in Echt nabij Koningsbosch is neergekomen, deed een bosbrand ontstaan. Op zee De tweede luitenant ter zee J. L. von Schmidt auf Altenstadt, kreeg gistermid- Churchill blijh voorzichtig t.a.v. Z.-O.Azië Churchill heeft gisteren in het Lager huis nogmaals met nadruk verklaard, dat Engeland geen definitieve beslissing zal nemen t.a.v. het Amerikaanse plan voor een Zuidoost-Azië pact, vóór het resultaat van de conferentie in Genève bekend is. Intussen overweegt Indonesië een plan tot het sluiten van een non-aggressie-pact tussen continentaal China, Indonesië, In dia en Birma. Het pact zou tegen geen enkel blok zijn gericht, doch slechts ag- gressie tussen de betrokken mogendhe den voorkomen. In Birma staat men vol- Boze Russische nota voor Wenen Iljitsjef, de Russische Hoge Commis saris in Oostenrijk, heeft gisteren een scherp gestelde nota gezonden aan de Oostenrijkse regering, waarin met maat regelen wordt gedreigd, „als de anti- russische propaganda niet ophoudt". De Rus had zich ook geërgerd aan laster lijke artikelen in de Oostenrijkse pers. De Oostenrijkse kanselier heeft de nota verworpen met de alleszeggende op merking: „Ik herinner slechts gens Reuter niet afwijzend tegenover het Indonesische plan. (Wij merken hierbij op dat Indonesië, noch India en Birma in het voorgestel de Z.O.-Aziëpact van Dulles waren be grepen Het Z O.-Aziëpaet omvat de vol gende staten: Amerika. Engeland, Frank rijk, Australië. Nieuw-Zeeland, de Philip- pijnen, Siam, Vietnam, Laos en Cambodja - Red.) AdenauerNeen I Duitse liberalen willen met Moskou aanpappen Het bestuur van de Westduit.se Libe rale Partij (lid van de coalitie) heeft zich gisteren uitgesproKen voor het zen den van een parlementaire delegatie naar Moskou om te spreken over het her vatten van de diplomatieke betrekkingen nissen Kusland en Duitsland. De C-DU- (Adenauer, heeft in spoedvergadering reeds een irotie vaard. waarin het liberale vuorrlel scha delijk voor de samenwerking met Westen wordt genoemd De Christendemocraten hebben in deze kwestie de steun van de Vluchteling! partij en de Duitse Partij. Onthullingen in Canberra In Canberra zijn gisteren enige bijzon derheden bekendgemaakt over de werk wijzen van de Russische geheime dienst Australië. De gegevens zijn verstreKt door de voornaamste raadsman van de koninklijke commissie die thans een on derzoek is begonnen naar de communis tische spionnage in Australië, (zulks naar aanleiding van de desertie van Petrof, chef van de Russische geheime dienst Australië)- De raadsman. Windeyer. onthulde het volgende: 1. Chantage en het uitbuiten van zwak ke karakterplekken. zoals ijdelheid, waren de middelen waarmee Petrof een „vijfde colonne" in Australië moest opzetten. 2. Alle correspondentie tussen Moskou i Canberra v-v- werd gevoerd door middel van filmband (onontwikkeld) waarop de mededelingen in code waren ngebracht. Zodra Moskou een film had ontvangen, werd dit bevestigd, waarna originele bericht werd vernietigd- Petrof had daarvoor een speciale kacnei zijn kamer. I. Petrofs taak in Australië omvatte: contact houden met agenten, het werven agenten, de ..import" van Russische agenten in Australië, organisatie van een vijfde colonne en het verkrijgen van ge gevens over de Australische buitenlandse politiek en de betrekkingen met net buitenland- 4. In samenwerking met Moskou (ln code ..Olympia" genoemd) ging de dienst Canberra (in code ..'t dorp") het ver leden van de recruten voor de geheime dienst na om hen door eventuele misstap pen te kunnen chanteren- Agenten van de geheime dienst stonden onder voortdu rend toezicht van de M V.D. H. D. Louwes comman deur Oranje-Nassau De minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga-runsatie en Bezitsvorm, de heer A. C. de Bruijn, heeft in de heden morgen gehouden eerste openba-re ver gadering van het bestuur van het Land bouwschap meegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes uit Westpolder (Uirumi, te be noemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. zyn eenmotorig toestel van de Marine luchtvaartdienst de A 4 Avenger, was opgestegen van Valkenburg en storing trad op toen het toestel zich geveer vijf km ten Zuiden van Egmond aan Zee bevond. De bestuurder zag zich genoodzaakt een noodlanding uit te voeren op ze kwam daarbij in het water terecht, i kon zich na enkele minuten op het red- dingvlot. dat zich in het toestel bevond, in veiligheid brengen. Onmiddellijk de reddingboot van Egmond aan Zei President Steyn uit, die de vlieger oppikte en veilig aan land bracht. Bij het verlaten van het vliegtuig liep de piloot een paar snijwonden aan het hoofd op. Na van droge kleren te zijn voorzien, is hij naar het Marine hospitaal te Over- veen gebracht. Hij heeft ongeveer een uur op het vlot rondgedreven. De man was ongehuwd 26 jaar oud. Het vliegtuig is gebroken. De motor is er afgeslagen en het toestel is gezonken. ZWARE VEENBRANDEN IN DRENTHE Alle brandweerploegen van Emmen waren gisteren tegelijkertijd in touw JN ZUID-OOST DRENTHE hebben gistermiddag enkele omvangrijke veenbranden gewoed. De brandweer van Emmen bestreed de branden met alle beschikbare materieel. Ruim 150.000 baggerturven werden een prooi der vlammen. Ook brandde eei De Emmer brandweer, die in de af gelopen dagen reeds enkele malen voor veenbranden moest uitrukken, kwam gis termiddag handen te kort. Kort na eikaar n een aantal brandmeldingen binnen, na alle beschikbare ploegen uit rukten. De politie mtfèst tijdelijk de brandmeldingspost in de brandweerka- trne betrekken- In het Weerding-erfscheiderveen nabij eerdinge woedde een felle veenbrand, ie een enorme rookontwikkeling veroor zaakte. Op het nippertje kon een tractor voor de krachaandrijving van een persmachine zorgde, worden gered- Enige duizenden baggerturven werden door de brand vernietigd. Na ruim vier uur blus- pn was de brandweer het vuur meester. Een tweede, nog grotere, brand woedde Bargercompascum op een veenplaats toebehorende aan de verveners Visser en Van der Duin. Het vuur vond voedsel in de duizenden opgeslagen baggerturven- Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over een andere veenplaats. maar door snel ingrijpen van de brandweerlieden men uitbreiding te voorkomen. Ruim 150.000 baggerturven gingen verloren. Vanmorgen was de brand nog steeds et geblust. Er bestond echter geen gevaar meer voor uitbreiding. Voorts werd de brandweer te Emmen nog gealarmeerd voor enkele andere branden, onder andere voor een brand in een woning op het bovenveen te Nieuw Dordrecht. Het huis brandde tot de grond af. Een gezin van vijf personen werd hierdoor dakloos- Waarschijnlijk doordat loodgieters on voorzichtig zijn geweest met vuur tijdens werkzaamheden aan een balconnetje, is gistermiddag brand uitgebroken in een huis aan de Coendersweg 33a te Gronin gen, dat bewoond werd door de familie G- Wiegers. De bovenverdieping, waarop het vuur DAT volgens het antwoord van minis ter Staf aan het Tweede Kamerlid Haken (Comm.) bij de militaire oefeningen in Schayk (N.-Br.) slechts drie ruiten zijn vernield en de schade volledig wordt ver- DAT minister Mansholt op 1 Juni ver tegenwoordigers van de buitenlandse pers. die dan een bezoek aan de land bouwhogeschool te Wageningen brengen, zal toespreken. DAT het Ijs van de nawlnter funest is geweest voor het mosselzaad op de Wad denzee. waar thans zeer slechte vangsten DAT thans weer 60 kippen, nu van landbouwer G. J. te 't Loo (Oldebroek) wegens pseudo-vogelpest moesten worden afgemaakt. DAT 120 Duitse Doopsgezinde kindaren van uit Oost-Duitsland verdreven gezin nen gedurende 2 maanden in Friesland en Groningen zullen logeren. DAT bij de scheepswerf van de N.V. v.h. H. J. Koopman te Dordrecht een dubbelschroef-veerboot voor de Brazi liaanse regering te water werd gelaten. DAT burgemeester d'Ailly te Amster dam-N'. de kantoren en werkplaatsen opende voor het 53-j. bestaande Textiel- en Lompenafvalbedrijf M. Boers en Zn N V., welke onderneming de laatste 3 Jaar ieder jaar voor f 40 millioen aan lompen exporteerde. DAT op dc werf Lantlnga e IJlst het Friese jacht Westevaer te water ging. ter vervanging van het in 1905 op dezelfde werf gebouwde jacht (zelfde naam en type-klassiek rond model). DAT minister Mansholt gisteren in Mep- pel de markttentoonstelling Memato opende. DAT de tuinder D. V. uit Weesperkars- pel gisteren ter zitting "an de Amster damse politierechter op vermoeden van meineed werd gearresteerd, in de zaak van de veehoudersknecht Th. K. A„ die wegens diefstal van rubberlaarzen te recht stond. De heer J. C. Robertson uit Leid- schendam flinksis de uitvinder van een collectebus, die spreekt, zingt en muziek ten gehore brengt, wanneer men er een muntstuk inwerpt. De collecte bus is op ieder radiotoestel of distributienet aan te sluiten. Op de foto wordt de collectebus in combinatie met een draagbaar radiotoestel gebruikt. huis tot de grond toe af. vas uitgebroken, brandde geheel uit. Ook de zolderverdieping van het aangrenzende werd door het vuur aangetast- Op zeker moment stortte de schoorsteen - beneden. Een aantal brandweer lieden kon zich nauwelijks uil de voeten maken. Oudste inwoner (103) in Sneek overleden Te Sneek is in het afgelopen weekeinde de oudste mannelijke inwoner van Neder land de heer Kcimpe Piers Nijdam, op 103-jarlge leeftijd overleden. De heer Nijdam was erelid van de familievereni ging Nijdamstra. Morgen ZwedenNederland Dè Zweedse sportverslaggevers zijn ver het algemeen vrij somber gestemd ver de kansen van hun nationale ploeg, die morgenmiddag tegen de Oranje- smden in het veld zal verschijnen. Met enige bezorgdheid wijzen zij er op it van de dertien ontmoetingen Neder land zeven wedstrijden gewonnen, twee gelijk gespeeld en slechts 4 verloren heeft. De laatste wedstrijd NederlandZwe- en werd in 1952 ln het Olympisch Sta dion gespeeld, deze strijd eindigde in een 00 gelijk spel. Aan dc vooravond van veertiende ontmoeting nemen de Zweedse voetbalexperts hun elftal nog eens onder de loupe en komen vrijwel unaniem tot de conclusie dat de achter hoede goed is, maar dat er aan de voor hoede wat hapert. Vanmiddag tegen vier uur zouden de Nederlanders op het vliegveld firomma aankomen. De opstellingen van de ploegen zijn als volgt Zweden: Svensson, doel; Samuels- son en Bergmarkz, achter; Sven Svens son. Hjertsson, Lindh, midden; Hamrin, Thillberg, Sandell, Loefgrcn, Liander, voor. Nederland: Steiger, doel; Oden- thal en Tebak, achter; Van SchUndel, Terlouw en Biesbrouck, midden; Van derLKu''- *^'chels' ^an Melis, Bennaars HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Droog weer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en droog weer. Matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Op gemaakt hedenmorgen te 10 uur). Mai

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1