Oude Weterings Groene Kruis vernieuwd gebouw Belangrijke loonsverhoging het beroepsvervoer bij Nul op rekest bij K.S.G.- gezagsorgaan nieuwe leidsche courant donderdag 13 mei 1954 Ideaal medisch centrum Prof. dr G. J. Heering opent Zaterdag In December 1904 werd het Groene Kruis te Oude Wetering opgericht, zo dat de heropening van het vernieuwde gebouw een waardig begin is van een luisterrijke viering van het gouden jubileum. Van de opricnters is al leen prof. dr G. J. Heering, destijds Remonstrants predikant alhier, nog ia leven. Deze heeft zich bereid verklaard, aanstaande Zaterdag de opening te verrichten. Omstreeks 1910 ging de vereniging een klein gebouwtje, eigenlijk was het niet meer dan een schuurtje, bouwen om het materiaal op te bergen. In 1926 werd het consultatiebureau voor zuigelingen geopend, aanvankelijk ten huize von dok ter A. v. d. Bijl. De grote toeloop maakte het noodzakelijk, dat al spoedig naar een ander gebouw moest worden uitge- Een grote bazar in 1929 bracht netto f 5.500 op; hiervoor werd een perceeltje grond gekocht aan de Kanaalweg, waar op een jaar later een nieuw gebouw ver rees. Dit werd consultatiegebouw en te vens magazijn. Aanvankelijk was men hiermee tevreden, maar de belangstel ling voor het consultatiebureau voor zuigelingen bleef stijgen en bovendien hield tandarts Geertsema van 1931 af tweemaal per week zitting in het ge- Het bestuur ging dus weer naar mo gelijkheden voor uitbreiding uitzien en reeds in 1939 werden de plannen daar voor besproken. De oorlog onderbrak ook deze activiteiten, maar hierna werd de zaak steeds urgenter. Ook de cursus voor E.H.B.O. werd nu in het gebouw gehouden. Voorts werd jaarlijks een moedercursus gehouden en werden in 1951 het consultatiebureau voor prae- natale zor0 opgericht en in Februari 1953 het consultatiebureau voor kleuters Ook houdt het peloton Oude Wetering van het Ned. Rode Kruis nu cursussen in het gebouw. De toestand was dus zo langzamerhand onhoudbaar geworden. Een in het najaar van 1952 gehouden bazar gaf met het bouwfonds een totaal saldo van f 8.100. Hierna leende het ge meentebestuur van Alkemade onder ge makkelijke voorwaarden f 10.000. Het bestuur kon nu tijdens een ledenverga dering volmacht vragen een volledig medisch centrum te stichten. Harmonieus geheel Onder architectuur van de heer Deen, gemeente-architect, die zich met toe stemming van het gemeente-bestuur ge heel belangeloos beschikbaar stelde, is thans een harmonieus geheel tot stand gekomen. Bij binnenkomst door een ruime hal blijkt direct, dat het gebouw in twee helften geheel gescheiden kan worden gebruikt. Aan de ene zijde bevindt zich een grot» zaal met boxen voor de con- sultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters, waar het buitenlicht vrij spel heeft, en aan de andere zijde vindt men het praktijkgedeelte, een inschrijfkamer, een wachtkamer, twee kleedcellen, een douche-cel en een dokterskamer, waarin tevens de tandarts spreekuur kan hou- Achter het gebouw bevindt zich een zaal, waarin alle cursussen gehouden kunnen worden en waar tevens de kin derwagens onder dak kunnen worden gebracht. Speciaal hiervoor zijn geen drempels aangebracht. De zaal is recht streeks van bulten af te bercl)-en. Ook kan de zaal worden gebruikt voor mas sale inëntingen en dergelijke. r Tevens bevinden zich in hit gebouw een spoel- en sterilisatieruimte en op slagruimten. De bovenverdieping wordt gebruikt voor het bergen van bet gro tere materiaal. Kinderen met een Infectie kunnen tijdens de zittingen voor het consultatiebureau zo nodig in een Isola tiekamer worden ondergebracht. Efficiënt Een en ander maakt het gebouw zo efficiënt, dat het zeer waarschijnlijk tientallen jaren aan alle behoeften kan voldoen. De schildering is uitgevoerd in doffe, lichtgrijze tinten. Een propaangas- Jn HonseleTsdijk Voor zesde maal Westlandse Handelstentoonstelling Voor de 6e maal zal dit jaar de West landse Handelstentoonstelling ln de hal len van de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk wor den gehouden van 10 tot en met 14 Augustus. De expositieruimte beslaat thans 1500 m2 meer dan het vorig jaar en is opgevoerd tot 7000 m2 in totaal. Voor demonstraties met werktuigen is 3/4 ha beschikbaar. Ir S. H. Stoffel, voorzitter van de Kamer van Koophan del voor Delft en het Westland, zal de tentoonstelling openen. Vorig jaar trok de expositie ruim 30.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Een bijzonderheid zal zijn, indien de onderhandelingen met succes worden be sloten, dat een helicopter van de Sabena naast het expositieterrein zal worden ge- stationneerd, zodat bezoekers rondvluch ten boven het Westland kunnen maken Verschillende instituten zoals de Proef tuin te Naaldwijk, het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen en de Stichting voor de Landbouw zullen de monstraties verzorgen. Speciale aandacht zal worden besteed aan de teelt van tomaten. Vorig jaar werden 100 millioen kg tomaten geoogst. Dit jaar zal dat waarschijnlijk wel meer zijn. Dr Veldkamp naar Denemarken De staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, brengt thans een bezoek aan Denemarken ten einde zich daar te oriënteren over am bachtsvraagstukken en de Deense am- bachtspolitiek. Hij wordt vergezeld door mr J. Woudstra plaatsvervangende se cretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken en dr W. L. Groe- neveld Meyer, directeur-generaal van Middenstand en Toerisme. J. Ph. Kruseman is erkend en toe gelaten, op de voet van Nederlander, als honorair-consul-generaal van El Sal vador te Gravenhage. batterij met infra-roodstralers zorgt voor de verwarming. Ook is er natuurlijk koud en warm stromend water. Het viel ons tijdens de bezichtiging wel op, dat een oud houten kastje van tandarts Geertsema geheel uit de toon valt bij het prachtige interieur. Verschillende geschenken kwamen reeds binnen, waaronder een fraaie on- derzoekstoel van de stichting „Hugo van der Paalfonds" te Oude Wetering. Ook de boerenleenbank liet zich- niet onbe tuigd. Aanstaande Zaterdagmiddag wordt het mooie gebouw, dat terecht een me disch centrum kan worden genoemd en waarvoor dokter A. v. d. Bijl (de stu wende kracht van de vereriiging) zeer verdienstelijk werk heeft verricht, offi cieel geopend, 's Avonds na zeven uur is het dan voor een ieder te bezichtigen. Raad van Toezicht op sociaal onderzoek Bij beschikking van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruyn, is ingesteld een Raad van Toezicht op de sociaal-psycho logische en sociologische Projecten. Deze raad heeft tot taak toezicht te houden op de uitvoering van het sociaal- psychologische en sociologische onder zoekingen, die worden uitgevoerd i subsidie uit de tegenwaarderekening eventuele andere rijksmiddelen, en minister hierover verslag uit te brengen. Voorzitter is prof. dr P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezond heid. Secretaris is mr A. A. T. van Rhijn, referendaris tweede klasse, werkzaam bij de afdeling productiviteitsbevordering van het ministerie van Economische Zaken. Speciaal stempel Vredes paleis Het internationaal congres over de be scherming van kunstschatten in oorlogs tijd, dat in het Vredespaleis te Den Haag wordt gehcuden, is verlengd tot en met 15 Mei. Met het oog hierop zal een nieuw bij zonder stempel in gebruik worden geno men, waarop als tijdvak 21 April tot en met 15 Mei is vermeld. lOEKENHOEK ook anderen die belang stellen in de vraagstukken van de vrijetijdsbesteding, kunnen hun hart ophalen aan het ge denkboek dat de Nederlandse ugd herberg Centrale ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan heef: uitgegeven. Het boek is keurig verzorgd en fris als de jeugdherbergen zelf. Vlot geschreven, oriënterende artikelen, aardige foto's, te keningen en statistieken geven een goed beeld, niet alleen van wat de N.J.H.C. in de afgelopen 25 jaar heeft betekend, aar ook van wat zij ls en wil worden Een grote verdienste van de samen stellers is, dat zij het belang ven de Jeugdherbergen ook laten zien tegen de achtergrond van onze geschokte en ge schonden samenleving. Bijzonder knap en boeiend, hoewel wat overladen, is het veelzijdige artikel van dr Fr. de Jong Edz. over de ontwikkeling van maatschappij en beschaving in de laatste kwart eeuw. Een voorwoord schreef minister Cals, :n inleiding prof. dr G. A. ven Poelje, oud-voorzitter van het bestuur en de raad van toezicht der NJ.H.C. Het werkje (144 blz.) is verkrijgbaar bij de N.J.H.C., Prof. Tulpstraat 4-6. Am sterdam. De prijs? Afgehaald f 4, franco per post f 4.25. Prins Bernhard in Zwitserland Komende van Zürich, waar hij een doopplechtigheid heeft bijgewoond, is Prins Bernhard gistermorgen in een door hem zelf bestuurd vliegtuig te Genève aangekomen. Op het vliegveld ls hij ont vangen door de Nederlandse consul-gene- de heer Franklin Gowen, perma nent gedelegeerde van de Verenigde Staten bij internationale organisaties te Genève. Een kijkje in de dokters- tevens tandartskamèr van het verbouwde Groene Kruisgebouw te Oude Wetering, dat volgende week Zaterdag middag officieel wordt geopend. Foto N. van der Horst Voor conductrices f 7.per week meer Het personeel ln het beroepsvervoer van personen en goederen zal met te rugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar een loonsverhoging krijgen, die op basis van de lonen op 31 Juli van het vorige jaar, varieert van ongeveer 13 tot 17 procent. Voor de conductrices op de lijndiensten worden de lonen in verge lijking met die van genoemd tijdstip met zeven gulden per week verhoogd, aldus de Vkrt- Voor de toepassing van deze maatrege len op de trambedrijven is de toestem ming van de minister van Verkeer en Waterstaat noodzakelijk. Deze zal zo spoedig mogelijk" worden aangevraagd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft reeds een beslissing genomen op de voorstellen, die door de werkgevers en werknemers in het Beroepsvervoer zijn ingediend. De nieuwe loonregeling houdt ook voor het jeugdige personeel een verbetering in. De gebruikelijke loonschalen komen voor deze groep te vervallen. Variërend naar leeftijd (van 14 tot 22 jaar) ontvan gen de jonge arbeidskrachten 25 tot 95 percent van het minimum-loon, dat zij op 23-jarige leeftijd In hun functie zou den kunnen verdierièn. Voor hen die een pensioenpremie van 7,5 percent of meer betalen, worden de Op agent ingereden tien maanden De rechtbank te Utrecht heeft gisteren de 35-jarige Utrechtse koopman J. C. van W. veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf, wegens poging tot doodslag. In de nacht van 13 Januari j.l., toen de verdachte terugkeerde van de automarkt te Apeldoorn, had hij niet voldaan aan het stopsignaal dat een agent van politie hem op de Hogeweg te Amersfoort gaf. Hij doofde zijn lichten van zijn wagen en reed met vol gas door, zodat de agent zich nog op het nippertje ln veiligheid kon stellen. De eis luidde een jaar en negen maan- Geen nieuwe godsdiensten in Indonesië Naar aanleiding van berichten over beperkende bepalingen heeft het Indo nesische ministerie van Godsdienstzaken te kennen gegeven, dat de Indonesische regering de godsdienstvrijheid verzekert. De regering blijft steun en bescherming verlenen aan het werk van buitenlandse en Indonesische missies, maar heeft geen nieuwe buitenlandse missies meer nodig, omdat het Indonesische volk thans vrij is en ln staat is in zijn eigen behoeften te voorzien. Met nieuwe buitenlandse missies worden bedoeld nieuwe buiten landse propagandisten van godsdiensten, stromingen of orden, die In Indonesië nog geen volgelingen hebben of een ver takking van hun godsdienstige organi satie. Dit beginsel werd eenmaal toege past op een verzoek van een propagan dist der Bahai-secte. lonen extra met f 2,50 per week ver hoogd. Dit geldt zowel voor het oudere als voor het jongere personeel. Voor de berekening van de arbeidstijd van-het rijdend personeel is een geheel nieyw/gysteem ontworpen. Dit betekent, dat de zogenaamde „glljdende-urenschaal" geheel van de baan is. Ned. militairen in Korea onderscheiden Koninginnedag 1954 ls ook voor de militairen van het Nederlands detache ment in Korea niet onopgemerkt voorbij gegaan. De commandant, lult.-kol. C. Knuist, had bepaald dat het Nederlands bataljon zoveel mogelijk vrij van dienst >u zijn. De Zuidkoreaarise generaal Ree Ho •ikte aan luit.-kol. Knuist de hoogste oreaanse militaire onderscheiding uit (het Koreaanse kruis van verdienste). Tweede luit. U. Kits en sergt J. Postma kregen andere Zuldkoreaanse onder scheidingen. )e commandant van de 2e divisie reik- de bronzen ster uit aan soldaat J. Bekker vanwege zijn verdiensten tijdens de acties en de medaille voor 12 jaar trouwe dienst aan korp. I. B. M. Keyner. Os aan braadspit in Nijmegen Volgende week Maandag, de hoogtijdag van de lustrumviering van het Nijmeegse studentencorps, zal op de Grote Markt in Nijmegen een 500 pond wegende os aan het spit worden gebraden en tijdens een openbare maaltijd worden verorberd. De os heet Carolus Thomas Radboud, met als roepnaam Robbie. De maaltijd wordt voorgezeten door „Keizer Karei de Grote". In Den Haag is het zestig-Jarig be staan herdacht van de Ned. Chr. vrou- wen-geheelonthouders-unie, daar in deze stad de eerste afdeling in 1894 werd op gericht door freule Hartsen, waaruit in 1898 de landelijke Unie groeide. De burgemeester van Parijs zal op 4 Juni een informeel bezoek aan Den Haag en Scheveningen brengen in ver band met de nieuwe snelle treinverbin ding met Parijs met ingang van de zomerdienstregeling van de N.S. Het luchttransportsquadron van de Kon- Luchtmacht wordt van Valkenburg overgeplaatst naar Ypenburg. Er is nog geen plan straaljagers op het Haagse vliegveld te stationneren, hoewel de startbanen zulks wel zouden toelaten. In de loop van het volgend seizoen zal het Residentie Orkest, dat zijn gouden jubileum viert, een Jubileumconcert gever in een aantal gemeenten, waaronder Lei den. Op 20 November wordt de officiële herdenking gehouden in het Haagse K. en W. met een'receptie en een feestcon- cert. Op 27 November recipiëren de or kestleden in het Kurhaus en op 2 Decem ber volgt aldaar een concert voor de ver eniging van vrienden van het R. O. Antwooid aan Nedeihorst Het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap te Luxemburg heeft geantwoord op vra gen van het Nederlandse lid der Alge mene Vergadering, het Tweede Kamer lid G. M. Nederhorst (P.v.d.A.) inzake handhaving van het stelsel -der maxi mumprijzen dat deze niet in strijd zijn met de formele en materiële bepalingen van het verdrag, dat de verschijnselen niet wijzen op kartels, dat vrije prijzen geen prijsdaling zouden brengen en geen Dagelijks bestuur van de stichting 19401945 Het nieuwe hoofdbestuur van de Stlcn- ting 1940—1945 heeft in zijn eerste zit ting het volgende dagelijks bestuur ge kozen: voorzitter: J. Smallenbroek. Assen; tweede voorzitter: prof. dr ir H van Riessen. Delft: secretaris: mr A. H. van Namen. Amsterdam; tweede secreta ris: mevr. A. A. J. Driebergen-v. d Mei den. Blaricum; penningmeester: H- A Douqué. Amsterdam; tweede penning meester: D. Mulder, Amsterdam; alge meen adjunct: J. B. Vlam. Goor; lid: J K. A. van Nooij. Voorburg. Koningin ontving gisteren Frans ordeteken Een uit vier personen bestaande depu tatie heeft gistermorgen aan H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk het Grand Collier de l'Ordre des Chevaliers de la Courtoisie Frangaise aangeboden. De Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, heeft de leden der deputatie aan hare majesteit voorgesteld. Reizen tijdelijk 10 a 15 pet goedkoper Roosendaal - eeuw spoorstad - viert groots feest Onder het motto Roosendaal 100 jaar Spoorstad, viert deze plaats van 23 Juni .s. tot en met 5 Juli het-feit, dat in 1854 e spoorlijn Antwerpen—Roosendaal werd geopend. Hoezeer de stad haar opkomst aan de spoorwegen te danken heeft, blijkt wel het feit, dat Roosendaals bevolking in deze honderd jaar is gegroeid met 400 pet (thans 34.300 zielen), terwijl de be volking van ons hele land met slechts 200 pet toenam. Voor de tientallen feestelijkheden (o.a. verscheidene Nederlands—Belgische wed strijden) verwacht men minstens 150.000 bezoekers. De feestelijkheden worden Juni geopend na de aankomst van speciale trein met de Nederlandse en Belgische spoorwegdirecties. Na een ont vangst in de wachtkamer op het station rijdt het gezelschap perdiligence anno '126 naar he gemeentehuis. De Ned. Spoorwegen hebben toege stemd in een reductie van 10 tot 15 pet in de vervoerskosten retour 3e klasse op trajecten Vlissingenj—Roosendaal, DordrechtRoosendaal en Eindhoven Roosendaal. De bezoekers vit deze stre ken zullen boveniien een reductie van 50 pet genieten op de toegangsprijs van de spoorwegmusea. Prijsvraag Haags Genootschap Het bestuur van het Haags Genootschap tot verdediging van .de Chr-Godsdienst heeft een prijsvraag uitgeschreven. Voor 1 Mei 1956 moeten de antwoorden worden ingezonden. Het Genootschap vraagt een critisch onderzoek naar de moderne opvatting ip-|-der anthropologic in. verband met de anthropologic der Christelijke dogmatiek. HAZERSWOUDE Het Koninklijk bezoek Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek op 20 Mei hebben de beide' Oran jeverenigingen in het dorp en aan de Rijndijk -en programma opgesteld voor die dag.' Russische spionnen uit Londen teruggeroepen De Sowjet-Unde heeft twee harer lucht- vaartattaohé's uit Londen teruggeroepen. De Britse regering had hierom verzocht, omdat de attaohé's zich aan spionnage hadden schuldig gemaakt. Moskou aan vaardt de Britse besohuidiging echter niet. Bjelo-Rusland en Oekraïne bij de Unesco De Russische ambassadeur Jacob Ma- lik heeft gisteren te Londen uit naam de Sowjet-republieken Bjelo-Rus land en de Oekraïne het handvest van de Unesco getekend. De Sowjet-Unle zelf sloot zich de vo rige maand bij de Unesco aan. Canadees mennonist op weg naar ons land overleden Terwijl hij op weg was naar het Ame rikaans-Nederlandse conferentieoord He rewegen te Zeist, waar hij een spreek beurt zou vervullen, is te Gronau (Duitsland) plotseling overleden de heer F. Klassen, de bekende Canadese mennonist. die belast was met de zorg de Russische en Duitse doopsge zinde vluchtelingen. Japanse schepen voor Indonesië Japan zal 15 vrachtschepen voor Indo nesië bouwen van totaal 38.000 ton, doch regeringszijde zijn er nog bezwaren, omdat Indonesië nog een handelsschuld heeft van 450 millioen. Impasse over Perzische olie Drie Internationale onderhandelaars over de Perzische olie zijn van plan Perzlë naar Londen te gaan om de Im passe ln de besprekingen te doorbreken. Het zijn jhr Loudon van de Koninklijke Shell, Harden van de Standard Oil of New Jersey en H. E. Snow van de Anglo Iranian. Voedselvoorraden uit vrees voor bommen Het republikeinse lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden Meivin Lalrd, heeft voorgesteld een nationale levensmiddelenbank op te richten voor het opslaan van voedsel buiten de stre ken, die in belangrijke mate aan bombar dementen blootstaan. Hiermede zou men het vraagstuk de grote zuiveloverschotten kunnen oplossen. werkgelegenheid en evenmin eventuele kartels zou verbreken. Handhaving van maximumprijzen zou geen zwichten zijn voor .kartels, integendeel vrijlating zou bukken vo'or kartels betekenen. Wat be treft de vrees, dat de maximumprijzen minimumprijzen zouden worden, wijst het Gezagsorgaan op de zomerrabatten. Na de verkiezing bij acclamatie van De Gaspari tot president der Algemene Vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te Straatsburg zijn nog vijf vice-presidenten benoemd on der wie mr G. Vixseboxse, lid der Eer ste Kamer (C.H.U.). Oud-minister prof "2. M. J. A. Sassen, lid der Eerste Kamer (K.VJ5.) werd eerste vice-pre sident van de commissie voer de ge meenschappelijke markt. President der nisste voor sociale aangelegenheden werd het Tweede Kamerlid G. M. Ne derhorst (P.v.d.A.). Het Hoge Gezags- lichaam heeft regelingen gegeven voor de samenvoeging van ondernemingen. Wederopbouw voltooid Record voor Genootschap Kinderkolonies Het Jaar 1953 is voor het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden Gezondhcidskolonies een topjaar ge weest wat betreft het aantal opgenomen kinderen. In totaal zijn 7593 kinderen 343.707 verpleegdagen in de kolonie- huizen en herstellingsoorden opgenomen. Hét jaar daarvoor bedroegen deze aan tallen resp. 7163 en 329.548. Dit meldt het jaarverslag over het werk van de ruim 600 landelijke afdelingen en van het hoofdbestuur. In 1953 kon het wederopbouwpro- gramrna worden voltooid. Het genoot schap heeft de beddencapaciteit op het vooroorlogse peil kunnen brengen, t.w. circa 1200 bedden, verdeeld over 13 in richtingen. Faillissementen COpgegeven door Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel N.V-) Uitgesproken: P. Engels, Schagerlaan 1. A'dam, h/o fa E.N.V.O., cur. mr D- idooy; W. J. Hermes. Columbuspleln 54. A'dam. h/o fa Hermes Metaalwarenfabr.. Prinseneiland 32 en 127, cur. mr H. F. Meyer zu Schlochtern; A. Brokx, fabri kant. Chr- Huygensstr. 21, Tilburg, cur. mt" B. F. F. J. M. Pessers; A- C- v. Dongen, h/o fa A. C. v Dongen v/h G J. v. Gtls. Nachtegaalstraat 58. Utrecht, cur. mr C- Gruys- Vernietigd: L- J. Theunlssen. aannemer. Maastricht. Geëindigd; N-V. Meubelfabr. Dammc, Dordrecht Surséance van betaling: aan G. Bus- ihers, exploitant ontgtnningsbedrijf. Poolmansweg 118. Enschede, voorl. be- wlndv. mr J- C. v. d- Sijs, verhoor 1/» 2..U- 30; afgewezen verzoek om def. sur séance J. A- Bedaux h/o Limburgs Rij- wielcentrale en Flying Dutchman Heer ten. ïirMm^rirairsSCdi *«««1® MO HOF D de scholen zullen des namiddags om 3 lie schoolkinderen verzameld wor de Rijndijk in een grote -tent, een kindervoorstelling bijwonen. Deze wordt gegeven door de heer H. Zou-: tenkamp. De kinderen ontvnngen hier ;vens een tractatie. Het hoogtepunt is het bezoek van H.M. die ongeveer tien over vijf de gemeente hoopt te bezoeken. Des avond wordt een Oranje-avond gehouden in een grote tent, staande op het land aan het eind van de Rhynenbur- cherlaan, waar meer dan 1000 mensen ln kunnen; deze avond wordt verzorgd door het radio-amusementsorkest „De Bieten bouwers". Autobussen zullen om 7 en 7.30 vertrekken van de hoek Voorweg Zijdeweg. Na afloop -rijden er uiteraard ook bussen van de hoek Westeinde Westzijdeweg. Voorz. Reddingmedaille 21 Mei 60 jaar Zijn eerste gedachte Wie kent hem zo niet1 De heer c. Ottes, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging De Red dingmedaille, die Vrijdag 21 Mei zijn 60ste verjaardag hoopt te vieren. Ruim 17 jaren is hij nu al voorzitter van deze vereniging van gedecoreerde redders. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post zijn, staan tussen haakjes achter naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. Maron (15 Met) Modjokerto (20 Mei): Ned. Nw-Gutnea: s.s. Maron (15 Mei), m.s. Modjokerto (20 Mei); Ned. Antillen: ms. Artemis (20 Mei); Suriname: m.s. Nestor (22 Mei); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. Pretoria Castle (15 Mei), Blitar (19 Met); Canada: m.s. Prins Wil lem George Frederik (17 Mei). m.s Wes- terdam (20 Mei); Zuid-Amerika: s.s Evan Peron (17 Mei); Australië: s.s Stratbmore (14 Mei); Nieuw-Zeeland via Engeland (15 Mei). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkan- „Nounou, dat onkruid zat vast" Weekstaat Ned. Bank Minder bankpapier en meer deviezen De forse stijging van de bankbiljetten- omloop vorige week mét bijna 100 mil lioen is volgens de weekstaat der Neder- landsche Bank van 10 dezer thans bijna geheel ongedaan gemaakt- Deze daalde van het record van 3354 min tot 3262 min. De daling der deviezenreserve ls volledig ingelopen met een aanwas van 31,5 min tot 1516 min., terwijl goud en deviezen samen 4408 min worden. Aan schatkistpapier Is 4,4 min geplaatst, zo dat de post 509,3 min beloopt. Het tegoed der banken is met ƒ58 min gegroeid tot 432 min, dat der schatkist met 69 min tot ƒ695 min, de bijzondere rekening met 5 min tot 863 min. Geldmarkt onver anderd, daggeld Vs pet. Minder faillissementen Het aantal ln April J.l. in Nederland uitgesproken faillissementen ls 119 tegen vorig jaar 138. aldus meldt Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel. Het totaal ln de eerste vier maanden ls 475 (552). In Zuid-Holland zijn ln April J.l. uitgesproken 29 (26) faillissementen, waar van 11 (9) in Den Haag. Het aantal definitief verleende surséan ces van betaling was in April j.l- 7 (5), in de eerste vier maanden 20 (33), der voorlopig verleende surséances resp. 11 (10) en 34 (45). der verzoeken om verlen ging 2 (2) en 8 (17), der verleende verlen gingen 1 (2), en 10 (5). De N V. Electrotechnlsche Mecha nische Industrie te Utrecht wil binnen kort f317.000 nominaal gewone aandelen uitgeven tegen 100 procent metolayn. waardoor het gewone geplaatste kapitaal zal stijgen tot f 1.268.000 Voorts wil men officiële notering ter beurze te Amster dam vragen. De DelimiJ heeft alle 6137 pakken Snmatralabak, bestemd voor de inschrij ving van Vrijdag a.s. te Amsterdam, voorverkocht, ver boven de taxatie. De minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, breng-t vandaag 'n officieel bezoek aan de Amsterdamsche Effecten beurs t.g.v. de opening van een nieuwe localiteit in het gebouw van de Ver. voor den Effectenhandel. De British Overseas Airways Cor poration (B.O.A.C.) heeft hoewel de Co- mets buiten gebruik gesteld zijn, in 1953 1954 een record winst gehaald van 1 mil lioen pond sterling netto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9