Een achterhaald rapport SPRINGBOK Levenskans pasgeborenen in Nederland pl.m. 70 jaar KERK en SCHOOL Nu ook subsidie op woningen voor alleenstaanden BICARPAN^yI melodie en woon GETAFLEX lijmt kond alle hont! 2 DONDERDAG 13 MEI 1951 ^T^OEN IN OCTOBER 1951 de heren Steenberghe en Van Cauwelaert, respectievelijk van Nederlandse en van Belgische zijde, werden aan gewezen om zich nog eens weer te verdiepen in het probleem van de Ne derlands-Belgische waterwegen, geschiedde dat met de bedoeling, dat zij getweeën zouden trachten, in grote lijnen een overeenkomst te bereiken. Tevoren was er reeds een Belgisch-Nederlandse commissie voor de waterwegen en havenproblemen geweest, die wel overeenstemming had bereikt over de stop van Ternaaien en over het kanaal TerneuzenGent, maar niet over het Schelde-Rijnkanaal. Nog weer eerder, in 1927, had, zoals men weet, dit laatste onderwerp onze politiek beheerst in de gedaante van de befaamde Belgische kwestie, waarin onze Eerste Kamer een zeer belangrijke rol speelde en waarin het ministeriële hoofd van de heer Van Karnebeek kwam te vallen. TV"AAR HET ZICH laat aanzien, zal ook ditmaal de Schelde-Rijnverbin- -1 ding het centrale vraagstuk vormen, en dit ongeacht het feit, dat de beide onderhandelaars, de heren Steenberghe en Van Cauwelaert, hierover (anders bijv. dan met betrekking tot het kanaal GentTerneuzen) algehele overeenstemming blijken te hebben bereikt. Blijkens dit advies heeft de heer Van Steenberghe voor zijn deel be willigd in een kanaal RijnSchelde dwars door Westelijk Brabant. Wat opvalt is, dat hij tot dit toch wel zeer belangrijke advies gekomen is in een by uitstek summier rapport van alles bijeen 48 bladzijden, wijd gedrukt, met enkele blanco's er tussen. Kennelijk heeft hij zich aan de grote lijnen gehouden, maar al daarom moet dit rapport een onbevredigende indruk achterlaten, temeer wanneer men het legt naast het rapport van de Belgisch-Nederlandse commissie dat uit 1950 dateert. Nu de heer Steenberghe kennelijk tot andere conclusies komt dan in dat rapport vermeld, had men op z'n minst mogen verwachten, dat hij zijn opvattingen uitvoeriger had gedocumenteerd. "11/TEN* KENT HET probleem zoals het daar voor Nederland ligt. Een kanaal RijnSchelde? Alles goed en wel en Nederland is zeker niet van zins België de voet dwars te zetten. Maar wat zullen de gevolgen zijn van zulk een kanaal? In België zyn er lieden, die menen dat het totale scheepvaart verkeer er door zal worden vergroot. Nederlandse deskundigen vrezen om gekeerd, dat het kanaal straks heel wat verkeer van Nederland, en in het byzonder van Rotterdam en ook van Amsterdam, naar Antwerpen zal af leiden. Volgens hen kan het wel eens neer komen op een verplaatsing van het verkeer, en dan ten nadele van de Nederlandse havens. Daarbij komt het eigen en onderling sterk verschillènd karakter van de havens. Om ditmaal eens met Amsterdam te beginnen: naast een tran sitohaven is dat een typische stapelhaven. Rotterdam is volop transitohaven, ook omdat te onzent de eigen, de autonome industrie nimmer een vlucht genomen heeft als elders. Antwerpen echter is in feite geen transitohaven, maar een haven die in wezen op de eigen nationale industrie alsmede op die van Noord-Frank- lijk steunt. Geen wonder, dat men zich in Nederland wel eens afvraagt, of nu juist zulk een haven verkeer uit het Noorden moet gaan „afleiden" T~\IT. ALLES is niet nieuw en het is bij vorige gevallen steeds naar voren gebracht. Nieuw is de gedachte van de Benelux, zoals zij in de laatste jaren naar voren is gekomen, en in het bijzonder de gedachte van de Eco nomische Unie met België. Wij willen intussen nog gaarne aannemelijk gemaakt zien, dat eei kanaal tussen Rijn en Schelde door zulk een economische unie meer aan vaardbaar wordt. Moet zulk een unie betekenen, dat een deel van het handelsverkeer zich van het ene naar het andere land verplaatst? We dachten veeleer, dat de unie als geheel er beter van moest worden, ook door een economischer gebruik van de bestaande mogelijkheden en natuurlijke situaties. Komt in zulk bestek een nieuw kanaal van dit formaat en van deze strekking niet op een nauwelijks te dulden verspilling neer? Op deze vragen, evenals op zovele andere, blijft dit jongste rapport van deze beide onderhandelaars het antwoord schuldig. Moeten wij het mis schien betreuren, dat de Nederlandse regering, anders dan de Belgische, i dit tweemanschap niet een kenner bij uitstek van de havenproblemen heeft benoemd? /"\M AL DEZE redenen stelt dit jongste rapport van deze^twee onderhan- delaars teleur. Of heeft op hun arbeid mogelijk reecre ingewerkt het besef, dat hun advies voor een gedeelte al achterhaald Wafc door nieuwe, harde feiten op het moment zelf waarop er nog aan werd géwerkt? Intussen is er voor Nederland immers een nieuw probleem bijgekomen, dat nog wel zo reëel is en dat niet onaanzienlijk door het probleem van het kanaal heenspeelt: de dichting van de zeegaten. Op 26 Februari van dit jaar hield het tweemanschap SteenbergeVan Cauwelaert zyn laatste vergadering; nauwelijks veertien dagen later werd het rapport van de Delta-commissie gepubliceerd, dat tot de dichting van de zeegaten concludeerde. Een merkwaardig samentreffen, waarbij men zich mag afvragen, of het, ook door het contact met de regeringen waarvan het tweemanschap zo duidelijk gewaagt, niet had kunnen zijn voorkomen. Dit verloop toch is vooral voor onze Belgische buren weinig elegant meer te noemen en wan neer hierover onder hen ontstemming bestaat, kunnen wij dat volkomen begrijpen. TV7 AT HAD ER meer voor de hand gelegen dan dat onder deze omstan- digheden de afsluiting van het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert was opgeschort? Hiertoe had temeer reden bestaan, omdat bij verwezen lijking van de dichting der zeegaten reeds aan verscheidene Belgische wen sen belangrijk wordt tegemoetgekomen. Bij dichting van de zeegaten toch is de dreiging van stromingen mét de invloeden van eb en van vloed ver vallen en komen er bovendien tal van nieuwe mogelijkheden tot betere verbindingen tussen Noord en Zuid. Dat de zaak van de ScheldeRijnverbinding wordt opgeschort, daar over kan na de mededelingen van minister Luns, nog dezer dagen in de Eerste Kamer gedaan, geen twyfel meer bestaan. De minister stelde dui delijk, dat de kwestie vsn de waterwegen door de zaak van de dichting der zeegaten wordt gecompliceerd, en hij vervolgde: „Bij de bestudering van het advies SteepbergheVan Cauwelaert zal dan ook moeten worden na gegaan, of de praemissen, welke aan het advies ten grondslag liggen, in het licht van het gestelde in het rapport van de Delta-commissie thans nog ten volle gelden". De heren Steenberghe en Van Cauwelaert hebben in hun rapport wei nig nieuwe elementen verwerkt; hèt nieuwe element, de dichting van de zeegaten, heeft zich echter intussen onontkoombaar opgedrongen. (Advertentie) oegen 'n Genoegen te mohenken Genot om te drinken Heerlijk/ zoete rode Kaapse wijn 'n moscatol gump. a'oor OUD Haarlem Herziening grondwet vergt veel tijd Het Is voor de regering nog niet goed mogelijk, nu al een tijdschema te ont werpen voor de verdere voorbereiding en tot standbrenging van de algemene grondwetsherziening, waarover de staats commissie-Van Schalk onlangs een rap port heeft uitgebracht. De regering hoopt echter vóór het eind van dit kalenderjaar een voldoend verantwoorde beslissing te kunnen nemen. Dit heeft minister-presi dent dr W. Drees geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid Romme- Nieuwe electronen-microscoop vergroot 200.000 maal Het Karólonska Instituut te Stockholm heeft van de Radio Corporation of Ame rica een nieuw type electronen-micros coop kunnen aankopen, welke voorwer pen 200.000 maal kan vergroten, hetgeen naar deskundigen zeggen tweemaal 70- veel is. als de krachtigste electronen- microscoop tot nu toe kon bereiken. Een geldstukje door deze microscoop gezien zou lijken een doorsnee te hebben van meer dan twee mijl. Meisjes leven langer dan jongens Dalend aantal echtscheidingen in ons land DE UITDRUKKING „Lang zal hij leven!" is in Nederland beslist geen lege phrase, want in ons land zijn de levenskansen hoger dan in de meeste andere landen van de wereld. Dit blijkt uit het zojuist verschenen demografisch jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. Een pas geboren kind heeft in Neder land een gemiddelde levenskans van 69.4 wanneer het een jongen is en van 71.5 jaar wanneer het een meisje is. En vijfjarig jongetje heeft een gemiddel de kans om 72.4 jaar oud te worden, ter voor een vijfjarig meisje die kans zelfs 74 jaar is. In deze cijfers weerspie- geldt zich tevens de lage kindersterfte in Nederland, die na Zweden en Nieuw-Zee- land de laagste ter wereld is. Echtscheidingen Wat Nederland betreft, is volgens het Jaarboek een daling in het aantal echt scheidingen te constateren, namelijk van de periode 1946—1948 tot 28 in de periode 19501952. Vrijwel alle andere landen geven een verhoging van het aan tal echtscheidingen te zien. Het percentage echtscheidingen is in Egypte verreweg het grootste ter wereld, namelijk 209 op elke 10.000 huwelijken. Dit is altijd nog dubbel zoveel als ii Ver. Staten, waar 104 van elke 10.000 hu welijken door echtscheiding worden ont bonden. In West-Berlijn weerspiegelen zich ook in dit opzicht de gevolgen van oorlog en bezetting. Alleen al in de periode van 1949 tot 1951 eindigden in deze stad 189 alle 10.000 huwelijken door echtschei ding. Voor de- overige Europese landen ligt dit cijfers veel lager. In België werd op elke 10.000 huwe lijken de echtscheiding uitgesproken, in Luxemburg 20, in Frankrijk 49. in West- Dultsland 64. in het Verenigd Koninkrijk Denemarken 68, in Zweden 49 en in Noorwegen 32. Nieuwsblad Z.-Friesland staakt verschijning Met ingang van Juni zal de uitgave van het Nieuwsblad1 voor Zuid-Friesland worden gestaakt. Dit blad was de laatste uitgave van de N.V. Het Nieuwsblad van Friesland te Heerenveen. Hiermede Is het definitieve einde ge komen van een familie-N V., die tachtig jaar lang een der grootste Friese nieuws- rde. De ledrijtsgebouwcr. russen onderhands-verkocht-aar» de N.V. De Friesche Zaaè'handel firma Wouda te Oranjewoud. Met ingang van Dinsdag 18 Mei zal de N.V. Hovensgreve te Steenwijk een tweetal in de week verschijnend n.euws- blad in Heerenveen uitgeven onder hoofdredactie van de heer G van Veen. voorheen hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Zuid-Friesland. Prof. dr J. Waterink 40 jaar predikant Het is op 17 Mei as. veertig jaar ge leden dat prof. dr J. Waterink, de be kende Amsterdamse paedagoog, het pre dikambt aanvaardde in de Geref- kerk van Appelscha. Van 1914 tot 1917 heeft hij deze gemeente gediend. Daaraan was hij zeven jaar predikant in Zutphen en twee jaar in Amsterdam. In September 1926 ging hij met emeritaat in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Zoals men weet, vertoeft prof. Wate rink met zijn echtgenote momenteel in de Ver. Staten. Aan ds Meyster te R'dam emeritaat verleend De classis Rotterdam der Geref. Ker ken heeft aan de nestor van de predikan ten van Rotterdam, ds F. C. Meyster, eervol emeritaat verleend, zulks met in gang van 1 Oct. Ds Meyster werd 18 Juni 1851 te Maas sluis geboren. In 1910 verbond hij zich te Zoetermeer-Zegwaard aan zijn eerste ge meente en In 1912 vertrok hij naar Rot terdam. Ds Meyster zal Zondag 26 September afscheid preken. Hij blijft te Rotterdam Ned. Unie Practijkexamens groeit gestaag De Ned. Unie voor Practijkexamena in Stenografie en Machineschrijven heeft dezer dagen in Utrecht haar derde jaar vergadering gehouden onder leiding van de heer C. H. Boer uit 's-Gravenhage. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in 1953 rond 7000 candidaten aan de examens hebben deelgenomen, hetgeen 7 pet meer is dan ln 1952. De Unie. opgericht in 1951, heeft thans reeds 17.000 candidaten geëxamineerd en het bedrijfsleven reeds 12.000 gediplomeerde typisten, steno-typisten en kantoor-steno grafen toegevoerd. Bij acclamatie werd het dagelijks be stuur herkozen, dat bestaat uit de heer H. Pasveer, Rotterdam, voorzitter, C. H. Boer, Den Haag, vice-voorzltter. G. Henri Eykman, Rotterdam, secretaris, A. W. H. M. Allard, Den Haag, penningmeester, en mevr. H. G. Linssen—Hooijer, Breda, 2e Gunstiger regelingen In Rijswijk, Voorburg en andere plaatsen meer grondtoeslag bij premiebouw funderingstoeslag De bouw van woningen voor alleen staanden zal thans ook door het rijk kun nen worden gesubsidieerd. Dit is mogelijk door een wijziging van de Voorschriften en Wenken voor het ontwerpen van Wo ningen (1951). De premie -zal voor een «engezinshuis f 1.800 bedragen, voor een woning in complex van twee bouwlagen f 1.90C voor een woning ln een complex van drie of.meer bouwlagen f2.000. Bovendien zal per woning een toeslag voor grondkosten worden verstrekt, die afhankelijk van de groep, waarin de gemeente voor de toe passing van de premieregeling is Inge deeld, f 450, f 225 of f 150 zal bedragen. Bij een zwaardere dan de normale fundering Advertentie) Maagklachten Tob toch niet langer. -rLJqj] Richtprijs baconvarkens (2e kwaliteit) omhoog Met ingang van 15 Maart J.l wer^ *o- ala men weet de richtprijs voor de ba convarkens met 3 cent per ke verhoogd en vastgesteld on ƒ2.23 per ke Thans heeft minister Mansholt op grond van de recente herberekening van de kost prijs van het varkensvlees door het Land bouw Economisch Instituut besloten met ingang van 17 Mei s de richtprijs voor bacopvarken* van 2e kwalitei' te vr-ho- gen tot ƒ2.32 per kg koud geslacht ge wicht De marktpositie van het varkensvlees en soek in aanmerkten nemende, zal de overnameprijs voor de baconvark«ns overpr komstig het besluit van het Be drijfschap voor Vee en Vlees. >et lngane van genoemde datum worden gebaseerd op ƒ2.35 per kg uit de eertijds gereser- veerde gelden ral dus nog een toeslag van 3 cent per kg geslacht worden be taald In Oost-Duital nd zijn dc afgelo- aan 16 echtparen en 120 alleenstaanden pen drie maan'en 75 000 varkens afge slacht wegens besmetting met de var kenspest Wie de meeste belasting betaalt HOOGSTE INKOMEN IN WASSENAAR HET TOTALE INKOMEN f 2.000 tegen ruim 60 pet in (f 1660), het laagste bij de in Nederland bedroeg 1946. Daarentegen was het Brabantse Peel (f 794). 1950 ongeveer f 12,1 mil- aantal personen met een liard. Dit betekent eenstij- inkomen van f 2.000-f 6.000 ging met circa 55 pet ten toegenomen van 34 pet van ZANDER DE tien gemeen- opzichte van 1946. Het ge- het totaal tot 53 pet. ten met het hoogste middeld inkomen per De inwoners met een in- gemiddelde Inkomen blijken belastingplichtige beliep komen van f 10.000 of meer 9 typische forensengemeen- f 3.050 (d.w.z. 40 pet meer slechts 2,6 pet van het ten voor te komen, t.w.: dan in 1946) en het gemid- totaal aantal belastingplich- Wassenaar f 3130, Bloe- deld Inkomen per inwoner «gen hebben in 1950 bij- mendaal f 2789, Blaricum f 1197 (45 pet meer dan in na de helft van het totale f 2232, Heemstede f 2118, 1946). belastingbedrag opgebracht. Laren (n.h.) f 2090. Naar- In de inkomensklasse be- den f 1965, Voorburg f 1773, neden f 6.000 hebben zich RIJ vergelijking van de De B1Jt f 1?31 Haren f 1704 in deze periode belangrijke economisch - geografi- Jn deze reeRs VJm üm verschuivingen voorgedaan, sche gebieden is het hoog- t resteert nog de Zo had aldus het C.B.S. in ste gemiddelde inkomen gemeenten resteert nog de 1950 omstreeks 40 pet van aangetroffen in het gebied gemeente Wienngermeer het aantal belastingplichtl- gevormd door de gemeen- met een gemiddeld lnko- een inkomen beneden ten Voorburg en Rijswijk men van f 1756. kan bovendien nog worden toegekend. Voor woningen voor alleenstaanden zal behalve de premie plus grondtoeslag geen jaarlijkse bijdrage worden verleehd. In een aantal gemeenten zal in het ve volg voor de bouw van premie-woningi «en hoger bedrag aan grondkosten a toeslag op de premie worden verleend. Door een wijziging van de premie- 1 bijdrageregeling woningbouw 1953 namelijk een andere indeling van de ge meenten tot stand gebracht. Door de nieuwe indeling zullen de gemeenten Rijswijk (Z.H.), Voorburg en Schiedam in groep 1 komen. In deze groep dusver alleen de gemeenten Amsterdam, s-Gravenhage en Rotterdam ingedeeld. Voorts zijn 46 gemeenten van groep 3 naar groep 2 verplaatst. Tot deze 46 gemeenten behoren Alphen aan den Rijn, Koudekerk aan den Rijn, Haastrecht en Voorschoten. Koorzang op de Bijbeldag Ter voorkoming van misverstand moet inzake de gisteren gedane mededeling de Bijbeldag op 16 Juni as. worden medegedeeld, dat alleen de Geref- Zang- erenigmg ..Asaf" en het Chr. Residentie Mannenkoor o-l.v. Jan v- d- Waal zingen- 's-Gravenzands Mannenkoor wordt gedirigeerd door Bernard Verboom. Geref. Mannenbond kwam in Eindhoven bijeen In de nieuwe Westerkerk te Eindhoven 5 gisteren de 23e bondsdag gehouden an de Bond van Geref. Mannenvereni- gingen. waaraan door bijna 1000 afgevaar digden van plaatselijke verenigingen uit het gehele land werd deelgenomen- Bondsvoorzitter IJ. van der Zee uit Nw - ennep sprak het begroetingswoord- Tele grammen van hulde en trouw werden ver zonden aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina- Ds Bakker uit Rotterdam hield een referaat over: Israël, het uit verkoren volk In de middagbyeenkomst heeft prof. mr I- A. Diepenhorst uit Am sterdam de vraag behandeld of het Chris tendom in Europa nog een taak heeft. Ds W. Boeyen sprak het slotwoord. Krijgt Den Bosch R.K. Hogeschool voor sociale wetenschappen In bevoegde kringen bestaan plannen Dm te komen tot de oprichting in 's-~~ togenbosch van een R.K. Hogeschool Sociale Wetenschappen, aldus de Vlkrt, Het plan beoogt tegemoet te ko- aan de steeds groter wordende be hoefte aan sociale deskundigen en aca demisch gevormde maatschappelijke erkers, die leiding kunnen geven aan het maatschappelijk werk. Zendelingen naar Indonesië en Nieuw-Guinea Vrijdag vertrekken met de Oranje naar Indonesië de zendingspredikant der Ned- Herv. Kerk. ds B. Arps (bestemming Bandoeng) en de Herv- zendingsartsen, de heer en mevr- H. J. de Voogt-Frenkel bestemming Tomohon in de Minahassa). Op 28 Mei vertrekken de heer en nevr- N. van der Stoep-Brouwer opnieuw ils schoolbeheerders van de Zending der Ned. Herv. Kerk naar Nieuw-Guinea Ook zai dan de secr. van de Raad voor de Zending, dr G P- H. Locher, voor vier maanden naar Nieuw-Guinea gaan om daar met de zendingsarbeiders bespre kingen te voeren ter voorbereiding van zelfstandigheid van de Evangelische Christelijke Kerk aI4aar" Waar blijft de wet voor het kleuteronderwijs? Het Tweede Kamerlid mr Beernink C(.H.) heeft schriftelijk aan minister Cats evraagd wanneer de resultaten van het interdepartementaal overleg over het ontwerp-klev.teronderwijs tegemoet kun nen worden gezien. De heer Beernink meent, dat de onze kerheid over de inhoud van de te ver wachten wet remmend werkt op verbete ring van de veere van rooskleurige toe standen bij het kleuteronderwijs- Beroepingswerk Ned- Herv. Kerk Beroepen: te Doorn (2e pred. pL toez.) J. de Bruyn, te Leeuwarden. Bedankt: voor Huizen (N.-H.) (vac. J. Zwijnenburg) toez. C. v. d. Bosch te Bruchem-Kerkwijk. Geref. Kerken Beroepen te Oosterend op Texel, A- C. Kersten te Opperdoes. Te Deventer Th. J. Hagen te Lemelerveld. Bedankt: voor Giessendam-Neder- Hardinxveld H. M. Kuitert te Scharen- dijke. Examen: A. van Leeuwen te Den Helder slaagde aan de Theol. Hogeschool te Kampen voor het cand. examen. .uufnaiiaiiRsimiibadiaBiiiBiiiiinaainRiiioiiitiHmmniBBnnaBnBiiB (Advertentie) Ook Spierpijn 1 rheumatische pijnen wrijft U weg met ïrkunde. op eigenschappen van vloeibaar 1 heer J J M Beenakker, gebo lan de Zaan en thans wonende t 1 de technische doctor in de rechten op proefschrift: Van Sint Elisabcths-gasthuis tot Gereformeerd Burgerweeshuis (1465—1814), A J M Kunst, geb te Breda, ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN' 13 Mei Geslaagd doctoraal te Apeldoorn fl Santoso Br te Den Haag, - Den Haag. Canc dactscxamen Ned. taal- en letterkunde; mej S E de Joode te Rijswijk. Candidaatsexamen geschiedenis de heer P W M de M /er te Den Haag. NIJMEGEN, 12 Mei Geslaagd voor cand rechten: J P Vossen, Eindhoven en J A M Straetmans. Heerlen, ,U 1, 12 Mei Bevorderd r 1 van Ulzen-Weldink, Bloemen^ G W Eckmans en S I van Kre- van Sonderen, Gouw Goan Ho, en G Bordewljk, R'dam ne. Th J H de Grc H T C Nederveer A'dam; A J v d C L H Wesselin Zaterdag 15 Mei viert die Ned. Herv. Zondagsscholenibond op Geref. Grondslag irn het Utrechtse Jaarbeursgebouw zijn zilveren jubileum. Tevoren wordt in Zeist (Simonskerk) een wijdin-gsavond gehouden, uit te zenden door de NCRV. .10 Gram. 7.30 Gewijde m voord voor de dag 3,00 Nie 8.35 Grs (Advertentie) KOFFIE WEER DUURDER Daardoor wordt deze volksdrank bijna een luxe en voor velen fei telijk te duur. Tenzij men „Eliterna-extract" ge bruikt. Want met de helft van de normale hoeveelheid koffie en wat „Eliterna-extract" zet men heerlijke koffie en heeft men geen last van de duurte. kinitbuilllm zonder herder inbouwmcde- j Gev. caus. 10.45 Avondwijding VARA; ws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. 1. BBC. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 ramma 1.00 Nieuws 1 10 Filmpro- 55 Sport 2.00 Vo< e scholi '3.30 'Hoorspel in het Frans Concert 4.30 Hoorspel 5,00 Voor de kindi i 4 00 „Meidoornsoorten in 6.00 Nieuws 6.15 Spor 5 Óudé muziek 4.45 Metro- Gev. progi pole-orkest 5.15 Kinderkoor 5.30 Lich ziek 5.45 Gram. 6.00 Muziekcorps 6.20 Een goed woord voor een goede zaak 6.25 Gram. 6.30 Friese uitzending 6.45 Muziek voor bla zers 7.00 Nieuws 7.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting 7.30 Gram. 8.00 adiokrant 8.20 Wijdingsstonde 9.30 Gram. 9 40 Strijkorkest 10.25 ..Het Protestantse caus 10 45 Avond_ iv's 11.15—12.00 Gram. VARA; 7.00 Nieuws stiek 7.33 Gram. 8.00 overdenking 11.00 Nie Hilversum II. 298 r 710 Gram 7.15 Gymi Nieuws 8.i8 Gram. 8, 9.00 Gymi 9.40 Schoolradi voor de vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en 10.05 Morgenwijding VARA; jelconcert 11.00 AVRO; 1200 12.48 1.15 Mededelingen 1.20 nsorkest 2.00 Kookpraatje 2.20 Viool en viool 2 50 Voordracht en muziek 3.10 Luit gultaarmuziek 3.30 Metropole-orkest haverkist", hoorspel 6.55 De Genève 7 00 Voor dc jeugd koor VPRO; 7.30 .,Op huisbezoi Berichten 8.00 Nieuws 8 05 B 8 15 Voordracht en muziek 8 Minister stelt commissie in Tegen eenvormigheid in woningbouw De eenvormigheid van de moderne woningbouw en van andere bouwwerken heeft in brede kring een zekere ongerust heid doen ontstaan. Deze ongerustheid, die onder meer tot uiting werd gebracht lr,. de requesten van de bond Heemschut de A.NVV en de A N W B wordt door ster Witte gedeeld. Bij de minister is de vraag gerezen of de voorwaarden, die gelden voor de verlening van rijks bijdragen en -subsidies voor de totstand koming van gebouwen, wellicht belem merend werken op 'n vrijere ontplooiing van de architectuur De vraag of er inderdaad een zeker verband bestaat tussen centrale over heidsvoorschriften en senvormigheid ln de architectuur zal de minister thans voorleggen aan een door hem in te stel len commissie. Verscheidene organisa ties. waaronder de Bond Heemschut, de ANW en de ANWB zijn reeds uitgeno digd zich in deze commissie te doen ver tegenwoordigen. Karei Doorman in Montreal Het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman is gisteren in de Canadese ha venstad Montreal aangekomen. Bij aan komst speelde het uit 90 man bestaande orkest. De mariniers waren in het gelid op het vliegdek opgesteld. Er is een pro gram van 12 dagen van ontvanesten. amusement en hclr»Mheiri<be7oeken Na Montreal zal de Karei Doorman Halifax en New York bezoeken. 18. „Er wordt algemeen verteld, dat verleden week de goede afloop met een huiselijk feestje is gevierd „Het is nog lang niet voor elkaar. Juist op dat zogenaamde feestje heb ik alles gehoord. Er was trouwens niemand dan de twee broers van moe der en een* vriend van Dirk." „Die vriend is Adolf Struyckals !k me niet vergis." „Hoe weet jij dat alles zo gauw?" „Iedereen weet het En men vertelt, dat het feestelijk toeging. De mensen praten zo." „Het was helemaal met feestelijk. Vader lag te bed. Hij is nu ziek. Vanmorgen is de dokter ge weest." Jan vergeet, nader te informeren naar Adolf En Annie gaat rustig zonder terughouding ver tellen, wat ze die avond heeft gehoord. Ze wil Jan haar vertrouwen tonen Jan gaat daar graag op in. toenaderend ant woordt hij: „Mijn grootmoeder heette De Bas. Vader is naar het Departement geweest." „Dat weet ik. Is er verder nog werk van ge maakt?" „Ik heb grootmoeders stamboom gedeeltelijk samengesteld Het oudste stuk ontbreekt. Dat zit in Middelburg „Dat klopt. Die De Bas is afkomstig uit Mid delburg „Dat zei men aan het Departement ook „Weet je, wat je doet, zeg Ga naar het advo catenkantoor, dat voor vader de zaak in handen heeft. Daar kun je heel wat te weten komen." „Zal jouw familie daar niet boos om zijn?" „Wel neen, wat ons toekomt, krijgen jullie toch niet", lacht ze. De volgende dag spreekt Jan met zijn vader en schrijft uitvoerig aan Brant Van Welden Daar wekt zyn brief enige sensatie. De com pagnons zijn aangenaam vernst. Ze confereren lang en he* duurt vier en twintig uur voor ze antwoorden Ze schrijven hetzelfde, wat ze Huidekoper gemeld hebben, maar ze weten veel meer. En wat ze weten, is juist belangrijk voor de familietak De Bas, waartoe ook Vermeer be hoort. Zakelijk en berekend overwegen ze, dat ze hun belangrijke gegevens niet moeten verko pen aan één man. Daarom hebben ze een ander plan en schrijven alleen, wat ze reeds aan Huidekoper hebben los gelaten Het wordt een goed zaakje. XV. StUte. Vader Huidekoper is sedert de feestavond eigenlijk niet meer van bed geweest. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis Nu ligt hij rustig in zijn slaapkamer. Passief kijkt hij naar de stille blauwe lucht, waar een enkele witte wolk langzaam langs heen schuift Het is zo heerlijk stil in huis. Een enkel geluidje klinkt af en toe uit de verte. Alles is nu ver de huiskamer, de zaak. de wereld, alles is ver. Zijn eigen voorbije leven, o, wat is dat ver. Het geeft hem een rustig gevoel, nu alles zo stil en geluidloos is. nu de wind niet waait en de wolken zo langzaam drijven en de zonneblokjes op de vloer traag en stilletjes voortkruipen. Nu kan hij denken zonder inspanning, want voor in spanning is hij te moe. Hij bekijkt nu het leven, zoals een buitenstaan der iets bekijkt Hij ziet het. maar heeft er geen deel meer aan. Hij ziet bet nu als voorwerp van waarneming. Zijn jeugd, zijn verdere jaren, het leven van zijn omgeving, van de mensen om hem heen, hun streven, hun jagen, hun welslagen, hun teleurstelling. Het is niets. Het is allemaal niets. Zijn eigen leven? Zijn huwelijk? Zijn smalle gezicht wordt nog smaller, zijn fijne schedel ver vuld met moeizaam hersenwerk. Zijn kinderen? Truus, zorgzaam en bezonken, die hem naloopt en verpleegt. Dirk, die hem de baas is en die hij soms toch bewonderen moet, Annie, naief en hups, oppervlakkig en toch lief. Zijn vrouw? Ja, zijn vrouw? Heeft hij niet te veel bezijden haar voortgeleefd? Ach, haar denk wereld is zo anders dan de zijne, het contact is nooit blijvend, breekt weer af zodra het een keer gevonden is. Er zijn zo weinig dingen, die zij beiden gelijk aanvoelen. Altijd heeft hij haar gehouden, hij houdt nog van haar. Zou ze dat wel weten? Die vraag ontrust hem Hij heeft het haar nooit gezegd. Is dat eigenlijk wel nodig? Hij zal het nu zeggen, nodig of niet. Zo gaat de dag voorbij. En de volgende dag En nog meer dagen. En alles blijft zoals het is. De dokter zegt niets, de huisgenoten zeggen niets, de zieke zegt niets. Ze praten wel, n ze zeggen niets. De patiënt wordt zo moe. Het lijkt wel, dat hij iedere dag vermoeider wordt. Het betert niet. De slaapkamer wordt een stille ziekenkamer. Maar er is iets vreselijks in die stille kamer Het is een ziekenkamer zonder God. het wordt een sterfkamer zonder Christus. De zieke heeft lang stil gelegen. Nu beweegt hij, wat onrustig Truus is er en moeder. „Wat is er, vader?" vraagt Truus. Vader hecht haar vraag aan het laatste punt van zijn eigen gedachten en antwoordt: „Het is niets, het is allemaal niets." Later vertellen ze dat. En dan zeggen de an deren: „Toen was hij al niet meer goed normaal.' Daar moet Truus over denken. Zien de leven den we) normaal? Of zien we pas normaal als we dicht voor de dood liggen? Als alle scheve en gekleurde brillen van onze ogen vallen ei door de maskers heen kijken? 8 15 Ci Nieuws 9 Reportagi u-le 8.30 Ge\. .5 Causerie 9 45 Gev. muziek 10.15 10.25 Recital 10.45Parlementair 11.00—11.08 Nieuws, land. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Parle- 1 45 Voor de 1 .15 Mrs Dale Militair orkes Gev. program 7.25 Sport 7.30 Ge\ i dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Brussel 324 15 Gram 2.00 Schoolradi oncert 5.00 NU Gram. 6.10 Voordi .30 V. i 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws muziek 8.00 Gram 8.15 uziek 10.00 Nieuws 10.15 •ev. muziek 11.05 Voor- ziek 11.50—12.00 Nieuws. .45 Gram. 1.00 Nier 3.30 Gram. 4.30 Lichte muziek 6.00 se liederen soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gra 10.15 Int. radio- t 10 30 Gram. 10.55—11.00 Nieuws, ssel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieu' 2.00 Concert 3.00 Gram. 5.30 Zang en plano 5 50 Gram. 7.30 Nieuws 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland: 10.00— 10 30 n.m. Nieuws; Hoe de weekbladen het zien; Nieuwe films (op 224 en 75 m.). NCRV; 8.15 Journ Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL; 1 Eetbare vrucht, 5 koortswereld middel, 7 term in de boks- 9port, 8 zeer gevaarlijke delfstof, 9 in orde brengen 12 telwoord, 13 gevierde zangeres, 14 kaarshouder. VERTICAAL: 1 In bakkerijen voorko mend insect, 2 vogel, 3 prachtig, 4 mu ziekinstrument voor zuigelingen, 6 he den. 7 meelballetje in soep, 10 vertrekken, 11 Nederlandse Industrie. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Spade, 5 li, 7 pu, 8 dolfijn, 10 Eli, 12 nikkel. 16 safe, 18 olim, 20 karwei, 23 era, 25 armada, 29 en, 30 te, 31 serum. VERTICAAL: 1 Sul. 2 AT)., 3 dolk, 4 el. 5 1U, 6 lnik 7 pels, 9 foelie, 11 Infaam, 13 Ier, 14 koe, 15 11, 17 a.k., 19 maan, 21 wade, 22 mat, 24 rem. 26 re, 27 as, 28 ar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2