Hoe staan sport Belangwekkend Christenen tegenover hoe zien wij haar? wij en referaat van prof. de mr I. A. Diepenhorst op sportconferentie Indeling van het koninklijk bezoek aan Alphen Particuliere woningbouw vond weerklank in Lisse In welke groepen de loggers op de groene gaan jagen Officieel programma van het bezoek der Koningin Ongerustheid over uitbreiding bleek ongegrond nieuwe leidsche courant i WOENSDAG 12 MEI 1951 VV TANNEER van een reformatorisch christen verlangd wordt zeer be- *V knopt, zijn mening uit te spreken ten opzichte van de kwestie sport en levensbeschouwing, dan kan hij zich hieraan niet onttrekken met de bewering, dat de sport als verschijnsel te onbelangrijk is om zich daar fundamenteel rekenschap van te geven. Te zeer raakt de sportbeoefening de godsdienst, dan dat men een dergelijke houding met enig recht kan aannemen. Het is waar, de Olympische Spelen, in 1896 weder Ingesteld, die zoveel hebben bijgedragen tot de verbreiding der sport, verschillen van de Griekse en raken in geen enkel opzicht nauw de religie. Zij symboliseren niet als toen, hoe de goden bij de kamp op leven en dood betrokken zijn, hoe deze goden alleen de zege kun nen schenken en evenmin worden ze thans nog beschouwd als een otter aan de onstertelijken. Dat de hemelingen wed strijden beminnen wist reeds Plato. „De moderne spelen", zo vervolgde spreker, „gedacht als vriendschappelijke tournooien. waarin liefhebbers van be paalde takken van sport uit onderschei den landen zouden dingen om de prijs, ontwikkelden zioh eerder op ongedachte wijze tot kijkspelen voor honderdduizen den. waarin athletcn optreden die soms, gelijk in de oudheid, Jaren van nauwge zette oefening achter de rug hebben. Werkelijk, er rijzen voor het heden vra gen. In de eerste plaats kan de sportbe oefening zelf in geheel ongewenste banen verlopen, tot afkeurenswaardige beroeps- sport lelden, tot de gewaagdste verrich tingen, tot sportverdwazing, tot misbruik van de dag, die de christenen toch op een bepaalde manier heilig is, van de Zondag. Bij grote sportevenementen zijn tien duizenden passieve toeschouwers aanwe zig, die zich laten vermaken, die zich op gewonden laten meeslepen. Beslist dient te worden of deze tijdelijke vervoering als men het woord fanatisme te ge kleurd acht los van het geloof staat of een christen hier niet zeer op zijn hoede heeft te zijn. Men moest zich in christe lijke kring wel met het gehele sportieve bedrijf gaan bezig houden, dat in toe nemende mate met llchaamsvergoding, weddenschappen, omkoperij, ja wat niet al. ging samenhangen. De beoefening van alle sport door vrouwen, van gemengd spel, van beroepsspel eisten beoordeling. Geen veroordeling De van de zijde van het Protestantisme aangenomen houding is wel eens aarze lend geweest, al kwam men gelukkig zelden tot een veroordeling door zich te beroepen op het psalmwoord: ,,Hij heeft geen welbehagen aan de benen des mans" Noch al eens werd gewekt met de uit spraak van Paulus: ..Want de lichame lijke oefening is tot weinig nut", een uit spraak die mogelijk op de ascese, waar schijnlijker op het wedstrijdwezen in de antieke wereld, maar zeker niet op de als ontspanning beoefende sport betrek king heeft, In vroeger tijd. aldus spr., heeft van de Reformatoren Luther tegen het verwaarlozen van het lichaam ge waarschuwd, is Zwingli nog veel verdei gegaan, maar ook hem stond het Romeins brood en spelen als een verschrikking voor de geest. Evenwel, de feiten, konden in hun loop niet worden gestuit. De oude gladiatoren gevechten, de Middeleeuwse ridderspe len. vonden een voortzetting in voetbal, wedstrijden en base-ball-matches. Chris telijke organisaties werden allengs opge richt ten verweer met het doel om be paalde verhoudingen zuiver te bewaren. Men poogde op zelfstandige wijze tot een standpunt te komen in zake de ver schillende soorten van lichamelijke ont wikkeling. de stijlvolle, strakke beheer sing of de soepele uitleving. Men werkte in eigen trant de ideële bestanddelen van de sport uit: eerlijkheid, trouw, nauw gezetheid, tegenover de regels: tucht, zelfbeheersing, volharding, samenwer king. Mén was er tevens op uit belust heid op avontuur, zucht naar sensatie. eenzijdige verheerlijking van de sport, •verdreven bewieroking der kampioenen terug te dringen. Zeer werd gewaarschuwd tegen d» godsdienstige verering van het lichaam Juist omdat het Olympisch vuur en de Olympische toorts door sommigen wel •eligieus werden vereerd, kwam men in A-eerslag hierop, tot soms felle veroor deling. Waarom kan de hervorming de sport dankbaar aanvaarden, vroeg prof. Diepenhorst zich af. Om deze reden, dat de Bijbel duidelijk leert, dat aan het li chaam bijzondere betekenis toekomt. Dat het geen nodeloze verwaarlozing lijden mag. dat het verzorgd, dat de er in schui lende vermogens ontplooid mogen 1 den. Sportbeoefening, ontspruit aan drang, zich te ontspannen het ls speels uitvieren van het lichaam onder heerschappij van de geest De zich aai de sleur of de grimmigheid van het da gelijks bestaan ontworstelende mens vindt in de belangeloos bedreven, zi, niet zonder ernst beoefende sport, in tl dan niet verfijnde sportvormen, gele genheid om. op nog weer heel andere wijze dan in wetenschap en kunst, iets van zijn menselijkheid, van zijn vriji beheersing der hem ter beschikking •taande mogelijkheden te leggen. Vreugde Bij dieper nadenken kunnen zich in de sport de vreugde om de Schepping, de dankbaarheid om de verlossing openba ren, komen in haar „de vrijheid, en de gebondenheid van de christen tot uit- drukking', zo vervolgde spr. „Men weet zich enige tijd van moeiten en zorg ont slagen. Men heeft gelegenheid alleen o met anderen, soms ten overstaan van die toezien, iets te verrichten, dat persoonlijk kunnen getuigt. Dan is er de vrijwillige betrachting der sportiviteit, de naleving van gestelde regels, zonder bijzondere dwang sprake is. In de sport smaakt iemand de genieting iet mens-zijn naar het lichaam. Bovendien heeft hij de gelegenheid :ijn medespelers in een heel bijzondere betrekking te ontmoeten. En al erkent de reformatorische christen de aparte verleidingen, waaraan de sport hem bloot stelt, al ervaart hij onophoudelijk, hoe hij ook hier van genade, van ver geving leven moet, hij zal toch trachten in zijn sportbeoefening te beantwoorden zijn meest wezenlijke bestemming, hij zal trachten God te eren. die hem de sport als gave uit zijn Vaderhand deed toekomen. Krachtig meewerken Tenslotte zij bedacht, hoe het laatste en het hoogste nooit door sport kan worden gevormd. Maar op de eigen plaats, besloten binnen de juiste perken ls zij in staat aan veler bestaan afwisse ling. vrolijkheid te bieden, oefent zij een opvoedende invloed ten goede, doet zij een beroep op 's mensen betere eigen schappen. Uit dien hoofde zal de refor matorische gelovige", zo besloot prof. Diepenhorst, ,.in deze tijd krachtig werken aan een verantwoorde uitbouw der sport naar haar beoefening cn naar de bezinning over haar grondslagen, op dat niet door zijn toedoen een verrijking van het leven worde afgesneden, opdat de mens als Gods liefste schepsel naar lichaam en ziel tone, van wie hij het beeld en de gelijkenis draagt, ook in de beleving van kracht en spiervaardigheid. Rector Boymans onderwierp de these van ziel en lichaam, waarin de ziel het leidend element is, aan een beschou wing. Prof. Mazure. wees vooral op de sociale waarden van de sport. Er waren talrijke meningen, uiteraard, maar over het algemeen was men het er wel over eens, dat de levensbeschouwing op de be oefening van sport als zodanig weinig invloed heeft, echter wel op de organi satievormen van de sport. Men achtte confessionele verenigingen onvermijde lijk, maar men stond afwijzend tegen de bundeling van deze verenigingen in een confessionele bond. Liever zag men sa menwerking tussen de verschillende sportverenigingen in één verband. In het najaar zal een rapport over deze confe rentie verschijnen. begin gemaakt de bekende begun stigers (sters) te bezoeken, om dezelfde bijdrage te mogen ontvangen als in 1953. Daarna volgt nog de huis-aan-huis-col- lecte en dan pas kunnen de plannen ge maakt worden. Met het jaarlijkse uistapje van de ouden van dagen leeft de gehele burgerij steeds weer intens mee- We twijfelen er daarom met aan. dat het ook nu met de financien weer voor elkaar zal komen Brand in de kerk Gisteravond werd Aipnen aan den Rijn opgeschrikt door de mare. dat de grote kerk van de Ned. Herv. Gemeente aan de Julianastraat in brand stond. Een in gezetene had de brandweer gealarmeerd. Vanuit zijn woning had hij nl. rookwoi- zien komen uit de toren. Ook de po- toog onmiddellijk naar de kerk waar bü nadere beschouwing gelukkig niets brand bleek. Wat men wel zag? Een grote zwerm muggen danste druk doende bij het vallen van de sche er om de toren. Gouden huwelijk Het echtpaar G. VerhoeffL. Verhoeff an Delft, Brlttenruststraat 22, hoopt op 26 Mei te herdenken, dat het vijftig j, geleden in da echt werd verbonden. ALPHEN AAN DEN RIJN Nu gistermiddag vanuit Den Haag hiervoor toestemming werd verleend zijn 's avonds laat aan de pers, voor wat onze gemeente betreft, de nodige Inlich tingen verstrekt over de route, die de Koninklijke bezoekers gaan en de be drijven die door Z K. H. Prins Bernhard worden bezocht. De chef van de dienst algemene zaken, de heer J. Constandse en de inspecteur van politie, de heer N. G. Groothuyse, hebben een en ander toegelicht. Prins Bernhard, die om 11.15 m het stadhuis arriveert, komt uit de richting Bodegraven, langs de hoge zijde, via het Burgem. Visserpark, naar het stadhuis. Hier wordt dan van 11.15 11.45 uur in aanwezigheid van geno digden, een bespreking gehouden, inge leid door burgemeester Witschey, over de ontwikkeling der gemeente Alphen aan de Rijn. Van het stadhuis gaat mer dan om 11.45 uur, via Prins Bernhard- laan, Koningin Julianabrug. Provinciale weg, Herenweg en Oudshoornseweg naar de N. V. kleiwaren en dakpannen- fabriek v. h. D. van Oordt en Co N.V., een bezoek van ongeveer 20 minu ten wordt gebracht. De terugweg is eerst dezelfde, de Provinciale weg wordt gereden tot de Rijnbrug over het Aarkanaal en vla de Gouwshiise bruggen en weer de hoge Bezwaren tegen totalisator bij harddraverij De leden van de gemeenteraad van Lisse dachten gisteravond vroeg thuis te zijn, gezien de vele hamerpunten, die op de agenda voorkwamen. Maar het woningvraagstuk en een subsidie voor de harddraverijvereniging voor het houden van een monté-cours (rennen met paard onder de man) waarbij de totalisator in het geding kwam, namen zoveel tijd in beslag, dat het middernachtelijk uur reeds was verstreken eer men huiswaarts keerde. De voorzitter deelde na de opening mede, dat een tweetal punten inzake de sportstichting aan de agenda moesten worden toegevoegd. Hierna werd hij met algemene stemmen herkozen als lid var de raad van commissarissen van he electriciteiUbedrijf H.L.S. De grond van de Von Bönninghausen- laan, nodig voor de bouw van vijf wo ningen voor het peraoneel van de rijks tuinbouwschool, ging vlot onder de ha mer door. evenals de verlening van voorschot aan Volksbelang om een tien tal woningen aan de Emmastraat te beteren, waarvoor f 3.685 werd gevoteerd. Een voorstel tot het aangaan van eer verzekering tegen schade door vliegtui gen vond bij de raad geen bezwaar. Niet alleen de openbare gebouwen, maar de schoolgebouwen zijn ln deze verzeke ring begrepen. Mej. H. de Graauw werd op haar ver zoek ontslagen als onderwijzeres van de openbare school wegens benoeming te Rotterdam. Geldleningen werden ver strekt onder verband van eerste hypo theek ten behoeve van de bouw van acht middenstandswoningen, die zullen ver rijzen langs de Nassaustraat. De raad ging accoord met de mening van G.S. om de wethouderssalarissen te verhogen van f 1140 tot f 1750. B. en W. stelden de raad voor, om de presentie gelden voor de raadsleden op f 8.— te brengen, waarmee de raad accoord ging. Loterij Het voorstel Inzake de subsidie aan de harddraverijvereniging lokte nogal wat discussie uit, waarbij de heren Barn- hoorn, Scbolten, De Vries, Van Waveren. De Koning, mevr BeelenBeekman en de heer Steenwinkel zich tegenstanders verklaarden, voornamelijk om het feit. dat aan deze harddraverij een totalisator ls verbonden. Men was van mening, dat de sport als zodanig hierdoor wordt ver laagd. De voorzitter voerde als tegen-argu ment aan, dat ln Lisse haast geen en kele vergadering kan worden gehouden of er is een loterij aan verbonden. Spr. begreep ln dit verband de bezwaren der tegenstanders niet. De heer De Vries ant woordde hierop, dat tussen een lootje kopen op een feestavond en een totali sator nogal verschil bestaat. De subsidie ging er echter toch door, doordat acht leden vóór stemden en 7 tegen. Extra woningen Inzake de bevordering van da particu liere woningbouw deelde de burgemees ter mede, dat het bouwvolume woningen per jaar gedurende de eerst komende drie jaren het nijpend tekort huizen slechts in zeer geringe mate tegemoet zal komen. B. en W. hebben bij G.S. hun ontevredenheid kenbaar ge maakt, doch de hoop, dat een gunstiger cijfer zal worden bereikt, is zeer gering. W. meenden echter een oplossing te hebben gevonden. Door namelijk de firma Horsman en Co., die vier woningen met rijkspremie heeft aangevraagd, niet ir twaalf woningen te laten bou de rijkspremie van de vier t« verdelen over de twaalf. Deze woningen zullen verrijzen aan de Irissenstraat er kunnen in zekere zin als een soort mid denstandswoningen worden aangemerkt. Bij de bespreking werd er op gewezen, dat deze woningen wel iets duurder wor den dan die van de normale bouw met rijkspremie. De voorzitter wees er echter met nadruk op, dat alleen op deze wijze het mogelijk is om acht woningen extra te bouwen. Mochten deze woningen niet alle kunnen worden verkocht, dan kan het resterende gedeelte worden verhuurd. De voorzitter deelde mede, dat dan op de huurprijs een kleine toelage van ge meentewege kan worden verstrekt. Gezien het nijpend woningtekort kon de raad zich hiermee verenigen met uit zondering van de heer Bamhoorn. Deze mening, dat alleen bouw moge lijk kan zijn. wanneer meer aannemers deze bouw hadden kunnen inschrij- De bouwprijs zou hierdoor zijns In ziens ook lager komen te liggen. Dit werd door de voorzitter bestreden. zijde gaat men dan naar de Wilhelmina- laan, waar Z. K. H. een bezoek van on geveer een uur zal brengen aan het be drijf van N. Samsam N.V. Burgemeester Witsehey haalt hier ongeveer kwart over een de Prins af en indien de om standigheden dit toelaten, gaat men dan te voet naar het Raadhuis. H.M. de Koningin Op het raadhuis is dan om 1 uur reeds H. M. de Koningin aangekomen. Zij komt lange de Oostkanaahvcg uit de richting Ter Aar en gaat ook via de Gouwsluisebruggen langs hoge zijde en Visserspark naar het raadhuis, waar H. M. zich gedurende een half uur zal ophouden en ongetwijfeld verscheidene personen aan Haar zullen worden voor gesteld. Via de Prins Bemhardlaan ver trekt het Koninklijk paar dan om 1.30 uur naar Avifauna, waar wordt ge luncht en men een uur zal vertoeven. De wegen scheiden zich dan weer; de Prins gaat naar Hazerswoude, linksaf: Koningin Juliana rechtsaf via Hoorn, Prins Bemhardlaan. Kon. Julianabrug Provincieweg Gouwsluis (lage zijde) er Raadhuisstraat naar de Martha-Stich- ting. waar het bezoek tot half vies duurt. En de eindroute is dan: Raad huisstraat, Jongk. Coninkstraat, Tous- saintstraat, Van Boetzelaerstraat, Bloem hofstraat, Aarkade. Provinciale weg en Herenweg naar Rijnsaterwoude. De politie heeft uiteraard voor uit voering van de ordemaatregelen ver- stsrklng van elders. Van belang is de mededeling, dat in het Visserpark van- half 1 tot half 2 geen enkel voertuig zal worden toegelaten; ook geen mensen met fiets of bromfiets aan de hand. Gaan ouden van dagen weer uit? Het comité is bij elkaar geweest, om de voorbereiding te bespreken, inzake de jaarlijkse uitgaansdag voor alle Alphense ouden van dagen- De grootate zorg be treft de financiën. De dames-comité-leden, namelijk mevr. Van Loo-Schouten en Ten Brink-Waterdrinker, hebben (Advertentie) /.Hollandia" fricolagefabriek te ALPHEN AAN DEN RUN VRAAGT Machineslikslers leerling machineslikslers Aangeboden wordt een prettige werkkring en een goed salaris. Aanmelden: Julianastraat 34 HAZERSWOUDE Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: Kerseeboom, Adri an 28 jr en Bleeker, Elizabeth L. 25 jr. GETROUWD: Van Zwieten, Leer.dert 8 Jr en Van Veen. Hendrikje. 26 jaar. OVERLEDEN: Van der Meer. Johanna M. 54 jr. echtgen. v. Van Nierop. Albertus; Van 't Riet, Reinier. 74 jr. wed- v. Van Dijk, Alida. LE1MU1DEN Aanbesteding weg en dijk Dinsdag had de aanbesteding plaats in de aanleg van een rijweg en dijk langs de Westeinderplas met verbetering erbreding van de Herenweg in de gemeente Leimuiden. Ingeschreven werd door 17 aannemers, w. Boer te Schoorl f 500383; fa Vens. Zaandam f 498.000; aann. Mij Kennemer- land, Heiloo i 497-000; J. G. Nells, Haar lem f 474.000; D. de Rooy. Baimoevedorp f 465 000; P. Zekveld, Aalsmeer f 472-000; Groot en Zn. De Rijp f 453.700; J. Samsom. Oegstgeest f 448000; Geertsema Worp f 447.000; C. Wagenaar, Loenen a/d Vecht f 430-400; Strijland, Uithoorn f 425 000; fa D. v. d. Steen, Nieuwerbrug f 420-000; C. A. Langeveld, Alphen a/d Rijn f 412-000; D. Bas. Amsterdam t 405 000; P. Bos. Amsterdam f 407 870; S. Hulsebas. Bloemendaal f 403-500; fa P. Versluis, Bodegraven f 401.550- KATWIIK AAN ZEE Gebroeders Brugman speelden de Oer-Faust Om de historische figuur van de quasi-tovenaar en kwakzalver „Magister Ceorgius Sabellicus Faustus Junior", die eind vijftiende, begin zestiende eeuw in Duitsland leefde, is een bont weefsel van fantastische volksver halen gesponnen. Na zijn dood werd hij in de sage een werkelijke tovenaar en duivelskunstenaar, die tenslotte ook metterdaad door zijn „meester" is gehaald. Deze figuur heeft blijkbaar een mach tige indruk op de volksverbeelding ge maakt. Zo is de Faustsage ontstaan, met als hoofdmotieven: Faust verkoopt zijn aan de duivel om bovenmenselijke macht te krijgen, en: alle menselijke tenschap is uit de duivel. Al spoedig werd de sage ook op het toneel gebracht uit de Duitse Faustcomedies kwamen weer marionettenvertoningen voort. De vier gebroeders Brugman uit Blari- cum gaven in de oranjezaal een i stelling van deze oer-Faust door middel van hun kunstig gesneden en levendig gesticulerende poppen. Het was de ste Nutsavond van dit seizoen. Wie zich op de Faust van Goethe had voorbereid, zal zich enigermate teleurgesteld hebben gevoeld, want de oorspronkelijke sage, met zijn grollen, duivelsscènes en felle realistiek staat op een ander geestelijk niveau. Men moet echter over latente krachten niet gering denken, waar zelfs groten als Lessing en Goethe er door ge ïnspireerd werden. We zijn er van overtuigd, dat de tal rijke aanwezigen dit spel, afwisselend verheven en naïef, maar altijd hypnoti serend, nog lang in de herinnering zullen houden. Belichting en (volks)-muziek ren uitstekend, de geluidseffecten vaak grandioos. De stemmen klonken van ai een bandrecorder, zodat de heren Brug man alleen de bediening voor hun reke ning hadden. Naar onze smaak waren de Hansworst- scènes te veel uitgesponnen en, vooral vóór de pauze, wat al te populair. Maar toch was deze figuur op zichzelf histo risch wel verantwoord. De finale, Fausts hellevaart, had door de sterke climax adembenemende uitwerking. laarvergadering van het Rode Kruis In Casa Cara werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. De voorzitter, de heer A. Roosdorp, herin nerde ln zijn openingswoord aan de grote activiteit, die in de rampdagen is ont wikkeld door verschillende inwoners, die het bestuur krachtdadig hebben bijge staan. Voorts zei spreker, ^lat er eer krachtige uitbreiding van het Rode Kruis-werk ter plaatse is ingezet, door het oprichten van een colonne. Wel is de opleiding ernstig gestagneerd door ziekte van de commandant, dokter J- C. A. Cleveringa. De secretaris, de heer E. van Wens- veen, wees er ln zijn jaarverslag op, dat dank zij de aanwinst van enkele honder den nieuwe leden de mogelijkheid ls ge schapen tot grotere activiteit. De dames afdeling van de colonne ls nu bijna ge reed en zal binnenkort, na de examens in uniform verschijnen. Met de heren afdeling is dat nog niet mogelijk, omdat door de ziekte van de commandant de cursus moest worden gestaakt. Het werk zal echter opnieuw worden aangepakt. Ook is de afdeling begonnen met wel- VISSER1JGOLE Naar wU vernomen, gaan op 25 Mei de volgende schepen van de Katwijkse vloot met de eerste ploer ter groene haring vangst: Combinatie Adeco: KW 73. Maria Jaco- ba, schipper J. van Beelen. Ie jager; IJM 75. Gorredijk. J. van der Plas; KW 127, Borneo, C van Duyn; KW 22, Orion, B Hoek; KW 25, Wilhelmina I. Jacob van der Plas; IJM 283, Martenshoek. A. Zuy- üerduyn; KW 14, Anna en Cornelia, Jan Hoek; KW 2, mr Dirk Donker Curtius, H. J. van Leeuwen; KW 54, Annie, Jan Hoek; KW 5. Fierman Eduard, C. Varke- KW 47. Noordzee, C. van Duyn, eerste commandant; KW 3, Pieter. Leen- dert en Huibert, Th. van der Niet. De KW 47 en KW 54 zijn- van de rede rij N. Haasnoot, de KW 2. KW 3 en van de rederij Meerburg, de KW 22 KW 127 van de rederij Joh Parlevliet, de KW 73. KW 25 en KW 14 vai rederij A. den Duik en de IJM 75 en IJM 283 van de rederij J. C. Pronk te IJmuidien. Combinatie Sltoh: KW 19, Dirk, schip- per J. Aandewiel; KW 70. Nelly Marie. K. Krijgsman; KW 129, Bali, Adri van Beelen; KW 161, Katwijk III, A. van NIEUWVEEN H.M. bezoekt zowel Sint Ursula als de Johannes-stichling Het officiële programma voor het be zoek van H.M. de Koningin op 20 Mei s. ziet er als volgt uit. Omstreeks 11.25 uur vertrekt H.M. uit Zevenhoven. Op de grens van Zevenho en Nieuwveen staat dan de post- duivenclub opgesteld, die, zodra H.M. de grens van de gemeente nadert, een groot aantal postduiven zal oplaten. Nabij de Llemeerbrug zal door de Prins Bera- hardruiters een erehaag worden gevormd. Er wordt rechtstreeks doorgereden sar St Ursula, doch bij de R.K. kerk staan langs de route achtereenvolgens in uniform opgesteld de R.K. handbalver eniging. de gymnastiekvereniging en de jongerenbeweging. Hiervoor zijn plaatsen gereserveerd, zodat daar geen publiek zal mogen staan. Dit kan wel tussen het schoolplein van de R.K. school de Kerkstraat, en wel aan de zijde tegenover Ursula. Nadat H.M. bij St Ursula is uitgestapt n een kort bezoek aan deze inrichting zal hebben gebracht, verlaat zij aan de achterzijde deze inrichting weer en be geeft zich ta voet door de tuin over de Muggenlaan naar de tuin van de Johan- i-stichting. In de Muggenlaan en ln tuinen staan de schoolkinderen van alle scholen met het onderwijzend per soneel opgesteld. H.M. begeeft zich aan de achterzijde ln de Johannes-stichting en na een kort be zoek aan de inrichting verlaat zij deze weer door de deur van de mannenaf- deling dus tegenover slager Janmaat. Ook aan de zijde van genoemde slager kan het publiek zich opstellen, doch niet ver der, want bij de schoenwinkel en voor de timmermanswerkplaats van de heer Spijker krijgen de ouden van dagen een plaatsje, terwijl het trottoir aan de kant van de Johannes-stichting is gereserveerd voor verpleegden en personeel van deze inrichting. Aan weerszijden van de brug van het gemeentehuis staan opgesteld de verenigingen „Jong Geluid" (wandelclub) „Jong Volksonderwijs". Daar schuin tegenover is een plaats ge reserveerd voor de gedecoreerden, terwijl op het erf van de heer Van Baaren de brandweer in uniform met de spuit staat opgesteld, benevens een afvaardiging van de werkliedenvereniging „Eigen Hulp" met vaandel. Door de burgemeester zijn verschillen de maatregelen getroffen, welke zeer streng zullen worden gehandhaafd om onordelijke toestand te voorkomen. Een ieder gedrage zich dus naar de aan wijzingen van de politie. Wij raden het publiek aan, ln ieder ge il om 11 uur een plaats te hebben in genomen op de niet gereserveerde plaat- Wanneer H.M. de gemeente verlaat, staat bij de Kattenbrug de ruitervereni- ging weer opgesteld om haar uitgeleide te doen. Een ieder werke mee en men steke de vlag uit. Beelen; KW 163, Janna. Jan van Duyn: KW 168, Eendracht, Arie Guyt. Wat de KW 19 en de KW 168 betreft, deze sche pen zullen waarschijnlijk met de eerste ploeg vertrekken. De KW 19 is van de rederij N. Haas noot de KW 70 van de rederij Schoonen- berg. de KW 129 en KW 163 zijn van de rederij Insulinde. de KW 161 is van de rederij Gebrs Taat C.V. en de KW 168 van de rederij Gebrs Parlevliet. Combinatie O. den Duik: KW 144, Wil helmina V, Jac den Hollander; KW 86, Sumatra, M. van der Plas; KW 83, Zee zwaluw, W. Remmelzwaal; KW 18. Hol landia, M. Meyvogel; KW 67. Noordster, Jan Plug. Rederij Kennemerland; KW 29, Mar- grietha Maria, C. Remmelzwaal; KW 32, Sakina, C. Duindam; KW 39, Helena. KI. van der Plas; KW 49, Elisabeth, J. Guyt; KW 78, Excelsior. G. van Duyn. Combinatie RijnstroomOuwehand, waarin samenwerken de N.V. Visserij maatschappij Rijnstroom en de rederij D. Ouwehand Azn: KW 42, Rijnmond I, W. van Duyn; KW 43, Rijnmond II, Jeroen den Hollander; KW 15, Rijnmond IV, J. van Duyn; KW 97, Ella Christina, C. Zwaan (alle schepen van de visserij- de KW 50, Jan. Jan den Hollan- KW 173. Everdina Jacomina, Leendert Kuyt (ip. Ouwehand, Azn). Rederü M. Parlevliet: KW 151, Voor uit, B. Ouwehand; KW 167, Nederland IV, D van der Plas; KW 130, Nederland VII, H. Plug. Zomer in de markt De hoge temperaturen drukken al hun stempel op de vishandel in IJmuiden: wat anders wellicht nog voor de verkoop te redden zou zijn geweest, verdwijnt thans zonder pardon in de pufschuit en gisteren werd er bijvoorbeeld weer heel wat makreel cn haring op deze man er vernietigd. Wat er van de makreel ver kocht is, mocht blij zijn met ongeveer 14 per kist; de haring, die nog verkocht werd, bracht dezelfde koers op, het grootste deel verdween naar de fabriek. Drietal Ir waren dan ook drie trawler» aan markt, die samen een aardig vangetje neerzetten: de Postboy zorgde voor 1030 kisten makreel, 400 haring, 100 kleine kistjes haring, 70 varia en 60 stijve; de Sumatra had 1000 kisten makreel, 130 ha ng, 100 kleine kistjes haring en 60 gul a leng. Veertig kisten schelv;s, 70 wij ting, 40 radio en 100 stuks st'Jve comple teerden de vangst van de Vemmer. Bo vendien was de Eli binnen na een ge broken reis wegens zulgerpech: het schip had nog maar 100 kisten makreel en 35 varia weten te bemachtigen. De Annie (IJM 14) loste 45 kisten schelvis, 30 gul, 270 makreel, 10 varia, 350 stijve en 130 stuks ijskabeljauwen. Vijftal uit de Noord Van de Noord-loggervloot waren samen 700 kisten makreel in de markt plus 50 wijting. 50 schelvis. 30 kabeljauw, kool en leng, 450 stuks Ijskebeljauwen, 350 stijve kabeljauwen, 50 haring, 10 vleet «n 5 heek. België kocht kabeljauw De Belgische handel was als vanouds 'eer tuk op de IJmuldense kabeljauw cn. zijnsverzorging. Enige dames die daartoe zijn opgeleid, bezoeken reeds verschil lende chronische zieken. Deze tak var arbeid wordt geleid door mevrouw Eng- berts. De bloedtransfusiedienst, tot kort geleid door de heer B. Parlevliet, werkt nu in Rode Kruis-verband. Bin nenkort zullen pogingen in het werk worden gesteld, om het aantal bloedge vers te verhogen. Het academisch zieken huis zit dikwijls dringend om donors legen. Een Katwijkse invalide gaat op kosten van de afdeling een bootreis maken. Het is jammer, dat een tweede patiënt, door opname in het ziekenhuis, moest afvallen. Hierna volgde het Jaarverslag van de penningmeester, de heer A. Woensdregt, Er was een batig saldo van 250. Het is dringend noodzakelijk, dat de financiële basis versterkt wordt. De ramp heeft veel van de kas gevergd. Besloten werd, Koninklijke goedkeuring aan te vragen. De statuten en huishou delijke reglementen werden ala door het hoofdbestuur geadviseerd aangenomen. Het bestuur werd in z'n huidige samen stelling gehandhaafd. Er werd nog bekendgemaakt, dat op 8 Juli, wanneer de Tour de France door Katwijk komt, op verzoek van het hoofd bestuur de afdeling zal zorgen voor een goed geoutilleerde E.H.B.O.-post langs de route. Tenslotte werd nog besloten, voor de damesafdeling een definitieve medisch leider te zoeken. Verkochte percelen 'erstaan van de notaris A- W. C. Verhees had in Casa Cara de openbare vrijwillige verkoping plaats van een aan tal panden. 1. Het huis enz. Zwanenburgstraat 12 werd niet afgemijnd en bleef voor de heer D. Verhaar te Rijnsburg voor 1700. 2. Het huis enz. Zwanenburgstraat 14, idem voor de heer Verhaar voor 1700. 3. Het huis enz. Adrianastraat 65, in bod gezet door de heer E. J. Remmel zwaal voor 3350, werd verkocht voor 4000 aan de heer C. Schonenberg. 4. De panden Van der Vegtstraat 32 en 34 werden niet gemijnd. Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt in de zaal Haasnoot ds H. A. Leenmans van Driebergen. Benoeming bU Raiffeisenbank De heer C. van Rossum, werkzaam bij de administratie van de gemeentebedrij ven, ls met ingang van 1 Juni benoemd tot ambtenaar bij de Coöp. Raiffeisen bank alhier. De heer Van Rossum komt in de plaats van de heer A. Aangeenbrug, die benoemd werd tot kassier aan de boerenleenbank te Terbregge. Hoog en laag water Donderdag 13 Mei: hoog water 0.12 en 12.41, laag water 8.04 en 20.48. Raad van Valkenburg Ongetwijfeld zal de gemeenteraadsvergadering van gisteravond door een gedeelte van de Valkenburgse tuindersbevolking met een zekere spanning tegemoet zijn gezien. De belangstelling op de publieke tribune was dan ook aanmerkelijk groter dan gewoonlijk. Toch bleken de dreigingen meer in de verbeelding te hebben bestaan, dan dat ze zich in werkelijkheid zullen ver tonen. Het beleid van B. en W. stuurt namelijk veel meer in de richting van bescherming van de agrarische bevolking. Dat is uit de loop der be sprekingen, die ongeveer twee uur in beslag namen, wel duidelijk gebleken. De heer K. Postmus was met kennis geving afwezig. Bij de ingekomen stuk ken was een rapport van het centraal bureau voor verificatie en financiële ad viezen der Vereniging van Ned. Gemeen ten inzake een vergelijkend begrotings- onderzoek. Burgemeester Van der Harst maakte hierbij de volgende opmerkingen, Aanvankelijk leek de financiële positie van de gemeente slecht te zijn. Bij de bouw van vele objecten, zoals een brand weergarage, een ambtswoning men geneigd zich af te vragen: „Waar moet dat heen?" Wel hebben we altijd het toezicht van G.S., waardoor onver standige besluiten wel vernietigd zouden worden, maar toch wilde men een on derzoek. In bedoeld rapport heeft men natuurlijk ook moeten uitgaan van het karakter van Valkenburg, dat Immers be paald werd en wordt door wederopbouw het vliegkamp. B. en W. kunnen ech ter met een zekere trots zeggen, dat het rapport zich ln zeer gunstige zin uitlaat over d* financiële positie. Andere gelijk soortige gemeenten waren gemiddeld per duurder dan Valkenburg. De conclusie van het rapport was, dat de inkomenspositie van Valkenburg zodanig is, dat er geen reden is voor een verzoek tot verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Uitbreidingsplan De voorzitter stelde thans het uitbrei dingsplan aan de orde en gaf vooraf een Igemene beschouwing. Er waren niet minder dan 21 protesten ingediend. De bedoeling van het plan was echter totaal verkeerd begrepen. Het is geen bouw plan; het ls ook geen onteigeningsplan. Men wilde alleen de bestemming gronden voor de eerstvolgende tien jaren regelen. Daarbij heeft bij B. cn W, steeds de bedoeling voorgezeten, de tuingronden blijvend te bestemmen voor het doel, waartoe zij nu gebezigd worden. Het ge deelte van de Hoofdstraat vanaf de Punt tot de Nieuwe Brug en het deel ene zijde van de Katwijkerweg zullen dus alleen en uitsluitend gebruikt mogen worden voor agrarische doeleinden. De consequenties zijn dus zelfs zó verstrek kend, dat een woning, die nu nog niet ln het tuinbouwbedrijf is opgenomen, b.i een pastorie, bij eventuele vernietiging door brand of anderzijds niet eens meer als zodanig opgetrokken zou mogen wor den. Stuk voor stuk werden hierna de be zwaarschriften aan een bespreking on derworpen en het bleek, dat alle bezwa- op één na geheel ongegrond waren. Alleen het protest van D. en P. van Dijk werd toegewezen, zodat de tuingrond langs de laan van Brussee, die nu door deze personen wordt beteeld, niet als bouwgrond wordt aangewezen, maar als tuingrond blijft gehandhaafd. Marinewoningen De heer Th. v. d. Meij sprak dreiging, die altijd van het vliegkamp uitging. Immers, Valkenburg wordt als -oonplaats aangewezen van vele officie- en en manschappen. Spr. vroeg, of het met mogelijk ls geen toestemming te geven voor de bouw van nóg marinewoningen, want dit kost allemaal -iaar uitmuntende tuingrond. De voorzitter antwoordde, dat er ln het verleden al vele malen geprotesteerd ls tegen aanleg en uitbreiding van het vlieg kamp, maar dit helpt, blijkbaar allemaal gaf voor de regels tussen de 102 '85; de kisten zijn van de hand gegaan oor 90 k f 100, Rest zakte De binnenlandse handel wa« maar lauw op deze warme ochtend en voor de gul len werd ongeveer 30 per kist betaald, als ze wat flink aan de maat waren ter wijl de middelgul tussen de 25 en de J 30 terecht kwamen. Voor torren betaal de men van 12 tot 18 en de wijting zat om de ƒ16 per kist, terwijl zwarte kool tot veler verbazing toch nog om de ƒ50 bleef hangen- Braadjes deden tussen de 18 en de 20. Pennen, grootmiddel en klelnmiddelschelvis kwamen niet ho ger dan 25 en de schol III is verkocht voor 15 tot 16 met 30 a 40 voor de tweetjes. Daling in de tong De tongkoers heeft een lichte deuk moeten incasseren en de lappen kwamen daardoor niet hoger dan tot 1.50 per kilo, terwijl de grootmiddel tong ƒ1.45 deed. Voor kleinmiddeltong werd 155 per kilo betaald, de enen deden 1.30 en de tweeën maakten ƒ1.15. Norma vandaag Voor vandaag lag gisteren al vast de Uerkerk, Bleiswijk en Numansdorp, Norma Maria binnen, die 1200 kisten vis mede door de bedrijfsbrandweer lost£, waarvan 900 makreel. |N-V. van der Heem te Den Haag. niets. Gelukkig behoeft Valkenburg slechts voor 20 marinewoningen te zor gen, maar wat dit in de toekomst bren gen zal, weten we niet. De gemeente raad zal de belangen van de ingezetenen hebben te bevorderen en daardoor zullen zeker wel eens kleine botsingen wor den veroorzaakt. De vaststelling van enkele verordenin gen, pensioensgrondslagen en verhoogde huurprijzen nam weinig tijd in beslag. De Vereniging voor Chr. Onderwijs had be schikbaarstelling van gelden gevraagd volgens art. 72 der l.o.-wet 1920 in ver band met uitbreiding van het aantal leer lingen per klas. Aldus besloten. De heer S. M. Poot kreeg eervol ont slag als ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats werd na twee stem mingen en na loting de heer Joh. v. d. Meij aangewezen, die de benoeming aan- Een verzoek van de heer A. Lagendijk, n in aanmerking te komen voor een premie voor de verbouwing van zijn wo ning, lokte nogal wat bespreking uit. Im- hier wordt een schuur, die geheel bestemd ls voor agrarische doeleinden, onttrokken aan de oorspronkelijke be stemming. De heer Poot zag daar een zekere Inconsequentie ln, in verband met de besprekingen rondom het uitbreidings plan. De stemmen staakten over het voor- uan B. en W., zodat dit punt in een volgende vergadering nogmaals ter tafel komt. een vraag van de heer Poot over de zgn. speelweide beloofden B. en W. deze aangelegenheid nog eens te zullen bekij ken. Hierna ging de raad over in geheime zitting. NOORDW11K Hongaarse logé'» De voetballers uit Boedapest, die een wedstrijd zullen spelen in het Olympisch Stadion tegen het Amsterdams elftal, worden vanavond om elf uur op Schip hol verwacht. Alvorens naar Amsterdam te vertrekken, logeren ze een dag in Noordwijk aan Zee. Wedvlucht Stormvogel! Uitslag wedvlucht met oude duiven van Quivrain, afstand 210 km. In con cours 59 duiven, gelost om 12 uur met N-O. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 15.46 met een snelheid van 928 meter per minuut, de laatste duif om 16.21 uur met een snelheid van. 803 meter per minuut. Uitslag: A. Cramer 1. 5; L. Marijnes 2, 11; C- van Duin 3; J. Tlug 4. 7, 12; C. Smit 6; A. v. d. Zwan 8, 13, 14; A- Passchier 9. 10; S. v. d. Haak 15- RUNSBURG N.Z.H.-sohaaknieuws Gisteravond werden de volgende par- jen gespeeld: groep I. bordenwedstrijd: H. Tijsterman—W. van Egmond 0—1; J. W. StichterJoh. Schoneveld 10; door deze overwinning heeft de heer Stigter het kampioenschap van deze afdeling be- naald. Gröep III: Jac- Noort—D. Tijster- 10; Prestatiewedstrijd groep B: P. Brandsma—W. A. Gouw 1—0; Vierkamp: M. J. Goudriaan—H. Binnendijk 1—0; A. VletterL. J. Goudriaan 10; H. Binnen dijk—L. J. Goudriaan bi—bi', A. Vletter M. J. Goudriaan bi'.i. De bekerwed strijd N-Z.H,Zwarte Pion wordt ge speeld ln de cantine van Van der Vijvers conservenfabriek. VOORSCHOTEN Concert en concours De Harmonievereniging „St Lauren- tius" geeft Vrijdagavond om 8 uur een openluchtconcert in het Burgemeester- Berkhoutpark. Op 27 Mei gaat deze ver eniging naar het bond6concours te Naald wijk. waar zij zal uitkomen in de le af deling Hanmonie (concert). Teven* zal zij optreden in de mars- en tamboerwed strijd. WARMOND Brandweerwedstrijden Op 22 en 29 Mei worden op het sport terrein Overbos alhier provinciale brand- weerweostrijden gehouden. Deelgenomen wordT door de vrijwillige brandweren van Sommelsdijk, Warmond. Klaaswaal. Noordw(jkerhou/. Middelharms, Wate- ringen. Nootdcftrp, Voorschoten, Poorlu- gaal, Dordrecht. Rotterdam. H. I. Am bacht, Zwijndrecht, Boskoop. Wassenaar. Ridderkerk, Rockanjc. Oostvoorne. Krim- den IJssel. Leiderdorp, Oud- Beijerland. Spijkenisse. Dirksland, Lek-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4