Ruim arbeidsveld voor zoöloog in Nieuw-Guinea Wetenschapsonderzoek voor ontwikke ling van dit gebied eerste eis Plaquettes en penningen voor donores uit Leiden e.o. Groningers zijn er vóór! De Tulp is voor uitbreiding van het areaal 4 Eerste steen voor nieuwe Chr. school gelegd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1954 Belangrijke verschillen in de samen stelling van de fauna vinden ook hun oorzaak in de wordingsgeschiedenis van het eiland. De toekomst Tn het slot van zijn rede gaf dr Bron- Dr Brongezsma aanvaardde het lectoisambt aan Leidse universiteit Ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van lector in de sy stematische dierkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden heeft dr L. D. Brongersma gistermiddag een openbare les gegeven over het zoölogische onderzoek in Nieuw-Guinea. In het begin van zijn rede zei dr Brongersma, dat Nieuw-Guinea door zijn bijzondere dierenwereld en door de grote ver schillen, die er zich in klimaat en terrein voordoen, een ideaal gebied vormt voor zoölogisch onderzoek. Nadat in 1498 Vasco da Gama de zee- de verschillende delen van N. Guinea, •weg naar Indië had ontdekt, strekten de' Portugezen hun reizen al spoedig verder naar het Oosten uit. In 1511 bereikten zij, spoedig gevolgd door de Spanjaarden, de Molukken. In 1526 bezocht De Mene- zes eilanden ten Noorden van de Geel vinkbaai en in 1545 bereikte Ortiz de Retes de kust van Nieuw-Guinea ter hoogte van de Mamberamo-monding. Het was deze zeevaarder, die het eiland de naam Nueva Guinea gaf, omdat de bewoners hem deden denken aan de inboorlingen, die hij in Guinea, aan de Westkust van Afrika, had gezien. In 1606 toonde Louis Vaez de Torres aan, dat N. Guinea een eiland was. Uit het begin van de zeventiende eeuw dateren ook de eerste reizen van Nederlanders naar dit gebied. Deze reizen hadden allerminst wetenschappelijk onderzoek ten doel. Zij dienden uitsluitend om na te gaan, of N. Guinea perspectieven voor de handel bood en ten dele ook om te verhinderen, dat andere landen hier vaste voet zou den verkrijgen. Toch zijn de eerste beperkte gegevens •over de dierenwereld aan de zeevaarders te danken. Zij brachten van hun reizen ■natuurhistorische voorwerpen mee naar Europa, die in naturaliënkabinetten te recht kwamen. Het duurde vrij lang, voordat natuuronderzoekers naar N. Guinea trokken en helaas beschikten de eersten van hen over een nogal rijke fantasie. Met serieus onderzoek werd eerst in de negentiende eeuw een begin gemaakt. Verscheidene Franse expedities bezoch ten op haar reizen ook N- Guinea. De eerste Nederlandse expeditie waaraan natuuronderzoekers deelnamen, vond in 1828 plaats. In dat jaar nam Nederland bezit van Nieuw Guinea ten Westen van de 141ste lengtegraad, waarmee een reeds in feite bestaande toestand officieel werd bestendigd. Dertig jaar later werd een nieuwe expeditie uitgerust. In latere jaren heeft C. B. H. von Ro senberg, evenals de verzamelaar H. A. Bernstein verscheidene reizen gemaakt naar N. Guinea en omliggende eilanden om daar zoölogisch materiaal voor het rijksmuseum van natuurlijke historie bij een te brengen. Naast deze reizigers in Nederlandse dienst zijn het vooral bui tenlanders geweest, die N. Guinea be zochten om verzamelingen voor buiten landse instellingen te maken. Exploiatie Tot 1 geregelde exploratie kwam in de negentiende eeuw echter niet. In dat opzicht begon de 20ste eeuw hoop voller. zo vervolgde dr Brongersma. Een Nederlandse expeditie onderzocht in 1903 de Noordkust, waarna in 1907, in 1909-1910 en in 1913 expedities naar de Zuidkust volgden en in 1920-1921 een expeditii naar het Nassaugebergte en de Wilhel- minatop. Gedurende al deze expeditie! werd zoölogisch materiaal verzameld er onze kennis van de fauna is er belang rijk door uitgebreid- Daarnaast zijn deze periode ook enkele buitenlanders individueel In N. Guinea werkzaam ge- In het vervolg van zijn rede ging de lector na, in hoeverre Nieuw-Guinea met zijn dierenwereld een bijzondere plaats in de wereld inneemt. Om dit na te gaan zal men deze fauna moeten ver gelijken met die van de ten Westen van N. Guinea gelegen Indische archipel en met de fauna van Australië. Voert men deze vergelijkingen uit, dan blijkt, dat de N. Guinese dierenwereld zeer sterk verschilt van die van het Aziatische con tinent en de daarbij gelegen eilanden Su matra, Borneo en Java. Daarentegen be staat er wel een grote overeenkomst tus sen de fauna van N. Guinea en die van Australië. Aan de hand van enkele voorbeel den lichtte dr Brongersma de aan wezigen de eigenaardigheden van de N. Guinese dierenwereld toe. Uit deze voorbeelden bleek wel, dat de fauna van het Papoease ge bied een eigen karakter heeft, dat zij zeer sterk van de Indo-Maleise die renwereld verschilt, maar daaren tegen een duidelijke verwantschap met de fauna van Australië vertoont. Verder toonde de lector aan, dat er vrij grote verschillen bestaan tussen Hervatting avondmuziek Naar wij vernemen hoopt de organist van de Hooglandse kerk, de heer Adr. Blankenstein, op Maandag 24 Mei zijn Avondmuziek in deze kerk te hervatten. Deze Avondmuziek wordt steeds op Maandagavond van half 9 tot half 10 om de veertien dagen gehouden. Het is ver heugend, dat het aantal bezoekers jaar lijks is toegenomen. En wij twijfelen er niet aan, of vele muziekliefhebbers, in het bijzonder de minnaars van orgel muziek, zullen er straks weer een dank baar gebruik van maken. Het bijzondere van de eerste Avond muziek zal zijn, dat de verlichting van de kerk (ter gelegenheid van het Burcht- feest) tijdens het concert zal function- neren, zowel buiten als in het Interieur. Burgerlijke stand van Leiden veel aandacht zal moeten worden geschonken. Het onderzoek van deze kustgebieden en van plaatsen in het binnenland is gemakkelijker te ver wezenlijken dan expedities het bin nenland in te zenden. Voor de naaste toekomst lijkt ar Brongersma het zoölogische onderzoek dan ook het meeste gebaat met het van tijd tot tijd uitzenden van specialisten, die een half jaar tot een jaar in Nieuw- Guinea werkzaam zijn. Daarnaast zal men het verzamelen van zoölo gisch materiaal door in N. Guinea wonende personen zoveel mogelijk moeten aanmoedigen. Uitzending Voor 1954 is de uitzending van twee zoölogen verzekerd, zo deelde dr Bron gersma mee. Verheugend is, dat het sy steem van inidividuele reizen thans ook bij anderen toepassing vindt, zodat dit jaar ook een botanicus op deze wijze naar N. Guinea vertrok- In de gersma een korte beschouwing over de i komst wordt het misschien zo wijze, waarop het onderzoek in de naaste j een aantal botanici en zoölogen tegelijk toekomst moet worden georganiseerd om jn één gebied zal kunnen laten werken, bij zo laag mogelijke kosten (dat is een j waarbij de samenstelling van de levens eis van de tijd) een zo hoog mogelijk we- J gemeenschappen van planten er tenschappelijk rendement te hebben. Ex- zaj kunnen worden onderzocht, pedities, die het binnenland intrekkenVoor de zoöloog ligt in N. Gui kostbaar. Zonder twijfel zullen zij ook in de toekomst onvermijdelijk zijn om nog geheel onontsloten gebieden te exploreren. Daarbij zal zeker een zoöloog aanwezig moeten zijn, omdat dit de enige wijze is, waarop men een voorlopig beeld van de fauna van het te verkennen gebied zal kunnen krijgen. Wij moeten echter niet vergeten, dat van het kustgebied nog maar weinig bekend is en dat daaraan nog arbeidsveld. De eerste pogingen om het onderzoek weer op gang te bren gen zijn gedaan en getracht zal worden op de ingeslagen weg voort te gaan. Het is te hopen, dat de Ned. regering er gouvernement van N. Guinea op den duur bereid zullen zijn om de kosten var het onderzoek voor hun rekening t< nemen. Voor de economische ontwikke ling van het gebied en voor de open legging er van is zuiver wetenschappe lijk onderzoek een eerste vereiste. Dr Brongersma, die gistermiddag aan de Leidse universiteit het ambt van lector aanvaardde, in zijn onderzoekkamer Foto N. van der Horst RODE KRUIS BELOONDE WEER HONDERD- ACHT BLOEDGEVERS In de grote cursuszaal van het academisch ziekenhuis te Leiden is gisteravond weer een aantal plaquettes en penningen uitgereikt aan mensen, die bloed heb ben afgestaan voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis. Vier per sonen ontvingen de Landsteiner-plaquette, t.w. de heer D. Chaudron te Leiden, mej. M. A. Busé, de heer G. J. Hillenaar en de heer P. van Oort, eveneens te Leiden. De penning werd aangeboden voor het vijfmaal afstaan van bloed. De namen vindt men hieronder. M. C. Akkerboor. mej. J. Ammerlaan. J. Arnoldus. J. v. Baaren. P. J. Bakker. J. J. v. Beelen, mej. H. M. v. Bemmel, C. J. v. Bemmelen. W. F. Buys sr. J. Th. v. Cassel, R. Deen, W. H. Doove, H. Fock, A. Fray-Brinkman, G. J. Gerbscheid, A. Goddijn, H. J. M. Goddijn, L. Goddijn, F. Goudsmit, L. J. Harting, J. Hekking, E. H. Hemmen, Th. J. v. d. Holst, D. Jasperse, M. Kastermans, J. D. Kasterop, mei. A. W. Kenbeek, H. Kiemel, C. Kleer, J. C. Klerks, H. J. v. Klinken. A. Kloosterman, C. Kuivenhoven-Laterveer, M. H. de Lange, mej. S. Leman, J. C. van der Linden, J. M. v. d. Maat, J. Marbus, H. F. Menko, D. P. A. Meyer, K. v. Mourik, C. J. Muyzert, F. H. v. Oosten, C. Ottenhof, J. A. Ouwerkerk, J. M. M. v. Paridon, J. d. Post. mej. A. M. Rijsbergen, W. Schelke, mevr. C. Schipper-Piket. M. Schuchard, A. Straathof, C. Streefland, Th. M. v. Teylingen, S. v. Velzen, A. J. Verhoog, F. Verstegen, H. J. Zoetemelk N. A. v. Zijp, allen te Leiden. v. d. Boon, Leimuiden; D. Dubbelaar. id., T. A. J. Henzen, id., P. Rietdijk, id.. J. de Rijk, id. C. P. Borsboom. Leiderdorp. A. Dorrepaal, id, W. v. d. Scheur, id. N. J. G. van der Zeeuw 70 jaar Gisteren is de heer J. G. van der Zeeuw, voorzitter van de afdeling Leiden de algemene bedrijfsbond voedings- genotmdddelen, zeventig jaar gewor den. Ter gelegenheid daarvan werd gis termiddag in het Vlies een receptie ge houden. waarvan velen gebruik hebben gemaakt om hem geluk te wensen. Op deze receptie werd het woord ge boerd door vertegenwoordigers van het bondsbestuur, het afdelingsbestuur en het districtsbestuur, de Leidse bestuurders- bond, de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid, de afdelingen Rotterdam, .Delft en Haarlem van de bond. De Stem GEBOREN: Johanna C- dr v. D. W v. ,jes Volks de coöperatieve vereniging Bekkum en A- R- E. Kylstra; Petrus znvoor uitvaartverzorging, de broodslüters- v. P. Vreeken en M. v. Egmond; Maria J-vereniging, de vereniging van werkge- dr v. W. H. Burema en C- J. Schouten; vers in het bakkersbedrijf en de slagers- Antöhius A. zn v- A. P. v. Brussel en L. v. patroonsvereniging. Tevens de heer God- d. Zeeuw; Wilhelmus J- zn v- W- J. Holl dijn namens de afdelingsunie, waarin ook en M. G- A. v. Dam; Pieter A. zn v- het C.N.V. en de K.A.B. vertegenwoordigd A. Zwanenburg en M- W. Verkade; Lena zijn, de heer Van Sohaik, ndet els wet- A. dr V. C- Peet en L. A. Honolulu.-: hoiKïer m«ar als persoonlijke relatie, en Carolina T. G. M. dr v. P. A. v. Dongen ««heer Raaphorst, oud-voomtter van de en H. J J. Dielen; Johanna dr V. A. ter receptie dr Reltams. Schoonenberg en A- J- Varkevisser. Jo directeur van ^et slachthuis, de heer Van hanna C. M. dr v. P. J- v. d- Salm en A f1er Reyden voorzitter van de afdeling M. v. d- Kroft; Eva dr v- A. Ouwerkerk en Leiden van de Ned. banketbakkersvereni- J. Vredenburg; Herbert H. zn v- C. ging. en de heer Grootenhuis namens het Heemskerk en A- H. Gort. gewestelijk arbeidsbureau. Boon, Voorschoten, C. v. d. Burg, id, W. C. Derks, id. J. C. v. Klink, Roelofarands- veen, Th. Witjes, id. F. Bosman, Rijns burg. J. C. Colijn, Sassenheim, M. Gran- neman, id., J. A. v. d. Niet, id. J. B. M. v. Diemen, Zoeterwoude, mevr. E. M. v. Niekerk-Westhof, id. D. v. Duyn, Valken burg. J. Harskamp, Koudekerk a. d. Rijn, J. F. Wiegman jr, id., M. Wiegman, id. Mei. C. J. v. Dijk, Lisse, P. v. Graas. id.. J. H. M. v. Haaster, id. C. Rijlaarsdam, Woubrugge, J. C. v. Wageningen, id. J. J. Dijksterhuis, Wassenaar, A. C. Menken, id., C. A. v. Schie, id. J. G. Eernisse, Oegstgeest, A. Stierman, id. A. C. de Haas Noordwijk, M. Peen, id. Mej. M. H. Heemskerk. Warmond, mej. C. C. v. Schie id. Mevr. M. Hoek-Durieux, Katwijk. W. L. C. M. den Hollander. Voorburg. Mej. A. Meyer, Hazerswoude. Th. Vet, id., mevr. C. C. de Wit-Barten, id. E. v. Wilgen. Al phen aan den Rijn. G. v. Staveren. Oude Wetering; en D. Kroon. Rijnsaterwoude. De uitreiking geschiedde door prof. dr P. J. Gaillard. voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis, die er vees. dat de onderscheidenen het ontvangen van de plaquette of de me daille moesten zien als een schouder klopje. dat zij echter voor het bestendi gen van hun daadwerkelijk medeleven met het Rode Kruis niet nodig hebben. Na de uitreiking werden enkele films vertoond. Prof. Siemens jubileert nog niet Gisteren berichtten wij, dat prof. dr H. W- Siemens, hoogleraar in de huid- geslachtsziekten te Leiden, de volgende week Zondag 25 jaar geleden zijn ambt •aardde. Wij doelden daarbij op de de datum, waarop prof- Siemens zijn e college gaf. een vergissing onzer zijds. Het spreekt vanzelf, dat prof. Sie- pas op 23 October zijn zilveren ambtsjubileum viert, de datum waarop h'ü zijn inaugurele oratie uitsprak. Gouden huwelijk Het echtpaar P. van Booren en J. van Booren—Rijnsburger is dezer dagen 50 getrouwd. Het echtpaar woont Flo- resstraat 17. Geslaagde zusters Bij het gisteren in het diaconessenhuls gehouden examen voor de aantekening kraamverpleging slaagden de volgende zusters: M. Bal, A. Berghuis. W. Kroeze. A. Luyten. G. J. Mulder. M. Noort, J. M. Roosen en M. Oosterom. GEMEENTE LEIDEN Ofiiciële publicaties Inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend L-O. (kleuterscholen) Burgemeester en Wethouders van Lei- sn brengen ter algemene kennis, dat tol i met 19 Juni a.s. a. d. openbare scholen oor voorbereidend l.o- (kleuterscholen het Elisabethshof. aan de Atjehstraat, in de Gortestraat, aan de Damlaan. an de Maresingel. aan de Montesson- kleuterscholen aan het Schuttersveld en aan de Drie-Octoberstraat gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen, gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd De kinde ren moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen voor G-L-O- Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: le. dat tot en met 19 Juni a s. gelegen heid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen, gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd a; a. de opleidingsscholen voor Gymnasium en H-ö-S- aan de Aalmarkt, de Kern straat en de Lorentzkade; b- de Montessorischool aan het Schut tersveld en de Montessori-afdeling aan de Duivercbodestraat; c. de opleidingsscholen voor u-l.o. aan de Langeorug. de Rijnsburgersingel. de Maresingel, de Driftstraat en de Drie-Octoberstraat d- de opleidingsscholen aan de Da Costa- straat en aan de Damlaan; e. de o.l- scholen aan de Zuidsingel B en aan de Medusastraat. 2e. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden getoond; 3e- dat de kinderen voor het eerste leer jaar vóór 1 October 1954 de leeftijd var 6 jaar moeten hebben bereikt. Toneel voor koksschool Schouwspelers brachten Boefje van Brusse Het personeel van de militaire koksschool, en voor gisteravond ook zijn vrouwelijke aanhang, heeft het laatste toneelstuk van dit seizoen gezien, in de Stadsgehoorzaal. De dienst welzijnszorg, vertegenwoordigd door de steeds bijzonder actieve adjudant J. Nieuwenstein, bood als apotheose van de serie toneelstukken het spel in vijf bedrijven „Boefje" van M. J. Brusse aan, in een bewerking van Jaap van der Poll. Inschrijving van openbare school vi Lager Onderwijs Burgemeester i leerlingen voor or voortgezet Gewoon an de Oude Vest Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat en met 19 Juni a.s- gelegenheid bestaal tot inschrijving van leerlingen aai openbare school voor V.GLO. aai Oude Vest 35. gedurende een half vóór en onmiddellijk na elke schooltijd en bovendien op Dinsdagen van 192U.30 uur. Aangifte kan tevens geschieden bij het hoofd der school, waar het kind thans nog is geplaatst. De leeriiugen moeten het zesde leerjaar der lagere school hebben doorlopen. Be halve in de gewone vakken ontvangen rie meisjes meer lessen in nuttige hand werken dan op de lagere scholen, huis- houdonderricht cn Koken en de jongens in handenarbeid, ook in samenwerking met de ambachtsschool- De wijze, waarop het onderricht aan de V-G-L-O-school wordt gegeveh, opept de mogelijkheid goed advies te geven aan de ouders zake de keuze van een beroep voor kinderen. Inschrijving van leerlingen voor d openbare scholen voor U L O- Burgemeester en Wethouders van I den brengen ter algemene kennis, dat tot en met 19 Juni a.'s- gelegenheid bestaat tot inschrijving van leerlingen voor de scholen vóór U.L O. aan de Pieterskerk straat en aan de Plesmanlaan. Beide scho- !e"n zij.-. el voor jongens als voor n jes •lijk. leerlingen moet ge schieden Dij de afdeling Onderwijs. Stad huis, van 9—12.30 en van 14—17.30 (des Zaterdags van 912.30.) Vijftig jaar lid van Werkmans Wilskracht Het moet voor de heer G. Filippo gis teren wel een onvergetelijke dag geweest, toen hij van alle zijden gefeli citeerd werd, ter gelegenheid van gouden jubileum, als lid der Harmonie- kapel ..Werkmans Wilskracht". Vanzelfsprekend was het „zijn" eniging die het leeuwendeel van deze huldiging voor haar rekening had geno- hetgeen culmineerde in een grootse serenade, welke de jubilaris voor zijn woning in ontvangst had te nemen. hooggestemde loc- spraak dat voorzitter Bij vriend „Gerrit" lof toezwaaide voor zijn enorme vitali- die hij gedurende deze 50-jarlge période aan de dag had gelegd. Hij noem de hem de „bescheiden werker" en stelde hem als voorbeeld aan alle overige leden van „W.W.". Een en ander ging gepaard met de aanbieding van vele ca- Ook de ere-voorzitter van de kapel T. r D„ de heer D. Cornet, voelde zich ge drongen woorden van waardering te uiten, terwijl van de heer W. Schrandt, bestuurslid der vereniging, die buitens lands vertoeft, een gelukstelegram ont vangen werd. Tot zelfs de buren lieten zich niet on betuigd en verrasten de jubilaris met m prachtige portefeuille. Getroffen door al deze blijken- van waardering, dankte de heer Filippo allen, t deze voor hem onvergetelijke dag zegde zijn verdere medewerking aan de kapel toe, zolang hij daartoe in staat is. Onze verwachtingen waren wat dezei toneelavond betrof, wat hoog gespannen De toneelgroep De Schouwspelers had ai meer dan eens bewezen, over enkele goede talenten te beschikken (Theo van Duyn, Charmey Reynen en Emmy van Swoll. om er drie te noemen) en boven- heeft het boek nog heden ten dage genoeg zeggingskracht om een toneel voorstelling wat nieuwsgierig tegemoet 'en. Onze verwachtingen zijn niet he lemaal vervuld, althans wat de hoofdrol, gespeeld door Oharmy Reynen, betreft. Het lijkt ons beter voor een jongensrol ik een jongen te kiezen. Charmy Rey- »n moest haar stem te veel geweld aan doen om helemaal op een jongen te lijken. Daardoor werd ze vaak onver staanbaar en dat was heel jammer, want tenslotte interesseert het dc toeschouwer eng, wat deze reclasserinigspupll in zijn straatjonigenstaaltje uitkraamt. Een gebrek aan deze voorstelling was ook het ontbreken van een voldoend hoog décor. Het gebruikte décor nam maó helft van de toneelhoogte in beslag, te weinig om helemaal in de op het toneel getoverde wereld te kunnen geloven. Di vroeg te veel van onze fantasie. Moeten we deze bedenkingen uiten, d' Schouwspelers kwamen overigens goed beslagen ten ijs (bij alle warmte). Rosa Swart gaf een geloofwaardige vrouw Grovers ten beste en Bram Boulé had zich diep in het karakter van Grovers in geleefd. Wim de Haas schiep een sym- Advocaten voetballen voor dieren Naar mr dr W. Hugenholtz ons mededeelde, zal op Zater dag 11 September in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen een elftal uit de Leidse advocaten en een elftal uit hun confraters te Ant werpen. De baten van dit plei dooi voor de leren bal zijn be doeld voor de bouw van het nieuwe dierenasyl te Leiden. Willem Berkhemer in bijzondere kerkdienst Willem Berkhemer, die a.s. Zondag avond 7 uur in de Pieterskerk mede werking verleent aan een bijzondere kerkdienst onder leiding van dr P. L Schoonheim, is een bevoorrecht man. Hij verstaat nl. de kunst om mensen var onze generatie, die aan een spreekwoor delijke doofheid lijden, gespannen tt doen luisteren. Bovendien weet hij door zijn wijze van zeggen het oude Bijbel woord levend en actueel te maken vooi !de hedendaagse mens. De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Hervormde Gemeente te Leiden heeft dan ook de gelegenheid aangegrepen om Willem Berkhemer In te schakelen voor haar ideaal: de wereld van thans de blijvende waarde van Evangelie te laten horen. Zij maakt, zoals bekend, ook zeer vrijmoedig ge bruik van middelen, die niet zozeer de iteit van het oor, maar van het oog vragen: lekespel en film. Niettemin wil zij bewust een ruime plaats geven aan de kracht van het woord, .omdat het woord van de Bijbel hierbij bron en achtergrond is. Velen spreken in een zekere kortzichtigheid of in navolging van anderen over de deva luatie van het woord. Wie de proef op de wil nemen en zich de moeite ge troost a.s. Zondagavond naar de Pieters kerk te gaan, zal zich echter kunnen ertuigen, dat de kracht van het Bijbel woord, mits in de daarbij vereiste vorm gegoten en gedragen door een sterke per soonlijke overtuiging, zoals bij Willem Berkhemer het geval is, onverminderd is gebleven. Ook voor ons en voor onze tijd. pathieke advocaat mr Halma en Theo Duyn heeft zjjn naam in de rol „pre sident van de rechtbank" bevestigd. Onze slotsom: een goede afsluiting van het toneelseizoen voor de koksschool. on danks de geopperde bezwaren. Agenda van Leiden Woensdag Hooglandse kerk, half 8: eerste avond stilte. Burchtfestijn. 8 uur: Tweede Leidse amateuravond met medewerking van Roland Wagter en Dick Harris Chr. Geref. Kerk, half 8: gedachtenis avond (vijftig jaar", sprekers ds C. van der Weelc, ds J. Jongeleen en ds W. F, Laman. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8— half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Donderdag Burchtfestijn, 8 uur: Martin Erich's or kest en Cees de Lange. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestelijk con cert van studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo (steunfonds Diacones- senhuis), solist John Pennink, piano. Geref. Jeugdhuis. 8 uur: A R. kiesver eniging wijk IV, Chr. van den Heuvel over de ouderdomsvoorziening. Zuiderkerk, 8 uur: Iscar Aribo ove Hohe Messe, met muzikale illustratie van Toonkunstkoor, aan de vleugel: Henk Briër. Het Centrum. 7.45 uur: jongenswerk „Phebe", feestelijke familie-avond 30- jarig bestaan. Antonius-clubhuis. half 8: personeels vereniging van de Leidse brandweer „De Vlam" met „Boeven en madeliefjes" door George Baïson. VrUdag Burchtfestijn, 8 uur: Leidse avond met optreden van de Zeeuwse Boertjes en de acrobaten De Drie Willy's. Universiteit, 4 uur: herdenking wijs geer G. J. P. J. Bolland (geboren 9 Juni 1854). Bnrchtfestjjn Burcht, half 3—half 6 en half 8- 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Lelds Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet,25 uur: Het portret ln- de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). 5000 rokers uit de goede stad Groningen hebben spontaan meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek naar rookgewoonten. Liefst 4000 rokers van de 5000 bleken op de béste voet te staan met de roker tjes van„Dobbelmann... lekker man!" Geen wonder, zij genieten van IBIS EXPORT 100o/0 Engelse shag; de zachte mélange van zuivere, zongerijpte Virginia. Liefhebbers van half-zware shag prefereren DOUBLET, de heel aparte, donker-milde shag. Vraag Uw winkelier! Heiicoptervluchten naar Keukenhof De heiicoptervluchten van Rotterdam naar Keukenhof, Haarlem en Zandvoort worden het komende weekeinde voor het laatst gehouden. Naar wij vernemen, hebben van deze heiicoptervluchten al meer dan 2600 personen gebruik gemaakt Bloemenkweker uit Aalsmeer veroordeeld De 55-jarige Aalsmeerse bloemenkwe ker M- B. is vanmorgen door het Am sterdams Gerechtshof veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf m a. van 18 maanden voararrest wegéns het verzwij gen van f 232.000 voor de belastingauto riteiten en valsheid in geschrifte- De Haarlemse rechtbank had hem 3V4 jaar opgelegd- Krachtmeting van 47 toerwagens Zeven cn veertig glimmende toerwa gens met de beste chauffeurs hebben gisteren deelgenomen aan de derde toe ristische ralley van de Ned. Ver. van Transportondernemingen. Reeds heel vroeg in de ochtend reden zij van de vertrekpunten in Zeist. Oisterwijk en Ommen weg voor een kaartleesrit in twee delen van elk 100 tan lengte. Het eindpunt was in Arnhem. De rallye werd gewonnen door de garage Zwart uit Wormerveer. De chauffeurs T. C. Pinkhoven en H. de Groot kregen de wisselprijs: dr Dr Ir Nieuwen:huisJbeker, en ook een zilveren medaille voor de onderneming, uitge loofd door Prins Bernhard. Numimer 2 werd de Groninger Autobusdienst, num mer 3 de Pullman-express Amova uit Den Haag. nummer 4 de Limburgse Tramiwegrnaatschappij te Heerlen, num mer 5 reisbureau Luto uit Den Haag, 6 de B.B.A. te Breda. Jonge kwekers zouden tijdelijk teeltrecht krijgen Het kan nog enkele maanden duren, maar de algemene vereniging voor bloembollencultuur zal in ieder geval dit jaar hebben te beslissen, of men moet reorganiseren of niet. Men wil de groepen meer zeggenschap geven en in verband daarmee is het nodig, dat de statuten en het handelsregle ment van De Narcis, De Tulp, De Hyacint, De Lelie enz. worden veranderd. Bij De Narcis stuitte dat enkele weken geleden op moeilijkheden, maar toen dezer dagen in een vergadering van De Tqlp deze zaken werden aange sneden, gingen alle voorgestelde wijzigingen er vlot door. De voorzitter, de heer Van de Marei, ees er op, dat de opbrengsten in enkele Jaren enorm zijn gestegen. De schuurbe- handeling hield geen gelijke tred met de methoden voor het opvoeren van het aamal leverbare bollen per roe- De kwa liteit komt hierdoor in gedrang. De secretaris, de heer Voors, liet in jn jaarverslag het zoeklicht nog even schijnen op 1953. Uit het keuringsverslag van de directeur van de keuringsdienst bleek, dat de gezondheidstoestand van de tulpen wat het virus betreft goed is- i «.t IÉP De heer G. Los legde gistermiddag de eerste steen voor de nieuwe Chr. school te Leiderdorp. Foto N. van der Horst LEIDERDORP Het was gisteren voor de Vereniging voor Chr. lager, meer uitgebreid lager en voorbereidend lager onderwijs te Leider dorp een gewichtige en blijde dag: de eerste steen voor het nieuwe schoolge bouw werd gelegd. Hierbij waren, be halve het bestuur van de school, burge meester en wethouders, de gemeente secretaris en vele andere belangstellen den aanwezig. Voordat de heer G. Los, ere-voorzitter van het schoolbestuur, de steenlegging verrichtte, releveerde hij de geschiedenis van het Chr. onderwijs. Hierna zei spr., dat Christus het enige en ware funda ment kan zijn van deze nieuwe school, die „School met de Bijbel" zal heten- Nadat de heer Los de steenlegging had verricht en de heer Van Ingen Schenau als waarnemend voorzitter een dank woord had gesproken, begaf het gezel schap zich naar de kleuterschool, waai gelegenheid werd gegeven om geluk t< wensen. Burgemeester K. van Diepenin- gen en de heren C. de Graaf (voorzitter van het Hervormde schoolbestuur), P. d. Broek (hoofd van de Hervormde school) en de heer Wissel (hoofd van d< Mulo) maakten hier onder anderen ge bruik van. Adjudant Kronenburg van de rijkspo litie bracht het verkeersonderwijs ter sprake. Voorts spraken de heren A. Roest, oud-bestuurslid, L. C. Snel, Schröder ds J. J. Dijk (adviserend lid van schoolbestuur). De heer S. J- Goedhart huldigde de heer C. Hobo als de stille kracht achter de schermen, die zich zeer beijverd heeft voor de bouw. Aanrijding op de Rijnsburgerweg Vanmorgen gebeurde bij de tramhalte bij de Leidse onderwijsinstellingen een ongeluk, dat goed is afgelopen. Toen een stadstram stopte om passagiers de ge legenheid te geven in te stappen, moest een Morris-personenauto ook stil houden. De chauffeur van een hierachter rijdende vrachtauto was op de manoeuvre niet be dacht en reed de personenauto van achteren aan, om daarna tussen een mast van de bovenleiding en een boompje door het rijwielpad op te rijden- De personen auto, die een klap vooruit kreeg, raakte één van een tweetal dames, die in de tram wilden stappen. Zij werd licht ge wond. De politie maakte een proces-ver baal op. Zowel de vrachtauto als de per sonenauto waren afkomstig uit Amster dam. Het paaltje, dat de tramhalte aan gaf, werd omver gereden. De Nederlandsche Handel Maatschap pij. N.V.. Voorgesteld dividend 10 pet be taalbaar in contanten (onveranderd). Vele» kwekers telen partijen en komen niet aan een normale raap toe. omdat de zuiverheid niet deugt. Men treft er vele zogenaamde eenbladers en dieven in aan. Men heeft kwekers in de gelegenheid gesteld een monster van hun partij te laten opplanten voor beoordeling, maar slechts tachtig verzoeken kwamen binnen. Bij de bestuursverkiezing werden de plaatsen van de heren Z. v. d- Burg en J. Uitlenbogaard ingenomen door de heren G- C. Tromp R zn, Lisse, cn Chr. Eggink pr, Voorschoten. De wijzigingen stuitten, zoals al opge merkt. niet op moeilijkheden. Men wil zes kringen stichten, nl. Noord-Holland- West. Vfest-Friesland-Oost. Kennemer- land. bollenstreek Noord, bollenstreek midden en Bollenstreek Zuid. Het areaal Bij de rondvraag kwam onder meer de areaaluitbreiding ter sprake- Er was nog geen advies gevraagd, maar het be stuur van De Tulp zou voor uitbreiding adviseren. Men staat op het standpunt, dat de urtbreiding voor alle kwekers gelijk moet zijn. Men zou jonge kwekers wel teeltrecht willen verschaffen, maar dan tijdelijk: 6 jaar. Na zes jaar zou men zclt teeltrecht moeten kopen. Wanneer het B-V.S- niet op korte termijn advies wenst, zal deze zaak eerst in de kringen worden besproken. Het bestuur zou een zeker percentage van de uitbreiding altijd ln reserve willen houden- Hoge Raad verwierp beroep Fontein Voor de derde maal heeft gisteren de Hoge Raad uitspraak gedaan ln de zaak tegen de 54-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fon- teijn uit Amsterdam. Thans gold het een cassatieberoep tegen een arrest van het Haagse Gerechtshof van 25 November j.l waarbij, evenals in verscheidene In stanties al geschied was, Fontcijn wegens smaadschrift werd veroordeeld, thans tot twee maanden voorwaardelijk. Dit smaadschrift zou zijn gepubliceerd naar aanleiding van het feit. dat F. zijns in ziens ten onrechte destijds voor de mili taire dienst is afgekeurd. Fontcijn wenst ontslagen te worden van rechtsvervol ging op grond van art. 261 van het Wet boek van Strafrecht (niet-strafbaarheid wanneer gehandeld is in het algemeen belang of tot noodzakelijke verdediging). De Hoge Raad heeft thans alle klachten tegen dit arrest ongegrond geoordeeld en het cassatieberoep verworpen. Fietsenrekken voor Oost- Indische Compagnie Een firma (bouwmaterialervhandel te Harskamp) had dezer dagen speciale of ferten ln fietsenrekken rondgezonden. Daarvan was er een gericht aan het kan toor van de kamer der Verenigde Oost- indische Compagnie te Hoorn. Deze ka mer is echter in 1795 opgeheven

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3