JHeuror GTuuraiit Val van het kabinet-Laniel is niet uitgesloten Weer 170 ha natuurschoon door brand verwoest Nieuw plan van Tito inzake regeling geschil Triëst Wist U WOENSDAG 12 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5 tüatüQüUcf) (s gfjebleocn man fcert tn tegljenspott" Vijf en dertigste jaargang No 10037 Fortuin op de bodem der zee ONTMOEDIGING IN PARIJS Dulles: Verlies van Indo-China Zou niet fataal zijn I ONDOM de Indochinese kwestie hebben zich in de afgelopen vier- t en-lwintig uur enkele nieuwe ontwikkelingen voorgedaan, die van beslissende betekenis kunnen zijn voor het verdere verloop van de Ge- neefse conferentie. Het leven van het kabinet-Laniel hangt thans aan een zijden draad, omdat het volgens politieke kringen te Parijs niet veel kans maakt, de stemming over de vertrouwenskwestie, welke morgen zal wor ding, die de Nationale Vergadering morgen zal aannemen, heeft het kabinet nu laten weten, dat het bereid is, het communistische plan voor een vredesregeling in Indo-China te bespreken aan de hand van het Franse plan. De mededeling, dat desondanks een krachtige oppositie tegen de belangrijkste bepalingen van het Vietminh-voorstel blijft be staan, is van minder betekenis. En last but not least heeft Foster Dulles gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat het ook mogelijk zal zijn, Zuidoost-Azië te verdedigen zonder Indo-China. Ter geruststelling voegJe Dulles zijn verklaring toe, geen ogenblik de in druk te willen wekken, dat Amerika ge looft dat de Indochinese staten verloren zullen gaan of dat Amerika de pogingen heeft opgegeven om te verhinderen dat zij verloren gaan. Dulles wilde alleen duidelijk maken, dat het verlies van Indo- China niet fataal zou zijn. Gisteravond besloot premier Laniel, daartoe gemachtigd door het kabinet, opnieuw de regeringsmotie in stemming Pleven, die men wil laten opdraaien de tegenslagen in Indo-China. Zoals heeft Laniel laten weten dat hij Pleven niet zal opofferen. In Franse politieke kringen heerst thans een algemeen gevoel van ontmoediging. Men heeft de indruk, dat achter Laniels terughoudendheid over de plannen in RrsMnrMv* j r j t- Indo-China meer militaire moeilijkheden ONDOM de Indochinese kwestie hebben zich in de afgelopen vier- verborgen gaan. De sfeer van gedruktheid en-twintig uur enkele nieuwe ontwikkelinaen vooraedaan. die van werd in aanzienlijke mate versterkt door verklaring van Dulles, dat Indo-China niet essentieel is voor de verdediging van Zuidoost-Azië. Franse ministers vonden Dulles' ver klaring uitermate ondiplomatiek, omdat - - - ---- zij de taak van Bidault te Genève bijna den gehouden te overleven. Waarschijnlijk uit bezorgdheid over de hou- onmogelijk heeft gemaakt. Men ziet te Parijs de verklaring als een volledige ommezwaai in de houding van Dulles, zoals die enige weken geleden nog was. Toen drong hij er bij de Westelijke bond genoten op aan. Indo-China tot elke prijs tegen de communisten te verdedigen. Dulles deelde gisteren ook nog mede. voorstander te zijn van het houden van vrije verkiezingen in Indo-China. Er dient dan evenwel een ruime mogelijkheid van voorlichting over essentiële kwesties ge boden te worden. Dulles twijfelt er aan, of verkiezingen de wil van het volk zul len weerspiegelen aangezien dit politiek nog onvolwassen is en het land zich in een burgeroorlog en een toestand van ontbinding bevindt. Intussen hebben de Fransen laten we ten, dat zij het communistische voorstel inzake Indo-China als basis voor verdere besprekingen aanvaarden bij alle critiek, die zij er op hebben. Te, Genève moet nu getracht worden, een op de communistische en Franse plannen gebaseerde en wederzijds aa: vaardbare formule te vinden. Een Amerikaanse woordvoerder, die Genève op de hoogte werd gesteld v; de nieuwe Franse verklaringen, zei dat de Amerikaanse oppositie tegen het Viet minh-voorstel nog onveranderd is. De zitting van de Geneefse conferentie, welke vanmiddag om drie uur begon, is gewijd aan Indo-China. Verwacht wordt dat eerst de vertegenwoordiger van Viet nam het woord zal voeren. Minister Eden (Engeland) is vandaag voorzitter. te brengen, waarin gevraagd wordt het debat over Indo-China uit te stellen. Hij verbond daaraan wederom de ver wenskwestie. De premier zeide, niet in het minst bang te zijn voor de feiten over Dien Bien Phoe en hij is er van overtuigd, dat de operaties zowel moreel als militair niet tevergeefs wer den uitgevoerd. Laniel vroeg de verga dering, of zij de verantwoordelijkheid op zich kan nemen, de besprekingen in Ge nève te doen onderbreken of op te schor ten of de militaire voorbereidingen tegen te houden. Laniel heeft dus voor de tweede maal ln acht dagen een vertrouwensvotum ge vraagd. Indien hij een nederlaag lijdt, bestaat de kans dat de Geneefse bespre kingen onderbroken moeten worden. Ook Churchill wil gesprek op hoogste niveau Premier Churchill heeft gisteren voor de zesde maal in twaalf maanden tijds openlijk verklaard, dat hij voorstander is van een bijeenkomst met president Eisenhower en premier Malenkof om ge drieën te pogen de internationale span ningen te verminderen. De premier voegde hier echter (naar aanleiding van vragen) in het Lagerhuis aan toe dat hij op het ogenblik niet van plan is met zijn voorstel op de proppen te komen, in de eerste plaats omdat het toch van de hand gewezen zou worden. Amerika heeft laten weten niet ge ïnteresseerd te zijn in het voorstel van Churchill zolang de Sowjet-Unie geen pogingen doen om de vrede, die zij pre dikt, in practijk te brengen. Nylon broeken oorzaak van kompasstoring „Hé, dit is New York niet! Wie heeft er een Nylon broek aan?!" is het mogelijk dat het parlement wordt ontbonden en er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Ten minste 314 afgevaardigden moeten zich tegen Laniel uitspreken, wil hij tot aftreden gedwongen zijn. In dat geval kunnen nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. Laniel kan evenwel ook af treden indien hij met een geringe meer derheid wordt verslagen. Te Parijs ver wacht men echter, dat Laniel zal aan blijven, tenzij hij natuurlijk met een ab solute meerderheid (van 314 stemmen) verslagen wordt. Vannacht is de Franse ministerraad nog drie uur lang bijeen geweest ter bestu dering van de voorstellen der Vietminh inzake Indo-China en ter vergelijking van deze voorstellen met die, welke de Franse minister Bidault heeft gedaan. Voorts werd de verklaring van minister Dulles besproken (zie elders in dit blad). Naar verluidt hebben zich enkele heftige woor denwisselingen voorgedaan tussen Gaul listische en andere ministers, in het bij zonder de minister van Defensie. René ZIEKENZALEN IN DIEN BIEN PHOE ZIJN OVENS Het lijden van de gewonden zal nu spoedig voorbij zijn HEET ALS OVENS zijn de ondergrondse „ziekenzalen" van Dien Bien Phoe. Het lijden van de 1300 gewonden is met geen pen te beschrijven. Aan dit lot wordt echter zeer binnenkort een. eind gemaakt, want vermoe delijk reeds morgen zullen communisten en Fransen een snelle regeling hebben getroffen voor evacuatie der gewonden. De Franse opperbevel hebber, generaal Navarre, zond gisteren per radio en voor de zekerheid met een berichtenkoker boven Dien Bien Phoe een verzoek tot cpntact met de communisten uit. Nauwelijks twee uur later kwam over de radio het ant woord: Kom maar praten.. De bemanning van de Franse Dakota e boven Dien Bien Phoe de boodschap m Navarre per parachute aflev» vertelde na terugkeer, dat de met oude parachutes een groot kruis hadden gevormd: op dezelfde wijze wer- in ons land vlak vóór de bevrijding de droppingsplaatsen aangegeven voor üc Geallieerde voedselhulp. Volgens radio-Vietihinh worden de ge wonden van Dien Bien Phoe verzorgd door eigen „artsen en verpleegstersHet feit dat de omroep sprak van verpleegsters er op kunnen duiden, dat de enige w van het garnizoen, zuster De Ga- lard, nog in leven is. Gerieraal Giap, de communistische be velhebber. gaf in zijn antwoord aan zijn se ambtgenoot de volgende instruc ties: Stuur een delegatie welke bevoegd te spreken over de evacuatie der ge wonden. De delegatie moet Strijd in Indo-China gaat door Frankrijk houdt twee kruisers gereed De strijd in het Noorden van Indo- China duurt onafgebroken voort. De ïunisten vergroten hun druk Hangs de 100 km lange Westelijke rand van de delta van de Rode Rivier. Zij hebben een post veroverd, die slechts 10 km van Hanoi verwijderd is. In Franse militaire kringen gelooft en hoopt men echter niet, dat spoedig een grootscheepse aan val op Hanoi zal worden ingezet. Hoewel het Franse opperbevel „offi cieel" heeft laten weten, dat het een rode aanval op de delta van de Rode Rivier niet vóór September verwacht, blijkt het toch alle voorzorgsmaatregelen te nemen. De laatste maatregel is, dat twee Franse kruisers, de Gloire en de Montcalm, van oefentocht in de Middellandse Zee Toulon zijn teruggeroepen en op dracht hebben gekregen, zich gereed te maken voor een eventueel onmiddellijk vertrek naar Indo-China. Sowjet-Unie ratificeert de Rode Kruis-conventies De Sowjet-Unie heeft gisteren de rati ficatie-oorkonden van de vier in 1949 ge sloten Rode Kruis-conventies voor be scherming van oorlogsslachtoffers gede poneerd bij het Zwitserse Federale poli tieke departement. Thans zijn 36 landen gebonden door de inventies, die er op zijn gericht, het lot te verbeteren der zieken en gewonden in de oorlog alsmede de verdediging der burgers in oorlogstijd en de behandeling oorlogsgevangenen en militairen, die schipbreuk hebben geleden. Het restaurant Sindanglaja aan de Grote Postweg op de Poentjak niet ver Buitenzorg is door een gewapende bende geplunderd. Er vielen geen slacht- Tn een met een rood kruis gemerkte heli copter- De instructies bevatten verder duidelijke aanwijzingen over de plaats waar de helicopter moet landen. Ver wacht wordt, dat in zeer korte tijd over eenstemming (het betreft alleen techni sche kwesties) zal worden bereikt, zodat reeds morgen met de evacuatie kan wor den begonnen- Intussen werpen Franse vliegtuigen nog steeds medicamenten en ijsblokjes boven Dien Bien Phoe uit. zodat de Franse dok toren niet afhankelijk zijn van communis tische medicijnen, zo die er al voldoende zijn. De communisten verklaarden van hun kant, dat alles wordt gedaan om het lot van de gewonden te verzachten. De Engelse Koningskinderen hebben zoals gemeld in Gibraltar een bezoek gebracht aan de apenrots. Prinses Anne was met de tamme apen spoe dig goede maatjes. Natuurlijk moest ze één der dieren een handje geven. Prins Charles had meer belangstelling voor een andere aap. Geheel rechts de kanonnier Portlock, die al elf jaar als oppasser van de apen in dienst is. Moderne centrale op Nieuw-Guinea Gouverneur dr J. van Baal van Nieut Guinea heeft de Jarmoh-Centrale te Hol- landia-Haven geopend, het eerste doel matig uitgeruste electriciteitsbedrijf op Nieuw-Guinea- Het woord jarmoh bete kent steil en men moest volgens een rede van de directeur van verkeer en ener dr M. W. F. Schregardus, een steile moeilijke weg afleggen om de centrale tot stand te brengen. Wilfred Kitching nieuwe generaal Heilsleger Als opvolger van generaal Albert Qrs- born, die zich op 30 Juni terugtrekt, is de Brit Wilfred Kitching (61) tot generaal an het Leger des Heils gekozen. De benoeming werd bekend gemaakt door de Hoge Raad van het Leger des Heils, die gedurende twaalf dagen in ge heime zitting bijeen is geweest op het hoofdkwartier Sunbury-on-Thames, ever buiten Londen. Kitching is afkomstig uit Londen en 6! jaar oud. In 1951 werd hij benoemd to commissaris van de Britse sectie n: veertig jaar in het leger dienst te hebber gedaan. De Hoge Raad bestaat uit 48 hoogge plaatste legerautoriteiten uit alle delen an de wereld. Kitching moest beschik- m over een meerderheid van twee der- ;n van de stemmen, alvorens zijn be- jeming van kracht werd. Generaal Orsborn is 68 jaar oud. Hij as de zesde internationale leider van het leger. Hij bekleedde deze hoogste functie gedurende de afgelopen acht jaar. De aftredende generaal van het Leger des Heils, Orsborn (rechts), wenst zijn zo juist gekozen opvolger, Wilfred Kitching, geluk. Aan de muur ziet men het portret van de stichter van het Leger des Heils, William Booth. Dioogle is gevaarlijk Oorzaken vermoedelijkonvoorzichtigheid met vuur en schietoefeningen DE DROOGTE van de laatste dagen is voor verschillende delen van ons land weer een schadepost geworden: naar schatting 170 ha bos en heide zijn gisteren door brand verwoest. Op de Veluwe, bij Arnhem en in Utrecht zijn weer ettelijke stukken natuurschoon verloren gegaan, deels door on bekende oorzaak, deels door onvoorzichtigheid met vuur. juist Bij Arnhem heeft 'n brand gewoed tussen de Posbank en de Zijpenberg. Enkele honderden militairen van het kamp Wittenberg, die op de schietbanen de buurt aan het oefenen waren, slaagden samen met brandweren en bos- brandweren uit de omgeving er in, het na een paar uur meester te worden. Er gingen 150 ha heide en vliegdennen, :n van de fraaiste plekjes van de Velu- e. verloren. Militairen uit hetzelfde kamp en van de Harskamp werden later op de dag, omstreeks half zes. gealarmeerd voor een brand in de buurt van Kootwijk, langs de weg naar Assel. Het blussings- werk werd zeer belemmerd door het ontploffen van achtergebleven oorlogs tuig. Ongeveer 9 ha grotendeels jong hout werd verwoest. Prinses Wilhelmina placht vaak in deze omgeving te schil- Vermoedelijk tengevolge van onacht zaamheid met vuur of door schietoefe ningen is ook het kurkdroge hout in de nabijheid van het natuur-reservaat De rsurase Plassen in brand ge raakt. Mariniers van het kamp Woest- duin uit Doorn hadden daar in de buurt Brandweerman omgekomen Zeldzaam hevige brand in Londen Eén van de grootste branden die het centrum van Londen heeft gekend sinds de Duitse luchtaanvallen, heeft gisteren het vijf verdiepingen hoge gebouw groothandel in fruit in een half tijds volkomen verwoest. De politie zette de gehele omgeving af i het verkeer werd omgeleid. Van de 100 brandweerlieden, die een korte, maar wanhopige strijd voerden tegen de Haaien de vuurgloed, werd er één gedood en anderen werden gewond; ook een burger liep ernstige brandwonden op. Lotte Adenauer (28) is gisteren getrouwd Dr Lotte Adenauer, cie 28-jarige jong ste dochter van de Westduitse Bondskan selier. is gisterochtend tc Bonn in het huwelijk getreden met de Düsseldorfse architect Multhaupt. Het huwelijk werd ingezegend in de oude kathedraal van Bonn door pater Paul Adenauer, de tweede zoon v; Bondskanselier. De belangstelling dit „society huwelijk" was zeer groot. In de kathedraal moesten functionarissen het protocol tussenbeide komen te verhinderen, dat belangstellenden de plaatsen innamen van genode gasten. De enige buitenlandse gasten wa evrouw Francois—Poncet Berard, resp. echtgenote van de Franse Hoge-Commissaris en diens plaatsver vanger. Drie toespraken in Genève In Genève is gisteren gesproken over Korea. De Rus Molotof, de Belg Spaak en de Zuid-Koreaan Pyoen Voeng Tal voerden het woord. Molotofs rede, die een uur duurde, was één en al herhaling. Daarbij voegde hij een scherpe veroordeling van het Ameri kaanse plan voor een Stille Oceaanver drag en het Europese leger. Spaaks rede was kort. „Wij moeten er aan denken", zo zeide hij, „dat diplomatie iets anders is dan propaganda". Hij herin nerde de conferentie er aan, dat hij in het zelfde volkenbondspaleis jaren gele den getuige was van „de dood van de collectieve veiligheid", hetgeen het voor- was van de tweede wereldoorlog. Daartegenover stelde hij de verdediging Zuid-Korea waarbij - dank zij de kracht van Amerika - de eerste doeltref fende demonstratie van de waarde van collectieve veiligheid was gegeven. De Zuid-Koreaanse rede was in zoverre ;n teleurstelling, dat er in het geheel geen aanduiding in voorkwam van het Westelijke compromisvoorstel inzake Korea, waaraan hier binnenskamers al zo lang wordt gewerkt. Minister Luns (Nederland) was gister avond bij het diner de gast van Bedell Smith, de leider van de Amerikaase de legatie. Vanochtend vertrok de minister Genève naar Bern. waar hij een on derhoud had met de Zwitserse minister Buitenlandse Zaken, Max Petitpierre. Daarna zou hij naar Nederland reizen. „President Robert" in li voor rechter luni De rechtbank te Maastricht zal vol gende maand de zaak van „President Robert" behandelen. De „president", do ■31-jarige A. T. L., zal terechtstaan we gens oplichtingen. Hij zou zijn neef J. L. hebben opgelicht voor 44.000 en de vroegere Heerlense leraar A R. voor ƒ58.000 Deze laatste heeft een aanklacht tegen L. ingediend. „President Robert" kocht, zoals men weet, enkele jaren geleden met geld van anderen een luxe jacht en begon met gezelschap welgestelde personen zwerftocht langs de kusten van Europa en Noord-Afrika Hij is na zijn terugkeer een tijdlang bij prof. dr Baan te Utrecht in observatie geweest. Voor dc rechtbank zal -hij worden verdedigd door mr J. Stroom uit Maastricht. Op welke da.g in Juni de zaak voorkomt, is nog niet vastgesteld. Papoea's opereren thans de zieken Papoea's verrichten als medicus prac ticus thans kleine operaties, aldus blijkt uit het medische nummer van het blad oefening gehouden. Het vuur snel om zich heen. dat de aan- militairen het niet bedwingen konden en de hulp van brandweren uit de omgeving en van honderden andere militairen uit Doorn en Amersfoort moesten inroepen. Juist voor het vuur het hogere bos wist te bereiken, was Nederlands Nieuw-Guinea, uitgave "de stichting Het Nationaal Nieuw Guinee Comité. Een ontstellende nood door de brand meester. Daardoor werd voorkomen dat ook het natuurreservaat, een boscomplex van honderden hectaren, j framboesia, lepra, malaria, verwoest werd. Thans is 10 ha verlorenandere ziekten, is daar te lenigen; er gegaan. De dikke rookwolken van de; wordt prachtig eh moedig werk verrich:. brand kon men tot in Amersfoort waar- waarvan men een duidelijk inziebt krijgt 1 dit 1 Rome gematigd enthousiast DAT R. de la Rive Box per 1 Aug. A. d. Dool, die dan hoofd van de pro- grammadienst van de Ned. Televisiestich ting wordt, zal opvolgen als hoofd van de afd. Radio en Televisie van de Rijksvoor lichtingsdienst. Dat het vrachtschip Mariscal Lopez (830 ton) als eerste schip van de recht streekse dienst Nederland—Paraguay in Asuncion aankwam. Kota Baroe (7.306 1 droogdok te Bom- een machinestoring DAT het Ned. in) een week in ay voor herstel is opgenomen. DAT de 27-j. assistent-accountant J. W. uit Den Meern in Utrecht veroordeeld is overeenkomstig de eis tot 10 mnd. w^ar- 4 voorw.. wegens verduistering in dienst van een accountantskantoor van f 5000. DAT prof. dr H. R. Kruijt op de jaar vergadering van de Hollaridsche Mij voor Wetenschappen (22 Mei te Haarlem) zal spreken over Ordening op het Gebied van het Wetenschappelijk Onderzoek. DAT de bij een aanvaring op dc IJssel onder Doesburg gezonken slcepaak St. Antonius na enkele dagen gelicht werd. doch de helft van de lading steen kool verloren ging. DAT het slot Kinkclcnburg te Bemmel (Gld.) morgen in gebruik zal worden ge nomen als gemeentehuis. DAT oud-patiënten en personeel van het voormalige herstellingsoord Oud- illegale Werkers op 27 Mei (Hemelvaarts dag) een reünie zullen houden op paleis Het Loo. DAT staatssecr. van Economische Za ken. dr G. J. M. Veldkamp, „al "j reken op de viering van het 150-jarig bestaan van de K.v.K. te Maastricht op 24 Mei. DAT tegen de 27-j. Vlaardinjer koop man J. J. O. v. K. in R'dam een maand is geëist wegens het zich uitgeven voor deurwaarder bij het innen van een schuld. DAT de pluimveestapels van de land bouwers Joh. v. Oene en E. van 't Hof in de buurtschap 't Loo bij Oldebroek (550 kippen en 60 jonge hanen) wegens geconstateerde pseudo-vogelpest zijn af- DAT kasteel en bloeiende boomgaarden te Wijk bij Duurstede deze week des avonds verlicht zijn. DAT minister Mansholt Maandag de mar'-ttentoonstelling: Memato 1954 te Meppel zal openen, die daar t.m. 20 Me: gehouden wordt t.g.v. het 350-j. bestaan van de markt aldaar. DAT de commissaris der Koningin in Drenthe gisteren te Assen de prov. com missie van de C.O.P. (Contactgroep Op voering Productiviteit) installeerde. Tito heeft in een vraaggesprek met een correspondent van de New York Times een plan ter oplossing van de kwestie- Triëst ontvouwd, dat het volgende 1. Het vrije gebied van Triëst wordt verdeeld tussen Italië en Zuid-Slavië. Italië krijgt de stad Triëst met het grootste deel van de huidige Brits-Ame rikaanse zone A, Zuidslavië behoudt de zone B, nadat kleine grenscorrecties zijn aangebracht. 2. De Ver. Staten, Frankrijk Brittannlë garanderen de nieuwe Ita- iiaans-Zuidslavische grens en beloven plechtig geen enkele afspraak achteraf Italië of Zuid-Slavië op wijzdging deze grens te zullen steunen. 3. Italië en Zuid-Slavië Heggen het verdelingsplan ter goedkeuring voor aan de Veiligheidsraad der Ver. Naties. 4. De drie Westelijke mogendheden laten voor Zuid-Slavië een haven te Ko- par (het vroegere Copodistra) en een •eg met een spoorweg van deze plaats aar Juliana en andere belangrijke keersknooppunten in -Zuid-Slavië leggen ter compensatie van de opgege- ;n Zuldslavlsche belangen in de haven 1 de stad Triëst. Zowel in Londen als in Rome Is Tito's plan een vooruitgang genoemd en heeft men het met gematigd enthousiasme ont- Austialische kruiser te hulp Ned. marineboot onklaar in koraalzee De Australische kruiser Australia snel de vanmorgen vroeg een landingsvaartuig n de Nederlandse Marine te hulp. dat het midden van de Koraalzee met moei lijkheden te kampen had doordat een motor onklaar is geraakt. Het Nederlandse schip was op weg van Hollandia naar Brisbane. Men verwachtte, de Australia vanavond bij het Ne derlandse schip zal zijn. De kruiser was hedenochtend vroeg uit Brisbane ver trokken. De Australische minister van Marine. McMahon, heeft meegedeeld, dat gou- erneur-generaal Sir William Slim zich an boord van de Australia bevindt. Propaganda van Ambon te Genève Het internationaal comité van vrienden der republiek Zuid-Molukken heeft te Genève een blad uitgegeven, waarin pro paganda wordt gemaakt voor de repu bliek Zuid-Molukken. Hierin zijn in het Engels, Frans, Duits en Italiaans arti kelen en citaten opgenomen uit de inter nationale pers. Overwegend zonnig staan van een gebied van hoge lucht druk, dat zich boven Scandinavië' be vindt, aldus deelt De Bilt medeHet veroorzaakte in ons land Oostelijke winden en zonneschijn, waardoor de temperaturen tot voor de tijd van het jaar zeer hoge waarden opliepen. Op vele plaatsen werden gisteren temperaturen van 28 en 29 graden ge- In Utrecht en Noord-Brabant kwa men tengevolge van de warmie enkele geïsoleerde onweersbuien tot ontwtk- Intussen komt in de thans heer- sende weerstoestand maar heel wei nig verandering. Weliswaar is in Polen en Duitsland iets minder warme lucht binnengestroomd en komt uit de richting Finland nog koudere lucht naar Midden-Europa, maar door de krachtige zonneschijn wordt deze weer snel verwarmd. Hoewel een kleine daling van de temperatuur in de komende dagen waarschijnlijk lijkt, zal deze toch niet van grote betekenis zijn. Afgezien van enkele zeer locale buitjes, moet op aanhouden van het droge weer worden gerekend. JET WEER IN EUROPA 11 f a 1 L jfls s s 5 1 5 8 Stockholm Oslo Kopenh onbew. licht bew. onbew. N 4 ONO 4 NNO 6 O 2 Hr llbïZ: WNW 1 NNO 4 NNW 2 Grenoble Nice Geneve Zurich onbew windstil NW 2 windstil joearno Berlijn Frankfort MUnchen Wenen licht bew. windstil NO 4 O 2 windstil NW 4 tjaeclo ssfEv windstil NO 2 O 2 r-m 23 4 20 O Droog en zonnig Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en morgen overdag zonig weer. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). Zon en Maan Donderdag: Zon van 4.50 tot 20.23 uur. Maan van 16.05 tot 2.46 uur. Op 17 Mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1