Op de helling KERK en SCHOOL Accountant lichtte dossiers bij zijn patroon IPuzzle J 2 DINSDAG 11 MEI 1954 T"\E GEMEENTERAAD van Ouddorp stelde op 28 November 1947 een ver- U ordening vast overeenkomstig het voorschrift, neergelegd in artikel 4 van de Woonruimtewet 1947. Deze verordening, houdende vaststelling van regelen omtrent het ver lenen van vergunningen voor het in gebruik nemen van woongelegenheid, bevatte een artikel, dat by weigering van een vergunning door burgemees ter en wethouders beroep openstelde op de gemeenteraad. Zou de raad be slissen, dat het beroep gegrond was, dan moesten burgemeester en wethou ders opnieuw de aanvraag in overweging nemen en de nieuwe beslissing zou moeten vallen met inachtneming van de uitspraak van de gemeenteraad. HET DESBETREFFENDE artikel van de Ouddorpse verordening is nu vernietigd by K.B. van 30 Maart 1954. Het is wel wat wonderlijk, dat een deel van een verordening, die reeds zes en een half jaar van kracht is geweest, nu pas wordt vernietigd. Formeel is hiertegen niets in te brengen: de artikelen 185 en volgende van de gemeentewet, die de grondwettelijke mogelijkheid van een dergelijke vernietiging uitwerken, stellen inderdaad geen termijn. Maar uit beleidsoogpunt blijft het toch maar een eigenaardig iets. Dit klemt te meer, aangezien de ministers, die de verantwoordelijk heid voor de vernietiging dragen, zich er niet op kunnen beroepen, dat zij niet eerder van de verordening kennis droegen. Het laatste lid van artikel 4 van de Woonruimtewet 1947 9chrijft immers voor, dat burgemeester en wethouders binnen 14 dagen na vaststelling door de raad van de verorde ning ex artikel 4, eerste lid, daarvan een afschrift dienen te zenden aan de minister van Binnenlandse Zaken. T\E MOTIVERING van de vernietiging komt hierop neer: artikel 1 van de U Woonruimtewet draagt het verlenen van een vergunning op aan bur gemeester en wethouders; artikel 4 geeft de raad geen andere bevoegdheid can het vaststellen van regelen omtrent de toepassing van artikel 1de toe passing van het gewraakte beroepsartikel leidt in feite tot het door de raad in beroep verlenen van een vergunning, ondanks de omstandigheid, dat formeel door burgemeester en wethouders een nieuwe beslissing moet wor den genomen, met inachtneming van de uitspraak van de gemeenteraad. Met deze motivering is de Kroon gebleven in het voetspoor van haar besluit van 11 Augustus 1948 tot vernietiging van een besluit van de ge meenteraad van Zandvoort inzake het houden van een interpellatie over woningvordering en -verdeling. Toen is uitgesproken, dat de verdeling van woonruimte geheel ligt op het terrein van het zgn. zelfbestuur en niet op dat van de huishouding der gemeente, zodat burgemeester en wethouders hierover niet interpellabel zijn. Zelfs valt in het desbetreffende K.B. te lezen, dat niet onder „huishouding der gemeente" valt de uitvoering van de door de gemeenteraad vastgestelde verordening ex artikel 4 van de Woonruimtewet. TTET ARGUMENT, dat het gewraakte artikel in feite betekent het ver- -* lenen van een vergunning door de raad in plaats van door burgemees ter en wethouders, maakt naar onze mening weinig indruk. Immers, de wet zelf bevat een tijdelijk bedoeld voorschrift van soort gelijke aard. Artikel 30 onder A, derde lid zegt nl., dat indien burgemeester en wethouders bezwaar hebben tegen de vestiging van een gerepatrieerde en de inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het depar tement van Binnenlandse Zaken de vestiging nodig of wenselijk acht, de inspecteur de beslissing moet inroepen van de Commissaris der Koningin. Burgemeester en wethouders verlenen of weigeren dan de vergunning overeenkomstig de beslissing van die Commissaris. Hier is sprake van een bepaald soort van beroep, waarbij formeel bur gemeester en wethouders de uiteindelijke beslissing nemen, daarby echter gebonden door een beslissing van een hoger orgaan, nl. de Commissaris der Koningin. Dit heeft men blijkbaar niet in strijd geacht met het systeem van de wet. Wij betreuren het, dat de waarschijnlijk in meer gemeentelijke ver ordeningen opgenomen beroepsbepaling vernietigd is. Het verdelen van woonruimte is een delicate zaak. Wij zijn het eens met wat dr F. A. Helm- strijd in zijn proefschrift over de Woonruimtewet 1947 schrijft: „De re gelen van de raad zullen er ook toe moeten en kunnen medewerken, dat met inachtneming van een doelmatige verdeling van woongelegenheid" geen grotere inmenging in het particuliere leven en de particuliere belan gen plaats heeft dan strikt onvermijdelijk is." Waarborgen tegen deze „gro tere inmenging dan strikt onvermijdelijk is" bestaan er niet, nu door de beslissing van de Kroon iedere beroepsmoselijkheid is afgesneden. Dit roept de vraag op of het niet tijd wordt, de Woonruimtewet op de helling te zetten. In Offaviano Engeltjes mochten niet vliegen bijwijze van strafmaatregel de bisschop, mgr Adolfo Binni, tegen de gelovigen. Aanleiding tot dit geval was de traditie van het eerbewijzen aan de patroon van de stad, de Aarts engel Michaël. Sedert onheuglijke tijden werd namelijk op 8 Mei een beeld van de aartsengel in pro cessie uit de kathedraal door de stad gedragen. Voor de nieuwe bisschop was het echter een steen des aanstoots, dat men gewoon was tijdens de processie ook kin deren, in engelen-gewaad met vleugeltjes gestoken, aan touwen uit de ramen van gebouwen te laten „vliegen". Reeds vele malen kwam het voor, dat rulke .jengel- tjes" van opwinding ziek werden. De bisschop had aanvankelijk, gezien de gehechtheid van het volk aan de traditie, nog toege staan, dat er boven de eerste rust plaats van de processie twee en geltjes zouden „vliegen". Men ratte dit echter als een volledig toegeven op, en toen de processie deze keer uittrok, werden overal op de daken van de gebouwen langs de processieroute „engeltjes" voor een „vlucht" in gereedheid gehouden. De aartspriester Saviano liet de processie toen naar de ka thedraal terugkeren. Onder hevige opwinding van het publiek zetten de dragers het beeld van de aartsengel op de straat neer. Po- litie-jeeps kwamen er aan te pas, om al te drastische betogingen te gen de aartspriester te voorkomen. Er kwamen geen vrijwilligers naar voren, om het beeld naar de kathe draal terug te brengen en tenslotte werd dit door politie en geeste lijken gedaan. De kathedraal en de andere kerken bleven Zondag verder gesloten. Afscheid van 25e Ned. Korea-detachement Ook Surinamecompagnie nam deel aan défilé Met een indrukwekkend défilé op de markt te Eindhoven heeft het 25e aan vullingsdetachement vrijwilligers vooi Korea uit de legerplaats Oirschot gis termiddag afscheid genomen van Neder land. Het detachement omvat 12 officie ren, 24 onderofficieren en 121 man schappen onder commando van kapitein gade van vijf marechaussees onder lei ding van wachtmeester eerste klas Vis. H. C. Voskuil uit Den Haag *n een Aan het défilé werd ook deelgeno men door de eerste helft van de tweede Suriname-compagnie 1954, bestaande uit twee officieren, 13 onderofficieren e manschappen, onder commando van pitein G. A. Mahler uit Amsterdam. Het défilé werd voorafgegaan door een spectie. Het detachement voor Korea vertrok vanochtend per trein uit Eind hoven via Roosendaal naar Marseille, het rich zal inschepen op het mo torschip La Marseillaise. De troep voor Suriname zou vanmid- ig om vijf uur uit Amsterdam vertrek en met de Cottica. Lloydschip Tosari naar de sloper Het 7.065 b.r.t. metende motorschip Tosari van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is voor de sloop verkocht Frank Rijsdijk's Industriële Ondernemin gen N.V. te Hendrlk-Ido Ambacht. Meisje van twee jaar in Assendelft verdronken In Assendelft (N.-H.) is gisteravond in een sloot het lijkje gevonden van 2-Jarig doohtertje Maartje van de familie Groot aan de Lindenstraat. Het kind om half twaalf 's morgens voor het laatst gezien. Grootste slijkopzuiger van Europa De grootste slijkopzuiger. ooit in Euro pa gebouwd, zal Woensdag te water wor den gelalen door de industriële handels combinatie Holland bij werf Gusto tc Schfedam. Het is een werktuig met eer vermogen van 4000 pk voor de Suez- kanaal Maatschappij. Prof. de La Fontaine Verwey aanvaardde ambt aan G.U. Met het uitspreken, in de aula der Ge meentelijke Universiteit Amsterdam, van rede. getiteld: De wereld van het Boek, heeft mr H. de la Fontaine Verwey bibliothecaris der universiteitsbiblio theek benoemd vanwege de Dr P. A. Tiele-Stichting tot bijzonder hoogleraar de wetenschap van het boek en de bibliografie, zijn hoogleraarsambt aan- Buitengew. Onderwijs houdt jubileumcongres De vereniging Leerlangen der Vakstudie voor Prot. Chr., R.K., en Openbaar Bui tengewoon Onderwijs houdt ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan op 14 Mei des middags van 5 tot 6 uur receptie in het Kurhaus te Scheveningen, waar om 2 uur het jubileumcongres begint. Op de tweede dag van dit congres, Zaterdag 15 Mei, zal prof. dr Paul Moor uit Zü- rich refereren over: Die Persönlichkeit des geistesschwachen Kindes. In 8 jaar 163.000 passagiers K.L.M. maakte 2500ste vlucht op dienst naar New York Jubileum gevierd met huldiging van vijf „stille werkers" i gisteren het 2500 K-L-M.-vliegtuig van de in 1946 begonnen regelmatige dienst op de V-S- terugkerend New York, op Schiphol neergestreken. De gezagvoeder was Viruly. Het jubileum gistermiddag op Schiphol in intieme kring gevierd door de huldiging van een jftal .stille werkers", mannen die op de achtergrond hun werk verrichten. is heel wat veranderd sedert Evert Dijk en de Australische vlieger Kingsford Smith in hun „Southern Cross Juni 1930 de eersten waren, die de sprong naar New York waagden. Dat zei in zijn feestrede de heer C- C. Steens- vertegenwoordiger van de K-L-M.- directie op Schiphol- Hij vertelde verder, dat diezelfde Evert van Dijk in 1946 ach- de stuurknuppel heeft gezeten van het eerste toestel, waarmee de regelma tige dienst op New York werd geopend. Sedert dien zijn 2500 machines op deze lijn uit New York teruggekeerd- Er zijn er ook 2500 naar toe gevlogen, zodat hier gesproken mag worden van 5000 enkele reizen- Indien men daar alle vracht- en/of chartervluchten nog bijtelt, dan nadert de KLM- de 10.000 vluchten naar New York al. Met de regelmatige dienst zijn sinds 1946 in totaal 163-000 passagiers ove oceaan gebracht en 4 miilioen kg vracht. Aan de vijf ..stille werkers" reikte de heer Steensma ingelijste oorkonden uit- De plaatsvervangend directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer A- P Dekker, nam er twee in ontvangst voor kapitein en bemanning van de weersche- pen Cirrus en Cumulus, die midden de oceaan liggen- BANDEN Verzoek van C.O.B.: „Vernietig overeenkomst Bovag-R.A.I." De C.O.B. (Coöp. Centrale In- en Ver- koopverenlfing van Ondernemers-be roepsvervoerders) te Nijmegen heeft aan minister De Bruljn toepassing van het kartelbeslult gevraagd op de Bovag- R A I.-overeenkomst. Er bestaat tussen de Bovag (Bond van garagehouders en Automobielbedrijven) en de R.A.I. (Rijwiel en Automobiel-In dustrie) een overeenkomst, waarbij de Bovag zich heeft verbonden alleen goe deren te betrekken van de bij de R.A.I. aangeslotenen. Bovendien heet de R.A.I. rich verplicht enkel en alleen te leveren aan de door de Bovag erkenden. Door deze overeenkomst ls er. volgens de C.O.B.van vrije handel en vrije prijzen geen sprake. Alg. Ned. Verbond doet mooi werk Dank zij verdubbeling der voorgestelde subsidie, spontane verhoging der jaar lijkse bijdrage door zeer vele leden en door vele giften, is het resultaat van het werk van het Algemeen Nederlands Ver bond in 1953 zeer bevredigend geweest Voor wie het nog niet wist: dit In 1955 M jaar bestaande verbond beoogt de ban den met Nederlanders, waar ook ter wereM. te behouden en te versterken. Het verbond doet dit o.a. door het den van lectuur en Iedere gift, hetzij ln de vorm van geld dan wel in de vorir ven boeken, is zeer welkom. Het dage lijks bestuur bestond op 31 December 1953 uit de heren E. H- Bos. voorzitter; ir J. F. van Hoytema, ondervoorzitter; Ir G. Schutte, secretaris; C. van Leeuwen, penningmeester. Een en ander ontlenen wij aan het verslag 1953 van het verbond, dat een overzicht geeft van het werk in binnen- en buitenland. Sir Benegal Rau werd herdacht In de heden ln Den Haag gehouden openbare zitting van het Internationaal Gerechtshof heeft de president. Sir Ar nold Mc Nalr. het ln November 1953 over leden lid van het hof. Sir Benezal Nar- «ing Rau. herdacht. Vooraf werd het nieuwe lid de beer Fedor Kojevnikoff (Sowjet-Unie) er volger van rechter Goloensky (Sowjet- Uni«) geïnstalleerd Visserijconferentie is geëindigd De viserijconferentie te Kopenhagen is geëindigd. De voornaamste punten van gesprek waren; industriële visserij en haar problemen, beschermingsmaatrege- /oor de visstand ten Zuiden van de bestaande grens der conventie en maas wijdte der netten, grootte-<llmleten voor n Juiste maaswijdte voor lichte treil- netten. De Deense delegatie stelde voor, de in t conventie genoemde grootte-limiet voor wijting niet van toepassing te doen zijn, vóór het onderzoek van de raad is beëindigd. De commissie kwam tenslotte tot het besluit, de regeringen van de aangesloten landen aan te bevelen, art. 6 van de con ventie als volgt te wijzigen: vissers die niet op beschermde vissoorten vissen, mogen maximaal 10 ondermaatse vis land brengen. Zweden wilde nog met zijn goedkeuring van de wijziging wach- de andere landen, w.o. Nederland, gingen met de wijziging accoord. Goed. dat zal ik Het kost niet eer kwartjes. Nee, dames Meijer Porcelijn won marktconcours Waterval van woorden in A'dam rw WAT KOST u dat? "AJ Dat kost geen rijks daalder en ook geen twee- Meijer Porcelijn, de Am- haken. vy/entiointip. dat kost sterdammer die zich vele geen twee gulden en zelfs jaren geleden in Antwer- -Tflwn geen zeven kwartjes. Dat pen vestigde en die in fJR STOND op de.e is te geef. Dat Ls voor zijn jeugd nog samen zonnige en vrolijke niks. Het kost zelfs geen heeft gewerkt met de bewrijdingsmarkt ook nog daalder. Ja u denkt, sla legendarisch geworden nationaal belang op het noa maar wat meer af. figuur van de ideale 4pCj. Er Was een Hol- doen. standwerker Cokadores, iand—België-wedstrijd. ™..L"iX ^edg'ThZeZZget '<">*- heren, u kunt u tegen de de maal op de Amster- tverkers namen het op regen beschermen, u kunt damse bevrijdingsmarkt te9e7} eU collega s uit uw kleren tegen de mot- de eerste prijs in de indl- België. Zij lieten deze ten beschermen, u kunt viduele wedstrijd der „Rode Duivels" in het er uw kinderwagen of welbespraaktheid En dus st0f bijten, zij het dat de fiets mee af dekken, alles mag hij de fraaie wissel- ey Belgen niet erg stof- voor ie pril, ran ene beleer definitief ln eün fi gulden". bezit houden. Als klaterende water- Hij brengt een tover- puntenverschil was vallen rolden de woorden middel aan de manhechts miniem. Neder- gisteren in Amsterdam plaklint voor de plooi 'and vergaarde in totaal uit de monden van circa van de pantalon. Een- 176 tegen Belglc 173 60 standwerkers in een maal er op, twee jaar punten. En sportief werd concours van welbe- lang gegarandeerd een er een v00rbeeld gesteld, spraaktheid, dgeorga- messcherpe plooi, zonder D(, ooerai„raars gavl„ nlseerd was door de sec- te moeten strijken Maar tie standwerkers der Cen- dan schiet er nog een trale Vereniging voor de aantal meters lint over haalde prijs mee: de leg- Mart-, Straat- en Rivier- ook. Die kunt u gebrui- penning van de stad Am- handel. ken als stoppagemiddel sterdam. De andere oorkonden gingen de directeur van de luchthaven Schiphol, heer U. F. M- Dellaert, de inspecteur de Rijksluchtvaartdienst, de heer P. J. C. Rombouts. in zijn fuctie van chet luchtverkeérabeveiliging, en de heer G- A. Lenstra, het hoofd van de meteorolo gische dienst voor de burgerluchtvaart op Schiphffl- De voorzitter van het Indonesische Parlement, de heer Sartono, zal binnen kort een rondreis door Europa maken en op 8 of 9 Juni a.s. door de Neder landse Kamervoorzitters ontvanven den. Hij reist samen met zijn echtgenote. Prof. Engelbrecht was op Herv. Synode De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk kwam voor een zitting van bijeen ter afhandeling van een korte agenda. Na opening door de praeses, ds H. J. F. Wesseldijk werd prof. dr S. P. Engelbrecht it Zuid-Afrlka welkom geheten. Met dankbaarheid gewaagde prof. En gelbrecht dat de Generale Synode dr K. H. E. Gravemeijer afvaardigde om de 100-jarige herdenking van de komst van de eerste Ned. predikant naar Transvaal mede te vieren. Spr. herinnerde eraan, dat deze kerk thans nog 7 Nederlandse predikanten 2 hoogleraren telt. Prof. Engelbrecht wees erop, dat de kerkorde van de N.H. Kerk van Afrika werd herzien aan de hand van de kerk orde der Ned. Herv. Kerk van 1951 Dr Gravemeijer bracht het werk prof. Engelbrecht in Zuid-Afrika in strijd tegen het nationaal-socialisme der de aandacht van de synode. In het bijzonder bond dr Gravemeijer de synode de belangen van de emigratie naar Zuid- Afrika op het hart. Hierna overhandigde de praeses aar prof. Engelbrecht als dank en herinnering gedenkpenning, geslagen ter gelegen heid van de Dordtse Synode van 1618-T9. Vervolgens benoemde de synode assessor van het moderamen in de ko mende vacature-prof. dr A. J. Rasker, ds L. Kievit te Woerden en in diens plaats, als tertlus van de assessor, ds G. de Ru te Rotterdam, die tevens tot lid gekozen wordt van het breed moderamen der ge nerale synode. Prof. dr A. J. Rasker sprak woorden van afscheid. De synode besloot de zaak ds J. Loos (Hilversum) ter behandeling in handen stellen van de Generale Commissie vc het Opzicht. In verband met de gepubliceerde voc stellen tot herziening van de grondwet behandelde de synode het probleem de daarin voorgestelde opheffing van het processie-verbod. Nadat de praeses prof. Rasker dank had gebracht voor hetgeen hij als assessoi van het moderamen heeft gedaan en hl ds Kievit als zodanig had welkom ge heten, werd deze zitting gesloten. Beroepingswerk Ned. Herv Kerk roepen: te Strijen A. Pop ta Zoelen. Geref. Kerken roepen: te Roden C. Mak Azn te St Jacobi-Parochie: te Wolvega as. vac. S. E. Wesbonk. by accl.) H. Hazenberg Siddeburen (Gr.). Jedankt: voor Amster dam-West (vac. F. Guillaume) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken reetal: te Arnhem L. Floor jr te Opperdoes en P. op den Velde te Mur- merwoude. roepen: te 's-Gravenzande G. de Vries te Steenwijk. Bedankt: voor Deventer L. Floor Jr te Opperdoes; voor Harderwijk B. Bijleveld te Noordeloos. Vrü« Evang. Gemeenten •tetal te Amsterdam (2e pred. pl-> H. F- Huson te H.I.-Ambacht; Jac. Lissen- berg te Bussum en D- Veldkamp te Hil- (Van een onzer verslaggevers) De assistent-accountant M. J. van O. uit Den Haag wilde voor zichzelf een kan toor beginnen en kreeg daarbij de klan dizie van diverse klanten van zijn pa troon. Van O. lichtte uit de archiefkast de bescheiden van deze klanten en nam deze mee naar huis. Thans moest hij te recht staan voor de Haagse Politierechter, verdacht van diefstal of van verduiste ring. De verdachte betoogde tevoren de klanten in dit geval te hebben gekend. Hij meende niet strafbaar te zijn. De officier van justitie achtte aanvan- Wie zag vuurbol in nacht van 7 op 8 Mei? In de nacht van 7 op 8 Mei werd om 2 minuten na middernacht door een van de waarnemers van de sterrenwacht te Leiden een zeer heldere vuurbol waar genomen, die in Westelijke richting zicht baar was. De vuurbol bewoog zich vrij wel loodrecht van het zenitih in de rich ting van de horizon. De sterrenwacht verzoekt ieder, die deze vuurbol ook heeft waargenomen, eer richtje met nauwkeurige gegevens zenden naar de afdeling meteoren-on derzoek van deze sterrenwacht. Proces tegen ex-consul in Miami Voor de Haagse rechtbank zal op Dins dag 7 Sept. a.s. een zaak dienen tussen de Staat der Nederlanden als eiseres er de heer Th. M. van der Stempel te Chica go. De gedaagde was gedurende de oor log Ned. consul te Miami in Florida (V.S.) Als zodanig kreeg hij van de Kon Marine geldsbedragen ter beschikking voor kleine uitgaven ten behoeve van Nederlands ma rinepersoneel. Hij kon van deze rijksgel- den uiteindelijk 3411.06 (plm. f 13013.19) niet verantwoorden. Ook kreeg hij schotten van het ministerie van Buiten landse Zaken, waarvan hij tenslotte plm. t 716.61 niet kon verantwoorden. Voor de Staat treedt op Jhr mr G. W. van Does. kelijk verduistering bewezen, maar na het pleidooi van raadsman jhr mr C. L. van Beijma thoe Kingma, helde hij over tot diefstal. Hij eiste f 100 boete. Gezien de geringe betekenis van het feit legde de rechter een principiële boete van f 10 op. Herv. Zondagsscholen- bond 25 jaar Op 22 December 1928 werd de Ned. Herv. Z. S. Bond op G. G. opgericht, door M. Noteboom. Zaterdag 15 Mei a.s. 1 dit feit in een Jubileumvergadering met de leiders en leidsters worden het- dacht in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Op de vooravond van deze dag, Vrijdagavond 14 Mei, wordt een her denkingsdienst gehouden in de Sions- kerk te Zeist Als sprekers treden daar op ds Harkema, ds Tukker, ds Vroeg- indewey en ds Roelofsen. De sprekers roor de Jubileumdag zijn o.a. ds T. Poot 3» ds G. Boer. In 1928 werd begonnen met 12 per- onen. Nu is de bond gegroeid tot 160 Zondagsscholen, terwijl 160 Ikerkeraden als lid staan ingeschreven en ongeveer 2000 leiders en leidsters de kinderen kelijks de blijde boodschap brengen de verlossing in Christus. Maandelijks verschijnt een leiders blad: „Onze Hervormde Zondagschool' en een kinderkrant: „Kind en Evan gelie". Mede door deze uitgaven bereikt de Bond 60 000 kinderen. Onder redactie van J. Goedhart te Bodegraven verschijnt een Gedenkboek, dat tevens een handboek voor het Her vormde Gereformeerde Zondagsschool- onderwijs wil zijn. 16. 'KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE In de Nederlandse Staatscourant is een op roeping verschenen aan hen. die menen ge rechtigd te zijn tot de nalatenschap van het echtpaar De Bas—Huydecooper. driehonderd jaar geleden te Batavia overleden. Dit bericht brengt grote spanning in vele gezinnen, ook in dat van de heer Huidekoper, handelaar in bouwmaterialen. Dirk. de oudste zoon. gaat in Den Haag inlichtingen inwinnen od het departement van Justitie. Als hii in de ouderlijke woning is teruggkeerd. deelt hij mede dat deze erfenis om millioenen gaat. Kort daarna worden alle belanghebbenden opge roepen voor een vergadering in Den Haag. waar inlichtingen zullen worden gegeven. Ongeveer 50 personen zijn daar aanwezig, maar veel wijzer wordt men niet. Daar de heer Huidekoper wat traag is. neemt zijn zoon Dirk de zaak in handen en houdt be sprekingen met twee ooms. Daarover is Huide koper maar slecht te spreken. Want als aan twee kanten gewerkt wordt, maakt dit dubbele onkosten. Hoe zo? vragen de ooms. „Jullie hebt de zaak ter hand genomen en ik, dat is dubbel „Dat wisten wij niet „Maar de zaak zelf wist ie wél." De broers zwijgen. „Ik zou zeggen, laat het geval nu maar rusten. Ik werk wel verder Laten we dit afspreken." Huidekoper staat op, groet bedaard en gaat heen. Een van de zwagers loopt mee tot de deur en vraagt: „Hoe wil je met die honderd vijftig gul den?" „Ik heb geen opdracht gegeven, dus..." Schou derophalen. Ontstemd blijven de broers achter. De neder laag, hun bezorgd door die goeierige sukkel van een zwager, ligt hun volstrekt niet lekker. En nu nog zoete broodjes bakken voor hun eigen geld! Die honderd vijftig gulden moeten terug komen. Twee dagen later gaat oom Henk er op uit. Huidekoper vertelt hem, bericht te hebben ont vangen van zijn Amsterdamse kennis, zakelijk on geveer gelijk aan het schrijven van Brant Van Welden. Nu wil hij het werk verdelen. De Amsterdam mer zal onderzoeken, in welke graad er bloed verwantschap was tussen Andreas, de stamva erflaatster. En de advocaten zullen de geschiede nis van de erflaters navorsen, echter op instruc tie van Huidekoper en niet van de Van Veens. Met deze boodschap komt oom Henk thuis, maar -zonder honderd vijftig gulden. Die kreeg hij niet los Xin. NOG EEN REFLECTANT? De ooms hebben het verteld aan de tantes, de tantes hebben vriendinnen, de vriendinnen heb ben kennissen. Dirk mag trachten, de schuld van de publici teit op Annie te schuiven, zijn eigen aandeel is alzo niet minder. Huidekoper erft miljoenen. Ie der spreekt er van. Belangstelling en verslagen heid zijn algemeen. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis De heer Struyck van Westenenk is gemeente secretaris. Hij doet zijn best, een deftig heer te zijn, want daartoe verplicht hem zijn naam. Zijn zoon ..studeert voor burgemeester." Voor lopig is hij Ambtenaar ter Secretarie op een na burig dorp. De officiële wedde van deze functi onaris bedraagt veertig gulden per maand. De „studie voor burgemeester" kost geen geld. In des Secretaris' huiskamer wordt gesproken over de erfenis en Adolf luistert. Zijn blasé ge zicht vertoont zelfs actieve belangstelling. Als de tijd een week verder is, heeft Annie twee maal een groet geaccepteerd en bij de derde ont moeting het aanbod afgewezen, om door Adolf Struyck van Westenenk vergezeld te worden bij naar wandeling van kantoor naar huis. Een deel van de weg liep hij naast haar en toevallig heeft haar vader het gezien. „Wat had die zoon van meneer Struyck?" „Niets." Recht kijkt ze haar vader aan en schudt ener giek van neen. Hij begrijpt en zwijgt De anderen merken niets. Moeder en Dirk zijn boordevol van de erfenis en Truus ploetert in de keuken. Adolf Struyck houdt vol. Dirk hoort er van en vertelt het moeder. Moeder neemt nota. Aan Huidekoper krijgt de post een grote klant. Bij iedere bestelling brieven en drukwerk. Pros- pecti van obligatieleningen, dividendlijsten van Naamloze Vennootschappen, die aandelen willen plaatsen, bedelbrieven, prijscouranten van stof zuigers, zeilwrijvers, meubileringen, auto's, brie ven van leveranciers met offerten van bouwmate riaal, een beschrijvingsbiljet voor de belasting. Hij is altijd een gezien figuur geweest, maar beleefd als tegenwoordig heeft men hem vroeger nooit gegroet Mevrouw ervaart hetzelfde en de dochters trekken belangstellende blikken van de zijde der jongelingschap. De toekomstige glorie werpt zijn lichtbundels vooruit. Adolf Struyck hoort, dat Jan Vermeer relatie heeft met Annie. Wat verbeeldt dat ventje zich? Het is eigenaardig, ieder spreekt over Huide koper, maar niemand over Vermeer. De jonge Struyck zoekt contact met Dirk, ze kennen elkaar wel. Hij loopt langs de opslag plaats. Daar treft hij Dirk en maakt een praatje over het weer. Ze bespreken ook het plaatselijk nieuws, Adolf weet veel meer dan Dirk. Hij kent alle jongelui, vertelt van stiekeme boemelaars, die stille café's bezoeken en zich inlaten met vrouwen. Een van hen is Jan Vermeer. Daar is Dirk verbaasd om, dat kan hij niet geloven. wil de zegsman niet wezen' Ze zitten in het kantoor en praten nog wat „Kom eens een avondje bij me", noodt Adolf, als hij staat om heen te gaan, „ik heb goede sigaren en wat fijns onder de kurk". Dat woord valt Dirk wel vreemd. Maar het zijn nette lui en zeer gezien. Hij gaat. De ontvangst is uitnemend. Mevrouw Struyck toont haar liefste gezicht en de oude heer is amicaal. Beiden verklaren Dirks vriend schap voor hun zoon zeer op prijs te stellen. „Is het goed, dat Adolf Struyck morgenavond hier komt?" vraagt Dirk een paar dagen later „Wel zeker, waarom niet?" antwoordt moeder, die in het complot is. Het onderwijzerstekort is internationaal Het is vrij zeker, dat het wereldtekort aan bevoegde onderwijzers en leraren voor een belangrijk deel is toe te schrij ven aan de arbeidsvoorwaarden en le vensomstandigheden van deze groep van werkers. Dit concludeerde de Inter nationale Arbeids Organisatie (I.L.O.) in/ een gisteren bekendgemaakt rapport. In vele landen zijn volgens de I.L.O. deze onvoldoende voorwaarden een ge volg van het feit, dat er te weinig mid delen voor het onderwijs beschikbaar zijn. Prof. Vriezen naar Israël en Jordanië (1 jaar) Prof. dr Th. C. Vriezen, hoogleraar in het Oude Testament te Groningen, is met subsidie van de organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek naar Jordanië vertrokken om oude Hebreeuw se handschriften te onderzoeken. Ook zal hij een bezoek aan Israël brengen. Over enige maanden gaat hij naar Jeruzalem waar hij eveneens oude handschriften zal bestuderen. Hij zal voorts enige tijd- in een Israëlische nederzetting wonen om Iwrith (modern Hebreeuws) te leren. Hij' blijft ruim een jaar weg. Bethesda vraagt nog eens uw steun De secretaris van de actie Binnenland voor de Protestantse melaatsen-inrichting Bethesda in Suriname, de heer W. J. Sijthoff, heeft op zijn oproep in'ons blad om geldelijke steun voor de bouw van een keuken aldaar reeds f 555 mogen ont vangen. Hij schrijft ons o.m.: Daar zijn we natuurlijk heel blij mee. En allen waar we het adres van ontvin gen, hebben dit door ons antwoord op hun toegezonden gift ook bemerkt, maar als u weet dat de gulden in Suriname slechts 49 ct waard is en dat die keuken ln Suriname gebouwd moet worden met materiaal dat aldaar gekocht en betaald moet worden, weet u dus ook, dat we voor het doel waarom het gaat, f 277,50 hebben ontvangen. Daar kunnen we geen keukengebouw voor een inrichting van bijna 200 personen van laten bouwen. Lezer(es), wilt u het zeer bouwvallige „Bethesda", waar zovele melaatsen hun tehuis vinden vaak voor vele, lange ja ren, allen mensen die door hun isolement toch al zo ontzettend veel moeten missen, helpen aan een voor hen iets meer vreugdevol bestaan? Bethesda wordt dus nu 55 jaar oud- Nimmer kon er door de moeilijke financiële toestand iets gedaan worden aan restauratie of onderhoud der huizen en gebouwen. Nu kan het daar niet langer zo! Voor de keuken zond het Centraal Comité Bethesda alhier, einde 1953 een nieuw fornuis. Nu dient er een nieuw gebouw omheen te komen. Het adres van de heer Sijthoff is: Herv. Pastorie te Echten (Dr.); zijn gironum mer: 58033. Ds G. Eggink te Kollum, laatstelijk predikant van de Geref. Kerk te Munne- kezijl, van welke gemeente hij losgemaakt is, is thans door de classis Grootegast op grond van scheurmarking geschorst. .30 Gewijde Ie dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.35 Gram. 9.00 Voor de 9 40 Gram. der hoop" 8.30 „Tot uw dl -'eken 9.30 Voor de hulsvr |.30 Morgendienst 11.00 ..De 2.00 Altviool en clavecimbel 12' uinbouwmededelingen 12 33 Sui 125g Klokge,uj j ■Iksmi 15 „Met Pit op pad", Promenade-orkest 2.00 Reportage 2.45 Gram 3.00 Kinderkoor 3.10 Gram. 3 30 Pianotrio Jeugd 5.20 Gram. 5.30 Orgelspel ------- 6.15 Zlgeu. lerkiwlml rganisai Hllv« 6.30 e 6.10 Gra Chr. inigingsleven" 6.45 Gees, a 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespre. m 7.30 Buitenlands overzicht 1 Radiokrant 8.20 Opwekkings- ).30 Gram. 9 40 Radio Philh. koor en soliste 10.15 Int. Evan- ïcntarfr 10.35 Gram 10 45 Avond- 7.10 Gi_ Nieuws 8.i8 Gi 9.00 Gymnastic Gram. VPRO: 10 00 Schoc Voor de vrouw 11.00 Gi zang 1230 Land- en tulnbouwmededeh platteland 12.38 Gram 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram. 8.00 de huisvrouw 9.10 ïdlo VARA: 10.20 i. 12.00 Orgel en 1.15 Tentoonstelllngsagenda 1.45 De weg omhoog", caus kinderen 4.00 Voor de zieker ingj_ Rijksdelen Over- Regina Actualiteiten 6.25 Lichte muziek 6.50 De conferentie te Genève 6.55 Voor de kinderen 7 05 Vara-varia 7.10 „Het web", klankbeeld VPRO: 7.30 Een ton voor Triest VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politiek commentaar 8.15 Dans muziek 8.50 „Judith", hoorspel 10.20 Viool en piano 10.45 „De tabak als maatschappelijk I.30 Dansorkest 1.55 Sport 2.00 Voor de scho len 3.00 Hoorspel 3.25 Sport 3 40 Gram. 4.00 Vespers 4.45 Causerie 5.00 Vor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Causerie 6.25 Sport 6.30 Gev. programma 7.30 Causerie 8.00 Sympho- nie-orkest en solist 10.00 Causerie 10.30 Gram. 10.45 Parlementair overzicht 11 00— II.08 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Dans muziek 12.30 Orgelspel 12.45 Schots orkest 145 Voor de kleuters 2.00 Voor de vrouw 3.00 Concert 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 Concert 5.30 Gev. muziek 6.00 ..Appointment with Italy" 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Spart 7.30 Gev. programma 8.15 Vioolrecital 8.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Reportage 10.35 Revue-orkest 11.05 Voordracht 11.20 Lichte muziek 11.50—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 1 45 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Schoolradio 3.45 Gram. 4.10 s 5.10 C< ig 6.00 Viool en pl_... 7.00 Nieuws 7.40 Volkszang 8.00 15 opoe, 18 lor. 19 wit. Hoorspel 9.00 Operettemuziek 9.30 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10,55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram 5.00 Nieuws 5 15 Gram 5.30 Pianorecital 7.15 Gram. 7.30 Nieuws' 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws. BBC. Uitzending 10.30 n.m Nieuws; boek (op'224 en 75 m.). BOUWPLANNEN V.P.R.O. kocht drie villa's aan Het bestuur van de V.P.R.O. heeft be sloten tot aankoop van een drietal villa's aan de 's-Gravenlandsetweg in Hilversum, naast het complex van drie grote villa's, waarin deze omroepvereniging thans haar studio en administratie-afdelingen heeft. Deze aankoop is voornamelijk gedaan met het oog op reeds geruime tjjd be staande bouwplannen. Architect prof. F. A. Eschauzier te Bussum heeft de opdracht aanvaard, plannen te ontwerpen voor een nieuw studiogebouw en voor een gebouw, waar in de administratieve afdelingen geves tigd rullen worden. Het ls de bedoeling, zo deelde de directeur van de V.P.R.O., dr E. D. Spelberg mee, deze bouwplannen ln omstreeks vjjf Jaar te verwerkelijken. Minister Suurhoff zal Zaterdag 29 Mei te Nieuwe Pekela een sportpark ter grootte van ruim 5 ha officieel openen- Deze opening zal worden gevolgd door een grote sportweek- Schijnalgebra Wat stelt X voor, indien is gegeven: A doortastend. B bijwoord, C lange smalle sloep, D voorspoed, E klein persoon., F wegnemen, opheffen, G jubelkreet. H kip penloop I plaats van oorsprong. J bij woord, k kleedje. Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1 smaak, 4 pas, 6 cocon, 8 ie, 9 kort. 11 bode. 13 ooit, 14 Eros 16 rog. 17 peluw, 20 ton, 21 eerst. Verticaal: 1 sec, 2 are, 3 kano, 4 porto, 7 oker. 10 rose. 11 borst, 12 dege»

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2