KERK en SCHOOL Minder sparen, minder uitgeven Sport en levensbeschouwing op de „Pietersberg" Verdeling televisie-zendtijd belangrijk strijdpunt is Puistjes— D.D.D Puzzle 2 MAANDAG 10 MEI 1954 VW"E LEVEN WEL in een wonderlijke wereld. We hebben een oorlog achter de rug, die ons, naar ruwe schatting, f 20 milliard heeft gekost en we hebben Indië verloren, dat voor ca 15% in ons nationale inkomen bijdroeg. We zyn in Februari van het vorig jaar door een natuurramp ge teisterd, die volgens de president van de Nederlandse Bank meer dan 5% van ons nationale inkomen wegvaagde. Maar ondanks dit alles is het resultaat van de deskundige analyses, dat het jaar 1953 voor de Nederlandse volkshuishouding in haar geheel in bijna alle opzichten een bijzonder gunstig jaar is geweest en dat we ook thans nog in een periode van betrekkelijke welvaart leven. En nog wonderlijker wordt het, als men in het jaarverslag van Philips Gloeilampenfabrieken leest, dat een eventuele depressie moet worden be streden door het voeren van een deficitpolitiek door de overheid, d.w.z. de overheid dient conjunctuur-stimulerende maatregelen te nemen, ook al resulteert zulks in tekorten op haar begroting. Temeer is dit gewenst, zo zegt men, omdat in de meeste landen onge veer een kwart van het nationaal inkomen via de kassen van de o\«rheid loopt, zodat deze onontkoombaar een grote invloed op de bedrijvigheid en de welvaart uitoefent. HIERBIJ MOET WEL worden opgemerkt dat de directie van het Philips- concern de conjunctuur-stimulerende maatregelen bij voorkeur wil vinden in een verlaging van de belastingen, waarvan het uiteindelyK economisch effect veel groter is dan van de uitvoering van openbare wer ken door de overheidslichamen dit neemt toch niet weg, dat een deficit- politiek wordt bepleit als middel om een verslapt economisch leven weer nieuwe krachten toe te voeren en een depressie te voorkomen of te be strijden. De minister van Economische Zaken in Duitsland gaat nog verder. Hij heeft een ernstig vermaan tot de bevolking gericht om toch niet zo zuinig te zijn en meer te verteren, omdat er anders geen voldoende vraag naar goederen zal blijven bestaan en de productie, zomede de werkge legenheid niet in stand zullen kunnen blijven. Welstandsbevordering dus niet meer door bezuiniging, maar door vergroting van de uitgaven, zowel bij de overheid als bij de bevolking, een leuze, die uiteraard velen als muziek in de oren klinkt. Het is mogelijk, dat wij tot de ouderwetse lieden moeten worden ge rekend, maar het komt ons voor, dat men met dergelijke leuzen toch wel voorzichtig moet zijn. TX)EGEGEVEN MOET WORDEN, dat de overheid sinds de oorlog met A haar ontvangsten en uitgaven een veel grotere invloed op het econo mische leven uitoefent dan voordien. Maar of een vergroting van die in vloed tot een blijvende verhoging van de welvaart bijdraagt, ook als zulks met begrotingstekorten gepaard gaat, valt, op zijn zachts gezegd, te betwijfelen. Want het „kweken" van tekorten op het staatsbudget staat doorgaans gelijk met het scheppen van nieuw geld en van nieuw crediet, dat de prijzen doet stijgen en tot nieuwe investeringen leidt, waarvan het de vraag is, of ze rendabel zullen zijn. Het uitvoeren van openbare werken kan nuttig en geboden zijn en de productiviteit van het bedrijfsleven bevorderen, ook al is het econo misch nut er van niet steeds onmiddellijk zichtbaar. Het samengaan van openbare werken en overheidstekorten moet echter als een noodmaatregel worden beschouwd, waartoe slechts in het uiterste geval mag worden overgegaan. Zo ook het stimuleren van de consumptieve uitgaven bü de bevolking, wanneer deze laatste in te sterke mate bij de kapitaalvorming ten achter blijven. Want een verhoging van de staatsuitgaven, zonder dat deze ten volle door de staatsinkomsten worden gedekt, en een vergroting van de bevol kingsuitgaven, zonder dat er een grotere en meer intensieve productie tegenover staat, moet onherroepelijk tot inflatie leiden, tot een waarde vermindering van het geld, welke in ons land na heel veel moeite is tot staan gekomen en waardoor wij onze positie ten aanzien van het buitenland krachtig hebben kunnen versterken. IN EEN PERIODE van inflatie zijn er bepaalde groepen, welke daardoor niet worden geschaad, of die zich daarvoor schadeloos kunnen stellen, en in het algemeen zijn de grootbedrijven en de exporteurs er niet zo bang voor. Maar een vooruitgang van de persoonlijke welstand wordt er niet door verkregen. Integendeel, er zijn ook thans nog altijd groepen van de be volking, die de nadelen van de waardevermindering van het geld niet te boven zijn gekomen en die, ondanks de toeneming van de algemene wel vaart, financieel in een slechtere positie verkeren dan vóór de oorlog. De stabiliteit van de geldswaarde, van de koopkracht, is een factor van grote betekenis, en nu we die ten koste van grote inspanningen en opóffe ringen hebben verkregen, zal, èn voor de overheid èn voor de bevolking, geen uitgavenpolitiek mogen worden aangeprezen, welke die stabiliteit in gevaar brengt. HET GAAT IN deze dingen altijd om het evenwicht. Men zal nimmer mogen vergeten, dat de financiering van de overheids tekorten in fle eerste jaren na de oorlog alleen mogelijk was, doordat in vroegere tijd grote kapitalen waren gevormd. Men kan alleen iets prijsgeven als men het heoft. En zowel de over heid als de particulier kan zich alleen een tekort op zijn jaarlijks budget veroorloven, als er vóórdien gevormde reserves aanwezig zijn. Uit het verloop van het economisch bestel kan men vermoedelijk de conclusie trekken, dat die reserves in onze volkshuishouding, bij de bedrij ven en by de particulieren, groter zijn geweest dan werd vermoed. Ook in Duitsland zal dit het geval zijn geweest. Maar nu die reserves, na de gevoelige aderlatingen gedurende en in de eerste jaren na de oorlog, weer stijgen, zal men zich niet door een opper vlakkig optimisme moeten laten leiden, omdat dan de thans verkregen ex portpositie weer zou worden verspeeld. Interessante gesprekken over Prof. mr I. A. Diepenhorstniet te overdreven over sport praten Tijdens een conferentie op „De Pie tersberg" te Oosterbeek van de sport- commissie van het Nederlands Gesprek Centrum met sportbondenbestuurders en sportjournalisten over het onderwerp ..De sport in onze samenleving" hebben rector P Boymans. Prof. dr ir J. P Mazure en prof mr I. A Diepenhorst hun visie gegeven over sport- en levens beschouwing, respectievelijk vanuit Ka tholiek. humanistisch en Protestants- Christelijk standpunt. In zijn referaat ging rector Boymans er van uit dat de ziel het dominerend element is in de mens. doch dat het lichaam daarom niet een noodzakelijk kwaad is Ook door de sport kan zorg aan dat lichaam worden gegeven. Grote betekenis kende hij vooral ook toe aan het feit, dat sport de jeugd helpt uit groeien, terwijl goede kwaliteiten er door in de mens kunnen worden aangekweekt. Daarentegen wees hij sport terug als zij andere levensterreinen overwoekert, terug ook als ze overdreven en eenzij dige inspanning vraagt. In ontspanning en vorming ligt de sport besloten, aldus rector Boymans, die de beroepssport classificeerde tot het genus van de Prof. dr Ir Mazure ging in zijn refe raat uit van de waarde van de sport en gaf in het kort zijn zienswijze weer aan gaande de karaktervormende, sociale en psychologische aspecten van de sport. Sport, zei hy\ werkt mee aan de har monische ontplooiing van de persoon lijkheid. ook waar de maatschappij die mogelijkheid niet (meer) biedt. Prof. mr Diepenhorst, die in zijn in leiding de avond tevoren zyn standpunt reeds naar voren had gebracht, zei in tweede instantie nog dat de aangenomen houding van Protestants-Christelijke zijde ten aanzien van de sport wel eens aar zelend is geweest en hij gaf daarbij weer, waarom de hervorming de sport heeft kunnen aanvaarden, alsmede zei hij, dat de sport in staat is in veler bestaan vrolijkheid en afwisseling te brengen Anderzijds toch was hij van oordeel, dat sportbeoefening in geheel ongewenste banen kan verlopen en kan uitlopen op sportverdwazing. Ook na deze uiteenzettingen wd het gesprek verder voortgezet in de secties, waarbij prof. mr Diepenhorst enkele punten ter discussie in overweging gaf. r.L de vraag, of de levensbeschouwing doorwerkt in de sport, de Zondagsrust, de confessionele organen, de ruwe spor ten, de beroepssport, de gemengde sport en het financiële element in de sport. Wel in organisatie Uit deze sectiebesprekinge* bleek dat men het er wel over eens kon zyn, dat het levensbeschouwelijke doorwerk', in de organisatie, niet echter in het spel, in de techniek Prof. dr ir Mazure ging evenwel verder, door bij de algemene discussie op te merken, dat z.i. de sport- ethos eigenlijk ook niet gecorreleerd is met de levensbeschouwing. In meerder heid achtte men ook het bestaan van confessionele clubs wel gerechtvaardigd, hetgeen ook prof. Mazure nog wel zei te kunnen begrijpen, doch hij hoopte dat het steeds verder zou gaan in de rich ting van één organisatie. Over de Zon dagsrust liet men zich uit in die zin, dat ieder voor zich heeft te bepalen hoe men de Zondag wenst te besteden Als zodanig en in het algemeen werd de beroepssport niet veroordeeld, al was men van mening dat de kans op exces sen veel groter is dan bij het amateuris me en dat het per slot hierby meer am de knikkers dan om het spel gaat. In principe bleek men het voorts eens te kunnen zijn over de toelaatbaarheid van gemengde sport, ook van Katholieke zijde, mits er maar goede leiding is. Hierop legde rector Boymans vooral de nadruk. We zijn er op tegen, als het op goed geluk af moet gaan, zei hy en hy voegde er tot hilariteit aan toe: niet het gemengd zwemmen is het zozeer, maar het gemengd zwammen. Voor wat de financiële kant der zaak betreft, hieraan vond men zowel een negatieve als een positieve zijde, waarbij prof. Mazure overigens tegensprak dat men het niet buiten de bijdrage van het publiek zou kunnen stellen, terwijl rector Boymans het fout zei te vinden, dat. waar het een vrij initiatief betreft, men maar klakkeloos by de overheid zou aan kloppen om subsidie. Anderzijds werd gezegd, dat de overheidssteun aan de sport nog wat achter de feiten aankomt. Aan het slot der conferentie sprak prof. Diepenhorst, die deze tweedaagse samenkomst als voorzitter van de sport- commissie N.G.C. op geestige wijze leidde, een dankwoord tot de medewerkers. In het najaar zal over deze samenspreking een rapport verschijnen. Oud-Kamerlid P. Otto overleden Op 82-jariige leeftijd is te Nijmegen overleaen de heer P- Otto. Van 1913 tot 1922 heeft de heer Otto voor de Liberale Staatsparty De Vrijheidsbond zitting ge- nad in de Tweede Kamer. De crematie geschiedt morgen te Velsen, na aankomst van de trein i3-30 op Drie huis- Westerveld. S.E.R. vergadert over ondernemingsraden De Sociaal-Economische Raad zal Vry- dag 14 Mei in opeuoare vergadering bij eenkomen- Aan de orde komen de vast stelling van een verordening van de SJC.K tot aanwijzing van bedrijfstakken, waar voor de verplichting tot instelling van een ondernemingsraad tijdelijk niet geldt, en instelling van een algemene bedryfs- Tenslotte worden behandeld de ont werp verordeningen tut uitvoering van de wet op Se ondernemingsraden voor: de aardolie-industrie, de bouwnijverheid, de burgerluchtvaart, het grootwinkelbedryf, de detailhandelsondernemingen, het zee- rederijbedrijf. het film- en bioscoopbe drijf, de conlectie-industne en voor de groenten- en fruitverwerkende industrie. Int. Tuinbouwconvent 1954 Minister S. L. Mansholt zal op 30 Augustus te Scheveningen het internatio nale tuinbou-wconvent 1954 openen, dat door de Nederlandse Tuinbouwraad op verzoek van de Association Internatio nale des Producteurs de l'Horticulture de organisatie van tuinbouwproducenten in West-Europa ter gelegenheid haar 6de algemene vegadering wordt georganiseerd en van 30 Augustus tot en met 4 September zal worden gehouden. Geen extra visa voor missie in Indonesië Naar aanleiding van de wens van Rooms katholieke zijde om de missiona rissen. die toegang vragen tot Indonesië, buiten het immigratiequotum te stellen, is van officiële Indonesische zijde meege deeld, dat er geen reden bestaat voor zulk uitzondering. (Advertentie) Brandend Maagznnr dat schrijnt tot boog in de keel kuint U blussen iii> de kiem. Neem simpel weg een of twee Renmies langzaam laten smelten op de tong en het leed' is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet dde steevast Rennies bij zich hebben prak tisch en hygiënisch verpakt. En onopge merkt m te nemen, zonder water of wat Voorlopig verslag over nota-Cals De verdeling van de zendtijd «oor de televisie in 50 pet voor de omroepvereni gingen en 50 pet voor een algemeen pro gramma (te verzorgen door de program- mastaven der omroepverenigingen) zal bij het Tweede Kamerdebat over de tele visie het grote strijdpunt vormen. Dit blijkt wel duidelijk uit het voorlopig verslag dat de Kamer nu heeft uitge bracht over de televisienota van minister Cals. Verscheidene leden (vermoedelijk de A.R.) noemen de invoering van een al gemeen programma schadelijk en ver werpelijk. Afgezien van hun bezwaren tegen het stelsel in het algemeen zijn zij in het bijzonder tegenstander van het Groninger (80 jaar) slaapt bij paard FEEST VOOR DE AAPJESKOETSIER F\E Groninger universi- teitsstad kent maar één aapjeskoetsier. Het is de thans 80-jarige J. M. Reuser, die op 35-ja- rige leeftijd uit Hilver sum vertrok met een koetsje en een paard naar Groningen, omdat daar in 1909 een acade miegebouw zou worden geopend. Hij dacht hier wel wat te kunnen ver dienen. Hij deed er drie dagen over om van Hil versum naar Groningen te komen. Toen bleek dat In deze Noordelijke hoofdstad een goede bo terham was te verdienen, bleef de heer Reuser maar en sindsdien werd de heer Reuser door Jong en oud, door student en door burger „Hannes" ge noemd. Hannes heeft zich In de tijd, dat hij In Gro ningen was. zeer populair gemaakt. Hij verbleef steeds bij zijn paardje en sliep zelfs in de nacht tn het hooi bij zijn getrouwe levensgezel pISTEREN is Hannes 80 Jaar geworden. De Groninger studentenwe reld meende deze belang rijke dag niet zo maar voorbij te moeten laten gaan. Er was een rijtoer door de stad georgani seerd. waarbij Hannes voor het eerst in zijn le ven zelf gereden zou worden. Daarna zou te zijner ere in de studen ten-sociëteit een receptie worden gehouden. Evenwel werd Hannes Zaterdagavond ziek. Zo ziek zelfs, dat de studen ten hem met een auto naar het ziekenhuis heb ben vervoerd, waar hij werd opgenomen. Temid den van veel fruit en bloemen heeft Hannes gisteren zijn tachtigste verjaardag gevierd. tTANNES is Groningens enige aapjeskoetsier en men denkt zelfs dat hij de oudste is in het land. Het studentenbitter- gezelschap Groningana benoemde hem in 1939 tot opperstalmeester. De kroegcommissie van Mu- tua Fides had alle fees telijkheden te zijner ere georganiseerd, maar is stellig van plan om, zo dra Hannes uit het zie kenhuis ontslagen wordt en weer zal slapen naast zijn paard in de stad, deze festiviteiten alsnog te laten doorgaan. recht van de programma-commissie om uit da verplicht voorgelegde program ma's der omroepverenigingen te kiezen voor het-alaenaeen programma. Ook ver scheidene andere leden (waarschijnlijk de C. H.) hebben bezwaar tegen de els dat aan de omroepverenigingen een al gemeen programma wordt opgedrongen in een vorm die met name in kringen van K.R.O., N.C.R.V. en A.V.R.O. be zwaar ontmoet. Vele nog weer andere (kennelijk R.K. leden) hebben eveneens verschillende bedenkingen. Leden van kennelijk socialistischen huize kunnen zich met een algemeen programma voor de helft van de zend tijd wel verenigen, maar een aantal van hen wenst afschaffing- van het - ^torecht van elk der omroepverenigingen in de programmacommissie. De mogelijkheid van reclame-uitzen dingen is eveneens een strijdpunt. Resolutie van Volksondeiwijs Klachten over onderwijs houden aan Evenals op schier alle vergaderingen, die met de school te maken hebben is Za terdag ook op de jaarvergadering te Am sterdam van Volksonderwijs (de vereni ging die de openbare school propageert) geklaagd over de velerlei gebreken van het onderwijs. Voorziening in die tekorten zoals daar zijn het tekort aan onderwijzers, de te grote klassen, het uitblijven van een wettelijke regeling voor kleuteronderwijs, het tekort aan gymnastieklokalen en bij gevolg aan lichamelijke oefening is volgens een Zaterdag aangenomen reso lutie een eis van de eerste orde t.o.v, de toekomst* van het Nederl ndse volk. De secretaris., de heer P. van Thuyl, beval als maatregelen aan een vrijstelling van dienstplichtige of zich in dienst be vindende onderwijzers en handhaving van de gehuwde vrouw. Bovendien moet men volgens hem het ambt van onder wijzer financieel aantrekkelijk maken. Op voorstel van de afdeling Rotterdam werd voorlichting met een propagandis tische strekking, zoals propaganda voor het militaire apparaat op de scholen, mis plaatst verklaard. Fen voor kinderen be vattelijke herdenking van de Vijfde Me) op de scholen zal worden aanbevolen. Ds Meima krijgt zijn volgelingen Onder buitengewoon grote belangstel ling is ds K. Meima, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerken art. 31, gisteren in de Geref. Kerk te Enumatll bij de gemeente ingeleid. Dit geschiedde door ds P. J. Lambooy, hulpprediker aldaar, met een predikatie over Jes. 61 1 i.v.m. Joh. 17 18. Gistermiddag trad ds Meima op in de Geref. Kerk van Enumatil, sprekende over Hosea 6 13, waarbij hij als thema gekozen had „Wederkeer", het woord, waarvan ook sprake is ln de acte van de Afscheiding van 1834. Ds Meima merkte op, dat hem een warme ontvangst in de Geref. Kerken was ten deel gevallen en dat hij niet had kunnen denken, dat uit heel het land uit de Geref. Kerken hem zoveel bewijzen van medeleven gezonden zouden worden. Ds Lambooij zeide o.m. in zijn preek, waarin hij zijn vreugde over de terug komst van ds Meima vertolkte, dat nie mand ds Meima aan iets anders binden mag dan aan het Woord van God en de Drie Formulieren van Enigheid. In de middaguren was de belangstel ling zo groot, dat velen bulten moesten blijven staan. Beide diensten droegen een bewogen karakter. De gemeente zong ds Meima de zegenbede toe uit Psalm 121. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat 40 belijdende en doopleden ds Meima zijn gevolgd en zich eveneens met de Geref. Kerk ter plaatse herenigd hebben. Hun namen zijn in de Geref. Kerk van Enumatil van de kansel afgekondigd. As. Donderdagavond zal ds Meima te Enumatil een samenspreking houden met de leden van de Geref. Kerk art. 31 ter plaatje, die nader door hem over het verloop der zaak willen voorgelicht wor den. Men verwacht, dat nog verschlllerv- de vrijgemaakten te Enumatil het voor beeld der 40 volgen zullen. De jaarlijkse zendingsconferentie '•"an de Doopsgezindte Ver. tot verbreiding van het Evangelie wordt op 12 en 13 Juni in Elspeet gehouden. Sprekers zijn dir W.F. Gol/terman, dr E. Jansen Schoon hoven. dr K. P. C. A. Gramberg en prof. dir J. Goslimga. Op 2 Juni om half elf wordt in de Jeruzalemkerk, Pomonaplem in Den Haag de jaarvergadering gehouden van de Chir. Geref. ZondagaschooiiverenigLn- gen. Gram. 9.00 Voor de causerie 10.00 Voor 10.35 Dansmuziek 11.00 Voc Nieuws RHHMHHMi 1 50 Gram. 2.00 Gev. programma 2.50 Viool en plano 3.15 Gram. 3 30 „Ben Je zesUg?" (Advertentie) en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HU)0 AAN DOENINGEN D.D.D. De xt. de slekte- irden gedood A'damse autodieven geknipt Verdacht van poging tot diefstal van twee auto's of joy riding heeft de Haag se politie dezer dagen vier Amsterdam mers aangehouden. Het zijn de 25-jarlge loswerkman W. L.. zijn broer, de 21- jarige bediende H J. L.. de 22-jarige havenarbeider M. J. J. H. cn de 21- jarige bediende B. v. G. Zij werden aangehouden, nadat zij ge probeerd hadden een auto. die op de Benoordenhoutaeweg stond, mee te ne men. Een van het vyftal zat reeds in de wagen en probeerde te starten, toen de eigenaar gerucht hoorde en zijn hoofd door het raam stak. Te voren hadden zij reeds geprobeerd weg te rijden met een wagen, die op de Pompstationaweg stond. Zij waren er reeds in geslaagd contact te maken door draden door te snijden en met elkaar te verbinden. Tot hun grote teleurstelling bleek toen echter, dat er geen benzine ln de tank zat De Amsterdammers waren de dag te voren naar Den Haag komen liften en zochten gisteren een goede gelegenheid om terug te kunnen De nacht hadden zU ln de duinen doorgebracht. Overdag had den zij maar een beetje in «tad rondge lopen. Voor de Amsterdamse politie zijn het goede bekenden. 15. „Een dag of wat geleden." „Toen pas? Dat is vreemd." „Ik lees zo weinig kranten." „Heb je het al aan anderen gevraagd?" „Geen mens. Maar ik dacht, de baas is pas in Den Haag geweest..." ,,Ja ja, ze hebben je goed ingelicht. Dat mag toch zeker? denkt Teunis, maar hij zegt niets. „Ik weet ook niet meer, dan er in de krant staat. In Den Haag vertelden ze geen nieuws." „Kan ik er ook bij betrokken zijn?" „Zeker, kan dat." „Hoe moet ik dat te weten komen?" „Je moet onderzoeken, of jij familie bent van de erflaters." Teunis kijkt alsof de baas hem aanraadt, de maan te plukken. ,,Je moet maar eens aan het Gemeentehuis informeren Morgenmiddag kun je wel een uur vrij krijgen, ga dan maar." XII. VOORTGANG. Het advocatenkantoor Brant Van Welden stuurt een brief met belangrijk nieuws. De resultaten van ons onderzoek zullen u stel lig bevredigen, schrijven ze Uit het serieus on derzoek. door ons ingesteld, is gebleken dat uw zwager, de heer Antonius Huidekoper, recht streeks afstamt van Andreas Huydecoper. over leden te Amsterdam omstreeks 1630. Door toedoen van deze Andreas Huydecoper is indertijd in het Amsterdamse Burgerweeshuis geplaatst diens huisgenote Katrijntje Jansdochter en is hij in de boeken ingeschreven als zijnde haar enige verwant Waarin de verwantschap bestond is nog.niet gebleken, maar dat hij haai enige verwant was. staat vast Deze Katrijntje Jansdochter is als weesmeisje naar Indië gedirigeerd onder de naam Katrijn tje Jansdochter genaamd Huydecoper. Onder de andere meisjes, die als weesdochter verscheept •n naar Indië, was er geen enkele die de naam vdecoper heeft gedragen of, voor zo ver be nd, verwanten van die naam heeft gehad. Aan het slot van hun schrijven vragen Brant Van Welden nadere .instructies voor verder on derzoek Oom Christiaan heeft de brief gelezen en legt hem voor aan zijn broer Henk. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis „Dat is een prachtig resultaat. Het gaat goed!" ..Wat zullen we nu?" „We moeten open «taart spelen." „Natuurlijk Dirk moet hier komen." „Maai zijn vader weet van niets." „Wat kan ons dat schelen? Dat moet Dirk uit maken. Wij hebben ons niet opgedrongen. Zelf heeft hij onze hulp gevraagd." „Eigenlijk zijn moeder „Ook goed Dat blijft hetzelfde." Dirk komt en hoort de boodschap. .Heb je al gepraat met je vader? Je zei, ge- oof ik. dat hij van jouw actie niet afweet7" „Nee nog niet „Dan heb je nou een prachtige gelegenheid Je komt ais overwinnaar Het staat in beginsel vast, dat jullie behoren tot de rechthebbenden op de nalatenschap. Dat is toch maar prachtig. Kerel, wat een schitterende boodschap!" „Ja zeker", zegt Dirk, „ik dank u zeer voor uw hulp." „Dat zal wel schikken. Vertel je vader nu ook van die honderd vijftig gulden, dan is alles vlak." Dirk stemt in. Vooruit maar. De volgende dag zien de broers hun zwager binnenstappen Ze begrijpen, .wat hij komt doen. Als Huideko per zo zedig kijkt, heeft hij iets op zijn hart. Ze gaan er dadelijk overheen praten. Een beet je te druk En ze feliciteren uitbundiger dan no dig is. De erfenis ligt nog' lang niet in zwagers brandkast. De bezoeker lacht witjes, krfikt en zegt: „Dank Je." „Jouw voorvader is de naaste verwant van de erflaatster." „Zo?" „Maar kerel, dat wordt een prachtige zaak!" roept oom Christiaan terechtwijzend. Wat doel die man kort en stug. Hij kan toch wel wat vrien delijker reageren op onze belangstelling en op de moeite, die we ons getroost hebbenI „In elk geval is het een zaak voor mij. Voor mij in de eerste plaats", zegt Huidekoper strak Dit antwoord werkt als een boze toverspreuk De broers verstijven Hun ogen vergroten zich. hun lachende mond wordt strak, hun gelaat een masker „Wat is jullie bedoeling met dat advocatenkan toor en die honderd vijftig gulden?" Hij spreekt weer rustig en vriendelijk zonder enig teken van ergernis. Nu moeten ze wel antwoorden. Dat is lastig Waarom speelt hij niet op? Dan konden zij hem samen overschreeuwen. „Dirk vroeg het ons „Dus kan ik dit bespreken met Dirk. Maar het wordt nu dubbele onkosten." „Hoe zo?" G, D. Nei ïrbrug. ig van 4000 jaren" 7.00 N ;lten 7.15 Uit het Boek der boeken" 7 30 am. (8.05—8.10 Dr W. Drees spreekt over t nationaal monument ..Dr Plesman") 8.25 gewone man 8.30 Kamerorkest en solist s ..Ken een haan een ei liggen?" 9.40 Alt- 1" J?'3".0.10.?5. •.°uders cn kinderen". 'ondgebed i 11 15 Utrechts Stedelijk Orkes' Hllvi iziek. -7.15 Gymnastiek 7.30 Gran VPRO; 7.50 Dagopening AVRO; 8 00 Nieuw S15 ?,ram" 9 00 Morgenwijding D.lj Koorzan 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10 50 Vor de kleuters 11.00 R.V Umevr. Clire Ler 'ert^.jOvM- eigen werk" 11.30 Voor de zi< land 12.40 Twee plano' Mededelingen en gram. 1.30 Dansorkest 2.00 „WIJ ontdekken Amerika", caus 2.30 Gram 2.40 Schoolradio 3.00 Gram 3.13 Voor de vrouw 3.45 Gram 4.30 Voor de jeugd 5 30 Lichte muziek 5.45 Pianospel 6 00 Nieuws 6.15 Gram. f20 Militaire causerie 6 30 Mili tair orkest 6.35 Paris vous parle" 7 00 Voor de kinderen 7.05 Bariton en piano 7 30 Ver- Toekprogramma 8.00 Nieuws 8.05 Dr Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Oosthem C. A. (Fr.) Chr. v. d. Leeden te Hazerswoude. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Zuid (vac. G. R. Visser) C. T. Appelo te Nijkerk. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Ouderkerk a. d. Amstel J. van Dijken te Aalten. Bedankt: voor Amsterdam-Oost B. van Smeden te Rotterdam-Zuid; voor Zeist P. op den Velde te Murmerwoude. Geref. Gemeenten Beroepen: te Zeist A. van Stuy- venberg te Nunspeet. Prof. Thijsse ere-Iid Kon. Ned. Aardr.k. Genootschap Prof. ir J. Th. Thijsse. directeur van het waterloopkundig laboratorium en hoogleraar in de theoretische en experi mentele hydraulica aan de Technische Hogeschool te Delft, is onderscheiden met het erelidmaatshap van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap we gens ..zijn bijzondere verdiensten voor de aardrijkskundige wetenschap" De bij deze onderscheiding behorende bul is de Delftse hoogleraar Zaterdag middag uitgereikt door de voorzitter van het genootschap, prof. dr G. L. Smit Sibinga tijdens de algemene ledenverga dering, gehouden in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. In memoriam mr P. B. Bouman S.S.R. herdenkt haar erelid In memoriam mr Pieter Basttaan Bou man uit Den Haag, die op 20 Maart is overleden is een herdenkingsnummer verschenen van Libertas ex Veritate, het maandblad van de S.S.R., van welke Ge reformeerde studentenunde wijlen mr Bouman erelid was. In tal van artikelen worden de vele verdiensten van mr Bou man met name voor S.S R. geschetst en wel door de heren A. v. d. Beukei, prae- ses van S.S.R., G. Puchinger (herden kingsrede te Utrecht op 9 April), dr W. J. Kolkert te Hilversum, H. M. Pen ning te Amsterdam, De Roo uit Amster dam, Velberg te Sassenhelm, H. van Harten te Groningen, H. Vos te Ham burg en J. Groeneveldt te Leiden, als mede in de reünistenrubriek door J. de Lange en W. N. Visserman. Geref. sociale arbeid in het Zuiden Deze maand mocht de Stichting voor Gereformeerd Sociale Arbeid In het Zui den voor de tweede maal 2000 ontvan gen van het Kon. Julianafonds- Het jaar verslag van deze Stichting wordt ditmaal wel bijzonder gestempeld door de Februariramp en het vele werk, dat de stichting ln die dagen mocht verrichten. Als belangrijkste taak in 1953 zag de Stichting de opbouw van het maatschap pelijk werk In het land van Heusden en Altena en in de Westhoek van Noord- Brabant. In belde gebieden kwamen clas. sicale stichtingen tot stand. In verband met de oprichting van een aparte Lim burgse stichting zal men zich in hoofd zaak tot Noord-Brabant beperken. Onder auspiciën van de juridische faculteit der Leidse universiteit is dit weekeinde een juridische conferentie ge houden, waar o.a- de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, sprak over: De Burgemeester in het Ned. letter erd tot wijsbegeerte proefschrift; Rijckloff Volek< (de carrière van een diplomaat). Willem Martin Ottow. geb te Weltevreden. AMSTERDAM (V.U.), 7 Mei Gepromo- 1 jde godgdeardheid op Gospel Offer: doctor in ■fschrift: The we Views of H. Hoeksema and K. Schilt..., c C de Jong. geb te Grand Rapids, Mich Utrecht; J P J gen. Tandarts: (Z); Cand psychologie; mej E J C van Tricht, Eindhoven; Doet rechten; A J Leest. Gouda; L R A van Beem, Utrecht; Kerkelijk examen: D J Bllkkendaal, Utrecht. Doet ge schiedenis: J L Struijk, Arnhem; Doet vee artsenijkunde: J W A C van Loenen. Bever wijk. Veearts: K Schuiling, Utrecht; J B van Dijk. De Bilt. Doet Nederlandse lette- R J Wage- maker. Amsterdam en N A Neyzen. Mon nikendam. GRONINGEN, 8 Mei Tandarts; L H Kruiswoordraadsel spreekt i A. Plesmai het i ..Dr 9.35 Lichte muziek 9.55 Mededelingen 0.00 De conferentie in Genève 10.05 Prome- lade-orkest 10,45 Buitenlands overzicht 11 00 'ra""8 11 15 N<?W Y°rlC ealIinB I,.2°—1200 Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Gram 12 25 (oor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Discussie .55 Sport 2.00 Voor de scholen 3.00 Criticken eert 1.00 Sport 1.35 Amusementsmuziek 1 45 Voor de kleuters 2.00 Voor de vrouw 3 00 Sport 3.30 Gram 3.45 Militair orkest 4 15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Tango orkest 5.30 Sport 5.45 Amusementsmuziek 6.15 Verzoekprogramma 6.45 Hoorspel 7.00 - Sport 730 „Have _a go" 8,00 Hoor- muziek 1105 Voordracht 11.20 Swingmi 11 50—12 00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws - -- - 2.00 Schoolradio 3 30 Orgelspel ri 3 9 II li 7 |'9 Horiz 1. Een der zintul- gen, 4 schrede. 6 weefseltonnetje, 8 dier, 9 beknopt, 11 boodschapper, 13 te eniger tijd, 14 goj der liefde, 16 vissoort, 17 hoofdmatraj 20 inhoudsmaat, 21 voor gaand. Verticaal: 1 Drank, 2 boog van een gewelf, 3 vaartuigje, 4 postzegels op brieven. 5 wlnterkost, 7 kleur, '0 kleur, 11 deel van het lichaam, 12 wapen, 15 familielid, 18 vod, 19 kleur. 8 00 Verzoekprogram rs; Boeken en schrijvers (op 224 en ileprogramma. KRO: 8.15—10.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2