Representatieve expositie in Boerhaavezalen Nieuwe wegen bij inenting de Leidse jeugd van Prof. Van Steenis doceert in „flora van Indonesië" Daling in aanbod zet zich nog steeds voort Gebruik van woonruimte als bedrijfsruimte Huisartsen op de bres tegen pokken, diphtherie en kinkhoest Een geweigerde advertentie NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1954 Vijf jaai Leids Kunst-Centium Er zijn zwakkere, maar ook zeer sterke broeders bij Op de vierde Mei 1949 paseerde bij notaris Fuhri Snethlage de stichtings- acte van het Leids Kunst-Centrum. Daarmee was een periode van voor bereiding afgeslotendie enerzijds gekenmerkt werd door vertrouwen en strijdvaardigheid, anderzijds door wantrouwen, laksheid en tegenwerking. De jonge stichting was toch ten doop gehouden: zij zou nu moeten be wijzen, dat zij bestaansrecht had. Vanmiddag wordt in de Boerhaavezalen de lustrumtentoonstelling geopend. Vijf jaren lang heeft het Centrum regelmatig van zich doenhoren en de activiteiten werden meer omvattend, de kwaliteit van het gebodene steeds beter. Vanmiddag toont men aan een schare genodigden, hoever men in die vijf jaar gesprongen is, op een tentoonstelling, die misschien wat ongelijk van kwaliteit is, maar die dui delijk laat zien, dat er in de Sleutelstad en haar omgeving wel degelijk op artistiek gebied iets te beleven valt. Stellen wij a priori vast, dat de onge-l bestuur en op het ogenblik het stadhuis lijkheid van kwaliteit niet te danken is aan een incompetente jury. Er is zelfs heleméal geen jury aan het werk ge weest. De tentoonstellingscommissie heeft alleen het minst passende werk opzij ge zet, maar is daarbij uitgegaan van de ge dachte, dat ieder lid aan bod moest kun nen komen. Men ontmoet er dan ook een hele reek; oude bekenden en bovendien een serit reeds eerder geëxposeerd werk. Dat was uitgesproken de bedoeling. Daarbij zijn ei echter óók nieuwelingen, die de aandacht vragen, en werd er ook werk van recente datum ingezonden. Het geheel beslaat beide Boerhaave zalen, die dan ook nog mudje-vol zijn ge worden. Men kan alleen maar de tentoon stellingscommissie bewonderen voor smaak en de tact, die aan het plaatsen pas moeten zijn gekomen. Van de oude bekenden zijn er: de beide Geraedtsen, vader en zoon, Will Twee- huyzen, Hans Vermolen, Han Werz, Lucia Steinbach, Jaap v. d. Post, Lode Sengers, Henny Bal, Jos Mertens, J. v. Zonneveld, Beekman, Walter Bosch, Suze Crétier- Ladan, P. v. Weerlee en J. v. d. Berg. Mevr. Giselle van Essen-Kusters, die al lang niet meer in Leiden woont, kon het L.K.C. niet vergeten en vroeg op deze tentoonstelling een schilderij op te gen, dat in het bezit is van het gemeente- danken is siert. Verder exposeren de beeldhouwers Lo Molenaar en Hans Melis en de pottenbak kers Meindert Zaalberg. Marcel Keezer en Willem Ravelli. Ook Henny Bal maakte Onbekender namen zullen voor de meesten zijn: mevr. Bosch-Gans, Johanna Dekker, Elli Eggink-Offringa, Paula Dijk-Geraedts, Thana Djie en J. v. d. Veer, een leerling van Tweehuyzen. De meest opval lende nieuweling is echter Ma- rlus Kutterink uit Voorschoten. r~ Chr. Geref. Kerk Leiden Volgende week gedach- tenisavond Volgende week Woensdagavond half 8 zal in de Chr. Geref. kerk te Leiden een gedachtenisavond worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Kerk van Leiden voor vijftig jaar „weer tot openbaring kwam". Aan het ontstaan en de geschiedenis van de Chr. Geref. Kerk van Leiden hopen wij in ons blad van aanstaande Dinsdag een artikel te wij den. De sprekers op de gedachtenisavond zijn: ds C. van der Weele, de plaatselijke predikant, over het verleden, ds J. Jon- geleen van Bussum over het heden en ds W. F. Laman van Rotterdam over de toekomst. haar waarschijnlijk nooit eerder gezien, maar zij vertegenwoordigt een type vrouw, dat wij zo nu en dan tegenkomen, dat ons dan onbewust imponeert en niet meer loslaat. Han Werz laat op deze tentoonstelling zien, dat hij definitief uit een periode verstarring is losgekomen. De oude Werz is nog wel niet helemaal verdwenen, 1 hij is in beweging gekomen. Wij consta teerden dit reeds op de expositie bij hem thuis, in December van het vorig jaar Er hangt hier ook werk van deze tentoon stelling. Tot degenen, die zoekende zijn, behoort ook J. v. Zonneveld. Hij probeert dan dit en dan dat. Niet zonder succes overigens. En niet te vergeten: Jos Mertens. Deze gaat in zijn abstracte composities thans zóver, dat hij in zijn schilderijen zelfs zeer onschilderkunstige middelen werkt, zoals lucifershoutjes en kralen, die hij eenvoudig in de verf vastwerkt. We heb ben het gevoel, dat Mertens hiermee weldra aan het einde van zijn weg zal zijn. Er zal dan een terug op moeten den. Dat overigens interessant belooft te Bij de beeldhouwers is Hans Meli: beweging gekomen. Hij exposeert de hem bekende rustige en harmonische werkstukken, maar ook abstraherende, waarbij hij kennelijk naar een groot- Aanwinst Om met deze te beginnen: men kan bi} hem gerust van een aanwinst spreken. Hij is een man van kunde en zelf- entiek en hij is een zoeker, een hartstochtelijk zoeker. Er han gen van hem kinderportretten in modern-realistische trant, soms klaarblijkelijk beïnvloed door de huidige reclame-tech niek, knap, licht en vrolijk. Maar er hangen ook getourmen teerde schilderijen, expression- nistisch van opvatting, doeken, waarvoor men stil wordt. Staande voor het werk van J. v. d. Veer herkent men direct de leermeester: Tweehuyzen. Wat op zichzelf al een compli ment betekent. De kleurstelling van Thana Djie kunnen wij niet bewonderen, maar er hangt een compositie van orchideeën, die wij beslist wèl appreciëren. Paula van Dijk-Geraedts heeft surrealistische neigingen, Ella Eggink-Offringa zet haar com posities breed op. Mevr. Made leine Bosch-Gans toont haar kunnen op het gebied van de Ex Libris. Van de oude bekenden viel ons het Laatste Avondmaal van Pieter Geraedts op door zijn compositie en uitvoering: expressionis tisch cn zelfs abstraherend in het weer geven van de essentialia van het Avond maal, brood en wijn. Van Hans Vermolen bewonderden wij m bloemstilleven met bijna witte rho dodendrons: puur en koel. ■Het vrouwenportret „Sonja" van Bal ntrigeerde ons, omdat wij meenden deze rrouw te hebben ontmoet. Wij hebben „Meditatie", een beeld van Lo Molenaar op de lustrumtentoonstelling van het Leids Kunst-Centrum in de Boerhaave zalen. gedurfde Ischeepser vormgeving heeft gezocht, ssionnis- Nieuwe vormen vinden wij overigens ook bij de ceramici, nieuwe vormen èr nieuwe kleuren. Een hoofdstuk op zich- Band met Azië verstevigd Dr C. G. G. J. van Steenis heeft gistermiddag het ambt van bijzonder hoog leraar in de floristiek en de plantengeografie van de Indonesische archipel en omgeving vanwege het Leidse Universiteitsfonds aan de Leidse univer- een rede over het onderwerp „Homo Aan de botanicus, die het voorrecht heeft gehad, op een reis naar Indonesië kennis te maken met de verschillende vegetatie-typen, die hij vanaf de gema tigde zone tot aan de evenaar ontmoet, dwingt zich onwillekeurig de vraag op, hoe deze typen in causaal verband staan met hun milieu. De meest gangbare op vatting hierover is, dat zij in direct ver band staan met het verschillend klimaat, aldus prof. Van Steenis. Het is duidelijk, dat hierbij tenminste twee cosmische klimaatsfactoren betrok ken zijn, namelijk neerslag en tempera tuur, terwijl twee lokale geologische fac toren, de verdeling van land en zee en de verheffingen van het land in het ef fect dezer beide klimaatsfactoren, een lokale, maar duidelijke variatie brengen. Dan is er nog de groep der biotische factoren, dat zijn de interacties tussen planten, tussen dieren en tussen planten De vegelatiekunde wil trachten het verband te vinden tussen begroeiings typen, zoals wij die thans aantreffen, en het samenspel van de genoemde factoren in de tijd. Het zal u mogelijk verbazen, aldus prof. Van Fteenis aan het slot van zijn rede, dat een intreerede van een hoog leraar, belast met onderwijs in de flora van Indonesië en omgeving, handelt over de woestijnflora. Toch is dat minder vreemd dan het lijkt. De botanicus in de tropen toch kan sneller vertrouwd raken met de kernproblemen van de vegetatie- PUZZLE PROMINENTEN 1. Wed. M. de Graaf, Leidseweg 130b, Voorschoten: 2. mevr. A. de Bock Wessel, Korevaarstraat 55, Leiden; 3. mevr. G. de Nie, Berkenkade 29, Lei derdorp. Een dokter nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, Den Haan, De Jager, Teeuwen en Van Wingerden. Welke Apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 8 Mei 13 uur tot Zaterdag 15 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. kunde, aangezien hij naast de rijkste vorm, die het uitgangspunt dient te zijn, ook de daarvan afgeleide degradatie stadiën voor zich kan zien. Een belang rijk aspect hiervan zijn de woestijnach tige streken in de semi-aride gebieden van de kleine Soenda-eilanden. Het is zeer zeker geen toevallige omstandigheid, dat aan de Leidse universiteit wederom een contact ge legd wordt met Azië in het algemeen en Indonesië en omgeving in het bij zonder. Zeer langdurige en héchte wetenschappelijke en persoonlijke banden toch binden de musea van Leiden, het onderwijs en het onder zoekwerk van deze universiteit aan gindse landen, die een vruchtbaai werkterrein opleverden voor vele ge neraties, zei de nieuwe hoogleraar m zijn woord tot de curatoren. Firma B. de Koning Na een maandenlange verbouw'ng zijn vanmorgen de uitgebreide en gemoderni seerde magazijnen van de firma B. de Koning feestelijk heropend. De werk zaamheden konden plaats hebben door een aanwinst van meer dan honH«>-d vierkante meter verkoopruimte Ongelijk Het zou ondoenlijk zijn allen te bespre ken. Men komt er bij een dergelijk groot aantal exposanten dan allicht toe gemeen plaatsen te gebruiken en daarmee zijr noch de kunstenaars zelf, noch de bezoe kers gebaat. Wij volstaan dan ook met deze enkele losse opmerkingen over werk, dat om een of andere reden bijzonder op valt. En geven als onze algemene indruk, dat hier getoond wordt, dat er wat leeft onder de leden van het Leids Kunst- Centrum, dat dit op een alleszins verant woorde wijze getoond wordt (zie ook de aankleding van het podium!) en dat zij, die beweren, dat er rondom Leiden geen kunstenaars van betekenis gevonden wor den, ronduit ongelijk hebben. Er zijn wel zwakkere, maar er zijn ook zeer sterke broeders bij. tentoonstelling, die hedenmiddag door wethouder Van Schaik wordt ge opend, is ter gelegenheid van het lustrum deze keer in plaats van twee weken open. Men make van deze gelegenheid gebruik! C. Th. R. Agenda van Leiden' Zaterdag Burchtfestijn. 8 uur: Holshacker Bub'n Ontspanningsloka^l der P.T.T., Boom markt: bazar voor Instrumentenfonds „De Post" (210 uur)- Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene- kaarthouders), Ned. Comedie met „Hart tegen hart" van Eugène Schribe. Antonius-clubhuis, 8 uur: „Ons Toneel" met „Stefan Borkos". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: personeels vereniging Grofsmederij, ontspannings- Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: eerste lustrum damescomité „Groenoord". Oegstgeest, Oud-Poelgeest, derde oecumenische juristenconferentie. Oegstgeest: Irene, 8 uur: Vereni ging tot behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, propaganda- feestavond vijf-jarig bestaan (45 uur: receptie). Maandag Burchtfestijn, 8 uur: Veluwse bóeren- dansers en boerenkapel ,,De Roggebien- ders". Schuttershof 1 uurhalf 3: start deel nemers Sleutelstadrallye 1954. Lakenhal, 8 uur: Nieuw Haags Strijk kwartet. De Doelen, 8 uur; Leidse amateur- fotografen. bespreking van foto's. Dinsdag Burchtfestijn, 8 uur: Olga Lowina en haar kwartet. Stationsplein, 9 uur: Ned- huisvrouwen, excursie per bus naar Schoonhoven. Gulden Vlies, 35 uur: receptie J. G. van der Zeeuw (70 jaar). Grote cursuszaal academisch zieken huis, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, uitreiking 4 Landsteiner-plaquettes en 104 penningen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Koksschool. De Schouwspelers met Boefje van M. J. Brusse. Burchtfestjjn Burcht, half 3—half 6 en half 8- 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 25 en 79 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het portret in de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). Deze week in Luxor Zolang jij bij me bentr een film in een film Onder regie van Harald Braun is in Duitsland een film gemaakt, die zowel wat inhoud als wat vormgeving betreft totaal afwijkt van wat ons ii regel van onze Oosterburen gewordt. Er liggen vele stappen tussen de droomfabriek en de verbeelding van de waarheid. Opmerkelijk is, dat die waarheid in deze film wel uitermate scherp wordt getekend. Het verhaal is gauw verteld. Na jaren Zoals men ziet een ongebruikelijk ge- krijgsgevangenschap is een soldaat uit Rusland teruggekeerd. Hij woont met zijn vrouw, die indertijd bij de vlucht uit het Oosten nog net op de laatrte trein kon springen, terwijl haar man achter bleef, in een allerakeligst krotje vlak bij de spoorlijn. Beiden werken in een dingververij. De vrouw probeert er bij te verdienen door als figurante de film te fungeren. Door een ongeluk kig toeval raakt haar japon in brand er wordt de opmerkzaamheid van de regis seur op haar geval gevestigd. Deze heeft zijn roem gevestigd met de vervaardi ging van droomfilms aan de lopende band, en proeft nu zijn grote kans iets echts en levenswaars te maken. Hij weet de vrouw zo ver te krijgen dat ze haar eigen leven nog eens gaai 6pelen, met al de verschrikkingen var de na-oorlogse tijd als ontheemde. Dii brengt een verwijdering teweeg tusser de ex-soldaat, die niet veel verdient, er de nu met tijdelijke roem overgoteh echt genote, die meer dan alleen bewondering voor de regisseur gaat voelen en niet meer weet, bij welk leven ze eigenlijk Vanavond 10.000e bezoeker Burchtfestijn In de loop van de avond wordt de 10.000e bezoeker of bezoekster van het Burchtfestijn verwacht. Hem of haar zal ter herinnering aan deze mijlpaal een iardige attentie worden aangeboden. Beveiliging bij de overweg Haagweg In verband met de veiligheid Lijn aan beide zijden van de overweg N. S. Haag- weg rood-witte palen geplaatst, waarop lichten zijn aangebracht. Bij het sluiten van de overweg worden de lichten rood, zowel overdag als 's avonds, zodat het verkeer tijdig wordt gewaarschuwd. Stand van de werkloosheid Op 29 April stonden bij het arbeidsbureau Leiden 880 geheel werklozen in geschreven, terwijl daarenboven 109 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzieningsobjecten. Het totaal beschikbaar aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 989. Een daling van 103, die in hoofdzaak dient te worden toegeschreven aan verhoogde activiteit in verschillende sectoren, verband houdende met normale sei zoensfactoren. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 toont aan, dat het aanbod thans belangrijk lager ligt. Het voordelig verschil bedraagt 473. De vraag naar mannelijke arbeids- krachtne steeg in niet onbelangrijke mate, nl. van 165 tot 263. In hoofdzaak is de vraag gericht op jeugdige krachti 16 tot en met 18 jaar vooral a; jeugdig administratief personeel be staat behoefte. Daarnaast bestaat plaat singsmogelijkheid voor volwassenen in de bouwsector, de landbouw, de conser- venindustrie. en metaalindustrie en de administratieve sector. In laatstgenoem de sector worden voornamelijk jonge krachten gevraagd. t aantal werkloos ingeschreven wen dailde nog iets en bedroeg per 29 April 124. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten bleef gelijk en is in hoofdzaak gericht op huishoudelijk personeel. Voorts kunnen geplaatst worden onge- Dividenden Kon. Grof 6 en 8 procent Gisteren is de aandeelhoudersvergade ring van de Kon. Ned. grofsmederij ge houden. De vergadering stond o.l.v. mr J Kroese. Er werd besloten op de priori teitsaandelen 6 procent dividend en op de gewone aandelen 8 procent uit te kb- Mr J. Kroese. die aftredend was als werd herkozen. schoolde krachten in diverse bedrijfs takken, ervaren verkoopsters, confectie- naaisters, naaisters, leerling-naaisters, stiksters en administratieve krachten. geven. De vormgeving is rassend. Er zijn talrijke goed gevonden beeldwisselingen en vooral het juiste ge bruik van geluid is opvallend. Maria Schell levert een prachtige pres tatie in de rol van Eva Berger, de jonge vrouw, die de ware hereniging vindt. De Weense acteur E. O. Fischer speelt de rol van regisseur Tornau met grote soberheid, en daardoor zo overtuigend. Deze film in een film draait deze week in Luxor. G. TULP. G. Filippo vijftig jaar bij W.W. Het is op 11 Mei vijftig jaar geleden, dat de heer G. Filippo zich als lid aan meldde bij „Werkmans Wilskracht", dat toen alleen bestond uit het personeel der toenmalige „Leidsche Katoen Mij" in die dagen een zekere moed nodig om zich buiten de lange werktij den te gaan bekwamen in de muziek kunst. De 14-jarige Filippo liet zich niet af schrikken en na een aantal andere in strumenten bespeelt hij thans de bariton op zeer verdienstelijke wijze. Doch niet alleen als „instrumentalist" ontpopte „Gerrit" zich, maar zijn gewaardeerde medewerking uit zich ook op het ter rein van het copiëren en overschrijven van muziek, Het zou interessant zijn, wanneer wij het aantal door hem ge schreven noten konden geven; zeker zou dit een getal van zes cijfers zijn! Zolang het hem mogelijk is. zegt hij, blijft hij zijn krachten geven aan „Werk mans Wilskracht". Begrijpelijk is, dat het hem Maandag et aan belangstelling zal ontbreken. Leidse Kamer van Koophandel Zijn gemeentebesturen wel soepel genoeg In de gistermiddag onder leiding van de voorzitter, de heer T. M. H. van Wavei gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land maakte een deel van de besprekingen uit een schrijven, dat namens deze Kamer zal worden gezonden aan de minister van Economische Zaken inzake de ingebruikneming van woonruimte als bedrijfsruimte. Aangezien deze materie, naar de mening van vele leden een algemeen, landelijk karakter draagt, werd be sloten contact op te nemen met de Verenigde Kamers. In het concept-schrijven der Leidse gemeenten, gezien de nog veelszins heer sende woningnood, herhaaldelijk bezwa- Kamer werd o-m- opgemerkt, dat het voor de ontwikkeling van bepaalde bedrijven de daarmee samenhangende verho ging van de productie en vergroting var werkgelegenheid dringend nodig is, dal woonruimte aan de bestemming onttrok- wordt om als bedrijfsruimte te wor- benut. Hoewel verschillende ge- ntebesturen daarvoor een open oog hebben, bestaan daartegen van sommige In het belang der volksgezondheid: Tegenwoordig is het mogelijk door inenting jonge kinderen een vérgaande bescherming te geven tegen infectieziekten. Langdurig heeft men gezocht naar een methode om tot een dergelijke opztft te geraken, dat zoveel mo gerijk kinderen zouden profiteren van deze mogelijkheid, en men heeft nu een organisatie opgebouwd, die sinds 1 Januari in Leiden aan het werk is. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, dokter C. R. Zijerveld, en prof. G. M. H. Veeneklaas van de Kinderkliniek, hebben ons dienaangaande enige mededelingen gedaan. Ieder weet wel, dat inenting van k deren beneden de leeftijd van één j, tegen pokken geen gevaar oplevert, inenting is trouwens al lang wettelijk ge regeld en alleen ouders met gewetens bezwaren worden vrijgesteld van de ver plichting, hun kinderen tegen deze ge vreesde ziekte te laten immuniseren. Anders staat het met diphtherie en kinkhoest. De laatste jaren is wel meer de gedaehte ingeburgerd, dat ook deze ziekten lang niet ongevaarlijk zijn, maar gemeen goed is dit nog niet geworden. Toeh moet men weten, dat va de ziekte gevallen van diphtherie gemiddeld zes procent een dodelijke afloop heeft. Ba- bies die kinkhoest krijgen kunnen daar aan sterven, en over het algemeen kan kinkhoest longafwijkingen ten gevolge hebben, waarvan het opgroeiende kind jarenlang last heeft. Het is dus zonder meer duidelijk, dat immunisatie van jonge kinderen tegen deze ziekten een groot belang v-oi d* volksgezondheid betekent. Daarom zon men al heel lang op middelen om een Commissie Op 13 October van het vorige jaar in stalleerde wethouder Menken een com missie van overleg, waarin de Kruis verenigingen, de Kinderkliniek, de G.G.D. huisartsen, de districts-kinderarts en de chef van de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie zitting hadden ge nomen. Uit die commissie werd een werkgroep gevormd, in hoofdzaak be staande uit artsen, de directeur van de G.G.D.. de provinciale kinderarts, prof. Veeneklaas en de chef van de afdeling bevolking. Men realiseerde zich. dat de medewerking nodig lijke stand, ouders en huisartsen, ei een centrale administratie moest den ingeste.d. Die medewerking is er gekomen, ingang van 1 Januari van dit iaar bij aangifte van de geboorte van kind een i"~niincckaar1 - -^strekt r op kunnen aantekeningen worden maakt betreffende inenting. Voor iedere inenting wordt een bon.ietje ingevuld aan de centrale administratie bij de G. G.D. gezonden, zodat daar steeds overzicht bestaat van de ouders, die wel 'en die niet meewerken. Wanneer de ouders aan de oproeping geen gehoor geven, worden de zusters van de wijkverenigingen uitgezonden om te horen, waarom die medewerking achterwege is gebleven. Wie? De vraag, wie de inentingen moet ver richten, is lange tijd een open vraac ge weest. Men heeft nu besloten, dit te laten doen door de huisartsen, gezien de men taliteit van het Nederlandse volk. De baby moet drie prikken krijgen tegen diphtherie, respectievelijk in de vierde vijfde en zesde levensmaand. Alle huis artsen van Leiden hebben daarvoor een spreekuur ingesteld, en wel op Woens dagmiddagen van 2 tot 3 uur. De pokken- vaccinatie volgt daarna. Opgemerkt moet nog worden, dat deze behandeling geheel gratis is en dat de babies hiervan totaal geen last ondervinden in de vorm van onaan gename bijverschijnselen. Half Mei wordt het eerste spreekuur voor deze inenting gehouden. Per jaar worden in Leiden tweedui zend kinderen geboren. Vorig jaar werd 78 procent van de toen geboren babies tegen pokken ingeënt. De commissie hoopt, dat met de nieuwe regeling een mmunisatie tegen de drie genoemde iekten bij alle kinderen zal worden be reikt De inentingen beginnen Woens dag 12 Mei. Deze laatste gemeentebesturen, aldus wordt opgemerkt, beslissen dan veelai of zelfs nagenoeg steeds, dat een ver zoek om bepaalde woonruimte als be drijfsruimte te benutten, dient te worden afgewezen. Uit hoofde van deze opvatting en in verband met de dringende noodzaak alle beletselen voor een opvoering van de pro- ductivreit en daarmede van de algemene welvaarl zoveel mogelijk weg te nemen, aoht de Leidse Kamer het gewenst de aandacht van de minister op dit vraag stuk te vestigen. Dit acht zij temeer nood zakelijk. omdat het vóór de oorlog een normaal verschijnsel was, dat vooral kleine bedrijven woonruimte als bedrijfs ruimte in gebruik namen, omdat dit voor deze bedrijven de enige mogelijkheid was om het bedrijf uit te breiden en de pro ductie te vergroten. Volgens de Kamer werkte dit systeem economisch zeer goed. daar dit inderdaad aan de ontwikkeling der kleine bedrijven zeer ten goede kwam De Kamer zou het daarom zeer op prijs stellen, dat de minister van Economische Zaken in contact trad met de minister van Binnenlandse Zaken teneinde te ko men fot een aanschrijving van de ge meentebesturen, waarin deze er op wor den gewezen, dat zij er goed aan zouden doen om woonruimte tot bedrijfsruimte bestemmen in ernstige overweging te emen en zo enigszins mogelijk aan deze erzoeken gevolg te geven- Het voorstel om aan de Verenigde Ka ters te verzoeken aandacht te schenken in de in Nederland algemeen gevolgde politiek t.a-v- de electriciteitstarieven (aansluiting van nieuwe bedrijven het net) werd nog aangehouden Alvorens stappen In deze richting te nemen, zal nog contact worden opgenomen met het (in deze vergadering afwezige) lid der Kamei ir M- C. de Jong. Voorts werd in deze zitting van gedach- n gewisseld over het probleem van dt afvalwaterzuivering- Besloten werd con- men met de Verenigde Ka- enkele organen, die bij dit vraagstuk nauw betrokken zijn. Voor een interne verbouwing van het pand der Kamer werd een bedrag van ten hoogste f 7000.— beschikbaar gesteld- Verder werden de rekening en verant woording over 1953 goedgekeurd en vond :n nadere vaststelling plaats van de lijst in subsidies over 1954. Bij de rondvraag vroeg de heer Aalders nogmaals raar het beschikbaar stellen prijs voor daarvoor in aanmer king komende leerlingen van b-v. een nijverheidsschool, die een extra pres tatie hebben geleverd- Een commissie ngesteld. die hierover aan de I Kamer rapport zal uitbrengen. weigerd een advertentie op te nemen van de Prol.-Christelijke Werkgemeenschap in de Part\j van de Arbeid, waarin een 1 Mei-wijdings- dienst werd aangekondigd. Deswege blijken wij de toorn te hebben opge wekt van het partijorgaan van de Partij van de Arbeid, Het Vrije Volk. We willen wel zeggen, geroerd te zijn door da belangstelling van dit blad voor onze gestes, maar het moet ons van het hart, dat de voorlichting, die het blad over deze zaak geeft, kant noch wal raakt. Volgens Het Vrije Volk zou ons motief voor het weigeren van de ad vertentie zijn geweest, dat wij de strekking van die advertentie niet in overeenstemming achtten met de Christelijk-Nationale beginselen van het blad. Onze motivering echter, zo al s wij haar schriftelijk aan de Werk gemeenschap gaven, luidde, dat wij de advertentie niet konden opnemen, „strijdig als de beginselen van de P.v.d.A. zijn met geest en strekking van ons blad". Het ging dus niet in de eerste plaats om de inhoud van deze adver tentie, maar wij veroorloofden ons de vrijheid, haar in wat ruimer verband te plaatsen en haar als zodanig te beoordelen. Dat zullen de leden van de Prot. Werkgemeenschap ons toch niet kwa lijk willen nemen? Wat willen zij zelf allereerst zijn? Leden van de Prot. Werkgemeenschap? Of leden van de Partij van de Arbeid? Zonder twijfel het laatste. Anders zouden zij allang ten prooi zijn gevallen aan het door hen zo bitter gevreesde gevaar 'an de „verzuiling". Vandaar ook, dat de Werkgemeenschap maar een deel van de Protestantse Christenen binnen de Partij van de Arbeid omvat. Neemt Het Vrije Volk advertenties op van de C.H. Unie of de A.R. Par- Het heeft hetzelfde recht ze te weigeren als wij hadden om deze ad vertentie van deze afdeling binnen de Partij van de Arbeid te weigeren. We willen daaraan nu nog wel iets toevoegen. De advertentie kondigde een wijdingsdienst aan op 1 Mei. Wij nemen aan, dat het de leden van de Werkgemeenschap volkomen vrij staat een wijdingsdienst te organise ren. Wat maakt Het Vrije Volk er echter van? Het maakt van deze wij dingsdienst niet minder dan een kerkdienst, een „kerkdienst ter ge legenheid van de Meiviering". Daar mede haalt het de Kerk binnen de activiteiten van zijn politieke partij. Een zonderlinge situatie, voorwaar. Een kerkdienst, niet belegd door de kerkeraad, maar door het bestuur der Prot.-Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Wij vermoeden, dat Het Vrije Volk door deze ken schetsing de kerkeraad geen dienst heeft bewezen. Aankondigingen van kerkdiensten zullen we niet spoedig weigeren. Maar we maken wel graag enig on derscheid met wijdingsdiensten als hier kennelijk bedoeld. Studentenvoetbal Leiden werd nationaal kampioen Waren de nationale studentenvoetbal kampioenschappen tot nu toe steeds een groot succes, door een kleine organisato rische fout werd het deze keer een on- tuf*n Wapeningen, Amsterdam, Delft, Utrecht en Leiden. Op de eerste dag lieten vijf elftallen al direct verstek gaan. De sportcommissie maakte er van wat er van te maken viel, namelijk een halve competitie, waarin Delft en Leiden favoriet waren. Er vielen op de eerste dag (Donderdag) al enkele belangrijke beslissingen: Wa- 2~,; Amsterdam- Delft 0—3; Utrecht—Leiden 0—2; Wage- ningenAmsterdam 11. Toon Leiden en Delft gijteren tesen elkaar gelijk speelden, was cr nog van alles mogelijk. Beide ploegen spanden zich geweldig in en nadat vele wedstrij den waren gespeeld kwam Leiden bo- v£?!"nL kreeg in de laatste wed strijd, Delft—Utrecht, nog kans om met Leiden gelijk te komen, maar de man nen uit het Stichtse vochten met onge kend enthousiasme voor wat zij waard waren cn Delft ging op de knieën 2—1. Leiden won verdiend het kampioenschap en de hoofdprijs. De laatste uitslagen waren: Delft- Leiden l—l; Wageningen—Leiden 0—4; AlSSt"da„mTUtrecht l-^ Wageningen l/t»T0~®- Amsterdam—Leiden 0—3;' Delft—Utrecht 1—2. In sociëteit Minerva werd de eindult- ilag bekend gemaakt: 1 Leiden. 7 pt; 2 Delft. S pt; 3 Utrecht. 4 pi; 4 W.fcninjm, 3 pt; 5 Amsterdam, 2 pt. Zilver en brons bij Gebrs Van Wijk »"ï1»n>«r« V«n de Leidse tex- tlolfobnok Gebrs. Van Wijk en Co. N.V. vieren vandaag een jubileum. Wethouder J. C. van Schalk heeft bij de officiële viering van deze jubilea hedenochtend de werkmeester W. L. P. van Wijk, die veer tig Jaar in dienst was, de zilveren ere medaille, verbonden aan dc Orde van Oranjo-Nassau, op de borst gespeld. De wolsorteerder H. van Bulk, die vijftig jaar werkzaam was, kreeg de medaille in brons. Burgerlijke standvan Leiden Geboren: NeUy J.dvH Kelder en N J Wouters; Petrus J. z v A J Mink en W E Trouwee; Gertruce J, d v T P van den Berg en M H j Wubbels; Anthonia M M. a v H J M Vrouwenvelder cn C M A Burger Overleden: A Harmsma, vrouw, 63 J. De 31-jarige schilder D. va gisteren by de Fruinlaan van 6 n hij brak twee vingers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3