Jlicuuic £ditófl)r (iTourant Dien Bien Phoe onder een overmacht gevallen Nieuwe wegen bij inenting Omtrent lot der verdedigers is niets bekend T I Communistische vloedgolf tegenhouden! Weer drie arrestaties in zaak van Joodse weesjes r* Wist U Vanmorgen deskundigen gehoord ZATERDAG 8 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10U34 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrefcen .S!<at>uttttU«lkMt«n mjn btrJ In Kjljenspiitl" Zie pag. 3 WANHOPIGE STRIJD VAN 6 TEGEN 1 DIEN BIEN PHOE is strijdend ten onder gegaan, na zich 57 dagen lang heldhaftig te hebben verzet tegen een overmachtige vijand. Omtrent het lot van de verdedigers is niets bekend. De Franse premier Laniel, die gistermiddag om drie uur al het eerste nieuws van de val van de vesting kreeg, maar het pas omstreeks kwart voor vijf in de nationófle vergadering bekend maakte, verklaarde, dat het bolwerk was gevallen na een onafgebroken strijd van twintig uur. Alleen het geïsoleerde bol werk Isabelle, op vijf kilometer ten Zuiden van Dien Bien Phoe, hield toen nog stand. Vannacht hebben de rebellen ook op dit fort een zware, massale aanval gedaan en waarschijnlijk wisten zij dit ook te over meesteren. Het radio-contact met de stelling werd vanmorgen verbroken. Onmiddellijk nadat premier Laniel was uitgesproken, werd de zitting van het parlement als teken van rouw voor een uur verdaagd. En om streeks middernacht betrokken dertig parachutisten, allen oud-strijders uit Indo-China. de erewacht bij de eeuwige vlam onder de Are de Triomphe bij het graf van de onbekende soldaat De Eranse omroep zond alleen maar sombere muziek uit. Aan de laatste massale aanvallen op het fort, waaraan ongeveer 30 000 man heb ben deelgenomen, was een zware beschie ting gedurende vier uur door allerlei soorten geschut voorafgegaan. Na twintig uur van onafgebroken stormlopen vielen de steunpunten één voor één in handen van de communisten. Generaal De Castries, die volledig de vrije hand had gekregen, liet tegenaanvallen onder nemen, doch ook daardoor konden de horden opstandelingen, die gillend kwa men aanstormen, niet tot staan worden gebracht. Eén der laatste bevelen van De Castries aan de verdedigers van het bolwerk Isa belle was, met zware artiUerie het vuur te openen op zijn eigen commandocen- trum als de opstandelingen door de ver dediging zouden breken. De val van de vesting werd tenslotte veroorzaakt door stelselmatige vernieling van het Franse geschut in het bijzondér door de artillerie. In de eerste ochtenduren van Vrijdag was er van een steunpunt met twaalf stukken geschut van 105 mm slechts één bruik baar. In het voornaamste steunpunt had men eveneens nog maar de beschikking over één stuk, van 155 mm. De aanvallers maakten gebruik van een nieuw Chinees raketwapen het „Peking-orgel" genaamd. Het heeft tien vuurmonden. De bedoeling van de rebellengeneraal Giap, een beslissende slag te leveren, bleek, toen de aanvallen bij het aanbre ken van de dag werden voortgezet. Tegen het einde van de ochtend waren de rebel len, die twee Oostelijke stellingen aan vielen, met verse troepen versterkt. Deze punten werden tenslotte bezet, waardoor een fatale bres in de vesting ontstond. Het einde Menselijke vloedgolven van woest schreeuwende communistische soldaten braken door de prikkeldraadversperrin gen en in de loopgraven en mangaten om de verdedigers in een strijd van man tegen man te verslaan. Het hart van de vesting klopte nog, maar het was duide lijk, dat dit niet lang meer kon duren. Op ieder aanvalspunt bevonden de rebellen zich binnen het bereik van handgranaten en op een afstand, waarop slechts gevech ten van man tegen man mogelijk waren. Daar ook de Fransen met grote kracht en flapperheid tot tegenaanvallen waren overgegaan, wierp de Vietminh verster kingen van duizenden manschappen in de strijd om hen te verpletteren. Zó groot was de kracht van de Rode vloed, dat generaal De Castries in de Zuidoostelijke sector na bijna drie uur van hevige strijd genoodzaakt was, zijn tegen ival stop te zetten. Langzaam vermin derden de Roden de afstand tussen hen en het hart van de vesting. De Franse commandopost bevond zich op minder dan 400 meter afstand. Bij het afleggen van deze afstand bracht de Vietmirui Fransen zware verliezen toe, maar zij had had zelf een veel hogere tol te betalen, haar soldaten stormden recht in het dat alle wapens, welke Amerika in de afgelopen maanden had geleverd, uit braakten. Bij duizenden vielen de op standelingen dood of gewond neer. u( nering van Dien Bien Phoe kostlte de communisten vier divisies en duizen- Laatste woorden van De Castries De laatste woorden die generaal De Castries gisteren radiotelefo- nisch tot het opperbevel in Hanoi gesproken heeft, zijn „Onze mu nitie raakt op. Onze stellingen staan op het punt onder de voet gelopen te worden. De Vietminh is nog slechts enkele meters ver wijderd van de radiopost, waar ik spreek. Ik heb bevel gegeven, zo veel mogelijk uitrusting te ver nietigen, we zullen ons niet over geven". De Viets (communisten) zijn i*u ineens overalNa deze laatste woorden viel de radio uit en waren er nog slechts atmosfe rische storingen op de verbinding te horen. Dien Bien Phoe zweèg. i ongeregelde troe-jB. In Parijs verschenen de grote bladen alle met extra edities, waarin met vette koppen de val van de vesting Dien Bidh Phoe in Noord-Laos werd be kendgemaakt. Op verschillende punten van de stad kon men gisteren de Parijzenaars in groepjes bezig ziende toestnd te bespreken. (Telefoto) ..Frankrijk zal op deze tegenslag, die geen invloed heeft op de onsterfelijke glorie de verdedigers van de vesting, rea geren met de moedigheid van een groot >lk." Tijdens d&ze mededeling stond de :rgadering (met uitzondering van de communisten) uit eerbied voor de ver slagenen. Van officiële Franse zijde werd later verklaard, dat de communisten de onder handelingen over indo-China met voor bedachten rade opgehouden hebben, tot dat het garnizoen van Dien Bien Phoe was overweldigd. Ook gelooft men dal de laatste serie aanvallen die leidden tot de val van Dien Bien Phoe op tijd ren afegesteld. om deze vooraf te doen gaan aa:i de opening van de vredesbe sprekingen in Genève De grote première van hef Russische ballet, die vanavond in Parijs" zou plaats vinden :s krachtens een beslissing van premier Laniel afgelast, daar alle thea- tengevolge van de val van Dien Bien Phoe gesloten moeten zijn. De voorstelling was geheel uitverkocht De voorstellingen van morgen zijn geannuleerd. Intussen heeft men te Washington de uitgesproken, dat de val van Dien 1 Premier Laniel verlaat bedrukt het gebouw van de Nationale Vergadering, nadat hij zo juist de val van Dien Bien Phoe had bekendgemaakt. (Telefoto) Wat er van de ongeveer 15.000 man schappen geworden is. die de vesting ver dedigden, is niet bekend. Men houdt nog rekening met de mogelijkheid, dat een deel er van zal trachten uit te breken naar de Franse linies in de delta va Rode rivier of in Laos. Gevreesd wordt echter, dat er veel manqen zijn gesneu veld. Ook over het lot van generaal De Castries is niets bekend. Phoe zou kunnen leiden tot de de Franse regering Een politieki jcrisis in Frankrijk zou het „verenigde front" van het Westen te Genève kunnen verzwakken. In verschillende delen van de wereld heeft de Franse regering boodschappen ontvangen, waarin de moed van de dedigers van Dien Bien Phoe wordt prezen. Eisenhower noemde deze moed symbool van de vastberadenheid der vrije wereld om weerstand te bieden aan agig.ressie. „De gesneuvelden hebben hun leven niet voor niets geofferd. De gehele wereld is door hun moed geïnspireerd. De vrije wereld zal trouw blijven aan de zaak waarvoor in Dien Bien Phoe werd gevochten en geleden Churchill, Bedell Smith (Dulles' plaats, vervanger te Genève). mr Luns ide Ne derlandse minister van Buttenl. Zaken, ens te Genève vertoeft) en anderen, hebben soortgelijke verklarin gen afgelegd. Tenslotte vermelden we nog, dat van middag in Genève eindelijk de bespre kingen over Indo-China zouden beginnen. En dat moet onder wel zeer tragischi omstandigheden gesohieden. De Castries gevangene? Volgens de radio van de Viet- Minh is de bevelhebber van Dien Bien Phoe met ongeveer 17 van zijn compagnieën gevangen genomen. De bevelhebber wordt niet met name genoemd, maar men neemt aan dat hiermee generaal Christian de Cas tries wordt bedoeld. De radio zei, spoedig de „hele ge schiedenis" te zullen mededelen. Prins Bernhard zal het sportcongres m het Ned. Olympisch Comité, Zaterdag 15 Mei in de Kon. Schouwburg te Den Haag wordt gehouden, in de mid daguren bezoeken. Dan vindt de herden king plaats van het 60-jarig bestaan var het Int. Olympisch Comité. Sprekers zijr kol. b.d. P. W. Scharroo, lid van dil comité, en minister Luns. Laniel spiak Premier Laniel verklaarde gisteravond in de nationale vergadering, dat de val van Dien Bien Phoe geen wijziging zal brengen in de houding van de Franse delegatie te Genève. Volgens de premier hebben de rebellen zien misrekend. Vluchtende légionnaires in de pan gehakt den bekend, dat bijna 2000 légionnaires van de Zuidelijke ondersector Hongcoem van Dien Bien Phoe, welke sector het laatst werd aangevallen, hebben ge tracht, en masse te vluchten. De bezetting baande zich schie tend een weg door de communis tische gelederen, doch zij kwam niet ver. Met mortiervuur, ma chinegeweren, bajonetten en an dere wapens werd de vluchtende troep ingesloten en in de pan ge hakt. Dulles en Bridges pleiten Paddestoelen van roolc Oefening met atoomexplosies in omgeving van Ermelo Vijf duizend militairen zullen leren hoe schade kan worden beperkt BINNENKORT zal bij Ermelo een demonstratie worden gegeven die betrekking heeft op de bescherming tegen atomische ontploffingen. Door middel van springstoffen zal de ontploffing van een atoombom in miniatuur worden nagebootst op zodanige wijze, dat de rook zich zal ontwikkelen in de vorm van een paddestoel. Deze nabootsing is even on gevaarlijk als die van de andere wapens, waarvan de uitwerking bij oefe ningen wordt nagebootst. Tussen 10 Mei en midden Juni zullen vijf duizend militairen van de Koninklijke Landmacht de demonstratie bijwonen. Getoond zal worden, hoe de schadelijke uitwerking kan worden verminderd, als Foster Dulles, een voorstander actie tegen de communisten in Zuidoost- Azië heeft onmiddellijk na de val van Dien Bien Phoe een toespraak gehouden, waarin hij o.m. opmerkte: de sleutel voor succesvolle verdediging tegen het opruk kend communisme is het samengaan van de belanghebbende naties in een weder zijdse verdediging. Dulles is van mening, dat de val van Dien Bien Phoe. die hij tragische gebeurtenis noemde, de wil verenigd te blijven, zal versterken. Amerika maakt zich ernstig bezorgd, al dus Dulles, over de mogelijkheid, dat in Genève een bestand wordt gesloten, dat de communisten een open deur naar Zuidoost-Azië zou aanbieden. De minis ter zwaaide de moedige verdedigers van Dien Bien Phoe grote lof toe. Stvles Bridges, de republikeinse pre sident van de senaat en voorzitter van de senaatscommissie voor de Toewijzin gen, verklaarde dat de val van Dien Bien Phoe de noodzaak van positieve actie door Amerika en zijn bondgenoten nogmaals duidelijk doet uitkomen. En achter de schermen pogen vice- president Rischard Nixon en hoge mili- functionarissen het congres te over tuigen van de noodzaak van Amerikaan se deelneming aan de strijd in Indo- China, die door de val van Dien Bien Phoe althans moreel voor de Fran- welhaast niet meer te dragen is. De Amerikaanse nationale veiligheids raad is onmiddellijk na de val van Dien Bien Phoe in spoedzitting bijeengekomen om de strategie in de koude en hete log en in het bijzonder de toestand in Indo-China te bespreken. Beschoot Duits jacht Ned. arbeiders? Twee arbeiders van gemeentewerken te Rhenen hebben zich gistermorgen tegen 12 uur onthutst bij de veerbaas ter plaatse aangemeld met de mededeling, ij, van het Duitse jacht Sechund af, ii beschoten. De arbeiders ware aanlegsteiger werkzaam toen schoten klonken. Inderdaad heeft de .vierpolitie, die het jacht bij Amerongen aanhield, er een buks gevonden. De vier Duitse opvarenden verklaarden, bij Rhenen in het water te hebben ge schoten. Nadat de buks in beslag was genomen, mochten zij hun reis vervolgen. Nederlandse actie tegen K.S.G.-besluit Vernietiging gevraagd van maximumprijzen De Nederlandse regering heeft gisteren officieel bij het Hof van Justitie van de Kolen- en Staal-Gemeenschap eeii ver zoekschrift ingediend, waarin zij vraagt het besluit van het Hoge Gezagsorgaan a.v. ae maximumkolenprijzen te ver- Zoais bekend, werden door de beschik king van het H.G. de maximumprijzen kolen uit het Roerbekken en uit het Noord-Franse kolenbekken gehandhaafd. Deze maximumpfijzen worden in feite ais minimumprijzen gebruikt. De Nederlandse regering stelt nu, dat het H. G. slechts dan voor bepaalde K.S.G.-producten maximumprijzen mag vaststellen, wanneer zij dit in het be lang acht voor het bereiken uu^s.d.uigen van het n..a.G.-veiuiag. Het H. G. heeft echter, naar het oordeel van de Nederlandse regering, nagelaten in de overwegingen van zijn beschik king te voi'iu:. ,uu:i welke doeieinden door vrijlating van de prijzen in gevaar zouden worden gebracht. Verder is dc Nederlandse regering van mening, dat, zoajls uit de door het H. G. zelf geconstateerde feiten blijkt, er niet de minste reden bestaat om maximumprijzen vast tc stellen. Immers het gevaar, dat bij de huidige markt situatie een algehele vrijlating van de prijzen een prijsstijging zou veroorzaken, is volkomen denkbeeldig. Hoogstens zou het H. G. een beschik king betreffende minimumprijzen kun nen hebben gegeven. Handhaving van maximumprijzen onder de huidige om standigheden zou als misbruik van be voegdheid en schending van het K.S.G.- verdrag moeten worden aangemerkt. Ned. zeelui slaags met Duitse douane In Cuxhaven is 's-avonds een ernstige vechtpartij uitgebroken tussen een groot aantal Nederlandse zeelui en een drietal Duitse douanebeambten. De zeelui be hoorden tot de bemanning van het 137 ton metende Nederlandse kustvaartuig Cormoran uit Delfzijl. De kapitein van het schip had tevoren bij de douane aangifte gedaan van de diefstal van 2000 ongebandcrolleerde si- geretten aan boord. De douanebeambten wilden daarna de aan land gaande zeelui, van wie een aantal beschonken was, con troleren. De Nederlanders begonnen toen te vechten, ongeveer 200 voorbijgangers bleven staan om toe te kijken en een deel van hen moedigde zelfs de Nederlanders aan. Voordat de douane versterking had gekregen en verder kon ingrijpen, had de Cormoran de haven weer verlaten. de juiste maatregelen worden toege past. en hoe de militair-geneeskundige dienst in staat is om op korte termijn na de explosie hulp te bieden- De demon stratie vormt een onderdeel van de zo genaamde a-b-c-opleiding, de oplèiding in de verdediging tegen de gevaren de atomische. biologische en chemische oorlog- De demonstratie wordt gegeven op het terrein Sparrendal bij de legerplaats Ermelo. Zij omvat een aantal posten te velde en een veldhospitaal. i)e post< zijn bemand door personeel van een 1 fanteriegroep, een mortiergroep. een stuk anti-tank geschut, een tank, een veldkeu ken en een medische groep- De handelingen van het betrokken per soneel worden verstoord door de veron derstelde ontploffing van een atoombom, waarna ter plaatse de gevolgen van dc luiste of onjuiste handeling worden ge toond met hupmiddelcn. die de werke lijkheid zoveel mogelijk benaderen. In het veldhospitaal wordt op gelijke wijze de behandeling der gewonden gedemon streerd De demonstratie wordt uitge voerd in opdracht van de commandant in het le legerkorps en door de zorg in de commandant der 4e divisie- De demonstraties zullen f 000 000 kos ten. De voorbereidingen zijn getroffen door de Nederlandse genie Icing met Amerikaanse officieren Onderzoek in andere handen Twee zusters Van M. uit Hilversum en een Hagenaar aangehouden fN VERBAND met het verdwijnen van de Joodse oorlogsweesjes Anneke Beekman en Betty Melhado zijn weer drie arrestaties verricht. Het onderzoek, dat tot nu toe werd geleid door de officier van Justitie te Am sterdam, mr F. Hollander, is thans in handen gesteld van de substituut officier van Justitie, mr J. F. Hartsuiker te Amsterdam. Üit het tot heden ingestelde onderzoekvan de zusters Van M. zelf naar Hilver- zijn aanwijzingen bekend geworden, sum gegaan. Juist als mevr. L.Van M. volgen dat behalve de reeds eerder gearresteerde mevr. L.Van M., ook haar beide zusters B. A. van M. en J. van M.. de hand zouden hebben gehad in de ontvoering van Betty Mel hado. dat geen pleegkind var. de dames Van M. was of is geweest. Aangenomen kan worden, dat Betty weest. Melhado reeds in Mei of Juni 1948 werd 1 ontvoerd, terwijl Anneke Beekman, dat jwel pleegkind der dames Van M. de; eerst in Februari 1949 is verdwenen. Een en ander is voor het O.M. leiding geweest, thans ook beide andere zusters voorshands ln verzekering stellen. Tevens is in arrest gesteld de heer B. uit Den Haag die eveneens ervan wordt verdacht een rol gespeeld te hebben in het wegbrengen der beide meisjes naar België. Mr Hartsuiker is voor de arrestatie deze zusters n.l. in de radiostad, de ene in hetzelfde pension aan de Ko ninginneweg 43. de andere in het rust huis aan de Julianalaan, waar enkele der vijf zusters Van M.. dus ook Van M.. voor zij enige jaren geleden in ',het huwelijk trad. woonachtig zijn ge- Ir Manusama werkt te Genève Onafhankelijkheid voor Ambon li Manusama. minister van Veraedr- ging der republiek Zuid-Molukken, heeft onder de journalisten in Genève een ver klaring verspreid, waarin hij de eis stelt, dat de republiek Zuid-Molukken onaf hankelijk zal zijn van de republiek Indo nesia. aldus meldt Reuter. Hij is naar Genève gekomen om aan de naties, die deelnemen aan de conferentie van Ge neve. een beroep van dr Soumokil over de volken van de Indonesische Archipel recht etst voor zijn land. hetwelk voor te brengen, waarin deze zelfbcschikkings- gewaarborgd wordt door de overeenkom sten van do Ronde Tafel Conferentie. Morgen Moeder verrassen Moederdag! ÏN DAT WOORD LIGT een hele wereld besloten: liefde, opoffering, vergeving, bezorgdheid en nog veel meer. Dike dag staat moeder voor ons klaar. Zij zorgt dat wij er netjes uit zien als naar school gaan. Zij kijkt dikwijls huiswerk na. Zij zorgt, dat wij zon der al te veel moeilijkheden de eerste jaren van ons leven doorkomen. Onbezorgd en blij kunnen wjj zijn, om dat moeder over ons waakt. Daarom bestemmen wij één dag van het jaar voor haar. De tweede Zondag in Mei. wanneer dc lente alles blij cn vrolijk maakt, verrassen wij moeder 's morgens vroeg met een kopje theo op bed. Bij de bloemenkoopman hebben wij ge wikt en gewogen: zoveel bloemen voor onze zuinig opgespaarde zakcenten. Mooie tulpen vormen zo'n echte, blije verrassing en als wij de bloemen aan bieden, dan is moeder zó beduusd, dat ze ons er nog eens extra voor „pakt". Zo is moeder nou altijd. Dankbaar voor een klein blijk van genegenheid. Wie ontvoerde Evelyne? Leugenverklikker test 1700 Am. studenten Zeventienhonderd studenten uit de Amerikaanse staat Wisconsin worden sedert gisteren onderworpen aan eer met de leugenverklikker. De politie tracht er nl. achter te komen wie de 17-jarige Evelyne Hardley heeft ont voerd, die sedert 24 October 1953 wordt vermist toen zij „babysitter" was bij kennissen van haar ouders. Enkele dagen later vond dc politie haar met bloed bevlekte jurk en schoenen. Dit is de eerste maal in de geschiede' nis van de misdaad, dat de leugenver klikker op dergelijïfe schaal wordt ge bruikt. Chocolade wellicht weer duurder Als gevolg van de stijgende cacaoprij- zen dreigt een nieuwe prijsverhoging in de chocolaterie. Een industrie in het Westen van het land heeft de prijs de repen al verhoogd tot 30 cent Thans kost de cacao 80 cent per ons. In afwach ting van onderhandelingen over winstmarge van de handel en de winke lier hebben de meeste fabrikanten ech ter een verdere bijna onvermijdelijke prijsverhoging nog uitgesteld, aldus de Vkrt. DAT gisteren 10 Braziliaanse lucht vaartdeskundigen voor een bezoek tot 15 Mei in ons land aankwamen. DAT de V.V.V. op Texel een druk sei zoen verwacht, aangezien zij van 21 Febr. tot 1 Mei reeds 2047 aanvragen ontving, tegen 1230 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. DAT tegen de 38-j. H. V. uit Dordrecht, die bij elkaar reeds 16Vi jaar ln de gevan genis heeft doorgebracht, thans weer m jaar is geëist, wegens diefstal van een fiets, voor welk misdrijf hij zichzelf bij de politie aanmeldde. DAT men van de in Noord-Limburg be gonnen asperge-oogst, die tot 22 Juni duurt, een stijging van I min. kg. ten op zichte van die van het vorig jaar ver- DAT in het natuur-historisch museum te Tilburg tot en met 8 Juni een tentoon stelling wordt gehouden over: Katocu. van Zaadpluis tot bedrukt Weefsel. DAT van 15 Juli tot en met 22 Augustus in het oude raadhuis te Hilversum de ten toonstelling van het Goois Scheppend Ambacht: Alle Hout is geen Timmerhout wordt gehouden. DAT B. Koster te Den Haag is benoemd tot hoofd van de voorlichting van de Na tionale Energie Manifestatie E. 55. die van 17 Mei tot en met 3 Sept. 1955 in Rotter dam wordt gehouden. DAT de pet van de sinds Zondag te Bcringe (gem. Helden-L.) vermiste bej; de inwoner Lintjes tussen het riet var Noordervaart aldaar drijvende Is gevon- DAT de in April op medisch advies uit gestelde reis van de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, naar Zuid-Amerika eind Augustus doorgang zal vinden. DAT binnenkort een rapport verschijnt over een ca 20—j. onderzoek, uitgaande van de Ned. Dierkundige Ver., naar de flora en fauna van de voormalige Zuider- DAT de boeren van de Friese Mij voor .andbouw niet accoord gaan met de lieuwe landbouw-C.A.O. Slachtoffer had sombere voorgevoelens Knoeide de verdachte na de dood van zijn vrouw nog met drankjes? (Van een onzer verslaggevers) DE PRESIDENT van de Haagse rechtbank is in de Berkelse zaak van morgen begonnen met het voorlezen van enkele verklaringen, die de verdachte nog eens in het licht stelden als een man, die vrijwel overal had verteld, dat zijn vrouw ernstig ziek was en wel niet al te lang meer te leven zou hebben. Ook bleek uit de (door de president voorgelezen) stukken, dat mevrouw O. sombere voorgevoelens had gehad; zij had iemand gezegd: „Ik moet onder de groene zoden en die meid moet hierheen komen. Ik neem geen poeders meer van hem." Heeft dokter O. na de dood van zijn vrouw nog geknneld? Deze vraag is moei- nog geknoeid"' Deze vraag is moeilijk te lijk te beantwoorden- (Zie ook pag. 7). -LET WEER IN EUROPA Ook uit andere uitlatingen van n was gebleken, dat zij bang was haar man en dat de verhouding niet bij zonder goed was. ix-patiënt van dokter O. had tijdens een onderzoek ln diens spreek- hem aan de telefoon horen zeg gen: „O, heeft ze een hersentumor. Ja, ja. Nou, ik kom vanavond nog wel langs." Dat was in de tijd, dat mevi het ziekenhuis lag. Prof. Froentjes eerste getulge-deskundige die (n dagen) aan de beurt kwam, was d directeur van het gerechtelijk laborato rium van het ministerie van Justitie, prof. dr W. Froentjes. Samen met twee andere deskundigen had hij een onder zoek in O.'s apotheek ingesteld. werden verschillende dingen in be- genomen. Een flesje mc het etiket 'rouw O. 2 x daags 1 paplepel" rook naar bittere amandelen, wat op blauwzuur zou kunnen wijzen. Proeven hadden ook uitgewezen, dat de grove balans inderdaad tot op 200 milligram onnauwkeurig was, waardoor het niet precies vast te stellen zou zijn geweest, of de fabriek inderdaad 1 gram lyaank&li (voor een waarde van enkele :enten) had geleverd of enig overwicht had gegeven. Ingewikkeld was ook de kwestie, wat erdachte met de vergiften arsenicum en cyaankali had gedaan, en of dit vóór of de dood van zijn vrouw was geschied. Het onderzoek had namelijk bewezen, dat in een hoeveelheid tonicum beide ■ergiften aanwezig waren, toen de apo thekers-assistente na het overlijden van O. deze drank had samen gesteld. li Ssfl WNW 4 OZO I NNW 7 ZO 2 windstil N NNO NO I windstil NO 2 ONO e NO windstil NNO ONO 3 NNO 1 Zonning Het K.N.M.I. te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Zuidoost. Plaatse lijk lichte nachtvorst, morgen- overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets ho gere. (Opgemaakt hedenmor gen te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon van 4.57 tot 20.16 u.; maan an 11.24 tot 1.45 uur. Maandag zon van .56 tot 20.18 uur; maan van 12.37 tot 2.04 ur. Zondag E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1