Dood van Stalin aanleiding gebed tot tranen en Goud-gele Virginia Hoe Australiërs reageerden op het geval-Petrof Meer armslag voor ondernemer dringende noodzaak Uitslag verhaal-prijsvraag Mopsje bezorgde ook tal ran lezers kleerscheuren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 8 MEI 1951 OPSTAND DER VERTRAPTEN (III) Illegaal stakingscomité door de geheime dienst opgepikt (Door Joseph Soholmer) "W^ELKE VOORWAARDEN voor een dergelijke bereidheid tot staking waren aanwezig? De belangrijkste was zonder twijfel de dood van Stalin. Sinds vele jaren werd het eind van de dictator door de gevangenen met een intensiteit gewenst, die in de annalen van del menselijke wanhoop zijn weerga niet vindt. Ieder optreden in het openbaar werd met de groot ste aandacht gevolgd. De foto's, die bij de weipige officiële gelegenheden worden gemaakt, werden uitermate nauwkeurig bekeken. „Hij ziet er nu wel oud genoeg uit, hopelijk verrekt hij gauw", zeiden de gevangenen Zij weten, zolang Stalin leeft, hebben zij niet de geringste kans uit deze hel te komen. Het negentiende congres van de communistische partij geeft nieuwe aanleiding voor vervloekingen van Stalin. „Hij kan al bijna niet meer praten", zegt een kolchosnik uit de Oekraine. „Een groot congres allemaal houden ze lange redevoeringen en de „snor" zegt bijna niets! Maar één keer en toen sprak hij heel kort. Hij kan niet meer. Hij moet al erg oud zijn. God geve, dat zijn ziel spoedig door Satan worde gehaald". Toen radio Moskou de historische be roerte verkondigde, ging een golf van hoop door de kampen: nu wordt hij vast en zeker niet meer beter De bul letins van de geneesheren zijn in ge matigde toon gehouden, waarin het einde met een voorbereidend pessi misme wordt aangeduid. Wanneer zij worden doorgegeven, omringen de ge vangenen met gespannen trekken de luidspreker. ,.Zeg me, Batja, jij bent dokter, wat betekent dat: hij krijgt zuurstof toege diend Kan hij daarvan nog ooit gezond Ik antwoord„Wanneer het waar is wat ze over de radio zeggen, dan zal hij sterven. Misschien is hij ook al wel dood. maar zeggen ze dit niet aan het volk. vóór ze een nieuwe regering heh- Als de mededeling van zijn overlijden komt, liggen baardige moesjiks met tra nen in de ogen op de knieën en bidden „Negentien jaar ben ik nu al in het kamp", zegt een Groesinier. „maar zo'n goed bericht beb ik nog nooit gekregen". „God heeft de Joden gered", fluistert een Poolse zionist me toe, die eens met moeite aan de Gestapo ontkomen, in 1940 tot 15 jaar werd veroordeeld. „Wan neer hij niet zou zijn gestorven^ zouden er weer pogroms zijn gekomen, net als in de tijd van de Zwarte Honderd of van Petljoera en Hitier." De arrestatie van Beria en voordien nog de gebeurtenissen van de 17de Juni in de Sowjet-zone van Duitsland, dragen eveneens tot een geestelijke ontspanning en een meer hoopvolle stemming bij. De opstand van Jüni is de grote sensatie ven de dag. De politiek bewuste gevangenen in de „kamp-intelligentsia" zijn in staat zich zonder meer uit de officiële radio- en persberichten een tamelijk objectief beeld van de gebeurtenissen te Men heeft geleerd tussen de regels te lezen en de ondertoon van radiomedede lingen te horen. Maar zelfs de dige man voelt instinctief, dat in Ber lijn en in de Oostzone een revolte begon tegen hetzelfde politiesysteem, waardoor hij zelf is gearresteerd, veroordeeld en tot slavernij gedoernd. De „Prawda", die voor de club als wand krant is opgehangen, is bij derge lijke gelegenheden voortdurend door een tros mensen omringd. Alleen zij die vooraan staan, kunnen behoorlijk lezen „He, vadertje" roept iemand, die ach teraan staat, „we hebben geen tijd tot jij klaar bent met lezen. We moeten naar de mijn. Lees hardop!" En de aangesprokene, een oude Oekraïnse koelak, leest langzaam verklaring voor van het Centrale Co mité van de S.ED., dat de laatste twijfel wegneemt, dat het hier om een uit d< arbeiders komende stakingsbewegin; gaat, niet om een voo-^reide provoca tie van Adenauer of de Amerikanen. „De S.E.D.", leest hij langzaam, „zal in de toekomst haar gezicht beidersklasse wenden". Daarop een toehoorder luid, onder het gelach van de anderen: „Dus wat heeft zij de arbeiders tot dusver laten zien? Haar aohterwerk!" Een andere, onontbeerlijke voorwaarde voor de staking, waren de reeds sinds lange tijd bestaande verzetsgroepen het kamp die op nationale grondslag zijn georganiseerd. De groepen zijn niet spe ciaal voor de staking gevormd. Zij heb ben grote betekenis in het kamp, als uit drukking van de nationale verbondenheid der gevangenen, hetgeen tevens directe materiële hulp door een soort nationale hulporganisatie is. Toen staking binnen het bereik der mogelijk heden kwam, bestonden reeds alle tech nische en persoonlijke voorwaarden vooi een collectieve verzetsactie. De stakings leiding, die in de diverse kampen uit ver tegenwoordigers der verschillende naties werd gevormd, kon reeds van een appa raat gebruik maken, dat betrouwbaar was opgebouwd en exact werkte. Zo dra het noodzakelijk was werden ook geïmproviseerde veiligheidsmaatre gelen getroffen: de eerste stakingsleiding werd gekozen met de opdracht, zich ge durende de staking ter beschikking U houden, op het gevaar af te worden ge- .rresteerd; een tweede stakingsleiding stond gereed om op te volgen Toen de staking was uitgebroken, moesten de veiligheidsdiensten van de M.G.B. vaststellen, dat zij in een reeks mijnen met uitgebreide nationale groe peringen hadden te maken. w< meestal hun spionnen niet hadden kun- binnendringen De leden van deze nationale groepen hadder. van de e aag af ook contact met de groepen der andere nationaliteiteneen wezenlijk gunstige factor was, dat tussen de beide de staking belangrijke groepen, de Oekrainers en de Litauers, geen weder zijdse politieke aversies bestonden, i dat zij in Workoeta bereid waren. en oude, historisch gegroeide Poolse basis ook gemeenschappelijk op te treden. Bij de Russen in het kamp speelt de rol van verzetscpmité. de „Groep der democratische socialisten", een in hoofd zaak uit jonge, meestal uitermate be gaafde student'»" bestaande illegale ver eniging, die in alle regime-kampen aan hangers telt Het programma van deze groep vertoont naar inhoud heel veel overeenkomst met dat van de Labour Party Zy hebber, hun ideeën ontwikkeld zonder contact met de traditie van de oude Russische oppositie en zonder ken nis van he* programma van de Europese s*cialistiscue partijen Des te merkwaar diger is het, dat deze jonge mensen uil hun eigen overwegingen zonder de mo gelijkheid deze aan theorie of praktijk van andere socialistische partijen toetsen, een programma hebben ontwik keld. dat volkomen „modern" aandoet. De aanwezigheid en activiteit v talrijke illegale organisaties in de regime kampen van Workoeta is voor de zojuist aangekomen Midden-Europeanen schien wel het meest verbazingwekken de fenomeen. Deze groepen zijn op natio nale basis georganiseerd om de eer dige reden, dat de leden van de diverse nationaliteiten elkander in het algemeen zeer goed kennen, en omdat alleen daar door de waarborg is gegeven, dat spion nen van de geheime politie niet in eer organisatie kunnen indringen, waarin d« menselijke en politieke betrouwbare elite van een land in het betreffende kamp is verenigd. De groepen zijn kader-organisaties, die opzettelijk klein zijn gehouden ,on M.G.B. in het kamp zo weinig mogelijk aanknopingspunten voor tegen-actiè tt bieden. Hun activiteit kan ongevee* wor den vergeleken met die der illegale groe pen in de Duitse concentratiekampen t In 1953 boekte de M.G.B. een groot succes door de arrestatie van het reeds gekozen, illegale stakingscomité in schacht 1 van Workoeta. 1933—1945; bestrijding van het spionnen- systeem, waarbij bijzonder gevaarlijke spionnen ter dood worden gebracht zon der dat de M G B er gewoonlijk in slaagt achter de daders te komen; versterking het nationale saamhorigheidsgevoel, de belangrijkste morele factor tegen de door de kampleiding gevoerde politiek „nationale anoniemisering: materiële hulpacties voor behoeftige gevangenen, hulp voor zieke gevangenen in bijzon dere gevallen, bijvoorbeeld door het in zamelen van geld voor aankoop van een anders voor gevangenen onbereikbare hoeveelheid penicilline, technische voor bereidingen voor het geval van oorlog. over in dit artikel om begrijpelijke redenen niet uitvoeriger kan worden be- Zijn grootste succes in de actie tegen de illegale groepen in de kampen van Workoeta boekte de M G B. in 1953, door de arrestatie van het reeds gekozen illegale stakings-comité in schacht 1, dat ten dele uit dezelfde personen be stond, die ook de illegale verzetsgroe pen leidden Daardoor werd het uitbre- van de staking in mijn 1 verhinderd, waarvoor de datum al was vastgesteld en die het signaal zou zijn voor het uitroepen van de staking in de vlak bij de stad gelegen mijnen 8, 9. 10 en 11. Daardoor zou de staking vai reeds stakende Noordelijke kampen 8. 7. 14—16 29 en de TEZ. (de in aanbouw zijnde grote electrische trale van Workoeta) op de in de bijheid van de stad liggende kam pen zijn overgeslagen. Daartoe is het echter niet meer gekomen. De leiders van de afzonderlijke groe pen onderhouden met elkaar contact door het uitwisselen van informatiemate riaal, lijsten van spionnen enz. De meest betrouwbare en de best-georganiseerde groepen zijn die van Esten. de Letten de Litauers. Het minst betrouwbaar dikwijls s{erk door spionnen geïnfiltreerd zijn de groepen van de Russen, hetgeen begrijpelijk is, want hier ontbreekt de band van nationaal verzet tegen de vreemde onderdrukker, die bij de dere nationaliteiten wel aanwezig Het gebrek aan vertrouwen, dat karakte ristiek is voor de betrekkingen tussen de met-Russische groepen en de Rus sische. gaat zelfs zo ver. dat zU dikwijls niet eens de gebruikelijke informaties uitwisselen. Een andere, de relaties nadelig beïn vloedende factor is het feit, dat de Rus sische groepen meestal een zeer concrete anti-kapitalistische en anti-Amerikaanse politieke doelstelling hebben, terwijl alle andere groepen in de eerste plaats tionale doeleinden nastreven en er overtuigd zijn, dat deze alleen door Ame- Het overheidsbeleid lijkt meer en meei te gaan in de richting van een maatschap pelijk bestel waarin aan de zelfstandige ondernemer een zo groot mogelijke vrij heid wordt gegeven en daarmee een zo groot mogelijke verantwoordelijkheid om naar eigen inzicht de best moge lijke economische beslissingen te nemep Dit wordt met voldoening vastgesteld m het jaarverslag over 1953 van het Ver bond van Ned- Werkgevers. Over de ontwikkeling in de naaste toekomst zegt het verslag o-a.': Daar het industrialisatieproces in de komende jaren ononderbroken voortgang dient te vinden, verwachten wij van de overheid, dat zij voortgaat op de weg welke aan de ondernemers die met hun medewerkers deze ontwikkeling moe ten dragen eea zo groot mogelijke armslag geeft, niet alleen op financieel gebied, maar evenzeer in de zin van zo min mogelijk oelcmmeringen in de reëlo sfeer. Hoewel de reeds getroffen regelingen op belastinggebied voor ons aanleiding tot een zekere mate van tevredenheid geven, vereist de verdere ontwikkeling van ons bedrijfsleven, dat op deze weg wordt voortgegaan. Het eindpunt is voor lopig nog niet bereikt. Een voortdurende vergroting en ver breding van ons exportpakket zijn be paald noodzakelijk. Alle pogingen tot vrijmaking van het internationale han delsverkeer dienen te worden aangemoe digd. waarbij de medewerking van alle Willy Cor sari schreef speciaal voor LIBELLE een meeslepend vervolgverhaal Zolang jy by me bent... geinspireerd door het gegeven van de ontroe rende film van die naam. Een verhaal uit de hedendaagse werkelijkheid, met het bedreigde huwelijksgeluk van twee jonge mensen als inzet. Doe Uzelf niet te kort door dit feuilleton te missen! In het nummer van 15 Mei verschijnt aflevering. Opnieuw zal blijken dat U de beste vervolgverhalen leest in LIBELLE. EXTRA: leden uttk bel leuke kinderblad TOMBOLA of naandelifki ten COMPLETE ROMANBIJLAGE. Mzietffiéérm rikaanse hulp kunnen worden verwezen lijkt. Zij zijn derhalve doorgaans pro- Amerikaans. Vanzelfsprekend is de kamp-M.G.B. van het bestaan van deze illegale orga nisaties op de hoogte. In hoeverre het zijn agenten gelukt de organisaties bin nen te dringen, is zeer sterk van twee factoren afhankelijk de conspiratieve ervaring en de techniek der organisato ren van de illegale groepen en hun leden alsmede ook van de kwaliteit van „opernopolnomotsjik", de leider vai kamp-M.G.B. DE LUCHT TRILDE VAN HAAT Voor politiek loopt men niet warm maar als 't de vrijheid raakt OP DE DAG dat Sowjet's gezantschaps-secretaris Vladimir Petrof in het „pitch dark" verdween, bevond ik mij in Canberra. De boekhandelaar in de winkel recht tegenover het regeringsgebouw, by wien ik myn och tendblad kocht, constateerde dat het een heerlijke najaarsmorgen was. Het geval Petrof? „Er gebeuren soms vreemde dingen in de politiek, meneer", meende déze bewóner van de'regeringsstad. Een week later was ik temidden van een vechtende, schreeuwende groep op het vliegveld Mascot nabij Sydney; mevr. Petrof werd naar het vliegtuig „geleid". Men was opgewonden; er werd aan de vrijheid geraakt. Typerend kenmerk in de politieke gevoelens van de Australiërs Er valt over de merkwaardige rege- ringsstad in Australië, welke Canberra heet, nog wel iets meer te vertellen, hetgeen ik later eens hoop te doen, doch ditmaal zij slechts geconstateerd dat het op zichzelf een rustige .country-town" is Alle „grote mannen" van Australië, doch ook van vele andere landen ter wereld, verblijven er voor korte of lange tijd. Hier Ls immers de centrale leiding van de Commonwealth, de zes Staten van Australië, gezeteld. Hier. al thans in de directe omgeving, wonen de gezanten, ambassadeurs en hun ambte naren. Daar woonde óók Vladimir Petrof de Russische gezantschaps-secretaris. die plots in het duister verdween, toen de tijd voor terugkeer naar zijn vaderland was gekomen Voor de eerste maal in zijn geschiede nis maakte Australië van nabij kennis met de lange arm der politie-staat; in het bijzonder op die avond, toen de lucht boven het vliegveld Mascot trilde van haat, nervositeit en mededogen. Haat bij ae honderden immigranten, waarvan de meesten de communistische greep in hun land waren ontvlucht; ner vositeit bij de regerlngs-amtbenaren: mededogen in het bijzonder bij de Aus traliërs, die de vrijheid zagen aange rand. Uit een andere wereld Het was niet zo erg vreenul dat die immigranten het hardst tekeer gingen; zij wisten iets meer van hetgeen in de grote wereld omgaat dan de Australiërs Er werd op het vliegveld voor de Aus traliërs een stukje uit een andere we reld gespeeld, al was dit spel dan ook bittere ernst Vele Australiërs vochten gedurende de laatste oorlog in de Pacific, doch zü hebben weinig of geen ondervinding van toestanden in andere landen. Waar .vrijheid" ook anders wordt gespeld De gemiddelde Australiër mist prac- tisch iedere politieke scholing; zijn fun dament isvrijheid. Reeds toen men méénde dat aan de vrijheid van mevrouw Petrof werd ge raakt, liep een ieder warm. Vermoedelijk óók die boekhandelaar Canberra, waar het rustig en kalm as op de ochtend toen Petrof verdween. Toen enkele jaren geleden de Federale regering een wet voorstelde, waardoor maatregelen tegen het communisme in Australië konden worden genomen, liep tégen die wet. welke er niét kwam. Men wilde een ieder vrij laten. Een merkwaardig resultaat verkreeg Indertijd een reporter, die tijdens de presidentsverkiezingen in Amerika, in de straten van Sydney een aantal man vrouwen vroeg naar hun mening omtrent de mogelijke uitslag van die ver kiezingen. Ongeveer de helft van het aantal geïn terviewde personen had de interesse ont broken om van het onderwerp enige studie te maken; velen wisten nauwe lijks de naam van de candidaten. Een dame antwoordde..Eisenhower? vzzzzVlT ZEI ANTON :vzzzzzz?< Fica Het antwoord, dat Anton vol gens de schrijfster Fica ten Houte I de Lange gaf, luidde: „Zo heer., zo knecht" zegt het spreekwoord. Maar dat gaat in dit geval niet op. Jij, Vera, weet aller harten te ver overen, maar dat kan niet bepaald gezegd worden van je hond. En hierop uit Anton zijn grief". Houte de Lange, passend slot moesten raden, heeft velen bezig gehouden Zij weten, bij het lezen van het juiste antwoord al wel, hoe hun kansen waren in deze vreedzame strijd. Er is één mevrouw, die al lezend haar hoofd heeft zitten schudden. .,Wat een man, wat een man. wat een slap janus, die Anton", heeft zij gedacht én geschreven. Maar die conclusie was helemaal voor haér rekening, antwoord, omdat want de winnaars hebben Anton toch zelfs de vraag naar Anton' beter begrepen. Hij is er. over het al- omstandigheden gemeen, vrij goed afgekomen. Al heb' ben velen oog gehad voor het feit, „het meisje, dat men nooit vergeet' menig mannenhart een voorzichtig ge koesterde herinnering is Om Anton evenwel hals over kop in Vera te laten verlieven, om hem. terwille doén vergeten, dèt heeft erg geschokt. De inzenders, doen. laten Anton niets anaers zeg gen dan: „Jij bent 'n schat" Zij voe gen er aan toe: ,,Hij zegt niets van de h.nd". Dat is een heel nare oplossing! Wat voor indruk moet die mevrouw van mannen hebben, die Anton laat zeggen: ..Voor mij is het wel een schat, maar mijn vrouw zie je, die begrijpt het natuurlijk niet". Nou, of ze het be greep! De mensen, die Anton, onder de in druk van de charme van zijn buur- huiselijke ijn milieu") en het kent de hond „negatieve eigen- schappen" toe. Dat klinkt een eigenaar in 'altijd plezierig in de oren! Naast de diplomaten zijn er de ..grof- omdat ze ook niet zo'n lief hondje heeft en die Anton een beroep laat doen op oude vriendschap, is waarschijnlijk nimmer door zo'n hond in de benen gebeten. De inzendster, die haar eventuele prijs bestemde voor „Loesje" in Arn hem zijn wij zeer erkentelijk. Wy wil len het overzicht van de oplossingen niet besluiten, zonder melding te ma ken van de inzending, die Anton laat zeggen: ..Nou en of. was ik Mopsje maar, en dan moest je me steeds aan de lijn uitlaten, dat zou mijn vrouw crg PrettiS vindenIn die pret zou, n n" "'c<, 1 zo menen wij, wel veel leedvermaak gemengd zijn óók. Tenslotte is het zo. dat een men6 z'n beul naloopt! een afstand te houden". Tot deze ca haar zijn hele zending te behoren ook do Anton's die V. k..„ ,„h wel gans maken. Zo.„ Kha, vèrdw i klein hoekje" aankomen, dan kunnen en zoontje het beest ook kennen Ze hebben het wel eens over hem" Nou. en of! zo icen wy daarach ter willen voegen. De mevrouw, die Anton laat zeggen, laten zeggen: „Zo'n lief dier dat zijn vrouw slapeloze nachten heeft, heb ik nog nooit gezien", hebben de man ook niet zéér hoog. BEVONDEN ZICH onder onze lezers ook ware diplomaten. Zij laten Anton in zijn moeilijke omstan digheden zeggen: ..Inderdaad vind ik Mopsje óók een schat. Zodra ik hem grijpen, omdat jij vaak alleen bent. Maar er zijn andere mensen, die er an ders over denken. Hij vertelt dan hun in deze buurtof: ,"lk ervaringen. Anton geeft Vera de raad waarschuwen, een onge- haar Mopsje thuis te houden, dan vinden de buren Mopsje ook 'n schat", al wat mensen. De tweéde winnaar, J. v. d. Haak echte huichelaar Verwey schrijft: „Voor jou wel ja ~|H En hij moest het ook niet wagen om niet lief voor je te zijn, waar ik bij was. Maar hij is zo bang, dat je ook maar iets van je genegenheid aan ons zult schenken, dat hij, blaffend en bij tend. de hele buurt onveilig maakt." FR i vond ik hem al allerliefst, doch mijn milieu maakte spoedig kennis mei zijn negatieye eigenschappen Dat is, m zijn soort, een meesterlijk Prijswinnaars— 1. Gerda Marseille, von Bön- ninghausenlaan 10. Lisse: f 10.— 2 J. v. d. Haak Verwey. Oegst- geesterweg 4. Rijnsburg: f 5.—. 3 M de Groot, Pieter Florisz- straat 31, Alphen a d Rijn: f 2.50 M. de Groot, in Alphen. die de derde prijs won, schrijft: „Ja, nu hij zo in je armen ligt, vind ik hem werkelijk aar dig. Het is haast niet te geloven, dat hij buiten zo'n rakker is. die mijn vrouw en mijn zoontje de schrik op het lijf jaagt". Volgende week komt het nieuwe verhaal van Fica ten Houte de Lange: „Inspiratie of transpiratie". Massa-huwelijk enkel en alleen om geld Zeven Deense burgerlijke amo- tenaren hebben zich dezer dagen in Kopenhagen een bruid uitge zocht voor het meest fantastische massa-huwelijk van deze eeuw. Het huwelijk zal begin volgende maand plaats hebben. Volgens de toekomstige echtparen is er geen sprake ran enige romantiek, na een glorieuze bruiloft zullen alle betrokkenen onmiddellijk schei ding aanvragen. Het motief is geldDe Deense regering kent n.l. hogêre salarissen toe aan gehuwde en gescheiden ambtenaren dan aan vrijgezellen Door deze onsmakelijke actie wil men het belachelijke van de V>et Spoedbehandeling in Kamers Maatregelen tegen hondsdolheid (Van onze parlementsredacteur) Het gevaar van hondsdolheid nadert nze grenzen. Voorzover bekend zijn in Europa nog slechts' Engeland, Ierland, Ne derland. België, Luxemburg, Denemarken e Scandinavische landen van deze ziekte verschoond gebleven. Vooral West-Duitsland heeft de hondsdolheid zich zodanig uitgebreid, dat de kans op infiltratie helemaal niet denkbeeldig ts. nu de eventueel nodige maatrege- :er bestrijding en voorkoming var deze ziekte te kunnen treffen heeft mi nister Mansholt, zoals dezer dagen ge meld ls, een tweetal wetsontwerpen wijziging en aanvulling van de Veewet ingediend. sferen heeft de Tweede Kamer zich met beide wetsontwerpen bezigge houden. Welke spoed hiermee Is betracht ls duidelijk, wanneer men weet. dat het tweede wetsontwerp pas eergisteren ls ingediend. De Eerste Kamer zal eenzelfde spoed betrachten; het Is de bedoeling, dat dit Hoge College reeds a.s. Dinsdag beide wetsontwerpen naar het staatsblad helpt dirigeren. Aan het korte debat werd gisteren In de Tweede Kamer deelgenomen door de heren Van der Heuvel (A.R.). Vonde ling (P v d.A.), Droesen (K.V.P.) en Beer- nink (C.H.). Minister Mansholt, dankbaar voor de snelle behandeling van zijn stellen, deelde mee, dat gevallen van hondsdolheid op enkele honderden ters van de NederlandsDuitse grens zijn geconstateerd. De kosten van Inenting zullen door de betrokkenen zelf m worden gedragen, overwogen zal echter worden, het vaccin kosteloos ter beschik king te stellen. Belde wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming san- genomen. De voorzitter Prof. Gerbrandy, wenste minister Mansholt geluk en merkte op, dat het aan de Tweede Kamer der Staten Generaal niet ligt, wanneer een Neder lander door een Duitse dolle hond gebe ten wordt Ik heb geen verstand van paardenren- ik heb nog nooit de naam van dat paard gehoord Vermeldenswaard was, dat de immi granten met wie de reporter in aanra king was gekomen, allen een gefun deerde mening hadden, terwijl een Ne derlandse damen zelfs een beschouwing omtrent de politiek in Amerika ten beste gaf! Dit alles geeft aan,-hoe „besloten" de meeste Australiërs temidden van de grote wereld leven en onbekend zijn, met hetgeen zich daarin afspeelt Men heeft spoedig een goedkoop soort „nationale trots" gereed, zoals bijv. de dame, die na het aanschouwen der film- reportage omtrent het gebeuren rond mevrouw Petrof enthousiast uitriep„Ik ben trots een Australische te zijn. Dat er andere en groter daden worden gevraagd voor een nationale trots, reali seert men niet. Immigranten en politiek Zoals ik hiervoor reeds opmerkte wa in op Mascot vooral veel immigranten aanwezig tijdens de ontvoering van me- Petrof. Velen waren afkomstig uit de Baltische Staten en Rusland. Zij wisten waarover zij spraken Langzamerhand gaat het grote leger in immigranten zich in de Australische politiek en verkiezingsstrijd mengen. Dit jaar bU de grote verkiezingen voor het Federale Parlement zullen naar schatting honderdduizend „nieuwe Auustraliërs" stemgerechtigd zijn. Zij zijn afkomstig uit 25 niet-Britse landen onder hen bevinden zich ook reeds vele Nederlanders. Het percentage moge dan niet door slaggevend zijn voor het resultaat der verkiezingen, doch feit is. dat thans reeds ernstig rekening met genoemde „ver sterking" wordt gehouden, oc^c omdat :n gevoelt dat deze stemgerechtigden het algemeen beter de waarde van hun stembriefje kennen, dan de meeste Australiërs. De Liberale Partij b.v. heeft verkie zingspamfletten verspreid in de Engelse- Poolse en Duitse taal, terwijl de Labor- Party eveneens bijzondere aandacht aan -Australiërs" besteedt door per soonlijke contacten. Ook de communisten blijven niet achter en zoeken hun kracht stichten van clubs, waartoe immigran ten worden uitgenodigd, waarbij aanvan kelijk de politieke sfeer wordt uitge schakeld In zekere zin is Australië een eiland in de politieke wereld. Het kan zich die weelde min of meer veroorloven, afge zonderd doch niet afgesloten als het is van de landen aan de andere zijde der wereldbol. Waar in Europa de politieke vuren somtijds hoog oplaaien en naar alle kan ten ccn verzengende hitte uitstralen, blijft Australië (nog) buiten dat bereik. Men leeft een eigen leven, óók in de politiek. Het „geval Petrof" is de eerste politie ke sensatie van internationale strekking. Hoé wijd die strekking zal zijn, zal op het ogenblik dat ik dit schrijf, nog niet te constateren. Evenmin, óf en in hoeverre het ge beurde van invloed zal zijn op de bia- nenlendse politiek in Australië. Mogelijk is ook, dat na het herstel der - betrekkelijke vrijheid voor de Petrof's. de Australiër# over zullen gaan tot de orde van de dag en zeggen: ..And that was that". Zodat zelfs de boek- en krantenver koper in Canberra het najaarsweer be langrijk kan vinden..;.. Felle brand op de Bantam na 4 uur bedwongen Aan boord van het m.6. Bantam (kapi tein E. C. J. Poot) heeft dezer dagen in de deklading op het voorschip een korte, doch tamelijk felle brand gewoed, in de Indische Oceaan, ongeveer ter hoogte van Ceylon. Na vier uren Ingespannen wer ken en blussen, was men het vuur echter geheel meester. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Bantam, die op weg is naar Indonesië heeft haar reLa vandaag voortgezet. Order van een ton leverde narigheid op De vertegenwoordiger H. S. uit Den Haag, die in eerste Instantie was ver oordeeld tot negen maanden gevangenis straf met aftrek wegens oplichting, hoor de voor het Haags Gerechtshof bevesti ging van dit vonnis eisen. In dienst van Ohms HandelmU zou hij met verhalen over een gefingeerde order van een ton bij de Rotterdamse Lloyd en over een door hem gekochte auto, kleine geldsbe dragen hebben losgekregen bij zijn pa troon. De verdachte ontkende dit, het zouden voorschotten zijn geweest Een verzoek van de verdediger tot onmiddel lijke invrijheidstelling werd algewezen. Arrest 21 Mei. De Prot.-Chr Werkgemeenschap In de P.v.d A telde op 15 Maart J I 4873 leden, aldus het jaarverslag over de periode 1 Januari 1953 tot 15 Maart 1954. Het vorige Jaarverslag vermeldde 4689 leden, d.w.z. 184 minder. Het aantal afde lingen bedraagt 98 (vorige verslagperiode 93), verdeeld over 10 (In 1952 9) geweste lijke federaties en één stedelijke federatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11