Ilicumc geihsctf Gumrant f Enorme Rode stormloop o gehavend Dien Bien Phoe Rechtzaak tegen Berkelse arts Roden breken door Franse linies De Castries verzocht vliegers grote risico's te nemen Berkelse arts in 'n moeilijk parket Koningin werd erelid van Londens gilde MOEDERDAG - BOEKENDAG Wist U Werd de Dauphin in 1795 uit de Temple ontvoerd? VRIJDAG 7 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER j Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken i< qliebkita mgn bert Ia fegljenspotT Vijf en dertigste Jaargang No 10033 't WIL NIET VLOTTEN IN GENÈVE Dien Bien Phoe zeer critiek Om 12 uur hedenmiddag (Indo- chinese tijd) zijn communistische troepen van generaal Giap ter sterk te van 30.000 man in een beslissende aanval door de Franse linies in Dien Bien Phoe heengebroken. Dit wordt gemeld door Ass. Press. De overweldigende troepenmacht spoelde de verdedigers uit hun loop graven en bezette volgens de eerste berichten de stelling aan de Zuid west punt van de vesting. De toestand van Dien Bien Phoe wordt thans ernstiger geacht dan ooit. Volgens Reuter ls vanmiddag nog een tweede stelling gevallen in het centrum van Dien Bien Phoe. Debat uitgesteld Vertrouwen voor Laniel, maar niet van harte De Franse Nationale Vergadering, waarvan het grootste gedeelte blijkbaar geen kabinetscrisis wenste met het oog op de toestand in Indo-China en de ko mende besprekingen daarover op de Ge- neefse conferentie, heeft premier Laniel gisteren met 311 tegen 262 het vertrou wen geschonken. Dit vertrouwensvotum geeft Laniel het recht, zelf een datum vast te stellen vodr de opening van het debat over Indo-China. Waarschijnlijk zal dit (zoals Laniel wenste) pas na af loop van de Geneefse conferentie gebeu ren. Laniel kwam echter niet geheel zon der kleerscheuren uit de strijd te voor schijn, want vele afgevaardigden maak ten van de gelegenheid gebruik, hun stem te verklaren en de regeringspolitiek aan te vallen. Sommigen zeiden met na druk, Laniel alleen „voor deze keer" te TERWIJL in Genève de voorbereidende besprekingen over Indo-China maar niet willen vlotten, zijn de opstandelingen vannacht begonnen net nieuwe, zeer zware massale aanvallen op vele plaatsen van het ngesloten bolwerk Dien Bien Phoe. Aan deze aanvallen was een zware nortier-beschieling van het fort voorafgegaan, die door de verdedigers eeds als een waarschuwende inleiding van een nieuwe stormloop (door 10.000 man) werd beschouwd. Tevoren hadden de rebellen (blijkens een :ommuniqué van het Franse opperbevel) versperringen en loopgraven jelegd in de weg, welke Dien Bien Phoe verbindt met het ingesloten iteunpunt Isabelle, vijf kilometer naar het zuiden. Dit steunpunt is langer ian een maand geïsoleerd, maar de bezetting er van beschikt over tanks, velke zich, indien nodig, een weg kunnen banen naar Dien Bien Phoe. iet is evenwel de vraag of dit thans nog mogelijk is. Generaal de Castries heeft een beroep gedaan op de Franse vliegers, hun uiterste best te doen om de voorziening van het bolwerk met levensmiddelen en munitie in stand te houden. Hij verzocht de lucht macht, grote risico's te nemen en zo laag mogelijk te vliegen bij het neerlaten der voorraden. Het weer is inmiddels wat opgeklaard. De regenwolken van de natte moesson drijven nu zó hoog, dat hele vloten bom menwerpers naar Dien Bien Phoe kon den - ertrekken om de aanvallers met scl.erfbommen te bestoken. Deze aanvals- methode wordt thans op grote schaal toe gepast, omdat de resultaten „hoogst be vredigend" zijn: de Vietminhtroepen lijden» zware verliezen. En terwijl de luchtaanvallen (ook op de aanvoerwegen) werden voortgezet, wierpen de Fransen tientallen tonnen munitie, oorlogsmate- rieel, levensmiddelen en medicamenten boven het hart van de vesting uit. Eén van de Amerikaanse vliegende verhuiswagens, die bij de luchtbrug is ingeschakeld, wordt in het gebied tussen Haiphong en Dien Bien Phoe vermist. Het is niet bekend of het toestel, dat waarschijnlijk bemand was met Ameri kaanse burgerpiloten, verongelukt is of tot landen werd gedwongen. Genève In G?nève zijn de besprekingen over Indo-China nog steeds niet begonnen. Gisteren werden ze uitgesteld tot Zater dag, omdat de Fransen er nog niet ge reed voor waren. Een nieuwe Franse poging om via de Russen en Chinezen een regeling te treffen voor het evacueren van de gewonden in Dien Bien Phoe, liep op niets uit. Verwacht wordt, dat de Russen en Chi- Wereldraad van Kerken geeft Pinksterboodschap uit DE PRESIDENTEN van de Wereldraad van Kerken de bisschop van Thyateira, bisschop Berggrav van Noorwegen, pasteur Mare Boegner van Frankrijk, de Anglicaanse bisschop van Canterbury, John Mott en bisschop Bromley Exnam van Amerika hebben de volgende Pinkster- boodschap 1954 uitgezonden: haling van een kerkklok. Zo worden ons de grote simpele feiten van Gods Open baring ingescherpt. A LS presidenten van de Wereldraad van Kerken zenden wij een groet aan alle kerken, die bij de Wereldraad aangesloten zijn, aan haar gemeenten en haar leden. Wij verzoeken hun op deze dag mede te bidden voor de ene algemene keik en dl'. Jaar in hel bijzonder voor de T -de het bijzonder aan. Het la de bedoeling, semblee van de Wereldraad van Kerken.0«1» volk als een lichaam leelt. die in Augustus in Evanston gehouden zal worden. Onze Heer had zijn discipelen beloofd: „Gij zult Mijne getuigen zijn, zo te Jeru zalem als in geheel Judea en Samaria en tot aan het uiterste der aarde". De dag van het Pinksterfeest was het begin van de vervulling van die belofte. Ondanks zonde en scheuring, heeft het werk van Christus in Zijn Kerk de eeuwen door voortgang gevonden en zich over de hele aarde verbreid. Laten wij daarom op deze dag allereerst God danken voor de Kerk en voor haar getuigenis in alle delen van de wereld. T~\IT jaar zal de Tweede Assemblee van de Wereldraad van Kerken trachten opnieuw te getuigen, dat Jezus Christus de enige hoop van de wereld is. Volgens het Nieuwe Testament horen de eenheid en de hoop van de Kerk bijeen. Als wij het vierde hoofdstuk van de brief aan de Efeziërs lezen, klinkt dat woord „een" in onze oren met de indrukwekkende her- Nieuw wereldrecord op de mijl nezen spoedig een onmiddellijk ingaand staken van het vuren zullen voorsetllen een politieke regeling zou dan later ge troffen moeten worden. Naar verluidt is zowel Frankrijk als Engeland h'ertegen fel gekant. Men vreest echter in Genève, Frankrijk, wanneer het onder zware druk wordt gezet, gedwongen zal worden, deze regeling te aanvaarden. Met het muziekkorps voorop defileerde de jubilerende Milva gisteren in Den Haag voor HM. de Koningin. Met Hare Majesteit stonden op het po dium minister Staf en de staatssecretarissen Moorman en Kranenburg. „Je kunt in 3 minuten 59.4 sec. terug zijn". Dat lichaam heeft zijn bestaan te danki de Heilige Geest. Het hele lichaam kijkt in een en dezelfde richting, want het heeft e e n en dezelfde roeping ge- hoord, de roeping om te hopen. De grond leze hoop is de Heer „Die was, Die Die zijn zal", Die in het vlees ge- i komen is, Die beloofde altijd bij Zijn volk j weer zal komen als Over-, zonde en dood. I een wereld, waarin waarachtige hoop zeldzaam is geworden, wordt de Kerk opgeroepen om in woord en daad te ge tuigen, dat er hoop is omdat Christus er i een verdeelde wereld moet de Kerk dat deze hoop mensen tot elkander brengt. Laten wij bidden, dat de Tweede Assemblee door God gebruikt wordt, om allen betere getuigen van die vreug devolle waarheid te maken". Amerik. journalisten kregen Ned. prijzen Dr Kortenhorst reikte ze uit De 33-jarige Crosby Stuart Noyes, bui tenlands correspondent van de Washing ton Star was gisteren te New York eei de gelukkigen aan wie een deel var de jaarlijkse Willem de Zwijgerprijs var Nederland voor Amerikaanse journalisten werd uitgereikt. Hij ontving een gouden medaille en duizend dollar in Noyes kreeg de prijs op grond van bericht over de overstromingsramp Nederland. De andere 1500 dollar var prijs werden gelijkelijk verdeeld tussen Rodney Podell van de Passale Herald News uit Passaic (New Jersey) en Wade Jones van de Nea Service uit Oberlin Ohio. De Willem de Zwijgerprijs is door Ne derland ingesteld ter nagedachtenis de 14 Amerikaanse journalisten, die rugkerend uit Indonesië, op 12 Juli 1949 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. die thans in Amerika vertoeft, reikte de prijzen uit- De oorkonde voor het persorgaan de beste bijdrage ging naar de New York Times. Als extra prijs ontving Willem Oatls, de correspondent van Associated Press, die onlangs door de Tsjechen in vrijheid werd gesteld, een gouden me daille. Het Willem de Zwijgerfonds on dernam indertijd stappen om de invrij heidstelling van Oatis te bewerkstelligen. Om 10 20 uur arriveerde de Koningin in Kensington Palace, het paleis van de Earl of Athlone en om 11.50 uur was zij in de Drapers Hall als gast van de Car penters Company. Tussen dit timmermansgilde en Ne derland bestaan zeer oude banden, die samenkomen in de Dutah Church te Londen, de oudste Nederlandse Her vormde Kerk ter wereld. In ons Zon dagsblad is hierover uitvoerig geschre- Morgen zal het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment voor H.M. pa raderen. Vorig jaar ontving zij bij een plechtigheid op Soestdijk het insigne van het Regiment in de vorm van een broche er van de Orde van de Kouseband en H.M. werd bij aankomst op Nortiholl H.M. Koningin Juliana brengt vandaag en morgen een bezoek aan Londen, waar haar het ere-lidmaatschap van het Britse timmerlieden- gilde zal worden aangeboden. Men zal daarbij onze Koningin als ge schenk eenmet de hand gestoken, kistje aanbieden, gemaakt uit het hout van de in 1941 door de Duitsers verwoeste kerk in Austin Friars. De versiering van het kistje laat de Nederlandse kerk in Londen zien, zoals die was in 1550 (bovenste foto) en de kerk uit 1950 (onderste foto). Getuige legde voor verdachte gevaarlijke verklaring af De zitting van hedenmorgen bracht i een sensationele wending in de gang van zaken bij het proces tegen de Berkelse arts O. Verklaringen van één der getui gen een apothekersassistente onthulde, dat O. per telefoon cyaan kali besteld zou hebben. Op pagina 5 geven wij een vol ledig verslag der verhoren. De echtgenote van de in Spandau verblijvende voormalige Nazi-admiraal Raeder heeft in Lippstadt een boot ge doopt met de naam „Grootadmiraal Rae- Gaston Dominici, een 76-jarige Zuid franse boer, zal binnenkort te Digne te recht staan wegens moord op de Britse voedselexpert Drummond, dienst echtge- en diens dochtertje. Twee dagen in Engeland Morgen bezoekt H.M. het regiment waarvan zij ere-kolonel is KONINGIN JULIANA is vanochtend per regeringsvliegtuig van Soes- terberg vertrokken en omstreeks half tien op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Zoals bekend is, zal zij twee dagen in Engeland verblijven om heden het erelidmaatschap van de Carpentiers Company, het Londense timmerliedengilde, in ontvangst te nemen en morgen een bezoek te brengen aan het Royal Sussex Regiment de Tidwoith (Hampsh.). waarvan zij ere-kolonel is. H.M. reist in gezelschap van brigade-generaal Pahud de Mortanges en Freule Repelaar van Driel. ontvangen door de Nederlandse ambas sadeur, mr D. U. Stikker, door de am bassaderaad, de heer A. H. Hasselman. door de drie militaire attaché': Rijbewijs terug op 96e verjaardag Bij wijze van verjaardagsge- schenk besloot de vroedschap van het Britse plaatsje Devizesaan George Dezyova zyn rijbewijs terug te geven, dat hem In Augus tus van het vorig jaar werd alge- nomen wegens roekeloos rijden op zijn motorfiets. George Dobyova vierde ztjn 96ste verjaardag. ionel P. T. A. Goossens, kol.-vl. C. J. M. Nass en kapt. ter zee P. A. Mulock van der Vlies Bik. O.-Duitsland krijgt eigen burgerluchtvaartmij De Russische autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan een plan tot oprichting van 'n burgerluchtvaartmaat schappij in Oost-Duitsland. Deze maat schappij zal onder toezicht komen t( staan van de Oostduitse regering. Er zijn onderhandelingen gaande met de Scandinavische luchtvaartmaatschappijen combinatie SAS en de Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swissair" om samen te werken bij de uitoefening van enkele internationale diensten. nieuwe maatschappij zal beginnen zes vliegtuigen. Rusland heeft toe gezegd. deze beschikbaar te zullen stellen E. J. Bruins, oud-lector T.H. te Schiedam overleden In de ouderdom van 79 jaar ls te Schie dam overleden de heer E. J. Bruins, die 1933 lector in het handtekenen aan de Technische Hogeschool te Delft is ge weest. De heer Bruins trad in 1899 bij de T. H. in dienst als assistent en werd negen jaren later tot lector benoemd, in welke functie hij zeer veel voor het handteken-onderwijs hpeft betekend. De begrafenis is in alle stilte te Schie dam geschied. Voor moordenaars in Rusland ook doodstraf Radio-Moskou meldt, dat moordenaars in de Sowjet Unie ter dood kunnen den veroordeeld. Sedert 1950 stond doodstraf alleen op ernstige misdaden jegens de staat. Het besluit werd genomen door hel presidum van de Opperste Sowjet, inge volge „verzoeken van Sowjet-burgers er openbare organisaties". U weet het adres BOEKHANDEL B. DE KLER NIEUWE RIJN 45—33 LEIDEN DAT volgens het Bureau voor de Sta tistiek van de gemeente A'dam de zuige lingensterfte onder de kleine zelfstandi gen en handarbeiders het hoogst is. DAT 2 douanen te Hoogcruts (L.) een smokkelauto met 900 kilo koffie buit- maakten, waarvan de inzittenden, 2 Duit sers, de benen namen naar België. DAT de nieuwe Ned. gezant in Stock holm. mr J. Visser, zijn geloofsbrieven aan Koning Gustaaf Adolf heeft aange boden. DAT in Groningen het pakhuis van de pharmaceutlsche groothandel Tiddo Haan aan de Steenstilstraat afbrandde. DAT tegen de 65-j. Bloemendaalse koopman A. E. R. wegens valse belasting aangifte ln Haarlem f 2.000 boete werd DAT het hotel-restaurant Campman te Renkum op 1 Juni 100 jaar bestaat. DAT bij G. H. Buehrmann's Papier groothandel N.V. te A'dam t.m. 29 Mei een tentoonstelling van papierversiering: Sier op Papier, gehouden wordt. DAT de prov. weg BoxmeerMaashees van 10 Mei t.m. 1 Aug. wegens reparatie over een kort gedeelte voor alle verkeer gesloten is. DAT de 12 door de Haagse kunstenaar J. H. Kuiper ontworpen gebrandschil derde ramen voor de 50 jaar bestaande coöp. veillngver. Geldermalsen en Om geving gisteren werden overgedragen. DAT van 20 Vm 27 Oct. in de Jaarbeurs hal op het Croeselaanterrein te Utrecht de Vochema 1954 beurs van apparaten voor voedings- en genotmiddelen, chemi sche- en pharmaceutische industrie gehou den wordt. DAT de gedeputeerde van Zuid-Hol land, J. A. J. Jansen Manenschijn, gis teravond de nieuwe Stationsstraat en de Heulbrug in Spljkenlsse opende. DAT o.a. burgemeester Schokking van Den Haag en de directeur van de lijm en gelatinefabrlek Delft, C. M. Hage, zullen spreken op het jaarcongres van de Ver. van Ned. Gemeenten op 25 en 26 Mei te Leeuwarden. DAT de Zweedse consul-gen., W. E. W. Ekman, gisteren in Zierikzee de eerste paal sloeg voor het door Zweden ge schonken Rode Kruis-ziekenhuis. Dame hoorde gerucht Roofoverval verijdeld in Overveen Twee mannen, die een bewoonster van »n villa in het Kweekduin te Overveen met geweld wilden beroven, konden, dank zij het moedig optreden van een agent politie, ingerekend worden, vóór zij hun misdrijf ten uitvoer konden brengen. Toen de dame, die haar villa alleen be woont, 's avonds omstreeks 11 uur thuis kwam, meende ze gerucht te horen op de bovenverdieping van haar woning. Ze be gaf zich onmiddellijk naar het nabijgele gen politiebureau en vergezeld van een agent ging ze opnieuw naar huis. De po litieman ging op onderzoek uit en boven trof hij twee mannen aan. die, ieder ge wapend met een stuk met ijzer omwoelde tuinslang, zich op hem wilden werpen. Zonder aarzelen trok de agent zijn re volver en onder bedreiging daarmee dwong hij de mannen hun wapens weg te werpen en hem voor te gaan naar het bureau. De inbrekers bleken te zijn de 23-Jarige P. Z. uit Hillegom en de 22-jarige H. F. D. uit Heemstede. Ze bekenden de be woonster van de villa te hebben opge wacht om haar neer te slaan en daarna te beroven, aldus De Tel. Voor 't eerst Russisch generaal kwam even aanwippen De opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland, generaal Grechko, heeft gisteren vrij onverwacht bezoek aan zijn collega's van de Amerikaanse en Franse troepen in West- Duitsland gebracht. Grechko's convooi passeerde de grens gistermorgen bij Hers- feld, waarna hij door Amerikaanse mili taire politie in jeeps en op motoren en in_ helicopters werd geëscorteerd. t is voor de eerste maal dat een hooggeplaatst Russisch officier een be zoek brengt aan zijn Westelijke collega's. Waarnemers hebben de indruk, dat het bezoek meer een politieke dan een mili taire betekenis heeft. Kabinet-Van Acker kreeg het vertrouwen De Belgische Kamer heeft gisteren aan het einde van de discussie over de rege ringsverklaring met 106 tegen 89 stemmen bij 1 onthouding haar vertrouwen uitge sproken in de nieuwe liberaal-socialisti sche regering-VanAcker. Alle C.V.P.- leden (r.katholieken) stemden tegen, „om dat de liberale en socialistische doelstel lingen onverenigbaar zijn". Duitse mark rijp voor inwisselbaarheid Engeland en Duitsland zijn het cent ver de noodzakelijkheid van een spoe dige terugkeer tot volledige inwisselbaar heid van hun valuta, aldus de Diplomati sche Korrespondenz". Verdere stappen van Duitsland hangen af van het optreden van Engeland. De Engelse minister Butler zou vandaag in Bonn aankomen voor besprekingen over de inwisselbaarheid. Dr Adenauer heeft verklaard, dat de Duitse munt binnenkort voor 100 pet door goud en dollars gedekt zal zijn. De directie van de Bank Deutscher Lander schrijft in haar jaarverslag, dat de Duitse mark rijp is voor de inwissel baarheid. De zaak NaundoriiDe Bourbon Parma DE PARIJSE RECHTBANK heeft een eerste zitting gewijd aan het proces-Naundorff contra De Bourbon-Parma, dat gaat over de vraag, of de Dauphin tijdens de Franse revolutie in de Temple in Parijs gestor ven is, dan wel daaruit is ontsnapt en als Naundorff heeft voortgeleefd. De weduwe van een Nederlandse hor logemaker, Charles Edmond de Naun dorff, heeft in 1851 voor de rechtbank te Parijs verklaard, dat haar echtgenoot de Dauphin (Lodewijk de Zeventiende) was, wie werd verteld, dat hij in 1793 in wasmand uit te temple was gesmok keld. Van deze Naundorff zegt thans een Parijse circusmanager. René-Charles de Bourbon, een rechtstreekse nazaat te zijn. De Franse royalisten daartegenover beschouwen over het algemeen de Graaf m Parijs als de ware troonpretendent. Ter zitting voerden de advocaten van Naundorff historische en juridische argu menten aan om te bewijzen, dat de Dau phin uit de Temple is ontsnapt. Zij zelden o.m. dat het feit dat de regering van de eerste republiek de Dauphin niet aan Spanje heeft willen uitleveren, hierdoor te verklaren ls, dat de Dauphin zich niet meer ifl de gevangenis van de Temple bevond. De acte van overlijden, welke op 12 Juni 1795 werd opgesteld, zou een an der kind betroffen hebben. Bij het huidige geding zal de beroeps instantie te Parijs een uitspraak moeten doen naar aanleiding van een beroep, dat door de nakomelingen van Charles-Guil- laume Naundorff, de Delftse horlogema ker, is aangetekend. In 1851 werd de eis van de nakomelin gen van Naundorff, diens gerechtelijke erkenning als zoon van Lodewijk de Zes tiende en Marie Antoinette van Oosten rijk, door de eerste kamer van de recht bank te Seine afgewezen. Dit proces was met name aangedaan aan de dochter van Lodewijk de Zestiende, Marie-Therese Charlotte van Frankrrijk, weduwe van de Hertog van Angoulème. De aangevallen partij was bij dit geding niet aanwezig. De afstammelingen van Naundorff, steunnend op een uitspraak van de recht bank van Maastricht, waarbij het hun vergund was zich De Bourbon te noemen, Vier Russische schrijvers geroyeerd De Russische vakvereniging van schrij vers heeft cier bekende auteurs als lid geroyeerd wegens ..immoraliteit en anti sociale handelingen." Eén dezer schrij vers- Nikolai Virta. ontving nog niet zo lang geleden de Stalinprijs. De anderen zijn: A Surof. T. Galsacor t L Korobof. berustten echter niet. In 1874 werd de uitspraak van 1851 door de beroepsinstan ties te Parijs bekrachtigd. Maar daar een der eisrs, die in 1851 minderjarig was, geen partij was geweest, bleef de moge lijkheid tot nadere behandeling der zaak open. Door hernieuwing van het beroep, telkens om de drie jaar, werd verjaring voorkomen. Vandaar dat de familie Naun- dorff-Bourbon de zaak thans nog kan laten dienen. Voor de familie De Bourbon-Parma treedt nu o.a. op de advocaat Maurice HET WEER IN EUROPA Nachtvorst Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen weinig Dewolking en droog weer met plaatselijk ochtendmist. Kou de nacht met op vele plaat sen lichte en hier en daar cware nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Zaterdag: zon van 4.59 tot 20.15 uur; maan van 10.08 tot 1.22 uur. Op 9 Mei E K. Hoogwater Scheveningen 6.55 en 7.26.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1