Raad van Voorhout kraakte harde noten Een naar dominee Dien per parachute Bien Phoe Inhoud motie van afkeuring Tulpen en narcissen in vele variëteiten Jongeren moeten in C.H.U. meer léven brengen Tempo van ruilverkavelingen moet opgevoerd worden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 DINSDAG 4 MEI 1954 Motie van afkeuring Beleid burgemeester inzake woningbouw verworpen De vergadering van de gemeenteraad van Voorhout van gisteravond heeft een sensationeel verloop gehad. Na uiterst felle discussies, waarin de voor zitter, burgemeester drs De Graaff, zich tegen de hele raad had te ver dedigen en die door de talrijke aanwezigen in ademloze spanning werden aangehoord, werd tenslotte een motie van afkeuring van het beleid van de burgemeester inzake de woningbouw aangenomen. Er waren de laatste tijd al tekenen waar te nemen, dat er iets stond te gebeuren. De drie raadsleden, Warmenhoven, Van de Ploeg en De Groot dienden kortgeleden een aanvraag in om een buitengewone raadsvergadering te houden. Maar deze aanvraag voldeed niet aan de wettelijke vereisten. De beide wet houders, de heren Borst en Derksen en het raadslid mr Weve maakten de oogmerken van de genoemde drie heren echter tot de hunne en dienden een verzoek in om aan de agenda van de gisteravond te houden vergadering twee punten toe te voegen, ten eerste een bespreking van een wijziging van artikel 1 van het reglement van orde in de gemeente tweede plaats een bespreking van een concept-raadsbesluit inzake woningbouw. Het was in Voorhout een publiek ge heim, dat bij de behandeling van deze punten een aanval zou worden gedaan op het beleid van burgemeester De Graaff inzake de woningbouw. Daardoor kwam het ook, dat bij de zitting van gisteravond de deuren van de raadszaal open bleven, omdat de talrijke belangstellenden en be langhebbenden niet allemaal langs de wanden van de zaal een staanplaats kon den vinden. Zelfs de hal werd door nieuwsgierigen bezet, voor het merendeel woningzoekenden. Onder deze grote groep van de bevolking er staan ongeveer honderd namen op de wachtlijst voor wo ningzoekenden heerst al geruime tijd een verbitterde stemming. Velen hebben het gevoel geen uitzicht te kunnen krij gen. En het uiterste is gedaan om in de gemeenteraad invloed te kunnen uitoefe nen op wat men noemt de trage gang van zaken Bij de woningbouw. Men be rekende, dat de laatsten van de wachtlijst bij een voortduren van het huidige ningbouwtempo pas over 25 jaar in merking zouden kunnen komen voor huis. Bovendien werd openlijk gezegd, dat men de burgemeester er van verdacht de belangen van de ingezetenen op dit punt te verdringen in het voordeel bedoelingen Voorhout tot een centrum te maken. Niet al deze dingen zijn in de vergadering van gisteren met name genoemd, al hield hetgeen te berde werd gebracht er, zo niet rechtstreeks dan toch in elk geval zijdelings, verband kondigde, weigerde de voorzifter die motie in bespreking te geven. De voorzitter voegde wethouder Derk sen, die zei daar een voorstel van te willen maken, toe, dat hij hem het woord zou ontnemen. Toen de wethouder vroeg op welke gronden, antwoordde de voorzitter: „Ik geef u geen rekenschap van mijn beleid". En even later zei hij: „Ik schors de vergadering." Na de heropening van de zitting stem den alle leden van de raad tegen punt veertien. De raad begon nu aan de aan de agenda toegevoegde punten. Wet houder Derksen las het concept-raadsbe sluit voor, waarin voorgesteld werd de ingezetenen van Voorhout, die gedurende 1954 en 1955 een woning bouwen, lening te verstrekken onder verband van artikel 1 van het reglement van orde in de gemeenteraad en in de ™"n'd' ï«bouw°d elfwél tot een maximum van 85 procent der goedg» keurde bouwkosten, voorzover deze I procent het bedrag van f 12.000 per w< ning niet te boven gaan. In dit concept besluit werd verder voorgesteld gedu- e ten hoogste tien jaar een bedrag f 5000 per jaar beschikbaar te stellen algehele of gedeeltelijke vrijstelling rente over het zgn. onrendabele deel de bouwkosten der in 1954 of 1955 ingezetenen te bouwen woningen. Stemming verhit Spanning De eerste dertien punten van de agenda werden in een zeer vlot tempo afgewerkt. De Oranjevereniging kan voor de volks feesten in het komende najaar een terrein aan de Churchilllaan pachten. Een voor stel tot wijziging van de begroting en de aanbieding van de gemeenterekening 1952 gingen net als het eerste punt onder de hamer door. Alleen fcij dit laatste punt begon mr Weve een korte schermutseling met de burgemeester door zich niet tevre den te voelen fnet diens uitleg omtrent het te laat indienen van de rekening. En bij de behandeling van het voorstel om aan Ged. Staten te berichten, dat tegen de verhoging van de wethouderswedden tot f 850 geen bezwaar bestaat, deelde wet houder drs Derksen mee. tegen te stem men. De raad stelde aan de postduivenver eniging De Blauwband te Alphen aan den Rijn een medaille beschikbaar en wees een verzoek van de Chr. vereniging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem om als donateur toe te treden af. Het be stuur van de Chr. school kreeg de mede werking van de raad voor de aanschaffing van gordijnen, bureaustoelen en prulle- bakken. En nog een paar punten werden zonder meer afgehandeld. De spanning de zaal was intussen gegroeid en zij we haast tastbaar, toen de voorzitter punt dertien aan de orde stelde. Eerste duel Punt dertien handelde over een bespre king, dus geen voorstel, om aan vijf met name genoemde personen een perceel grond aan de Prins Bernhardstraat te verkopen en om hun een geldlening on der hypothecair verband te verstrekken. Mr Weve begon onmiddellijk een duel met de voorzitter. Deze ont nam mr Weve het woord, waarop de laatste zich tot de raad richtte met de vraag of hij toch het woord mocht voeren. De raad stemde toe, maar de aanval werd al overgenomen door wethouder Derksen, die uitdrukke lijk vaststelde, dat de ^jrond aan de Prins Bernhardstraat dus nog niet verkocht was, een omstandigheid, die hij zeer bevreemdend achtte, omdat op diezelfde grond, die dus nog eigendom is van de gemeente, toch reeds woningen worden ge bouwd. „Voor wiens rekening komen de kosten, die al gemaakt zijn als de woningen niet worden geaccep teerd?" vroeg de wethouder. De burgemeester: „Voor rekening de gemeente. De voorzitter bindt de gemeente door zijn handtekening onder het betreffende formulier te zetten. Indien u het daarmee niet eens bent, kunt u zioh tot hogere in stanties wenden." De heer Van der Lans vroeg zich af, waarom er eigenlijk geen raadsvergade ring bijeen was geroepen, vóórdat men begon te bouwen op grond, die nog ge meentelijk eigendom is. De heer Warmen hoven noemde hetgeen de raad deed niet meer dan een dode vorm, een vaststellen van voldongen feiten: „Heeft mej. v. d. Kolff, één van de personen, aan wie grond moet worden verkocht, een vestigingsver gunning?" vroeg mr Weve. „Ik weet het niet", antwoordde de voorzitter. Wethou der Borst zei niets van een vestigings vergunning af te weten en de secretaris maakte aan alle onzekerheid een einde door te verklaren, dat zij inderdaad geen vestigingsvergunning heeft. Beide wethou ders stelden toen de vraag, of er dan maar helemaal geen rekening wordt ge houden met de persoon, die aanvraagt. Er ontwikkelde zich toen een felle woorden wisseling tussen de burgemeester en wethouder Derksen. De atmosfeer werd steeds meer geladen. Mr Weve trok de conclusie, dat de for mele gang van zaken niet was gevolgd, iets waar de voorzitter zich zelf z> vaak graag op beroept. „Ik ben voor ver koop van de grond", aldus mr Weve, dat houdt niet in, dat ik Uw ge drag goedkeur. En ik ben tegen verkoop grond aan een niet-ingezetene". Het voorstel om de grond te verkopen werd rvolgens in stemming gebracht, met dien verstande, dat geen grond zou wor den verkocht aan mej. v. d. Kolff. Alle leden stemden voor, op de heer Nijsen na. Bij de bespreking van het verstrekken van een geldlening onder hypothecair verband kwam het opnieuw tot een tref fen tussen de burgemeester en mr Weve. Mr Weve zei voor de geldlening te zullen stemmen, indien tenminste tijdens de bouw van de huizen contróle zou worden uitgeoefend door een erkend bouwkun dige, met uitsluiting van de gemeentelijke opzichter. Mr Weve drukte zich aldus uit: „Ik wil dit even preciseren. Ik stel duide lijk vast, dat ik deze zaak door het college in zijn geheel behandeld wil zien en niet onder Uw persoonlijke verantwoordelijk heid". Dit laatste tegen de burgemeester. De burgemeester: „Dat is dan dus even heel duidelijk gepreciseerd". Bij de stem ming werd het verstrekken van hypothe caire geldleningen goedgekeurd op voor waarde, dat bij de bouw contróle zal wor den uitgeoefend. De heer Prins stemde blanco. Alternatiel De voorzitter had de raadsleden een ge heel persoonlijke inleiding tot punt veer tien van de agenda doen toekomen. Dit punt omvatte de bespreking van de ver koop aan 32 door B. en W. nader aan te wijzen inwoners van een perceel grond de Julianalaan of de Prins Bernhard straat. En bovendien van het verstrekki een geldlening onder hypothecair verband tot een maximum van f 10250 aar deze personen tegen 3% procent rente, a: lossen in 50 jaren bij wijze van annuï teit. In zijn inleiding die door de raads leden zeer duister werd genoemd stelde itter. dat het aan zijn bemoeiin- te danken, dat de bevoegde in stanties Voorhout de kans gavei plaats van 7, 32 woningen te bouwen, 16 woningen met rijkspremie en vrije sector. Het totaal bedrag aan rijks- premie, ongeveer f65.500, zou alle 32 ingen ten goede komen. Dit zou het sel hebben; dat de woningen duurder >uden worden, maar het voordeel, dat het aantal te bouwen woningen groter zijn. De huizen zouden moeten gebouwd door het bouwintermediair „Demavo", een lichaam, waarin i wethouders de leiding hebben. Het stelt zich in tegenstelling met de woningbouw- iging Voorhout ten doel winst te maken. laatste zinnen uit de inleiding luid den: „Men realisere zich goed, dat men óf 32 woningen volgens dit plan kan bou- óf 7 woningen, n.l. één derde var het toegewezen contingent 1954—1956. In dien men het door mij in Den Haag met drie instanties afgesproken en goedge keurde plan niet zou willen accepteren, dan bedenke men wel, dat die instanties over één nacht ijs gaan. Ik bedoel hiermede te zeggen, dat ik geen verant woording voor dit uitstel voor mijn reke ning neem en dat dus de volle verant woordelijkheid op Uw schouders komt te rusten". De motie van afkeuring van het beleid van de burgemeester inzake de woningbouw, aangenomen door de raad van Voorhout, luidt ten dele als volgt: De raad, kennis genomen hebbende 1. de haar door de burgemeester voorgelegde en als punt 14 op de agenda vermelde woningbouwplaimen en het terzake door de burgemeester sohriftelijk gegeven prae-advies. 2. de verzoeken door een 5-tal per sonen aan de raad gedaan om voor wonir>gbouw gemeentelijke grond aan de Prins Bernhardstraat te mogen aankopen alsmede om een hypothe caire geldlening ten behoeve van die woningbouw en de terzake door het college van B. en. W. gegeven schrif telijke toelichting stek vast: ad le, dat zonder het daartoe vereiste besluit van het college van B. en W. aan de „Demavo' 16 woningbouwcontingenten zijn toegewezen en dat premie-aan vragen voor deze 16 contingenten ten name van de „Demavo" zijn ingezonden aan de Prov. directie, door de burgemeester en de ge meentesecretaris namens B. en W. getekend. ad 2e dat door de burgemeester toestemming is gegeven om op de door de verzoekers te koop gevraagde gemeentelijke grond met bouwen aan te vaneen welke bouw ook Inder daad een aa-i-vanrg heeft genomen zonder dat door de raad tot verkoop van de betreffende grond was beslo- concluderende. dat de burgemeester zowel in het eerste als het tweede ge val eigenmachtig is opgetreden met overschrijding van zijn bevoegdheden en veronachtzaming van de compe tentie van resp het college van B en W. en de raad. keurt hei in deze door de burgemeester gevoerde beleid af. de burgemeester toevoegde, toen hij dit concept-besluit had voorgelezen en de raadsleden allen hun instemming hadden betuigd. Hij zei: „Ik ben blij, dat de raad ietwat anders denkt over dit voorstel dan U, die tijdens mijn ziekte zei, dat dit voor stel Immoreel en krankzinnig zou zijn". Er werd nog gestemd over een voorstel- Weve om de commissie van drie, die be last zou worden met de voorbereiding van een wijziging van art. 1 van het re glement van orde op te dragen het gehele reglement aan een onderzoek te onder werpen. De raad was voor. De heren Weve, Derksen en Eigenbrood werden tot leden van de commissie benoemd. Bij de rondvraag kreeg mr Weve ein delijk gelegenheid zijn motie van afkeu ring te lanceren. De voorzitter wilde hem eerst alleen de motie laten voorlezen, maar toen mr Weve de Grondwet en de gemeentewet voor zich liet spreken, moest hij zich gewonnen geven. Er werd gestemd. En lid na lid sprak met vaste stem het „Voor" uit. De raad had de motie van afkeuring van het beleid van de burgemeester inzake de woningbouw aangenomen. Maar nog was de spanning niet voorbij. Mr Weve stelde nog een groot aantal vragen. De antwoorden van de voorzitter daarop vormden voor mr Weve aanleiding af te zien van verdere vragen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Het valt vooralsnog niet te zeggen, welke gevolgen de gebeurtenis sen van gisteravond zullen dragen. ER ZI1N VEEL PROTESTANTEN DAAR Kerkdiensten in ondergrondse schuilplaatsen HANOI (Vietnam), Woensdag. "P^OMINEE PIERRE TUSSOT staat in een gemeente van nauwelijks vijf vierkante kilometer ergens in het barbaarse bergland vaji Indo- China, maar hij heeft er meer werk dan menig predikant in een grote stad. Die gemeente is namelijk Dien Pien Phoe, de Franse voorpost, wel ke nu al wekenlang door een sterke communistische legermacht omsin geld is. Toen de toestand er werkelijk ern stig begon te worden, was de enige legerpredikant in Dien Pien Phoe juist vertrokken. Er moest een plaats- plaatsvervanger heen, maar het was niet meer mogelijk hem er op de gebruikelijke wijze per vliegtuig heen te zenden. De enige overgeble ven manier vaii reizen was afsprin gen met een parachute. De situatie was een kolfje naar de hand van de jeugdige, energieke hoofd- legerpredikant Pierre Tussot. Niet voor niets was hij gebreveteerd parachutist met een respectabel aantal sprongen, waaronder verscheidene operationele. Een paar dagen waren nodig om het werk ii door i j onze correspondent Alfred van Sprangj in Hanoi over te dragen. Toen klom hij en heldere nacht in een militair vlieg tuig en daalde twee uur later per para chute in zijn nieuwe standplaats. Veel protestanten Er is veel werk voor een predikant in Dien Bien Phoe met zijn vijftienduizend militairen. In de Franse eenheden is het aantal protesanten uiteraard niet groot. Zestig tot zeventig procent van vreemdelingenlegioen belijdt echter de Protestantse godsdienst. En er zijn nogal wat bataljons legionnaires. Met hen houdt dominee Tussot regelmatig kerk diensten in de één of andere onder grondse schuilplaats, waar men geen last heeft van de communistische granaten Maar het oorverdovende knallen van de eigen en de vijandelijke wapens over stemt meer dan eens zijn stem als hij voorgaat in gebed. Of als men met elkaar psalmen zingt. Dan zijn er de vele gewonden, die aan dacht eisen. Honderden liggen er in d( primitieve, geïmproviseerde hospitaal ruimten en dagelijks komen er nog bij. Er gaan er echter ook of: zij die slechts licht gewond waren. En zij, die wegens het ontbreken van de noodzakelijke be handeling sterven. Dominee Tussot tracht verder een min >f meer geregelde lectuurvoorziening te ■erzorgen. Ook dat is moeilijk, omdat nen daarvoor op parachuteren aangewe- :en is. In de eerste paats wordt het para- :hutercn echter beperkt tot de meest- 'itale goederen, en in de tweede plaats komt een niet-onbelangrijk deel van deze parachutes door afdrijven op com- unistisch gebied terecht. Het is natuur- jk een teleurstelling als er weer zo'n lang-verbeide zending boeken en tijd- rhriften in het Frans, Duits, Engels Spaans en Italiaans verloren gegaan is, maar als dominee Tussot weet dat er in het pak ook bijbels zaten, legt hij zich zonder mopperen bij het feit neer. paar bijbels in communistische handen kan nooit kwaad Wethouder Derksen opende het of fensief. Hij merkte op, dat de Dema- vo-prjjs voor de 26 woningen, die oorspronkelijk waren aangevraagd, even hoog was als de prijs, die dit bouwintermediair nu vraagt voor 32 woningen. „Ik trek de conclusie," aldus de wethouder, „dat ofwel de Demavo in het begin een veel te hoge prijs heeft berekend of dat u de raad volkomen misleidend hebt voor gelicht." De burgemeester: „Ik geef u een mogelijkheid om 32 woningen te bouwen. Bent u tegen, dan aan vaard ik geen verantwoordelijkheid". De heer Eigenbrood: „Ik heb het ge voel, dat ik bedrogen ben". De bur gemeester tegen wethouder Derksen: „Als je pas tien maanden wethouder bent, begrijp ik heel goed, dat je nog niet veel van bouwvraagstukken kunt afweten." Mr Weve: „Mijnheer de burgemeester, Uw tactiek van het afschuiven van de verantwoordelijkheid doet mij denken aan de handelwijze van de struikrover, die zijn slachtoffer het pistool op de borst zet met de woorden, dat het eigen schuld is, als hij moet schieten wegens een gering geld af te geven. De burgemeester interrumpeerde hier onverstaanbaar. Mr Weve: „Pardon, burgemeester". Burgemeester: „Ik mag U interrum peren". Mr Weve: „Dat mag U niet". Burgemeester: „Kijkt U in het regle ment van orde". Dat wordt gedaan en het blijkt, dat de voorzitter alleen maar tot de orde kan roepen. Wethouder Derksen: „Mijnheer de burgemeester, U hebt mij meermalen volslagen onwaarheden ver teld. U zegt. dat ik nog maar tien maan den wethouder ben en dat ik daarom niet over de zaken kan oordelen, maar ik ben bang, dat ik de zaken begin door te krij gen en dat daardoor mijn standpunt wordt bepaald". Motie Toen mr Weve een motie van af keuring over 't beleid van de burge meester inzake de woningbouw aan- Toch is het so! DE PYMAMIBE IN.. schrei dit irtellen ichtige, is geconstrueerde en oe- dat hel binnenste van de pyra- mide sinds het ogenblik dat de laatste deksteen was gelegd, aan het oog ont trokken was gebleven. Gedurende on geveer 3500 jaar sal de pyramide in ongeschonden toestand hebben bestaan. Maar onbesproken bleef dit mysterieuze bouwwerk toch niet, tcant sinds oudsher gewaagden de ge ruchten van onmete lijke schatten die hierin waren opge stapeld. Diezelfde geruchten vertelden ook, dat de ingang zfeA aan dekoord- zijde moest bevin den en dat de schat- het hest benaderd konden worden. Egypte was reeds enige eeuwen bij het rijk der Kalifen ingelijfd toen deze verhalen het oor be reikten van al-Ma'moen, een zoon van de bekende Haroen al-Rasjid. Deze al-Ma'moen was een belangrijk man, niet zozeer omdat hij na een succesvolle strijd tegen syn broer aUAmin aan de regering kwam, maar omdat hij wijs gerige en geneeskundige werken uit het Grieks in het Arabisch liet vertalen, waardoor by de Arabieren de basis voor deze wetenschappen werd gelegd. De kalief liet hiervoor een speciale aca demie stichten, genaamd het Huis der Wijsheid en ion hieruit is dan ook inderdaad de wijsheid begonnen, die na enkele eeuwen ook bevruchtend op Zuid- en West-Europa sou werken. Maar goed, toen al-Ma'moen in 820 Egypte bezocht, wilde h(j di steenmassa uithouwen. Wekenlang werd er doorgewerkt, maar do. pyramide bleet even massief als zij altijd geweest was en men zou reeds op het punt hebben gestaan de onderneming maar op te geven, toen in het binnenste van de pyramide iets naar beneden vieL Hak kend in de richting van het geluid, werd ten slotte een omlaagvoerende gang be reikt, die echter was afgesloten door een geweldig blok steen dat-uit de soldering omlaag was gestort en welks val door de inbrekers was ge- ird. Bij dit punt e gang aan, welke doch ook deze gang was afgesloten door een zwaar blok gra niet dat met geen mogelijkheid te ver- i oijderen bleek, So da» de werklui in de zachte kalksteen een gang er omheen hakten. De stijgende gang liep tenslotte elkat 'rhalen eigenlijk ver de de pyramide lijke hield i de 3500 jaar oude ge- t in het midden van het een hoogte van ongeveer horizontale gang in de koningskamer syn thans leeg. En of Je werklieden van al-Ma'moen de gezochte schatten hebben aangetroffen, is niet beweren dat de zijn als koi heeft dienst gedaan. Dit ting die niet bewezen, noch weerlegt kan worden, omdat alle gegevens dien aangaande ontbreken. Bovendien hebber bepaalde verhoudingen allerlei irden uitdrukking pyramidahele uitdrukku allerlei n t ontstaan van woorden en ten kunnen ue nog wel ver in, want daarby doen zich ?rktcaardigheden voor. Wekelijkse keuring in Haarlem Het kan blijkbaar niet op. Want bogen vorige week de tafels in de keurings zaal van het Krelagehuis al door onder de narcissen, dit keer deed men het nog eens dunnetjes over. Men voegde er tevens flinke groepen tulpen aan toe en men kon daarnaast ook enkele vazen met gladiolen zien. leen Ferrier een getuigschrift van ver dienste toegekend, terwijl Gebrs Van Graven, De Zilk. een nieuwe dubbele aanwinst naar voren brachten onder de Om met die laatste maar te beginnen: Gebrs Vink, Noordwyk. brachten 'n vaas met de blinkend-witte Early White, een aanwinst met forse, goed gebouwde tak. met heel wat bloemen tegelijk aan één tros open. Een uitstekende, vroeg bloeiende gladiool! Over de zalmkleu rige April Beauty van P. van Waveren. Bennebroek. hebben we reeds meer malen onze mening gezegd. Zeer goed was ook de buff-oranje Buff Beauty van C. S v Dobben de Bruijn Jr. Noord- wijk. die ook de verdienstelijke lila Polka en de rode Ouverture naar voren bracht. Bij de narcissen was een onbekende variëteit met geel dekfblad en een geheel gevulde trompet van L. Steenvoorden. Noordwijk, zeer opvallend. Belle Teeuwen. Lisse, lieten de beste, gele trompet Easter Joy weer zien, terwijl J. Gerritsen Zn, Voorschoten, de altijd opvallende trompet Limone en de goe de gr. kr. Oranee Master voor het voet licht bracht. Van der Wereld, R'veen. toonde zijn groot paradepaard: Van der Werelds Favorite, en in de groep van De Graaff Bros S. A. v Konijnenburg Co, Noordwijk, vielen verschillende mooie kleinkronigen te bewonderen, onder meer Peggy en 116. Van de collec tie der fa G. Lwbbe Zn, Oegstgeest. waren de apart getinte trompet Grape Fruit, de fraaie poëticus Margaret Mltohel. de gele trompet Gold Medal, de witte trompet Temptation en de gr. kr. New Gold de meest opvallende. G. B. de Vroomen Zn, Sassenhelm. eta leerden de rose gekroonde Mrs R. O. Backhouse, de gr kr. Tilly Koenen, met rood oog op wit dekfblad, de fijn ge vormde trompet Scapa en enkele zaai lingen onder nummer. Mooie collectie Een machtig mooie collectie met di verse opmerkelijke nieuwigheden was ingezonden door Zandbergen—Terwegen. Sassenheim, een groop, waaraan de jury eenparig een gouden medaille toekende. Vlekkeloos van vorm was de witte trom pet White Wave en sterk de aandacht trok de dubbele triandus White Marvel, waaraan een getuigschrift eerste klasse werd toegekend. Best van vorm was de gele trompet Irish Luck. Bijzonder aar dig was de miniatuur-triandus Raindrop wat een juweeltje voor de tuin! en de dubbele Earlicheer zou men het beste kunnen vergelijken met een sterk verkleinde uitgave van de bekende dub bele Cheerfulness. Over de jonquille Suzy. de enige tot nu toegewonnen jonquille met gele bloemen, die een oranje kroon tje hebton. schreven we vorige week reeds. Woodvale is een gr. kr. met een zeldzaam elegante vorm en van de groot- kronige narcissen kon men er in de keu ringszaal geen één vinden, die zulk goudgeel dekblad had als Spelter. In het groepje van A. Warnaar Co, Sassenheim, prijkte weer de vrolijk ge tinte Victory Light met het gloeiend- oranje cuipje op het warm-gele dekblad, de fijn gekleurde gr. kr. Nairobi, wit dekblad met zuiver oranje kroon, de fel getinte Red Rascal, de voornaam uit ziende Guardian, die wel enige gelijke nis vertoont met de zo even genoemde Woodvale van ZandbergenTerwegen, de goed gevormde gr. kr. Arnhem en tot slot: de forse gr. kr. Fermoy. De wed. G. A. uit Den Boogaard. War mond, zag aan de mooie gr. kr Kath- Tulpen waren er ook al heel wat, vooral dubbele. Men zae er een flinke groep van J. H. RijkeHjkhuizen. Hille- 2om. met onder meer de dubbele lila Lilac Perfection, de dutob. witte Snow King, de crème Warren Austin met zeer grote gevulde bloemen, de fijn-rode dubbele For Ever, de gloeiend rode Kaufman- niana Oriental Beauty, de voorname rode Parade en vele andere. Ook P. C. Hoek, 's-Gravenzande, bracht enkele e dubbele tulpen naar voren; onder de rode, wit-gerande Lovely Day; Oostduin van hetzelfde type en dezelfde kleur; Marlot, donkerrood met licht randje. Van de enkele noemen we de rode, geel-gerande Randu en de donker rode Alicante. Gebrs Eggink, Voorschoten exposeer den de fraaie dubbele Synope. rood met witte rand, de intens rode triuimphtulp Orange Splendour, de crème triumph Hobby en de uitstekende lila First Lady. Een prima indruk maakte parkiet Scar let van R. van Til, Hillegom. Een best gevormde dubbele parkiet! Opvallend was ook de dubbele sport uit Generaal de Wet. die getoond werd door D. C. Z(jp, Hillegom. Een mooi ..opgemaakt" groepje toonde P. Hopman Zn. Hille gom. met onder meer de kloeke rode, geel-gerande Lord Louis Mountbatten, de lila Willem Hopman met witte rand Arabian Mistery, pruimenpurper met crème rand. (Oud)-voorzitter Teun Rademaker: Positiever, strijdbaarder houding nodig voor uitbouw van jeugdwerk JEUGDWERK IS MOOI, maar moeilijk werk. Ieder, die er mee te maken heeft, weet dat. Het geldt voor al de vele vormen, waarin het voor komt. Zeker ook voor het politieke jeugdwerk. Politiek immers is vaak hard, keihard. Je hebt er vooral wanneer je in de hogere partij - regionen komt een huid als van een olifant voor nodig. En een onuit puttelijk idealisme, vermengd met een flinke dosis volhardend enthou siasme. Zelfs dan valt het nog lang niet mee om de vele teleurstellingen te verwerken. Want die zijn er, juist voor jonge mensen, in dit harde bedrijf vele. Bij het afscheid van een leidende functionaris uit het poli tieke jeugdwerk dient dit bedacht te worden. Slechts dan zal men de juiste waardering weten op te brengen. opvallend, dat zo'n functionaris daar zélf met even zoveel woorden niet over zal reppen. Dat bemerkten we wel, toen we vorige week spraken met Teun Rademaker uit Schiedam, toen nog voor zitter van de Federatie van Christelijk- Historische Jongerengroepen. Toen nog voorzitter. Want op de Algemene Ver gadering van zijn organisatie, die Zater dag in Utreaht gehouden zal worden, legde hij de voorzittershamer neer. „Wht is het toch jammer, dat niet meer jongeren zich voor dit toch zo noodzakelijke werk willen inzetten", verzucht voorzitter Rademaker, Toch is hij over de huidige stand van zaken niet ontevreden. Natuurlijk, het kon beter, maar de bovenbouw van de organisatie is toch wel behoorlijk rond. Zeer belangrijk cahtte hij het dat de federatie over de gehele linie aan pres tige heeft gewonnen. Wat betreft de be zinning en activiteit kan de CHU zeker een voorbeeld nemen aan de jongeren! De conferenties, bijv. over „Beginsel en vergelijking" en „Christelijk socialisme", betekenden een stuk baanbrekend werk. En ook de uitvoerige kadercursus is zeer belangrijk voor de Chr.-Historische bezinning op de problemen van deze tijd. Wakker schudden „Hoe denkt men in de jongerenorga nisatie nu over de huidige OHU?", vroe gen wij aan de heer Radeanaker. Zijn antwoord was voorzichtig, maar niet mis Natuurlijk staan de jongeren dikwijls critisch tegenover het doen en laten van de OHU. Vooral tegenover het „laten" trouwens! Iedere generatie ziet die pro blemen nu eenmaal in het lidht van haar ti)d. Vaak staat zij dus ook een andere aanpak voor. De CHU zal ln ieder geval moeten komen tot een meei actuele ontwikkeling van de Christelijk- Historische staatkunde. Met name za. zij in staat moeten zijn om in de con crete situatie een positieve, z e 1 f s t a n dige bijdrage te leveren tot het poli tieke denken in ons land. Zonder te ver vallen m een dor programmatisme, moet de Unie de kracht kunnen opbrengen om met nadruk te zeggen: „Zó moet het!" Een meer positieve, strijdbare hou ding van de CHU is noodzakelijk voor de vardere uitbouw van de jongeren organisatie. De denk- en de daadkracht van de partij vormt immers langrijke aantrekkingskracht, ook 1 leden van de CHJG. Het is de taak van de jongeren binnen de CHU een grotere activiteit Spring Rose. White Lion is een goede dubbele narcis van de Graaff Gerharda. Lisse J. C. Maarse uit Aalsmeer is de laat ste weken doende de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te ontlasten van enige gouden medailles. De Aalsmeerse firma won er al één met een eroep Cyclamen, één met een collectie Calceolaria's en nu met een prachtige groep Cineraria's. Tulpen tot stand te brengen. Vooral ook een bredere bezinning, waaraan het nu helaas al te veel ontbreekt. Het geloof geen muur om er passief tegen aan te leunen, zeker niet in de politiek! De mens heeft krachten gekregen, die hij dient te gebruiken. De mens heeft bo venal Gods Woord gekregen. Wanneer putten uit die bron, kan er van geen verstarring of conservatisne spra ke zijn. De heer Rademaker heeft dit T. Rademaker betoogd in zijn brochure ,3reek door", waarin hij wijst op de wezen strekken van de Christelijke staatkun- Tijdens ons gesprek stelt hij het nog eens nadrukkelijk vast: Christelijke staatkunde in de ware zin is altijd dy namisch, is altijd vol beweging en ver nieuwende kracht. Diep doordrongen van zijn dienende taak. heelt de Chris- telijk-Historische politicus nog een gro te taak in ons volksleven! De CHJG en de CHU laten Teun Ra demaker niet los. Hij blfjft bijv. voor zitter van de kadercommissie der fede ratie. Met vele andere jongeren blijft hij bezig, ondanks teleurstellingen, on danks critiek. Omdat hij het politieke werk ziet als een stuk plicht. Omdat hij de OHU nog steeds de partij acht, waarin hij thuis hoort Vast overtuigd, op deze plaats naar eer en geweten het best zijn land en volk te kunnen dienen! AAD VAN DULST. Nog 580.000 ha wachten Regering wil verdeling van boerengoed bij vererving desnoods tegengaan ruilverkaveling is in wegen- en waterlopen en voor onderbe deling geen schadevergoeding zal kunnen krijgen. Wel zal een geringere oppervlakte lel den tot een verlaging van de totale pacht som. Daartegenover echter zal als gevolg van de verbeterde exploitatiemogelijkhe den in de regel een verhoging staan van de pachtprijs, die de verlaging van de totale pachtsom weer zal opheffen en veelal zelfs zal overtreffen. De behoefte is land nog zeer groot, terwijl ook de animo onder de boeren om tot ruilver kaveling te geraken allerwegen aanwezig is. Per 31 December 1953 waren in voor bereiding 312 blokken met een totale op pervlakte van 421.928 ha. In uitvoering waren 62 blokken (105.918 ha) en tot stand waren gekomen 106 blokken (75.944 ha.) Volgens een schatting uit 1951 zou voor nog 580.000 ha ruilverkaveling noodzake lijk zijn, terwijl dan 470.000 ha overblij ven waar ruilverkaveling wel nuttig maar niet urgent ls. In het licht van die cijfers kan niet ont kend worden, dat het tempo, waarin de ruilverkavelingen tot stand komen, te Dit zeggen de ministers Mansholt, Don ker en Van de Kieft in hun antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp rull- verkavelingswet. Dit ontwerp beoogt, zo als men weet, een versnelling van de pro- De regering zal de totstandkoming van meer ruilverkavelingen met alle beschik bare middelen bevorderen. Zij beschouwt de ruilverkaveling als een zeer nuttig ob ject ter vergroting van de werkgelegen heid. De ministers hebben de voorgestelde regeling ten aanzien van de pacht op nieuw herzien in die zin, dat de pachters recht krijgen op het verkrijgen van grond ln pacht op dezelfde voet als de toedeling aan de eigenaren gebeurt. Dit brengt mee dat de pachter voor de aftrek voori Erfgoed in één hand De regering wil verdeling van boeren goed bij erving tegengaan indien dit economisch niet ls verantwoord Reeds wordt versnippering van land bouwgrond belemmerd door de conclusie aangenomen bij behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek in de Staten- Generaal. Die conclusie houdt in aan de erflater de mogelijkheid te bieden het erfgoed aan één der erfgenamen te v maken zonder dat de mede-erfgenamen hun aandeel ln goederen kunnen opvor deren. De regering ls nu van plan in het ont werp van 'n nieuwe pachtwet voorschrif ten te geven tot toetsing van de pacht overeenkomsten aan landbouwkundige normen die ook gelden voor de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Ook wil de regering voorlichting door overheid en georganiseerd bedrijfsleven opdat het inzicht veld zal gaan winnen dat niet voor alle gezinsleden meer ln het boerenberoep plaats kan worden gevon den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5