Stad Leiden kocht 3 eeuwen geleden Burcht voor f70.000 „Wij hebben maar wèl geen Jacoba, een Ada" Bouwwerk als „burgerij-centrum" thans in ere hersteld markt- en havendienst 1953 in Burgemeester opende Donderdagavond Leidse Burchtfestival Aanbod van arbeidskrachten weer iets gedaald NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 1 MEI 1954 BURCHT VOOR f 70.000 Ada heelt niet in de put gezeten en uitvalspooitjeis maar privaat Aan de Leidse vereniging voor vreemdelingenverkeer en aan het daaruit voortgekomen Burchtcomité is het te danken, dat onze Burcht, die toch eigenlijk niet méér dan een vergeten brok oudheid in het midden-'van de oude stad was, weer iets krijgt van die populariteit, die hij enkele eeuwen geleden had, nadat z'n krijgskundige betekenis was afgelopen en het stadsbestuur zich garant had gesteld voor zijn behoud en voortbestaan. Dichters bezongen eens de lof van de plotseling vermaard geworden ves ting, studenten hielden er hun ontgroeningsdagen, academici richtten onder zijn dichte groen copieuze promotiediners aan, kinderen beklommen zijn heuvel om de dieren in het hertenkamp te voederen en zich te ver frissen onder zijn springfontein en toen het in 1774 tweehonderd jaar geleden was, dat Leiden van het Spaanse juk werd verlost, werden in en om de rotonde vijftienhonderd lampions en lantaarns ontstoken, die de bloemen en d% kleurrijke erepoorten zo verlichttendat men zich in vorstelijke tuinhui waande.' Wat is er over de oudheid en de ver-| er van. De conclusie van Holwerda is te schillende bestemmingen van de Burcht al! interessant veel geschreveh. Het oudste bericht over' het bestaan van de heuvel moet van 1156 dateren. De burcht zelf zou voor het eerst, in 1203 worden genoemd, toen de gravin Ada de vlucht nam en zich de Kennemers door gebrek aan levens middelen moest overgeven. De historische kennis van vele Leide- naars aangaande de burcht gaat niet ver der dan de mededeling, dat de gravin een tijdje in de diepe put binnen de ronde muur moet hebben gezeten. Dit verhaal is langzamerhand zo hard nekkig geworden, dat het wel geen des illusie zal betekenen, als we vermelden, dat we dit gegeven in de bronnen niet hebben gevonden! Maar goed, in het jaar daarop werden de Kennemers door de graaf Van Loon bij een uitval uit de burcht verslagen. Er zijn nog meer plaatsen in de geschiedenis van de burcht aan te wijzen, waaruit de strategische betekenis van de sterkte blijkt. Omstreeks 1420 moet de stad Leiden zich bij Jan van Beieren, verontschuldigd hebben in verband met de geruchten, dat men hem niet zou willen binnenlaten en dat men van de burcht een bolwerk „je gens hem" had gemaakt. Overdracht In 1651 is de burcht in handen van de stad gekomen. Ze werd eigeilaresse het bouwwerk en van het burggraafschap voor de som van 70.000. Op 24 April had de officiële overdracht plaats. Burge meester en schepenen waren hiermee zc ingenomen, dat aan de gemachtigden var de burggraaf Claude Lamoraal uit dank voor de goede diensten, tijdens de onder handelingen aan de stad bewezen, eer douceurtje van ruim driehonderd gulden werd toègekend. Burgemeester Johan Pe ter van der Maersche aanvaardde met veel plechtigheid de titel van burg graaf. Dichters werden uitgenodigd om verzer over de roem van Leiden te scheppen. Hoe er „geschapen" werd, daarvan laat de volgende strofe iets zien: Wees trotsch op 't Capitool, o Rome, Verhef u op uw Tiberstroome, Nog meer roemt Leyden's vest op zijn vermaard paleis! Toen is de burcht het object geworden van een algemene belangstelling en zijr glorie is in die tijd bepaald groter ge weest dan tegenwoordig. Tot Donderdag avond 8 uur dan! Opgravingen In 1889 is de burcht gerestaureerd der leiding van de directeur van gemeen tewerken. In het verslag over de herstel werkzaamheden lazen we onder meer: „Is de burcht een bouw van vroeger eeuwen, zo heeft in elk geval in de twaalf de of de dertiende eeuw een ingrijpende verbouwing plaats gehad. Is Ada van Hol land in 1204 hier belegerd geweest, is het zeer waarschijnlijk, dat na dit be leg, waarbij de burcht gedeeltelijk werd verwoest, een verbouwing is tot stand gekomen". Om een definitief antwoord te s op de vraag, of de burcht in aanleg kei ijk tot de Romeinse tijd terug gaat. stelde dr J. H. Holwerda in 1923 een oud heidkundig onderzoek in door het gra< van sleuven op de heuvel en aan de v haar, nu d# burcht maand lang weer écht centrum van Lei den is, onvermeld te laten. ,In de tiende eeuw werd hier uit klei i hoge terp opgeworpen, waarop een bevolking in houten huizen heeft ge woond. Betrekkelijk spoedig daarna, om streeks 1000 na Chr., werd echter deze heuvel tot vrijwel zijn tegenwoordige hoogte opgehoogd en verrees hierop een burcht in de vorm, waarschijnlijk onge- gelijk aan die van thans, en uit tuf steen opgetrokken. Deze burcht is eens herbouwd, waarbij grote baksteenmoppen werden gebruikt en het plateau binnen dp burchtmuur weer een stuk is opge hoogd. Van een nederzetting op een heu vel in de vroegere tijd, van een Ro meins Lugdunum, is hier geen sprake ge- Privaat De middellijn van de rotonde is onge ler 35 m. Links van de hoofdingang poortje, dat men voor een uitvalspoortje houdt. Het moet gezegd, dat dit n' méér dan een privaat geweest is, dat ee werd dichtgemetseld, bij het herstel v 189 werd heropend en toen in de vo an een uitvalspoortje werd „hersteld" De oorspronkelijke tufstenen zijn op enkele plaatsen aan de buitenkant nog zien. Ze verkeren in een sterk verweerde toestand. We hopen, dat de lezers, die Meimaand een bezoek aan het feestcen- „Den Burcht" brengen, zich deze korte schets van de geschiedenis merkwaardige bouwwerk zullen herinne- opdat het hen ook als historische plaats iets te zeggen zal hebben. PUZZLE PROMINENTEN 1. J. P. v. d. Bosch. Torenstr. 23, Hazerswoude; 2. Th. Jasper. Drul- venstraat 23. Leiden; 3. mej. E. Schipper, Hoofdstraat 156 Leider dorp. Op haar rondwandeling over het feestterrein droeg mevrouw Van Kinschot Donderdagavond een boeket rode en witte anjers, dat haar was aangeboden door de zeven-jarige Alice van der Kwaak. Voor elk oud-Hollands huisje f „stand" klinkt zo twin- tigste-eeuws) toonde hei bur gemeesterlijk echtpaar grote belangstelling. En de eigenaars namen hun goedkeurende glim lach dankbaar in ontvangst. Foto N. van der Horst Geen lijst ran predik- L6ids6 beurten Het is ons deze week niet mogelijk een lijst van predikbeurten te pu bliceren, omdat de opgaven door het uitvallen van enkele postbe stellingen zo onregelmatig binnen kwamen. dat van volledigheid in geen opzicht sprake kon zijn. Hier en daar hebben we onder het nieuws van de gemeenten de pre dikbeurten vermeld. Wél delen we nog mee, dat in alle kerken dienst wordt gehouden, zoals altijd. Redactie N.L.C. Jaarvergadering Chr. Besturenbond Het jaarverslag van de werkzaamhe- en van de Leidse Christelijke Besturen bond, dat we onlangs in ons blad heb ben besproken, kwam Donderdagavond op de jaarvergadering hoofdstuk voor hoofd- ituk onder de hamer. Bij het punt ver- gaderingsbezoek stond men tamelijk uit voerig stil. De secretaris, de heer W. Veerman, deelde mee, dat voor elke vergadering van de besturenbond 115 convocater worden verzonden, terwijl dit jaar ge middeld 34 leden de vergadeing bezoch ten. Spr. wees in dit verband op het be langrijke werk, dat de besturenbond ver richt en dat waard is er aa'ndacht aar te besteden. De vergadering liet zich verder voor lichten over de commissie voor sociaal- cultureel werk onder de werklozen er over de vertegenwoordiging van het CNV bij de Kamer van Koophandel. De heer Pieneman deelde naar aanleiding van het jaarverslag mee, dat de con sie tot regeling van de onderhoudsplicht onlangs haar 25-jarig bestaan herdacht De besturenbond is in deze commissie vertegenwoordigd. Het verslag van de penningme keurde de vergadering goed. nadat de controle-commissie had gerapporteerd dat de boeken en bescheiden in orde ren bevonden. De aftredende bestuursleden, de heren P. Barendsc, H. van Cittert, J. Pardon, A. Robbers, W. A. Stokhuijzen, W. Veer man en H. Zuidema werden herbenoemd. Over punt zes van de agenda, aange kondigd als een voorstel tot het heffen van een bijdrage voor de werklozen- controle, werd lang gesproken. Voorals nog kon men geen beslissing nemen. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester van de stichting voor het gebouw werden na korte bespreking goedgekeurd. De heer J. van Iterson, lid van de raad van toezicht, werd herbe noemd. SCHAPENMARKT HEEFT DE EERSTE PLAATS BEHOUDEN De aanvoer van de verschillende diersoorten naar de Leidse veemarkt heeft zich in 1953 op verheugende wijze hersteld, hoewel nog niet alle ge volgen van de veeziekten zijn weggenomen, zo lezen we in het pas ver schenen jaarverslag van de markt- en havendienst. Op 15 April vorig jaar werd het marktverbod van andere dan voor de slacht bestemde var kens opgeheven, maar de handel had het transport van boerderij tot boer derij intussen zo goed georganiseerd, dat het peil van vóór de markt- sluiting nog niet is bereikt. De dalende aanvoer van fok- en slacht- betreft verwerkte Leiden, in procenten stieren wijst op de toenemnde invloed uitgedrukt 23,16. Purmerend 16,90, van de kunstmatige inseminatie. In de Leeuwarden 1443, Utrecht 10,19, Gronin- afdeling melkkoeien wordt een verdere gen 9,84, Sneek §,34, Rotterdam 6,61, Den stijging van de aanvoer verwach't, nu in Bosch 4,47, Zwolle 2,20, en nog enige an- 'n steeds groeiend aantal bedrijven wordt dere markten met kleine percentages, gewerkt aan een spoedige vervanging j De gemiddelde aanvoer van vette var van de reageerders door t.b.c.-vrije kens steeg van 235 per marktdag in 1952 dieren. i tot 366 in 1953. De bloei van deze markt Na een zeer aarzelend begin is pas1 schijnt verzekerd te zijn. als de export tegen het einde van het jaar de handel I niet wordt gestoord. in t.b.c.-vrije runderen zodanig toegeno- JTrrnc men, dat nagenoeg de hele afdeling I „verse" koeien werd verplaatst naar het Wat de kaasmarkt betreft: in 1953 wer- voor t.b.c.-vrije vee gereserveerde deel den aangevoerd 2219 partijen, groot kt, dat in September 1952 werd opengesteld. De afdeling voor slachtvee heeft zich gunstig ontwikkeld. Nu de slagerswinkels op Maandagmiddag moeten zijn gesloten is de verwachting, dat de op die dag ge concentreerde vleeshandel mogelijk van toenemend belang zal zijn voor de slacht- veemarkt. De aanvoer van varekoeien is iets min der geweest. Dit komt doordat de voor de slacht geschikte dieren naar de be trokken afdeling verhuisden, en ook, om dat veel mesters rechtstreeks inkopen op I de markten in het oosten en zuiden. Graskalveren kwamen in groter getale ter markt, en de aanvoer van vette kal- I veren bleef op peil. De financiële resul- taten van de mesterij waren over het al gemeen zeer gunstig. Als schapenmarkt bleef Leiden de eerste plaats behouden. Het aantal scha pen. 58.685, waaronder 35.300 vette lam meren. is zo groot, dat teruggegaan moet worden tot 1917 om een grotere aanvoer te vinden, namelijk 61.664. Het overzicht komt, na een vergelijkende beschouwing van cijfermateriaal, tot de conclusie, dat tegenwoordig een groter aantal schapen van buiten het district, waarvan Leiden het marktcentrum is. wordt aangevoerd. De weiderij van lammeren is weer gunstig geweest. De vooruitzichten voor dit jaar zijn gunstig, indien althans aan de uitvoer van geslachte vette lammeren en schapen geen belemmeringen in de weg worden gelegd. Positie Het overzicht geeft ook een beeld van de positie van de Leidse markt onder die van het land. Wat schapen en lammeren 79.220 stuks, wegende 827.690 kg Goudse, cn 220 partijen, groot 8690 stuks, wegen de 66.660 kg Leidse kaas. Dit betekent, vergeleken met 1952, een daling met 276 partijen, of wel 10 procent. De abso lute vermindering van het aantal par tijen aan de Leidse kaasmarkt is geen teken van achteruitgang van de markt. Integendeel, een relatieve groei kan Groente en iruit De groente- en fruitmarkt toont een be langrijke vermindering der ontvangsten tengevolge van het feit, dat de winst van het vorige jaar door vestiging van een nieuw bedrijf teniet werd gedaan door het zich geheel of gedeeltelijk terugtrek ken van de markt van vijf grossiers. De handel schijnt zich te verplaatsen naar het terrein bij de groenteveiling. Havendienst In het afgelopen jaar hebben ruim 120 woonschepen liggend in het havengebied, aan de stijging van het liggeld bijgedra gen. Een wisselend aantal, in totaal maxi maal 150, lag buiten het heffingsgebied. Hoewel de ontvangsten aan bruggegeld iets zijn teruggelopen (2,03 procent), geeft de tonnenmaat van de passerende schepen een stijging aan (4,2 procent). In vrije doorvaart passeerden de stad 7786 (7520) vaartuigen, metende 849.500 kubieke meter. Hoewel het aantal schepen gerin ger is dan voor de oorlog, is niettemin het vervoer vooruitgegaan, te oordelen naar de inhoud van de vaartuigen. Be langrijke zandleveranties voor de spoor werken waren hier van invloed. In 1953 kwamen in Leiden aan 20 kustvaarders. De heer J. G. v. d. Zeeuw De afdelingsvoorzitter van de algemene tedrijfsbond voeding»- cn genotsmidde len de heer J. G. v. d. Zeeuw, hoopt 11 Mei zeventig jaar te worden. Op d:e dag wordt 's-middags in het Gulden Vlies een receptie gehouden. In de rotonde waant men zich in een oud-Hollands stadje Op de plaats, waar vroeger speren en hakbijlen nodig waren om de burcfit- heuvel te beklimmen, knipte de burgemeester van Leiden, jhr mr Van Kinschot, Donderdagavond om acht uur heel simpel een rood-wit lint door om daarmee de daad bij zijn openingswoord, dat hij reeds in de grote zaal van de Burcht had gesproken, te voegen. De burgemeester deed in zijn openingstoespraak de verheugende mededeling, dat H.M. de Koningin bij Haar bezoek aan de Sleutelstad ruime aandacht aan het Burchtfestival hoopt te besteden. Waar in de dertiende eeuw Ada van Holland gevangen heeft gezeten en zich door gebrek aan levensmiddelen aan de Kennemers en Rijnlanders moest overgeven, zal straks onze Landsvrouwe toeven te midden van Leidenaars, die Haar blij in hun oud-Hollandse stad zullen ontvangen. Voor de officiële opening 'bestond zeer grote belangstelling. We doen slechts een kleine greep uit de vele genodigden, als wij noemen: de burgemeester, de wethouders, mr Bool, gemeentesecretaris, hoofden van dienst, raadsleden, de com missaris van poUtie. de heer Meijer, ver tegenwoordigers van het comité Leidato, de stichting K. en O., de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, de Leidse vereniging van industrië len. de Drie-October-vereniging en de vereniging voor vreemdelingenverkeer. ir Boogerd, directeur van gemeentewer ken, overste Gertlh van Wijk, garnizoens commandant van Leiden, de heer Ver stegen, gemeente-ontvanger, en afge vaardigden van de stedelijke lichtfabrie ken, het comité Bevrijdingsdag, de ver eniging „Koninginnedag", de Leidse Chr. Oranjevereniging en van nog tal van andere organisaties. Attractie De heer D. van der Kwaak heette allen namens V.V.V. en het Burchtco mité welkom. Hij zei, dat reeds enkele jaren geleden pogingen waren aange wend om Leiden in de bollentijd iets attractiefs te geven. Na lang overleg is dit plan uit de bus gekomen. Spr. be schouwde het als een grote geruststel ling voor het comité, dat de uitvoering er van nu al door veleR gunstig wordt beoordeeld. Hij bracht dank aan de stichting 1940- 1945 voor de wijze, waarop de gevels zijn afgeleverd, en voor de animo, waar mee in Vlaardingen dit werk is gedaan Ook dankte hij de deelnemers, zonder wie dit feest niet zou kunnen slagen. De Behalve de molen De Valk en de stadhuistoren is ook de noordelijke gevel van de Hooglandse kerk, die op de Burcht zichtbaar is, verlicht, zowel van binnen als van buiten. Deze foto is genomen op de Hoog landse Kerkgracht. Foto N. van der Horst Stand van de werkloosheid Op 24 April stonden bij het arbeidsbureau Leiden 984 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 108 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzieningsobjecten. Het totaal beschikbare aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 1092. Een daling ten opzichte van de vorige stand van 52, die toegeschreven dient te worden aan de toenemende activiteit in de bouwnijverheid, de handel en de landbouw. a vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 toont aan, dat het aanbod thans belangrijk lager ligt, te weten 1462 per 25 April 1953 tegen 1092 per 24 April 1954. Een voordelig verschil i 370. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde iets. In de eerste plaats gericht op jeugdigen leeftijdsklasse 16 t'm 18 jaar ter wijl daarnaast plaatsingsmogelijkheid be- •taat voor volwassenen in de bouwsector, de metaalindustrie, de textielindustrie, de landbouw en de administratieve sec tor. In laatstgenoemde sector worden voornamelijk jongere krachten gevraagd. Het aantal werkloos Ingeschreven vrou wen bleef vrijwel gelijk en bedroeg per 24 April 144. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten daalde van 360 tot 295, als ge volg van het afvoeren van aanvragen, verband houdende met de voorjaars schoonmaak. Nog altijd bestaat grote behoefte huishoudelijk personeel. Voorts kunnen geplaatst worden ongeschoolde krachten in diverse bedrijfstakken, ervaren ver koopsters, confectienaaisters, leerling- naaisters, stikstars en adminisiratievt krachten. De grote Caruso in Trianon Een aaneenschakeling van operafrag menten, fel gekleurd met teohnicolour, enkele delen uit het leven van de grootste operazanger van de nieuwe tijd, Enrico Caruso, is het resultaat van het Amerikaans pogen de levensgeschiedenis van deze beroemde tenor op het witte rioek te brengen. Regisseur Thorpe snelt met reuzenschreden door de jongensjari van Caruso heen, om met kennelijk wel behagen te blijven pauzeren bij de belangrijke jeugdliefde voor de dochter van de meelhandelaar. Daarna gaat het weer met zevenmijlslaarzen door Europa, waarna de nieuwe liefde, ditmaal voor een aanminnige .edame van gezelschap", zolas de kranen zeggen, uit de gekleurde doekjes wordt gedaan. Het is een nogal oppervlakkig geval, met een Ave Maria, compleet met kaar sen en koorknapen, een hap en een snap uit een groot aantal opera's. Het eind is nog het best. wanneer de spanning oi zich met aether voor een ineenstorting behoedende Caruso zich toespitst. Maar die fragmenten zijn te gauw voorbij om een bevredigende nasmaak na te laten. Wie van het overweldigend geluid van Mario Lanza van de Metropolitan in New York houdt kan deze week zijn hart in Trianon ophalen. heer Van der Kwaak deelde mee, dat de uitvoering rond ƒ50.000 zou kosten. Tenslotte richtte de voorzitter zich tot de heer Wagter, die dagelijks de functie van programmaleider vervult. Ada van Holland' De burgemeester bracht hulde aan de organisatoren van het feest. Hij noemde het belangrijk, dat Leiden weer eens in het teken staat van het bekende „Leiden Leeft". Critiek is altijd gezond, maar als men toch ziet, wat de laatste jaren in onze stad door „Vreemdelingenverkeer" in het bijzonder is gepresteerd, dan is een woord van hulde aan de V V V. wel zeer op zyn plaats, aldus de heer Van Kinschot. De bollenstreek heeft Jacoba van Beieren. Wij kunnen bogen op een nog oudere figuur, Ada van Holland, die in de dertiende eeuw in de Burcht opge sloten is geweest. De burgemeester ver telde in zijn toespraak ook nog, dat de overdracht van de burcht aan het ge meentebestuur in 1651 plaats had. Ten slotte deed hij de verrassende medede ling, die we in de aanhef hebben ver meld. Hij sprak bij de openingsverkla- rin-g de hoop uit, dat de Burchtmaand za'. strekken tot bloei van de goede stad Leiden. Na de opening maakten de genodigden een rondwandeling over het terrein. Licht overal De Leidse Burcht met omgeving is herschapen in een feestterrein bij uit nemendheid. Het verschil met een bra derie is vooral dit, dat het koopelement, dat natuurlijk onmisbaar is voor zo'n actie, niet direct op de voorgrond treedt. Men is er in geslaagd, de sfeer van het oud-Hollandse stadje met zijn aantrek kelijkheid en gemoedelijkheid goed te treffen, zodat het merkwaardigerwijze mogelijk is, hier aan de twintigste eeuw te denken als aan een herinnering, al zijn er bepaalde artikelen achter de ge veltjes, die wellicht te modern zijn om de sfeer, waarin de bezoeker zich weet opgenomen, vast te houden. Maar de omgeving is zo vrolijk en, zo stralend, dat men dit graag over het hoofd ziet. Waar vroeger speren en hakbijlen nodig waren om op de burchtheuvel te komen, knipte de burgemeester Donderdagavond bij het smeedijzeren hek heel simpel een rood-wit lint door, maar nu ter opening van het vreedzame Burchtfeest. Rechts naast hem de heer Van der Kwaak, links de heer Herfst, leden van het Burchtcomité. Foto N. van der Horst Twee onderscheidingen in de Doelenkazerne Donderdagmorgen zijn twee in de Doelenkazerne werkzame personen on derscheiden, te weten de administratief ambtenaar tweede klas B. T. Kars en de stoker-vakman bij de genie J. Th. Sil vester. De eerste ontving uit handen van kolonel-intendant J. P. de Hingh, de zil veren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, de tweede kreeg op het genie-bureau, waarheen hij door kapitein van de fortificatiën A. C. Bestelink vergezeld was, de bronzen ere medaille van dezelfde orde. De heer Kars werd geprezen om trouwe plichtsvervulling, toewijding en eerlijk heid. Kapitein prees de heer Silvester om vlijt en goede diensten. De onderscheiding was voor beide genoemde personen een grote verrassing. Men had hen volkomen onkundig gehouden van wat stond te ge- De lichtfabrieken hebben een belang rijk aandeel in het feest genomen. Men ziet weer het vlinderornament op de brug over de Nieuwe Rijn bij het Gan getje. de Korenbeursbrug heeft haar oranje bollen weer, de Stadhuistoren, piekt lichtend in de strakke voorjaars avondhemel, de Burchtsteeg en de toe gang tot het Burchtplein 'hebben een Intensieve verlichting van rondbogen, de grote boom in het midden van dit plein is ineens een stukje sprookjesentourago geworden en als men bij de smeedijze ren poort aan de voet van de heuvel komt, staat men met bewondering stil voor het hyacintenmozaïek, dat zich in zachte kleuren tegen de groene helling heeft gevlijd. Het is door de heer Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst ont worpen; hij vond ergens een ontwerp van tweehonderd jaar geleden en dat inspireerde hem. Gezellig en leuk Nog meer licht komt ons tegemoet. De rustieke trap, die naar de met burge meesterswapens versierde ingang van de rotonde voert, is afgezet met een hees terbeplanting cn wordt gemarkeerd door twee rijen oud-Hollandse lantaarns. En dan de brokkige kantelen, die in deze illuminatie van honderden gloeilampjes hun staat van verwaarlozing schijnen te hebben afgelegd. Wie niet de rustieke trap. maar het rechts daarvan gelegen burchtpad kiest, krijgt een feeëriek gezicht op de van binnen en van buiten verlichte Hoog landse kerk te genieten. Binnen de muren is het gezellig en leuk. Het lijkt wel, of je op een oud- Hollands familiefeest bent uitgenodigd. Het gevoel, dat je op een opgefleurde Leidse Burcht bent. is even weg. door dot je binnen van de oude burcht niets meer ziet. Missohicn zijn er twee lage geveltjes, waarboven de kanteel nog net uitsteekt. Maar verder is alies er anders. De gevels zijn alle verschillend, maar stuk voor stuk ademen ze een sfeer, die helemaal bij dit feest past. En d^ kleder drachten van de mensen in de vroegere" burcht nissen doen het ook zo goed. Ze willen ijs, wijnen, warme worstjes, heer lijke soep. naaimachines, zilverwerken, snoep, electrische apparaten, tetxiel. wol, fotomateriaal, sigaretten, aardewerk, eau de cologne, radio's en delicatessen ver kopen, maar ze zijn vóór alles de leven de, vaak beminnelijke versiering van hun omgeving. De autoriteiten hebben van dit alles met plezier kennis genomen. Ze geloven allen, dat het in de komende weken op de Burcht wel zal lopen. (Ofschoon we van velen hebben gehoord, dat men de toegangsprijs te hoog vindt - Redactie). Gisteravond was het de Koninklijke Mi litaire Kapel, die in de rotonde de feest vreugde verhoogde. De kapel deed dit zo voortreffelijk, dat velen rondom het podium een zitplaats kozen, als waren ze op een officieel zaalconcert. Vanavond is het podium wéér door anderen bezet. Zo is elke dag anders dan de vorige. We besluiten met de woorden van de burgemeester: „Moge dit feest strekken tot bloei van onze goede stad Leiden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3