|4ieutuc $éi}wr()c (üimmnt Duizenden namen afscheid van Deens vorstenpaar Duitsland is verdeeld over zijn verdediging I1 Overalls KORS en ere-medailles 'Volkslied weerklonktoen trein zich in beweging zette Vandaag: regen van lintjes Bidault niet tegen invitatie van Ho Tsji Minh Eur. leger, coalifie/eger of geen leger? I In een rede voor de afgevaardigden- van zijn eigen partij heeft Bondskanse- j lier Adenauer van West-Duitsland gis teren o.m. de volgende opmerkingen I gemaakt t.a.v. de E.D.G. 1. Wij moeten, ondanks de groeiende moeilijkheden, aan het Europese leger vasthouden. Dit is noodzakelijk 1 2. Ais wij wat dit betreft versagen, kun nen de Ver. Staten het wachten op het E.D.G.-verdrag wel eens beu wor den, met alle gevolgen van dién. Lijnrecht tegen Adenauers standpunt gaat de mening van verschillende be- langrijke bladen, die „een andere oplos- sing" voorstaan. De socialist Ollenhauer stelde de vor ming voor van een coalitieleger (Duits land, Engeland en Scandinavië), waar- door de problemen met betrekking tot MORGEN GEEN N. L. C. In verband met de vie ring van Koninginnedag zal ons blad morgen nief verschijnen. Onze bu reaux zijn de gehele dag gesloten. Directie N. L. C. Bezoek Koning Haakon uitgesteld Het officiële bezoek van Koning Haa kon van Noorwegen aan Nederland van 1618 Juni as. is uitgesteld met het oog op de hofrouw, die wegens het overlij den van Kroonprinses Maertha in acht wordt genomen, zo is thans in Oslo offi cieel meegedeeld. Postkantoren morgen dicht Koninginnedag zal voor de PTT-dien- sten geheel als een Zondag worden be- schouwd. De postkantoren zijn dus morgen ge sloten en de brievenbestelling wordt niet uitgevoerd. DONDERDAG 29 APRIL 1954 Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal: 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en <i«rtig«t» jaargang No 10027 .StulMiUd If «tallnn ■«start fa Morgen de vlaggen uif I Onze Koningin verjaart De N.L.C. zal morgen niet verschijnen Ingesteld inl815 Ordebestaatuit 3 klassen Spreuk-Virtus Nobilitat" Ingesteld inl892 Orde bestaat uit 5 klassen(ordetek»n lüsplfünW). Spreuk" Je Maintien- drai" en "Godzij met ons" Kleuren:wit,goud blauw lint: blauw,oranje troa Kleuren: blauw,wit, goud (zilver) van ..{en feest om in te werken" met rugplooien en elastiek In de taille 18.50 - 15.90 - 13.90 - 12.50 Eenvoudiger afwerking 9.95 HAARLEMMERSTR. 241-243 filiaal HAARLEMMERSTR 3 Wie zijn de gelukkigen De nieuwe Britse ambassadeur SALUUTSCHOTEN EN GEJUICH ONDER DE TONEN van het Deeree volkslied, gespeeld door de Luohlmachtkapel. zette zich gisteravond om tien voor acht op het Amsterdamse Centraal Station de trein in beweging waarmee Koning Frederik en Koningin Ingrid naar Denemarken terugkeerden. Stram salueerde Prins Bernhard, onbeweeglijk bleef de landsvrouwe naast hem staan tot de laatste tonen van de muziek waren weggestorven. Nog even oogde men het vorstelijk rijtuig na, waarin men Koningin Ingrid kon ont waren, gekleed in een beige japon, waarover zij een grijs bontjasje droeg met op haar hoofd een toque van rode veren. Koning Frederik, in generaalsuniform, groette met een lichte handbeweging. Toen verdween de trein buiten de overkapping. Het vorstelijk staatsiebezoek van drie dagen was ten einde. Even na half acht hadden over de Dam]ling zichtbaar geworden tweede perron de commando's geschald, presenteerde de nam meteen de dichte menigte de kreet erewacht der grenadiers het geweer en van die eerste man in het midden over. zette de Koninklijke Militaire Kapel het'Een donderend driewerf „hoera" schalde Deense volkslied in toen de vorstelijke over de perrons en getroffen keerde on personen het paleis verlieten en in ge-ize vorstin zich om. Zij groette de mensen reedstaande calèches stapten. Koningin aan de overzijde van de rails, waarna ze Juliana en de Deense Koning in de eerste j met de ministers in de wachtkamer ver- Prins Bernhard en Koningin Ingrid in de dween. tweede. I Het gejuich van de tienduizenden op Hartelijk werden beide koningsparen I het stationsplein en de Dam werd nog bij het verlaten van de Dam toegejuicht eens herhaald toen de Koningin en Prins J duizenden belangstellenden. Bernhard in gesloten auto's nog eenmaal de Dam reden alvorens naar Soest- erug te keren. Daarna vertoonde :rdam spoedig weer het normale Op het moment, dat Koning Frederik en Koningin Juliana naar buiten traden, klonk over de stad het eerste der 21 sa luutschoten en tezelfdertijd werd de Deense koninklijke standaard op het dak van de rechterpaleisvleugel gestreken. Evenals bij de intocht werd de vorste lijke stoet geopend en gesloten door een commando Rijkspolitie te paard in gala- uniform. Duizenden mensen Nadat de laatste duizenden Nederlan ders, die zich rond het afgezette stations plein verzameld hadden, de Deense gas ten een afscheidsgroet hadden toegewuifd en beide koningsparen zich met hun ge volg naar de koninklijke wachtkamer hadden begeven, begonnen daar de ver trekkende vorsten afscheid te nemen van vele vöoraanstaande Nederlanders: de voorzitter der Eerste en Tweede Kamer, de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en die zonder po^te- feuille, de chef-luchtmachtstaf, de com missaris der Koningin in Noord-Hollahd. de burgemeester van Amsterdam en nog een tiental andere autoriteiten, onAer wie enkele leden van de Deense legatie. Op het verlaten eerste perron stond behalve de erewacht alleen een groep vertegenwoordigers van pers, radio en film. Wel bevond zich op het tweede per ron publiek, maar het uitzicht werd deze mensen ontnomen door de gereedstaande koninklijke trein. Omstreeks kwart voor acht kwamen beide koninklijke paren de wachtkamer uit. De Deense koning en koningin Ju liana inspecteerden de erewacht. Staande op de uitgelegde loper en in het licht van de scherpe filmlampen kus te Koningin Juliana de Deense vorstin wgarwel. waarna deze Prins Bernhard de hand schudde. Koning Frederik dank te daarop onze landsvrouwe. De camera's zoemden terwijl Koning Frederik en Prins Bernhard tot slot met een stevige handdruk afscheid van elkaar namen. Voor het raam Koningin Ingrid verscheen in het vor stelijke rijtuig voor een raam, dat haar gemaal opentrok. Koningin Juliana wan delde er met de Prins naar toe en nog een minuut stonden zij met de vertrek kende gasten te praten. Om tien minuten voor acht hief de hoofdstationschef zijn „spiegelei" op. Terwijl de locomotieven stomend hun wielen in beweging brachten en de trein langzaam wegrolde, zette de kapel het Deense koningslied in. Toen de trein was verdwenen riep plot seling een mannenstem van het tweede perron luidkeels „hoera" Op het plotse- Dit is de heer Paul Mason, die benoemd is tot Brits ambassadeur in Den Haag. Elders in ons blad vinden onze lezers de volledige lijst van onderscheidingen, verleend in Auto's in ruil voor schepen Handelsovereenkomst met Rusland In Den Haag is een protocol getekend betreffende de wederzijdse goederen- ieveranties tussen Nederland en de Sowjet-unie voor 1954, op basis van de handelsovereenkomst van 2 Juli 1943. Dc Sowjet-unie levert granen, hout, cellu- anthraciet, koolteerpek, kola-fosfaat, asbest, auto's, pelterijen, conserven enz., Nederland celvezel, textielweefsels, 'oomboter, kaas, vlees, haring, bewerkt :n onbewerkt leer, geneesmiddelen, enz. Bovendien zal Nederland vrachtschepen bouwen benevens koelsche'pen, hopper- cutterzuigers. emmerbaggermolens en (h ijvenae bokiken, die tussen 1954 en 1956 moeten -worden afgeleverd. Het protocol schrijft vergroting van de leveranties Voor en een verdere uitbreiding van het goederenverkeer. -p In de dagelijkse beursnotering zijn opgenomen ƒ519.500 4 pet pandbrieven N.V. Arahemsche Hypotheekbank voor Nederland van ƒ1000 serie L en ƒ500 9erie M. ƒ3.2 millioen 3Vi pandbrieven Friesch-Groningsche Hypothekbank N V. van 1000 serie DP. verband met de verjaardag van H.M. de Koningin. Hierboven links een en ander over de Orde van Oranje-Nassau, rechts gege vens over de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Alvorens in de trein naar Ko penhagen plaats te nemen was er nog een intiem samenzijn op het perron van Amsterdam C.S. Het afscheid was zeer hartelijk, doch ook een tikje weemoedig, zoals scheiden nu eenmaal al tijd is wil het goed zijn. Maar morgen is het voor onze Koningin opnieuw feest. Dan wordt H.M. 45 jaar en zal heel ons volk innig met Haar en de Haren meeleven en God danken voor wat Hij ons in deze Oran jetelg schonk. „Dat wil ik wel doen.. Koningin" ZOU JE VOOR MIJ ook iets willen maken?" vroeg Koningin Juliana gistermiddag aan een leerlingetje van het Instituut tot Onderwijs aan Blin den in Huizen; de achtjarige Ria Schimmel. ,Ja dat wil ik wel doen. Koningin", antwoordde Ria. „Wil je het dan aan mij sturenvroeg de vorstelijke bezoekster. „O, dan moe ten we een doosje hebben", zei snel dc 6-jarige Dicky van der Maat. ..Juf frouw". riep hij naar de lerares, „heeft u een doosje?" En zo zal dan een dezer dagen een pakje op het paleis Soestdijk be zorgd worden, waarin kleiboetseer- werk van Ria en Dicky zal zijn ver pikt. In deze onbevangen en vriendelijke sfeer verliep het bezoek van Koningin Ingrid en de Nederlandse vorstin. Er was veel te zien en vooral ook te horen bij dit bezoek, dat een groot moment was in het leven van deze blinde kinderen. Gretig luisterend zo nu en dan tastend, namen ze alles snel in zich op. ..Ha, bloemen", zei een jongens stemmetje en snel tastten handjes het bouquet gf, dat Koningin Juliana bij zich droeg. „Wat een mooie!" De vorstinnen voelden zich klaar blijkelijk wonderwel op hun gemak in deze subtiele wereld, waar een enkel woord en een stemnuance zo veel be tekenen voor geoefende oren. Comets thans geheel uit de gratie Minister verbiedt gebruik tot 1956 De ComeUst raalvliegtuigen zullen tot 1956 geen enkele passagier meer vervoe ren, tenzij definitief komt vast te staan, waaraan de ongelukken van de laatste tijd met dit type vliegtuig te wijten zijn en indien deze oorzaak kan worden weg genomen. Deze maatregel is gisteravond bekend gemaakt door de Britse minister Luchtvaart. De De Havillandfabrie- ken zullen als gevolg van dtt verbod een schade lijden van omstreeks 200 .millioen gulden. Tegelijk met dit besluit van de minister maakte dc fabriek bekend, dat zij de fa bricage van Comets II en III voorlopig heeft opgeschort. Vakbewegingsveleraan Léon Jouhaux te Parijs overleden Leon Jouhaux, de bekende voorzitter an de Franse Economische Raad en vakbewegingsveteraan. is gisteren te Parijs aan een hartaanval overleden. Jouhaux kreeg in./. 1951 de Nobelprijs voor de vrede. Zijn gehele leven heeft hij besteed aan de vakbeweging en zowel in Frankrijk als ver daarbuiten genoot hij grote 'bekendheid. Hij was lid van het bestuur van het internationale arbeids bureau en vice-president van het interna tionale vakverbond -van vrije vakvereni gingen. In de afgelopen oorlog werd Jouhaux door de Duitsers gearresteerd i als gijzelaar naar Duitsland gevoerd. Na de bevrijding wijdde hij zioh on middellijk weer aan de belangen van de werknemers. Gisteren werd hij als voor zitter van de Economische Raad her kozen. Hij had deze functie sinds 1946 bekleed. Leon Jouhaux is 74 jaar ge worden. Eerste kersenbloesem in de Betuwe Het eerste bloesembericht over de Betuwe is nu verschenen. Voor wat de pruimen betreft, zijn vele soorten m opend. met rijke witte bloei. De vroege zgn. Duitse kersen en zwarte kersen be ginnen open tc ga$n. De Meikersen zijn nog dicht. Bij gunstig weer in het week end gaat deze „roem van de Betuwe' echter ook open. Dit zal ook het geval zijn met enkele soorten peren, die i zer dik in knop zitten. De Zeeuwse V verwacht dat tijdeps het komende week einde cn de gehele volgende week eer groot gedeelte van de boomgaarden op 'I eiland Zuid-Beveland in bloei zullen staan. Conferentie der stalen gezichten Goede kans op regeling voor de gewonden in de vesting Dien Bien Phoe TERWIJL,OP DE conferentie der stalen gezichten, zoals het gesprek van Genève op het ogenblik genoemd wordt, opnieuw bleek, dat er van een vredesregeling voor Korea geen sprake zal zijn, kwamen Molotof Bidault tijdens besprekingen achter de schermen dichter tot elkaar wat.de Indo-Chinese kwestie en speciaal het probleem van de talrijke gewonden in de belegerde vesting Dien Bien Phoe, betreft. minh zullen bijeenkomen om de evacuatie van de gewonden uit Dien Bien Phoe bespreken. Bidault heeft Mojotof laten weten dat hij eerst de afgevaardigden van Vietnam, Amerika en Engeland wil raadplegen, al- orens een beslissing te nemen. Intussen wordt uit Parijs gemeld, dat Rusland een vredesplan voor Indo-China zal voorstellen, gebaseerd op een staken van het vuren en algemene verkiezingen. De Westelijke Grote Drie zijn het er over eens. dat er geen bestand in Indo- China kan komen tenzij er garanties wor den gegeven, welke verzekeren, dat de militaire positie van de beide kampen tij dens onderhandelingen over een politiek accoord bevroren blijft. Tsjoe En-Lal (Comm. China) steunde gisteren het voorstel van zijn Noord- Koreaanse collega inzake verkiezingen in geheel Korea, drong aan op evacuatie van Formosa door de Amerikanen, eindiging van de Japanse herbewapening stopzetting van de Amerikaanse hulp 1 Indo-China. Ook keurde hij de her bewapening van West-Duitsland af en eiste hij een verbod van de waterstofbom. Dulles verwierp het Noordkoreaanse voorstel. Eén punt in zijn rede trok spe ciaal de aandacht en wel de verklaring, dat Amerika zijn troepen niet voorgoed Korea wil houden, maar ze ook niet opnieuw vroegtijdig wil terugtrekken. Dulles heeft hiermede wellicht een ope ningszet willen doen In het Koreaanse schaakspel, waarbij het terugtrekken der troepen aan weerskahten een onderhan delingsobject van betekenis belooft te worden. Tenslotte vermelden we nog. dat de Amerikaanse vice-president Nixon heeft verklaard, dat Amerika tracht te vermij den, dat het troepen moet inzetten in Indo-China of elders buiten Amerika, dat Australië nog niet heeft besloten, de Amerikaanse politiek t.a.v. Indo-China te steunen, dat de Journal de Geneve het mogelijk acht, dat Nederland (met Nieuw- Guinea) zich bij het voorgestelde collec tieve defensiestelsel voor het Verre-Oos ten zal aansluiten, en dat opnieuw vrij- i wllllgers per valscherm lp de vesting Dien Bien Phoe zijn neergelaten. (Men zie ook het artikel van onze spe ciale correspondent elders in ons blad). Prof. mr Cb. J. J. M Petit, hoog leraar in het Burgerlijk Recht *an de R.K. Universiteit te Nijmegen, ontving een ere-doctoraat in de rechten aan de - universiteit te Poitiers. Op Koninginnedag koud weer voorspeld (Van onze weerkundige meedwerker). A PRIL blijft tot de laatste dag toe een koude en onaangename voor jaarsmaand. Al enige weken aaneen uiaait de wind uit de koudste hoek en blijft uit het hoge Noorden koude lucht aanvoerenDe zon doet af en toe geweldig haar best, maar is niet in staat de temperatuur overdag tot bo nen de 15 gr. C- te krijgen. Over Zuid-Scandinavië trekt van daag een depressie naar de Oostzee, waarvan het koufront enige lichte repen kan brengen. Hieruit wordt opnieuw verte koude lucht aangevoerd, 2odat wij morgen op Koninginnedag, vóór eind April óp zeer koud weer moeten rekenen. De temperatuur zal in de middag uren maar weinig boven de 10 gr. kunnen komen. Ook zijn er non enkele buien te verwachten. Wij zien, dat het weer wel een kleine verande ring ondergaat, die echtfr verre van een verbetering zal blijken te zpn, want ook na vandaag zal het koud weer blijven. Dr M. J. Ondersteen, prelaat van de abdij Berne te Heeswijk (N.B.) werd I.v-m. zijn 40-jarig priesterfeest benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Enige regen Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid op tredende buien. Matige tot tijdelijk vrU krachtige wind tussen West en Noord. Koua (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur) Propvol met prettige indrukken zó verlieten koning Frederik en koningin Ingrid pan Dene marken gisteren ons land. Zie hier het afscheid op het Cen traal Station te Amsterdam, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard de hoge gasten uit geleide deden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1